Strona Główna Anglia Nietypowe atrakcje Londynu i darmowe punkty widokowe

Nietypowe atrakcje Londynu i darmowe punkty widokowe

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Nietypowe atrakcje Londynu

Londyn to nie tylko majestatyczny Big Ben, most Tower Bridge czy imponujące Muzeum Brytyjskie. To również miasto pełne nietypowych atrakcji, które kryją się w zakamarkach uliczek i ukrytych zakątkach. Spacer po Camden Market otwiera drzwi do alternatywnej sceny artystycznej i modowej, gdzie znajdziesz unikatowe rękodzieła i smakowite przysmaki z różnych zakątków świata. Greenwich nie tylko zaskakuje Królewskim Obserwatorium Astronomicznym, ale i piękną panoramą na angielską stolicę. Z kolei Kew Gardens to miejsce dla miłośników ogrodów, ale i cudowna zielona oaza ciszy i spokoju w sercu tętniącego życiem miasta. Londyn nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością i nietuzinkowym urokiem. Poznaj nietypowe atrakcje Londynu i darmowe punkty widokowe z zachwycającą panoramą.

Nietypowe atrakcje Londynu

Kew Gardens

Nasze zestawienie nietypowych atrakcji Londynu otwierają Królewskie Ogrody Botaniczne Kew Gardens. Są one jednym z najważniejszych miejsc przyrodniczych w angielskiej stolicy oraz jednym z czterech londyńskich kompleksów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kew Gardens zajmują obszar ponad 120 hektarów na zachodnim brzegu Tamizy. Założone w 1759 roku są jednymi z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie, które koniecznie musisz zobaczyć podczas zwiedzania Londynu.

Kew Gardens to dom dla ponad 30 000 gatunków roślin, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych, a także wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Obok największej i najbardziej różnorodnej kolekcji roślin w Kew Gardens znajdziesz też galerię sztuki, pałac królewski czy azjatycką pagodę. Centralnym punktem kompleksu jest Palm House, czyli ogromna szklarnia w kształcie krzyża, prowadząca soczyście zielonymi i wilgotnymi korytarzami przez różne strefy klimatyczne.

Kew Gardens Londyn

Na terenie Kew występuje także ogród różany, skalny, śródziemnomorski, japoński oraz bambusowy. Jest olbrzymi kompleks leśny ze ścieżkami spacerowymi, a także zachwycający Dom Lilii (Waterlily House) wzniesiony po to, by przechowywać w nim cenną Wiktorię Królewską. Ogrody Kew Gardens to cudowna oaza w centrum tętniącej metropolii, w której możesz spędzić cały dzień. To również miejsce licznych badań naukowych i edukacji, których zadaniem jest ochrona zagrożonych gatunków roślin oraz promowanie zrozumienia i szacunku dla różnorodności przyrody.

Porada: Bilet wstępu do ogrodów Kew Gardens to wydatek rzędu ok. 20 funtów. Ogród latem zamykany jest o 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00), zimą o godzinie 15:00 (ostatnie wejście o godz. 14:00).  Proponujemy udać się do ogrodów późnym popołudniem, kiedy jest w nich najmniej zwiedzających, a bilet jest o połowę tańszy. Do parku prowadzą cztery główne bramy: Brama Wiktorii, Brama Lwa, Brama Elżbiety i Brama Brentford. Do Kew Gardens najlepiej dojechać metrem (stacja metra Kew Gardens na linii District Line).

Richmond Park

Pozostając w temacie londyńskich parków i ogrodów chcieliśmy zachęcić Cię również do wizyty w Richmond Park. Ten największy ogrodzony park miejski w Europie o powierzchni aż 955 hektarów nazywany też Parkiem Królewskim od wieków przynależy do królewskiego rodu. W 1625 r. król Karol I przeniósł swoją siedzibę do Pałacu Richmond leżącym na terenie parku, aby uniknąć szalejącej w Londynie zarazy. Sprowadził do parku jelenie i daniele oraz całkowicie zamknął go dla mieszkańców, ku ich wielkiemu rozczarowaniu.

Richmond Park jelenie

Dziś Richmond Park, mimo iż jest własnością rodziny królewskiej, jest parkiem publicznym, dostępnym dla każdego. Miejsce to jest doskonałą odskocznią od wielkomiejskiego gwaru i co najciekawsze nadal można w nim spotkać swobodnie wędrujące po rozległej okolicy jelenie i daniele.

Po więcej informacji na temat Richmond Park odsyłamy Cię do naszego posta “ Richmond Park, miejsce, w którym zamieszkały jelenie

Barbican

Do nietypowych atrakcji Londynu z pewnością można też zaliczyć Barbican, czyli jedno z najbardziej kontrowersyjnych założeń urbanistycznych angielskiej metropolii często określane mianem “artystycznego getta” lub “betonowej pustyni”. Jedni podziwiają go za rozmach i nowoczesność, inny krytykują za surowość i niedostępność. Barbican to wyjątkowy obszar miejski położony w City of London. Ogromne osiedle znane z charakterystycznej architektury z lat 60-tych XX wieku wybudowano po II wojnie światowej na zbombardowanym terenie. Pierwotnie Barbican powstał jako lokale do wynajęcia dla wyższej klasy średniej. Zajmuje on prawie 40 ha i jest jednym z najwybitniejszych przykładów brutalizmu w architekturze. Głównym elementem kompleksu jest Barbican Centre, ogromne centrum sztuki i kultury, które obejmuje salę koncertową, teatr, galerie sztuki, konserwatorium, kina i inne przestrzenie wystawowe.

Oprócz tego Barbican Housing Estate to ogromny kompleks mieszkalny. Składa się z około 2113 mieszkań, apartamentów i domów, które na chwilę obecną zamieszkuje ok. 4300 osób. Mieszkania różną się od siebie. Są tu zarówno niewielkie kawalerki jak i ogromne penthouse na ostatnich piętrach. Na terenie Barbicanu znajduje się również ok. 22 ha wolnej przestrzeni w tym piękne ogrody i instalacje wodne. Do niektórych z nich dostęp mają tylko mieszkańcy osiedla. Ruch samochodowy jest tu całkowicie wyłączony, a łatwość poruszania się pomiędzy zabudowaniami zapewniają liczne kładki, balkony, mosty i łączniki. Barbican wciąż przyciąga nowych lokatorów, a ceny mieszkań kosztują tu miliony monet. Przykładowo kilka lat temu za a kawalerkę w tym miejscu trzeba było zapłacić około pół miliona funtów! Jako ciekawostkę dodamy, że w 2001 roku kompleks trafił na listę dóbr architektury, a w 1982 roku został określony przez królową Elżbietę II jako ” jeden z cudów nowoczesnej architektury”.

Ze swojej strony polecamy Ci przespacerować się wśród labiryntu balkonów i łączników Barbicanu oraz zajrzeć do Barbican Conservatory.  To urokliwe miejsce w kompleksie Barbican Centre to druga największa palmiarnia w Londynie stanowiąca zielony azyl w sercu betonowego krajobrazu. Pełna jest egzotycznych roślin, palm, drzew oraz kwiatów. Wygląda niczym opuszczone miasto ukryte w tropikalnej dżungli Ameryki Południowej. Miejsce to harmonijnie łączy sztukę ogrodową z architekturą brutalistyczną. Możesz tu spędzić czas w otoczeniu tropikalnej roślinności, podziwiając egzotyczne gatunki i kolorowe kwiaty, co stanowi kontrast wobec surowego otoczenia Barbicanu.

Porada: Wejście do Barbicanu jest całkowicie bezpłatne. Na głównym dziedzińcu znajdziesz restaurację i kawiarnię. Barbican Conservatory jest również darmowe. Niemniej jednak najlepiej wcześniej zarezerwować sobie wejście do konserwatorium poprzez oficjalną stronę., bo na miejscu może się okazać, że na daną godzinę nie ma już miejsc. Barbican Conservatory nie zawsze jest otwarte dla zwiedzających ze względu na odbywające się tu liczne wydarzenia kulturalne.

Dzielnica Shoreditch

Shoreditch to dynamiczna i eklektyczna dzielnica w Wschodnim Londynie, znana ze swojego kreatywnego ducha i niepowtarzalnej atmosfery. Dzielnica street artu, sklepów vintage i ulicznego jedzenia to miejsce, gdzie tradycyjne ceglane budynki mieszają się z nowoczesną sztuką uliczną, tworząc unikalny krajobraz miejski.

Shoreditch to przede wszystkim centrum artystyczne i modowe Londynu z licznymi galeriami sztuki, sklepami z markowymi produktami i rzeczami w stylu retro, kawiarniami i klubami nocnymi. Dzielnica słynie także z bogatej sceny gastronomicznej, oferując kreatywne restauracje, uliczne jedzenie i targi spożywcze. To miejsce przyciąga zarówno artystów, hipsterów, jak i miłośników nowoczesnej kultury miejskiej, tworząc fascynujące środowisko dla mieszkańców i odwiedzających. Mamy nadzieję, że i Tobie się spodoba.

Porada: Ze swojej strony polecamy Ci zajrzeć do hali Up Market w centrum dzielnicy, w której serwują przepyszne i niedrogie street food z całego świata. W Shoreditch znajduje się również największy w całym UK Vintage Market z oryginalnymi rzeczami z drugiej ręki. Zwróć również uwagę na oryginalne graffiti zdobiące mury dzielnicy i utalentowanych twórców murali nierzadko widocznych w bocznych uliczkach.

Elizabeth Street

Elizabeth Street to najbardziej Instagramowa ulica Londynu położona w ekskluzywnej dzielnicy Belgravia w okolicach słynnego Hyde Parku. Ta niewielka, brukowana uliczka bez dwóch zdań jest nietypową atrakcją angielskiej stolicy. Co ją charakteryzuje? Na pewno tradycyjna, brytyjska architektura z domami, w których parterach ulokowały się eleganckie sklepy, restauracje i kawiarnie. Ich witryny przyozdobiono przepięknymi dekoracjami z kwiatów co nadaje ulicy wyjątkowego uroku. Charakterystyczna dla Belgravia architektura z białymi fasadami i ozdobnymi detalami sprawia, że Elizabeth Street jest nie tylko miejscem zakupów, ale również świetnym pomysłem na malowniczy spacer.  W weekendy na ulicy odbywa się niewielki rynek, gdzie można znaleźć świeże produkty, rękodzieło oraz lokalne specjały.

Będąc na Elizabeth Street koniecznie zajrzyj do Peggy Porschen! To renomowana cukiernia założona przez niemiecką cukierniczkę Peggy Porschen, która zdobyła uznanie za swoje piękne i smaczne wypieki. Cukiernia ta słynie z eleganckich tortów, ciastek, cupcakes oraz innych deserów. Często jest odwiedzana przez miłośników deserów oraz tych, którzy szukają pięknych wypieków na różne okazje, takie jak urodziny, śluby czy inne ważne wydarzenia. Nie tylko zachwyca słodkościami, ale i wystrojem!

Łap posta “Londyn na weekend – gotowy plan zwiedzania Londynu

Portobello Road Market w Notting Hill

Oglądałeś film “Notting Hill” z udziałem Hugh Granta i Julie Roberts? Jeśli tak, to zapewne kojarzysz z niego Portobello Road, ulicę, która stała się światowym symbolem romantycznych opowieści osadzonych w Londynie? Ta kolorowa ulica, pełna antykwariatów, sklepów z odzieżą vintage, straganów z jedzeniem i niezależnych sklepów słynie nie tylko z pastelowych Instagramowych kamieniczek czy trasy karnawału Notting Hill Carnival, największego tego typu wydarzenia w Europie. W soboty odbywa się bowiem na niej kultowy targ Portobello Road Market znany z różnorodności oferowanych produktów oraz unikalnej atmosfery. Targ ten określany często jako” The world’s largest antiques market” rozciągający się na kilka kilometrów jest rajem dla miłośników mody vintage. Można tu znaleźć odzież z różnych epok, niepowtarzalne akcesoria i oryginalne wzory.

Początki targowiska sięgaj roku 1870, kiedy to sprzedawano na nim głownie żywność. Podczas I i II wojny światowej mieszkańcy Londynu wyprzedawali tu swój majątek. Od momentu, kiedy w Notting Hill zaczęli pojawiać się artyści, znane osobistości i celebryci na Portobello Rd market zaczęły pojawiać się także dzieła sztuki i rzadkie antyki.

Dziś wśród licznych stoisk z dziwactwami nie brakuje tu również food trucków z jedzeniem. Możesz tu spróbować kuchni różnych zakątków świata, począwszy od tradycyjnych potraw po nowoczesne smaki, a w powietrzu unosi się mieszanka aromatów z pobliskich straganów, oferujących świeże owoce, warzywa i kwiaty. W okolicach targu często obecni są uliczni artyści, którzy wraz z kolorowymi muralami i graffiti dodają temu miejscu dodatkową dawkę energii i tworzą wyjątkową atmosferę.

Porada: Portobello Road Market warto odwiedzić także w ciągu tygodnia, gdy można spokojniej przejść się po kolorowych straganach. Jest on wtedy zdecydowanie mniejszy niż w sobotę, ale bardziej spokojniejszy.  Targ czynny jest 6 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty od 09:00-18:00 (latem).

Kultowy pub “The Churchill Arms”

Liczący prawie 270 lat The Churchill Arms to jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc na londyńskiej mapie pubów. Znajduje się on przy Kensington Church Street (nieopodal Notting Hill), a jego charakterystyczny wystrój przyciąga uwagę odwiedzających z całego świata. Historia pubu sięga kilku stuleci, a jego nazwa związana jest z postacią brytyjskiego premiera, Winstona Churchilla. Po II wojnie światowej fatycznie miał on związek z brytyjskim politykiem. Na piwo przychodzili do niego dziadkowie Churchilla.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pubu jest jego kolorowa fasada pokryta licznymi kwiatami, tworząca niezwykle oryginalny widok. Wnętrze pubu jest równie urokliwe, ozdobione różnorodnymi antykami, zdjęciami, cytatami i historycznymi dokumentami związanymi postacią brytyjskiego premiera. Miejsce to jest ważnym punktem kultury piwnej w Londynie, uznanym zarówno wśród smakoszy, jak i koneserów piwa. Co ciekawe serwowana jest w nim kuchnia…tajska! Podobno, odkąd The Arms zaczął podawać dania azjatyckie w 1988 roku inne londyńskie puby poszły w jego ślady.

Porada: Proponujemy dokonać wcześniejszej rezerwacji w tym pubie, ponieważ ustawiają się do niego spore kolejki.

Camden Town

Wspomnieliśmy już wyżej o niezwykle oryginalnej londyńskiej dzielnicy jaką jest Shoreditch. Wiedz o tym jednak, że takich miejsc na mapie Londynu jest zdecydowanie więcej! Doskonałym przykładem jest tu kultowa Camden Town. To jedna z najbardziej eklektycznych dzielnic Londynu, pełna kontrastów i oryginalności. Znana ze swojej alternatywnej atmosfery, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Mamy nadzieję, że przyciągnie i Ciebie.

Centralnym punktem Camden Town jest słynny rynek Camden Market, jedno z największych targowisk na świecie. To miejsce, gdzie mieszają się style, smaki i kultury. Można tu znaleźć unikalne wyroby rzemieślnicze, vintage, odzież designerską oraz egzotyczne smaki z różnych zakątków globu. Targ pełen jest także ulicznych artystów, muzyków i tancerzy. Panująca tutaj atmosfera jest nie do podrobienia!

Camden Town

Dzielnica słynie również z bogatej sceny muzycznej. Kluby, takie jak Koko czy The Roundhouse, to legendarne miejsca, gdzie występują zarówno znane zespoły, jak i obiecujące talenty muzyczne. Camden to miejsce, gdzie narodziły się kultowe grupy, a dźwięki różnych gatunków muzyki możesz usłyszeć niemal na każdym rogu ulicy. Kojarzysz piosenkarkę Amy Winehouse? To właśnie Camden Town był miejscem jej urodzenia, a także sceną, na której rozkwitała jej wybitna kariera. Zanim zdobyła ogromną popularność, Amy często występowała w klubach i barach Camden, gdzie kształtowała swój charakterystyczny styl i brzmienie, czerpiąc inspirację z jazzu, soulu i bluesa. Tu mieszkała i tutaj także znajdowało się kilka ważnych punktów związanych z jej życiem. Jednym z nich był pub “The Hawley Arms”, który często odwiedzała. Niestety, związki Amy Winehouse z Camden miały również swoje mroczne strony i dotyczyły jej problemów zdrowotnych oraz uzależnienia od alkoholu i narkotyków.  Piosenkarka zmarła tragicznie w 2011 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo muzyczne i wpływ na kulturę pop, które trwają do dzisiaj. Dla fanów Amy Winehouse i miłośników muzyki, Camden Town stało się pewnym miejscem kultu, gdzie mogą odkrywać dziedzictwo tej wyjątkowej artystki, jednocześnie czerpiąc z energii i atmosfery tej unikalnej dzielnicy. Aby uhonorować pamięć zmarłej artystki w Camden stoi również jej pomnik. Został on ufundowany przez przyjaciółkę rodziny – aktorkę Barbarę Windsor, patronkę fundacji założonej w imieniu Amy. Wykonana z brązu rzeźba ma specjalne zagłębienie, w którym jej ojciec umieścił czerwoną różę. Codziennie kwiat jest wymieniany na świeży.

Camden Town, Londyn

W Camden Town oprócz ceglanych budynków z odjechanymi muralami, kolorowymi drzwi i nietuzinkowymi sklepami nadającymi miejscu niepowtarzalny charakter znajdziesz również Regent’s Canal. Biegnący przez dzielnicę kanał, oferuje spokojniejsze otoczenie, idealne na relaksujące spacery. Można tam znaleźć urokliwe kawiarnie wzdłuż brzegu, a także niezwykłe widoki na malownicze śluzy. Fajną opcją jest wypożyczenie kajaków i przepłynięcie się kanałem lub obserwacja przepływających łodzi.

Nietypowe atrakcje Londynu

Porada: Do Camden Town dojedziesz metrem na stację Camden Town. Z niej w ciągu kilka minut wzdłuż ulicy Camden High Street dojdziesz do Camden Market.

Primrose Hill

W dzielnicy Camden Town w odległości kilkunastominutowego spaceru od Camden Market znajduje się kolejna nietypowa atrakcja Londynu, do której warto skierować swoje kroki. Mowa tu o Primrose Hill – uroczym wzgórzu oferującym doskonałe widoki na panoramę miasta. To jedno z najwyżej położonych miejsc w Londynie, osiągające wysokość około 63 metrów. Z wierzchołka Primrose Hill rozciągają się malownicze widoki na słynne londyńskie City. Jest to popularne miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy, gdy miasto jest oświetlone.

Nietypowe atrakcje Londynu
Londyn atrakcje

W sąsiedztwie znajduje się również Regent’s Park, jeden z największych parków w Londynie, z licznymi alejkami, stawami, ogrodem różanym i malowniczymi zakątkami.

Primrose Hill, Londyn

Primrose Hill to także modna dzielnica, znana z urokliwych domów, kawiarni, butików i restauracji. To miejsce, gdzie często można spotkać znane twarze z londyńskiego świata show-biznesu. Jet to miejsce o wyjątkowym charakterze, łączące piękne krajobrazy z atmosferą spokoju i uroku tradycyjnych londyńskich dzielnic.

Greenwich

Jeśli jesteś dobry z geografii to zapewne wiesz z czego słynie londyńskie Greenwich. Ta historyczna i tętniąca życiem dzielnica Londynu, to miejsce, gdzie spotykają się dwie półkule. Miejsce to dodatkowo łączy królewskie dziedzictwo z nowoczesną architekturą. Greenwich Maritime doceniło samo UNESCO umieszczając je na światowej liście dziedzictwa.

Najsłynniejszą atrakcją Greenwich jest Południk 0 w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym. To tu staniesz stopami na każdej półkuli i odkryjesz, jak naukowcy po raz pierwszy zmapowali morza i gwiazdy. Obserwatorium w Greenwich jest domem dla Prime Meridian Line, czyli największego teleskopu refrakcyjnego w Wielkiej Brytanii, asteroidy liczącej 4,5 miliarda lat i jedynego londyńskiego planetarium.

O ile sam Południk 0 nie do końca zachwyca o tyle panorama Londynu rozpościerająca się z leżącego tuż obok wzgórza Greenwich Park – najstarszego londyńskiego parku wprawia w niemały zachwyt! Możesz tu podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Tamizę i londyńskie City. Ze wzniesienia dostrzeżesz też Old Royal Naval College, czyli ciekawe budynki i rozległe tereny opowiadające o pięciu wiekach niezwykłej historii z udziałem słynnych postaci od Elżbiety I po admirała Lorda Nelsona, Narodowe Muzeum Morskie oraz Dom Królowej (Queen’s House w Greenwich) czyli dawną królewską rezydencję pochodzącą z pierwszej połowy XVII wieku, obecnie przekształconą w muzeum. Znajduje się w niej 450 obrazów, w tym kolekcja o tematyce marynistycznej. W rezydencji można też zobaczyć spiralną klatkę schodową, pierwszą tego rodzaju w Wielkiej Brytanii.

Nietypowe atrakcje Londynu

Dawny park łowiecki oprócz Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego z Południkiem 0 oraz pięknych widoków wciąż jest domem dla małego stada jeleni, które możesz wypatrzeć spacerując jego malowniczymi i skąpanymi w zieleni alejkami.

Z Greenwich Park w kilka minut dostaniesz się do kolejnej atrakcji dzielnicy. Jest nią historyczny Greenwich Market otwarty siedem dni w tygodniu (od 10:00-17:30). Rynek ma długą historię, sięgającą XVIII wieku. Obecny budynek został zbudowany w 1831 roku i od tego czasu rynek pełnił różne funkcje. Obecnie jest on idealnym miejscem do zakupów rękodzieła, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Nie zapomnij odwiedzić też strefy gastronomicznej w pawilonie z ulicznym jedzeniem z całego świata!

Greenwich Market

Greenwich to także Cutty Sark – ikoniczny żaglowiec wybudowany w 1869 roku w Szkocji. Służył on do transportu herbaty z Chin do Wielkiej Brytanii. Był jednym z najszybszych żaglowców. Uczestniczył też w licznych regatach i wyścigach morskich, zdobywając sławę jako jednostka o imponujących osiągnięciach. Cutty Sark został przeniesiony do Greenwich w Londynie w 1954 roku i stał się częścią zbiorów Muzeum Morskiego Narodowego. W latach 2006-2012 przeszedł obszerny remont, który obejmował podniesienie go ponad poziom ziemi, umożliwiając zwiedzającym zobaczenie go z różnych perspektyw. Podczas zwiedzania klipera herbacianego zobaczysz, jak wyglądało życie na pokładzie XIX-wiecznego statku, dowiesz się, jak transportował on herbatę z Chin i przejdziesz pod jego kadłubem, który uczynił go jednym z najszybszych statków swoich czasów. W ramach ekspozycji możesz także skorzystać z restauracji i kawiarni na jego pokładzie.

Porada jak dotrzeć do Greenwich: Proponujemy złapać łódkę Uber Boat by Thames Clippers z Westminster Millenium Pier w centrum Londynu. Bilet kosztuje ok. 10 funtów, a łodzie odpływają średnio co pół godziny (akceptowana jest tu karta Oyster). Rejs statkiem z centrum Londynu do Greenwich trwa około 45 min i możesz podczas niego dodatkowo podziwiać z Tamizy najpopularniejsze atrakcje Londynu takie jak: London Eye, Big Ben czy most Tower Bridge. Na zwiedzanie Greenwich przeznacz minimum pół dnia.

The Garden at 120

Jeśli szukasz zielonej oazy z zapierającymi dech w piersiach widokami i to w samym sercu betonowego miasta jakim jest Londyn to z czystym sumieniem możemy polecić Ci podniebny ogród The Garden at 120.

nietypowe atrakcje Londynu

To największa publiczna przestrzeń na dachu londyńskiego City – wstęp bezpłatny i bez rezerwacji. Znajduje się na szczycie budynku Fen Court przy 120 Fenchurch Street i jest fantastyczną alternatywą dla zlokalizowanego tuż obok mega popularnego i zatłoczonego ogrodu Sky Garden (bilety choć darmowe trzeba do niego rezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem!) Znajdujący się na wysokości 15 pięter The Garden at 12 to ogromna przestrzeń zaprojektowana przez niemieckich architektów krajobrazu Latz + Partner. Jest ona domem dla 85 włoskich glicynii, ponad 30 drzew owocowych, polnych kwiatów i 200-metrowej fontanny. Nie spotkasz tutaj tłumów i w spokoju możesz nacieszyć się obłędnymi widokami na Londyńskie City, Tamizę, The Shard, Most Tower Bridge, czy The Gherkin (budynek w kształcie penisa). Naprawdę polecamy Ci odwiedzić podniebny ogród szczególnie przed zachodem słońca.

punkty widokowe na Londyn

Porada: Letnie godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 30 września (od poniedziałku do piątku 10:00-21:00, sobota i niedziela 10:00-17:00), zimowe godziny otwarcia: od 1 października do 31 marca (od poniedziałku do piątku 10:00-18:30, sobota i niedziela 10:00-17:00)

Frameless

Co robić, gdy w Londynie pada, a zwiedzanie kultowych atrakcji jest mocno utrudnione? Na pewno warto wybrać się do Frameless! To cztery galerie prezentujące jedne z największych dzieł sztuki na świecie przedstawione w niespotykany dotąd sposób. Wibruje tu podłoga i cztery ogromne ściany. zmieniają się obrazy, światło i dźwięk. Widź nie stoi tu przed dziełem sztuki, ale jest w jego centrum i staje się jego integralną częścią.

  • Galeria Beyond Reality to niesamowita podróż, w której wszechobecne lustra przeniosą Cię poza granice rzeczywistości. Surrealistyczne, nieziemskie i fantastyczne doznanie
  • Galeria Colour in Motion to bezpośrednia interakcja z kolorem, kształtem i dźwiękiem
  • Galeria The World Around Us to z kolei świat oceanów, tętniących życiem miast i ognistych wulkanów
  • Galeria The Art Of Abstraction to ostatnia galerii w postaci labiryntu kolorów, kształtów i form przestawiająca sztukę abstrakcyjną.

Porada: Frameless znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy West End w nowo wybudowanym Marble Arch Place na skrzyżowaniu Oxford Street, Mayfair i Hyde park. Bilet kupiony na oficjalnej stronie kosztuje ok. 25 funtów i jest 4 funty tańszy niż kupiony w kasie na miejscu.

Marcato Mayfair

Po wizycie w Frameless polecamy Ci zajrzeć na lunch do starego kościoła przy North Audley Street w North Mayfair. Spośród wszystkich londyńskich lokali gastronomicznych to Mercato Mayfair jest najprawdopodobniej tym najbardziej oryginalnym, w którym można zjeść smaczne jedzenie.

Market mieści się w zabytkowym kościele św. Marka. Kościół przez 30 lat znajdował się w rejestrze Zagrożonego Dziedzictwa Historycznego Anglii. Po dekonsekracji przeszedł dwuletnią przebudowę za 5 milionów funtów i przekształcił się z zapomnianej świątyni we wspaniałą halę gastronomiczną.

Darmowe punkty widokowe na Londyn

Wiesz, że za najlepsze widoki na Londyn nie wszędzie trzeba płacić? Panorama miasta z London Eye, Sky Garden czy The Shard jest zachwycająca, ale na terenie angielskiej metropolii znajdziesz też wiele punktów widokowych, które są całkowicie darmowe, nie musisz ich wcześniej rezerwować czy stać do nich w długich kolejkach. Łap listę bezpłatnych punktów widokowych w Londynie:

  • The Garden at 120 – to nowy punkt widokowy na mapie Londynu i alternatywa dla pobliskiego zatłoczonego Sky Garden, do którego bilety choć darmowe trzeba rezerwować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem! Wejście na The Garden at 120 położonych na piętnastym piętrze szklanego drapacza chmur w samym centrum Londynu, póki co nie wymaga żadnej wcześniejszej rezerwacji, a widoki zapierają tam dech w piersiach!
  • Wzgórze w Greenwitch Park tuż obok Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego i południka 0 z obłędnym widokiem na Dom Królowej, Old Royal Naval College, Tamizę, Wyspę Psów czy Canary Wharf
  • Aleksandra Park – z parku Ally Pally albo z tarasu Alexandra Palace zobaczycie londyńskie City, The Shard i Canary Wharf.
  • Primrose Hill – jest częścią Regent`s Park i znajduje się tuż nieopodal modnego Camden Market. Ze wzgórza możesz podziwiać panoramę centrum Londynu, Hampstead i Belsize Park.
  • Parliament Hill– znajduje się całkiem niedaleko od Primrose Hill około pół godziny spacerem i ma zapierający dech w piersiach widok na Londyn

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności