Strona Główna Anglia Londyn na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?

Londyn na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?

przez Anita & Paweł
13 komentarzy
Londyn na weekend

Planujesz podróż do Londynu, ale na zwiedzanie nie masz całego tygodnia? Jest to Twoja pierwsza wizyta w tym mieście i nie masz bladego pojęcia, na których atrakcjach się skupić? Do tego nie chcesz doszczętnie zrujnować swojego portfela i lubisz wędrować po mieście? Świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 3-dniowy plan zwiedzania Londynu! Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne tej światowej metropolii. Odwiedzisz słynnego Big Bena, pałace rodziny królewskiej, niezwykłe mosty nad Tamizą, popularne place i ulice. Zajrzysz do muzeów i teatrów. Odpoczniesz w pełnych zieleni parkach. Sporadycznie będziesz przy tym zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo plan ułożyliśmy tak, abyś spokojnie w ciągu jednego dnia do wszystkich wybranych przez nas punktów mógł dotrzeć pieszo. Zatem, łap gotowca “Londyn na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?”.

 

Londyn na weekend. Co zobaczyć w 3 dni?

 

Dzień 1 – South Bank, Waterloo, Southwark i Tower Bridge

Pierwszy dzień zwiedzania proponujemy rozpocząć po południowej stronie rzeki Tamizy. Dzielnice South Bank, Waterloo i Southwark zachęcają do odkrywania Londynu z nieco innej perspektywy. Słyną z pięknych plenerów nad Tamizą i stanowią miejsce spotkań Londyńczyków. To tutaj znajdziesz nietypową sztukę uliczną i podziemne przejścia opanowane przez deskorolkowców. Stąd zachwycisz się niezwykłą panoramą Londynu rozpościerającą się z przeszklonej kapsuły umieszczonej na najwyższym na świecie kole obserwacyjnym Coca Cola London Eye. W przesiąkniętym kulturą Southwark wpadniesz na chwilę do najstarszego teatru w Londynie – szekspirowskiego Globe Theater i muzeum Tate Modern. Skosztujesz słynnego fish & chips w jednym z licznych pubów i poszwendasz się po najstarszym targu spożywczym Borough Market. Na koniec dnia wybierzesz się pod Twierdzę Jej Królewskiej Mości (Tower of London) i na najsłynniejszy wiktoriański most zwodzony Tower Bridge, na który swój cień rzuca oszklony The Shard. Jeśli będziesz mieć jeszcze siłę koniecznie napij się drinka na 34 piętrze tego niezwykłego wieżowca. Widoki na nocny Londyn z Shard’a naprawdę zapierają dech. Na pokonanie dość sporego odcinka między Mostem Westminsterskim, a słynnym Tower Bridge będziesz potrzebować praktycznie całego dnia, ale gwarantujemy, że wysiłek się opłaci. Znajdujące się po południowej stronie Tamizy atrakcje Londynu z pewnością Cię zachwycą.

Początek zwiedzania: Stacja metra Waterloo
Koniec zwiedzania: Stacja metra Tower Hill

Najważniejsze atrakcje Londynu

1. London Eye

Londyn na weekend

Londyńskie Oko to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Składa się z 32 przeszklonych kapsuł. Ich stopniowa rotacja pozwala na obserwację ciągle zmieniającej się perspektywy Londynu. Umieszczone we wnętrzu każdej kapsuły interaktywne przewodniki umożliwią Ci poznanie kultowych zabytków stolicy, a widoki zachwycą! Pełny obrót koła trwa około 35 minut. Atrakcja otwarta jest codziennie z wyjątkiem Dnia Bożego Narodzenia (25 grudnia) oraz kilku tygodni na początku roku. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, dlatego najlepiej wszelkie informacje sprawdzać na bieżąco na stronie London Eye.

2. Most Millenium Bridge

Londyn na weekend

Most Milenijny przeznaczony jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Zawieszono go nad rzeką Tamizą, aby połączyć południowy brzeg rzeki z dzielnicą City of London. Jego oryginalną, nowatorską konstrukcję nazywano “ostrzem światła”.

3. Szekspirowski Globe Theater

Londyn na weekend

The Globe to jeden z najstarszych teatrów w Londynie. Pierwszy budynek mieszczący ten teatr powstał w roku 1599 roku, a jednym z jego udziałowców był sam William Szekspir. W teatrze wystawiano jego sztuki. Obecnie Globe Theatre to rekonstrukcja teatru Szekspira z nowoczesnym budynkiem przyległym, w którym znajduje się muzeum. Okrągły wygląd teatru jest czymś nadzwyczajnym i unikatowym, a wystawiane w nim sztuki i dekoracja sprawiają, że widz czuje się elementem składowym całego przedstawienia. Podczas przedstawień, muzeum jest nieczynne. Więcej informacji na temat teatru i muzeum znajdziesz tutaj.

4. Muzeum Tate Modern

To brytyjskie muzeum narodowe międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie. Jeśli jesteś fanem muzeów koniecznie powinno się ono znaleźć na Twojej liście “must see”. Wszelkie informacje na temat bieżących wystaw i cen biletów znajdziesz na stronie muzeum.

5. Borough Market

Londyn na weekend
Londyn na weekend

Borough Market to najstarszy targ spożywczy w Londynie. Przechadzka między stoiskami to niecodzienne przeżycie. Odnajdziesz tutaj dosłownie “cały świat” i przekąsisz coś smacznego. Targowisko czynne jest od środy do soboty, od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia.

6. The Shard

The Shard, Londyn
atrakcje Londynu

Ekskluzywny szklany wieżowiec, składający się z 72 kondygnacji. Na 32 pietrze znajduję się kilka przyjemnych barów i restauracji, w których przy kawie lub drinku możesz podziwiać przepiękną panoramę Londynu. Wejście do restauracji jest darmowe! The Shard oferuje również najwyżej położony w całym mieście punkt widokowy na 72 pietrze. Bilety wstępu na platformę obserwacyjną zarezerwujesz na stronie The Shard.

7. Galeon Golden Hind

Golden Hind (Złota Łania) to replika okrętu flagowego Francisa Drake’a, którym opłynął świat dookoła. Spośród pięciu okrętów biorących udział w tej wyprawie ten był największy i jako jedyny powrócił cały do Anglii. Okręt stoi przy nabrzeżu St Mary Overie w dzielnicy Southwark.

8. Krążownik HMS Belfast

Londyn na weekend

HMS Belfast to ostatni istniejący okręt wojenny z czasów II wojny światowej. Zacumowany jest on na swoim stałym miejscu na Tamizie, w górę rzeki od Tower Bridge. Zwodowany został w 1938 r., i brał udział m.in w bitwach na Morzu Arktycznym. Okręt udostępniony jest do zwiedzania codziennie w godz. 10-18. Organizowane są na nim wystawy o tematyce morskiej.

9. Most Tower Bridge z twierdzą Tower of London

Londyn na weekend

Most Tower Bridge to obok Big Bena najsłynniejszy symbol Londynu. Został wykonany w stylu wiktoriańskim i symbolizuje potężne brytyjskie imperium i ruchliwą Tamizę. Spośród 29 mostów na Tamizie, Tower Bridge jest jedynym ruchomym mostem. Jego przęsła unoszone są tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. aby umożliwić przepłynięcie dużym statkom. Tuż obok mostu znajduje się kolejna ciekawa atrakcja – Twierdza Tower of London. Powstanie twierdzy datuje się na koniec XXI wieku. Tower of London udostępniono do zwiedzania. 

10. Doki Św. Katarzyny przy Tower Bridge

Londyn na weekend

Jeśli będziesz mieć jeszcze siłę koniecznie zajrzyj do Doków Świętej Katarzyny znajdujących się tuż obok mostu Tower Bridge. Są one popularnym miejscem wypoczynku oraz atrakcją turystyczną. Na ich terenie znajdują się sklepy, restauracje, pub (Dickens Inn, niegdyś browar z XVIII wieku), przystań dla jachtów, a także wiele innych obiektów rekreacyjnych. Wschodnia część doków to ponad 200 luksusowych apartamentów z widokiem na przystań.

Dzień 2 – West End (Centralny Londyn) i Westminster

Na drugi dzień londyńska śmietanka! Na tapetę idzie tryskający energią West End, czyli obszar centralnego Londynu zawierający wiele z największych i najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Przez znane place takie jak: Trafalgar Square, Leicester Square czy Piccadilly Circus i szerokie ulice wypełnione licznymi domami towarowymi oraz butikami najlepszych projektantów mody (Bond Street, Oxford Street i Regent Street) dotrzesz do chińskiej dzielnicy China Town czy słynnego Covent Garden znanego ze spotkań artystów, cyrkowców, muzyków i osób związanych ze sztuką. Teatry, sklepy, puby i bary będą Ci towarzyszyły w tej wędrówce niemal na każdym kroku. Na deser Westminster! Ważne centrum świata polityki i kultury. Downing Street, Opactwo Westminster czy Parlament Brytyjski ze stającym na straży ich punktualności Big Benem to obowiązkowy punkt na mapie Londynu.

Początek zwiedzania: stacja metra Bond Street
Koniec zwiedzania: stacja metra Westminster

Najważniejsze atrakcje Londynu

1. Ulice handlowe Bond Street, Oxford Street i Regent Street

Londyn na weekend

Atrakcjami Londynu są także sklepy, domy towarowe i kompleksy handlowe. Słynna Oxford Street, czyli najdłuższa w Europie ulica pełna najmodniejszych sklepów, to prawdziwa gratka dla miłośników zakupów! Na Oxford Street wszystkie domy handlowe wystawiają swoje najlepsze i kompletne kolekcje, a także oferują dodatkowe serwisy często niedostępne w mniejszych sklepach tych samych firm poza Londynem. Bond Street to skupisko luksusowych butików typu Prada, Versace, Fahri i wielu innych. Z kolei na Regent Street znajdziesz takie marki jak: Next, Benetton czy Zara. Nie zapomnij odwiedzić słynnego domu towarowego Liberty Store i Hamleys Toy Shop.

2. Piccadilly Circus

Londyn na weekend

Piccadilly Circus to plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu West Endu. Słynie głównie z wielkich reklamowych bilbordów zasłaniających ścianę jednej z tamtejszych kamienic. Od 1954 roku reklamuje się na nich m.in. Coca-Cola. W centrum Piccadilly Circus umieszczono fontannę z figurką Anterosa, a nieopodal znajduje się Trocadero – centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy oraz salony gier i kasyna.

3. China Town

zwiedzanie Londynu

To nic innego jak centrum mniejszości chińskiej, w którym znajdziesz najlepsze azjatyckie restauracje w całym Londynie. Jest to idealne miejsce na lunch. Większość knajp w godzinach przedpołudniowych oferuje gotowe dania lunchowe za niecałe 10 funtów. Jesz przy tym tyle ile zmieścisz (eat all you can). Wartym uwagi wydarzeniem, które ma miejsce w China Town są obchody Chińskiego Nowego Roku.

4. Leicester Square

zwiedzanie Londynu

Leicester Square to serce londyńskiego świata filmu. Odbyły się na nim światowe premiery filmów m.in. o Harrym Potterze, Jamesie Bondzie czy Shreku. To tu usytuowane są największe londyńskie kina (Odeon i Empire) jak również Teatr Leicester Square i siedziba Global Radio. Na placu każdej zimy organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy.

5. Covent Garden

Londyn na weekend

Covent Garden to dzielnica artystów. Spotykają się tam aktorzy, cyrkowcy czy muzycy. Jego centralną część stanowi tzw. Piazza – liczący ponad 500 lat targ, na którym można kupić produkty spożywcze, kwiaty oraz pamiątki. W pobliżu usytuowany jest kościół świętego Pawła (St Paul’s Church). Miejsce oficjalnie znane jako scena dla ulicznych rozrywek. Odbywają się tutaj przesłuchania mające wyłonić obsadę do spektakli, odgrywanych tam praktycznie codziennie.

6. Trafalgar Square

Trafalgar Square, Londyn

Trafalgar Square to serce West Endu. Plac powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Umieszczono na nim potężną kolumnę Nelsona, podstawy której strzegą cztery lwy i cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych dział francuskich. Przedstawiają one zwycięstwa admirała Nelsona pod Trafalgarem, Kopenhagą, Aboukirem i St Vincent. Na placu znajdziesz też fontannę i dwa pomniki. Pierwszy z nich jest Jakuba II, a drugi Jerzego IV.

7. Downing Street

Downing Street 10 to chyba najbardziej rozpoznawalny adres w całym Londynie. To pod tym numerem znajduje się rezydencja i biuro premiera Wielkiej Brytanii oraz siedziba Rządu Jej Królewskiej Mości. Na Downing Street zlokalizowano również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki Mieszkaniowej i Samorządów Lokalnych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

8. Big Ben

atrakcje Londynu

Od 1859 roku ten ważący 13,7 ton dzwon wieńczący 96-metrową wieżę zegarową rozbrzmiewa co godzinę i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Niestety od sierpnia 2017r. słynny dzwon Big Bena z wieży zegarowej został wyłączony na najbliższe 4 lata. Powodem jest remont wieży imienia królowej Elżbiety II.

10. Pałac Westminsterski

Londyn na weekend

Pałac Westminsterski to miejsce obrad parlamentu Wielkiej Brytanii – Izby Lordów i Izby Gmin. Odbywa się w nim wiele ważnych ceremonii państwowych. Siedziba tak dostojnego urzędu robi niezwykłe wrażenie. Neogotyckie zabudowania datowane na XI są od zawsze chętnie oglądane są przez przyjezdnych. Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziesz na stronie Parlamentu.

zwiedzanie Londynu

Dzień 3 – Westminster, Knightsbridge, Kensington i Notting Hill

Trzeciego dnia proponujemy na chwilkę wrócić do Westminster, by poprzyglądać się tłumom polityków spieszących gdzieś ze swoimi teczkami i przede wszystkim zajrzeć do Pałacu Buckingham – oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów. Następnie przespacerować się po ekskluzywnej dzielnicy Knigtsbridge naszpikowanej szykownymi domami i szpanerskimi restauracjami oraz koniecznie zahaczyć o ulubiony sklep Madonny – dom towarowy Harrods przy Brompton Road. Po luksusowym szoku jaki zafunduje Ci ów sklep radzimy ochłonąć nieco w pobliskim Hyde Parku i nabrać sił na dalsze zwiedzanie emanującej królewską elegancją dzielnicy Kensington. Ogrody Kensington wraz z Pałacem Kensington i dziesiątki muzeów, w tym zachwycające Muzeum Historii Naturalnej to największe bogactwo tej niezwykłej dzielnicy. Wyczerpujący dzień proponujemy zakończyć w rozsławionej hollywoodzką produkcją kolorowej dzielnicy Notting Hill. A na Portobello Road Market stanowiącej antyczny raj, zakupić oryginalne pamiątki z Londynu.

Początek zwiedzania: stacja metra St. James’s Park
Koniec zwiedzania: stacja metra Notting Hill Gate

Najważniejsze atrakcje Londynu

1. Pałac Buckingham

Londyn na weekend

Zbudowany w 1703 r. pałac Buckingham to londyńska rezydencja królowej Elżbiety i jeden z ostatnich funkcjonujących pałaców królewskich na świecie. To jedna z największych atrakcji w Londynie! Podczas wakacji królowej (w sierpniu i wrześniu) można zwiedzić pałacowe apartamenty, normalnie niedostępne dla turystów.

2. Hyde Park

Hyde Park w XIX w. zasłynął jako miejsce otwartych debat. Przemawiał tu m.in. Marks, Lenin czy George Orwell. Obecnie w tym najsłynniejszym londyńskim parku możesz spędzić bardzo przyjemne chwile. Na 159 zielonych hektarach parku odbywają się bowiem liczne koncerty, towarzyskie spotkania oraz rozmaite imprezy kulturalne. To również wymarzone miejsce na spacer, jogging, rowerowe przejażdżki czy relaks z książką.

3. Dom Towarowy Harrods

Harrods Londyn
Londyn na weekend

Harrods to najbardziej luksusowy dom handlowy świata. Mieści się w eleganckim, siedmiopiętrowym budynku w najdroższej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Sklep składa się z 300 działów i ma w ofercie wszystko – od butów i torebek od najlepszych projektantów po własne wyroby spożywcze (ciastka czy chleb!). Każdego roku Harrodsa odwiedza 15 milionów klientów, zwłaszcza bardzo zamożnych. Ekskluzywny sklep jest rodzajem klubu dla bogaczy. 

4. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej Londyn
Londyn na weekend

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, którego nie możesz pominąć! Gigantyczny szkielet diplodoka, galeria dinozaurów oraz wizyta w kipiącym eksperymentami laboratorium to naprawdę niezapomniane przeżycie. Oczywiście atrakcji jest tu znacznie więcej, a na zobaczenie całego muzeum kilka godzin zdecydowanie Ci nie wystarczy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz do niego zajrzeć. Muzeum jest darmowe i choćby wizyta w samym jego lobby jest niezapomnianym przeżyciem. Muzeum czynne jest codziennie  w godzinach od 10:00-17:50, a bilet do niego jest darmowy!

5. Pałac Kensington z Ogrodami Kensington

atrakcje Londynu
Londyn na weekend

Pałac Kensington jest domem wielu znanych członków rodziny królewskiej. Oprócz królowej Wiktorii, mieszkała tutaj księżna Diana, księżna Małgorzata, obecnie zamieszkuje go książę Harry. Publiczną część rezydencji można zwiedzać przez siedem dni w tygodniu. Dla gości otwarte są oficjalne apartamenty króla i królowej, a także ciekawa ekspozycja “Victoria Revealed”, która przedstawia historię jednej z najsławniejszych rezydentek pałacu – królowej Wiktorii. Pałac otaczają przepiękne Ogrody Kensington zajmujące powierzchnię 111 hektarów i będące niezwykle popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy.

6. Dzielnica Notting Hill z Portobello Road Market

atrakcje Londynu

Dzielnica została rozsławiona na cały świat dzięki karnawałowi ulicznemu Notting Hill Carnival oraz filmowi z Julią Roberts i Hugh Grantem “Notting Hill”. Do lat 80. XX wieku nie cieszyła się zbytnią popularnością. Obecnie to modny i niezwykle drogi zakątek miasta wypełniony pięknymi wiktoriańskimi willami oraz prestiżowymi sklepami i restauracjami. Będąc w Notting Hill nie zapomnij odwiedzić Portobello Road Market – największego na świecie rynku antyków.

Londyn na weekend. Informacje praktyczne

Jak poruszać się po Londynie

Najlepszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Londynie jest metro. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach miasta, a stacje i poszczególne linie oraz punkty przesiadkowe są znakomicie oznakowane. Zorientowanie się we wszystkich liniach przecinających miasto nie przysporzy Ci najmniejszych problemów.

Ze swojej strony proponujemy Ci wykupienie tzw. Oyster Card. Jest to karta pre-paidowej, którą kupisz i doładujesz praktycznie na każdej stacji metra. Bardzo ważne jest, aby kasować ją przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z metra, ponieważ wtedy nałożona zostanie najniższa opłata za przejazd! Kartę Oyster możesz zamówić również online. Przy jej zakupie pobierany jest zwrotny depozyt. Kartę możesz zwrócić w dowolnym automacie na stacji metraPojedyncze bilety za przejazd metrem są niestety dość sporym wydatkiem, a ich cena zależy od strefy, do której się wybierasz. Pojedynczy bilet na 1 i 2 strefę dla osoby dorosłej to koszt ok. 5,50 GBP.  Z kartą Oyster zapłacisz 3 GBP lub mniej w zależności od długości przejazdu i stref. Oyster Card możesz posługiwać się również podczas przemieszania się londyńskimi autobusami.

[AKTUALIZACJA 2022] – Obecnie oprócz Oyster Card w londyńskim metrze możesz za przejazd zapłacić również zwykłą kartą płatniczą zbliżeniową.  Idealna jest do tego karta Revolut, na której musisz mieć doładowane min. 10 funtów. PRZYKŁAD: Przejazd z Oxford Circus Underground Station na stację Notting Hill Gate Underground Station z Oyster Card lub przy pomocy karty zbliżeniowej kosztuje 2.40 GBP, natomiast pojedynczy bilet na tej samej trasie kosztuje 5.50 GBP.

Gdzie nocować w Londynie

Londyn to niestety dość drogie miasto, ale z pewnością znajdziesz tani pokój lub miejsce w jednym z wielu hosteli w Londynie. Większość tanich noclegów znajduje się poza centrum. Wtedy najlepiej wybrać obiekt położony w pobliżu linii metra, co ułatwi znacznie transport. W znalezieniu tanich noclegów na pewno pomoże Ci wyszukiwarka booking.com lub platforma airbnb. Zazwyczaj podczas europejskich city break korzystamy z sieci hoteli Radisson. W tym przypadku możemy polecić Ci Hotel Radisson Blu Edwardian mieszczący się przy ulicy Tottenham Court Road, w tętniącej życiem londyńskiej dzielnicy West End. Nie jest on tani ale jego lokalizacja jest doskonała!

Nieco tańsza propozycja to Linton Apartments w dzielnicy Wood Green. Apartament znajduje się bardzo blisko stacji metra Turnpike Lane (150m) lub pięknie urządzony Pensjonat Amazing London położony 400 m od stacji metra stacji metra South Woodford. 

Tu możesz wyszukać inne noclegi w Londynie:


Booking.com

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności