Strona Główna Jordania Poradnik Jordania

Poradnik Jordania

przez Anita & Paweł
5 komentarzy
Jordania
“Jordania przewodnik” to kompletny spis informacji dotyczący tego pięknego kraju. Przewodnik po Jordanii zawiera szczegółowe informacje dotyczące lotów, pogody, transportu lokalnego czy polecanych przez nas noclegów. Mamy nadzieję, że pozwoli on przygotować się Wam do samodzielnej podróży po Jordanii.

Jordania przewodnik:

   

1. Loty do Jordanii

Niestety Jordania nie ma bezpośrednich połączeń Polski. Z przesiadką możecie dolecieć z Warszawy do Ammanu takimi liniami lotniczymi jak: Alitalia, Emirates, Katar, Lufthansa czy Austrian. Bilet w dwie strony to koszt rzędu ponad 2000 zł. AKTUALIZACJA! Od października 2018r. Ryanair uruchamia bezpośrednie tanie loty z Warszawy do Ammanu (stolicy Jordanii) i z Krakowa do Ammanu!  Będą one wykonywane 2 x w tygodniu. Bilety będą dostępne na stronie przewoźnika już od lutego, a loty  rozpoczną się od października 2018 do lutego 2019 (sezon jesień/zima).  Dotarcie do Jordanii drogą lądową z Izraela to kolejna opcja.  Przelot z Warszawy, Krakowa lub Katowic do Ejlatu lub Tel Awiwu oferuje m.in. Ryanair lub Wizzair. Osobiście za bilet na trasie Kraków-Ejlat w obie strony  zapłaciliśmy 150 zł. Między Izraelem, a Jordanią znajdują się trzy piesze przejścia graniczne: Yitzhak Rabin/Wadi Araba – południowe przejście graniczne, King Hussein Bridge/Allenby – na zachodnim brzegu i Rzeka Jordan (Jordan River/Sheikh Hussein) – północne przejście graniczne.

Transport do miasta z lotniska w Ammanie

Międzynarodowy Port Lotniczy Queen Alia znajduje się około 16 km na południe od Ammanu tuż przed miastem Al Jizah.   Taxi Przejazd taksówką z lotniska do centrum Ammanu powinien Was kosztować około JOD 20. Zalecamy uzgodnienie ceny z taksówkarzem przed rozpoczęciem kursu, aby unikać jakichkolwiek nieporozumień.   Airport Express Buses Autobusy odjeżdżają co 30 min między godziną 06:00 a 18:00 i co godzinę między 18:00, a 24:00. Przystanek Express Busa znajduje się poza budynkiem terminalu. Czas dojazdu do/z lotniska do dworca autobusowego Tabarbour w Ammanie zajmuje około 45-60 minut. Trasa autobusu obejmuje przystanki: North Bus Station – Housing Bank Complex – Fourth Circle – Fifth Circle – Six Circle – Seventh Circle – QAIA. Przejazd kosztuje około 3.50 JOD. Zajrzyjcie również do naszego poradnika o tym “Jak znaleźć tani bilet lotniczy” – znajdziecie tam wiele cennych informacji!    

2. Wiza do Jordanii

Polacy potrzebują wizy, aby wjechać do Jordanii. Warunkiem jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Wizę uzyskacie na lotniczych i lądowych przejściach granicznych za wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge), łączącego miasto Jerycho na Zachodnim Brzegu z Jordanią. Wiza on arrival na lotnisku to koszt około 40 JOD. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Jeśli zamierzacie przekraczać granicę przez wspomniany wyżej most Allenby Bridge musicie wcześniej odwiedzić ambasadę Jordanii. Niestety w Polsce takowej brak. Najbliższa znajduje się w Berlinie. O przekraczaniu granicy lądowej między izraelskim Ejlatem, a jordańską Akabą i procedurze uzyskania wizy na tym konkretnym przejściu granicznym szczegółowo pisaliśmy w poście o przekraczaniu granicy izraelsko-jordańskiej. Z tego posta dowiesz się więcej o wizach.    

3. Kiedy najlepiej jechać do Jordanii?

Wiosna (marzec-maj) i jesień (październik-listopad) to najlepszy okres na wizytę w Jordanii. Na południu kraju (Petra, pustynia Wadi Rum) w tym okresie temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne i wahają się między 18-25 stopni Celsjusza. Nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Jeśli wybieracie się do Jordanii, tylko po to, aby wypocząć i ponurkować w Morzu Czerwonym, najlepszy będzie okres między majem, a wrześniem. Morze Martwe można odwiedzać tak naprawdę przez cały rok. W okresie zimowym w Jordania jest niestety dosyć chłodna. Musicie się liczyć z tym, że temperatura powietrza, głównie na północy kraju, oscyluje wówczas w okolicach 0 stopni, czasem może pojawić się śnieg. Sprawdź również, kiedy i gdzie jechać, aby cieszyć się dobrą pogodą.   Poradnik Jordania  

4. Co warto zobaczyć w Jordanii?

 • Morze Czerwone – jeśli lubicie nurkować to jordański kurort Akaba jest Wam przeznaczony. Rafa koralowa uformowała się tuż przy samym brzegu. Możecie na niej podziwiać kolorowe ryby, kraby, żółwie, a nawet delfiny. Akaba jest jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych na świecie.
 • Pustynna dolina Wadi Rum – najbardziej imponująca pustynna dolina na świecie. Słynie z zachwycających formacji skalnych i zmieniającej się w zależności od pory dnia barwy wszechobecnego tam piasku. Jest jedną z najciekawszych atrakcji w całej Jordanii. Przeczytaj więcej o Wadi Rum.
 • Petra – rozległe ruiny starożytnego miasta Nabatejczyków wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Atrakcja została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Zanim wybierzecie się do tego cudownego miejsca zachęcamy Was do przeczytania przygotowanego przez nas zestawienia 9 rzeczy, o których musicie wiedzieć zanim odwiedzicie Petrę.
 • Mała Petra – to miniaturowa wersja Petry. Znajduje się około 7 km od Wadi Musa w wiosce Al Beidha. Zwiedzanie Małej Petry jest bezpłatne i zajmuje ok. godziny. Na końcu wąwozu znajduje się ślepy zaułek, z którego rozpościera się ciekawa panorama. Do Małej Petry najwygodniej dotrzeć taksówką. Możecie też dostać się z do niej pieszo szlakiem prowadzącym z Petry. Trekking zajmuje dobrych kilka godzin.
 • Rezerwat Dana – pustynny rezerwat biosfery obejmujący obszar około 320 km 2. Znajdziecie w nim pustynię, klify, ruiny starożytnego miasta Feinan i dzikie zwierzęta. Warto zatrzymać się tu na dłużej i przespacerować licznymi pieszymi szlakami turystycznymi.
 • Wadi al-Mujib – jeden z najpiękniejszych kanionów w całej Jordanii. Jego dnem płynie wartki strumień, mający swoje źródło na Pustyni Syryjskiej. Cały obszar to Park Narodowy, na terenie którego znajdziecie kilka szlaków pieszych. Praktycznie większość z nich prowadzi dnem wąwozu i udostępniane są dla zwiedzających w terminie od 1 kwietnia do 31 października, kiedy poziom wody w wąwozie jest najniższy. Jeden ze szlaków tzw. Ibex Trail otwarty jest przez cały rok i prowadzi górą wąwozu. Najbardziej uczęszczanym i jednocześnie najkrótszym szlakiem jest Siq Trail. Jest on również jedynym ze szlaków gdzie nie jest wymagany przewodnik. Więcej informacji na temat tras, ich opisów i godzin otwarcia znajdziecie tutaj.
 • Madaba – to miasto na północy Jordanii słynące z przepięknych mozaik. Warto przejść się po mieście, aby zobaczyć te najpiękniejsze. Najsłynniejsza z nich składa się aż z 2 milionów elementów i przedstawiają mapę części Jerozolimy i Ziemi Świętej. Znajdziecie ją na posadzce greckiej bazyliki prawosławnej św. Jerzego.
 • Amman – w stolicy Jordanii do najciekawszych atrakcji zaliczane są: rzymski amfiteatr, widok na miasto z cytadeli, Muzeum Archeologiczne i meczet króla Husajna.
 • Zamek Krzyżowców w Keraku – to ruiny zamku Krzyżowców leżące na wzniesieniu, z którego kontrolowano wymianę handlową między Damaszkiem, a Egiptem i Mekką.
 • Pustynne zamki Kasr Amra i Desert Kharaneh Qasr
 • Starożytne miasto Dżarasz – to jedno z lepiej zachowanych miast rzymskich z okresu starożytności założone przez Aleksandra Wielkiego. Część miasta została zniszczona m.in. przez trzęsienia ziemi. Niemniej jednak zobaczyć tam można pięknie zachowane do dziś dwa teatry rzymskie, łaźnie, świątynie Artemidy i Zeusa, łuk triumfalny, uliczki oraz mury miejskie.
 • Góra Nebo – ta położona w zachodniej części Jordanii góra jest wysoka na 817 metrów. Według źródeł biblijnych to właśnie z jej szczytu Mojżesz ujrzał ziemię obiecaną, do której prowadził Hebrajczyków po wyjściu z Egiptu. Góra jest również miejscem śmierci i pogrzebu proroka. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można dostrzec bieg rzeki Jordan, Jerycho i Jerozolimę.
 • Morze Martwe – znajduje się 418 metrów pod poziomem morza i jest najniżej położonym punktem na powierzchni ziemi. Poza tym, to najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, prawie 8,6 razy bardziej niż Ocean Atlantycki. Poprzez dużą ilość soli woda jest tak gęsta, że wypiera niemal wszystkie przedmioty na wierzch. Nie lada atrakcją jest kąpiel w Morzu Martwym połączona z kąpielami błotnymi. Moczenie się w Morzu Martwym poprawia kondycję skóry, nawilża i odżywia.
  Poradnik Jordania  

5. Poruszanie się po Jordanii

 • Autobus
Najtańszą opcją transportu są lokalne busy i autokary. Największy z państwowych przewoźników JETT (Jordan Express Travel&Tourism) dowiezie Was do najważniejszych jordańskich miast. Autobusy jeżdżą zgodnie z rozkładem, a na ich pokładzie serwowane są przekąski oraz kawa i herbata. Przykładowo trasę z Ammanu do Wadi Musa (Petra) w cenie 10 JOD autokar pokonuje w 3 godz. Autokary firmy Jett odjeżdżają z przystanku autobusowego (JETT bus station) na Omar Hikmat Street zlokalizowanego niedaleko Meczetu Króla Abdullah I w Ammanie. Oprócz tego kursują prywatne linie autobusowe. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.
 • Jeszcze tańszą opcją jest transport lokalnym mini busem.
Z dworca autobusowego w Akabie codziennie, za wyjątkiem piątku, odjeżdżają busiki do dworca autobusowego w centrum Wadi Musa (Petra). Koszt przejazdu to 7 JD. Niestety nie udało nam się zdobyć ich dokładnego rozkładu jazdy. Wiemy, że jedzie ich kilka w ciągu dnia. Pierwszy wyrusza około godziny 6 rano. Podróż takim busikiem trwa 1,5-2h. Z tego samego dworca odjeżdżają też busiki do Wadi Rum. Koszt przejazdu to ok. 3 JD. Osobiście nie korzystaliśmy z tej formy transportu, ale więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
 • Taxi
Większość turystów wybiera taksówkę. Pozwala to na zobaczenie większej liczby miejsc w krótszym czasie. Niestety musicie liczyć się z dość sporymi kosztami. Przykładowy przejazd taksówką z przejścia granicznego w Akabie do centrum miasta wynosi ok. 11 JD, bezpośrednio do Wadi Rum 35 JD, za przejazd bezpośrednio do Petry trzeba zapłacić około 60 JD. Koszt przejazdu taksówką z Ammanu do Wadi Musa to koszt ok. 80-90 JD. Taksówkę najlepiej aranżować z ulicy i z góry uzgodnić z taksówkarzem cenę i miejsca, które chcecie zobaczyć.
 • Wynajęcie auta
To idealne rozwiązanie na samodzielne eksplorowanie Jordanii. Koszt wypożyczenia auta w międzynarodowej wypożyczalni (Hertz, Avis) w najniższej klasie na dzień wynosi około 300 PLN. Międzynarodowe prawo jazdy z reguły nie jest wymagane, ale lepiej je mieć ze sobą. Drogi są dobre, znaki w języku arabskim i angielskim, więc nie powinniście mieć problemu z poruszaniem się po kraju. Główne drogi  są zwykle dobrze utrzymane. Uwaga: W Wadi Musa nie ma żadnej wypożyczalni aut. Sami chcieliśmy skorzystać z tej opcji transportu i udać się z Petry autem na północ Jordanii. Niestety nie sprawdziliśmy tego wcześniej i cały plan się rozsypał. Auto możecie wypożyczyć w Akabie.
 • Samolot
Jeśli nie dysponujecie znaczną ilością czasu, a zależy Wam na szybkim przemieszczeniu się między Ammanem, a Akabą możecie skorzystać z samolotu. Lot w jedną stronę liniami Royal Jordanian trwa około 45 min i kosztuje około 80 $.   Poradnik Jordania  

6. Noclegi w Jordanii

Baza noclegowa w Jordanii jest bardzo dobrze rozwinięta. W każdym mieście bez problemu udawało nam się znaleźć nocleg. Korzystaliśmy głównie z hoteli znalezionych na booking.com. Niestety ceny za noclegi do najtańszych nie należą, trzeba o tym pamiętać planując wycieczkę do Jordanii.   przewodnik Jordania  

 Polecane przez nas hotele w Jordanii

  #Wadi Musa (Petra): Petra Sella Hotel Hotel położony jest na wzgórzach Wadi Musa, około 5 min pieszo od centrum miasta i 30 min od bramy wejściowej do Petry. Pokoje są małe, ale bardzo czyste z prywatną łazienką, klimatyzacją, tv i dostępem do wifi. Jedyne co może drażnić to mnóstwo kolorowych światełek zamontowanych na suficie, ale taki był chyba koncept tego hotelu. W hotelu znajduje się też restauracja serwująca za dodatkową opłatą śniadanie, lunch i kolacje. Cena: 180 zł za pokój 2 os.
Zarezerwuj hotel Petra Sella w Wadi Musa. KLIK!
  #Wadi Musa: Tetra Tree Hotel Hotel Tetra Tree podobnie jak Petra Sella Hotel położony jest około 5 min pieszo od centrum miasta Wadi Musa i 30 min. pieszo od Petry. Hotel oferuje kryty i odkryty basen. Na terenie całego kompleksu można bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pokoje są czyste, schludnie urządzone, wyposażone w telewizor, minibar i klimatyzację. Obsługa miła i pomocna. Cena: ok. 190 zł za pokój 2 os.  
Zarezerwuj hotel Tetra Tree w Wadi Musa. KLIK!
  #Wadi Rum: Wadi Rum Dream Camp Wadi Rum Dream Camp położony jest w przepięknej scenerii, wsród skał i czerwonego piachu. Wcale nie znajduje się w centrum wioski Wadi Rum Village, jak wskazują na to mapy google. Położony jest około 20 min jazdy jeepem w głąb pustyni. Jest niewielki, ale uroczy. Tam też możecie wykupić gotową wycieczkę po pustyni. Nie musicie specjalnie w tym celu jechać do wioski. Nam po małych negocjacjach z właścicielem udało się wykupić 6 godzinny prywatny jeep safari po dolinie z lunchem oraz beduińską kolacją tzw. Zarb i dwoma noclegami i śniadaniem w cenie 160 JD za 2 osoby. Jeśli zdecydujecie się na nocleg w Wadi Rum Dream Camp o nic nie musicie się martwić. Obsługa obozu zorganizuje Wam wszystko, o czym tylko zamarzycie. Po zarezerwowaniu noclegu koniecznie skontaktujcie się z właścicielem w sprawie transportu do obozu! Najlepiej zrobić to przez aplikację WhatsApp, którą posługują się prawie wszyscy Jordańczycy. Właściciel obozu odbierze Was z umówionego miejsca na terenie Visitor Center czy Wadi Rum Village.
Zarezerwuj nocleg w Wadi Rum Dream Camp na pustyni Wadi Rum. KLIK!
  Znajdź inny nocleg w okolicy:  Booking.com   Poradnik Jordania  

7. Jordańska kuchnia

Jordańska kuchnia to kuchnia typowa dla krajów arabskich. Jedzenie to cały rytuał, celebrowany szczególnie podczas przyjmowania gości. Tradycyjny posiłek rozpoczyna się od podania zespołu zimnych lub ciepłych przystawek tzw. mezze. Samym starterem można się już porządnie najeść, bo serwowany jest w olbrzymich ilościach! W skład mezze wchodzi zazwyczaj: humus, baba ghanudż (pasta z bakłażanów, pomidorów i cebuli), różne sałatki jak: lubja (sałatka z fasoli, pomidorów, cebuli i czosnku) czy szinklisz (sałatka z ostrym serem, cebulą i pomidorami), warzywa oraz kuleczki mięsne z baraniny, no i przepyszne falefele (kuleczki z pasty z ciecierzycy smażone na gorącym oleju). Po przystawce czas na danie główne czyli tradycyjny kebab z pitą lub frytkami, koftę tj. grillowane kiełbaski z mielonego mięsa czy maqlubbę (ryż z kawałkami podsmażonego mięsa i pomidora). Na deser – oczywiście słodka baklawa. Innym słynnym daniem mięsnym serwowanym w południowej Jordanii, szczególnie w rejonie Petry i pustyni Wadi Rum jest beduiński Zarb. Mięso (kurczak, jagnięcina lub baranina) wraz z warzywami (cebula, ziemniaki, marchew) duszą się przez kilka godzin w zanurzonym w pustynnym piasku piecu zwanym “taboonem”. Danie to prawdziwe niebo w gębie. Jeśli lubicie słodkości to na pewno zakochacie się w jordańskiej herbacie. Podawana jest praktycznie wszędzie! Beduini przygotowują ją w czajniczku i nalewają do małych czarek, które uprzednio sparzą się gorącą wodą. Herbata jest słodka, miętowa. Po prostu przepyszna! I co zaskakujące, idealna na upały. Picie herbaty i kawy to w Jordanii prawdziwy rytuał, znak gościnności. Tradycyjna kawa Beduinów to z kolei bardzo mocny, gorzki napój podawany z dużą ilością kardamonu. Gospodarz dolewa gorzkiej, bardzo mocnej kawy dopóki nie zasłonicie ręką filiżanki. Etykieta przewiduje wypicie co najmniej trzech, malutkich filiżanek kawy.  

Polecane przez nas restauracje  w Jordanii

#Wadi Musa:Reem Beladi Restauran Typowa mała, lokalna knajpka z niesamowicie sympatycznym właścicielem. Znajduje się tuż przy głównej drodze prowadzącej do Petry. Jedliśmy w niej chyba najlepsze jak do tej pory kofty i kebaby.  O miętowej herbacie nie wspominając.Jedzenia było tyle, że nie byliśmy w stanie go przejeść. Lokal oferuje również dania typu take away. Adres: Tourism street, za głównym rondem w mieście   #Akaba: Hashem Son’s Na pierwszy rzut oka nie zachęca. Podrzędna knajpka jakich w Akabie wiele, w której przesiadują głównie lokelsi. I wiecie co? Takie miejsca są najlepsze. Nie dość, że tanio to jeszcze smacznie i świeżo. Koniecznie spróbujcie tam falafela i humus. Adres: Raghadan Street, w niedalekiej odległości Meczetu Sharif Hussein bin Ali    

8. Ludzie i bezpieczeństwo w Jordanii

Jacy są Jordańczycy? To trudne pytanie, szczególnie dla osób, które udały się do Jordanii tylko w celach turystycznych i to na kilka dni. Ogólnie odnieśliśmy wrażenie, że to ludzie bardzo sympatyczni, niezwykle gościnni i towarzyscy, oraz co najważniejsze  tolerancyjni. Najlepiej czuliśmy się w obecności Beduinów na pustyni Wadi Rum. I choć początkowo byliśmy w stosunku do nich bardzo nieufni, udowadniali nam kilkukrotnie, że można im zaufać. W Wadi Rum główny ciężar obsługi ruchu turystycznego spoczywa właśnie na barkach Beduinów. To oni organizują wycieczki, zapewniają przewodników i utrzymują całe zaplecze łącznie z obozami. Prowadzą restauracje i sklepy, w których turyści mogą zaspokoić głód i pragnienie. Beduini to najlepsi przewodnicy, ludzie o ogromnym doświadczeniu i wiedzy na temat pustyni. Tradycyjnie Beduini obozowali w oazach, rozbijając namioty utkane z koziej czy wielbłądziej wełny. Prowadzili koczowniczy tryb życia i specjalizowali się w hodowli wielbłądów, kóz i owiec. Między XIX a połową XX w. zamienili obozy w osiedla, osiedla na wsie i miasta, a wielbłądy na terenowe toyoty. Dziś ponad 90% z nich prowadzi osiadły tryb życia. Tylko nieliczni pozostali wierni tradycji i nadal wędrują ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Oczywiście w Jordanii, jak w każdym innym kraju, nie brakuje cwaniaków. Dotyczy to głównie taksówkarzy i drobnych handlarzy pamiątek i usług w okolicach najważniejszych atrakcji turystycznych (Petra w szczególności). Zawyżanie cen dla turystów jest w Jordanii powszechnym zjawiskiem. Przed zakupem czegokolwiek zawsze należy się targować! Z uwagi na to, że Jordania leży na Bliskim Wschodzie jest krajem narażonym na ataki terrorystyczne. Polskie MSZ przestrzega przed podróżą w rejon miejscowości Ma’an, do wschodnich dzielnic Ammanu oraz podróżowania w pasie przygranicznym z Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Przestrzega też przed wizytą w obozach dla uchodźców palestyńskich, syryjskich czy irackich. W Jordanii przebywa około 635 tysięcy uchodźców z Syrii, z czego większość z nich ulokowano w obozie Zaatari, położonym na północy kraju. Kryzys w turystyce, związany z konfliktem w Syrii, jest w Jordanii faktem. Jordańczycy ubolewają strasznie z tego powodu, toteż większość z nich czuje się w obowiązku zapewnić turystę, że niczego nie ryzykuje, podróżując po ich kraju. Faktycznie tak jest. Naszym zdaniem Jordania to kraj przyjazny turystom i warto go odwiedzić.  

9. Język w Jordanii

Językiem urzędowym jest język arabski. W hotelach, restauracjach i w miejscach turystycznych nie powinniście mieć problemów z dogadaniem się w języku angielskim.  

10. Religia w Jordanii

Jordania to kraj muzułmański. Pod względem wyznaniowym przeważają sunnici. Stanowią oni aż 92% ludności. Obcokrajowcy w Jordanii są bardzo mile widziani, a ich niewiedzę na temat kultury jordańskiej traktuje się raczej z pobłażliwością. Niemniej jednak należy przestrzegać miejscowych norm zachowania. Niedopuszczalne jest publiczne całowanie się, trzymanie się za ręce i pokazywanie się w zbyt skąpym ubraniu, zwłaszcza w okolicach meczetów i miejsc modlitwy. Wszystkim paniom udającym się do Jordanii zalecamy zabranie ze sobą luźnych, przewiewnych spodni z długą nogawką, spódnic lub sukienek zakrywających kolana i skromnych, niewydekoltowanych koszulek. Z szacunku do mieszkańców Jordanii w okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków w miejscach publicznych.  

11. Dni wole od pracy

Dniami urzędowo wolnymi od pracy jest piątek. Instytucje państwowe zamknięte są również w soboty.  

12. Napięcie prądu

W Jordanii napięcie jest w granicach 230 V. Z wtyczkami zazwyczaj nie ma problemów, bo rozstaw bolców jest zbliżony. W niektórych miejscach (campy w Wadi Rum) średnice bolców były nieco mniejsze i nie mieściła się w nich wtyczka od suszarki do włosów :-)    

13. Zdrowie i szczepienia do Jordanii

Przed wyjazdem do Jordanii nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ochronne. Niemniej jednak proponujemy Wam wykonać szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B i durowi brzusznemu, będą jak znalazł przy kolejnych podróżach. Na terenie Jordanii nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia, ale ryzyko zatruć pokarmowych i zagrożenie amebozą są dość częste. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia amebozą należy unikać spożywania posiłków na ulicznych straganach, nieumytych owoców i warzyw oraz picia wody innej niż butelkowana. Sprawdź również jak zadbać o swoje zdrowie w podróży.    

14. Waluta Jordanii

Walutą Jordanii jest dinar jordański (JOD).  1 JOD = 5,3 PLN W większości jordańskich bankomatów zlokalizowanych na terenie większych miast możecie bez problemu wypłacać dinary. W hotelach, restauracjach i dużych supermarketach akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA czy MasterCard. Walutę (dolary lub euro) możecie też wymienić w kantorach lub bankach.

Kalkulator Walut

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności