10,1K
Przewodnik Meksyk zaczynamy od tematu lotów. Bezpośredniego z Polski (Warszawy) do Meksyku (zazwyczaj do Cancun) dotrzecie tylko lotem czarterowym wykupionym w jednym z biur podróży. W ostatnim czasie loty czarterowe do Cancun były w bardzo atrakcyjnych cenach (ok.1000- 2000zł). Warunek był jeden – bardzo bliska data wylotu. Z jedną przesiadką dolecicie z Polski m.in. do Mexico City, Meridy lub Cancun dzięki uprzejmości takich linii lotniczych jak KLM, Lufthansa, Air France, British Airways czy Air Canada. Niestety ceny biletów są zazwyczaj koszmarnie drogie i zaczynają się od 3000zł za bilet w obie strony, co znacznie utrudnia zwiedzanie Meksyku. Czasem bardziej opłacalne jest poszukanie tańszych wylotów z Wiednia, Pragi czy Berlina, do których dotrzecie np. Polskim Busem, pociągiem lub tanimi liniami lotniczymi. Po podsumowaniu kosztów w tym ostatnim przypadku i tak będzie dużo taniej niż wykupienie lotu z Polski.
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Meksyku na czas nie dłuższy niż 180 dni. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe na teren tego kraju to 6 m-cy. Podczas podróży samolotem rozdawany jest do wypełnienia tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który po wylądowaniu musi zostać podbity przez urzędnika migracyjnego. Oryginał tego formularza zostaje u funkcjonariusza służb migracyjnych, a kopia u Was. Musicie ją zachować do momentu wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza może skutkować przy wyjeździe nałożeniem grzywny w wysokości 100 USD! Przy przekraczaniu granicy drogą lądową musicie uiścić tzw. opłatę turystyczną w wysokości 25 USD. Natomiast więcej o wizach ogólnie pisaliśmy w poście Czy zawsze wymagana jest wiza?.
Meksyk to ogromny kraj, a pogoda uzależniona jest od pory roku i regionu. Optymalny czas na egzotyczne wakacje w Meksyku przypada na miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy praktycznie nie ma deszczu. Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do października. Północne wybrzeże półwyspu Jukatan jest bardziej suche w porównaniu z wybrzeżem wschodnim i wnętrzem półwyspu, a sezon turystyczny na Jukatanie trwa praktycznie przez cały rok. Należy pamiętać jednak o tym, że na Karaibach w miesiącach od czerwca do października panuje tzw. sezon huraganowy. Nie oznacza to jednak, że leje i wieje bez przerwy od samego początku do końca tego sezonu. Huragany mogą się w tym czasie pojawiać, ale nie muszą. Podobnie jest z ulewami. Zazwyczaj są one przelotne i trwają do kilkunastu minut, po których wychodzi słońce. Nasza wizyta na Jukatanie przypadła na przełom września i października. Przez 10 dni nie spadła ani jedna kropla deszczu, a pogoda była wręcz wymarzona. Inna pogoda w tym czasie panowała w centralnej części Meksyku (okolice Mexico City i stan San Luis Potosi). Tu faktycznie zdarzały się dni deszczowe i mgliste, a temperatura powietrza wieczorami spadała do kilkunastu stopni Celsjusza. Tutaj więcej informacji o tym kiedy i gdzie jechać, aby się cieszyć dobrą pogodą.
Drogi w Meksyku dzielą się na autostrady, drogi szybkiego ruchu oraz drogi drugorzędne. Autostrady są płatne (od 20 do 120 pesos). Należy zachować potwierdzenie opłaty, które jednocześnie pełni rolę ubezpieczenia OC w razie uczestnictwa w wypadku niespowodowanego z waszej winy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą szkody w infrastrukturze i w pojazdach oraz opieka medyczna poszkodowanych. Poruszanie się meksykańskimi autostradami jest komfortowe, a dodatkowo nad bezpieczeństwem kierowców czuwa jednostka rządowa zwana Angeles Verdes odpowiedzialna za udzielenie pomocy. Drogi szybkiego ruchu nie są tak dobrze utrzymane jak autostrady, ale podróżuje się po nich dość wygodnie. Z kolei drogi drugorzędne są źle oznakowane lub nieoznakowane wcale i zazwyczaj ich stan pozostawia wiele do życzenia. Planując podróżowanie najlepiej unikać poruszania się po nich.
Baza noclegowa w Meksyku jest bardzo dobrze rozwinięta. W każdym mieście bez problemu udawało nam się znaleźć nocleg. Korzystaliśmy z hosteli oraz hoteli znalezionych na booking.com czy prywatne mieszkania przez Airbnb. Bez problemu rezerwowaliśmy również noclegi wchodząc wprost z ulicy.
Meksykańska kuchnia jest podobno jedną z najlepszych na świecie. Charakterystycznymi dla niej składnikami są kukurydza, papryka, chili oraz różnego rodzaju rośliny strączkowe w tym około dwudziestu odmian fasoli. Ze względu na ogólną bliskość mórz i oceanu, w meksykańskich daniach znajdziecie też ryby i owoce morza. Najbardziej znana jest meksykańska tortilla, czyli okrągły placek z mąki kukurydzianej albo rzadziej z pszenicy. Stosowana jest jako pieczywo i baza do innych potraw takich jak tacos (tortille z mięsem wołowym, cebulą, czosnkiem, przyprawami i pomidorami), enchiladas (tortille m.in. z papryką zawinięte w rurki, zapieczone i polane sosem) czy quesadillas (tortille z serem). Kolejną tradycyjną meksykańską potrawą jest pozole – rodzaj zupy z ziaren specjalnej odmiany kukurydzy z dodatkiem mięsa wieprzowego lub drobiowego. Cechą charakterystyczną tego dania jest to, że ziarna kukurydzy są uprzednio gotowane przez kilka godzin w słabym roztworze wapna, co sprawia, że uwalniają się z nich składniki odżywcze. Istnieje kilka rodzajów tej potrawy: rojo (czerwona), blanco (biała), verde (zielona). Inne znane na całym świecie potrawy to między innymi nachos, burrito czy salsa. Dania kuchni meksykańskiej są dość pikantne czasem wręcz ostre, a to dzięki wyżej wspomnianej przyprawie chili. W Meksyku, szczególnie w jego środkowej części bardzo często spotkacie się z przystawką zwaną Chicharrones. Jest ona dość osobliwa, bo wytwarzana z odpowiednio przyprawionej skóry wieprzowej prażonej na gorącym oleju w specjalnie przeznaczonych do tego naczyniach zwanych CAZO. Meksyk jest wielkim producentem wieprzowiny, a każda świnia trafiająca na stół wykorzystywana jest tam w całości. Nic się z niej nie marnuje i w ostateczności każdy jej “element” ląduje na talerzu: począwszy od głowy i skóry na ogonie kończąc (curlicue). Smażona skóra wieprzowa najlepiej smakuje na świeżo. Jest wtedy wyjątkowo “cranchy”. W połączeniu z guacamole (sos na bazie awokado) tworzy przystawkę idealną serwowaną w większości barów, restauracji na targach czy straganach. Jako ciekawostkę dodamy, że oprócz chicharrones Meksykanie zajadają się również cueritos – świńską skórą marynowaną w occie!
Bezpieczeństwo w Meksyku to temat, który nurtuje większość turystów wybierających się do tego kraju. Nurtowało i nie dawało spokoju również nam. Meksykański narkobiznes i związany z nim strach o własne bezpieczeństwo to najczęściej wyszukiwany i badany temat tuż przed wyjazdem do tego kraju. Z licznych internetowych artykułów dowiadujemy się, że Meksyk to bardzo niebezpieczny kraj, w którym kartele narkotykowe codziennie toczą między sobą walkę o pozycję w handlu narkotykami i kontrolę szlaków narkotykowych, podczas których giną niewinni ludzie, że policja jest bezsilna, a skorumpowany meksykański rząd tylko udaje, że coś z tym problemem robi. Najbardziej przerażające były informacje, o tym jak mafie taksówkarskie czy kartele Sinaloa, Los Zetas, Chiapas czy Juarez urządzają sobie polowania na turystów odwiedzających Meksyk oraz te opisujące bezgłowe, poczłonkowane lub spalone ofiary narkotykowych wojen. Po przeczytaniu kilku takich artykułów człowiek tracił jakąkolwiek ochotę na wyjazd. Nie będziemy ukrywać, że do Meksyku jechaliśmy z duszą na ramieniu, że przez pierwsze dni żyliśmy w jakiejś paranoi, przekonani o czyhającym na nas na każdym rogu niebezpieczeństwie. Niemal każdy taksówkarz i mijany na ulicy Meksykanin wkładany był od razu do szufladki “podejrzany” i “zły”. Sami się teraz z tego śmiejemy. Okazało się bowiem, że zdecydowana większość Meksykanów to normalni ludzie, tacy jak my. Podczas ponad miesięcznego pobytu w Meksyku poznaliśmy ich wielu, a każdy z nich był dla nas niezwykle życzliwy, opiekował się nami najlepiej jak tylko umiał i ze wszystkich sił starał się pokazać nam swój kraj od tej lepszej i piękniejszej strony. Żaden z nich nie ukrywał przy tym, że narkobiznes i wojny karteli są w Meksyku faktem, że najbardziej niebezpieczne są rejony północne tuż przy granicy z USA w tym okolice miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez, że w większych miastach faktycznie działa mafia taksówkarska polująca na turystów i ich portfele. Zaświadczali jednak, że jeśli sami nie będziemy poprosili się o kłopoty, nic złego nie powinno nam się stać. I się nie stało. Fakt, nie włóczyliśmy się po zmroku po ciemnych uliczkach, unikaliśmy zakrapianych imprez trwających do rana, nie podróżowaliśmy nocą, nie obnosiliśmy się ze swoim sprzętem fotograficznym i biżuterią, ubieraliśmy się skromnie i korzystaliśmy z przejazdów Uberem bądź “TAXI autorizado”.
Przed wyjazdem do Meksyku dobrze jest wykonać szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu. Nie są to szczepienia obowiązkowe, lecz zalecane. Na terenie całego Meksyku występuje zagrożenie amebozą, a na terenach pokrytych lasem tropikalnym – malarią. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia amebozą należy unikać spożywania posiłków na ulicznych straganach, nieumytych owoców i warzyw oraz picia wody innej niż butelkowana. W 2016r. w Meksyku zanotowano również kilka przypadków zarażenia wirusem Zika. W szczególności powinny uważać na niego kobiety w ciąży, lub te które ciążę planują!
Walutą jest peso meksykańskie (MXN). 1 PLN –5, 2 MNX W większości meksykańskich bankomatów możecie wypłacać pesos meksykańskie jak i dolary amerykańskie. W dużych ośrodkach turystycznych jak Cancun, Merida, Playa del Carmen, Tulum, Acapulco można płacić dolarami amerykańskimi, ale bardziej opłaca się płacić w lokalnej walucie. Akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA czy MasterCard oraz w ograniczonym zakresie American Express.
Zwiedzanie Meksyku
1. Jak dolecieć do Meksyku? Loty do Meksyku

Transport do miasta z lotniska z Mexico City
Międzynarodowy Port Lotniczy Benito Juárez International Airport znajduje się około 5 km od centrum miasta Mexico City.-
Taxi
-
Metro
Transport do miasta z lotniska w Cancun
Międzynarodowy port lotniczy w Cancun położony jest 15 km na południowy zachód od Cancún.-
Autobus
-
Taxi
-
Taxi colectivo
-
Uber
2. Wiza do Meksyku

3. Kiedy jechać do Meksyku?

4. Co warto zobaczyć w Meksyku?

Meksyk- najpiękniejsze miejsca
Półwysep Jukatan
Półwysep Jukatan to turystyczne zagłębie Meksyku.To tam znajdziecie białe piaszczyste plaże,turkusową wodę, laguny, bezludne wysepki, rafy koralowe, podwodny świat, kolonialne miasteczka i wielką historię cywilizacji Majów. Ten zakątek świata to idealny wybór na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?
- Miasta z cudownymi plażami: Cancun, Playa del Carmen, Tulum, Akumal
- Wyspy: Cozumel, Isla Mujeres (można popływać z ogromnymi żółwiami i rekinam wielorybimi), Isla Holbox
- Ruiny starożytnych Majów: piramida Chichen Itza, ruiny w Tulum, ruiny w Coba
- Cenoty: Ik Kil, Gran Cenote, Cenote Azul itp.
- Różowa laguna Las Coloradas i rezerwat biosfery Rio Lagartos
- Olbrzymie parki rozrywki : Xcarete, Xel- Ha, Xplor
Stan San Luis Potosi
San Luis Potosí to stan w północno-środkowej części Meksyku. Przez wschodnią część stanu przebiega pasmo górskie – Sierra Madre Oriental. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce, choć rzadko odwiedzane przez turystów z Europy. A szkoda, bo naprawdę jest tam co zwiedzać.Co warto zobaczyć w San Luis Potosi i jego okolicach
- Miasto San Luis Potosi – stolica stanu San Luis Potosi. Miasto jest ważnym ośrodkiem wydobycia rud cynku, ołowiu, arsenu (jeden z głównych ośrodków wydobycia w świecie) oraz srebra. Ma niezwykle ciekawą starówkę! Do najważniejszy atrakcji miasta zaliczane są: Katedra – wzniesiona w XVI wieku, lecz obecna budowla pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, Kościoły z XVIII wieku – są to między innymi: San Francisco, San Sebastian, San Miguelito oraz Nuestra Señora del Carmen, Pałac biskupi – zbudowany w XVIII wieku, Teatr, Fontanna – z przełomu XVIII i XIX wieku.
- Guanajuato – najbardziej kolorowe miasto Meksyku.
- San Miguel de Allende – leży w odległości około 97 km od Guanajuato. W 2008 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wspaniale zachowane fortyfikacje oraz Sanktuarium Jesús Nazareno de Atotonilco.
- Las Pozas – surrealistyczny ogród ukryty w meksykańskiej dżungli.
- Sotano de Las Golondrinas – w odległości około 1,5 godz. jazdy samochodem od Las Pozas znajduje się najgłębsza na świecie jaskinia Cave of Swallows.
- Huasteca Potosina z dziesiątkami przepięknych wodospadów i możliwością uprawiania sportów wodnych typu rafting czy rappeling- zejście po linie z 50m wodospadu.
W poście “7 rzeczy, których nie wiecie o Meksyku” poznacie ciekawostki o Meksyku.
5. Jak przemieszczać się po Meksyku?

Jak poruszać się po meksykańskich miastach?
-
Metro
-
Metrobus
-
Colectivo, Combi, Minibus &Peseros
-
Taxi
-
Uber
-
Rower

Poruszanie się po Meksyku
-
Wynajęcie auta

Uwaga:
Niewskazanym jest zabieranie autostopowiczów dla własnego bezpieczeństwa oraz podróżowanie nocą z powodu złej jakości dróg, nieoznaczonych progów zwalniających (są wszędzie!), dziur w asfalcie itp.-
Autobusy
-
Samolot
Promy na Jukatanie:
- Promy na wyspę Isla Mujeres (Wyspę Kobiet) odpływają z Cancun (port Puerto Juarez) co 30 min między godziną 6:00 a 20:00-23:00. Prom samochodowy znajduje się w Punta Sam w Cancun około 10 min na północ od Puerto Juarez.
- Promy na wyspę Cozumel odpływają z przystani w Playa del Carmen znajdującej się przy Calle 1 Sur, na wschód od Piątej Alei (5th Avenue), w pobliżu dworca autobusowego ADO. Obecnie istnieją 2 firmy promowe: UltraMar i Mexico Water Jets. Bilety najlepiej zakupić w kasach tuż przy przystani, a nie u pośredników na Piątej Alei – na pewno będzie zdecydowanie taniej. My korzystaliśmy z usług Mexico Water Jets Ferry. Koszt biletu w 2 strony 245 pesos od osoby. Prom odpływają 5 -10 minut po sobie. Jeśli chodzi o komfort, szybkość i wygodę to w zasadzie się niczym nie różnią.
- Promy na wyspę Isla Holbox odpływają z małej rybackiej miejscowości Chiquila położonej w odległości około 135km na północ od Cancun. Znajdziecie tam dwie firmy promowe 9 Hermanos i Holbox Express. Promy odpływają średnio co godzinę między godziną 6:00 a 21:30. Przeprawa trwa około 20-30 minut. Na wyspie nie ma samochodów! Taksówki w postaci wózków golfowych czekają na transport w razie potrzeby. Sami też możecie taki wózek wynająć. Koszt to ok 70USD/godz.
6. Noclegi w Meksyku

Polecane przez nas noclegi:
-
San Luis Potosi: Loft Mexicano Universidad 240
-
Tulum: Hotel Zulum
-
Playa del Carmen: Casa Felicidad B&B
-
Cancun: Aloft Cancun
7. Kuchnia meksykańska

Alkohol w Meksyku:
Ponadto w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych. I tu Was nieco zaskoczymy, bo to nie słynna tequilla, a mezcal jest najpopularniejszym trunkiem w Meksyku. Pije się go w formie shotów ewentualnie przegryzanych limonką. Każda tequilla to mezcal. Mezcal to nie tequilla! Mezcal ma silniejszy smak i aromat, jest też mniej przejrzysty niż tequilla i zawiera w swym składzie robaka. To larwa motyla Hipopta agavis, zwana też gusano, żerująca na liściach agawy. Larwy wrzuca się do mezcalu po zakończeniu procesu fermentacji i destylacji. Jeżeli nie ulegną rozkładowi to przystępuje się do butelkowania. Larwa na dnie butelki świadczy o autentyczności trunku i jest przede wszystkim świetnym chwytem marketingowym, który pomogą zwiększyć sprzedaż mezcalu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Azji.UWAGA: Należy pamiętać o napiwkach w restauracjach, barach i kawiarniach. Nie są one automatycznie wliczane do rachunku! Przyjęte jest, że napiwek stanowi 10-15% kwoty rachunku.
Polecane przez nas restauracje
-
San Luis Potosi: La Oruga y La Cebada
-
San Luis Potosi: EL Mexico de Frida
8. Meksyk bezpieczeństwo

Porwania ekspresowe
Zagrożeniem dla turystów są bowiem tzw. “porwania ekspresowe”, które są zazwyczaj następstwem wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W Mexico City należy unikać jak ognia zatrzymywania taksówek na ulicy! Najlepiej zamawiać auto telefonicznie lub korzystać z Ubera. W porwaniach mogą brać udział osoby podszywające się pod policjantów. Turysta w porwanej taksówce zazwyczaj wywożony jest na obrzeża miasta i z pistoletem przystawionym do głowy “proszony” o wyciągnięcie środków z bankomatu. W takim przypadku należy oddać wszystko i nie stawiać oporu, bo może to się skończyć tragicznie! W Acapulco, Cancun czy Meridzie zazwyczaj dochodzi tylko do drobnych kradzieży. Dlatego duże sumy pieniędzy oraz dokumenty, w tym paszport, najlepiej zostawić w hotelowym sejfie. Na Jukatanie turyści stają się często ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart kredytowych cudzoziemców mieszkających na stałe w Meksyku.9. Język w Meksyku
Językiem urzędowym jest język hiszpański. W hotelach, restauracjach, na dworcach autobusowych w miejscach turystycznych nie powinniście mieć problemów z dogadaniem się w języku angielskim. Nie będziemy ukrywać jednak, że znajomość języka hiszpańskiego znacznie ułatwia podróżowanie, otwiera wiele drzwi i serc zwłaszcza podczas podróży po centralnej i południowej części Meksyku. Przed wyjazdem proponujemy nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim :-)10. Religia w Meksyku
Meksyk jest krajem chrześcijańskim. Zawdzięcza to hiszpańskim kolonizatorom, którzy po odkryciu tych terenów i ekspansji na nie, aktywnie szerzyli religię chrześcijańską poprzez wiele akcji misyjnych. Około 89% społeczeństwa uważa się za katolików. Choć coraz większego znaczenia nabierają kościoły protestanckie, zielonoświątkowcy i tzw. santerosi wyznający kult śmierci. O tych ostatnich możecie więcej przeczytać w naszym artykule Santa Muerte, kult śmierci w Meksyku.11. Dni wole od pracy
Dniami urzędowo wolnymi od pracy jest sobota i niedziela.12. Napięcie
W Meksyku stosuje się napięcie 110V. Konieczne jest zatem zabranie ze sobą przełączki do kontaktu!13. Ciekawostki o Meksyku
Ciekawostkom o Meksyku poświęciliśmy aż cały artykuł 7 rzeczy, których nie wiecie o Meksyku. Jeśli jesteście ciekawi co nietypowego jest w tym kraju zapraszamy do lektury.14. Zdrowie i szczepienia

15. Waluta w Meksyku
