Strona Główna InneNajlepsze Apulia – 10 najpiękniejszych miasteczek Apulii, które warto zobaczyć

Apulia – 10 najpiękniejszych miasteczek Apulii, które warto zobaczyć

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Apulia atrakcje

Włoska Apulia (Puglia) to kraina morza, wzgórz, niekończących się równin, domków trulli i makaronu orecchiette. Przyciąga swoim niesamowitym wybrzeżem usianym pięknymi plażami, czarującymi miasteczkami zanurzonymi w gajach oliwnych i malowniczymi wioskami, w których stare tradycje wciąż są jak żywe. Apulia zajmuje obcas włoskiego buta. Obejmuje swym ramieniem m.in. wspaniałą linię brzegową o długości aż 800 km, półwysep Gargano i rozległą równinę rozciągającą się do obszaru niezwykłej doliny Valle d’Itria, której urocze stare miasta, w tym Locorotondo, Alberobello i Martina Franca leżące pośród pofałdowanych wzgórz porośniętych gajami oliwnymi i winnicami, rok rocznie przyciągają rzesze turystów. Mamy nadzieję, że już wkrótce i Ty będziesz miał okazję zobaczyć ten niezwykły region Włoch i się nim zakochać. Poznaj najpiękniejsze miasteczka Apulii, jej najciekawsze atrakcje i ruszaj na niezapomniane wakacje!

Apulia – najpiękniejsze miasteczka

I. Locorotondo

Apulia, Locorotondo

Nasze subiektywne zestawienie najpiękniejszych miasteczek Apulii rozpoczynamy od białego miasta Locorotondo. Nie będziemy ukrywać, że to ono wywarło na nas największe wrażenie podczas zwiedzania tego niezwykłego regionu Włoch. Miasteczko wznosi się nad malowniczą Doliną Valle d’Itria pośród gajów oliwnych, winnic i domków trulli. Zachwyca labiryntem wąskich, brukowanych uliczek z ciasno upakowanymi białymi kamiennymi domkami przyozdobionymi ceramiką i przepięknymi kompozycjami z kwiatów.

Nazwa miasteczka oznacza nic innego jak” okrągłe miejsce” i nawiązuje do kształtu starówki. Musisz też wiedzieć, że Locorotondo zostało wpisane na listę Borghi più belli d’Italia – czyli listę najpiękniejszych małych miasteczek Włoch. Słynie też produkcji doskonałego białego wina DOC Locorotondo, którego możesz skosztować w tamtejszej winnicy lub jednej z wielu lokalnych restauracji.

Zwiedzanie Locorotodo warto rozpocząć od ogrodu miejskiego — Villa Comunale Giuseppe Garibaldi, z którego roztacza się zapierających dech w piersiach widok na dolinę Valle d’Itria i domki trulli. Stąd niespiesznym spacerem przez Porta Napoli (bramę miejską) wzdłuż wąskich i krętych uliczek miasteczka dotrzesz do Piazza Vittorio Emanuele, czyli głównego placu miasta. Najlepszym sposobem na poznanie Locorotondo jest wędrowanie jego uroczymi uliczkami, zaułkami i placykami bez celu. Zwiedzanie miasteczka nie powinno Ci zając więcej niż 2 godziny.

II. Alberobello

Alberobello

Alberobello to bez wątpienia najpopularniejsze miasteczko Apulii. Tym co przyciąga do niego tysiące turystów z całego świata jest skupisko około 1400 domków trulli. Zbudowane na planie koła z białego kamienia wapiennego swoją oryginalność zawdzięczają dachom w kształcie stożków. Historia ich powstania nie do końca została wyjaśniona. Jedna z teorii zakłada, że król Neapolu chciał mieć możliwość szybkiego przesiedlenia mieszkańców wraz z całym ich majątkiem i zakazał budowy stałych domów.

Najbardziej prawdopodobne jest jednak założenie, że domki trulli powstały po to, by ich mieszkańcy mogli uniknąć płacenia wysokich podatków. Królestwo Neapolu pobierało bowiem spore opłaty od każdego nowo wybudowanego, murowanego domu. Mieszkańcy regionu Apulii zaczęli więc budować domki z łupków wapiennych, bez zaprawy cementowej, które sprawiały wrażenie tymczasowych i niedokończonych, za które nie pobierano opłat. Z czasem okazało się, że są one na tyle wygodne i trwałe, że funkcjonują po dziś dzień. Ich grube ściany zapewniają chłód latem, a zimą chronią przed mrozem. Są też świetnym wabikiem na turystów ;-)

Najstarsze domki trulli w Alberobello powstały prawdopodobnie już w XI wieku. Dziś gro z ich zostało przekształconych na hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami. Jako ciekawostkę dodamy, że co roku mieszkańcy bielą ich ściany dla zachowania czystości. Miasteczko jest niezwykle oryginalne i mimo tego, że zazwyczaj panuje w nim niemiłosierny tłok warto je zobaczyć. O jego wyjątkowości niech świadczy też fakt, że w 1996 roku Alberobello wraz z całym regionem domów trulli zostało wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Apulia miasteczka


Porada: Naszym zdaniem Alberobello warto odwiedzić wieczorem, kiedy w ciągu dnia przetoczą się przez niego tłumy turystów. W promieniach zachodzącego słońca miasteczko wygląda obłędnie! Tuż przed historyczną częścią miasteczka znajduje się duży parking, na którym możesz zaparkować auto. Jeśli poruszasz się transportem publicznym to z Bari (przystanek autobusowy Bari Largo Sorrentino) regularnie odjeżdżają autobusy linii Ferrovie Del Sud Est do Alberobello. Bilet kosztuje około 4,30 EUR. Zakupisz go w automatach w hali dworca.


III. Martina Franca

Martina Franca, Apulia

W odległości około 15 km od Alberobello znajduje się kolejne ciekawe miasto Apulii, które warto odwiedzić. To Martina Franca – kwintesencja apulskiego baroku i największa miejscowość w dolinie Valle d’Itria. To ona, a nie jej słynni sąsiedzi tacy jak: Locorotondo, Alberobello czy Cisternino, od dawna jest centrum handlowym tego obszaru. Od zawsze przyciągała znamienitych mieszkańców w tym bogate rodziny szlacheckie i biznesmenów, a eleganckie pałace, kościoły i bramy są jej znakiem rozpoznawczym. Do zjednoczenia Włoch w 1861 roku Martina Franca była miastem całkowicie otoczonym murami z 24 wieżami i czterema bramami. W miarę upływu czasu pozostały z nich jedynie te ostatnie oddzielające piękne stare miasto (Centro Storico) od bardziej nowoczesnej XIX-wiecznej zabudowy.

Zwiedzanie Martina Franca proponujemy rozpocząć od wysadzanej drzewami Piazza XX Settembre. Przez Porta di Santo Stefano (jedna z czterech ocalałych bram) poprowadzi Cię ona do Piazza Roma, gdzie znajduje się imponujący XVII-wieczny Palazzo Ducale. Stąd wąskimi uliczkami dotrzesz do Piazza Plebiscito prawdziwego serca miasta. Ten owalny plac z pięknymi arkadami skrywa w sobie liczne kafejki i restauracje. Koronkowe balustrady, rzeźby, kolorowe okiennice i kwiaty to jego znak rozpoznawczy. Na tyłach Piazza Plebiscito dostrzeżesz jeszcze jedną atrakcję- zachwycającą Bazylikę San Martino. Podobnie jak w pozostałych miasteczkach Apulii tak i tu polecamy Ci niespiesznie pospacerować po krętych uliczkach Martina Franca, by poczuć prawdziwą atmosferę tego miejsca. Aaa i jeszcze jedno! Przed wyjazdem z Martiny Franca musisz jeszcze spróbować capocollo. To rodzaj wędzonej szynki, która jest chlubą tego miasta.

IV. Ostuni

Ostuni to kolejne niezwykłe miasto na mapie Apulii. Białe Miasto (La Citta Bianca) dumnie wznosi się nad rozległym płaskowyżem Murgia dei Trulli kilka kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Już z daleka wzbudza niemały podziw! Jego mury obronne i skupisko bielonych domów wijących się wokół zbocza, na szczycie którego góruje wspaniała gotycka katedra robi piorunujące wrażenie. To jedno z tych miast, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Ostuni na przestrzeni wieków przechodziło z rąk do rąk. Władali nim: Rzymianie, Normanowie, ród Sforzów, Habsburgów czy Bourbonów, którym kres położyło zjednoczenie Włoch. Obecnie to jedna z wizytówek Apulii z charakterystycznym i niepowtarzalnym obrazkiem jakim są jednolicie białe budynki. Początkowo domy bielono wapnem w celu rozjaśniania ciemnych, labiryntowych średniowiecznych ulic. W XVII wieku technika ta wykorzystywana była do ograniczenia szerzenia się dżumy w mieście. Dziś ma na celu odbijać mocne promienie słoneczne.

Wędrując ulicami miasteczka będziesz oczarowany średniowiecznym układem Ostuni. Wąskie boczne uliczki, małe przejścia i ciągi schodów sprawiają, że bardzo łatwo jest się tam pogubić, co oczywiście ma swój urok. Punktem kulminacyjnym każdej wizyty w Ostuni jest dotarcie do najwyższej części miasta, gdzie znajduje się imponujący pałac arcybiskupi i XV-wieczna katedra Wniebowzięcia Marii Panny (Concattedrale di Ostuni). Zwiedzając miasteczko zwróć także uwagę na ruiny XIV wiecznego kościoła Madonna del Carmine poświęconego Matce Miłosierdzia oraz na pozostałości obwarowań miejskich, z których roztaczają się wspaniałe panoramy na okolicę i Morze Adriatyckie.

Zobacz również nasz poradnik dotyczący zwiedzania Cinque Terre!

V. Monopoli

Monopoli, Puglia

Z Ostuni przenosimy Cię teraz na wybrzeże Adriatyku, bo tu ukryły się kolejne niezwykłe miasteczka Apulii. Jednym z nich jest portowe miasto Monopoli. Podobnie jak wiele innych miast położonych na wybrzeżu na historię Monopoli ogromny wpływ miało jego położenie, a jego ufortyfikowane nadmorskie mury i zamek opowiadają wiele historii. Monopoli ma jedną z najpiękniejszych starówek w tej części Apulii, ma małe plaże, ciepłe morze, port z kolorowymi łódkami i pocztówkowe widoki. Jest doskonałą propozycją na spędzenie tu jednego dnia wypełnionego zwiedzaniem i odpoczynkiem.

Apulia plaże

Zwiedzanie Monopoli proponujemy rozpocząć od Piazza XX Settembre lub jego okolicy, gdzie znajduje się kolorowy targ uliczny. Stąd udaj się do Centro Storico pełnego kamiennych uliczek i placyków, przy których przycupnęły liczne kawiarnie i restauracje. Obowiązkowym miejscem na trasie Twojego zwiedzania powinna być Katedry (Basilica concattedrale di Maria Santissima della Madi) z charakterystyczną strzelającą w niebo dzwonnicą oraz Plac Garibaldiego (Piazza Garibaldi) – serce Monopoli. Zaraz za tym ostatnim znajduje się Stary Port. Jego charakterystycznym obrazkiem są niebiesko-czerwone łodzie zwane Gozzi. To nimi miejscowi rybacy wyławiają ośmiornice i inne owoce morza. W porcie znajduje się także Zamek Karola V (Castello di Carlo V) przypominający lata hiszpańskiej ekspansji w regionie. Zamek można zwiedzać, a widok ze szczytu jest wspaniały.

VI. Polignano a Mare

Polignano a Mare

Jeśli wystarczy Ci czasu, wizytę w Monopoli warto połączyć z położonym tuż nieopodal Polignano a Mare. To obok Alberobello jedno z najsłynniejszych miasteczek Apulii. Jego zdjęcia zdobią plakaty i foldery reklamowe tego niezwykłego regionu Włoch. To czego na pewno nie można odmówić Polignano a Mare to przepięknego położenia. Miasteczko wygląda jakby wyrosło na skałach tuż nad zieloną taflą Adriatyku! Bez wątpienia jego największą atrakcją jest plaża Lama Monachile wciśnięta w głąb wąwozu opadającego do morza i dzieląca miasteczko tak jakby na dwie różniące się od siebie części.

Polignano a Mare

Tak jak pozostałe miejscowości Apulii tak i Polignano a Mare zachwyca swoimi bielonymi domami i poprowadzonymi między nimi wąskimi, krętymi uliczkami starówki. Wszystko wygląda tu tak jakby żywcem zostało wyciągnięte z wakacyjnej pocztówki. Powietrze pachnie tam morską bryzą, kawą i świeżym praniem, a linia brzegowa skrywa w sobie liczne jaskinie i groty skalne.

Pozostając w temacie grot i jaskiń z Polignano a Mare proponujemy Ci udać się do jeszcze jednego niezwykłego miejsca. Jest nim Grotte di Castellana – jeden z największych systemów jaskiń we Włoszech. Miejsce mimo, iż tłumnie oblegane robi piorunujące wrażenie! Jaskinia składa się z kilku grot, które zwiedza się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Do wyboru są dwie trasy zwiedzania: krótsza z czasem zwiedzania ok. 50 min (1 km) i dłuższa z czasem zwiedzania ok. 2 godz. (3km), podczas której zobaczysz Białą Komnatę. Poza potężną grotą z oknem krasowym w szczycie, przez które dostają się do środka promienie słoneczne pozostałych miejsc na terenie jaskini nie można fotografować. Musisz nam uwierzyć na słowo, że miejsce to jest niezwykłe! Jaskinia jest podświetlona, dzięki czemu jej niesamowite wnętrza udekorowane przez matkę naturę wyglądają niczym pałacowe pokoje. Między poszczególnymi grotami poprowadzone są długie korytarze, a punktem kulminacyjnym jest zapierająca dech w piersiach Biała Grota z niespotykaną ilością białych stalagmitów i stalaktytów.

Grotte di Castellana

Porada: Bilet na zwiedzanie Grotte di Castellana zarezerwuj wcześniej on-line! Unikniesz stania w długiej kolejce. Pamiętaj też o tym, że zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach, a w pod ziemią obowiązuje zakaz fotografowania.

VII. Taranto

Taranto, Apulia

Wymienione przez nas wyżej miasteczka Apulii są piękne, czarujące i cukierkowe. Dlatego dla odmiany chcieliśmy Ci zaproponować wizytę w Taranto. Naszym zdaniem to taka trochę włoska Hawana. Ma zniszczoną starówkę, obdrapane kamienice, zaniedbane i zasikane podwórka oraz promenadę poprowadzoną wzdłuż wybrzeża do złudzenia przypominającą kubański Malecon. Miasteczko dla wielu jest brzydkie. Naszym zdaniem ma ono jednak w sobie jakiś urok. Jest kompletnie inne od tego co oferuje turystyczna Apulia.

Taranto było ważnym wojennym portem morskim na Morzu Śródziemnym, może dlatego jest takie zniszczone? Zabytki miasta to resztki starożytnych murów obronnych, amfiteatru i term oraz liczne kościoły i zamek. Warto się do niego wybrać wieczorem, by z promenady poprowadzonej wzdłuż wybrzeża pooglądać piękny zachód słońca.


VIII. Bari

Bari

Zwiedzanie Apulii nie byłoby kompletne bez wizyty w Bari. Stolica Apulii to naprawdę piękne miasto z mnóstwem ciekawych atrakcji wartych zobaczenia. Bardzo często traktowana jest jako baza przesiadkowa, a szkoda, bo naszym zdaniem zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi. Jest najbardziej autentycznym miastem ze wszystkich jakie widzieliśmy w Apulii. To tu zza uchylonych okienic czy niedomkniętych drzwi obdrapanych kamienic słychać rozmowy, kłótnie, brzęk rozkładanych talerzy oraz muzykę. To tu w powietrzu unosi się zapach świeżego prania, kawy i sosu pomidorowego. To miasto jest takie prawdziwe. Nikogo nie udaje.

Podczas swojej wizyty w Bari skup się na zwiedzaniu Bari Vecchia, czyli starej części miasta. To fascynujący labirynt małych uliczek, który jeszcze do niedawna uważany był przez miejscowych za obszar zakazany. Dziś przyciąga kawiarniami, barami i restauracjami. W odległości krótkiego spaceru od Piazza San Nicola znajdują się główne atrakcje Bari w tym: Katedra di San Sabino oraz zamek Castello Svevo – potężna forteca cesarza Fryderyka II. Charakterystycznym obrazkiem dla uliczek Bari Vecchia są miejscowe kobiety lepiące i sprzedające makaron orecchiette. Wytwarzany jest on ręcznie poprzez wciskanie kciuka w paski makaronowego ciasta. Bari słynie także z ulicznego street food. Możesz tu skosztować focaccie, panzerotti czy smażoną polentę. Spacerując jego uliczkami zwróć również uwagę na małe kapliczki/ołtarzyki zawieszone na murach kamienic i w kamiennych przejściach.

IX. Gravina in Puglia

Gravina in Puglia

Gravina in Puglia do tej pory była sennym, małym i rzadko odwiedzanym miejscem na turystycznej mapie Apulii. Podejrzewamy jednak, że za chwilę za sprawą najnowszego Bonda z Danielem Craigiem “No Time To Die” zaleje ją fala turystów. Bo to właśnie w Gravinie na spektakularnym rzymskim moście Ponte dell’Acquedotto nakręcono scenę pościgu, w której Bond wykonuje skok w przepaść.

Apulia
Apulia atrakcje

Gravina in Puglia zwana też mianem “małej Matery” położona jest nad malowniczym wąwozem. Oprócz podniszczonego historycznego centrum jej główną atrakcją jest wspomniany wyżej słynny most Ponte dell’Acquedotto porównywany niekiedy do Rondy w Hiszpanii. Ta niezwykła kamienna konstrukcja datowana na XVII wiek łączyła dwa brzegi potoku Gravina. Była akweduktem, którym dostarczano wodę z pobliskich gór do niższej, bardziej zaludnionej części miasta. Most obecnie możesz podziwiać z balkonu widokowego Belvederre Sulla Gravina mieszczącego się za katedrą Santa Maria Assunta w obrębie Centro Storico. Drugi punkt widokowy znajdziesz po przejściu przez akwedukt w pobliżu małego kościółka Madonna Della Stella. Roztacza się z niego obłędny widok na wąwóz i górujące nad nim miasto.

X. Matera

Matera, Włochy

Choć Matera nie należy już do Apulii, a jest częścią włoskiego regionu Basilicata to nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Z Gravina in Puglia do Matery jest już bowiem przysłowiowy rzut beretem i wierz nam na słowo, że wizyta w tym mieście nie będzie czasem straconym!

Matera to miasto wykute w kamieniu, jedno z najpiękniejszych miast świata i doskonały przykład osadnictwa jaskiniowego Europy. Uwierzysz, że do 1952 roku mieszkańcy Matery mieszkali w prymitywnych jaskiniach razem ze zwierzętami bez dostępu do kanalizacji i elektryczności? Szerzył się w niej analfabetyzm i przeróżne choroby. Była ona symbolem zacofania, której Włosi niemiłosiernie się wstydzili?

Matera, Włochy

Dziś Matera zachwyca cały świat. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jej malownicze położenie i domy wykute w skałach robią piorunujące wrażenie. Kręcono w niej również wiele scen do popularnych produkcji filmowych w tym do Bonda 25 “No Time To Die”! To jedno z najpiękniejszych miejsc jakie do tej pory widzieliśmy. Jeśli znajdziesz czas na wizytę w Materze to koniecznie odwiedź jej dwie dzielnice w centrum miasta: Sasso Caveoso i Sasso Barisano. Ich nazwa oznacza nic innego jak “kamienie” i nawiązuje do domów w jaskiniach i skałach.

Matera

W niedalekiej odległości od miasta znajduje się również doskonały punkt widokowy, z którego możesz podziwiać Materę w blasku zachodzącego słońca.

Apulia – najpiękniejsze plaże


Apulia oprócz czarujących miasteczek ma też piękne plaże sprzyjające relaksowi i odpoczynkowi. Poniżej zestawiliśmy naszym zdaniem najpiękniejsze plaże Apulii:

  • Spiaggia di Due Sorelle w Torre dell’Orso
  • Torre Sant’Andrea w Sant’Andrea
  • Spiaggia di Torre Lapillo w Torre Lapillo
  • Punta Prosciutto w prowincji Lecce
  • Spiaggia di Baia Verde
  • Lama Monachile w Polignano a Mare
  • Spiaggia di Pescoluse

Apulia – informacje praktyczne

I. Jak dolecieć do Apulii – loty do Apulii

Z wielu polskich miast w tym z: Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Gdańska do Bari w Apulii latają tani przewoźnicy tacy jak: Wizzair czy Ryanair. Bilety możesz upolować w bardzo przestępnych cenach szczególnie poza sezonem wakacyjnym. My za wrześniowy bilet w dwie strony na trasie Kraków-Bari zapłaciliśmy niecałe 400 zł/os.

Sprawdź najlepsze opcje dolotu

 

II. Jak dostać się z lotniska w Bari do centrum

Lotnisko znajduje się około 12 km od centrum Bari. Do wyboru masz komunikację miejską (pociąg, autobus), wypożyczenie auta lub taksówkę.

Komunikacja miejska

  • pociąg Ferrotramviaria – pociągi z lotniska do centrum Bari odjeżdżają średnio co 40 min (od poniedziałku do soboty: odjazdy od 05:05 do 23:30, niedziele i święta: odjazdy od 05:54 do 23:24), a podróż trwa 20 min. Bilet kosztuje 5 EUR. Zakupisz go w kasach automatycznych na dworcu. Bilet należy skasować przed wejściem do pociągu!
  • autobus – do centrum Bari dostaniesz się również autobusem linii 16 firmy przewozowej AMTAB. Kursuje on średnio co 40 min, a bilet kosztuje 1 EUR. Linia łączy lotnisko z centrum Bari (Piazza Aldo Moro). Nie jest to szybkie połącznie, gdyż autobus na trasie zatrzymuje się na licznych przystankach. Podróż trwa ponad 40 min. Alternatywą jest nieco szybszy bus Tempesta z biletem w cenie ok. 4,15 EUR.

III. Kiedy lecieć do Apulii – pogoda w Apulii

Najlepiej poza ścisłym sezonem tj. lipcem i sierpniem, kiedy to Apulię odwiedzają tłumy turystów, a z nieba leje się żar. Najlepsza pora na zwiedzanie Apulii przypada na wiosnę (maj, czerwiec) oraz jesień (wrzesień, październik). Wybierając się tam we wrześniu lub październiku pamiętaj jednak o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań. Przydadzą się one wieczorami lub podczas wietrznych, chłodnych dni, które w tym czasie nawiedzają Apulię.

IV. Na jak długo lecieć do Apulii

W Apulii byliśmy tydzień końcówką września. Był to wyjazd rodzinny, podczas którego przez 3 dni musieliśmy dodatkowo trochę popracować. Uważamy jednak, że 5 pełnych dni na zwiedzanie Apulii powinno Ci w zupełności wystarczyć. Jeśli do tego chcesz spędzić troszkę więcej czasu na plaży dolicz kolejne 2 dni.

V. Jak przemieszczać się po Apulii


Wypożyczenie auta

Naszym zdaniem najlepszą opcją na zwiedzanie Apulii jest wypożyczenie auta na lotnisku w Bari. Bardzo ułatwia to logistykę i przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miasteczkami Apulii, które są od siebie nieco oddalone. Dodatkowo własny samochód pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Sam proces nie odbiega niczym od standardowego wypożyczenia auta w innych krajach europejskich. Międzynarodowe prawo jazdy z reguły nie jest wymagane, ale jeśli je masz to zabierz je ze sobą.

My zazwyczaj wynajmujemy auto poprzez serwis rentalcars.com*. Znajdziesz tam wiele ofert różnych wypożyczalni. Tym razem skorzystaliśmy z wypożyczalni EuropCar i byliśmy z niej bardzo zadowoleni. Odradzamy we Włoszech małe, lokalne wypożyczalnie, bo zazwyczaj naliczają sobie one jakie dodatkowe ubezpieczenia za miliony monet! Wypożyczenie auta na tydzień kosztowało nas około 500 EUR. Wypożyczyliśmy Fiata Pandę, a na miejscu w wypożyczalni dostaliśmy upgrade na Jeepa Renegade, bo małe auta nie były już dostępne. Uważamy jednak, że im mniejsze auto we Włoszech tym lepiej, bo wjedzie w każdą wąską i krętą uliczkę, a tych we włoskich miasteczkach naprawdę nie brakuje!

Apulia wypożyczenia auta

Jeśli nie wiesz jak wypożyczyć auta za granicą odsyłamy Cię do naszego poradnika ” JAK WYPOŻYCZYĆ SAMOCHÓD? PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH”

Pociągi

Alternatywą dla auta z wypożyczalni są pociągi, zwłaszcza jeśli na bazę noclegową i wypadową do zwiedzania Apulii wybierzesz sobie Bari. Warto korzystać z aplikacji Trenit, która pozwala na sprawdzenie wszystkich możliwych połączeń między miasteczkami wraz z czasem przejazdu oraz ceną biletu.

Do wyboru masz następujące firmy przewozowe:

  • Trenitalia – dotrzesz nią m.in. do: Polignano a Mare, Monopoli, Ostuni
  • Ferrovie Appulo Lucane (nie kursuje w niedzielę) – dotrzesz nią m.in do Gravina in Puglia i Matery
  • Ferrovie Del Sud Est (nie kursuje w niedzielę) – dotrzesz nim do: Alberobello, Locorotondo lub Martina Franca. Słyszeliśmy, że do niedawana tory na tej trasie były w remoncie i kursowała tam komunikacja zastępcza
  • Ferrotramviaria – pociąg kursujący na trasie między lotniskiem a Bari

Autobusy

Jeśli nie zamierzasz wypożyczać auta momentami będziesz zmuszony skorzystać z autobusów lokalnych, bo część torów w Apulii jest remontowana i na niektórych trasach kursują autobusy zastępcze. Do wyboru masz dwóch przewoźników: Sotta Sud oraz Cotrab. Między niektórymi miastami kursuje także Flixbus. Tu również proponujemy Ci korzystać z aplikacji Trenit.

VI. Parkingi w Apulii

Parkingi w Apulii są płatne! Kosztują od 0,5-4 EUR za godzinę. Im bliżej Centro Storico (historyczne centra miasteczek), do których w większości miastek nie można wjeżdżać autem(!) tym drożej. W czasie sjesty trwającej od ok. 13:30-14:00 do 15:00-16:00 parkingi są zazwyczaj darmowe, a informację o tym znajdziesz na ogólnodostępnych tablicach oraz parkometrach. W parkometrach można płacić gotówką lub kartą. Trzeba też wbić numery tablic auta, a karteczkę z parkometru zostawić za szybą samochodu.

VII. Noclegi w Apulii

Baza noclegowa w Apulii jest bardzo dobrze rozwinięta, a wybór miejsca noclegowego tak naprawdę zależy od Twoich preferencji. Do wyboru masz hotele, hostele, apartamenty czy domy wakacyjne.


Będąc w Apulii mieszkaliśmy w tradycyjnym wakacyjnym domu trulli w kompletnej głuszy niedaleko miasteczka Ceglie Massapica. Miejsce było magiczne, ale jest ono przeznaczone dla dużej grupki osób 8-10 dysponującej własnym autem. Dom rezerwowaliśmy przez platformę Airbnb. Dom był w pełni wyposażony, składał się z 5 sypialni z własnymi łazienkami, ogromnego salonu, kuchni z jadalnią, prywatnego basenu i olbrzymiego ogrodu z miejscem do grillowania.

Apulia, Włochy

Jeśli nie planujesz wypożyczać auta i stawiasz na transport lokalny na bazę noclegową wybierz Bari lub Monopoli. Ze swojej strony możemy polecić Ci przepiękny butikowy hotel Porta Piccola Luxury Home* w samym sercu Bari Veccha lub uroczy butikowy hotel Corte Sant’Angelo* w sercu Monopoli.

VIII. Co spróbować w Apulii

Na pewno makaron orecchiette – tradycyjny makaron Apulii. Serwowany jest on zazwyczaj z sosem pomidorowym lub innymi dodatkami praktycznie w każdej restauracji.

włoski makaron

Dodatkowo będąc w Apulii warto skosztować tamtejszej pizzy, focaccie, panzerotti (włoskie pierogi) czy pasticciotto (babeczki nadziewane kremem) oraz oczywiście lodów! Będąc we Włoszech pamiętaj proszę o jednym – w godzinach od 14:00 do 17:00-17:30 obowiązuje popołudniowa sjesta. Nie zjesz wtedy posiłku, bo większość restauracji jest w tych godzinach zamknięta.

*Uwaga: Podane w tekście linki do lotów oraz miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności