Strona Główna Polska Toruń na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

Toruń na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Toruń na weekend

“Gotyk na dotyk”, najsłynniejszy polski astronom i rozsławione w świecie katarzynki. Z czym kojarzą Ci się te hasła? Oczywiście, że z Toruniem! Miasto gotyku, Kopernika i piernika to idealna propozycja na weekend. Z zachwycającą architekturą upakowaną ciasno na historycznej starówce, uroczymi brukowanymi uliczkami, starymi spichlerzami i tajemniczymi podwórkami Toruń trafia nawet w te najbardziej wybredne gusta. Średniowieczne korzenie miasta są tutaj niemal na wyciągnięcie ręki, a zapach goździków, miodu i cynamonu dochodzi niemal z każdego zaułka. Toruń wewnątrz swoich murów kryje przeróżne oblicza. Uczy, bawi, kulinarnie rozpieszcza i najzwyczajniej w świecie zachwyca. Naszym zdaniem to jedno z najpiękniejszych miast na turystycznej mapie Polski, o czym mamy nadzieję zachcesz się wkrótce przekonać. Podpowiemy Ci co warto zobaczyć w Toruniu, bo Toruń na weekend to propozycja wręcz idealna. Sprawdź najważniejsze atrakcje miasta i ruszaj na niezapomnianą wycieczkę!

Toruń na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

Zwiedzanie Torunia – Dzień pierwszy: Zabytkowa starówka Torunia i jej okolice 

Zwiedzanie Torunia proponujemy rozpocząć od historycznego centrum, potocznie określanego jako starówka Torunia. Składają się na nią trzy średniowieczne części miasta: Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, Nowe Miasto z Rynkiem Nowomiejskim i oddzielające je od siebie ruiny dawnego zamku krzyżackiego. Każde z nich w dawnych czasach stanowiło niezależną jednostkę administracyjną. Dziś wspólnie, jako Średniowieczny Zespół Miejski połączony ulicą Szeroką i ulicą Królowej Jadwigi wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Toruń na weekend

Atrakcje Torunia – dzień pierwszy

I. Stare Miasto w Toruniu

Stare Miasto Toruń

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Toruniu, od którego warto rozpocząć spacer po Starówce jest Rynek Staromiejski. Ten kwadratowy plac, na którym handlowano towarami, organizowano parady i wykonywano egzekucje, oplatają ze wszystkich stron przepięknie zdobione kamienice. Na szczególną uwagę zasługują trzy z nich: Kamienica Pod Aniołem (nr 29), Kamienica Pod Gwiazdą (35), w której obecnie mieści się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu oraz Dwór Artusa – miejsce licznych koncertów.

Zwiedzanie Torunia

W sercu rynku dumnie pręży się zabytkowy Ratusz Staromiejski. Legenda miejska głosi, iż budynek ratusza miał symbolizować kalendarz. Jego wieża była odpowiednikiem jednego roku. Cztery mniejsze wieżyczki symbolizowały cztery pory roku. Do dwunastu miesięcy nawiązywało dwanaście wielkich sal, a pięćdziesiąt dwa mniejsze pomieszczenia do tygodni w roku. Trzysta sześćdziesiąt pięć okien i drzwi było odpowiednikami ilości dni w roku. Z racji tego, iż co cztery lata rok jest przestępny,  jedno okno zamurowywano. 

W pomieszczeniach ratusza mieści się obecnie Muzeum Okręgowe Torunia z ekspozycjami poświęconymi historii i sztuce miasta. To największe muzeum Torunia. Najciekawsza atrakcja kryje się jednak na 40 metrowej wieży ratusza! To platforma widokowa z rozpościerającą się z niej jedną z najpiękniejszych panoram na malowniczą starówkę. Naszym zdaniem wejście na wieżę ratuszową  jest obowiązkowe podczas zwiedzania Torunia. Wieża ratuszowa czynna jest codziennie w godzinach od 10:00- 16:00, a cena biletu normalnego to koszt ok. 15 zł.

Toruń na weekned


Wprawne oko na Rynku Staromiejskim i okalających go uliczkach dostrzeże też kilka ciekawych pomników. Nie przegap ich i Ty! Tuż w sąsiedztwie Ratusza Staromiejskiego umieszczono pierwszy z nich. To posąg grającego na skrzypcach flisaka. Nawiązuje on do starej toruńskiej legendy mówiącej o tym, iż ten dzielny młody człowiek uratował Toruń od plagi żab, które pewnego lata wpłynęły do miasta. Flisak zachęcony obietnicą ślubu z urodziwą córką burmistrza swoją grą na skrzypcach wyprowadził płazy z miasta. Na jego grę nieczuły okazał się pies Filuś z melonikiem w pyszczku. Przez lata niestrudzony tkwi na swoim posterunku u zbiegu ulic Chełmińskiej i Szewskiej pilnując parasola profesora Filutka. Z kolei na skrzyżowaniu ulic Żeglarskiej i Szerokiej mieni się w słońcu posąg złotego osła – pręgierza. To kolejny zabawny pomnik na terenie Torunia. Ponoć za karę sadzano na nim żołnierzy straży miejskiej. Nie dość, że delikwent wystawiany był w ten sposób na pośmiewisko to jeszcze na swoich czterech literach boleśnie odczuwał ostry grzbiet osła. 

Toruń na weekend
Toruń na weekend

Po nieśpiesznym spacerze wokół Rynku Staromiejskiego proponujemy udać się ulicą Szeroką w kierunku Ruin Zamku Krzyżackiego. Jako ciekawostkę dodamy, że Szeroka to najbardziej reprezentacyjna ulica Torunia, przy której oprócz licznych sklepów i restauracji znajdziesz Dom Legend Toruńskich (pod nr 35). Jest to interaktywny teatr i muzeum w jednym.

Wzdłuż przebiegu tego głównego deptaka znajdują się kamienice, które należały do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów patrycjuszowskich: burmistrzów, rajców, kupców hanzeatyckich czy złotników. Na Szerokiej znajduje się również Aleja Herbów Miast Hanzeatyckich i Handlowych, z którymi w dawnych czasach Toruń handlował.  22 herby mają przypominać o czasach największego rozkwitu Torunia – średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej. Toruń był jednym z najprężniejszych ośrodków Hanzy tj. związku miast handlowych Europy Północnej, który skupiał najważniejsze grody wybrzeża Morza Bałtyckiego i Północnego. 

Toruń atrakcje

II. Ruiny Zamku Krzyżackiego

Zamek Krzyżacki Toruń

Jeśli skręcisz z ulicy Szerokiej w ulicę Przedzamcze prowadzącą do Ruin Zamku Krzyżackiego to po prawej stronie początkowego odcinka tej drugiej tuż za metalowymi kratami ujrzysz Smoka Toruńskiego. Mała ceramiczna figurka nawiązuje ponoć do wydarzeń z 1746 r. kiedy smok dwukrotnie pojawił się na Przedzamczu! Ile w tym prawdy? Nie wiadomo.

Natomiast jeśli chodzi o sam Zamek Krzyżacki w Toruniu to lekko musimy Cię zmartwić. Z tej okazałej budowli pozostało “gdanisko”, czyli dawna toaleta oraz malownicze ruiny. Toruński zamek wzniesiono w XIII wieku w miejscu znajdującego się tu wcześniej grodziska. Był on zamkiem konwentualnym z 12 rycerzami zakonnymi i komturem sprawującym władzę krzyżacką na tym terenie. W 1454 roku mieszkańcy Starego i Nowego Miasta zbuntowali się przeciwko Krzyżakom. Po zdobyciu zamku postanowili go unicestwić. Kierował nimi ogromny żal do Zakonu Krzyżackiego za wszystkie wyrządzone krzywdy, ucisk i niesprawiedliwość, ale i obawa, że na król na zamek wyśle swojego człowieka, który nałoży na mieszkańców Starego i Nowego Miasta nowe podatki. Z całej budowli pozostawili jedynie toaletę zamkową. 

III. Nowe Miasto w Toruniu

Nowe Miasto Toruń

Spod Ruin Zamku Krzyżackiego pora udać się na Nowe Miasto. W odróżnieniu od Starego Miasta zamieszkiwali go rzemieślnicy zajmujący się produkcją, a nie handlem. Sercem Nowego Miasta jest bez wątpienia Rynek Nowomiejski z umieszczonym w jego centralnym punkcie dawnym zborem ewangelickim. Na uwagę zasługuje tu również budynek apteki “Pod Złotym Lwem” oraz gospoda “Pod Modrym Fartuchem”. Według zapisów i podań to najstarsza gospoda w Polsce (datowana na 1489 rok), którą odwiedzali królowie, w tym podobno sam Napoleon Bonaparte.

IV. Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski

Z Nowego Miasta ulicą Królowej Jadwigi, Szeroką, a następnie wciśniętą pod murami obronnymi uroczą uliczką Podmurną wyjdziesz poza mury miasta na rozciągający się wzdłuż prawego brzegu Wisły Bulwar Filadelfijski. To tu odetchniesz od ciasnych uliczek starówki. Kierując się w stronę Mostu Piłsudskiego miniesz Bramę Mostową, Bramę Klasztorną i Bramę Żelazną tj. bramy miejskie, które stanowiły bardzo ważny element średniowiecznych murów obronnych Torunia. Usytuowane u wylotu najważniejszych ulic umożliwiały komunikację miasta ze światem.

Na bulwarze odkryjesz również inne ciekawe atrakcje Torunia: Dawny Most na Wiśle czy przystań, z której Stanisław Tym i Jerzy Dobrowolski wyruszyli w swój słynny filmowy “Rejs”. Tu również mieści się mural z cytatami z tego kultowego filmu i stąd latem wyruszają wycieczkowe statki po Wiśle w niezapomniany 45 minutowy rejs z turystami. 

V. Krzywa Wieża

Z Bulwaru Filadelfijskiego tylko kilka minut spacerem będzie dzieliło Cię od kolejnej niezwykłej atrakcji Torunia. Mamy tu na myśli Krzywą Wieżę. Ta odchylona od pionu o 146 cm budowla to doskonałe miejsce, aby sprawdzić wierność swojego partnera. Jeśli utrzyma on przez kilka minut równowagę stojąc z piętami i plecami przylegającymi do muru Krzywej Wieży to znaczy, że jest Ci wierny. Na marginesie dodamy jedynie, że tuż przy wieży znajduje się bardzo fajna Restauracja Monka. To smaczne miejsce na mapie Torunia, które mieści się w barokowym spichlerzu z pierwszej połowy XVIII i serwuje przepyszne podpłomyki i grzane wino. 

Krzywa Wieża Toruń

VI. Punkty widokowe w Toruniu

Punkty widokowe Toruń

W Toruniu są dwa główne punkty widokowe na miasto. O pierwszym z nich na Wieży Ratuszowej już wyżej wspomnieliśmy. Drugi znajduje się po drugiej stronie Wisły przy pozostałości po Dawnym Moście na Wiśle na Kępie Bazarowej. Roztacza się z niego przepiękna panorama na Stare Miasto w Toruniu. Najlepiej udać się na punkt widokowy późnym wieczorem, po to aby widok podziwiać po zachodzie słońca. Oświetlony Toruń wygląda zjawiskowo!

Do platformy widokowej możesz dotrzesz spacerem wzdłuż Mostu Piłsudskiego, a następnie ul. Dybowską do ulicy Majdany. Możesz też skorzystać z komunikacji miejskiej i podjechać autobusem pod stację PKP Toruń Główny, a następnie ulicą Majdany dotrzesz do punktu widokowego. W okresie letnim z przystani Katarzynki przy Bulwarze Filadelfijskim łódź zabiera wszystkich chętnych na przeciwległy brzeg Wisły m.in. do punktu widokowego. Jako ciekawostkę dodamy, że Kępa Bazarowa zwana była kiedyś Małpim Gajem. To tu gromadziły się panie lekkich obyczajów oraz niezrzeszeni w cechu rzemieślnicy, którzy nie mogli sprzedawać swoich wyrobów w granicach miasta.


Zwiedzanie Torunia – Dzień drugi: Śladami piernika i Kopernika

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię… O kim mowa? Oczywiście, że o Mikołaju Koperniku. Toruń nieodzownie kojarzony jest z tym polskim astronomem. To tu przyszedł na świat i tu znajduje się wiele pamiątek po jego niezwykłej osobie. Drugi dzień zwiedzania Torunia to idealny moment aby ruszyć jego śladami. Wycieczkę proponujemy urozmaicić tematem piernika. Stare polskie porzekadło “Gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik – najlepsze rzeczy w Polsce” do tego przecież zobowiązuje!

Toruńskie pierniki zyskały popularność na całym świecie, choć nikt do końca nie wie kiedy po raz pierwszy zostały wyjęte z pieca. Jedno jest pewne, że miododajne pola wokół miasta oraz żyzna chełmińska ziemia sprzyjały wypiekom. Jakby tego było mało, Toruń leżał na przebiegu ważnego szlaku handlowego m.in. z Indii i Turcji. Do miasta docierali kupcy handlujący przyprawami korzennymi (cynamonem, gałką muszkatołową czy goździkami). Toruńskie pierniki swym niepowtarzalnym smakiem, korzennym aromatem i różnorodnymi kształtami zachwyciły cały świat. Od dawien dawna obdarowywano nimi bowiem wybitnych gości odwiedzających miasto. Wieść o wypieku niosła się w Europie szerokim echem i tak pozostało do dziś. 

Toruń na weekned

Atrakcje Torunia – dzień drugi


I. Mikołaj Kopernik z Torunia

Drugiego dnia zwiedzanie Torunia proponujemy rozpocząć od Rynku Staromiejskiego, na którym umieszczono Pomnik Mikołaja Kopernika. Odziany w profesorską togę dumnie wznosi się u stóp ratusza. Pamiątkowe zdjęcie jest tu obowiązkowe. Spod pomnika tyko kilka kroków dzielić Cię będzie od Dworu Artusa, przy którym odkryjesz Piernikową Aleję Gwiazd. W umieszczonym w granitowych płytach chodnika ciągu mosiężnych “katarzynek” swoje autografy odcisnęli znani polscy aktorzy, pisarze, muzycy i politycy, których życie, edukacja lub kariera związane było z Toruniem. 


Kolejną atrakcją na mapie Torunia, której nie możesz przegapić jest Dom Kopernika. W dwóch czerwonych, gotyckich kamienicach należących kiedyś do rodziny Koperników przyszedł na świat wielki polski astronom. Dziś mieści się tam muzeum, w którym zapoznasz się z dokonaniami i historią jego życia. Kolejnym ciekawym miejscem związanym z postacią polskiego astronoma jest Kaplica Kopernikowska w Katedrze Świętojańskiej. Zachowały się w niej kopernikowskie pamiątki m.in: chrzcielnica, przy której chrzczono Mikołaja, tablica pamiątkowa czy murowane popiersie astronoma z 1766 r.

Pozostając w temacie warto udać się również do Centrum Popularyzacji Kosmosu ” Planetarium Toruń”, w którym prezentowane są seanse na temat wiedzy o wszechświecie. Można tam doświadczyć nocy polarnej na biegunie czy poobserwować Ziemię z Księżyca nie ruszając się przy tym z wygodnego fotela. Do Planetarium proponujemy wcześniej zarezerwować bilety, bo cieszy się ono sporym zainteresowaniem. Na koniec proponujemy przespacerować się pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika na Bielanach. Jest to największa i najstarsza w północnej Polsce uczelnia słynąca m.in. z  Obserwatorium Astronomicznego UMK z jednym z największych na świecie radioteleskopów. 

Dom Kopernika
Toruń na weeknd


II. Toruńskie Pierniki

Pierniki Toruń

Spacerując po Toruniu niemal w każdej uliczce starówki natkniesz się na sklepiki sprzedające toruńskie pierniki. Nie one są tu jednak najważniejsze. Oprócz wspomnianej wyżej Piernikowej Alei Gwiazd proponujemy Ci również wizytę w dwóch niezwykłych muzeach piernika. Pierwsze z nich to Żywe Muzeum Piernika mieszczące się przy ulicy Rabińskiej 9 tuż nieopodal Domu Kopernika. Jak nie przepadamy za zwiedzaniem muzeów, tak to nas oczarowało! Odbywają się w nim pokazy wypieku pierników według starych, tradycyjnych receptur.

W interaktywnym muzeum przeniesiesz się do czasów średniowiecza, gdzie pod czujnym okiem czeladnika i wiedźmy zapoznasz się z historią tego słynnego toruńskiego przysmaku i własnoręcznie przygotujesz ciasto, by później przy użyciu drewnianych form wypiec z niego prawdziwego toruńskiego piernika. W muzeum odkryjesz również manufakturę z XX w. z oryginalnymi niemieckimi maszynami do wypieku, a ich obsługę przedstawią Ci urocze siostry rodziny Rabiańskich. Te zdolne panny nauczą Cię również zdobienia pierników. Wizytę w Żywym Muzeum Piernika warto wcześnie zarezerwować online. Cena biletu to koszt 29 zł/os dorosła. 

Drugie ciekawe muzeum znajdziesz przy ulicy Strumykowej 4. To Muzeum Toruńskiego Piernika czyli historyczna fabryka rodziny Weese pochodząca z 1885r. W jej wnętrzach stworzono świat pełen atrakcji i tajemnic. To tu zapoznasz się z zabytkowymi formami, maszynami i piecami wykorzystywanymi przez toruńskich piernikarzy, dowiesz się co oznacza słowo piernik i dlaczego najbardziej popularny piernik nosi nazwę katarzynka. Tu pokażą Ci jak współcześnie wytwarza się toruńskie smakołyki , a w dawnej “ugniatalni” piernikowego ciasta będziesz miał okazję własnoręcznie przygotować piernik.  W sklepiku przy muzeum możesz również zaopatrzyć się w oryginalne katarzynki i inne smakołyki od Kopernika. Po więcej informacji odsyłamy na stronę muzeum. 

Muzeum Piernika

Sprawdź gdzie jeszcze można spędzić fajny weekend w Polsce w naszym poście “Polska na Weekend – 9 nieoczywistych miejsc wartych odwiedzenia” .

Toruń na weekend. Informacje praktyczne

I. Pogoda w Toruniu czyli kiedy jechać do Torunia

Nie ma złej pogody na wizytę w Toruniu. Osobiście miasto odwiedziliśmy w styczniu tuż po Nowym Roku. Niebywałym plusem była znikoma ilość turystów jednak niektóre atrakcje były w tym czasie zamknięte (Planetarium) lub godziny ich otwarcia skrócone. Późna wiosna, lato czy wczesna jesień to zapewne idealne pory na wizytę w Toruniu, ale musisz się wówczas liczyć z większymi tłumami oraz cenami za noclegi. 

Toruń na weeknd

II. Jak dojechać do Torunia

Do Torunia bez problemu dojedziesz autem, autobusem lub pociągiem. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z większością innych polskich miast.

 • Autem – parkingi w Toruniu

Auto to najwygodniejszy sposób na dotarcie do Torunia. Niemniej jednak musisz liczyć się z tym, że w centrum trudno jest znaleźć miejsce do parkowania. Na starówce wyznaczona jest strefa zakazu i można w nią wjechać tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia! Dodatkowo na jej obszarze oraz w miejscach przylegającym do starówki wyznaczona jest Strefa Płatnego Parkowania. Za zaparkowanie samochodu wzdłuż wyznaczonych w tej strefie ulic będziesz musiał odpowiednio zapłacić. Opłaty pobierane są w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 -18:00. Bilet zakupisz w rozmieszczonych wzdłuż ulic parkometrach gotówką lub kartą kredytową. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie auta na jednym z kilku parkingów strzeżonych rozmieszczonych wokół starówki Torunia. Na mapce poniżej zaznaczyliśmy kilka z nich. 

 • Pociągiem

Do Torunia możesz wygodnie dojechać pociągiem PKP. Musisz wiedzieć jednak o tym, że większość składów dociera do stacji Toruń Główny znajdującej się lewym brzegu Wisły i położonej poza centrum miasta (około 2 km od starówki). Pociągi kursujące na trasie Wrocław-Olsztyn zatrzymują się na stacji Toruń Miasto leżącej tuż nieopodal historycznej starówki. Ze stacji Toruń Główny do centrum miasta dostaniesz się autobusami miejskimi linii  22 i 27 (od strony ulicy Kujawskiej do przystanku Plac Rapackiego) lub 11, 12, 13, 14 (od ul. Podgórskiej do przystanku Plac Rapackiego). 30 min bilet normalny to koszt 2,80 zł. Bilet na przejazd zakupisz w automacie w autobusie. 2 km odcinek od stacji Toruń Główny do starówki Torunia możesz też pokonać piechotą. Spacer wzdłuż ulicy Kujawskiej i mostu na Wiśle trwa kilkunastu minut, a przy okazji będziesz mógł podziwiać przepiekaną panoramę na Stare Miasto w Toruniu.  

 • Autobusem 

Do Torunia dojedziesz też autobusem np. z przewoźnikiem Flixbus. 


III. Jak przemieszczać się po Toruniu

W Toruniu funkcjonuje bardzo sprawna komunikacja miejska opierająca się na autobusach i tramwajach. Ich przystanki rozmieszczone są wokół wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówki Torunia, którą najlepiej zwiedza się na piechotę. 

Toruń zwiedzanie

IV. Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Torunia

Naszym zdaniem 2 pełne dni wystarczą, aby poznać najważniejsze atrakcje Torunia. Jeśli jesteś miłośnikiem muzeów na zwiedzanie Torunia przeznacz kolejny dodatkowy dzień. 

Najciekawsze muzea Torunia:

 • Muzeum Okręgowe w Toruniu – to największe muzeum w Toruniu, którego ekspozycje poświęcone są historii i sztuce dawnego Torunia. Mieści się ono w pomieszczeniach Ratusza na Rynku Staromiejskim. 
 • Dom Mikołaja Kopernika (adres: ulica Kopernika 15/17 ) – to interaktywne muzeum opowiadające m.in. historię życia astronoma i jego rodziny. 
 • Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów) (adres: ul. Łazienna 16) – ukazujące dzieje Torunia na przestrzeni wieków (przez średniowiecze, nowożytność, XIX w, po okupacje i czasy powojenne) 
 • Muzeum Toruńskiego Piernika (adres: ul. Strumykowa 4)- jest to największe muzeum piernika w Europie mające w swej kolekcji największe ilości drewnianych form piernikowych. Odbywają się w nim również warsztaty piernikarstwa. 
 • Żywe Muzeum Piernika (adres: Rabiańska 9) – to interaktywne muzeum, w którym przeniesiesz się do czasów średniowiecza i manufaktury z początku XX w oraz własnoręcznie przygotujesz ciasto, wypieczesz i udekorujesz pierniki
 • Muzeum Podróżników im. Tony Halika (adres: ul. Franciszkańska 11) – znajdziesz w nim ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich, które mieszkańcom Torunia przekazała Elżbieta Dzikowska – podróżniczka i  partnerka Tony Halika. 
 • Muzeum Etnograficzne i Park Etnograficzny– skansen (adres: ul. Wały Sikorskiego 19)- ze starymi chałupami, zabudowaniami gospodarczymi, remizą, kuźnią czy wiatrakiem stanowi  unikatowe w skali europejskiej muzeum typu skansenowskiego.

V. Gdzie smacznie zjeść w Toruniu. Restauracje i kawiarnie w Toruniu

W Toruniu na pewno nie umrzesz z głodu. Znaleźliśmy gdzieś informację, że na samej tylko starówce znajduje się ponad 200 restauracji, kawiarni i pubów. Nie ma się co dziwić. Tradycja musi zostać zachowana. Toruń stanowił kiedyś ważny punkt na trasie spływu Wisłą do Gdańska. Był główną przystanią, w której mieściło się pełno flisackich oberży i zajazdów. Choć pozostała po nich jedynie Kamienica pod Turkiem, możesz być pewien, że w Toruniu różnorodnych knajp nie brakuje. Ze swojej strony polecamy Ci kilka z nich. Namiary na nie otrzymaliśmy od naszych czytelników. Sami przetestowaliśmy je na własnej skórze. Są więc sprawdzone!

 •  Na śniadanie

Restauracja Bułka (ul. Szewska 6) – serwuje najsmaczniejsze w mieście śniadania! Menu jest w niej naprawdę bogate, od jaglanki przez jajecznicę, kiełbaski, English breakfast na przepysznej szakszuce kończąc, a porcje są olbrzymie! Takie treściwe śniadanie trzyma do późnego obiadu.

Naleśnikarnia Manekin (ul.Rynek Staromiejski 16) – jeśli naleśniki (nie tylko na słodko!) to właśnie tam. Wybór jest ogromny, a podniebienie raduje się ogromnie! Uwaga: do Manekina w weekendy już od samego rana ustawiają się tłumy!

 • Na obiad i kolację

Restauracja Monka (ul. Piekary 2) – to restauracja, która serwuje smaczną i prostą kuchnię polską, inspirowaną smakami Kujaw. Dodatkowo mieści się w pięknym, barokowym spichlerzu z pierwszej połowy XVIII w. tuż obok Krzywej Wieży. Jedliśmy w niej najlepsze podpłomyki ever popijane grzanym winem.

Restauracja Szeroka 9 (ul. Szeroka 9) – to niezwykle przytulna restauracja znajdująca się tuż przy głównym deptaku Torunia. W jej menu króluje kuchnia polska i europejska oparta na świeżych i sezonowych produktach. Restauracja znalazła się również w I polskiej edycji przewodnika Gault&Millau. 

Baza by Deer Bear (ul. Szeroka 34) – można tam napić się piwa oraz zjeść smaczny ramen i bułeczki bao.

 
Dodatkowo polecano nam: Restaurację Chleb i Wino na Rynku Staromiejskim, Luizjanę oraz Karczmę Gęsia Szyja na ul. Podmurnej 28. Niestety nie udało nam się do nich dostać. 

 • Na deser i kawę

Coffee & Whisky House (ul. Św. Ducha 3) – to nasz zdecydowany faworyt! Piękny wystrój, super klimat, cudowna obsług, pyszna kawa i smaczne przekąski. Koniecznie tam zajrzyj!

 • Piwo

Jan Olbracht Browar Staromiejski (u. Szczytna 15) – to właśnie tam skosztujesz piernikowego piwa!

 
VI. Noclegi w Toruniu

Toruń ma naprawdę bardzo bogatą bazę noclegową. Zarówno na starówce jak i poza nią dostępnych jest wiele hoteli. Osobiście podczas naszej wizyty w Toruniu zdecydowaliśmy się na wynajem apartamentów. Ze swojej strony możemy polecić Ci dwa takie miejsca. Pięknie urządzony Apartament 43 znajdujący się w zabytkowej kamienicy oraz Ester Apartament przy ulicy Bydgoskiej. 

 

Noclegi Toruń
Źródło: Airbnb
Airbnb

Oba miejsca znajdują się na Bydgoskim Przedmieściu dzielnicy Torunia, która z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności, a oddalona jest od historycznego centrum zaledwie kilkanaście minut spacerem. Historia tej okolicy sięga średniowiecza, a najstarsze budynki datuje się na koniec XVIII i początek XIX wieku. To tu swoje rezydencje, pałace i wille mieli bogaci mieszkańcy Torunia, kupcy i oficerowie armii.

Po wojnie Bydgoskie Przedmieście przeszło transformację i podupadło. Do mieszkań wprowadzono chłopów i robotników. Bieda i nędza oraz brak poszanowania własności doprowadziły wiele budynków do ruiny. Dziś dzielnica odradza się na nowo. Właściciele domów odzyskują swoje majątki, a okolica pięknieje. Warto zamieszkać tu choćby po to, aby zobaczyć piękne kamienice i ocalałe wille szachulcowe.

VI. Toruń mapa atrakcji

 

*Linki do Airbnb są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności