Strona Główna InneNajlepsze Świętokrzyskie aktywnie: Spływ kajakowy po Nidzie

Świętokrzyskie aktywnie: Spływ kajakowy po Nidzie

przez Anita & Paweł
1 komentarz
spływy kajakowe

Żaden z żywiołów nie pobudza ludzkiej wyobraźni tak bardzo jak woda. Cała nasza cywilizacja od wieków jest z nią nierozerwalnie związana. Nurty rzek kierują egzystencją mieszkańców zamieszkujących wzdłuż ich brzegów jak również fundują rozrywkę, odrobinę wytchnienia z dala od telewizora, za to w bliskim kontakcie z naturą. Oprócz wędkowania czy letnich kąpieli polskie rzeki oferują różne formy aktywnego wypoczynku. Jedną z nich są spływy kajakowe. Słynie z nich Biebrza, Wieprz czy Krutynia. Nie o nich jednak będzie dziś tutaj mowa. Bohaterką naszego posta jest rzeka Nida – niekwestionowana perełka województwa świętokrzyskiego. Wraz ze swoimi dwoma odcinakami źródłowymi: Białą Nidą i Czarną Nidą doskonale nadaje się do uprawiania kajakarstwa turystycznego o czy zechcemy Cię zaraz przekonać. 

Nida to niezwykle malownicza rzeka. Jest jedną z najbardziej nasłonecznionych w Polsce, a jej temperatura latem dochodzi miejscami do 27 stopni Celsjusza. Jako typowo nizinna rzeka toczy swe wody bardzo leniwie. Jej koryto nie przekracza kilkudziesięciu metrów szerokości, a głębokość rzadko sięga powyżej metra. Dzięki temu organizowane na niej spływy kajakowe są bardzo bezpieczne, a ich największym atutem są zapierające dech w piersiach widoki i stosunkowo mała popularność zapewniająca kameralność spływu. To tu poczujesz się niczym na rejsie po dzikiej, polskiej Amazonce. Rzeka wije się kilometrami przez zarośla, bagna, ukwiecone łąki i sosnowe lasy. Wielokrotnie przełamuje się przez wapienne pasma i garby. Po drodze mija niezwykle cenne przyrodniczo tereny. W południowej części tworzy Nadnidziański Park Krajobrazowy i wiele ważnych rezerwatów. Momentami silnie meandruje, przechodzi w starorzecza, zatoczki, zakola i urocze piaszczyste wysepki. Uroku dodają jej pozostałości po starych drewnianych młynach, miejscami pozawalane pnie sędziwych drzew i małe, wartkie bystrza. 

spływy kajakowe
spływy kajakowe
dekalog kajakarza

Spływy kajakowe po Białej Nidzie

Jeśli to Twój pierwszy spływ po Nidzie najlepiej rozpocząć go od Białej Nidy. Ta licząca 52 km wąska i niezwykle malownicza rzeczka jest jednym z dwóch odcinków źródłowych rzeki Nidy. Jej spokojne wody biegną przez Wyżynę Przedborską i Wyżynę Kielecką, by poniżej miejscowości Żerniki połączyć się z nurtem Czarnej Nidy. Biała Nida jak sama jej nazwa wskazuje ma jasne, piaszczyste dno, w którym sporadycznie pojawiają się kamienie. Przy wysokim stanie wody spływ możesz rozpocząć w miejscowości Nagłowice, w której mieści się Dworek Mikołaja Reja. Ze swojej strony proponujemy Ci jednak wystartować we wsi Mniszek za mostem tuż poniżej starego młyna.

spływy kajakowe


Do wyboru masz trasę o różnej długości z miejscami przeznaczonymi na biwak. Szlak kajakowy jest przepięknie położony, a na szczególną uwagę w jego początkowym odcinku zasługuje drewniany Młyn na Wyspie w Bizorędzie. Wyrabiano w nim sukno, o czym wspominał w swoich kronikach sam Jan Długosz. Miejsce to odegrało również niezwykle ważną rolę w czasie II Wojny Światowej. Tu znajdowała się bowiem komórka konspiracyjna podziemnej Armii Krajowej. W młynie magazynowano i rozdzielano na poszczególne oddziały broń i ekwipunek żołnierski pochodzący ze zrzutów z Anglii. Dziś obiekt ten jest własnością prywatną, ale obok niego znajduje się mała, piaszczysta plaża, przy której możesz zrobić krótki postój i obejrzeć drewniany młyn z zewnątrz. Dodatkowo we wsi Bizoręda znajduje się mały sklep, do którego dostaniesz się z plaży na prawym brzegu rzeki. 

Kolejnym miejscem wartym uwagi na zaproponowanej przez nas trasie jest ujście rzeki Łośna, utrwalonej w zbiorowej świadomości Polaków przez Stefana Żeromskiego pod nazwą Wierna Rzeka. Nią również można spływać od wsi Zakrucze lub od Rudy, ale tylko przy wysokim poziomie wody. We wsi Chojny zobaczysz kolejną pozostałość po starym młynie, a w Żernikach rysujący się w oddali Zamek Królewski w Chęcinach.

spływy kajakowe

Trasy kajakowe po Białej Nidzie:

*Propozycje tras jednodniowych:

 • Mniszek – Brzegi – długość trasy 20,1 km
 • Mniszek – Brzeźno – długość trasy 23,9 km
 • Mniszek – Mokrsko – długość trasy 28,2 km
 • Mniszek – Stare Kotlice – długość trasy 34 km
 • Bizoręda – Stare Kotlice – długość trasy 27.9 km

Zaproponowane powyżej jednodniowe trasy są stosunkowo łatwe. Jedyną trudność może stanowić duża ilość ostrych zakrętów w górnym biegu rzeki. Z odcinkiem Mniszek – Brzegi poradzisz sobie bez problemu nawet jeśli jesteś początkowym kajakarzem lub gdy zechcesz zabrać ze sobą dzieci. Najdłuższa trasa Mniszek – Stare Kotlice wymaga już nieco więcej sprawności fizycznej i przeznaczona jest dla aktywnych kajakarzy. Osobiście płynęliśmy trasą Mniszek – Brzeźno. Pokonanie 24 km zajęło nam cały dzień z kilkoma postojami na małych, piaszczystych plażach i w sosnowych lasach położonych na lessowych skarpach. 

*Propozycje tras dwudniowych:

 •  Mniszek – Chojny – Stare Kotlice – 15,7 km (pierwszy dzień) i 18.1 (drugi dzień)

Wzdłuż brzegów Białej Nidy znajduje się kilka pól biwakowych, na których można rozbić namiot i przenocować. Każda z firm organizujących spływy po Nidzie ma swoje wydzielone pole przeznaczone na ognisko i nocleg dla kajakarzy. 

Spływy kajakowe po Czarnej Nidzie

Spływ trasą kajakową po Czarnej Nidzie to kolejna propozycja na fantastyczny weekend w Świętokrzyskiem. Szlak jest jednak nieco bardziej wymagający niż ten wspomniany wyżej po Białej Nidzie. Czarna Nida na bowiem nieco szybszy nurt, a co za tym idzie musisz być bardziej przygotowany na pojawiające się w jej korycie przeszkody. Tych na trasie naprawdę nie brakuje. Częściej niż na Białej Nidzie napotkasz tu zwalone pnie drzew. Możesz nad nimi przepłynąć lub przeprawić się pod nimi. W wyjątkowych sytuacjach będziesz zmuszony przenieść kajak brzegiem. Na Czarnej Nidzie więcej jest również zwężeń o szybkim nurcie i kamienistym dnie oraz więcej przemiałów. 

spływy kajakowe


Czarna Nida liczy około 64 km i jest drugim odcinkiem źródłowym Nidy. Jak sama nazwa wskazuje jej dno pokryte jest ciemnym, szarawym piaskiem dobrze widocznym na niewielkich plażach na odcinku za miejscowością Ostrów. Miejscami na dnie rzeki zalega żwir oraz kamienie tworzące rynny z szybkim nurtem albo kamieniste przemiały. Bardzo zróżnicowana głębokość Czarnej Nidy od płycizn do dołów oraz wszechobecne meandry i liczne spiętrzenia spowodowane stojącymi przy niej licznymi starymi młynami sprawiają, że jest ona niezwykle atrakcyjna wizualnie. 


Większość spływów kajakowych po Czarnej Nidzie rozpoczyna się w miejscowości Morawica. Już tu na uwagę zasługuje kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia: park dworski z XIX wieku oraz zabytkowy młyn wodny i spichlerz datowany na 1905r. Dalej jest tylko lepiej. W miejscowości Wolica czekać będzie na Ciebie kolejny młyn i mała dawka wrażeń. Za zakrętem wpłyniesz w zachwycający starodrzew rozpięty po obu brzegach rzeki, który będzie Ci towarzyszył aż do elektrowni. Tam zmuszony będziesz wysiąść z kajaka i go przenieść. O taka mała niespodzianka. Następnie koryto rzeki znów stanie się węższe i niezwykle malownicze. Jego wartkim nurtem dopłyniesz do miejscowości Tokarnia. To właśnie w niej znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Oczywiście mamy tu na myśli Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, który skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Warto rozważyć zwiedzanie muzeum przy okazji rozpoczęcia lub zakończenia spływu w Tokarni. W Żernikach tj. w miejscu połączenia się Białej i Czarnej Nidy dodatkowo ujrzysz w oddali ruiny Zamku w Chęcinach.  

spływy kajakowe

Trasy kajakowe po Czarnej Nidzie

*Propozycje tras jednodniowych:

 • Morawica – Tokarnia – długość trasy 21,5 km
 • Tokarnia – Stare Kotlice – długość trasy 20.1 km
 • Wolica – Stare Kotlice – długość trasy 24, 1 km

*Propozycje tras dwudniowych:

 • Morawica – Tokarnia – Stare Kotlice – 21,5 km (pierwszy dzień) i 20,1 km (drugi dzień)

Spływy kajakowe po Nidzie

Oprócz Białej Nidy i Czarnej Nidy kajakiem można też spływać po Nidzie. W porównaniu z Białą Nidą i Czarną Nidą koryto jest tu dużo szersze, mniej jest też ostrych zakrętów i przeszkód w postaci pozawalanych pni drzew. Nie oznacza to jednak, że trasy są nudne czy mniej malownicze. Nic z tych rzeczy! Nida wije się niczym srebrzysta wstęga, tworząc liczne zakola, łęgi i starorzecza. Płynie wśród zielonych lasów, malowniczych pól i łąk. Jest domem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, których życie i zwyczaje będziesz mógł podejrzeć z pokładu kajaka.

spływy kajakowe

Tu także znajdziesz wiele ciekawych i interesujących miejsc przebiegających wzdłuż malowniczej trasy: Zamek Rycerski w Sobkowie, w którym obecnie mieści się hotel i stadnina koni, ruiny renesansowej rezydencji we wsi Mokrsko, mała elektrownia wodna w Rębowie, mostek kolejki wąskotorowej “Ciuchcia Expres Ponidzie”, wreszcie malowniczy Pińczów wciśnięty między Garb Pińczowski i ukwiecone nadnidziańskie łąki, na koniec Chroberz z elegancką przystanią i swym niezwykłym Pałacem Wielopolskich. Wytrwali kajakarze mogą popłynąć Nidą aż do jej ujścia do Wisły tuż za Nowym Korczynem. 

Trasy kajakowe po Nidzie

*Propozycje tras jednodniowych:

 • Stare Kotlice – Motkowice – długość trasy 7,9 km
 • Stare Kotlice – Sobowice – długość trasy 15,7 km (trasa o znacznej trudności ze względu na dużą ilość progów wodnych wymagających przenoszenia kajaków)
 • Stare Kotlice – Pińczów – długość trasy 24,2 km
 • Pińczów – Krzyżanowice – 13 km
 • Pińczów – Chroberz – 18 km
 • Pińczów – Nieprowice – 23 km
 • Chroberz – Wiślica – 20 km

*Propozycje tras dwudniowych:

 • Tokarnia – Stare Kotlice – Pińczów – 20,1 km (pierwszy dzień) i 24,2 km (drugi dzień)
 • Pińczów- Chroberz – Wiślica – 18 km (pierwszy dzień) i 20 km (drugi dzień)

Przydatne informacje

Mapka tras spływów kajakowych po Nidzie

mapka spływów kajakowych

Co ze sobą zabrać na kajak?

spływy kajakowe

Tak jak do wyprawy w góry tak i do spływu kajakowego musisz się wcześniej odpowiednio przygotować. Aby nieco ułatwić Ci zadanie przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędnik kajakarza. Na spływ kajakowy koniecznie zabierz ze sobą

 • hermetyczny worek na telefon i dokumenty (często do nabycia lub wyposażenia w firmie organizującej spływ)
 • worki na śmieci celem zabezpieczenia przed zamoczeniem innych rzeczy osobistych 
 • krem z wysokim filtrem UV
 • okulary przeciwsłoneczne
 • nakrycie głowy
 • wygodne obuwie (klapki nie są najlepszym rozwiązaniem, bo mogą odpłynąć przy wysiadaniu z kajaka)
 • peleryna przeciwdeszczowa
 • zestaw suchych ubrań na przebranie
 • apteczka pierwszej pomocy
 • numer telefonu do wypożyczalni kajaków lub organizatora spływu

Co zabrać do jedzenia:

 • wodę do picia w dużych ilościach!
 • kanapki
 • przekąski dodające energii (batoniki, czekolada itp.)
spływy kajakowe

Dekalog kajakarza:

 • Przed wejściem do kajaka zabezpiecz swoje rzeczy przed zmoczeniem (idealnie do tego sprawdzą się specjalne hermetyczne worki lub mocny worek na śmieci) 
 • Podczas wsiadania i wysiadania z kajaka jego dziób musi być ustawiony w górę rzeki
 • Do brzegu przybijaj zawsze pod prąd
 • Z kajaka wysiadaj w obuwiu, aby uniknąć skaleczenia stóp na kamienistym dnie
 • Dzieci zawsze muszą płynąć w założonych i prawidłowo zapiętych kamizelkach! 
 • Nigdy nie wypuszczaj wiosła z rąk, zwłaszcza przy wywrotce!
 • Po wywrotce na kajaku na głębokiej wodzie holuj go zawsze bez odwracania
 • O podwodnych przeszkodach sygnalizują wszelkie zmarszczki, fale i wiry pojawiające się przed dziobem kajaka. Stale kontroluj powierzchnię wody podczas spływu, by uniknąć przeszkody
 • Podczas spływu nie spożywaj alkoholu ani innych środków odurzających
 • Swoje śmieci zawsze zabieraj z powrotem ze sobą
 • Szanuj naturę i zachowuj się cicho
 • Udziel pomocy innym uczestnikom spływu, jeśli jej wymagają
 • Gdy napotkasz na trasie wędkarzy przywitaj się i przepłyń obok nich w ciszy (szanujmy na wzajem swoje hobby)
 • Bacznie obserwuj zmiany pogody (burze) i nadchodzący zmierzch
 • Spływu kajakowego nie możesz skończyć w dowolnym momencie. Normą są kilkunastokilometrowe odcinki na rzece, gdzie nie jest możliwe podjechanie autem po kajakarzy i sprzęt. Zawsze miej przy sobie numer telefonu do organizatora spływu, aby uzgodnić z nim wcześniejsze miejsce odbioru! 
 • Mierz siły na zamiary! 

Gdzie wypożyczyć kajaki?

Organizacją spływów kajakowych po Białej Nidzie, Czarnej Nidzie i Nidzie zajmuje się wiele lokalnych firm na terenie województwa świętokrzyskiego. My ze swojej strony szczególnie polecamy Ci PoNidzieKajakiem.pl mieszczącą się na terenie gospodarstwa agroturystycznego AGROPARK “Dworek pod Lipą” w Nowych Kotlicach. Z ich usług korzystamy od lat. Przy okazji zdradzimy Ci naszą małą tajemnicę, że początkiem sierpnia każdego roku obchodzimy tam swoje urodziny.

spływy kajakowe

PoNidzieKajakiem.pl zapewnia wynajem i transport sprzętu (kajaki, siodełka dla dzieci, kapoki, SUP a nawet rowery) oraz organizuje biesiadę przy grillu lub ognisku po zakończeniu spływu. Ich baza położona jest w miejscowości Kotlice Małe 200 metrów od rzeki Nidy i zapewnia bezpłatny parking, toalety, prysznice i szatnię. Do dyspozycji gości jest również przepiękny ogród z placem zabaw dla dzieci, boisko do piłki nożnej i siatkówki. W najbliższym czasie planowane jest również otwarcie labiryntu w kukurydzy dla najmłodszych uczestników spływów. 

Jakby tego było mało organizator spływu zapewnia wypoczynek w przepięknym “Dworku pod Lipą” dysponującym przytulnie urządzonymi pokojami z prywatnymi łazienkami oraz prywatne pole namiotowe. Oferuje też domową kuchnię opartą na produktach z własnego, ekologicznego ogródka i od sprawdzonych lokalnych dostawców. Weekend w tym miejscu połączony z małą aktywnością to cudowna propozycja na weekend pełen wrażeń. Polecamy!

Agropark Dworek pod Lipą
Nida

Kontakt z organizatorem spływów PoNidzieKajakiem.pl:

Kiedy najlepiej udać się na spływ?

Najlepszym okresem na spływ kajakowy po rzece Nidzie lub jej dwóch odcinkach źródłowych: Białej i Czarnej Nidzie są miesiące od czerwca do końca września. Niemniej jednak przy ciepłej i słonecznej wiośnie (maj) oraz jesieni (październik) spływ również może być ciekawą formą na spędzenie przyjemnego weekendu.

spływy kajakowe

*Zaproponowane w poście trasy spływu zostały oparte na ofercie firmy PoNidzieKajakiem.pl, z której usług korzystamy każdego lata. 

Wpis powstał w ramach konkursu Turystyczne Mistrzostwa Blogerów organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.  Przy jego powstawaniu ogromną pomoc i wsparcie okazała nam Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz PoNidzieKajakiem.pl. Jeśli Ci się podoba, prosimy o udostępnienia!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności