Gołdap – mazurskie uzdrowisko z najczystszym powietrzem w Polsce!

przez Anita & Paweł
1 komentarz
Gołdap

Dla jednych koniec świata, dla innych początek Europy… Dla nas ogromne zaskoczenie! Trudno uwierzyć, że w niewielkiej miejscowości Gołdap leżącej tuż przy granicy z Rosją znajduje się jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Słynie ono z najczystszego powietrza w Polsce i bogatych złóż borowinowych. Zwycięzca konkursu EDEN na Najlepszą Destynację Turystyczną w kategorii Turystyka Zdrowotna i Wellness oczarował nas swą niezwykłą gościnnością i okolicznymi atrakcjami. Poza dzielnicą uzdrowiskową z pijalnią wód, parkiem zdrojowym i tężniami solankowymi niemały zachwyt wzbudziły w nas pobliskie mosty w Stańczykach, Botkunach i Kiepojciach, Piękna Góra czy ukryta na skraju Lasów Skaliskich Piramida w Rapie. Gołdap to idealna destynacja dla każdego na relaksujący weekend z dala od zgiełku i wielkomiejskich spalin. Obiecujemy, Ci że na pewno nie będziesz się tam nudzić, a na dowód tego pokażemy Ci najpiękniejsze atrakcje Gołdapi. Do domu wrócisz wypoczęty niczym młody Bóg i zaopatrzony w słoik świeżego gołdapskiego powietrza.

 

Uzdrowisko Gołdap

Dzielnica uzdrowiskowa w Gołdapi położona jest w przepięknej zielonej okolicy tuż nad Jeziorem Gołdap. Jedną z głównych jej atrakcji są czwarte pod względem wielkości w kraju Mazurskie Tężnie Solankowe. Mierzą one aż 8 metrów wysokości i rozciągają się na długości 220 m. Parująca z nich solanka leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, alergie oraz nadciśnienie tętnicze. Jakby tego było mało na szczycie tężni umieszczono taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na Promenadę Zdrojową, plac zabaw, pole do mini golfa i pobliskie Jezioro Gołdap.

 

Gołdap tężnie Goldap tężnie

 

Tuż obok Mazurskich Tężni Solankowych znajdziesz też Pijalnię Wód Mineralnych. Możesz w niej skosztować wody czerpanej z głębokości 426 metrów bogatej w elektrolity lub leczniczej wody mineralnej pobudzającej czynność wydzielniczą żołądka, wątroby i trzustki. Pijalnia oferuje również seanse w grocie solnej z całym dobrodziejstwem morskiego klimatu i w całorocznych mini-tężniach.

 

Pijalnia Wód Mineralnych Gołdap Gołdap Gołdap Uzdrowisko

 

W dzielnicy uzdrowiskowej miasta Gołdap oprócz Sanatorium Uzdrowiskowego ”Wital” specjalizującego się m.in. w leczeniu chorób narządu ruchu i układu oddechowego ulokowały się również przytulne hotele i pensjonaty. Naprawdę jest w czym wybierać, bo ich oferta jest różnorodna i ma na celu zaspokoić zróżnicowane oczekiwania przyjezdnych.

 

Najciekawsze atrakcje miasta Gołdap i jego okolicy

 

Uzdrowisko to nie jedyna wizytówka miasta Gołdap. Naszym zdaniem warto również poświęcić nieco więcej uwagi samej miejscowości i jej niezwykłym okolicznym atrakcjom. Choć sama Gołdap została w dużej mierze zniszczona podczas działań wojennych zachowało się w niej kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, zabytkowa wieża ciśnień czy dawne pruskie koszary, które obecnie przekształcono w kompleks sportowo-rekreacyjno-kulturalny zachęcają do zwiedzania. Jeszcze ciekawiej prezentują się atrakcje w okolicy miasta. Gro z nich owiane jest magią i niezwykłą tajemniczością, a ich umiejscowienie w malowniczo pofalowanym krajobrazie Mazur Garbatych wprawia w niemały zachwyt.

 

Gołdap

 

 

12 niezwykłych miejsc, które musisz odwiedzić w Gołdapi i jej okolicach:

 

1. Wdrap się na punkt widokowy w zabytkowej wieży ciśnień

 

Wieża ciśnień Gołpad wieża ciśnień Gołdap

 

Zabytkowa wodociągowa wieża ciśnień mieszcząca