Świętokrzyskie na weekend: Nadnidziański Park Krajobrazowy

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Świętokrzyskie na weekend

My mieszkańcy województwa świętokrzyskiego nie mamy wątpliwości, że żyjemy w wyjątkowym regionie Polski. Cisza otula tu zmysły, a wzrok karmi się cudownymi widokami. Sielskość, anielskość, wspaniała przyroda i ogromne bogactwo kultury i tradycji to źródło naszej dumy. Aby poczuć moc tej wyjątkowej krainy, zaznać szczęścia w pigułce, odetchnąć, poczuć wolność i odnaleźć siebie udaj się na weekend do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. To przyrodnicze serce Ponidzia, którego oś stanowi rzeka Nida. Idziemy o zakład, że jej malownicze zakola, łęgi, bagna i starorzecza wprawią Cię w niemały zachwyt. Uczucie to spotęgują wielobarwne mozaiki pól, poprzecinane wąwozami pagórki i mgła rozpływająca się o poranku niczym cienka pierzyna. Jakby tego było mało znajdziesz tu również cenne zabytki i poznasz bogatą historię. Na terenie parku znajdowało się bowiem pierwsze państwo Wiślan. Tu mieścił się również jeden z głównych ośrodków ruchu reformacyjnego i siedziba arian (braci polskich). Wiele wsi i miasteczek zachowało swoją zabudowę i dawne układy przestrzenne, a ich zabytki zapraszają w swe niezwykłe progi. Świętokrzyskie na weekend to pomysł idealny! Niezapomniana dawka wrażeń, chwila wytchnienia i zastrzyk energii.  

Świętokrzyskie na weekend

Nadnidziański Park Krajobrazowy obejmuje swym zasięgiem środkowy i dolny fragment rzeki Nidy, Nieckę Solecką i część Garbu Pińczowskiego. Wraz ze swoją otuliną liczy aż 49 175 ha i ma na celu zachowanie oraz ochronę unikatowych wychodni gipsu. Niektóre gipsowe skały zbudowane z ustawionych pionowo i zrośniętych ze sobą kryształów dochodzą tu miejscami do 3,5 m długości, co jest unikatem na skalę światową! W gipsach tworzą się też zjawiska krasowe z licznymi jaskiniami i jeziorkami. W skład Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego wchodzi 9 rezerwatów przyrody: Skowronno, Grabowiec, Pieczyska, Krzyżanowice, Skorocice, Skotniki Górne, Winiary Zagojskie, Przęślin i Góry Wschodnie, a w nich mieści się mnóstwo cennych atrakcji przyrodniczych i zabytków kultury materialnej. Poznaj najciekawsze z nich i jedz na weekend w świętokrzyskie!

świętokrzyskie na weekend

Przyrodnicze atrakcje Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego
i jego otuliny: 

Rzeka Nida

świętokrzyskie na weekend
świętokrzyskie na weekend

Niekwestionowaną królową Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego jest rzeka Nida. Z licznymi meandrami i starorzeczami stanowi korytarz ekologiczny łączący dolinę Wisły i Pilicy. Jest również ostoją rzadkich gatunków ptactwa wodno- błotnego. Nida mimo, iż nie wpływa do morza ma swoją własną deltę. Między miejscowościami Motkowice i Skowronno Dolne dzieli się na wiele koryt, pomiędzy którymi wytworzyły się bagna i tereny podmokłe tworzące deltę śródlądową. Widok porannych mgieł nad rozlewiskami jest tutaj bardzo częstym zjawiskiem, co dodatkowo potęguje malowniczość tego niezwykłego rejonu.

Rzeka Nida należy również do najcieplejszych rzek w Polsce. Latem temperatura wody dochodzi w niej nawet do 27 stopni Celsjusza, co czyni ją popularnym letnim kąpieliskiem, idealnym miejscem do spływów kajakowych i wspaniałą rzeką do wędkowania. To właśnie na niej padły dwa krajowe rekordy, o jakich marzą wędkarze z całej Polski. W rzece złapano 128 cm szczupaka i 109 cm sandacza! Wierz nam na słowo, że wypoczynek i biwakowanie nad Nidą w połączeniu z jej malowniczym otoczeniem nie będzie czasem straconym!

Nida

Porada:

Najlepsze dzikie kąpieliska na rzece Nidzie znajdziesz w Pińczowie, Chrobrzu czy Wiślicy. My jako dzieci bardzo często całe lato spędzaliśmy nad Nidą. Kąpielom nie było końca. Nida jest czystą, płytką rzeką o spokojnym nurcie, na którą możesz też zabrać ze sobą dzieci. Niemniej jednak podczas kąpieli musisz zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj też, aby nigdy nie pływać po alkoholu! 

Sosna na Szczudłach

sosna na szczudłach

Kolejna niezwykła atrakcja mieszcząca się w granicach Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego to osobliwa Sosna na Szczudłach zwana też ” Sosną Kroczącą”. Jesteśmy