Wybrzeże Amalfitańskie (Costiera Amalfitana) to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Ten malowniczy odcinek wybrzeża Morza Tyrreńskiego zdobi trzynaście urokliwych miast i miasteczek tarasowo rozsianych na okolicznych wzgórzach. Nazywane są one “13 perłami Wybrzeża Amalfi”. Do tego uroczego obrazka dołączają też plaże i odosobnione zatoczki ukryte między wysokimi klifami oraz pachnące cytrusami gaje, uprawy oliwek i winorośli. Czterdzieści kilometrów linii brzegowej biegnącej od Vietri sul Mare do Positano zostało wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość i zachęca do ruszenia w niezwykłą podróż po pełnej zachwycającej widoków i ostrych zakrętów Amalfitanie. Łączy ona niczym srebrzysta nić nawinięte na nią kolorowe perły stanowiące najpiękniejsze miasta i atrakcje Wybrzeża Amalfi.
Wybrzeże Amalfitańskie – najpiękniejsze miasta i atrakcje, które warto zobaczyć
1. Vietri Sul Mare
Nasze zestawienie najpiękniejszych miast Wybrzeża Amalfi, które warto zobaczyć rozpoczynamy od miasteczka Vietri sul Mare. To pierwsza perła w niezwykłej kolekcji wybrzeża, która rozpoczyna amalfitański naszyjnik. Dlaczego Vietri jest takie wyjątkowe? Bo to taki włoski odpowiednik naszego Bolesławca tylko bardziej uroczy. To plątanina małych brukowanych uliczek ze sklepikami z przepiękną ceramiką w odcieniach żółci, zieleni, czerwieni i turkusu.



Ceramika Vietri składa się głównie z majoliki, a jej produkcja stała się tu popularna już w renesansie. Na przestrzeni wieków wzbogacana była o nowe motywy, kolory i wzory. W pierwszej dekadzie XX wieku wkroczyła na europejską scenę dzięki artystom z Holandii i Niemiec, a dziś dzięki swoim bogatym tradycjom oraz unikalnym wzorom charakterystycznym tylko dla Wybrzeża Amalfi podbija cały świat. Ceramikę Vietri nie tylko sprzedaje się w lokalnych sklepikach ulokowanych wzdłuż Corso Umberto I czyli głównej uliczki miasta. Wkomponowana jest ona także w elewacje domów, szyldy, murki, schody, chodniki, place i dziedzińce.


Polichromowane kafelki z majoliki zdobią między innymi kopułę kościoła San Giovanni Battista czy park miejski Villa Comunale często porównywany do Parku Güell w Barcelonie. Jego aleje, fontanny i kręte poręcze to radosna eksplozja kolorów nad błękitną taflą Morza Tyrreńskiego i wybrzeża Zatoki Salerno. Polecamy Ci szukać ceramicznych akcentów w całym mieście. Często można je znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach. Tradycją Vietri jest także wytwarzanie „Il ciucciariello”, czyli małych zielonych ceramicznych osiołków. Swoją popularność zawdzięczają one niemieckiemu artyście Richardowi Dölker, który pracował kiedyś w Vietri. Osiołek stał się na tyle rozpoznawalny, że okrzyknięto go symbolem tutejszej ceramiki, miasta i Wybrzeża Amafli.



Najlepszym sposobem na zwiedzanie miasteczka jest nieśpieszny spacer jego urokliwymi uliczkami. Nie jest ono tak tłoczne jak pobliskie Amalfi czy Positano, więc na pewno odpoczniesz w nim od tłumów. Nie ograniczaj się do samego centrum. Udaj się również do Marina di Vietri, która oferuje jedną z piękniejszych plaż na Wybrzeżu Amalfitańskim. Góruje nad nią wieża Crestarella zbudowana na skale. Obszar mariny to stara wioska rybacka z kilkoma sklepami i restauracjami z widokiem na morze.

Porada: Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o historii ceramiki Vietri koniecznie zajrzyj do Muzeum Ceramiki w Villa Guariglia (Museo della Ceramica Vietrese) w pobliskim Raito. Muzeum mieści się w przepięknej willi otoczonej parkiem. W jego zbiorach znajduje się bogata kolekcja wyrobów ceramicznych, podzielona na trzy części: wyroby okresu niemieckiego, ceramika codziennego użytku oraz wyroby regionalne. W muzeum znajdziesz też polski akcent, czyli ceramikę polskiej artystki Ireny Kowaliskiej. Dobrym pomysłem jest także wizyta w fabryce ceramiki Ceramica Artistica Solimene przy drodze wyjazdowej w kierunku Salerno.
2. Minori
Malutkie Minori to miasteczko z bogatą historią sięgającą czasów starożytnych. W czasach Burbonów było centrum produkcji makaronu i ciastek dla Królestwa Neapolu. Dziś jego urokliwe uliczki, kolorowe domy i tradycyjne restauracje są idealną okazją do tego, aby nacieszyć się pięknem włoskiego wybrzeża, zanurzyć się w lokalnej kulturze i rozkoszować pysznym jedzeniem.


Minori w porównaniu do swojego większego sąsiada jakim jest Maiori jest miasteczkiem dość sennym, spokojnym i zdecydowanie mniej zatłoczonym. Drewniane łodzie rybackie kontrastują tu z kolorowymi parasolami na ładnej, szerokiej plaży, a tarasowe wzgórza porastają pachnące gaje cytrynowe. Musisz nam wierzyć na słowo, że żółciutkie cytryny są tutaj niemal wszędzie! Znajdziesz je w postaci cytrynowej ceramiki, w mydełkach i olejkach o cytrynowym zapachu, na ubraniach i oczywiście w limoncello, czyli słynnym amalfitańskim likierze.


Minori nie może pochwalić się mnóstwem zabytków. Do zobaczenia jest tu jedynie Kościół San Sacramento, Bazylika św. Trofimenta, zdobiąca promenadę fontanna mauretańska czy ogrody Villi Cimbrone. Ze swojej strony proponujemy Ci spacer na wzgórza Minori. To z nich miasteczko prezentuje się najpiękniej! Zaprowadzą Cię na nie setki małych kamiennych schodków wznoszących się ku górze między kolorowymi domami. Jeśli lubisz wędrować i nieco się zmęczyć świetną propozycją może okazać się spacer z Minori do pobliskiego Ravello. Droga prowadzi przez piękne gaje oliwne i małe wioski, ale miejscami jest bardzo stroma. Przejście całego szlaku zajmuje około 45 minut.



Porada: Będąc w Minori koniecznie wybierz się na cytrynowe lody lub deser do Pasticceria Sal de Riso. Jej właściciel – Salvatore de Riso to najsłynniejszy cukiernik na Wybrzeżu Amalfi!
3. Ravello
Ravello to kolejne urocze miasteczko na Wybrzeża Amalfitańskiego, którego nie możesz pominąć. Jego malownicze położenie wprawia w niemały zachwyt. Ukryte między dwoma dolinami – Reginna i Dragone wznosi się na ponad 300 metrów n.p.m., co gwarantuje obłędne widoki na Morze Tyrreńskie i pobliską okolicę.



Ravello zwane jest jako “Miastem Muzyki” ze względu na swoje prestiżowe festiwale i wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Szczególny związek z tym miastem miał sam Richard Wagner, znany niemiecki kompozytor. Odwiedził on Ravello w maju 1880 roku, spędzając czas w Villa Rufolo. To właśnie pobyt w tej wspaniałej willi stał się dla niego inspiracją do napisania znanej opery “Parsifal”. O dziwo nie śródziemnomorski krajobraz, a kolorowy wygląd miasteczka przyozdobiony kaskadami kwiatów, winogronowymi tarasami i przeplatanką palm i róż urzekł Wagnera najbardziej. Od 1952 roku do chwili obecnej każdego lata Ravello rozbrzmiewa piękną muzyką podczas organizowanych tu koncertów muzyki wagnerowskiej oraz różnorodnych wydarzeń kulturalnych związanych z życiem i twórczością kompozytora.
Do głównych atrakcji Ravello należą rajskie ogrody Villa Cimbrone i Villa Rufolo (dodatkowo płatne), które zachwycają swoją bujną roślinnością i fantastycznymi widokami na Morze Tyrreńskie. Warto przespacerować się także po Piazza Centrale, czyli urokliwym rynku w centrum miasteczka z pochodzącą z XIX wieku katedrą. Podobnie jak kościoły w Amalfi i Atrani jej drzwi z brązu odlano w Konstantynopolu. Wewnątrz znajdują się dwie wybitne marmurowe ambony, obie misternie inkrustowane. Z kolei wokół placu zlokalizowanych jest kilka kawiarni, w których możesz skosztować pysznego włoskiego espresso oraz napawać wzrok zachwycającymi widokami na skalne tarasy porośnięte winnicami.



Ravello to nie tylko Wagner, który potrzebował aż siedmiu godzin, by z Amalfi dostać się tu na osiołku. To również ręcznie wyrabiana i malowana ceramika. Piękne talerze, tace, donice zachwycają cytrynowymi i kwiatowymi wzorami. W miasteczku znajduje się też fabryka ceramiki, a wyroby z niej pochodzące zaraz po turystyce są głównym źródłem dochodu mieszkańców. Ze swojej strony proponujemy Ci zajrzeć do sklepiku Ceramiche Cosmolena.

Porada: Jeśli lubisz wędrować i chcesz zachwycić się górskim krajobrazem Wybrzeża Amalfi, to polecamy Ci trekking z Ravello do Amalfi ścieżką Sentiero Atrani po długich, stromych schodach, które wiją się przez gaje cytrynowe i oferują zapierające dech w piersiach widoki. Pokonanie trasy zajmuje około 2 godzin. Załóż wygodne buty i koniecznie zabierz butelkę wody oraz krem z filtrem UV. Z Ravello możesz też wędrować do wymienionego wyżej Minori. Droga prowadzi przez piękne gaje oliwne i małe wioski.
Może dodatkowo zainteresują Cię najpiękniejsze miasteczka Apulii. Sprawdź!
4. Amalfi
Zestawienie najpiękniejszych miast Wybrzeża Amalfi nie byłoby kompletne bez … Amalfi! Kręte, brukowane uliczki, kaskado ułożone kolorowe domy i ciągle zmieniające się widoki na błękitne morze u ich stóp sprawiają, że miasteczko to jest prawie tak samo modne i popularne co pobliskie Positano.



Jest jednak coś co wyróżnia je na tle swoich równie pięknych sąsiadów. To bogata historia sięgająca czasów starożytnych! Amalfi było potężnym ośrodkiem handlu morskiego położonym na styku bizantyjskiego, arabskiego i zachodnioeuropejskiego szlaku handlowego. Jego dawna potęga widoczna jest do dziś między innymi w imponujących zabytkach, takich jak choćby Katedra św. Andrzeja Apostoła z XIII wieku. Majestatycznie wznosi się ona na szczycie długich schodów przy głównym placu Piazza del Duomo. Z geometryczną wzorzystą fasadą, pasiastymi kolumnami i kopułą olśniewającą kafelkami z majoliki robi ogromne wrażenie!



Jakby tego było mało za czasów średniowiecza mieszkańcy Amalfi zajmowali się ręcznym wyrabianiem papieru zwanym charta bambagina. Jego sława była tak wielka, że w papier zaopatrywał się ponoć sam papież. Dziś w miasteczku w zabytkowej i najstarszej w Europie papierni możesz zobaczyć fascynujące Muzeum Papieru, w którym dowiesz się o wielowiekowym przemyśle papierniczym Amalfi oraz spróbujesz wyrobić swój własny papier przy użyciu średniowiecznych metod.
Podobnie jak i inne miasta Wybrzeża Amalfi tak i to ma swoją plażę. Niestety za wstęp na nią trzeba zapłacić, a główna jej część została zagospodarowana przez znajdujące się na wybrzeżu hotele. Dobrym pomysłem jest także spacer po falochronach Amalfi. Rozciągają się z nich piękne widoki na całe miasteczko.


5. Positano
Tego miejsca chyba nie musimy Ci przedstawiać, prawda? Jego zdjęcia zdobią pocztówki, foldery reklamowe oraz social media celebrytów i światowych Instagramerów. Positano to najbardziej wysunięte na zachód miasto na Wybrzeżu Amalfitańskim. Jego pastelowe domy skąpane w kwiatach pną się po stromym zboczu wzgórza sięgając błękitu włoskiego nieba. To niezwykłe, że na skale można wybudować miasto i to jedno z najpiękniejszych nie tylko w Kampanii, ale i całych Włoszech!

Krajobrazy Positano pojawiły się w filmach „Pod Słońcem Toskanii” czy „Utalentowany Pan Ripley”. W latach sześćdziesiątych wypoczywali w nim Mick Jagger i Keith Richards z zespołu The Rolling Stones. Podobno to właśnie tutaj skomponowali swój przebój ” Midnight Rambler”. Nie ma się zatem co dziwić, że miasteczko ściąga do siebie celebrytów i tłumy turystów spragnionych pięknych widoków, luksusu i ciekawych tutejszej atmosfery.



W Positano nie znajdziesz zbyt wielu zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenia. Oprócz XIII-wiecznego kościoła Santa Maria Assunta, z kopułą z majoliki i bizantyjską ikoną Czarnej Madonny (według legendy przywiezionej tu przez piratów), jedyne, co możesz tu zobaczyć to wąskie uliczki pełne kwiatów i sklepów z ubraniami w pobliżu portu i być może “sławy” popijające Aperola w lokalnych kawiarniach lub wypoczywające na prywatnych jachtach w zatoce. Ciekawym pomysłem na wizytę w Positano jest spacer wąską dróżką Positanesi d’America odchodzącą od Spiaggia Grande, czyli głównej plaży w Positano i ciągnącej się do plaży Fornillo lub wdrapanie się na okoliczne wzgórza by w ciszy i spokoju z dla od tłumów turystów nacieszyć się cudownymi widokami na kaskadowo pnące się ku wzgórzu domy.




Porada: Positano z powodu ogromnej liczby turystów jakie to miasteczko odwiedza jest momentami męczące. Jest tu tłoczno, drogo, a latem gorąco. Wybierając się do Positano zrezygnuj z auta, bo będziesz mieć niemałe problemy ani je zaparkować! Skorzystaj z promu lub autobusu. Świetnym pomysłem dostania się do Positano będzie też trekking tzw. Ścieżką Bogów, o której przeczytasz poniżej.
6. Ścieżka Bogów (Sentiero degli Dei)



Ścieżka Bogów, czyli Sentiero degli Dei to jedna z najpiękniejszych tras pieszych poprowadzonych wzdłuż Wybrzeża Amalfi! To około 7 km zachwycających widoków na Morze Tyrreńskie, półwysep Sorrento i słynną wyspę Capri. Trasa łączy dwie maleńkie miejscowości Agerola i Nocelle. Legenda głosi o przechadzających się nią mitologicznych bogach, którzy udali się na ratunek Odyseuszowi i jego załodze, zaatakowanych przez syreny. Ścieżka Bogów rozpoczyna się przy Piazza Paolo Capasso w Agerola tuż obok kościoła i prowadzi szutrowym traktem do Nocelle. Tu oficjalnie się kończy, ale można wędrować dalej po ponad 1700 schodach do Positano. Nie będziemy ukrywać, że szlak do łatwych nie należy. We włoskim upalnym klimacie daje on lekko popalić. Najbardziej wymagający jest odcinek z Nocelle do Positano, bo to niekończące się schody w dół, na których nogi lekko wysiadają. Wysiłek wynagradzają jednak obłędne widoki!


- Jak dostać się na Ścieżkę Bogów?
Autobusem z miejscowości Amalfi musisz wjechać na wzgórza do Ageroli. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z busów SITA SUD. W Agerola kieruj się w stronę kościoła św. Mateusza Apostoła. Ścieżka Bogów rozpoczyna się na Piazza Paolo Capasso tuż obok kościoła i prowadzi szutrowym traktem do Nocelle.
- Ile czasu należy przeznaczyć na przejście całej trasy?
Nam zajęło to około 5-6 godzin z Agerola do Positano. Co chwila zatrzymywaliśmy się jednak, aby podziwiać cudowne widoki.
- Co zabrać ze sobą?
Wygodne buty, nakrycie głowy, krem z filtrem i dużo wody! Na szlaku znajdziecie ze 3 lokalne restauracyjki, ale warto też zaopatrzyć się w swój własny prowiant.
7. Furore i Fiordo di Furore
Na koniec zostawiamy Furore, czyli „miasto, którego nie ma”. To tak naprawdę niewielkie domki rozproszone na zboczach gór Lattari wzdłuż wybrzeża, które zamieszkuje około 800 osób. Furore zostało okrzyknięte najpiękniejszą wioską we Włoszech, mimo że architektonicznie nie stanowi zwartej całości. Zabudowania są praktycznie niewidoczne ze słynnej Amalfitany. Dominują na nich malowidła, rzeźby, freski, a także kolorowe kopuły z majoliki na kościołach. Ale nie one są tu najważniejsze.

Wisienką na torcie jest Fiordo di Furore, czyli naturalny, niewielki fiord z malutką romantyczną plażą ukrytą między skałami. Plaża jest żwirowa, tak jak większość plaż na Wybrzeżu Amalfitańskim, a woda ma ładny turkusowy kolor. Za dodatkową opłatą można tu wypożyczyć leżaki i odpocząć od intensywnego zwiedzania. Jako ciekawostkę dodamy, że każdego lata w lipcu w Furore odbywają się międzynarodowe zawody skoków do morza z mostu zawieszonego nad fiordem.


Porada: Furore znajduje się między miejscowościami Praiano i Conca dei Marini. O ile Fiordo di Furore z plażą znajduje się przy głównej drodze i widać go z mostu łączącego dwa skalne grzbiety wybrzeża, o tyle do samego miasteczka trzeba się trochę wspiąć pod górę. Wysiłek wynagradzają jednak cudne widoki.
Wybrzeże Amalfitańskie – informacje praktyczne
Jak dojechać na Wybrzeże Amalfitańskie
Najlepszą opcją jest dolot do pobliskiego Neapolu, a następnie pociąg do Salerno (Trenitalia z Napoli Centrale) lub Sorrento (z dworca Garibaldi). Na Lotnisko w Neapolu lata zarówno Ryanair z Krakowa, Warszawy (Modlin) i Wrocławia oraz Wizzair z Warszawy (Lotnisko Chopina) i sezonowo z Katowic. Sprzed dworca kolejowego w Salerno regularnie odjeżdżają autobusy przewoźnika Sita Sud do poszczególnych miast Wybrzeża Amalfi. Bilety autobusowe kosztują kilka euro w zależności od długości trasy.
Sprawdź najlepsze opcje dolotu do Neapolu
Kiedy jechać na Wybrzeże Amalfitańskie
Najlepiej poza ścisłym sezonem tj. lipcem i sierpniem, kiedy to Wybrzeże Amalfi odwiedzają tłumy turystów, a z nieba leje się żar. Najlepsza pora na zwiedzanie tego regionu Włoch przypada na wiosnę (maj, czerwiec) oraz jesień (wrzesień, październik).

Na jak długo jechać na Wybrzeże Amalfitańskie
Na Wybrzeżu Amalfitańskim byliśmy zaledwie 3 dni w czerwcu. Nie ukrywamy, że dla nas było to troszkę za krótko, bo nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich 13 miasteczek, poleżeć trochę na plaży i przejść kilku szlaków pieszych wzdłuż wybrzeża łączących ze sobą poszczególne miasteczka. Uważamy, że 5 pełnych dni na zwiedzanie Wybrzeża Amalfi powinno Ci w zupełności wystarczyć. Jeśli do tego chcesz spędzić troszkę więcej czasu na plaży dolicz kolejne 2 dni.
Noclegi na Wybrzeżu Amalfi
Naszym zdaniem najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego jest pobliskie Salerno. To większe miasto, w którym bez problemu znajdziesz wygodny nocleg w zdecydowanie niższej cenie niż w poszczególnych wymienionych przez nas wyżej miasteczkach Amalfi. Ze swojej strony możemy Ci polecić nocleg w przytulnym apartamencie Vinto House Salerno Old Town w centrum Salerno. Z Salerno autobusem przewoźnika Sita Sud dostaniesz się bez problemu do wybranych miasteczek Wybrzeża Amalfi. Jeśli szukasz czegoś bardziej klimatycznego być może przypadnie Ci do gustu klimatyczna agroturystyka Agriturismo Orrido di Pino na wzgórzach miasteczka Agerola. Polecili nam ją nasi znajomi.
Jak przemieszczać się po Wybrzeżu Amalfi
Auto
Zdecydowanie odradzamy zwiedzanie Wybrzeża Amalfi samochodem! Amalfitana, czyli główna droga biegnąca wzdłuż wybrzeża i łącząca ze sobą poszczególne miasteczka jest kręta, wąska i momentami stroma, ale nie to jest tu głównym problemem. Bardzo często jest ona niemiłosiernie zakorkowana. Ogromnym wyzwaniem może okazać się także znalezienie wolnego miejsca parkingowego w poszczególnych miastach Wybrzeża Amalfi, nie wspominając już o cenach parkingów kosztujących od 2 do 10 euro/godzinę (najdrożej w Amalfi i Positano!)
Skuter
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wypożyczenie skutera. Łatwiej się nim przebić przez korki i zaparkować. Parkingi są też zdecydowanie tańsze od 1-4 euro/godzinę. Skuter wynajęliśmy w Salerno w wypożyczalni Rent2ride nieopodal dworca kolejowego za 50 euro/dzień wraz z kaskami. Skuter bez problemu wypożyczysz na polskie prawo jazdy kategorii B. Nie musisz mieć prawa jazdy na motocykl. Odradzamy jednak tą formę przemieszczania się po wybrzeżu, jeśli nigdy wcześniej na skuterze nie jeździłeś! Drogi są wąskie, kręte i momentami bardzo zatłoczone.
Autobusy Sita Sud
Jeśli nie planujesz wypożyczyć skutera skorzystaj z transportu lokalnego obsługiwanego przez autobusy Sita Sud. Łączą one ze sobą poszczególne miasta wybrzeża Amalfi. Sita Sud ma trzy główne bazy w Salerno, Amalfi i Sorrento. W Salerno autobusy odjeżdżają spod dworca kolejowego i jadą Amalfitaną zatrzymując się na poszczególnych przystankach wyłącznie na żądanie. Musisz zatem zasygnalizować kierowcy, że chcesz wsiąść lub wysiąść z autobusu na danym przystanku. Biletu nie kupisz u kierowcy. Musisz się w niego zaopatrzyć wcześniej w kiosku (Tabaccheria). Pamiętaj o tym, aby bilety zakupić wcześniej, żeby mieć je także na powrót szczególnie jeśli planujesz pojechać autobusem pod Fiordo di Furore. Ceny biletów zaczynają się od 1,20 euro za przejazd w zależności od długości trasy. Godziny odjazdów i poszczególne trasy przejazdów sprawdzisz na stronie przewoźnika Sita Sud.
Oprócz autobusów linii Sita Sud w Amalfi dostępne są także połączenia autobusowe do Ravello oraz autobusy do Ageroli, skąd rusza się na trekking wspomnianą wyżej Ścieżką Bogów. Odjeżdżają one z głównego placu w Amalfi przy rondzie i porcie.
Statki Travelmar
Alternatywą dla autobusów może być rejs statkiem Travelmar do poszczególnych miasteczek Wybrzeża Amalfi. Statki odpływają z portu Salerno Manfredi i Salerno Concordia oraz z portów turystycznych w Positano, Amalfi, Minori, Maiori, Cetara, Vietri sul Mare. Bilety kupisz na miejscu w porcie lub przez oficjalną stronę przewoźnika. Na stronie znajdziesz też aktualne godziny rejsów. Cena biletów różni się w zależności od długości rejsu np.na trasie Salerno Concordia – Positano bilet kosztuje 15 EUR w jedną stronę.
Dodatkowo z Salerno, Positano oraz z Sorrento możesz wybrać się także na wycieczkę statkiem na pobliską wyspę Capri. Cena za bilet w jedną stronę to około 20-25 euro w zależności od przewoźnika i miejsca, z którego będziesz wypływał.
Trekking wzdłuż Wybrzeża Amalfi
Jeśli lubisz wędrować to Wybrzeże Amalfitańskie przygotowało dla Ciebie szereg tras spacerowych pomiędzy poszczególnymi miasteczkami. Najpiękniejszą z nich jest wspomniana wyżej Ścieżka Bogów (Sentiero degli Dei)prowadząca z miejscowości Agerola do Nocelle, a później dalej do Positano. Do wyboru masz także szlak łączący Minori z Ravello (via Capella) czy Ravello przez Atrani do Amalfi. Pamiętaj jednak o tym, że szlaki są dość wymagające i często prowadzą po licznych schodach! Koniecznie załóż na nie wygodne, sportowe obuwie, nakrycie głowy. Zabierz wodę do picia i krem z filtrem UV!



Parkingi na Wybrzeżu Amalfitańskim
Tak jak wspomnieliśmy wyżej parkingi w poszczególnych miastach Wybrzeża Amalfitańskiego są płatne i niemiłosiernie zatłoczone! Jeszcze raz odradzamy Ci jechać autem do najpopularniejszych miasteczek takich jak: Amalfi, Positano czy Ravello. Parkingi kosztują od 2 do nawet 10 EUR za godzinę. W parkometrach można płacić gotówką lub kartą. Trzeba też wbić numery tablic auta/skutera, a karteczkę z parkometru zostawić za szybą samochodu lub nakleić w widocznym miejscu na skuterze.
We Włoszech obowiązuje też zasada kolorowych linii: żółtej (bezpłatne miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, aut dostawczych lub mieszkańców), białej (darmowe parkingi ale zazwyczaj dla mieszkańców), niebieskiej (odpłatne miejsce postojowe) i różowej (miejsce zarezerwowane dla kobiet w ciąży lub podróżujących z dziećmi).