Pomysł na weekend w Brnie

przez Anita & Paweł
10 komentarzy
Pomysł na weekend w Brnie

Do Brna pojechaliśmy trochę na wariata i z lekko mieszanymi uczuciami czy w ogóle warto. Przyznajemy, że nie oczekiwaliśmy od niego zbyt wiele. Oczywiście wiedzieliśmy, że jest to stolica Moraw i drugie co do wielkości miasto w Czechach po Pradze. Zdawaliśmy sobie też sprawę z tego, że ma zapewne jakąś tam historię, kilka zabytków i oczywiście knajpy z czeskim piwem. Yh…trochę wstyd się teraz do tej niewiedzy przyznać. Na miejscu okazało się bowiem, że miasto może poszczycić się bogatą historią sięgającą aż czasów prehistorycznych, dwoma zamkami (Spilberkiem i Veveri), ciekawą architekturą oraz bogatym życiem kulturalnym i że city break w Brnie to świetna propozycja na weekend dla każdego. Jak mówi przysłowie „łatwo w tym mieście stracić głowę i je pokochać – raz gorzko, raz słono, ale na zawsze”. Przedstawiamy Wam nasz pomysł na weekend w Brnie, może i Wy z niego skorzystacie?

 

 

Co warto zobaczyć w Brnie?

Choć budynków z epoki PRL tu nie brakuje to im bliżej Starówki, tj. serca Brna, tym więcej wspaniałych zabytków i ciekawych atrakcji, a zwiedzanie centrum nie wymaga przemieszczania się lokalnymi środkami transportu i nie powinno Wam zając więcej niż kilka godzin. Weekend w Brnie  to fantastyczna propozycja dla miłośników architektury, kultury i sztuki jak i dla fanów clubbingu, czeskiego piwa i nocnego szaleństwa. Koneserzy wina oszaleją tutaj z radości. Praktycznie w każdej restauracji czy barze znajdziecie całą gamę smacznych lokalnych morawskich win w bardzo przystępnych cenach.

 

Stary i Nowy Ratusz

Czechy Brno

Czechy Brno

Czechy Brno

 

Stary Ratusz zlokalizowany jest przy ulicy Radnicka 8 i jest najstarszą budowlą świecką w Brnie. Budynek do roku 1935 był siedzibą rady miejskiej. Na uwagę zasługuje tu bogato zdobiona brama Ratusza z dość mocno przekrzywioną jedną z jej wieżyczek. Zakrzywienie jest ponoć zemstą kamieniarza za nieotrzymanie zapłaty za swoją pracę. W korytarzu tuż nad wejściem do Ratusza podwieszono olbrzymiego krokodyla tzw. brneńskiego smoka, który chroni miasto przed ludźmi przybywającymi ze złymi intencjami. Do zwiedzania udostępniono też wieżę ratuszową z punktem widokowym na całe miasto. Z kolei Nowy Ratusz znajduje się na Placu Dominikańskim w kompleksie barokowych budynków i  jest siedzibą Burmistrza Brna i magistratu.

 

Targ kapustny

Czechy Brno

Czechy Brno

Czechy Brno

 

Leży tylko parę kroków od Starego Ratusza. Każdego ranka wypełniają go stragany ze świeżymi ziołami, warzywami, owocami i kwiatami. Jeśli lubicie takie miejsca (my uwielbiamy!) to koniecznie musicie tam zajrzeć. Co ciekawe pod targiem kapustnym w jego podziemiach znajdziecie rozległy labirynt z interesującą podziemną trasą do zwiedzania.

 

Katedra św. Piotra i Pawła