Strona Główna Inne Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze?

przez Anita & Paweł
8 komentarzy
tanie loty

Tanie przeloty są kluczem do niedrogich wakacji na własną rękę. Tylko w jaki sposób ich szukać i na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej opisaliśmy kilkanaście porad, dzięki którym i Ty już wkrótce będziesz potrafił znaleźć tanie bilety lotnicze. Większość z tych metod stosujemy przy organizacji własnych zagranicznych wyjazdów. Gwarantujemy, że działają! Zerknij zatem na nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak za niewielkie pieniądze zwiedzać cały świat.

Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie.

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? 

#Bądź elastyczny jeśli chodzi o datę wyjazdu

Ceny biletów lotniczych w dużej mierze zależą od dnia tygodnia, pory roku czy różnych świąt w danym rejonie świata. Jeśli to możliwe odpuść sobie podróżowanie w gorących okresach przypadających na Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Wielkanoc czy majówkę. Najdroższe bilety są zazwyczaj z datą wylotu w okolicach weekendu, natomiast najtańsze w środku tygodnia. Warto więc brać pod uwagę loty obsługiwane we wtorki, środy lub czwartki. Podstawowa zasada taniego podróżowania to być elastycznym podczas wyboru terminu. Bardzo często różnica nawet jednego dnia może dać Ci spore oszczędności albo spowodować, że znacznie przepłacisz za bilet lotniczy.

#Bądź elastyczny jeśli chodzi o kierunek

Oficjalnie na świecie jest prawie 200 krajów. Czy aby na pewno musisz lecieć w danym czasie w konkretne miejsce na świecie? Być może warto czasami pomyśleć o zmianie kierunku na inny, by nie przepłacić za bilet lotniczy? Podobnie jak z wyborem terminu wyjazdu bądź elastyczny co do kierunku swojej podróży. Z doświadczenia wiemy, że loty do: Norwegii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii czy Belgii (kierunki pracownicze) są dużo tańsze niż loty do krajów Europy południowej.
Uwaga: Jeśli pojawia się promocyjna oferta na dany kierunek świata mamy dla Ciebie tylko jedną radę zanim kupisz bilety. Sprawdź wcześniej pogodę w miejscu, do którego się wybierasz, aby Twój urlop nie został popsuty przez niekorzystne warunki pogodowe!
Tanie bilety lotnicze

#Szukaj tanich lotów parę tygodni wcześniej

Statystycznie rzecz biorąc standardowe linie lotnicze takie jak: Lufthansa, Iberia, KLM, Emirates itp. wrzucają oferty na tanie bilety lotnicze na 3-6 miesięcy przed planowaną datą wylotu. Im bliżej tej daty, tym ceny zazwyczaj rosną.
Uwaga: Nie bierzemy tutaj pod uwagę ofert typu last minute, które opisane są w innym punkcie tego poradnika.
Jeśli chodzi o tanie linie lotnicze typu: Ryanair, EasyJet czy WizzAir to najlepiej rezerwować bilety z 2-4 miesięcznym wyprzedzeniem. Bilety są zazwyczaj sporo tańsze. Oczywiście nie są to sztywne zasady i jak wszędzie mogą zdarzyć się wyjątki od reguły.

#Korzystaj z tanich przewoźników samolotowych

Tanie linie lotnicze jak sama nazwa wskazuje są z reguły dużo tańsze niż zwykli przewoźnicy. Nie oznacza to jednak, że mają starsze samoloty czy maksymalnie oszczędzają na bezpieczeństwie pasażerów. Zarabiają przede wszystkim na dodatkach takich jak: bagaż, pierwszeństwo wejścia na pokład, wybór miejsca w samolocie, posiłek, ubezpieczenie czy odprawa na lotnisku. Jeżeli jesteś w stanie zrezygnować z tych udogodnień, a potwierdzamy, że jest to wykonalne, to możesz latać naprawdę tanio.
Jedynym wyzwaniem może okazać się limit bagażowy, który na domiar złego często lubi się zmieniać! Cała sztuka taniego latania to umieć spakować się w bagaż podręczny. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas podczas podróży. Jeśli zastanawiasz się, czy jest możliwe podróżowanie z samym bagażem podręcznym zerknij do naszego posta “Bagaż podręczny bez tajemnic. Czyli jak się spakować?
tanie linie lotnicze
Oczywiście trzeba wiedzieć, że tani przewoźnicy zarejestrowani w Europie muszą przestrzegać norm dotyczących bezpieczeństwa pasażerów. Jeśli chodzi o inne kontynenty, w tym głównie Afrykę, nie do końca jest to oczywiste i pod tym względem nie należy ufać przewoźnikom. Z tego powodu będąc w Tanzanii (Afryka) odpuściliśmy sobie latanie tanimi liniami :)
Tanie linie lotnicze, z których najczęściej korzystamy: 
Europa:
 • Ryanair – największy tani przewoźnik w Europie irlandzkiego pochodzenia. Obsługuje loty z wielu polskich miast w tym z: Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Bydgoszcz, Olsztyn, Poznań, Gdańsk, Szczecin.
 • WizzAir – węgierska linia lotnicza obsługująca tanie loty m.in. z Krakowa, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Poznania, Olsztyna, Gdańska czy Szczecina.
 • EasyJet – brytyjska linia lotnicza obsługująca loty z Krakowa, Warszawy i Gdańska.
 • AirBaltic – łotewskie linie lotnicze latające z Warszawy i Gdańska.
 • Norwegian – tani przewoźnik lotniczy, operujący głównie na trasach w Skandynawii oraz pomiędzy innymi portami Europy, Ameryki Północnej czy Azji.
 • Pegasus Airlines – tureckie linie lotnicze z siedzibą w Stambule. Obsługują połączenia krajowe oraz do krajów europejskich. Główną bazą operacyjną jest port lotniczy Stambuł-Sabiha Gökçen.
Azja:
 • Air Asia –  największe malezyjskie tanie linie lotnicze w Azji obsługujące połączenia azjatyckie i australijskie. Głównym hubem jest port lotniczy w Kuala Lumpur.
 • Jetstar Asia – singapurskie tanie linie lotnicze. Obsługują regionalne połączenia w obrębie Azji Południowo-Wschodniej. Głównym węzłem jest Port lotniczy Changi.
 • Nok Air – tajskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Bangkoku. Obsługują głównie połączenia krajowe. Głównym hubem jest port lotniczy Bangkok-Don Muang.
 • Lion Air –  indonezyjskie tanie linie lotnicze obsługujące połączenia krajowe oraz do Malezji, Singapuru i Korei Południowej.
 • Cebu Pacific – filipińska tania linia lotnicza.
 • GoAir – indyjska tania linia lotnicza.
 • IndiGo Airlines – indyjska tania linia lotnicza z siedzibą w Delhi.
 • SpiceJet – indyjskie tanie linie lotnicze z siedzibą w Gurgaon.
Ameryka Północna:
 • Southwest Airlines – amerykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Dallas. Jest największą linią lotniczą na świecie pod względem przewiezionych pasażerów na lotach krajowych. Obsługuje głównie połączenia krajowe w Stanach Zjednoczonych.
 • Virgin America – amerykańska tania linią lotnicza założona przez Richarda Bransona, właściciela Virgin Group, obsługująca loty długodystansowe pomiędzy metropoliami wschodniego i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
 • JetBlue Airways – amerykańskie tanie linie lotnicze obsługujące połączenia krajowe, do Meksyku, i na Karaiby.
Ameryka Południowa i Środkowa:
 • Interjet – meksykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Toluca, oferująca loty po krajach Ameryki Południowej i Środkowej.
 • Volaris – meksykańska tania linia lotnicza oferująca loty głównie do krajów Ameryki Środkowej (Kostaryka, Salwador, Gwatemala) czy do USA.
Bliski Wschód:
 • FlyDubai – tania linia lotnicza z siedzibą w Dubaju, która lata m.in. do Krakowa.
Uwaga: Bardzo często tanie linie latają do lotnisk nieco dalej oddalonych od centrum miasta. Podczas zakupu taniego biletu lotniczego trzeba zatem dodatkowo doliczyć koszt związany z dojazdem na i z lotniska oraz przeznaczyć nieco więcej czasu na dotarcie do portu lotniczego.

#Nie ograniczaj się tylko do jednego lotniska

To, że mieszkasz w Krakowie wcale nie oznacza, że podróż musisz rozpocząć z podkrakowskich Balic. Może warto rozejrzeć się za lotami z lotniska w Katowicach (Pyrzowice), Wrocławiu lub choćby w Warszawie, a okaże się, że bilet lotniczy do wybranej przez Ciebie destynacji (włączając w to dojazd do tego miasta) i tak okaże się dużo tańszy.
lonisko
Alternatywą są również lotniska położone blisko granicy z Polską. Najpopularniejsze z nich, które oferują wiele ciekawych połączeń to te w: Berlinie, Pradze, Ostrawie czy Lwowie. Ta sama zasada tyczy się lotnisk docelowych. Doskonałym przykładem jest tutaj Londyn, który ma aż 6 pobliskich lotnisk: Lotnisko Londyn City, Lotnisko Londyn Gatwick, Lotnisko Londyn Heathrow, Lotnisko Londyn Luton, Lotnisko Londyn Southend i Lotnisko Londyn Stansted. Porównuj zatem połączenia lotnicze i wybieraj te lotniska, z których loty są  najtańsze!
Lotniska w Polsce: 
 • Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW)
 • Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa- Modlin (WMI)
 • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice (KRK)
 • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (KTW)
 • Port Lotniczy Wrocław (WRO)
 • Port Lotniczy Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego (POZ)
 • Port Lotniczy Lublin (LUZ)
 • Port Lotniczy Łódź (LCJ)
 • Port Lotniczy Rzeszów – Jesionka (RZE)
 • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz (BZG)
 • Port Lotniczy Olsztyn- Mazury (SZY)
 • Port Lotniczy Radom (RDO)
 • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN)
 • Port Lotniczy Szczecin – Goleniów in. NSZZ Solidarność (SZZ)
 • Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost (IEG)

#Korzystaj z lotów multicity 

Co to są loty multicity? To nic innego jak loty łączone i sprytny sposób na tanie bilety lotnicze! Przylatujesz na jedno lotnisko (np. w Hanoi), a wracasz z innego (np. z Sajgonu). Wylatujesz z jednego lotniska (np. z Krakowa), a wracasz na inne (np. w Katowicach). Loty multicity są szczególnie przydatne jeśli podczas swojej podróży planujesz się sporo przemieszczać i nie chcesz się wracać do miejsc, w których już byłeś lub gdy zależy Ci na tanim bilecie lotniczym, a masz bliski i wygodny dojazd do kilku lotnisk w okolicy Twojego miejsca zamieszkania. W opcji multicity szukasz wygodnej dla siebie kombinacji lotów z różnymi liniami lotniczymi i dowolną liczbą przesiadek. Loty multicity wyszukać możesz w wyszukiwarkach biletów lotniczych (opisane poniżej) lub na stronach takich przewoźników takich jak: LOT czy KLM.

#Korzystaj z serwisów internetowych specjalizujących się w wyszukiwaniu tanich lotów

Jest to najwygodniejsza forma przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu, ochoty lub umiejętności w samodzielnym wyszukiwaniu promocji lotniczych. Jest co najmniej kilka stron internetowych specjalizujących się w wyszukiwaniu tanich biletów lotniczych. Najczęściej korzystamy z następujących serwisów:
 • Fly4free.pl
 • Loter.pl
 • Mlecznepodróże.pl
 • Wakacyjnipiraci.pl
 • Flyertalk.com (anglojęzyczne forum)
Strony te na bieżąco zamieszczają oferty na tanie bilety lotnicze. Podają jednocześnie informacje skąd, dokąd, jakimi liniami, za ile i jak kupić bilet. Na tym rola takiego portalu się kończy. W tym momencie to do Ciebie należy decyzja czy skorzystasz  z oferty czy nie.
UwagaLiczba promocyjnych biletów lotniczych jest zazwyczaj ograniczona i obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Biorąc pod uwagę fakt, że takie strony obserwuje kilkaset tysięcy ludzi, konkurencja przy zakupie biletu jest bardzo duża. Dosyć często promocja kończy się już po kilku/kilkunastu godzinach! Dlatego decyzję o wyjeździe musisz podjąć bardzo szybko. Ten typ rezerwacji biletów jest przeznaczony dla osób, które nie mają problemu urlopem, bądź mają bardzo wyrozumiałych szefów w pracy!
Jeżeli korzysz z Facebooka, to proponujemy Ci “polubić” w/w strony i czekać na nadarzające się okazje. Dla przykładu podajemy kilka perełek. Dzięki tej metodzie znaleźliśmy tanie bilety lotnicze:
 • Malaga-Sao Paulo-Buenos Aires-Paryż (Iberia: 1150 PLN/os.)
 • Warszawa-Delhi-Warszawa (Aeroflot: 850 PLN/os.)
 • Warszawa-Abu Dhabi-Warszawa (Air Serbia: 630 PLN/os.)
 • Madryt-Hawana-Madryt (Air Europa: 698 PLN)

Tanie bilety lotnicze

#Wyszukuj loty poprzez wyszukiwarki lotnicze

Wyszukiwanie tanich lotów przez wyszukiwarki lotnicze jest jedną z bardziej popularnych metod na znalezienie tanich biletów lotniczych. Bardzo dużym plusem jest to, że system wyszukuje loty u różnych przewoźników i porównuje gdzie jest najtaniej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zasadzie każda z dostępnych  wyszukiwarek może pokazać inną cenę na ten sam lot. Dlatego przed dokonaniem zakupu biletu sprawdź interesujący Cię lot w kilku wyszukiwarkach. Na jednej z nich może być tańszy.
Wyszukiwarki lotów:
 • SkyScanner – to porównywarka i wyszukiwarka lotów, z której korzystamy najczęściej. Można przez nią szukać lotów w jedną stronę, dwie strony czy lotów multicity w dowolne miejsce na świecie. SkyScanner jest również doskonałą wyszukiwarką lotów, dla wszystkich tych, którzy dysponują określonym budżetem ale nie mają sprecyzowanego miejsca, do którego chcieliby polecieć. Pozwala ona na wyszukiwanie lotów z konkretnego portu lotniczego dokądkolwiek (wystarczy wpisać w nią np. z: WAW do: wszędzie). Ma również możliwość tworzenia alertów, dzięki którym system automatycznie powiadomi Cię o dostępności biletów w określonej przez Ciebie cenie i terminie do wybranego przez Ciebie miejsca.
 • Azuon – to program, który musisz zainstalować na komputerze. Przeszukuje on połączenia u wielu przewoźników w zaproponowanych przez Ciebie datach i przedziale cenowym. Podstawowym jego minusem jest jednak to, że jest on płatny w pełnej wersji.
 • Azair.eu – działa podobnie jak chorwacki Azuon, ale jest darmowy.
 • Expedia
 • Momondo.pl
 • Kayak.pl
 • Flipo.pl
Uwaga:  Jeszcze jedna mała podpowiedz z naszej strony. Podczas szukania taniego lotu spróbuj zmienić język na stronie na mniej popularny – nie angielski, niemiecki czy francuski. Jest duża szansa, że ceny będą wtedy dużo niższe:)

#Wyszukuj loty bezpośrednio na stronach linii lotniczych

Wyszukiwanie lotów bezpośrednio na stronie linii lotniczej jest chyba najbardziej oczywistym sposobem. Jest to jednak bardzo czasochłonne i nudne zajęcie zważywszy na to, że linii lotniczych jest bardzo dużo i nie zawsze wiadomo czy dany przewoźnik obsługuje interesującą Cię trasę.
Osobiście bardzo rzadko korzystamy z tej metody. Stronę linii lotniczej wykorzystujemy raczej do zakupu biletu, kiedy już wiemy o danej promocji z innych źródeł, np. z wspomnianych wyżej wyszukiwarek.  Trzeba również pamiętać o tym, że ceny biletów bezpośrednio na stronie linii lotniczych mogą być niekiedy wyższe niż u pośredników. Może Ci się wydawać to dziwne, jednak z praktyki wiemy, że zdarza się to dosyć często.
Uwaga: Jeszcze jedna mała podpowiedź z naszej strony. Spróbuj zmienić język na stronie linii na mniej popularny – nie angielski, niemiecki czy francuski. Jest dużą szansa, że ceny będą dużo lepsze:)

#Wyszukuj lotów w trybie incognito/trybie prywatnym

Pamiętaj, aby wszystkie loty wyszukiwać w trybie incognito! Gdy wchodzisz na stronę wyszukiwarek lotów lub linii lotniczych zostawiasz za sobą ślad w postaci tzw. ciasteczek. Zapamiętany zostaje Twój każdy ruch – to jakich lotów szukałeś, w jakich datach i cenach. W trybie incognito system nie jest Cię w stanie wyśledzić i niespodziewanie zawyżać Ci cen biletów!

#Korzystaj z VPN

Jeśli logujesz się do VPN zmieniasz adres Twojego IP. Roboty wyszukiwarek nie wiedzą wówczas, że logujesz się np. z Krakowa, bo specjalnie ustawiłeś IP na hiszpańskie, po to by sprawdzić czy akurat w Hiszpanii ceny na interesujące Cię bilety lotnicze nie są np. tańsze. tanie bilety lotnicze

#Kupuj tanie bilety lotnicze z “pierwszej puli”

Kiedy przewoźnik ogłasza otwarcie nowej linii (jest o tym zawsze głośno w mediach i Internecie) to zazwyczaj na samym początku sprzedaży takiego kierunku bilety są w naprawdę w świetnych cenach. Nie warto zatem czekać tylko kupować bilety z pierwszej puli.

#Korzystaj z kuponów rabatowych na tanie bilety lotnicze

Istnieje wiele serwisów oferujących kupony rabatowe pozwalające uzyskać spore zniżki między innymi na loty. Kody te można potem wykorzystać na stronach pośredników, przewoźników lotniczych czy biur podróży. Dzięki temu w prosty sposób można obniżyć cenę za bilet o kilka lub kilkanaście procent. Przy wysokich cenach za przelot, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! My najczyściej korzystamy z kupon.pl, którego dodatkowym plusem jest brak konieczności rejestrowania się. Dodaj ich sobie najlepiej na Facebooku, to będziesz na bieżąco z aktualnymi promocjami.

#Zapisz się do list mailingowych linii lotniczych i wyszukiwarek

Zamiast codziennie odwiedzać strony linii lotniczych w poszukiwaniu promocji lepiej poczekać aż to one poinformują nas o tym same. Aby nie przegapić ciekawej oferty zapisz się na listę mailingową danej linii lotniczej. Dodatkowo możesz dodać alerty (powiadomienia) na interesujące Cię trasy (podobnie jak w opisanym powyżej SkyScanner). Jeśli bilety będą w odpowiadającej Ci cenie wówczas system automatycznie wyśle Ci maila z powiadomieniem. Portale takie jak AirFareWatchDog czy TheFlightDeal.com pozwalają na wykorzystanie powyższej metody.

#Zapisz się do programów lojalnościowych sojuszy lotniczych

Programy lojalnościowe linii lotniczych to okazja do darmowych biletów lotniczych,  upgrade’u do wyższej klasy, dodatkowego bagażu, odprawy na stanowisku dla klasy business bez czekania w kolejce czy wejścia do saloników VIP, gdzie w spokoju można odpocząć oczekując na swój lot.
Praktycznie każda linia lotnicza należy do jakiegoś sojuszu lotniczego. Najważniejsze z nich to:
 • Star Alliance – to największy sojusz lotniczy na świecie, w którego skład wchodzi aż 28 linii lotniczych. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. W jego skład wchodzi również LOT.
 • SkyTeam– drugi po Star Alliance sojusz lotniczy na świecie, który zrzesza 20 przewoźników m.in. Air Europa, Aeroflot, Air France czy KLM.
 • OneWorld – zrzesza m.in. British Airways, Iberię, Finnera czy Qatar Airways
Wielokrotnie korzystaliśmy z tej metody i związanej z nią wielu benefitów, w tym darmowych lotów również dla osób nie będących członkami programu. Wystarczy, że tylko jedna osoba zapisze się do programu, zbierze odpowiednią ilość punktów, a jej partner/znajomy będzie mógł skorzystać np. z darmowego lotu. Nadmienimy tylko, że im dłuższa podróż tym więcej przyznanych punktów.
tanie loty
Uwaga: Jeśli często latasz jakąkolwiek linią lotniczą proponujemy od razu zapisać się do jej programu lojalnościowego. NIC Cię to nie kosztuje, a z czasem tylko na tym zyskasz.

#Korzystaj z mega “last minute” (Loty czarterowe) 

Zapewne nie raz słyszałeś o pojęciu “last minute”. W kontekście podróżowania chodzi o wycieczki lub same przeloty z datą wyjazdu za maksymalnie parę dni. Bardzo często za kilkanaście godzin! Biura podróży takie jak Itaka czy TUI wynajmują całe samoloty, żeby przewieźć swoich klientów.  Nie zawsze jednak udaje im się całkowicie je zapełnić. Dlatego w ostatniej chwili wyprzedają wolne miejsca w samolocie “po kosztach”. I właśnie na takie okazje warto czekać. Loty czarterowe można kupić czasami w naprawdę niezłej cenie (300-600 zł w obie strony). Sami kupiliśmy taki lot na Cypr.
Loty czarterowe oferują:
 • TUI
 • ITAKA
 • Rainbow Tours
 • Ltur (super last minute z Niemiec)

A Ty jakich tricków używasz aby znaleźć tanie bilety lotnicze? Z przyjemnością poznamy opinie w komentarzach poniżej.

PS: Jeśli uważasz, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podziel się z nimi linkiem. Z góry dzięki!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności