Strona Główna Polska 9 miejsc, które musisz zobaczyć na Podlasiu

9 miejsc, które musisz zobaczyć na Podlasiu

przez Anita & Paweł
19 komentarzy
Podlasie atrakcje

Podlasie to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków naszego kraju, w którym natura narzuca rytm życia. Zachwycające parki narodowe i parki krajobrazowe, meandrujące rzeki, bagna i rozlewiska to główne atrakcje Podlasia. Do tego dochodzą malownicze miasta i urokliwe wsie z drewnianymi chatynkami i kolorowymi cerkwiami. Wszystko przypieczętowuje niewiarygodna wręcz mieszanka kulturowo- narodowościowa. Od wieków na terenie województwa podlaskiego żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Jeśli wybierasz się w podróż do krainy żubra i chcesz przeżyć niezapomniane chwile to koniecznie sprawdź naszą listę 9 miejsc, które warto zobaczyć na Podlasiu.

Podlasie atrakcje

9 miejsc, które warto zobaczyć na Podlasiu 

1. Odwiedź żubra w Puszczy Białowieskiej 

Czym byłaby wizyta na Podlasiu bez zobaczenia żubra? Musimy Cię nieco zmartwić – nie jest to prosta sprawa. Białowieskie żubry często określane są mianem duchów. A to za sprawą tego, iż mimo swych olbrzymich rozmiarów, poruszają się praktycznie bezszelestnie i niestety dość ciężko je spotkać. Jeśli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę i stanąć oko w oko z tym ogromnym zwierzem udaj się na specjalnie zorganizowaną wyprawę. Przewodnik w trakcie kilkugodzinnej wycieczki po Puszczy Białowieskiej zaprowadzi Cię w miejsca żerowania tego niezwykłego zwierzęcia. Najlepszy czas na tego typu przygodę przypada na wczesną wiosnę, jesień i zimę. Niestety koszt wycieczki z przewodnikiem jest dość spory i nikt podczas jej trwania nie zagwarantuje Ci, że żubra zobaczysz.

Alternatywą może okazać się Rezerwat Pokazowy Żubra w Białowieży. Żyją w nim najwięksi przedstawiciele ssaków zamieszkujących Podlasie i Puszczę Białowieską- żubr, jeleń, sarna, łoś, dzik a nawet ryś i wilk. W rezerwacie spotkasz również żubronia- hybrydę żubra z bydłem domowym. Tak wiemy, że żubry widziane w naturze to zupełnie inny obrazek niż te żyjące na wygrodzonej powierzchni w rezerwacie. Mimo wszystko jesteśmy zdania, że warto tam zajrzeć. Bilet wstępu do rezerwatu to koszt 10 zł. Rezerwat czynny jest codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00, poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00.

Rezerwat Żubrów w Białowieży
Żubroń
Łosie w Białowieży

2. Przespaceruj się kładką „Żebra Żubra” w Puszczy Białowieskiej

Kładka „Żebra Żubra” położona jest na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej na Podlasiu tuż obok Rezerwatu Pokazowego Żubra. Liczy około 3 km i jest jednym z najpiękniejszych szlaków przebiegających przez puszczę. Prowadzi przez podmokłe i bagienne lasy, w których dominują olchy, świerki, lipy i jesiony. Niemal połowa szlaku wiedzie drewnianą kładką zawieszoną nad mokradłami. Pozostałą część stanowi gruntowa dróżka. Kiedyś ścieżka składała się z przypominających żebra nierównych desek i szczap. Dziś została gruntownie wyremontowana i zachęca do spacerów połączonych z obserwacją różnorodności białowieskich lasów. Spacer w tak cudownym otoczeniu przy akompaniamencie ptasich śpiewów lub skrzypiącego pod nogami śniegu to zdecydowanie jedna najciekawszych atrakcji na Podlasiu!

Ścieżka edukacyjna Żebro Żubra jest darmową atrakcją. Rozpoczyna się przy drodze łączącej Białowieżę ze wsią Pogorzelce, a kończy się przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów.

Kładka Żebro Żubra
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska

3. Rusz szlakiem Krainy Otwartych Okiennic

Podlasie słynie ze Szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Wiedzie on przez trzy podlaskie wsie: Puchły, Soce i Trześciankę. Na szlaku spotkasz urokliwe drewniane domy z otwartymi okiennicami oraz zachwycające prawosławne cerkwie, przydrożne kapliczki i krzyże wotywne tak charakterystyczne dla Podlasia. Chaty są tam bogato dekorowane. Charakteryzują się snycerskimi zdobieniami niespotykanymi w żadnej innej części kraju. Liczne ornamenty zdobią nad i podokienniki, okiennice i narożniki domów. Dekoracje z pewnością wprawią Cię z zachwyt.

Nie mniej niż dwie przepiękne kolorowe cerkwie na przebiegu szlaku. Pierwszą z niech – niebieską znajdziesz w wsi Puchły, drugą soczyście zieloną w Trześciance. W Socach natkniesz się tylko na drewnianą kapliczkę, ale być może zainteresuje Cię fakt, że z każdej strony wieś ta otoczona jest krzyżami wotywnymi z wyrytymi intencjami do świętych. Legenda głosi, że mieszkańcy wsi wystawili krzyże, by przepędzić zarazę dziesiątkującą ich społeczność. Mężczyźni postawili krzyże, a kobiety połączyły je ciągła nicią. Epidemia ustała…

Zajrzyj również do naszego posta o najpiękniejszych cerkwiach Podlasia. 

Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje

4. Wycisz się w pustelni w Odrynkach

Wśród bagien i rozlewisk dorzecza Narwi w małej wiosce Odrynki skrył się Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich, który pozwoli Ci się odrobinę wyciszyć. Jest to jedyna prawosławna pustelnia dla mnichów w naszym kraju. Do pustelni poprowadzi Cię drewniana kładka zawieszona nad rozlewiskami Narwi. Już sam spacer po drewnianym pomoście zachwyca. Po przekroczeniu bramy wejdziesz na przepiękny teren pełen spokoju i zachwycających budowli. Wszystkie budynki na terenie pustelni łącznie z Cerkwią Opieki Matki Bożej i licznymi kapliczkami udostępnione są dla wszystkich zwiedzających za darmo. Niesamowity teren, na którym znajduje się Skit Ojca Gabriela zapewni Ci chwilę wytchnienia i odpoczynku. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji Podlasia.

AKTUALIZACJA: Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że Ojciec Gabriel prowadzący skit zmarł 22 listopada 2018 r.  Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich można jednak odwiedzać. Wciąż odbywają się w nim nabożeństwa, jednak już bez udziału tego przesympatycznego duchownego.

Podlasie atrakcje
Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich
Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko- Pieczerskich

5. Skosztuj tatarskich specjałów Podlasia

Chcesz zatrzymać się u prawdziwych Tatarów? Skosztować przyrządzonych przez nich specjałów takich jak kołduny, pierekaczewniki czy cebulniki? Koniecznie udaj się do Kruszynian! W samym sercu Puszczy Knyszyńskiej tuż przy granicy z Białorusią w maleńkiej wsi Kruszyniany spotkasz niewielką mniejszość tatarską. Tatarzy Wielkiego Księstwa Litewskiego przybyli na ziemie polskie z terytoriów Złotej Ordy, później Wielkiej Ordy, Chanatu Krymskiego i Chanatu Kazańskiego. Ich przedstawicielami są Państwo Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie prowadzący Tatarską Jurtę. To właśnie u nich skosztujesz najprawdziwszych na świecie tatarskich dań. Cebulniki (pieczone pierogi z mięsem i cebulą) i kryszonka (jagnięcina z ziemniakami i warzywami) dosłownie rozpływają się w ustach, a tatarska herbata na bazie owoców i ziół ugasi niejedno pragnienie. Jednymi z najważniejszych atrakcji mniejszości tatarskiej w Kruszynianach, które warto przy okazji zobaczyć są: zabytkowy meczet, mizar (cmentarz muzułmański) oraz cerkiew.

AKTUALIZACJA:W maju 2018r. Tatarska Jurta spłonęła w pożarze. Udało się ją jednak odbudować i ponownie tchnąć w nią tatarską duszę.

Podlasie atrakcje
atrakcje na Podlasiu
Podlasie atrakcje

6. Zachwyć się Europejską Wioską Bociana w Pentowie

Tuż za malowniczym Tykocinem, nad narwiańskimi łąkami położona jest Europejska Wioska Bociana. Tak naprawdę jest to ponad stuletni dwór szlachecki należący do rodziny Toczyłowskich herbu Samson, który bez reszty opanowały bociany. W Pentowie gniazduje co roku ponad 30 par bociana białego! Ich gniazda są dosłownie wszędzie. Wszystko zaczęło się w 1991 r., kiedy nad dworem przetoczył się potężny huragan. Zniszczył on wiele drzew wokół majątku. Nie powalił ich całkowicie, a jedynie połamał w pół jak zapałki. Uszkodzone drzewa upatrzyły sobie bociany. Na rozłożystych, naturalnych konstrukcjach zaczęły budować swoje gniazda. Z dnia na dzień w promieniu niecałych dwustu metrów zgromadziły się w licznej kolonii (rzadkość), budząc tym zachwyt i zdziwienie nie tylko samej rodziny Toczyłowskich co i światowych ornitologów.

W 2001 roku niemiecka fundacja Euronatur przyznała majątkowi w Pentowie tytuł „VII Europejskiej Wsi Bociana”. Jedyny taki w Polsce! Dziś teren majątku można zwiedzać. Bocianie życie możesz podejrzeć z dwóch wież widokowych udostępnionych dla zwiedzających.

Zimą kiedy bocianów we dworze brak, też nie będziesz się nudzić. Możesz pojeździć konno lub wybrać się na kulig. Oprócz ptaków w zabytkowym dworze szlacheckim zajmują się również hodowlą koni. Na uwagę zasługuje również  fakt, że Państwo Toczyłowscy wynajmują gościom pokoje w swoim przepięknym dworze. Osobiście skorzystaliśmy z ich gościnny. Było fantastycznie. Podziwianie boćków zastąpiły nam rozmowy z niezwykle ciepłą Panią Henią i zabawy z jej 3 psami.

Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
atrakcje na Podlasiu
atrakcje na Podlasiu

7. Przepraw się przez bagna Narwiańskiego Parku Narodowego

Podlasie to zachwycająca przyroda i ciekawe parki narodowe. Jednym z nich jest Narwiański Park Narodowy z biegnąca przez niego „Kładką wśród bagien. Ma ona 1000 metrów długości, z czego 600 metrów prowadzi drewnianym pomostem wśród roślinności bagiennej. Na trasie znajdziesz dwa tarasy widokowe, tablice edukacyjne i kilka przystanków takich jak: rzeka, trzcinowisko, turzycowisko, wilgotne łąki, zarośla wierzbowe i ols. Jeśli jesteś zmarzluchem tą atrakcję Podlasia polecamy Ci szczególnie wiosną lub latem. Przyroda budzi się wówczas do życia, słychać jej odgłosy. Na kładce nie spotkasz zbyt wielu turystów, dzięki czemu będziesz mógł delektować się ciszą i w spokoju odkrywać bogatą nadnarwiańską przyrodę. Musisz jednak przyznać, że zimą również nie można odmówić jej uroku?

Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje

8. Odwiedź Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na Podlasiu

Jeśli fascynuje Cię Podlasie i jego wieś koniecznie zajrzyj też do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. To naprawdę ciekawa atrakcja Podlasia. W muzeum zgromadzono aż 30 000 eksponatów związanych z wsią prezentowanych w budynkach zespołu dworskiego i pawilonach wystawowych. Znajdziesz w nim niezwykłe obiekty wiejskiego budownictwa datowane na wiek XVIII, XIX, i początek XX, takie jak: drewniane chaty pokryte strzechą, stodoły, spichlerze dworskie, młyn wodny, kuźnię czy zabytkowy kościół. Muzeum dysponuje bogatym zbiorem narzędzi i maszyn rolniczych. W starych stajniach odnajdziesz też Muzeum Weterynarii. Na uwagę zasługuje także fakt, iż w zabytkowym dworze ziemiańskim wyeksponowano liczącą ponad 2300 okazów, największą w Polsce kolekcje pisanek.

Muzeum czynne jest w godz: 8:00- 16:00 (pn-pt) i 9:00-16:00 (sob-ndz). Bilet wstępu- 14 zł normalny, 8 zł ulgowy. Więcej info na stronie muzeum.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Podlasie atrakcje
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

9.  Zamieszkaj w Korolowej Chacie w Nowoberezowie

W krainie żubra na granicy z Puszczą Białowieską skryła się również przecudna mała drewniana chatynka. Jej sercem jest kuchnia z kaflowym piecem, który nie tylko ogrzewa w zimowe dni, ale nadaje wnętrzu iście sielski charakter. Takich miejsc jak to jest na świecie niewiele. Miejsc idyllicznych emanujących spokojem i błogą ciszą. Miejsc, w których czas zwalnia, a wszystkie troski odchodzą precz. Sielsko, błogo, korolowo (nie to wcale nie literówka).

Czym wyróżniałoby się Podlasie gdyby nie przetrwały do dziś takie właśnie uporządkowane wiejskie zagrody i tradycyjne wnętrza podlaskich domostw? Jeśli chcesz się na chwilę zatrzymać i lepiej zrozumieć jak żył podlaski człowiek, jeśli chcesz się wyciszyć, zrelaksować i pożyć w zgodzie z rytmem natury koniecznie zamieszkaj w agroturystyce Korolowa Chata na skraju wsi Nowoberezowo! Właściciele Ula i Sławek zapewnią Ci tam istną idyllę! Przepięknie odrestaurowana drewniana chata z malowniczo zdobionymi izbami i piecem kaflowym, kawałek pachnącej podlaskiej ziemi, zielnik, sad i domek na drzewie …. będą na Twoją wyłączność!

Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
Podlasie atrakcje
Agroturystyka na Podlasiu


Booking.com

Podlasie mapa atrakcji

*Linki w poście opisującym Podlasie przekierowujące do Airbnb i Booking są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności