9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

przez Anita & Paweł
0 komentarz
9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

Ołomuniec? A cóż to za miasto? Warto je w ogóle zobaczyć?” Sami do niedawna zadawaliśmy sobie takie pytania. Pewnie nigdy byśmy nie trafili do tej czeskiej miejscowości, gdyby nie mała sugestia ze strony jednej z naszych koleżanek. Będąc w kilkudniowej podróży po Południowych Morawach dostaliśmy od niej wiadomość: “Jak wystarczy Wam czasu koniecznie zajrzyjcie do Ołomuńca – nie pożałujecie!” Miała rację. To jedno z ładniejszych czeskich miast. Taka trochę mini Praga z równie bogatą architekturą, kulturą i dziedzictwem religijnym. Ustępuje czeskiej stolicy tylko co do wielkości. Co ciekawe Ołomuniec znalazł się na pierwszym miejscu w opublikowanym przez przewodnik Lonely Planet rankingu 50 europejskich miast uznanych za te najpiękniejsze, ale mało znane. Posiada wiele zabytków, które przetrwały próbę czasu podczas setek lat zawirowań i wojen. Aby zachęcić Cię do wizyty w tej  urokliwej miejscowości przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

 

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, które warto zobaczyć:

 

1. Kolumna Trójcy Przenajświętszej 

 

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

 

Zwiedzanie Ołomuńca proponujemy rozpocząć od Kolumny Trójcy Przenajświętszej – bezkonkurencyjnego symbol u miasta. 35 metrowa kolumna, na którą składa się kilkadziesiąt rzeźb o tematyce religijnej wzniesiono w XVIII wieku. Do dnia dzisiejszego pozostała praktycznie w nienaruszonym stanie i jest najwyższą tego typu budowlą zlokalizowana na terenie Czech. Nie bez powodu umieszczono ją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Architektoniczny zamysł Kolumny Trójcy Przenajświętszej miał symbolizować hierarchiczne ułożenie postaci niebiańskich. Najniższe trzy poziomy poświęcono m.in. apostołom, nad którymi góruje Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a całość wieńczy tytułowa Trójca Przenajświętsza. We wnętrzu budowli znajduje się niewielka kaplica, na której ścianach przedstawiono kilka najważniejszych wydarzeń ze Starego Testamentu oraz ukrzyżowanie Chrystusa. Kolumnę Trójcy Przenajświętszej znajdziesz na Górnym Rynku.

 

2. Ratusz gotycki 

 

9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

 

Prostokątny budynek z białą fasadą ozdobioną przepiękną sztukaterią, 76-metrową wieżą oraz licznymi mniejszymi wieżyczkami wystrzeliwującymi wprost z ceglastego dachu przyciąga wzrok każdego wchodzącego na Górny Rynek. To Ratusz – najbardziej ceniony świecki budynek w mieście i jedna z 9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, którą naprawdę warto zobaczyć.  Przez sześć wieków Ratusz dominował w życiu gospodarczym i politycznym Ołomuńca. Nadal używany jest przez lokalne władze miasta. Na szczególną uwagę zasługuje w nim gotycka Sala Obrad służąca dziś jako sala ślubów oraz Kaplica Świętego Hieronima. W każdy dzień roboczy w godzinach od 11:00 – 15:00 możesz również wejść na ratuszową wieżę, by podziwiać z niej panoramę miasta.

 

3. Zegar astronomiczny

 

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

 

Nie tylko Praga ma swojego Orloja, ma go również Ołomuniec! Zegar astronomiczny znajdziesz we wnęce na północnej ścianie Ratusza. Przetrwał prawie pięćset lat z niewielkimi zmianami. W latach 50-tych przebudowano go nieco w duchu socrealizmu. Figurki świętych zamieniono na wizerunki chłopów i robotników. Tarcza zegara zaczęła wyświetlać datę urodzin Lenina i Stalina, a także Międzynarodowy Dzień Pracownika. Pod ruchome sceny podłożono ludową muzykę. Znaczna część komunistycznych akcesoriów zniknęła po Aksamitnej Rewolucji, a zegar pozostał wspomnieniem po tamtych czasach. Do dziś można oglądać przesuwające się po nim figurki chłopów i robotników – codziennie w samo południe.

 

4. Fontanny miejskie

 

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

 

Ołomuniec może poszczycić się również bogatą kolekcją około 25 fontann miejskich. Siedem z nich pochodzi z końca XVII i początku XVIII wieku i przedstawia postacie z mitologii i historii starożytnej. Fontanny przetrwały tak długo tylko dzięki dalekowzroczności planistów