Strona Główna Polska Góry Stołowe na weekend – najpiękniejsze szlaki piesze

Góry Stołowe na weekend – najpiękniejsze szlaki piesze

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Góry Stołowe

Co powiesz na weekend w Krainie Narnii? Zieleń mchów jest tam tak soczysta, że aż razi po oczach. Z ziemi wyrastają skalne zwierzęta, grzyby, maczugi i bramy. Nad głowami słychać kojący szum lasu, a pod nogami tupot stada mrówek. Narnii nie zamieszkują już fauny, centaury czy karły, ale zapewniamy Cię, że magia wciąż tam istnieje. Do miejsca tego łatwo trafić. Nie znajduje się bowiem, jak w baśni za siedmioma górami i siedmioma lasami, a u nas w naszym pięknym kraju. Co kryje się pod pojęciem Kraina Narnii? Oczywiście, że Góry Stołowe! Wraz z Labiryntem Błędne Skały naprawdę zagrały w filmie „Opowieści z Narnii” w części: „Lew, Czarownica i stara szafa” oraz w ,,Księciu Kaspianie”. To finezyjne pasmo górskie idealnie nadaje się na rozpoczęcie sezonu turystki pieszej. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków na turystycznej mapie Polski i idealną propozycją na aktywny weekend w górach. Góry Stołowe oferują wiele ciekawy tras pieszych o rożnym stopniu trudności, a pobliskie uzdrowisko Kudowa – Zdrój zapewniają świetną bazę kulinarno- noclegową.

Góry Stołowe – najciekawsze szlaki piesze

200 lat temu Franz Pabel – pierwszy sudecki przewodnik wyznaczył trasę na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Od tamtej pory góry te cieszą się niesłabnącą  popularnością. Przyciągają jak magnes osoby spragnione pieszych wędrówek i zaskakują pięknymi widokami. W celu zachowania i ochrony walorów przyrodniczych Gór Stołowych na ich obszarze został utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Na jego terenie wyznaczono częściowe rezerwaty skalne: “Szczeliniec Wielki” i “Błędne Skały”. Dodatkowo znajduje się tu ścisły rezerwat “Wielkie Torfowisko Batorowskie” obejmujący powstałe tam tereny bagienne (nie jest on udostępniony dla zwiedzających). Przez dwa rezerwaty skalne wiedzie szereg tras pieszych, wśród których największą popularnością cieszą się m.in: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skały Puchacza czy Skalne Grzyby.

Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki

I. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Jego wierzchołek oglądany z Karłowa czy Pasterki przypomina płaski stół opadający stromymi nogami kilkanaście kilometrów pionowo w dół. Na powierzchni tego wypłaszczenia umiejscowiono platformę widokową, z której rozciąga się malownicza panorama na Kotlinę Kłodzką. To właśnie ona jak i Tron Liczyrzepy, czyli najwyższy punkt Szczelińca są celem wędrówek  większości turystów przybywających w Góry Stołowe. Nie zniechęca ich nawet strome podejście, które trzeba pokonać, aby dotrzeć na szczyt. Na górze całe zmęczenie wynagradzają przepiękne widoki oraz odpoczynek w Schronisku PTTK na Szczelińcu. Jako ciekawostkę dodamy, że schronisko to jest jednym z dwóch w Polsce, do którego można dojść wyłącznie pieszo, a wszystkie towary transportowane są do niego specjalną windą towarową.

Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe
Góry Stołowe

Bilet wstępu na Szczeliniec Wielki to koszt – 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Bilet można zakupić elektronicznie na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Szlaki na Szczeliniec Wielki:

Na Szczeliniec Wielki można dojść dwoma szlakami pieszymi:

 • Szlak żółty z Karłowa, który wiedzie historycznymi 665 kamiennymi schodami. Podejście jest krótkie, ale bardzo strome i męczące. Trasa jest wyporęczowana, a na jej pokonanie potrzeba od 30-50 minut. Szczególnie polecamy ją rodzinom z małymi dziećmi. Szlak prowadzi do przełęczy  między Małym a Wielkim Szczelińcem, a od niej należy wędrować dalej po schodach i drewnianych podestach aż na sam szczyt.
 • Szlak żółty z Pasterki biegnący stromym wzniesieniem pomiędzy licznymi głazami i wielkimi korzeniami. Jest on krótszy od tego z Karłowa i rozciąga się z niego panorama na całe pasmo Karkonoszy. Na przełęczy łączy się ze szlakiem opisanym wyżej i dalej do góry prowadzi schodami.
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe
Będąc w Górach Stołowych warto też zajrzeć do pobliskich Gór Sowich. W naszym poście “Góry Sowie. Odpocznij w najbardziej tajemniczych górach w Polsce” opisaliśmy najciekawsze szlaki i atrakcje w ich okolicy.

II. Błędne Skały (850 m n.p.m.)

Błędne Skały to zespołu bloków skalnych tworzący malownicze szczeliny, przesmyki skalne, plątaninę i labirynt położony na wysokości około 850 metrów n.p.m. między Kudową-Zdrojem a Karłowem. Podczas ich zwiedzania spaceruje się po drewnianych kładkach umieszczonych między wysokimi, skalnymi ścianami. Momentami przejścia są tak wąskie, że trzeba się przez nie przeciskać, kucać lub schylać. Do tego dochodzą zachwycające widoki na powstałe na skutek działania czasu i sił przyrody najdziwniejsze kształty w skałach piaskowca. Niezwykły urok Błędnych Skał zauważyli nie tylko turyści, ale i filmowcy. Stały się one tłem scen w filmie „Opowieści z Narnii” Andrew Adamsona i akcji filmu “Przyjaciel wesołego diabła” z diabłem Piszczałką na czele.

Błędne Skały

Bilet wstępu do labiryntu Błędne Skały to koszt- 12 zł (normalny) i 6 zł  (ulgowy). Bilet można zakupić elektronicznie na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych

Szlaki prowadzące do Błędnych Skał:

Do Błędnych Skał można dotrzeć kilkoma szlakami pieszymi, które wymieniliśmy poniżej. Jest również opcja wjechania pod labirynt samochodem. Auto możesz zostawić na parkingu przy drodze Nr 387 zwanej też drogą 100 Zakrętów i podejść około 4 km częściowo asfaltowym traktem pod labirynt. Możesz też wjechać autem na górny parking niemal pod samo wejście. W tym ostatnim przypadku musisz się jednak liczyć z ruchem wahadłowym, sporymi  korkami i dość sporą opłatą za postój (około 30 zł).

Szlaki piesze:

 • Szlak zielony z Kudowy-Zdrój (czas przejścia około 2:40 h)
 • Szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) z Kudowy- Zdrój (czas przejścia około 2:20 h)
 • Szlak czerwony z Karłowa przez Lisi Grzbiet (czas przejścia około 1:30 h)
 • Szlak zielony z Pasterki) czas przejścia około 2h)
Góry Stołowe

III. Skalne Grzyby (680-700 metrów n.p.m.)

Skalne Grzyby to formacje skalne w kształcie grzybów rozciągające się na około 2 km ścieżce leśnej położonej między Batorowem a Karłowem. Ich istnienie zawdzięczamy matce naturze. Miliony lat temu powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Przez lata o istnieniu Skalnych Grzybów nie wiedziano nic. Odkryto je dopiero po silnej wichurze jaka nawiedziła okoliczne tereny w połowie  XX wieku. Połamany i zniszczony las odsłonił te naturalne rzeźby, a ludzie niektórym z nich nadali ciekawe nazwy: „Dwa Borowiki”, „Prawdziwek”, „Krucza  Skała” czy „Rogacz”.  Skalne Grzyby udostępnione są dla zwiedzających za darmo.

Skalne Grzyby
Góry Stołowe
Skalne Grzyby

Szlaki prowadzące do Skalnych Grzybów:

 • Szlak żółty z Batorowa-najlepsza i najkrótsza trasa (czas przejścia około 30  min)
 • Szlak czerwony z Wambierzyc
 • Szlak niebieski Polanica-Radków-Przełęcz między Szczelińcem Wielkim i Małym
 • Szlak żółty Radków-Duszniki-Zdrój
Góry Stołowe

IV. Białe Skały (800 metrów n.p.m.)

Białe Skały rozciągają się na obszarze 1 km między Karłowem a Batorowem. Te wysokie na 20-30 metrów skalne ściany tworzą coś na kształt murów i wież. Porastają je liczne mszaki i porosty, a widok jest naprawdę spektakularny. Część z nich ma swoje nazwy takie jak: „Zielona Dama” czy „Zielony Król”.

Szlaki na Białe Skały:

 • Szlak zielony z Kudowy-Zdrój
 • Szlak żółty z Radkowa
 • Szlak wiodący z Lisiej Polany tuż przy drodze Stu Zakrętów
góry

V. Skały Puchacza (730 metrów n.p.m.)

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Parku Narodowym Gór Stołowych są  Skały Puchacza. Jest to wysokie urwisko skalne, które powstało po dawnym kamieniołomie piaskowca z czasów II wojny światowej. Skały osiągają tu miejscami nawet 50 metrów i opadają do porośniętego lasem starego kamieniołomu. Miejsce to warto obserwować w miejscu, w którym łączy się szlak zielony i niebieski lub z pobliskiego punktu widokowego.

Skały Puchacza
101CountriesBefore50.com
Skały Puchacza

Szlaki prowadzące na Skały Puchacza:

 • Szlak żółty z Lisiej Polany przechodzący następnie w szlak zielony (czas  przejścia ok 1h)

VI. Pasterka

Pasterka określana jest mianem „końca świata”. Ta mała wieś liczącą zaledwie 20  mieszkańców to miejsce, w którym możesz odpocząć w spokoju i ciszy. Za nią  kończy się droga, kończy się Polska, kończy się świat… W Pasterce mieści się  Schronisko PTTK Pasterka ze słynnym Pomnikiem Serca, dom wypoczynkowy Szczelinka z restauracją “Pasterkrowa”, chata Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego i kilka domów. Jest to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić będąc w Górach Stołowych.

Góry Stołowe
Szlak górski

Jak dotrzeć do Pasterki:

Do Pasterki możesz podjechać autem lub dojść do niej żółtym szlakiem z Radkowa (czas przejścia około 2:30h).

Góry Stołowe oferują nie tylko wędrówki po górach, ale i szereg ciekawych atrakcji. Aby nieco urozmaicić czas możesz udać się również do:

 • Twierdza Kłodzko – jeden z najcenniejszych zabytków architektury militarnej w Polsce słynący z podziemnego labiryntu korytarzy minerskich
 • Fort Karola – ruiny po starym forcie, który strzegł granicy austriacko-pruskiej w Górach Stołowych
 • Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdrój – znajdują się w niej szczątki ofiar wojen śląskich z XVIII w.
 • Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój słynący z wód mineralnych i leczniczych zabiegów
 • Jaskinie: Niedźwiedzia w Kletnie, Radochowska w Radochowie

Jak dojechać w Góry Stołowe?

Góry Stołowe są łatwo dostępne. Możesz w nie dojechać:

 • pociągiem do Kudowy – Zdrój. Bezpośrednie połączenia kolejowe obsługiwane są z Wrocławia (Koleje Dolnośląskie), a podróż trwa około 2:30 h.
 • autobusem do Kudowy – Zdrój. Bezpośrednie połączenie z wielu polskich miasta (Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław) oferuje m.in. FlixBus.
 • autem – to najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie w Góry  Stołowe. Z Wrocławia musisz kierować się na Kotlinę Kłodzką w stronę Ząbkowic Śląskich, Polanicy-Zdrój i na Kudowę- Zdrój.
Skalne Grzyby

Góry Stołowe noclegi

Bogatą bazę noclegową w Górach Stołowych znajdziesz w Kudowie- Zdrój. Oprócz tego polecamy również Karłów lub Radków i wspomnianą wyżej Pasterkę.  Ze swojej strony polecamy Ci pensjonat Centrum Łąkowa 1 w Radkowie u podnóża Gór Stołowych, zaledwie 700 metrów od Parku Narodowego Gór Stołowych. To pięknie urządzony obiekt z niesamowitym widokiem!

Noclegi w Górach stołowych

Góry Stołowe mapa atrakcji

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności