Strona Główna Polska Polska na weekend – TOP 9 miejsc wartych odwiedzenia

Polska na weekend – TOP 9 miejsc wartych odwiedzenia

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Polska na weekend

Na zagraniczne podróże wszyscy musimy jeszcze zaczekać. To jednak nie powód, aby chlipać do poduszki i zagryzać smutek paczką chipsów lub lodów czekoladowych. Wystarczy podnieść się z kanapy i poznać ciekawe zakątki tuż za przysłowiowym płotem. Polska to idealna destynacja na długie weekendy, majówki  i wakacje. Obfituje w mnóstwo niezwykłych miejsc wartych zobaczenia. Gro z nich jest niejednokrotnie pomijanych mimo, iż nie można odmówić im uroku. Emanują tajemniczością, dają wytchnienie od codzienności, zapełniają kontakt z przepiękną naturą i niczym niezmąconą ciszę. W artykule Polska na weekend zabierzemy Cię do naszych ulubionych polskich zakątków. Skupimy się na tych mniej znanych, które niekoniecznie wyłaniają się z pierwszych stron magazynów podróżniczych. Pokażemy Ci miejsca, miasta i krainy, które świadczą o niezwykłym pięknie i różnorodności naszego kraju. Mamy nadzieję, że któreś z zaproponowanych przez nas miejsc na tyle Cię zainteresuje, że zapragniesz je zobaczyć!

Polska na weekend – 9 miejsc wartych odwiedzenia

1. Ponidzie (województwo świętokrzyskie)

świętokrzyskie na weekend

Nasze subiektywne zestawienie 9 miejsc, które warto odwiedzić w Polsce rozpoczynamy od województwa świętokrzyskiego. Ponidzie to jedna z najpiękniejszych krain na południu Polski. Leżąca na szlaku między Krakowem a Sandomierzem przypomina trochę mieszankę Toskanii, Moraw i Roztocza. Charakteryzują ją liczne malownicze pagórki, falujące po horyzont mozaiki pól uprawnych i lessowe wąwozy, którymi zachwycili się fotografowie z całej Polski!

Ten uroczy region województwa świętokrzyskiego to również tereny bogate w złoża gipsu i źródła siarczano-słonych wód mineralnych oraz niezwykłe rezerwaty ze stepową roślinnością. Można po nich spacerować bez końca. W sercu regionu ulokowały się prastare miasta i wsie: uzdrowiskowe Busko -Zdrój, malowniczy Pińczów, królewska Wiślica i bajkowy Pacanów. Niekwestionowaną królową Ponidzia jest jednak rzeka Nida. Wraz ze swoimi dwoma odcinakami źródłowymi: Białą Nidą i Czarną Nidą doskonale nadaje się do uprawiania kajakarstwa turystycznego, a jej malownicze zakola, starorzecza i piękne łęgi wprawiają w niemały zachwyt.

świętokrzyskie na weekend
Polska na weekend
świętokrzyskie na weekend

Gdzie nocować na Ponidziu?

Doskonałą bazą noclegową na zwiedzanie Ponidzia jest Pińczów i Busko-Zdrój. Ze swojej strony polecamy gospodarstwo agroturystyczne AGROPARK „Dworek pod Lipą” w Nowych Kotlicach lub pięknie położony „Hotel Nad Starą Nidą” w Pińczowie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o przepięknym Ponidziu odsyłamy Cię do naszych postów o tym regionie:

2. Polesie Lubelskie (województwo lubelskie)

Ścieżka Dąb Dominik, Poleski Park Narodowy

Polesie Lubelskie to kolejna niezwykła kraina leżąca na terenie naszego kraju. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów wypoczynkowo – rekreacyjnych na Lubelszczyźnie. Przyciąga naturalnością, spokojem, ciszą i licznymi atrakcjami przyrodniczo – kulturowymi. Sercem tego niezwykłego regionu jest bez wątpienia Poleski Park Narodowy. Wytyczono po nim liczne ścieżki edukacyjne pozwalające na poznawanie okolicy.

Ze swojej strony możemy Ci szczególnie polecić wędrówkę wzdłuż ścieżki „Perehod” prowadzącej do kompleksu stawów pieszowolskich czy ścieżkę dydaktyczną “Czahary”. Ta ostatnia wiedzie po specjalnie przygotowanych drewnianych kładkach zawieszonych nad delikatnymi torfowiskami, a na jej przebiegu znajduje się kilka przystanków, wieże i platformy widokowe, z których można podziwiać żurawie. Polesie to nie tylko zachwycająca natura, liczne ścieżki dydaktyczne, możliwość spotkania łosi, jeleni i ornitologiczny raj. To również wielokulturowość pogranicza. Oprócz Polaków tereny te licznie zamieszkiwali Żydzi, Ukraińcy wyznania prawosławnego, Rosjanie i Białorusini.

Polska na weekend
Polska na weekned
Polesie Lubelskie

Gdzie nocować na Polesiu Lubelskim?

Doskonałą bazą noclegową na zwiedzanie Polesia są miejscowości Urszulin, Babsk, Ostrów Lubelski.  Polecamy gospodarstwo agroturystyczne Agroturystyka Polesie mieszczące się w miejscowości Babsk. Rezerwacji noclegu możesz dokonać poprzez oficjalną stronę obiektu lub na jego fanpage na Facebooku. 

Jako drugą propozycję możemy Ci polecić gospodarstwo agroturystyczne ARTgroturystyka Przystanek Błotna. 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o atrakcjach Polesia Lubelskiego odsyłamy Cię do posta:

3. Podlasie (województwo podlaskie)

atrakcje na Podlasiu

Było już Ponidzie i Polesie. Zatem kolej na kolejną niezwykłą krainę rozpoczynającą się na literę P. Mowa tu oczywiście o Podlasiu. Kraina Żubra to idealne miejsce na weekend w Polsce. Białowieża, Szlak Krainy Otwartych Okiennic, Skit w Ordynkach, Góra Grabarka, Kruszyniany czy Muzeum Ikon w Supraślu to tylko część z niezwykłych atrakcji jakie zapewnia ten wyjątkowy region Polski. Do tego dochodzą zachwycające parki narodowe, urokliwe wsie z drewnianymi chatynkami i kolorowymi cerkwiami. Wszystko przypieczętowuje bogata mieszanka kulturowo- narodowościowa. Na Podlasiu czas jakby stanął w miejscu. Ukrytych jest tam wciąż wiele niezwykłych i tajemniczych miejsc, o istnieniu których wiedzą nieliczni. Być może i Tobie uda się je odkryć podczas wizyty w tym przepięknym regionie naszego kraju. Jeśli wybierzesz się na wakacje do krainy żubra gwarantujemy Ci, że przeżyjesz tam niezapomnianą przygodę.

atrakcje na Podlasiu
Polska na weekend
Najpiękniejsze cerkwie na Podlasiu

Gdzie nocować na Podlasiu?

Świetną bazę noclegową znajdziesz w Białowieży. Na booking.com dostępnych jest wiele hoteli, pensjonatów i agroturystyk. My jednak z całego serca polecamy Ci niezwykle klimatyczne miejsce jakim jest agroturystka Korolowa Chata na skraju wsi Nowoberezowo!

Po więcej informacji o atrakcjach Podlasia odsyłamy Cię do naszych postów:

4. Mazury Garbate (województwo warmińsko-mazurskie)

Gołdap

Z malowniczego Podlasia przenosimy Cię na Mazury Garbate. Słyszałeś kiedyś o tej krainie? Nie bez powodu umieściliśmy ją w naszym rankingu “Polska na weekend – Top 9 miejsc, wartych zobaczenia”. To wyjątkowe miejsce leżące na krańcu Polski obejmuje zachodnią część Suwalszczyzny i rozciąga się malowniczo aż po samą granicę z obwodem kaliningradzkim. Krajobraz obfituje tam w liczne wzgórza morenowe pośród których ukryły się liczne jeziora rynnowe.

Na Mazurach Garbatych spotykają się różne kultury i smaki. Na stołach królują dania z pogranicza: babki ziemniaczane, kiszki, kartacze czy bliny. Istne niebo w gębie. Do najciekawszych atrakcji tego regionu zalicza się Puszczę Borecką porośniętą kilkusetletnim drzewostanem jak również słynne Stańczyki. Przez te ostatnie przebiega najbardziej okazały fragment nieczynnej już trasy kolejowej Gołdap-Żytkiejmy zaprojektowanej przez włoskich architektów przed I Wojną Światową. Zbudowane z żelbetonu mosty wznoszą się na wysokość 36,5 m, a ich zdobienia robią ogromne wrażenie.

Gołdap Piękna Góra
Mosty w Stańczykach
Wieża ciśnień Gołpad

Gdzie nocować na Mazurach Garbatych?

Polecamy Ci hotel Ventus Natural & Medical Spa w Gołdapi. Znajduje się on w części uzdrowiskowej miasta tuż nieopodal tężni solankowych i pięknego Jeziora Gołdap.

Po więcej informacji na temat atrakcji Mazur Garbatych odsyłamy Cię do naszego posta:

5. Toruń (województwo kujawsko-pomorskie)

Toruń atrakcje

Były już niezwykłe krainy, więc pora na miasta. W naszej propozycji wyjazdu na weekend w Polsce nie mogło zabraknąć Torunia. Dla nas to taki mini Kraków z zachwycającą starówką, klimatycznymi brukowanymi uliczkami i zapachem pierników dochodzącym niemal z każdego zaułka. Miasto gotyku, piernika i Kopernika to idealna propozycja na weekend dla każdego.

Podczas dwudniowego zwiedzania Torunia poznasz jego najpiękniejsze atrakcje, odpoczniesz i naładujesz baterie na kolejne tygodnie. W przeciwieństwie do innych polskich miast takich jak: Gdańsk, Kraków czy Warszawa, Toruń nie doznał zniszczeń podczas II wojny światowej. Miasto wewnątrz swoich średniowiecznych murów kryje zatem przeróżne oblicza, a jego światowej rangi dziedzictwo jest niezwykle żywe i prawdziwe. Miasto uczy, bawi i kulinarnie rozpieszcza. Każdy znajdzie w nim coś interesującego. Naszym zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski i mamy nadzieję, że już wkrótce się o tym osobiście przekonasz.

Toruń na weekned
Toruń na weekned

Gdzie nocować w Toruniu? 

Ze swojej strony możemy polecić Ci dwa takie miejsca. Pięknie urządzony Apartament 43 oraz Ester Apartament na ulicy Bydgoskiej. 

Zapoznaj się również z gotowym planem zwiedzania Torunia, który opisaliśmy w poście:

6. Uniejów (województwo łódzkie)

Zamek w Uniejowie

Jeśli nie Toruń to może Uniejów? To niegdyś senne i zapomniane przez świat miasto leżące tuż nieopodal Łodzi jest pierwszym w Polsce uzdrowiskiem termalnym. Oprócz gorących kąpieli w nowoczesnych Termach Uniejów, oferuje również poznanie bogatej tradycji i historia miasta. Okazały Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z przylegającym do niego Parkiem Zamkowym, zabytkowa kolegiata w centrum historycznego Rynku czy niezwykła Zagroda Młynarska, w której zatrzymał się czas to tylko niektóre z miejscowych atrakcji. Chodzą słuchy, że kilka kwadransów w uniejowskiej tężni solankowej dostarcza organizmowi tyle jodu, co trzydniowe spacery po nadbałtyckich plażach. Po co zatem jechać nad morze? Jakby tego było mało w Uniejowie możesz zamieszkać w starym oryginalnym wiatraku z Chorzepina! Zapach drewna, olbrzymie koło napędowe koźlaka zawieszone nad wygodnym łóżkiem i małe okienka wpuszczające do wnętrza ciepłe promienie słońca o poranku to niezapomniane przeżycie.

Polska na weekend
weekend w Uniejowie

 

Gdzie nocować w Uniejowie?

Polecamy Ci nocleg w starym drewnianym wiatraku w Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie lub w hotelu Hotel & Spa Kasztel Uniejów.

Więcej o atrakcjach Uniejowa przeczytasz w poście:

 

7. Góry Stołowe (województwo dolnośląskie)

Góry Stołowe

W naszych propozycjach na weekend w Polsce nie mgło zabraknąć gór. Na pierwszy ogień idą więc Góry Stołowe. To niezwykle finezyjne pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych jest doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek dla każdego. Przez Park Narodowy Gór Stołowych wiedzie szereg tras pieszych o różnym stopniu trudności, wśród których największą popularnością cieszą się te prowadzące na: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skały Puchacza czy Skalne Grzyby.

To co w tych górach urzeka najbardziej to ich tajemniczość. Wyglądają jak żywcem wyciągnięte z baśni. Wyrastające z ziemi skały w kształcie zwierząt, grzybów, maczug i bram oraz labirynty, w których można zbłądzić niczym w antycznym królestwie Minotaura, strome urwiska i głębokie szczeliny czynią z nich niezwykle atrakcyjne wizualnie miejsce. Dla nas Góry Stołowe to polska Narnia, w której zieleń bije po oczach, a z każdego miejsca wyziera magia.

Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Gdzie nocować w Górach Stołowych?

Bogata bazę noclegową w Górach Stołowych znajdziesz w Kudowie- Zdrój. Polecamy również Karłów lub Radków i maleńką wieś Pasterka. Naprawdę fajnym miejscem noclegowym jest pensjonat Centrum Łąkowa 1 w Radkowie u podnóża Gór Stołowych, zaledwie 700 metrów od Parku Narodowego Gór Stołowych.

O najpiękniejszych szlakach pieszych w Górach Stołowych przeczytasz w poście:

8. Beskid Wyspowy (województwo małopolskie)

Beskid Wyspowy

A może tak Tatry wyjątkowo zastąpić wędrówką po Beskidzie Wyspowym? Wprawdzie nie ma w nim skalnych urwisk i sięgających nieba szczytów. Są za to długie, wyraźne pasma i samodzielne kulminacje o stromych zboczach i spłaszczonych wierzchołkach tworzące coś na podobieństwo wysp, między które wciskają się rozległe przełęcze. Cudownym zjawiskiem w Beskidzie Wyspowym są poranne mgły, które otulają szczyty niczym ciepła pierzyna.

Tamtejsze szlaki, ze względu na długie podejścia, nie należą do najłatwiejszych. Trud wędrówki wynagradzają jednak bajeczne widoki rozciągające się z niektórych szczytów. Można z nich podziwiać odległe masywy Babiej Góry i Tatr. Do najpiękniejszych szczytów Beskidu Wyspowego zalicza się Mogielicę i Ćwilin. By do nich trafić wystarczy zjechać z głównej trasy prowadzącej z Krakowa do Zakopanego, Szczawnicy czy Krynicy. Ta przepiękna górzysta kraina skryła się w okolicach Rabki-Zdrój, Mszany Dolnej i Limanowej.

Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy

Gdzie nocować w Beskidzie Wyspowym?

Świetną bazą wypadową na Beskid wyspowy będą miejscowości Jurków, Tymbark, Mszana Dolna i okolice.  Ze swojej strony możemy polecić Ci Chatę “na Końcu” Świata położoną w miejscowości Słopnice lub urocze Domki w Kasinie.

Przeczytaj więcej o szlakach wiodących przez Beskid Wyspowy w naszym poście:

9. Pieniny (województwo małopolskie)

WYCIECZKA NA WYSOKĄ W PIENINACH

Na koniec zostawiliśmy Pieniny. Tak wiemy, że to dość oblegane góry szczególnie latem. Niemniej jednak oprócz wędrówki do zatłoczonego Wąwozu Homole, na Trzy Korony i Sokolicę mamy dla Ciebie ciekawą alternatywę. Co powiesz na wędrówkę na Wysoką? Jest to najwyższy szczyt w Pieninach zaliczany do Korony Gór Polskich, z którego roztaczają się imponujące widoki na Tatry, Babią Górę i Pasmo Radziejowej. Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym w kierunku szczytu jest szlak zielony wychodzący z Jaworek. My chcielibyśmy Ci zaproponować inną kilkugodzinną trasę pieszą na Wysoką przez Wysoki Wierch.

Polska na weekend
Polska na weekend

Gdzie nocować w Pieninach?

Świetną bazą wypadową na zwiedzanie Pienin jest Szczawnica. Polecamy Ci Apartamenty Magia Gór w Szczawnicy lub Hotel Szczawnica Park Resort & Spa. 

Więcej o proponowanej trasie przeczytasz w naszym poście:

Sprawdź również nasz inny post, gdzie opisaliśmy kilka innych miejsc idealnych na długi weekend.

*Linki do Booking.com i Airbnb są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności