Przewodnik po Zjednoczonych Emiratach Arabskich

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

1. Jak dotrzeć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

 

Airplane2

 

Loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 

Największym portem lotniczym w ZEA jest lotnisko w Dubaju, które obsługuje większość dużych linii lotniczych. Jest ono głównym portem linii lotniczej Emirates. Linia ta regularnie lata z Warszawy. Oprócz lotniska w Dubaju jest również port lotniczy w Abu Dhabi, który obsługuje głównie Etihad. Niestety nie lata bezpośrednio z Polski ale ma podpisaną umowę z serbską Air Serbia, którą można dolecieć do Abu Dhabi z Warszawy z przesiadką w Belgradzie. W ostatnim czasie ceny na to połączenie były bardzo atrakcyjne (poniżej 1000zl RT). Zwiedzanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ostatnim czasie znacznie ułatwiło bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Kraków- Dubaj z tania linią lotniczą FlyDubai. 

TIP Poradnik Zjednoczone Emiraty Arabskie: Przy lotach z Etihad/Air Serbia dodatkowo po okazaniu biletu istnieje możliwość darmowego transportu busem z lotniska w Abu Dhabi bezpośrednio do Dubaju. Busy stoją na parkingu po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i dowożą pod stację metra Nor Bank w Dubaju. Podróż trwa ok. 2 godzin.

 

Transport do miasta z lotniska w Abu Dhabi

Transport publiczny: Autobus linii A1 odjeżdża z terminalu T3 do centrum miasta co 30-45 minut, 24 godziny na dobę. To najtańsza opcja dojazdu do centrum Abu Dhabi i kosztuje tylko Dhs 4.

Taxi: Taxi do centrum kosztuje ok. Dhs 75.

 

Transport do miasta z lotniska w Dubaju

Transport publiczny: Terminale T1 i T3 obsługiwane są przez Metro. Z Terminala T2 jeździ darmowy autobus do T1 i T3.

Taxi: Taxi do Old Dubai kosztuje ok. Dhs 25.

 

 

2. Jak uzyskać wizę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

 

visa

 

Polacy nie potrzebują już wizy na wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeśli udają się na pobyt obejmujący maksymalnie 90 dni w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych czy wizyt u znajomych i rodziny. Musicie mieć jedynie ważny paszport przez minimum 6 kolejnych miesięcy.

 

WAŻNE: Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualne informacje o wymogach wizowych.

 

3. Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? 

 

 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest gorąco, nawet bardzo gorąco. W listopadzie temperatura dochodzi do 30 stopni, a w czerwcu nawet do 50! Życie w tym skwarze umila wszechobecna klimatyzacja. W Dubaju i Abu Dhabi mają nawet klimatyzowane przystanki autobusowe. Trzeba koniecznie  pamiętać o zabraniu ze sobą kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem i nakrycia głowy. Dobrze jest mieć też coś z długim rękawem, bo klimatyzacja z metrze potrafi wywołać gęsią skórkę, a dodatkowo przyda się podczas wizyt w meczetach. Najdogodniejszą porą na odwiedzenie ZEA będzie zatem nasza jesień i zima, kiedy temperatury powietrza są dla nas znośne.

 

4. Co warto zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? 

 

Dubai_064

 

Co warto zobaczyć w Dubaju?

 

Dubaj oferuje mnóstwo atrakcji, ale jeśli masz tylko parę dni to polecamy zobaczyć te poniżej. Szczegółowy opis każdej z nich znajdziesz w 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Dubaju.

  • Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie
  • Burj Al Arab – jedyny 7-gwiazdkowy hotel na świecie
  • Palma Jumeirah – sztuczna wyspa w kształcie palmy
  • Dubai Marina – luksusowa dzielnica dla bogaczy
  • Dubai Mall – największe centrum handlowe na świecie
  • Mall of Emirates – centrum handlowe ze sztucznym stokiem narciarskim
  • Old Dubai – stara dzielnica Dubaju

 

Co warto zobaczyć w Abu Dhabi?

 

Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trochę w cieniu Dubaju, ale mimo to znajdziecie w nim parę ciekawych atrakcji wartych zobaczenia.

  • Wielki Meczet Sheikh Zayed – jeden z największych meczetów na świecie. Więcej przeczytasz o nim w poście Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi
  • Ferrari World Abu Dhabi – największe na świecie centrum rozrywkowe „Świat Ferrari”
  • Yas Island – wyspa z wieloma atrakcjami w tym z torem formuły 1

 

Co warto zobaczyć w Fujairah? 

<