Londyn na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?

przez Anita & Paweł
9 komentarzy
Londyn na weekend

Planujesz podróż do Londynu, ale na zwiedzanie nie masz całego tygodnia? Jest to Twoja pierwsza wizyta w tym mieście i nie masz bladego pojęcia, na których atrakcjach się skupić? Do tego nie chcesz doszczętnie zrujnować swojego portfela i lubisz wędrować po mieście? Świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 3-dniowy plan zwiedzania Londynu! Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne tej światowej metropolii. Odwiedzisz słynnego Big Bena, pałace rodziny królewskiej, niezwykłe mosty nad Tamizą, popularne place i ulice. Zajrzysz do muzeów i teatrów. Odpoczniesz w pełnych zieleni parkach. Sporadycznie będziesz przy tym zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo plan ułożyliśmy tak, abyś spokojnie w ciągu jednego dnia do wszystkich wybranych przez nas punktów mógł dotrzeć pieszo. Zatem, łap gotowca „Londyn na weekend. Co warto zobaczyć w 3 dni?”.

 

Londyn na weekend. Co zobaczyć w 3 dni?

 

Dzień 1 – South Bank, Waterloo, Southwark i Tower Bridge

Pierwszy dzień zwiedzania proponujemy rozpocząć po południowej stronie rzeki Tamizy. Dzielnice South Bank, Waterloo i Southwark zachęcają do odkrywania Londynu z nieco innej perspektywy. Słyną z pięknych plenerów nad Tamizą i stanowią miejsce spotkań Londyńczyków. To tutaj znajdziesz nietypową sztukę uliczną i podziemne przejścia opanowane przez deskorolkowców. Stąd zachwycisz się niezwykłą panoramą Londynu rozpościerającą się z przeszklonej kapsuły umieszczonej na najwyższym na świecie kole obserwacyjnym Coca Cola London Eye. W przesiąkniętym kulturą Southwark wpadniesz na chwilę do najstarszego teatru w Londynie – szekspirowskiego Globe Theater i muzeum Tate Modern. Skosztujesz słynnego fish & chips w jednym z licznych pubów i poszwendasz się po najstarszym targu spożywczym Borough Market. Na koniec dnia wybierzesz się pod Twierdzę Jej Królewskiej Mości (Tower of London) i na najsłynniejszy wiktoriański most zwodzony Tower Bridge, na który swój cień rzuca oszklony The Shard. Jeśli będziesz mieć jeszcze siłę koniecznie napij się drinka na 34 piętrze tego niezwykłego wieżowca. Widoki na nocny Londyn z Shard’a naprawdę zapierają dech. Na pokonanie dość sporego odcinka między Mostem Westminsterskim, a słynnym Tower Bridge będziesz potrzebować praktycznie całego dnia, ale gwarantujemy, że wysiłek się opłaci. Znajdujące się po południowej stronie Tamizy atrakcje Londynu z pewnością Cię zachwycą.

Początek zwiedzania: Stacja metra Waterloo
Koniec zwiedzania: Stacja metra Tower Hill

Najważniejsze atrakcje Londynu

1. London Eye

Londyn na weekend

Londyńskie Oko to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Składa się z 32 przeszklonych kapsuł. Ich stopniowa rotacja pozwala na obserwację ciągle zmieniającej się perspektywy Londynu. Umieszczone we wnętrzu każdej kapsuły interaktywne przewodniki umożliwią Ci poznanie kultowych zabytków stolicy, a widoki zachwycą! Pełny obrót koła trwa około 35 minut. Atrakcja otwarta jest codziennie z wyjątkiem Dnia Bożego Narodzenia (25 grudnia) oraz kilku tygodni na początku roku. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, dlatego najlepiej wszelkie informacje sprawdzać na bieżąco na stronie London Eye.

2. Most Millenium Bridge

Londyn na weekend

Most Milenijny przeznaczony jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Zawieszono go nad rzeką Tamizą, aby połączyć południowy brzeg rzeki z dzielnicą City of London. Jego oryginalną, nowatorską konstrukcję nazywano „ostrzem światła”.

3. Szekspirowski Globe Theater

Londyn na weekend

The Globe to jeden z najstarszych teatrów w Londynie. Pierwszy budynek mieszczący ten teatr powstał w roku 1599 roku, a jednym z jego udziałowców był sam William Szekspir. W teatrze wystawiano jego sztuki. Obecnie Globe Theatre to rekonstrukcja teatru Szekspira z nowoczesnym budynkiem przyległym, w którym znajduje się muzeum. Okrągły wygląd teatru jest czymś nadzwyczajnym i unikatowym, a wystawiane w nim sztuki i dekoracja sprawiają, że widz czuje się elementem składowym całego przedstawienia. Podczas przedstawień, muzeum jest nieczynne. Więcej informacji na temat teatru i muzeum znajdziesz tutaj.

4. Muzeum Tate Modern

To brytyjskie muzeum narodowe międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie. Jeśli jesteś fanem muzeów koniecznie powinno się ono znaleźć na Twojej liście „must see”. Wszelkie informacje na temat bieżących wystaw i cen biletów znajdziesz na stronie muzeum.

5. Borough Market

Londyn na weekend
Londyn na weekend

Borough Market to najstarszy targ spożywczy w Londynie. Przechadzka między stoiskami to niecodzienne przeżycie. Odnajdziesz tutaj dosłownie „cały świat” i przekąsisz coś smacznego. Targowisko czynne jest od środy do soboty, od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia.

6. The Shard