Strona Główna InnePrzewodniki po miastach Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

przez Anita & Paweł
11 komentarzy
zwiedzanie Wenecji

Marzysz o podróży do Wenecji? Chciałbyś zobaczyć jej najważniejsze atrakcje: zalany wodą Plac Św. Marka czy imponujący Canale Grande, w którym niczym w lustrze odbijają się cuda włoskiej architektury. Westchnąć na Moście Westchnień. Zgubić się w labiryncie brukowanych uliczek i uroczych mostków przerzuconych nad licznymi kanałami. Napić się pysznej włoskiej kawy i skosztować prawdziwej pizzy margherity. Lub po prostu, zabrać tam ze sobą ukochaną osobę, popłynąć z nią w rejs kolorową gondolą i zwiedzanie Wenecji zakończyć romantycznym spacerem.  Nic prostszego! Podpowiemy Ci co warto zobaczyć w Wenecji w jeden dzień. Najważniejsze atrakcje i praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej.

Zwiedzanie Wenecji

Na dobry początek dnia dzielnica Rialto

Zwiedzanie Wenecji proponujemy rozpocząć od Piazzale Roma (parking samochodowy) i udać się do dzielnicy Rialto, w której miasto wzięło swój początek. Zapewne kojarzy Ci się ona ze słynnym mostem Ponte di Rialto prowadzącym do serca Wenecji. To prawda! Wiedz jednak o tym, że to właśnie w Rialto osiedlili się pierwsi mieszkańcy Wenecji, a dzielnicę przekształcili w centrum handlu w mieście. Tu też znajduje się drugi co do wielkości plac Wenecji – Campo di San Polo. Był on miejscem walk byków, bali maskowych, targów i festiwali. Dziś nieco zapomniany stojący w cieniu słynnego Placu Świetego Marka nieśmiało zaprasza do siebie.

Wenecja
zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

Po wizycie na placu i krótkim spacerze wsród plątaniny wąskich, brukowanych uliczek i uroczych mostków przerzuconych nad kanałami Rialto, zrób sobie przerwę na kawę w Osteria da Pinto na Ruga dei Spezieri. Nie zapomnij też zaopatrzyć się w pamiątkowe weneckie maski. W dzielnicy Rialto znajdziesz ich całe mnóstwo. Na Calle dei Nomboli znajduje się mi.n. Tragicomica zachwycająca fantastycznymi rękodziełami. Maski przedstawiają tam postacie z Arlekina czy Puncha lecz niestety są bardzo drogie.

maska karnawałowa

Co jeszcze warto zobaczyć w weneckiej dzielnicy Rialto? Na pewno targowiska! Między wtorkiem a sobotą natkniesz się na liczne bazary. Najpopularniejszy z nich znajdziesz przy Ruga dei Oresi. Tworzy on  jeden z najbarwniejszych widoków w Wenecji. Nigdzie w Wenecji nie uda Ci się zobaczyć tylu smakołyków i znaleźć tak świeżych produktów. Wartym zobaczenia miejscem jest Pescheria czyli targ rybny, gdzie sprzedawane są świeżo złowione ryby i owoce morza. Zaopatrują się na nim szefowie kuchni najlepszych włoskich restauracji. Z końca targu Pescheria roztacza się przecudna panorama na Canale Grande. Jeśli starczy Ci czasu udaj się również w kierunku Campo di Frari, aby zobaczyć Bazylikę Santa Maria Gloriosa dei Frari zwaną potocznie Frari. Jest ona największym ze wszystkich gotyckich kościołów w Wenecji.

Wyjazd Włochy

W samo południe serce Wenecji

Z dzielnicy Rialto mostem Ponte di Rialto dostaniesz się do serca Wenecji. Atrakcji turystycznych jest tam w bród! Niestety w jedno popołudnie nie zdążysz zobaczyć ich wszyskich. My zaproponujemy Ci te najważniejsze. Jedną z nich jest właśnie wspomniany wyżej Most Rialto – jeden z czterech mostów łączących brzegi Canale Grande. Rialto jest z nich najstarszy i najbardziej malowniczy. Roztacza się z niego fantastyczny widok na Canale Grande. Jedno co musisz wiedzieć, to to, że na moście jest megaaa tłoczno. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga tam nie lada poświeceń. Łokcie i obce głowy bardzo często lądują w obiektywie. Dobrą propozycją jest zejście pod most i uwiecznienie jego piękna z dołu.

kanały weneckie
zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

Spod Ponte di Rialto już niedaleko do kwintesencji Wenecji: Placu Świetego Marka, Dzwonnicy, Pałacu Dożów i mieniącej się złotem mozaiki w Bazylice Św. Marka. Trzykondygnacyjny Palazzo Ducale (Pałac Dożów) z charakterystycznymi arkadowymi loggiami to naszym zdaniem największa ozdoba słynnego placu. Możesz w nim zwiedzić część pałacowych pomieszczeń lub wejść do Museo dell”Opera. Jednak to Bazylika św. Marka jest obowiązkowym punktem zwiedzania Wenecji. Nie powinieneś odpuszczać sobie wizyty w jej wnętrzu. Przygotuj się jednak na spore kolejki przed wejściem i zadbaj o odpowiedni strój!

zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

Spod Pałacu Dożów proponujemy udać się na Molo – tłoczne nadbrzeże, przy którym ujrzysz główny symbol Wenecji- kołyszące się na wodzie kolorowe gondole. Dostrzeżesz też z niego połyskujące w słońcu kopuły kościoła San Giorgio Maggiore znajdującego się na wyspie o tej samej nazwie.

zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

zwiedzanie Wenecji

Idąc dalej dojdziesz do Ponte della Paglia, z którego roztacza się widok na Most Westchnień. Połączył on Pałac Dożów z budynkiem więzienia. Legenda mówi, że nazwa mostu wywodzi się od jęków więźniów prowadzonych tędy na tortury i egzekucje. Możesz nim przejść, tak jak więźniowie przed 400 laty. Most Westchnień jest udostępniony zwiedzającym Pałac Dożów. Według miejscowych, jeśli zakochani wybiorą się na wycieczkę gondolą o zachodzie słońca i pocałują tuż pod Mostem Westchnień, ich miłość przetrwa wszystko. Jako ciekawostkę dodamy, że w 2007 roku Most Westchnień stał się również częścią naszej miłosnej historii. Oświadczyny w takim miejscu to niezapomniane przeżycie i jakie romantyczne! Legenda miejscowych w naszym przypadku sprawdza się do dziś.

Wenecja most westchnień

Spod Mostu Westchnień proponujemy wrócić na chwilę na Plac Świętego Marka i uliczką Calle Larga XXII Marzo, na której znajdziesz sklepy od najlepszych włoskich projektantów, udać się w stronę gwarnego placu Campo San Stefano. W 1802 roku odbyła się na nim ostatnia walka byków w Wenecji. Obok placu możesz również wynająć gondolę i udać się nią w romantyczny rejs po weneckich kanałach.

zwiedzanie Wenecji
Wenecja restauracje
zwiedzanie Wenecji

Z placu Campo San Stefano dotrzesz do pierwszego drewnianego mostu Ponte dell’Accademia. Rocznie przechodzi przez niego około 8 milionów ludzi! Prowadzi on do innego symbolu kultury i sztuki weneckiej – Galerii Akademia, mieszczącej najbogatszą kolekcję malarstwa weneckiego. W okolicy znajduje się również wiele włoskich restauracji, w których za posiłek zapłacisz nieco mniej niż przy Placu św. Marka. Przez Ponte del’Accademia dojdziesz również do Bazyliki Santa Maria della Salute. Kościół wzniesiono jako wotum za ocalenie Wenecji od zarazy. Ogromny barokowy gmach wspiera się na ponad milionach drewnianych bali wbitych w dno morskie u ujścia Canale Grande do laguny. Spod bazyliki roztacza się fantastyczny widok na Plac Św. Marka i drugą stronę Canale Grande.

zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

Wieczorową porą rejs vaporetto wzdłuż Canale Grande

Na koniec wizyty w Wenecji proponujemy Ci przejażdżkę vaporetto czyli rejs tramwajem wodnym po Canale Grande. Z przystanku Salute znajdującego się tuż obok Bazyliki Santa Maria della Salute wsiądź do tramwaju nr 1 płynącego w kierunku Piazzale Roma (parking samochodowy). Jeśli będziesz mieć taką możliwość zajmij miejsce siedzące z przodu, po lewej stronie tramwaju. Będziesz mieć z niego najlepszy widok! Rejs vaporetto to naprawdę ciekawe doświadczenie. Poobserwujesz z niego życie toczące się wzdłuż „ najpiękniejszej ulicy świata”. To co zapewne jako pierwsze zwróci Twoją uwagę, to pozornie chaotyczny ruch gondoli i barek poruszających się we wszystkie strony po Canale Grande. Niezwykłe umiejętności gondolierów nie raz Cię zaskoczą.

zwiedzanie Wenecji
zwiedzanie Wenecji

Zachwytu dopełnią wyrastające po obu stronach kanału niezwykłe pałace, których fasady skierowane są w stronę wody. Część z nich będzie pięknie odrestaurowana, część popadać będzie w ruinę. Podczas około 40 min rejsu ujrzysz też mnóstwo ciekawych zabytków: m.in. Scuola della Carita mieszczącą najlepsza na świecie kolekcję włoskiego malarstwa, wspaniałą XVIII wieczną rezydencję szlachecką – Palazzo Grasi, pałac Palazzo Mocenigo czy gmach Palazzo Grimani, w którym urzęduje Sąd Apelacyjny.

zwiedzanie Wenecji
Wenecja most
zwiedzanie Wenecji

 Zwiedzanie Wenecji mapa – za wyjątkiem rejsu vaporetto  

Zwiedzanie Wenecji – informacje praktyczne

Kiedy jechać do Wenecji

Na zwiedzanie Wenecji naszym zdaniem najlepiej wybrać się poza miesiącami letnimi, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień oraz w styczniu, kiedy odbywa się tam karnawał. Nie dość, że jest ona wówczas niemiłosiernie zatłoczona to lejący się latem żar z nieba znacznie utrudnia zwiedzanie. Ceny w szczycie sezonu windują pod niebiosa. Najlepszym okresem na zwiedzanie Wenecji będzie wczesna wiosna lub późna jesień. Sami miasto odwiedziliśmy w maju i październiku i  uważamy, że jest dobry okres na zwiedzanie. BTW. Ani w maju ani w październiku nie czuliśmy smrodu rzekomo wydobywającego się z weneckich kanałów.

Planowanie podróży

Jak dotrzeć do Wenecji

  • Samolotem– niedaleko Wenecji (20 km) znajduje się lotnisko Treviso, obsługujące tanie linie lotnicze m.in. Ryanaira. W promocji bilet lotniczy w obie strony można zakupić już w cenie około 200 zł/os. Lotów najłatwiej szukać na skyscanner.pl
  • Samochodem – z Krakowa do Wenecji jest raptem 1000 km, więc jest to również wygodna opcja dotarcia do Wenecji. Zajrzyj do posta Włochy samochodem, gdzie przygotowaliśmy dwutygodniowy plan zwiedzania Dolomitów i Toskanii.

Jak dotrzeć z lotniska w Treviso do Wenecji

  • Autobusem-  z lotniska Treviso do Wenecji (na Venezia Piazzale Roma) możesz dotrzeć autobusem firmy ATVO lub Barzi Servizi. Autobusy odjeżdżają z przystanku autobusowego przy Via Noalese nieopodal hali przylotów. Cena biletu w jedną stronę to około 12 Euro (powrotny 22 Euro). Bagaż wliczony w cenę biletu.
  • Pociągiem- z przystanku autobusowego przy hali odlotów autobus miejski linii 6 dowiezie Cię do dworca kolejowego w Treviso. Po dotarciu na dworzec kolejowy do Wenecji możesz dojechać pociągiem.

  • Autem – jadąc do Wenecji autem musisz wiedzieć o tym, że nie wiedziesz nim do miasta. Wenecja jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Auto musisz zostawić na stałym lądzie lub jednym z dwóch dostępnych parkingów na wyspie. Naszym zdaniem, przy większej liczbie pasażerów, lepiej zostawić auto na parkingu w „starej” części. Pierwszy z nich to Venezia Tronchetto Parking na wysepce Tronchetto (cena za dobę to około 21 Euro), drugi to Piazzale Roma Parking bliżej ścisłego centrum (cena około 24 euro/dobę). Z obu parkingów na Plac Św. Marka w Wenecji dostaniesz się tramwajem wodnym nr 1 lub 2 (jednorazowy bilet 7,50 Euro). Z parkingu w Tronchetto alternatywą jest również szybka kolej podmiejska tzw. People Mover, która w 2 min dowiezie cię na Venezia Piazzale Roma  – jednorazowy koszt przejazdu ok. 1,50 euro/os. Osobiście korzystaliśmy z parkingu na Tronchetto.

Jak poruszać się po Wenecji

Wenecja gondola

Wenecja znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego! Po mieście najlepiej poruszać się pieszo lub skorzystać z tramwaju wodnego albo gondoli.

  • Pieszo – to najlepszy sposób na zwiedzanie miasta. Nic lepiej nie zastąpi Twoich własnych nóg podczas zwiedzania Wenecji. Miasto nie jest duże, ale łatwo zabłądzić tam w labiryncie uliczek, mostów i kanałów. Błądzenie po Wenecji ma jednak niesamowity urok, gdyż nieplanowanie możesz odkryć zaciszne kanały i urocze zakątki miasta.
  • Tramwajem wodnym (Vaporetto)– tramwaje pływają zarówno dookoła głównej wyspy, jak i na inne wyspy w obrębie laguny. Najpopularniejsza linia nr 1 pływa na trasie z Piazza di Roma przez Canale Grande, Kanał Św. Marka do Lido. Godziny kursowania poszczególnych linii oraz rozkłady znajdziesz na każdym przystanku. Jednorazowy koszt przejazdu tramwajem wodnym (ważny przez 75 min) wynosi około 7,50 euro/os, bilet dobowy to wydatek rzędu 20 euro/os.
  • Gondolą – to nieodzowny element weneckiego krajobrazu. Kolor jak i drewno, z którego wykonane są gondole ściśle określają miejscowe przepisy. Nie każdy może też wykonywać zawód gondoliera! Tylko mieszkańcy Wenecji (mężczyźni), którzy pozytywnie zdadzą egzamin, mogą znaleźć się w elitarnym gronie ponad 400 licencjonowanych gondolierów. Koszt rejsu gondolą po weneckich kanałach do najtańszych nie należy. Musisz się liczyć z wydatkiem powyżej 100 euro za pół godzinny rejs. Nie daj się oskubać i cenę ustal przed wejściem do gondoli!
  • Taksówką wodną– te eleganckie motorówki zabierają na pokład maksymalnie czterech pasażerów. Zaopatrzone są w taksometry, a przewoźnicy mają obowiązek wywieszenia cennika opłat. Postoje taksówek wodnych znajdują się w najważniejszych punktach miasta.

Więcej informacji na temat transportu po mieście, rozkładu tramwajów wodnych oraz aktualnych cen znajdziesz na oficjalnej stronie miasta.

Noclegi w Wenecji

Niestety hotele w Wenecji są drogie! Najskromniejszy hotel w starej części miasta jest zbliżony cenowo do 3 gwiazdkowego hotelu w innych włoskich miastach.  Cena jest wyższa przede wszystkim ze względu na unikatowe położenie miasta oraz ochronę środowiska. Na booking.com znajdziesz szczegółową ofertę noclegową w różnych zakresach cenowych. Unikaj ponurej, przemysłowej dzielnicy Mestre, która może skusić Cię niższymi cenami, ale naprawdę nie ma nic ciekawego do zaoferowania.  Pamiętaj o tym, że noclegi w Wenecji należy rezerwować dużo wcześniej!

Tutaj znajdziesz inne noclegi w Wenecji:


Booking.com


 

Alternatywą jest nocleg poza miastem. Ze swojej strony możemy polecić Ci bardzo przyjemny mały apartament Cà Marcello Resort w miejscowości Mirano, położonej około 25 km od Wenecji. Właściciele urządzili go w rustykalnym stylu. Do dyspozycji gości jest mały salonik z sypialnią na antresoli, łazienka oraz jadalnia, w której właściciele serwują włoskie śniadanie i pyszną kawę wliczone w cenę noclegu.

Karnawał w Wenecji

Najlepszy karnawał w Europie? Oczywiście w Wenecji! Niezwykłe maski, bogate kostiumy i wspaniała architektura miasta dostarczają niezapomnianych przeżyć. Karnawał trwa 10 dni. Odbywa się na dwa tygodnie przed Wielkim Postem. Miasto zamienia się wówczas w barwną scenę, po której przechadzają się przebrani w maski i egzotyczne kostiumy mieszkańcy i turyści. Punktem kulminacyjnym jest bal maskowy na Placu Świętego Marka i pokaz sztucznych ogni nad Bazyliką Św. Marka. Maski i kostiumy można wypożyczyć na miejscu. W tym czasie na terenie miasta odbywają się także liczne warsztaty z maskami. Możesz popatrzeć jak powstają te prawdziwe arcydzieła. Jeśli chciałbyś wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu musisz wiedzieć, że ceny windowane są tam wówczas pod niebiosa, a nocleg na terenie miasta musisz zarezerwować z kilku miesięcznym wyprzedzeniem!

Wenecja maski

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności