Strona Główna Polska 9 rzeczy, których musisz doświadczyć na Podlasiu

9 rzeczy, których musisz doświadczyć na Podlasiu

przez Anita & Paweł
18 komentarzy
atrakcje na Podlasiu

Podlasie to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków naszego kraju, w którym natura narzuca rytm życia. Zachwycające parki narodowe i parki krajobrazowe, meandrujące rzeki, bagna i rozlewiska to główne atrakcje Podlasia. Do tego dochodzą malownicze miasta i urokliwe wsie z drewnianymi chatynkami i kolorowymi cerkwiami. Wszystko przypieczętowuje niewiarygodna wręcz mieszanka kulturowo- narodowościowa. Od wieków na tym terenie żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Są też nieodkryte zakątki, o których istnieniu wiedzą nieliczni. Jeśli wybierasz się w podróż do krainy żubra i chcesz przeżyć niezapomniane chwile to koniecznie sprawdź naszą listę 9 rzeczy, których musisz doświadczyć w tej niezwykłej krainie.

 

Podlasie atrakcje

9 rzeczy, których musisz tam doświadczyć: 

 

1. Odwiedzić żubra w Puszczy Białowieskiej 

Czym byłaby wizyta na Podlasiu bez zobaczenia żubra? Musimy Cię nieco zmartwić – nie jest to prosta sprawa. Białowieskie żubry często określane są mianem duchów. A to za sprawą tego, iż mimo swych olbrzymich rozmiarów, poruszają się praktycznie bezszelestnie i niestety dość ciężko je spotkać. Jeśli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę i stanąć oko w oko z tym ogromnym zwierzem udaj się na specjalnie zorganizowaną wyprawę. Przewodnik w trakcie kilkugodzinnej wycieczki po Puszczy Białowieskiej zaprowadzi Cię w miejsca żerowania tego niezwykłego zwierzęcia. Najlepszy czas na tego typu przygodę przypada na wczesną wiosnę, jesień i zimę. Niestety koszt wycieczki z przewodnikiem jest dość spory i nikt podczas jej trwania nie zagwarantuje Ci, że żubra zobaczysz.

Alternatywą może okazać się Rezerwat Pokazowy Żubra w Białowieży. Żyją w nim najwięksi przedstawiciele ssaków zamieszkujących Puszczę Białowieską- żubr, jeleń, sarna, łoś, dzik a nawet ryś i wilk. W rezerwacie spotkasz również żubronia- hybrydę żubra z bydłem domowym. Tak wiemy, że żubry widziane w naturze to zupełnie inny obrazek niż te żyjące na wygrodzonej powierzchni w rezerwacie. Mimo wszystko jesteśmy zdania, że warto tam zajrzeć. Bilet wstępu do rezerwatu to koszt 10 zł. Rezerwat czynny jest codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00, poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00.

Rezerwat Żubrów w BiałowieżyŻubrońŁosie w Białowieży
 

2. Przespacerować się kładką „Żebra Żubra” w Puszczy Białowieskiej

Kładka „Żebra Żubra” położona jest na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej tuż obok Rezerwatu Pokazowego Żubra. Liczy około 3 km i jest jednym z najpiękniejszych szlaków przebiegających przez Puszczę. Prowadzi przez podmokłe i bagienne lasy, w których dominują olchy, świerki, lipy i jesiony. Niemal połowa szlaku wiedzie drewnianą kładką zawieszoną nad mokradłami. Pozostałą część stanowi gruntowa dróżka. Kiedyś ścieżka składała się z przypominających żebra nierównych desek i szczap. Dziś została gruntownie wyremontowana i zachęca do spacerów połączonych z obserwacją różnorodności białowieskich lasów. Spacer w tak cudownym otoczeniu przy akompaniamencie ptasich śpiewów lub skrzypiącego pod nogami śniegu to zdecydowanie jedna z 9 rzeczy, których musisz doświadczyć na Podlasiu!

Ścieżka edukacyjna Żebro Żubra jest darmową atrakcją. Rozpoczyna się przy drodze łączącej Białowieżę ze wsią Pogorzelce, a kończy się przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów.

Kładka Żebro ŻubraPuszcza BiałowieskaPuszcza Białowieska
 

3. Ruszyć szlakiem Krainy Otwartych Okiennic

Atrakcje Podlasia to również Szlak Krainy Otwartych Okiennic wiedzie przez trzy podlaskie wsie: Puchły, Soce i Trześciankę. Na szlaku spotkasz urokliwe drewniane domy z otwartymi okiennicami oraz zachwycające prawosławne cerkwie, przydrożne kapliczki i krzyże wotywne. Chaty są tam bogato dekorowane. Charakteryzują się snycerskimi zdobieniami niespotykanymi w żadnej innej części kraju. Liczne ornamenty zdobią nad i podokienniki, okiennice i narożniki domów. Dekoracje z pewnością wprawią Cię z zachwyt.

Nie mniej niż dwie przepiękne kolorowe cerkwie na przebiegu szlaku. Pierwszą z niech – niebieską znajdziesz w wsi Puchły, drugą soczyście zieloną w Trześciance. W Socach natkniesz się tylko na drewnianą kapliczkę, ale być może zainteresuje Cię fakt, że z każdej strony wieś ta otoczona jest krzyżami wotywnymi z wyrytymi intencjami do świętych. Legenda głosi, że mieszkańcy wsi wystawili krzyże, by przepędzić zarazę dziesiątkującą ich społeczność. Mężczyźni postawili krzyże, a kobiety połączyły je ciągła nicią. Epidemia ustała…
 

Zajrzyj również do naszego posta o najpiękniejszych cerkwiach Podlasia. 

Podlasie atrakcjePodlasie atrakcjePodlasie atrakcjePodlasie atrakcje
 

4. Wyciszyć się w pustelni ojca Gabriela w Odrynkach

Wśród bagien i rozlewisk dorzecza Narwi w małej wiosce Odrynki skrył się Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich, który pozwoli Ci się odrobinę wyciszyć. Jest to jedyna prawosławna pustelnia dla mnichów w naszym kraju. Prowadzi ją wraz z grupką wolontariuszy ojciec Gabriel zwany również Gibą. Zgodnie z tradycjami kościelnymi zajmuje się on ziołolecznictwem. Swoich gości podejmuje samodzielnie przyrządzoną zupą, pysznym kompotem czy ciastem drożdżowym. Do pustelni poprowadzi Cię drewniana kładka zawieszona nad rozlewiskami Narwi. Już sam spacer po drewnianym pomoście zachwyca. Po przekroczeniu bramy wejdziesz na przepiękny teren pełen spokoju i zachwycających budowli. Wszystkie budynki na terenie pustelni łącznie z Cerkwią Opieki Matki Bożej i licznymi kapliczkami udostępnione są dla wszystkich zwiedzających za darmo. Niesamowity teren, na którym znajduje się Skit Ojca Gabriela zapewni Ci chwilę wytchnienia i odpoczynku. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji Podlasia.
 
AKTUALIZACJA: Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że Ojciec Gabriel zmarł 22 listopada 2018 r.  Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich można jednak odwiedzać. Wciąż odbywają się w nim nabożeństwa, jednak już bez udziału tego przesympatycznego duchownego.
 

Podlasie atrakcjeSkit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- PieczerskichSkit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich
 

5. Skosztować tatarskiej kuchni w Kruszynianach 

Chcesz zatrzymać się u prawdziwych Tatarów? Skosztować przyrządzonych przez nich specjałów takich jak kołduny, pierekaczewniki czy cebulniki? Koniecznie udaj się do Kruszynian! W samym sercu Puszczy Knyszyńskiej tuż przy granicy z Białorusią w maleńkiej wsi Kruszyniany spotkasz niewielką mniejszość tatarską. Tatarzy Wielkiego Księstwa Litewskiego przybyli na ziemie polskie z terytoriów Złotej Ordy, później Wielkiej Ordy, Chanatu Krymskiego i Chanatu Kazańskiego. Ich przedstawicielami są Państwo Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie prowadzący Tatarską Jurtę. To właśnie u nich skosztujesz najprawdziwszych na świecie tatarskich dań. Cebulniki (pieczone pierogi z mięsem i cebulą) i kryszonka (jagnięcina z ziemniakami i warzywami) dosłownie rozpływają się w ustach, a tatarska herbata na bazie owoców i ziół ugasi niejedno pragnienie. Jednymi z najważniejszych atrakcji mniejszości tatarskiej w Kruszynianach, które warto przy okazji zobaczyć są: zabytkowy meczet, mizar (cmentarz muzułmański) oraz cerkiew.
 
AKTUALIZACJA:W maju 2018r. Tatarska Jurta spłonęła w pożarze. Udało się ją jednak odbudować i ponownie tchnąć w nią tatarską duszę.

Podlasie atrakcje atrakcje na Podlasiu Podlasie atrakcje
 

6. Zachwycić się Europejską Wioską Bociana w Pentowie

Tuż za malowniczym Tykocinem, nad narwiańskimi łąkami położona jest Europejska Wioska Bociana. Tak naprawdę jest to ponad stuletni dwór szlachecki należący do rodziny Toczyłowskich herbu Samson, który bez reszty opanowały bociany. W Pentowie gniazduje co roku ponad 30 par bociana białego! Ich gniazda są dosłownie wszędzie. Wszystko zaczęło się w 1991 r., kiedy nad dworem przetoczył się potężny huragan. Zniszczył on wiele drzew wokół majątku. Nie powalił ich całkowicie, a jedynie połamał w pół jak zapałki. Uszkodzone drzewa upatrzyły sobie bociany. Na rozłożystych, naturalnych konstrukcjach zaczęły budować swoje gniazda. Z dnia na dzień w promieniu niecałych dwustu metrów zgromadziły się w licznej kolonii (rzadkość), budząc tym zachwyt i zdziwienie nie tylko samej rodziny Toczyłowskich co i światowych ornitologów.

W 2001 roku niemiecka fundacja Euronatur przyznała majątkowi w Pentowie tytuł „VII Europejskiej Wsi Bociana”. Jedyny taki w Polsce! Dziś teren majątku można zwiedzać. Bocianie życie możesz podejrzeć z dwóch wież widokowych udostępnionych dla zwiedzających. Zimą kiedy bocianów we dworze brak, też nie będziesz się nudzić. Możesz pojeździć konno lub wybrać się na kulig. Oprócz ptaków w zabytkowym dworze szlacheckim zajmują się również hodowlą koni. Na uwagę zasługuje również  fakt, że Państwo Toczyłowscy wynajmują gościom pokoje w swoim przepięknym dworze. Osobiście skorzystaliśmy z ich gościnny. Było fantastycznie. Podziwianie boćków zastąpiły nam rozmowy z niezwykle ciepłą Panią Henią i zabawy z jej 3 psami.

Podlasie atrakcjePodlasie atrakcje atrakcje na Podlasiuatrakcje na Podlasiu
 

7. Przeprawić się przez bagna Narwiańskiego Parku Narodowego

„Kładka wśród bagien” znajduje się przy siedzibie dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie. Ma 1000 metrów długości, z czego 600 metrów prowadzi drewnianym pomostem wśród roślinności bagiennej. Na trasie znajdziesz dwa tarasy widokowe, tablice edukacyjne i kilka przystanków takich jak: rzeka, trzcinowisko, turzycowisko, wilgotne łąki, zarośla wierzbowe i ols. Jeśli jesteś zmarzluchem tą atrakcję Podlasia polecamy Ci szczególnie wiosną lub latem. Przyroda budzi się wówczas do życia, słychać jej odgłosy. Na kładce nie spotkasz zbyt wielu turystów, dzięki czemu będziesz mógł delektować się ciszą i w spokoju odkrywać bogatą nadnarwiańską przyrodę. Musisz jednak przyznać, że zimą również nie można odmówić jej uroku?

Podlasie atrakcje Podlasie atrakcje Podlasie atrakcje
 

8. Odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Jeśli fascynuje Cię podlaska wieś koniecznie zajrzyj też do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. To jedna z ciekawszych atrakcji na Podlasiu. W muzeum zgromadzono aż 30 000 eksponatów związanych z wsią prezentowanych w budynkach zespołu dworskiego i pawilonach wystawowych. Znajdziesz w nim niezwykłe obiekty wiejskiego budownictwa datowane na wiek XVIII, XIX, i początek XX, takie jak: drewniane chaty pokryte strzechą, stodoły, spichlerze dworskie, młyn wodny, kuźnię czy zabytkowy kościół. Muzeum dysponuje bogatym zbiorem narzędzi i maszyn rolniczych. W starych stajniach odnajdziesz też Muzeum Weterynarii. Na uwagę zasługuje także fakt, iż w zabytkowym dworze ziemiańskim wyeksponowano liczącą ponad 2300 okazów, największą w Polsce kolekcje pisanek.

Muzeum czynne jest w godz: 8:00- 16:00 (pn-pt) i 9:00-16:00 (sob-ndz). Bilet wstępu- 14 zł normalny, 8 zł ulgowy. Więcej info na stronie muzeum.

Muzeum Rolnictwa w CiechanowcuPodlasie atrakcjeMuzeum Rolnictwa w CiechanowcuMuzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
 

9.  Zamieszkać w Korolowej Chacie w Nowoberezowie

W krainie żubra na granicy z Puszczą Białowieską skryła się również przecudna mała drewniana chatynka. Jej sercem jest kuchnia z kaflowym piecem, który nie tylko ogrzewa w zimowe dni, ale nadaje wnętrzu iście sielski charakter. Takich miejsc jak to jest na świecie niewiele. Miejsc idyllicznych emanujących spokojem i błogą ciszą. Miejsc, w których czas zwalnia, a wszystkie troski odchodzą precz. Sielsko, błogo, korolowo (nie to wcale nie literówka).

Czym wyróżniałby się krajobraz Podlasia gdyby nie przetrwały do dziś takie właśnie uporządkowane wiejskie zagrody i tradycyjne wnętrza podlaskich domostw? Jeśli chcesz się na chwilę zatrzymać i lepiej zrozumieć jak żył podlaski człowiek, jeśli chcesz się wyciszyć, zrelaksować i pożyć w zgodzie z rytmem natury koniecznie zamieszkaj w agroturystyce Korolowa Chata na skraju wsi Nowoberezowo! Właściciele Ula i Sławek zapewnią Ci tam istną idyllę! Przepięknie odrestaurowana drewniana chata z malowniczo zdobionymi izbami i piecem kaflowym, kawałek pachnącej podlaskiej ziemi, zielnik, sad i domek na drzewie …. będą na Twoją wyłączność!

Podlasie atrakcjePodlasie atrakcjePodlasie atrakcjeAgroturystyka na Podlasiu

Rezerwacji noclegu w Korolowej Chacie możesz dokonać przez Airbnb. Jeśli zarejestrujesz się na Airbnb* z tego linka dostaniesz pieniądze w prezencie na swoją pierwszą podróż ;-)

 

Booking.com

Podlasie mapa atrakcji

 

*Linki do Airbnb i Booking są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności