Strona Główna Niemcy Lipsk – najbardziej przyjazne miasto w Niemczech

Lipsk – najbardziej przyjazne miasto w Niemczech

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Lipsk atrakcje

Niemcy słyną z ciekawych miast wartych zobaczenia. Mają pełny kontrastów Berlin, słynące z Oktoberfest Monachium, czy finansową metropolię jaką jest Hamburg. Ciekawi jesteśmy, czy słyszałeś kiedyś o Lipsku? Ten jeden z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie Saksonii to zdecydowanie „cool-kid-town”. To miasto fajnych, młodych ludzi, bezpieczne, otwarte, z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Z piękną starówką i kościołami pamiętającymi czasy Jana Sebastiana Bacha, z monumentalnym pomnikiem Bitwy Narodów przywołującym na myśl azjatyckie klimaty, nowoczesnym uniwersytetem i bogatą przeszłością handlową. Jedno z najbardziej przyjaznych miast w Niemczech jest idealną propozycją na weekendowy city break u naszych zachodnich sąsiadów. Tym bardziej, że znajduje się tak blisko granicy z Polską. Wystarczy, że wsiądziesz w auto, a “Hypezig” zadba o resztę. Lipsk ze swoimi ciekawymi atrakcjami i zabytkami oraz z szeroką przestrzenią artystyczną sprawi, że Twój pobyt w Saksonii nie będzie wiał nudą! Zajrzyj do naszego przewodnika po Lipsku i poznaj jego najciekawsze atrakcje. Obiecujemy Ci, że po jego przestudiowaniu zapragniesz osobiście poznać to wyjątkowo serdeczne miasto.

Lipsk – co warto zobaczyć w jednym z najbardziej przyjaznych miast w Niemczech?

Lipsk to miasto handlowe, uniwersyteckie i targowe. Od średniowiecza słynie z licznie organizowanych tu jarmarków, a to wszystko za sprawą swojego dogodnego położenia u zbiegu rzek Białej Estery i Pleisse. To miasto muzyki i literatury z odbywającymi się tutaj targami książki, festiwalem muzycznym „Wave-Gotik-Treffen” czy letnim Festiwalem Słuchowisk. To także miasto z zachwycającą kulturą oraz cenionymi na całym świecie ośrodkami akademickimi kształcącymi młodych ludzi ze wszystkich zakątków świata. I co najważniejsze Lipsk to atrakcyjna lokalizacja, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Możesz wykorzystać go na “klasycznie” zwiedzanie zatapiając się w pięknych zabytkach lipskiej starówki lub wsiąść na pokład kajaka, by poznać miasto z zupełnie innej perspektywy. Możesz też w pełni oddać się wszechobecnej tu scenie artystycznej, sztuce i muzyce lub zabawić do białego rana w licznych barach, pubach i modnych klubach zlokalizowanych przy imprezowej KarLi Street.

I. Lipsk klasycznie

Rynek w Lipsku

Lipsk Atrakcje

Zwiedzanie Lipska proponujemy rozpocząć klasycznie od spaceru po starym mieście. Rynek w Lipsku to od wieków centrum życia miasta i główny punkt spotkań jego mieszkańców. To miejsce, w którym odbywają się targi oraz liczne festiwale. Jego sercem jest Stary Ratusz (Altes Rathaus) z niewielkimi arkadami przywołujący nieco na myśl krakowskie Sukiennice. Ten okazały budynek wzniesiony w 1556 roku, uważany jest za jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli w Niemczech. Zdobią go koronkowe szczyty oraz barokowa wieża zegarowa. Kolumnady wzdłuż frontu zastąpiły drewniane sklepy i stoiska, które kiedyś tu stały. Wewnątrz Starego Ratusza mieści się obecnie muzeum miasta pełne eksponatów prezentujących historię Lipska, od średniowiecznych jarmarków po „Pokojową Rewolucję” z 1989 roku.

Cały rynek otaczają zgrabne kamienice o ciekawej architekturze w tym m.in. Dom Królewski i budynek Starej Wagi (Alte Waage), a w bliskim sąsiedztwie Muzeum Sztuk Pięknych oraz Stara Giełda Handlowa (Die Alte Handelsborse). Będąc na lipskim Rynku udaj się również na pobliską Barfußgässchen. To uliczka z licznymi pubami, w których możesz zjeść późne śniadanie, napić się kawy i piwa oraz poprzyglądać się toczącemu się tu życiu.

Kościół św. Tomasza (Thomaskirche)

Thomaskirche
jan Sebastian Bach

Na południowy zachód od rynku znajduje się kolejna niezwykła atrakcja Lipska. To kościół św. Tomasza (Thomaskirche) – siedziba Thomanerchor, czyli jednego z najstarszych chłopięcych chórów w Niemczech. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują organy oraz gotycki ołtarz główny uratowany z wyburzonego kościoła uniwersyteckiego. Jakby tego było mało to właśnie w tej świątyni pracował Jan Sebastian Bach po przeprowadzce do Lipska. Był on chórmistrzem kościoła w latach 1723-1750. Na dowód tego na małym placu przed Thomaskirche stoi pomnik upamiętniający pobyt Bacha w Lipsku. Jako ciekawostkę dodamy również, że naprzeciwko budowli znajduje się Bosehaus, czyli siedziba Instytutu Badawczego i Miejsca Pamięci Bacha oraz Archiwum Bacha.

Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche)

Będąc w temacie zabytkowych kościołów Lipska nie możemy nie wspomnieć o Kościele św. Mikołaja. Ta późnogotycka świątynia powstała w XII wieku, a na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana. W jej pięknych białych wnętrzach premierę miało kilka dzieł Jana Sebastiana Bacha, który i tu był dyrektorem muzycznym.

Nikolaikirche to miejsce niezwykle ważne dla Niemców z historycznego punktu widzenia. W ubiegłym stuleciu był on bowiem centralnym punktem wydarzeń, które zapoczątkowały Pokojową Rewolucję, dzięki której doszło do upadku Muru Berlińskiego i Zjednoczenia Niemiec. Oprócz samego kościoła na uwagę zasługuje także pomnik w kształcie palmy na pobliskim placu Nikolaikirchhof upamiętniający rolę kościoła jako centralnego punktu zgromadzeń dla demonstrujących przeciwko rządom komunistycznym w Niemczech Wschodnich w 1989 roku.

Zabytkowe pasaże Lipska

Madler Pasage

Lipsk rozwijał się jako miasto targowe i handlowe, stąd też w jego ścisłym centrum znajdziesz piękne pasaże handlowe. Pierwotnie łączyły one domy kupieckie, a ich zadaszone alejki chroniły rzemieślników przed niepogodą. Z czasem przekształciły się w eleganckie arkady, po których po dziś dzień można spacerować. Jednym z najokazalszych i najczęściej odwiedzanych przez przyjezdnych pasażem jest Mädler-Passage. Powstał on w latach 1912-1914 na zlecenie handlarza skórami – Antona Mädlera. Z pierwotnego budynku zachowała się piwnica – Auerbachs Keller, w której Goethe umieścił jedną ze scen Fausta. Pasaż ma 800 m2, cztery piętra i piękny szklany dach, a w swoich pięknych wnętrzach kryje małe butiki, kawiarnie i restauracje. Prowadzi on do dwóch innych przejść: Königshofpassage i Messehofpassage.

Kolejnym zachwycającym pasażem w Lipsku, który warto zobaczyć jest Pasaż Speck’s Hof. Wybudowano go w latach 1908-1929 i przez długi czas służył on jako przestrzeń wystawiennicza dla wyrobów skórzanych i biżuterii. Od lat 90-tych jego wnętrza zdobią piękne malowidła i ceramiczne medaliony artystów takich jak: Bruno Griesela, Johannesa Grützke i Moritza Götze.

Ponadto w pasażu mieści się kawiarnia Kandler – jedna z najpopularniejszych kawiarni w Lipsku.

Uniwersytet w Lipsku

Uniwersytet w Lipsku


Z lipskiej Starówki proponujemy Ci udać się na pobliski Augustusplatz. To właśnie przy nim mieści się Uniwersytet w Lipsku – czyli druga najstarsza tego typu placówka naukowa w Niemczech, która liczy sobie już ponad 600 lat! Niech Cię nie zdziwi zatem fakt, że budynek szkoły jest niezwykle nowoczesny. Stal i szkło to jego główne akcenty. Uniwersytet oferuje możliwość studiowania nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych oraz medycznych. Uczelnia prowadzi wymianę studentów w ramach programu SOCRATES – ERASMUS. Dodatkowo w skład głównego budynku uniwersytetu wchodzi kościół i aula widoczne na zdjęciu

City-Hochhaus

Panorama Tower

Jeśli lubisz podziwiać miasta z góry to zapewne ucieszy Cię fakt, że tuż obok głównego budynku Uniwersytetu w Lipsku znajduje się platforma widokowa. Umieszczono ją na dachu wieżowca City-Hochhaus liczącego sobie 142,5 m wysokości, który jest najwyższym budynkiem w mieście. Nie tylko pracownicy firm zlokalizowanych w budynku mogą podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Lipsk, ale również i Ty! Platforma umożliwia widok we wszystkich 4 kierunkach świata! Bilet wstępu na platformę widokową to koszt 4 EUR/os. dorosła. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę obiektu.

City Hochhaus
Augustusplatz 9
panorama-leipzig.de/location

Felix

Punkt widokowy Lipsk

Pozostając w temacie platform widokowych i pięknych widoków na Lipsk polecamy Ci również zajrzeć do restauracji Felix. Mieści się ona na 6 piętrze budynku starej poczty głównej w Lipsku, a z jej tarasu rozpościerają się boskie widoki na wspomniany wyżej Augustusplatz i budynek uniwersytetu. Do Fenixa wybierz się przed zachodem słońca i koniecznie zarezerwuj wcześniej stolik!

Felix
Augustusplatz 1-3
dein-felix.de/leipzig/restaurant

Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal)

Pomnik Bitwy Narodów, Lipsk

Wśród klasycznych atrakcji Lipska nie mogło zabraknąć Völkerschlachtdenkmal. Pomnik Bitwy Narodów to jedna ze sztandarowych atrakcji miasta, którą koniecznie musisz zobaczyć. Znajduje się ona poza ścisłym centrum Lipska, ale bez problemu dostaniesz się do niej komunikacją miejską. To co Völkerschlachtdenkmal zachwyca najbardziej to jego wygląd! Absolutnie nie przypomina on klasycznego pomnika, lecz przywołuje na myśl imponujące azjatyckie świątynie.

Ta monumentalna budowla upamiętnia największą z napoleońskich bitew do jakiej doszło w 1813 roku. Pomnik ma 91 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą pomnikową Europy! Na jego szczycie znajdują się tarasy widokowe, na które można się dostać pokonując 500 schodów. W skład kompleksu wchodzą także muzeum „Forum 1813”, zbiornik wodny oraz piękna aleja lipowa. Z zewnątrz pomnik możesz zwiedzać za darmo. Jeśli chciałbyś zajrzeć do jego wnętrza, w którym mieści się muzeum musisz kupić bilet w kwocie ok. 10 EUR.

Lipsk zabytki

Museum zur Völkerschlacht bei Leipzig
Straße des 18. Oktober 100

II. Przestrzeń artystyczna Lipska

Spinnerei

Spinnerei, Lipsk

Zapoznałeś się już z klasycznymi atrakcjami Lipska to teraz mamy dla Ciebie mniej oczywiste, ale równie interesujące miejsca na mapie miasta. Otwiera je Spinnerei (Baumwollspinnerei) czyli była największa przędzalnia bawełny w kontynentalnej Europie. Ten olbrzymi 10-hektarowy teren poprzemysłowy po zakończeniu produkcji przejęły liczne galerie sztuki, pracownie oraz studia młodych lipskich artystów tworząc bezkonkurencyjne na całym świecie centrum lipskiej sceny artystycznej.

Kluczową rolę w powstaniu tego miejsca odegrał artysta Neo Rauch, który jako jeden z pierwszych założył swoje studio w dawnej przędzalni. Na terenie Spinnerei znajdziesz mnóstwo darmowych wystaw oraz liczne pracownie. Niektóre z nich są bardzo oryginalne i mają bardzo wyraźne erotyczne akcenty. Nam najbardziej spodobała się galeria prezentująca stare zardzewiałe taczki. Niby nic odkrywczego, a jednak! Spinnerei to naprawdę ciekawe miejsce na mapie Lipska, które warto zobaczyć.

Spinnerei
Spinnereistr. 7
www.spinnerei.de

Oscar Niemeyer Sphere

Lipsk atrakcje

Tuż nieopodal Baumwollspinnerei znajduje się jeszcze jedna ciekawa budowla. To Oscar Niemeyer Sphere, czyli szklana kula wyrastająca niczym biało-czarny pęcherz lub wielkie oko z ceglastego poprzemysłowego budynku. W jej wnętrzach mieści się restauracja. Budowla robi piorunujące wrażenie!

Oscar Niemeyer Sphere
Niemeyerstraße 2-5
www.technesphere.de/niemeyer-sphere

Kunstkraftwerk

Lipsk atrakcje

Pozostając w temacie rewelacyjnego wykorzystania starych przemysłowych budynków zachęcamy Cię również do wizyty w pobliskim Kunstkraftwerk. Choć z zewnątrz obiekt ten nie zachwyca, to naprawdę warto zajrzeć do jego środka. Wibruje w nim podłoga i cztery olbrzymie ściany dawnej elektrowni. Zmieniają się obrazy, światło i dźwięk.

W budynku odbywa się niezwykły pokaz zwany mappingiem, a industrialne wnętrza zostały zaaranżowane na sale wystawiennicze. Spektakularne pokazy 360 st. zatytułowane: “Van Gogh Experience”, “Invisible” i “Boomtown” to forma eksperymentu artystycznego, która pozwala publiczności poczuć nowe doznania zmysłowe. Widz nie stoi już przed dziełem czy sceną, ale jest w jego centrum i staje się jego integralną częścią. Bilet wstępu do Kunstkraftwerk na 3 w/w pokazy kosztuje 11 EUR/os. dorosła. Wizyta ta warta jest każdych pieniędzy, bo czegoś równie niezwykłego nie zobaczysz w Polsce!

Kunstkraftwerk
Saalfelder Strasse 8b
www.kunstkraftwerk-leipzig.com

Panometr

Panometr Lipsk

Ze starej elektrowni przerzucamy Cię teraz do danego gazometru, gdzie ukryła się kolejna fantastyczna atrakcja Lipska. Mowa tu o Panometrze, w którym prezentowana jest jedna z największych panoram na świecie! Od 2003 roku w dawnym zbiorniku gazowym pokazywane są dzieła stworzone przez Yadegara Asisi.

Obecna panorama zatytułowana jest “Carola’s Garden”. Przeniesie Cię ona do miejsca, które wydawałoby się, że wszyscy dobrze znamy. Z platformy umieszczonej na wysokości 15 m będziesz podziwiać panoramiczne zdjęcie o wysokości 32 m w skali 1:1. Odpowiednio dobrane dźwięki i światło pomogą Ci zajrzeć w świat wydawałoby się zwykłego ogrodu. Nic bardziej mylnego, bo ogród  pozwoli Ci dostrzec szczegóły o jakich Ci się nie śniło i elementy, które normalnie pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka. Wejście na tą niezwykłą wystawę kosztuje 11,5 Euro/os. dorosła. Panoramy zmieniają się cyklicznie. W Panometrze wystawiany był już: Titanic, Amazonka czy Antarktyda. Każda z tych panoram zapiera dech w piersiach i jest warta zobaczenia!

Panometr Leipzig
Richard-Lehmann Str. 114
www.panometr.de

Ulica Karl-Heine w dzielnicy Plagwitz

Karl Heine strasse

Na koniec zostawiamy Ci spacer po Karl-Heine Strasse. To najbardziej znana ulica w przemysłowej dzielnicy Plagwitz, przy której ulokowały się takie atrakcje jak: Da Capo – Muzeum Zabytkowych Samochodów i sala imprezowa, Schaubühne Lindenfels z kinem, teatrem i zabytkową salą balową, Westwerk – mekka artystów, wystawców i muzyków.

Tu również dostrzeżesz słynny kanał wodny Karl-Heine-Canal, po którym pływają statki, kajaki oraz weneckie gondole. To świetne miejsce, aby wśród zieleni przysiąść w jednej z okolicznych knajpek, napić się kawy i trochę odpocząć po intensywnym zwiedzaniu.

III. Lipsk aktywnie

Kajakiem po lipskich kanałach

Lipskie kanały

Lipsk możesz zwiedzać lądem i wodą! Przejażdżka kajakiem po lipskich kanałach w towarzystwie zieleni, niezliczonej ilości mostów i przemysłowej architektury, za murami której skryły się nowoczesne lofty, przestronne biura, pracownie i restauracje, to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu odkryjesz piękno miasta z zupełnie innej perspektywy. Do wyboru masz kilka tras o różnym przebiegu i czasie trwania. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci 2-godzinny szlak wodny po Kanale Karola Heinego (Karl-Heine-Canal) w dzielnicy Plagwitz, o której wspomnieliśmy powyżej.

Karl Heine marzył kiedyś o tym, aby połączyć rozkwitający gospodarczo Lipsk z międzynarodowymi wodami za pomocą kanału. Udało mu się, a z jego dziedzictwa do dziś korzystają mieszkańcy miasta oraz turyści. Kanał Karola Heinego ciągnie się od rzeki Białej Elstery na zachód Lipska, a na swoim odcinku przecina łącznie aż 15 mostów! Połączony jest on z portem Lindenauer Hafen. Dziś na trasie tej nie pływają już łodzie do Hamburga za to pełno jest turystycznych łódek, weneckich gondoli i kajaków poruszających się wśród robiącej ogromne wrażenie industrialnej architektury. Spływ kajakowy wzdłuż lipskich kanałów jest naprawdę niesamowitą przygodą i polecamy Ci ją z całego serca.

Przystań kajakowa Lipsk

Przystań w Lipsku
Stadthafen Leipizg przy Schreberstr 20
Koszt wypożyczenia kajaka na godzinę wynosi 10 EUR.
Dodatkowo otrzymasz tam informator z rozpisanymi szlakami i czasami trwania spływu.

IV. Lipsk kulinarnie

Będąc w Lipsku koniecznie musisz spróbować lokalnej kuchni. Jest ona na tyle zróżnicowana, że na pewno znajdziesz tu swoje smaki. Pomoże Ci w tym cała masa fantastycznych restauracji, które wypracowały swoje własne menu.

Lipsk restauracje

Polecane przez nas restauracje i kawiarnie w Lipsku:

  • Bayerischer Bahnhof & Beer (adres: Bayrischer Platz 1) – restauracja mieści się w najstarszej zachowanej stacji kolejowej na świecie. Serwuje smaczne piwo i lokalne specjały.
  • Zest (adres: Bornaische Straße 54) – wielokrotnie nagradzana restauracja, która serwuje przepyszne dania wegańskie
  • Café Bigoti (adres: Burgstraße 1-5) – nowoczesna kawiarnia w pobliżu kościoła św. Tomasza, w której możesz napić się pysznej kawy i zjeść smaczne śniadanie.
  • Spizz (adres: Markt 9) – idealne miejsce zarówno na wieczornego drinka jak i na smaczne śniadanie, które serwowane jest do godz. 15:00!

V. Życie nocne Lipska

Ulica KarLi (Karl-Liebknecht-Straße)

KarLi Lipsk

Z kulinarnych tematów płynnie przechodzimy do nocnego życia Lipska, a musisz wiedzieć o tym, że jest ono bardzo bogate! Najbardziej hipsterską ulicą w mieście jest słynna KarLi, czyli Karl-Liebknecht-Straße. Znajduje się ona w alternatywnej dzielnicy studenckiej Leipzig Südvorstadt. Na początku lat dziewięćdziesiątych połączyła się na niej scena skłoterska z kulturą klubową. Dziś miejsce to wypełnione jest licznymi restauracjami, barami i modnymi klubami, w których imprezy trwają do białego rana. Przedstawiana jest ona często jako alternatywa dla imprezowego Berlina.

Kino letnie Feinkost

Feinkost Lipsk

Przy KarLi na terenie dawnej fabryki “VEB Feinkost Leipzig” odbywa się też kino letnie Feinkost. Za dnia przekształca się ono w miejsce wypełnione licznymi sprzedawcami i artystami. Odbywają się tutaj pchle targi, znajdziesz tu również małe sklepiki z ubraniami oraz kawiarnię.

VI. Atrakcje w okolicach Lipska

Nowe Pojezierze Lipskie

Jak już zwiedzisz Lipsk, poznasz jego najciekawsze atrakcje i będziesz miał jeszcze chwilę na odrobinę relaksu to polecamy Ci wybrać się na pobliskie Nowe Pojezierze Lipskie. Ten pokopalniany teren w ostatnich latach zrewitalizowano w celach wypoczynkowo- sportowych. Znajduje się na nim aż 7 jezior, po których można pływać kajakami, rowerkami wodnymi, łódkami itp. To ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Lipska, które oprócz zatłoczonych plaż z bogatą infrastrukturą oferuje także plaże dzikie, na których możesz zaznać ciszy i spokoju. Wokół Nowego Pojezierza Lipskiego poprowadzono również szereg tras rowerowych, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

Nowe Pojezierze Lipskie
Nowe Pojezierze Lipskie
Nowe Pojezierze Lipskie

Po więcej atrakcji w Saksonii odsyłamy Cię na oficjalną stronę regionu oraz stronę Germany Travel. Znajdziesz na nich szereg wskazówek dotyczących najważniejszych atrakcji w Saksonii oraz mniej oczywistych miejsc. Dowiesz się z nich także jak się przemieszczać, gdzie smacznie zjeść i wygodnie przenocować.

Lipsk mapa atrakcji

Wszystkie wyżej opisane przez nas atrakcje w tym polecane kawiarnie i restauracje zaznaczyliśmy na mapie.

Lipsk informacje praktyczne

Jak przemieszczać się po Lipsku?

Większość atrakcji znajdujących się w obrębie lipskiej starówki zobaczysz podczas niespiesznego spaceru. Miasto jest na tyle kompaktowe, że do większości miejsc wartych zobaczenia możesz dojść pieszo. Do dalej oddalonych dzielnic typu Lindenau, Plagwitz czy Südvorstadt bez problemu dostaniesz się komunikacją miejską (tramwaj lub autobus). Jest ona bardzo dobrze rozwinięta i jeździ punktualnie. Bilety kupisz w automatach na przystankach lub wewnątrz w pojazdach.

Ze swojej strony proponujemy Ci wykupić LEIPZIG CARD.  Do wyboru masz: kartę jednodniową w cenie 12,40 EUR oraz trzydniową w cenie 24,90 EUR. Leipzig Card możesz kupić w: Informacji Turystycznej (Katharinenstraße 8), automatach biletowych oraz sklepie z biletami w Urzędzie Transportu Publicznego w Lipsku. W ramach Leipzig Card możesz korzystać z bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami tramwajowymi, autobusowymi, S-Bahn oraz pociągami podmiejskimi (RE, RB, MRB) w strefie taryfowej 110 MDV. Dodatkowo otrzymujesz do 50% zniżki lub całkowicie bezpłatny wstęp do wybranych muzeów i wystaw oraz 10% rabat w wybranych restauracjach.

Gdzie nocować w Lipsku?

Baza noclegowa w Lipsku jest bardzo bogata. Do wyboru masz hotele, apartamenty i kwatery prywatne. Osobiście podczas naszego weekendowego pobytu w tym mieście zatrzymaliśmy się w hotelu Best Western Hotel Leipzig City Centre tuż obok Dworca Kolejowego w Lipsku. Była to świetna baza wypadowa do zwiedzania miasta i okolic. Dodatkowo po drugiej stronie ulicy na tyłach dworca znajduje się duży i tani parking miejski, na którym możesz bezpiecznie zostawić swoje auto.

Nasza podróż do Lipska odbyła się dzięki zaproszeniu Niemieckiej Centrali Turystyki. Nie miało to jednak żadnego wpływu na nasze opinie zawarte w tym tekście.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności