Przewodnik po Wietnamie

przez Anita & Paweł
3 komentarze
Wietnam

Poradnik Wietnam

 

1. Jak dolecieć do Wietnamu? Loty do Wietnamu

 

Poradnik Wietnam zaczynamy od tematu lotów do Wietnamu. Na chwilę obecną (2016) nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski do Wietnamu. Jednak z Warszawy z jedną przesiadką dolecicie do Hanoi lub Ho Chi Minh City dzięki uprzejmości takich linii lotniczych jak Aeroflot, KLM, Qatar Airways czy Emirates. W ostatnim czasie niemal każda z tych linii oferowała przeloty do Wietnamu w dość atrakcyjnych cenach (ok.2000 zł).  

Transport do miasta z lotniska w Ho Chi Minh

Międzynarodowy Port Lotniczy Tan Son Nhat znajduje się ok. 8 km od centrum Ho Chi Minh City.
  • Autobus
Z lotniska do miasta kursują 2 linie autobusowe: 147 i 152. Koszt przejazdu to około 5000 VND. Autobusy kursują tylko do godziny 18:00. Za bagaż trzeba dodatkowo zapłacić.  Autobus linii 152 kursuje do Ben Thanh Market w District 1.
  • Taxi
Postój taksówek znajduje się na zewnątrz hali przylotów. Przejazd do centrum miasta to koszt od 120 000 do 150 000 VND. Korzystajcie tylko ze znanych korporacji takich jak Sasco, Vinasun czy Mai Linh. Przejazd nieoznakowaną taksówką może się skończyć rabunkiem! Przed wejściem do taksówki upewnijcie się, że taksówkarz włączył licznik.
  • Uber
Osobiście korzystaliśmy właśnie z Ubera. Przejazd kosztował nas 80 000 VND. Do centrum (Distrtict 1) dotarliśmy po jakiś 30 min poza godzinami szczytu.  

Transport do miasta z lotniska w Hanoi

Międzynarodowy port lotniczy Noi Bai jest największym lotniskiem w północnym Wietnamie. Znajduje się w odległości ok. 45 km na północ od centrum Hanoi.
  • Autobus
Na lotnisku znajdują się  autobusy linii nr 7 i 17, które kursują z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi. Przystanek autobusowy tych dwóch linii znajdziecie na prawo od wyjścia z terminala. Cena biletu to ok.  5 000 VND, a podróż trwa około 1 godzinę. Autobusy odjeżdżają co 15-20 minut w godzinach od 5:00 do 22:00. Linia autobusowa nr 7 obsługuje trasę z lotniska na dworzec autobusowy w Kim Ma, natomiast autobus nr 17 odjeżdża z lotniska na dworzec autobusowy w Long Bien.
  • Taxi
Postoje taksówek znajdują się na zewnątrz hali przylotów. Przejazd taksówką do centrum Hanoi kosztuje od 160 000 VND do 190 000 VND. Kurs taksówką do centrum miasta Hanoi zajmuje około 30 minut. Korzystajcie tylko ze znanych korporacji. Przejazd nieoznakowaną taksówką może się skończyć rabunkiem! Przed wejściem do taksówki upewnijcie się, że taksówkarz włączył licznik.   Zajrzyjcie również do naszego poradnika o tym „Jak znaleźć tani bilet lotniczy” – znajdziecie tam wiele cennych informacji!  

2. Wiza do Wietnamu

    Obywatele Polski potrzebują wizy, aby wjechać do Wietnamu. O tym jak ją uzyskać szczegółowo pisaliśmy w poście „Jak uzyskać wizę do Wietnamu”.  

3. Kiedy jechać do Wietnamu?

  Wietnam   Wietnam to państwo pełne kontrastów. To stwierdzenie dotyczy także klimatu. Kraj rozciągnięty jest na długości aż 1650 kilometrów – z północy na południe, więc klimat zdecydowanie różni się w zależności od szerokości geograficznej. Na północy Wietnamu pogoda lubi strasznie kaprysić. Cztery pory roku i zmienna aura sprawiają, że nie zawsze świeci tam słońce. Od listopada do kwietnia jest chłodniej, od maja do października – gorąco. W styczniu temperatura spada nawet do 10°C, przy czym ze względu na bardzo wysoką wilgotność powietrza odczuwalna jest znacznie niższa. W czerwcu normą są stałe temperatury dochodzące do ok. 30°C. Tymczasem na południu Wietnamu panuje klimat tropikalny z porą deszczową i suchą oraz wysokimi temperaturami przez cały rok. Południe najlepiej zwiedzać podczas suchych i gorących miesięcy przypadających od grudnia do kwietnia. Osobiście Wietnam odwiedziliśmy na przełomie miesięcy marca i kwietnia. O ile pogoda na południu kraju (okolice Sajgonu, Mui Ne) była idealna – temperatura dochodziła do 30 st Celsjusza, nie padało, o tyle na północy kraju nie było już tak różowo. Na wyspie Cat Ba Island, nad zatoką Halong Bay i w Hanoi temperatura wahała się miedzy 17 -24 stopni. Z powodu częstej mgły i dużej wilgotności odczuwalna temperatura była jednak dużo niższa. Dodatkowo od czasu do czasu padał deszcz.  

4. Co warto zobaczyć w Wietnamie?

  Wietnam

 

Co warto zobaczyć w Sajgonie? 

Ho Chi Minh City zwany też Sajgonem jest największym wietnamskim miastem. Znajdziecie w nim mnóstwo interesujących miejsc z kolonialną architekturą, parków, kolorowych targowisk i innych atrakcji. Stanowi ono również doskonałą bazę wypadową do Delty Mekongu, tuneli Cu Chi, czy przepięknego rejonu Mui Ne słynącego m.in. z czerwonych i białych wydm oraz przepięknych piaszczystych plaż. Sajgon dzieli tylko 6 godzin drogi od stolicy Kambodży – Phnom Penh.    
  • Pałac Zjednoczenia/Niepodległości (Independence Palace) 
To dawny Pałac Prezydenta Wietnamu Południowego, który pełni obecnie rolę muzeum. Choć budynek sam w sobie jest koszmarnie brzydki, można w nim zobaczyć pięknie urządzoną salę bankietowa, gabinet prezydencki oraz sale konferencyjne. Pod pałacem do zwiedzania udostępniono również  podziemne bunkry, w których mieściło się zaplecze centrum dowodzenia podczas wojny. Wystrój i wyposażenie pałacu nie zmieniły się od kapitulacji Południa. Muzeum czynne jest od pon- pt. w godz od 7:30-11:00 i od 13:00- 16:30. Cena biletu 30 000 VND. Pałac znajduje się na Man Ky Khoi Nghia Street niedaleko Ben Thanh Market.  
  • Hotel „Continental Saigon” 
Kręcono w nim sceny z filmu „Indochiny” z Catherine Deneuve. Było on również inspiracją dla Grahama Greene’a, autora powieści „Spokojny Amerykanin”, na której podstawie powstał film o tym samym tytule. Otoczenie hotelu jest bardzo zadbane. Znajdziecie tam pełne zieleni ulice z ekskluzywnymi sklepami  Louis Vuitton, Prada czy Rolex.  
  • Gmach Poczty Głównej Katedrą Notre Dame 
Gmach Poczty Głównej jest znakomitym przykładem francuskiej kolonizacji i najpiękniejszą pocztą w Azj Południowo-Wschodniej. Budynek został zaprojektowany przez Gustawa Eiffla – tego samego, który zaprojektował wieżę Eiffela w Paryżu. Adres: 2 Công xã Paris, District 1.  
  • Bitexco Financial Tower 
Wieża o wysokości 262 metrów znajduje się w dzielnicy biznesowej Ho Chi Minh City. Oferuje przepiękny widok na miasto z tarsu widokowego na szczycie. Niesamowite widoki rozpościerają się również z restauracji na 50 i 51  piętrze wieżowca. Taras widokowy otwarty jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 09:30-21:30. Adres: 36 Ho Tung Mau Street, District 1.  
  • Muzeum Wojny zwane też „Muzeum Amerykańskich Zbrodni Wojennych” 
Jest szokującym przypomnieniem o długiej i brutalnej wojnie wietnamskiej trwającej w latach 1945-1975.Do zwiedzania udostępniono wystawę amerykańskiego sprzętu wojskowego wykorzystywanego podczas wojny (samoloty, czołgi, wyrzutnie rakiet, bomby, broń itp.), drastyczną galerię zdjęć wietnamskich ofiar wojny i następstwa użytej podczas wojny broni chemicznej, wystawę dotyczącą stosowanych podczas wojny narzędzi i pomieszczeń do tortur itp.Muzeum czynne jest w godz. 7.30-12:00 i  13.30-17:00, cena biletu wstępu to 15 000 VND. Adres: 28 Vo Van Tan, in District 3.  
  • Tunele Cu Chi 
Powstały w latach 40. XX wieku, podczas wojny z wietnamsko-francuskiej. W latach 60. podczas wojny z Amerykanami sieć została rozbudowana i aktywnie wykorzystywana przez Vietkong. Tunele były jednym z czynników decydujących o zwycięstwie komunistycznej Północy nad armią USA. Chroniły przed bombardowaniami i służyły jako szlaki komunikacyjne. Przechowywano w nich broń i zapasy. Wykorzystywano je jako o szpitale czy centra dowodzenia partyzantów. Dzisiaj tunele Cu Chi to miejsce wędrówek turystów. Chu Chi znajdują się w odległości 40 minut jazdy od Ho Chi Minh City (ok. 70 km). W Sajgonie znajdziecie licznych touroperatorów, którzy zorganizują Wam wycieczkę do tuneli. Cena takiej atrakcji to ok. 800 000VND.  
  • Ben Thanh Market
To doskonałe miejsce na zakupy. Znajdziecie tam lokalne rękodzieło, sztukę wietnamską i inne pamiątki. Na targu znajdziecie również  liczne stragany z żywnością, przyprawami oraz niezliczone stoiska z ubraniami, butami oraz torbami i plecakami. Ben Thanh Market znajduje się w dzielnicy 1 (District 1) w samym sercu Sajgonu na skrzyżowaniu ulic Le Loi i Ben Thanh. Otwarty jest w godz:6:00–24:00.  
  • Binh Tay Market
Został zbudowany przez Francuzów w roku 1880 i znajduje się w centrum dzielnicy Chinatown. W przeciwieństwie do Ben Thanh Market jest on niewielki i głównie zaopatrują się na nim mieszkańcy Sajgonu. Na targu znajdziecie świeże owoce, warzywa i całą gamę owoców morza. Adres: 57A Thap Moui, District 6.  
Zajrzyj również do naszego posta „Hanoi czy Sajgon? Północ czy południe? Gdzie jechać? 
 

 Co warto zobaczyć w Hanoi?

Hanoi jak na stolicę kraju przystało jest kulturalnym sercem Wietnamu. Wcześniej znany był jako Thang Long. Duże obszary dzisiejszego Hanoi powstały podczas francuskiej okupacji, co zdecydowanie da się odczuć podczas zwiedzania miasta. A miasto najlepiej zwiedzać na piechotę! Hanoi jest też główną bazą wypadową do najbardziej znanej i lubianej atrakcji Wietnamu, jaką jest Zatoka Ha Long Bay czy wyspa Cat Ba Island.  Z Hanoi turyści wyruszają też na wypady górskie w rejony gór Sapa, będących domem dla wielu mniejszości etnicznych Wietnamu, do największego w Wietnamie Parku Narodowego CUC Phuong czy do Tam Coc w prowincji Ninh Binh. Szczegółowo o Tam Coc pisaliśmy w artykule Tam Coc czyli miniaturowa wersja Ha Long Bay. Zajrzyjcie koniecznie!  
  • Old Quater
To serce miasta i zdecydowany must see! W labiryncie wąskich uliczek możecie dostrzec wiele przykładów architektury kolonialnej.  Niekończąca się fala skuterów, motocykli, rowerów i samochodów przemyka tam sprawnie między rozłożonymi przy ulicach straganach z owocami i pamiątkami. Znajdziecie tu również niezliczoną ilości restauracji, bar-kuchni, sklepików, kramów czy straganów oferujących praktycznie wszystko: ubrania, buty, plecaki, walizki, torebki, portfele, tekstylia do domu, ceramikę, rękodzieła, obrazy i całe mnóstwo innych przedmiotów. Podróbki North Face, Jack Wolfskin, Adidasa, Nike, Lacoste czy Converse opanowały całą stolicę! Niestety trzeba się liczyć z tym, że część z nich jest dość kiepskiej jakości. Stara dzielnica Hanoi tętni życiem praktycznie przez całą dobę. Idealnie jest ją zwiedzać na piechotę.  
  • Świątynia Literatury 
Przepiękny kompleks świątyń w centrum Hanoi, który pierwotnie służył jako centrum nauki dedykowane chińskiemu mędrcowi i uczonemu Konfucjuszowi. Świątynia znajduje się między ulicami Ton Duc Thang Street i Van Mieu Street, w odległości ok. 2 km na zachód od jeziora Hoan Kiem. Godziny otwarcia: 08:00- 17:00 od listopada do marca i od 07:30- 18:00 w pozostałych miesiącach roku. Zamknięta w poniedziałki.  
  • Mauzoleum Ho Chi Minha 
Ho Chi Minh pozostawił niezatarty ślad w historii Wietnamu. W Hanoi nadal uznawany jest za największego lidera kraju. Czczą go niemal wszyscy i potocznie nazywają „wujkiem Ho”. Z szacunku do wodza w Hanoi powstało jego mauzoleum. Ciało Ho Ci Minha pochowano w szklanej gablocie, którą udostępniono do zwiedzania. Budynek mauzoleum był wzorowany na grobowcu Lenina w Moskwie. Raz w roku około października szczątki wujaszka Ho wysyłane są do Rosji. Jeśli planujecie odwiedzić grobowiec w tym czasie upewnijcie się, że ciało wodza jest wtedy na miejscu. Zwiedzających obowiązuje specjalny ubiór. Zabronione jest noszenie szortów, minispódniczek i koszulek z krótkim rękawem. Każdy musi pozostawić swoje rzeczy osobiste przed wejściem do mauzoleum. Nie można robić zdjęć. Liczcie się z tym, że kolejki do wejścia są olbrzymie! Godziny otwarcia: od wtorku do czwartku oraz w weekendy od 08:00 – 11:00. Zamknięte w poniedziałek i piątek.  
  • Pałac Prezydencki
Jest on klasycznym przykładem francuskiej architektury kolonialnej. Po uzyskaniu niepodległości w 1954 roku, ówczesny prezydent Ho Chi Minh, bronił się przed uznaniem budynku jako siedziby głowy państwa. Jednak ze względów reprezentacyjnych to tu przyjmowani są najważniejsi międzynarodowi goście. Kompleks otwarty jest codziennie od 7:30 do 16:00, z przerwą na obiad od 11:00 do 13:30. Opłata za wejście  wynosi  25 000 VND.  
  • Grand Opera House
To jeden z najbardziej eleganckich budynków w całym Hanoi. Operę wybudowano w 1911r. i do chwili obecnej emanuje z niej niezwykły francuski szyk. Wewnątrz odbywają się spektakle operowe i teatralne artystów z różnych zakątków świata. Opera znajduje się w okolicy jeziora Hoan Kiem na placu August Revolution.  
  • Pagoda One Pillar 
To jedna z najbardziej znanych świątyń w Wietnamie często wykorzystywana jako symbol Hanoi. Wstęp do Pagody jest bezpłatny. Przed wejściem do świątyni musicie pamiętać o stosownym ubiorze.  
  • Jezioro Hoan Kiem (Jezioro Żółwie) 
Znajduje się w samym centrum Hanoi tuż obok Old Quater. Jest najpopularniejszym miejscem spotkań wśród mieszkańców i turystów. Na jeziorze znajduje się świątynia Ngoc Son połączona z lądem uroczym, małym mostkiem.  
  • Train Street
Wąska uliczka (róg ulic Tong Duy Tan i Tran Phu – niedaleko Aptez Holiday Hotel Hanoi), po której kilka razy dziennie przejeżdża pociąg. Jest to niesamowicie ciekawe miejsce! Mieszkańcy ulicy na co dzień żyją i pracują tuż obok torów kolejowych. Życie zamiera tylko na chwilę, kiedy na horyzoncie pojawia się pociąg. Sklepy są wówczas ekspresowo zamykane, z torów znikają plastikowe krzesełka, miski z praniem, stragany i bawiące się dzieci. Po krótkiej chwili, gdy pociąg opuszcza tory, życie ponownie wraca na ulicę.   przewodnik Wietnam    

Co warto zobaczyć w Mui Ne? 

Mui Ne to bardzo popularny wśród turystów wietnamski kurort położony w południowo-wschodnim Wietnamie, nad Morzem Południowochińskim, w prowincji Binh Thuan. Oprócz plażowego lenistwa ma on do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, o których więcej pisaliśmy w poście 7 powodów, dla których warto odwiedzić Mui Ne.
  • Czerwone Wydmy – położone są w odległości ok. 3 km na północ od kurortu i charakteryzują się czerwono- brązowym piaskiem uformowanym w łagodne zbocza. Szczególnie polecamy wschód słońca na wydmach. Wstęp na teren wydm jest bezpłatny! Nie dajcie się też nabrać na płatne parkingi przy wydmach.
  • Białe Wydmy – położone w odległości ok. 11 km (godzina jazdy skuterem) od wioski Mui Ne. Przed wjazdem na teren wydm pobierana jest opłata. Białe wydmy rozciągają się na długości około kilku km i zajmują dużo większy obszar niż wydmy czerwone. U ich podnóży położona jest mała laguna z jeziorem.
  • Fairy Spring (Czerwony Wąwóz) – to mały strumyk, który wije się w czerwonym wąwozie między bambusowymi lasami, kamieniami i wydmami. Na jego końcu znajduje się mały wodospad. Spacer wzdłuż Fairy Spring trwa nie dłużej niż 1,5 godz. Najlepiej dojechać do niego rowerem lub skuterem podążając na wschód wzdłuż głównej drogi prowadzącej do czerwonych wydm. Wąwóz znajduje się tuż pod betonowym mostkiem. Wejście bezpłatne!
  • Wioska Rybacka –  kolorowa wioska rybacka położona jest na północnym krańcu zatoki. Przy wjeździe rozpościerają się z niej niesamowite widoki na wybrzeże porośnięte palmami i niezwykle kolorowe statki rybackie zacumowane w zatoce. 
Wszystkie atrakcje Mui Ne proponujemy zobaczyć bez udziału lokalnych biur podroży. Wystarczy wypożyczenie skutera w cenie 3-7$/dobę.  

Co warto zobaczyć na Cat Ba Island? 

Wyspa Cat Ba to największa spośród 366 wysp archipelagu Cat Ba, położona w południowo-wschodniej części zatoki Ha Long Bay w północnym Wietnamie. Ma ona powierzchnię 285 km². Wyspa administracyjnie należy do najbardziej znanego przemysłowego miasta Wietnamu – Hai Phong. Cat Ba Island jest idealną alternatywą dla osób chcących zobaczyć z Zatokę Ha Long Bay bez dzikich tłumów.
  • Rejs po zatoce Ha Long Bay + Lan Ha Bay + Monkey Island –  jednodniowy rejs po zatoce to wydatek ok. 670 000 VND/1 os. Więcej informacji znajdziecie w poście Czy warto odwiedzić Ha Long Bay?.
  • Cat Ba National Park – piękny park narodowy Cat Ba Island, który koniecznie musicie odwiedzić. Park Narodowy Cat Ba jest domem dla ok. 15 gatunków ssaków. Żyją tu m.in.: dziki, sarny, wiewiórki i jeże. Przez park wiedzie kilka dobrych szlaków turystycznych, w tym 18 km trasa, aż do szczytu góry Ngu Lam Peak. Widoki są przepiękne! Bilet wstępu kosztuje ok. 40 000 VND + 5000 VND parking za skuter.
  • Jaskinia Hospital Cave – jaskinia pełniła funkcję tajnego szpitala oraz kryjówki dla liderów Vietkongu podczas wojny amerykańskiej. Jej wnętrze jest wyczynem inżynieryjnym. Jaskinia liczy aż 3 pietra, na których znajdowało się aż 17 pokoi, sala operacyjna- zachowane do dziś. Jedna z sal służyła jako kino! Jaskinia znajduje się około 10 km na północ od miasta Cat Ba na trasie do Parku Narodowego Cat Ba. Bilet wstępu do jaskini to koszt ok. 30 000 VND. Na miejscu możecie skorzystać z angielskojęzycznego przewodnika.
  • Canon Fort – znajduje się na wysokości 177 metrów nad poziomem morza tuż nad miastem Cat Ba. W Forcie możecie zobaczyć stare bunkry i lądowisko dla śmigłowców, a także wspaniałe widoki rozciągające się na wyspę Cat Ba Island, jej wybrzeże oraz zatokę Lan Ha Bay. Bilet wstępu to ok. 40 000 VND.
Wyżej wymienione atrakcje szczegółowo opisaliśmy w artykule Co warto zobaczyć na wyspie Cat Ba.  

Co warto zobaczyć w Sa Pa?

Sa Pa to miasto w północnym Wietnamie w prowincji Lao Cai. W czasach kolonialnych pełniło ono funkcję górskiego kurortu dla Francuzów. Miasto leży na wysokości ok. 1600 m n.p.m., na wzgórzach oddzielonych głęboką doliną od masywu zwanego „Dachem Indochin”. Obecnie miejsce to jest bardzo popularne ze względu na piękno otaczających gór. Okolice Sa Pa zamieszkują mniejszości etniczne Hmong, Dao i Tay. Osobiście w rejony Sa Pa nie dotarliśmy i bardzo tego żałujemy. Pozwoliliśmy sobie tylko o niej wspomnieć, bo być może to Wam uda się tam dotrzeć.  

Co warto zobaczyć w środkowym Wietnamie?

Jeśli chodzi o środkowy Wietnam to warto zobaczyć miasta Hue, Hoi An oraz My Son. Fajnie opisali je Ania i Artur z bloga Czas Na Wywczas, dlatego zachęcamy Was do wizyty na ich stronie.  

5. Jak poruszać się po Wietnamie? 

  Poradnik Wietnam
 

Jak poruszać się po Sajgonie i Hanoi?

 

  • Taksówki motocyklowe (Xe Om)
Mimo, iż rząd Wietnamu mocno wspiera komunikację autobusową, to jednak najważniejszym środkiem lokomocji na krótkich dystansach w wietnamskich miastach są taksówki motocyklowe czy motorowerowe. Taksówkarzy motocyklowych można znaleźć praktycznie wszędzie: przy głównych atrakcjach turystycznych, biurowcach, targach czy na rogach ulic. Cenę przejazdu należy wcześniej wynegocjować! Koszt przejazdu zależy od odległości i pogody. Wyższe są oczywiście w nocy i przy głównych atrakcjach turystycznych. Zawsze powinny być jednak tańsze niż przejazd taksówką. Koszt przejazdu taksówką motocyklową w Hanoi nie powinien przekroczyć 50 000 VND. Zawsze korzystając z takiego rodzaju transportu zwracajcie uwagę na to, czy taksówka motocyklowa ma zainstalowany taksometr i należy do popularnej w mieście korporacji. Transport taksówką motocyklową z większym bagażem jest raczej wykluczony.
  • Skuter
Skutery bądź motory to idealny środek transportu po mieście. Zapewniają wręcz nieograniczone możliwości odkrywania mało odwiedzanych miejsc. Dzięki nim dojedziecie praktycznie wszędzie i jesteście całkowicie niezależni. Skutery wypożyczycie niemal w każdym wietnamskim mieście w cenie 5-7 $ za dzień.
  • Taxi
Taksówki to najwygodniejsza forma transportu po mieście. Znajdziecie je bez problemu w większości dużych miast. Przed rozpoczęciem podróży zawsze poproście o włączenie licznika!  Ceny wahają się od 12 000 do 15 000 VND za 1 km. Doskonałą reputację mają dwie firmy taksówkarskie: Mai Linh oraz Vinasun.
  • Uber
Tak, w Wietnamie jest Uber. Sami osobiście korzystaliśmy z jego usług w Ho Chi Minh City. Przejazd z lotniska nowiutkim autem do dzielnicy 1 (centrum miasta) kosztował nas 80 000 VND. Czas dojazdu to jakieś 30 min poza godzinami szczytu.  

Jak poruszać się po Wietnamie? 

 
  • Autobusy
Najbardziej popularny środek transportu pomiędzy wietnamskimi miastami. Autobusy są zazwyczaj klimatyzowane, posiadają WiFi oraz bardzo wygodne szerokie fotele. Autokary nocne i te jeżdżące na dłuższych trasach wyposażone są dodatkowo w siedzenia rozkładające się do pozycji pół leżącej. Przed wejściem do takiego autokaru obowiązkowo trzeba ściągnąć buty. W cenę biletu bardzo często wliczona jest butelka wody mineralnej. Bilety można kupić bezpośrednio u przewoźnika lub w wielu lokalnych biurach turystycznych (te zawsze doliczają sobie prowizję za sprzedaż biletu). Najpopularniejszy jest tzw. Open Ticket na daną trasę, zazwyczaj na trasie między Hanoi i Sajgonem z możliwością przerwania podróży w takich miejscach jak np. Nha Trang, Hoi An czy Hue. Koszt takiego biletu wynosi ok. 45- 75$ w zależności od przewoźnika. W cenę biletu wliczony jest często odbiór spod hotelu. Open Ticket kupcie w licznych, lokalnych biurach turystycznych lub u przewoźnika.
Osobiście korzystaliśmy z pojedynczych przejazdów na trasie:
  • Sajgon – Mui Ne – przewoźnik Hanh Cafe, podróż trwała ok. 5h (w tym 20 min stop na lunch), cena ok. 7-11$.
  • Sajgon – Phnom Penh w Kambodży – przewoźnik Kumho Samco Buslines i Giant Ibis, cena ok. 15$.
  • Hai Phong – Cat Bat Island- autobus + łódka + minibus, cena około 150 000 VND/ 1os. – nie dajcie się oszukać podczas zakupu biletu! Ostatni autobus na Cat Ba Island z Hai Phong odjeżdża koło godziny 16:00, podróż trwa 2 godz.(info z 2017)
 
  • Minibusy
Obok autobusów to najpopularniejszy środek transportu po Wietnamie. Minibusy odjeżdżają zazwyczaj z dworców autobusowych. Pasażerowie mogą do nich wsiadać również na trasie. Wysiąść możecie w dowolnym momencie. Opłatę za przejazd pobiera zazwyczaj kierowca.
  • Kolej
Wietnamska kolej pochodzi jeszcze z czasów kolonialnych i posiada zaledwie 4 główne trasy. Najdłuższa z nich o długości około 1730 km łączy Hanoi z Ho Chi Minh. Na jej pokonanie potrzeba aż 32 godzin! Pozostałe trzy to trasy między Hanoi-Hai Phong (6 godzin), Hanoi-Lang Son (5 godzin) i Hanoi-Lao Cai (10 godzin). Wietnamskie pociągi jeżdżą bardzo powoli, ale przy tym są bezpieczne i punktualne. Ceny biletów uzależnione są od klasy pociągu i rodzaju wykupionego miejsca: hard seat, soft seat, hard bed, soft bed czy VIP bed. Na dłuższe trasy zaleca się miejsca leżące albo w wagonach sypialnych, które jednak trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem. Rozkład jazdy, trasy, ceny biletów oraz rezerwacji biletów możecie dokonać na stronie kolei wietnamskich.
  • Samolot
Po Wietnamie możecie przemieszczać się również drogą powietrzną. Na pewno jest szybko, ale niekoniecznie tanio. Osobiście skorzystaliśmy z jednego przelotu na trasie Ho Chi Minh City – Hi Phong liniami Vietnam Airlines. Koszt przelotu wyniósł nas około 120 zł/1os. Bilet kupicie online na stronie przewoźnika lub w lokalnym biurze turystycznym zajmującym się sprzedażą biletów lotniczych. Jest ich mnóstwo zarówno w Sajgonie jak i Hanoi. Osobiście proponujemy jednak samodzielny zakup bez pośredników. Z pewnością będzie dużo taniej! Oprócz Vietnam Airlines pomiędzy wietnamskimi miastami latają też Asiana Airlines, Korean Air czy tanie linie VietJet Air i Jetstar.  

6. Noclegi w Wietnamie

  Poradnik Wietnam

Baza noclegowa w Wietnamie jest bardzo dobrze rozwinięta. W każdym mieście bez problemu udawało nam się znaleźć tani nocleg. Korzystaliśmy z hosteli oraz hoteli znalezionych na booking.com. Bez problemu rezerwowaliśmy również noclegi wchodząc wprost z ulicy.  

Polecane przez nas noclegi:

Ho Chi Minh City

  • Saigon Charming Hostel
Hostel Saigon Charming położony jest w samym centrum miasta, w dzielnicy District 1. W jego okolicy znajduje się park Tao Dan, targ Ben Thanh, liczne bary i restauracje czy muzeum sztuki. Lotnisko Tan Son Nhat położone jest w odległości 7 km. Hostel oferuje noclegi zarówno w pokojach typu dorm jak i prywatnych (2-3 os). Pokoje wyposażone są w telewizor i klimatyzację. Na miejscu dostępny jest bar. W hostelu mieści się również wypożyczalnia rowerów. Hostel jest to czysty i idealnie zlokalizowany. Śmiało możemy go polecić wszystkim tym, którzy nie wymagają jakiś dodatkowych wygód. Cena: 22$/2 os. ze śniadaniem (pokój prywatny) Adres: 28/11A Ton That Tung, District 1, Ho Chi Minh Rezerwacja: Booking.com  
  • Eco Backpackers Hostel
Hostel Eco Backpackers to zdecydowanie nasz faworyt! Idealnie położony, w samym centrum District 1. Znajduje się zaledwie 600 metrów od targu Ben Thanh, 1 km od Pałacu Zjednoczenia oraz 3,5 km od Muzeum Wojskowego. W jego okolicy znajduje się mnóstwo restauracji, barów i garkuchni. Dodatkowo może się pochwalić mega uprzejmą, pomocną i sympatyczną obsługą. Oferuje klimatyzowane pokoje prywatne i wieloosobowe z bezpłatnym WiFi. W obiekcie dostępna jest całodobowa recepcja oraz bezpłatna kawa i herbata. Cena: 20$/2 os. (pokój prywatny) Adres: 264 De Tham, District 1, Ho Chi Minh, Wietnam Rezerwacja: Booking.com  

Wyspa Cat Ba Island

  • Cat Ba Hostel
Cat Ba Hostel to jeden z lepszych hosteli w wiosce. Oferuje zarówno pokoje prywatne jaki i współdzielone. Ma międzynarodową obsługę, więc nie powinniście mieć problemów, aby się w nim dogadać. Dodatkowo znajduje się tam biuro turystyczne oferujące wycieczki po Zatoce Ha Long Bay i Lan Ha Bay oraz zwiedzanie innych atrakcji w okolicy. Sami osobiście wykupiliśmy u nich rejs po Zatoce Lądującego Smoka. Nie uwierzycie, ale kilka miesięcy po naszym powrocie do Polski, na jednaj z krakowskich ulic spotkaliśmy dziewczynę, która pracowała w hostelu na recepcji! Cena: 5$ za pokój 2 os. Adres: 160 Nui Ngoc Street, Cat Ba Town Rezerwacja: booking.com  

Hanoi

  • Hanoi Guest House
Hanoi Guest House zlokalizowany jest w samym sercu Old Quarter, 3 minuty spacerem od jeziora Hoan Kiem, świątyni Ngoc Son Temple i wodnego teatru marionetek. Pokoje są niezwykle przytulne, choć niewielkie. W cenę wliczone jest porządne śniadanie.  Obsługa jest bardzo pomocna i sympatyczna. Był to jeden z lepszych hoteli w jakim nocowaliśmy podczas naszego pobytu w Wietnamie. Cena: 30$/2 os ze śniadaniem Adres: 85 Ma May Street, Hoan Kiem, Hanoi, Wietnam Rezerwacja: Booking.com  

Mui Ne

  • SunSea Resort
SunSea Resort to fantastyczne miejsce! Jak na resort przystało oferuje noclegi w przepięknych bungalowach położonych tuż przy samej plaży w cudownym ogrodzie. Na terenie tego małego i mega klimatycznego resortu  znajdują się 2 baseny, w tym jeden z widokiem na morze, elegancka restauracja, w której serwowane są przepyszne śniadania. Mimo, iż ceny z nocleg do najtańszych tu nie należały, jesteśmy zdania, że raz na jakiś czas można sobie pozwolić na taki mały luksus. Serdecznie polecamy to miejsce! Naszą szczegółową recenzję z tego miejsca znajdziesz w artykule Recenzja Hotelu SunSea Resort w Mui Ne.  Cena: 200 PLN za 2 os. bungalow Adres: 50 Nguyen Dinh Chieu, Ham Tien Ward, Mui Ne Rezerwacja: booking.com Booking.com  

7. Kuchnia wietnamska

  Poradnik Wietnam   Wietnamskie jedzenie to jedno z najlepszych w Azji, jeśli nie na świecie. W całym kraju nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem smacznej i taniej kuchni. Street food jest tam wszechobecny! Narodowym daniem Wietnamczyków, którego można spróbować dosłownie wszędzie, jest zupa pho. Danie pochodzi z północnej prowincji Nam Dinh. Stamtąd, przez Hanoi rozprzestrzeniło się na cały kraj. Zupa pho to wietnamska odmiana rosołu. Występuje w wersji z kurczakiem, bądź wołowiną. Są jednak restauracje, gdzie zupę podaje się z pulpetami (moc) albo świeżym jajkiem. Dodatki zmieniają się zależnie od regionu. W Hanoi i Sajgonie zupa różni się od siebie szerokością makaronu, słodyczą bulionu i wkładką ziołową. Na południu Wietnamu zupę pho je się głównie na śniadanie, na północy przez cały dzień. Będąc w Wietnamie koniecznie musicie jej spróbować! Liczne restauracje, bar kuchnie i wietnamskie knajpki z czerwonymi plastikowymi stołkami oprócz zupy pho oferują całą gamę przepysznych wietnamskich potraw takich jak: sajgonki, bun bo hue (zupa wołowa), com tam (ryż z wieprzowiną), wołowinę na gorącym półmisku i liczne dania z owocami morza. Menu w restauracjach przyprawiają o zawrót głowy, tyle jest w nich dań do wyboru! Fantastyczne zapachy mięty, trawy cytrynowej, tajskiej bazylii, cynamonu czy kolendry unoszą się wszędzie!  

Polecane przez nas restauracje

 
  • Ho Chi Minh City: Lam Cafe
Typowa wietnamska restauracja z czerwonymi plastikowymi krzesełkami zlokalizowana przy jednej z głównych ulic w Dzielnicy 1. Wybór w menu jest ogromny. My szczególnie polecamy zupę pho! Była najlepsza ze wszystkich jakich próbowaliśmy w Wietnamie. Adres:  175 Bui Vien, District 1  
  • Ho Chi Minh City: Vang Cafe
Vang Cafe znajduje się tuż obok wspomnianej wyżej Lam Cafe.  Sajgonki i dania na gorącym półmisku są w niej wyborne. Adres:  Bui Vien, District 1  
  • Ho Chi Minh City: My Life Coffee
Idealne miejsce na popołudniową kawę. Jest to dość elegancka i nowoczesna kawiarnia kompletnie różna od typowych wietnamskich bar-kuchni. Zlokalizowana w okolicy Katedry Notre Dame i budynku Poczty Głównej. Jest idealną alternatywą dla Starbucks czy Coffeebean, przy czym kawa jest tu znacznie lepsza niż w wspomnianych wyżej sieciówkach. My zakochaliśmy się w serwowanych tam koktajlach z mango. Adres:  257 Tran Hung Dao, Co Giang  
  • Hanoi: Wam Tiem com MOT NG
Bardzo przyjemna restauracja w samym centrum Old Quarter. Cieszy się tak dużą popularnością, że często ciężko w niej o wolny stolik, bo serwowane tam dania kuchni wietnamskiej są przepyszne. Restauracja serwuje też gotowe zestawy obiadowe składające się z 3 dań (przystawki, dania głównego i deseru). Są one tańsze niż dania bezpośrednio z menu. Polecamy! Adres:  Ma May 72, Old Quarter  
  • Mui Ne: Mr. Crab
Choć w Mui Ne restauracji nie brakuje, to jakoś nie szczególnie nas zachwyciły. Podawane w nich jedzenie było delikatnie mówiąc „takie sobie”, a ceny wywindowane pod rosyjskich turystów. Jedyną knajpą jaką możemy Wam polecić z czystym sumieniem to Mr. Crab. Znajduje się zaraz przy głównej ulicy Nguyen Dinh Chieu biegnącej przez hotelową cześć Mui Ne. Sami możecie sobie w niej wybrać kraby, owoce morza czy ryby, które zostaną Wam przyrządzone na miejscu. I choć restauracji tego typu w Miu Ne jest wiele, w tej zdecydowanie smakowało nam najlepiej. Adres: 173, 177 Nguyen Dình Chieu  

8. Ludzie w Wietnamie

  Poradnik Wietnam   Wietnamczycy to pomocni i uczynni ludzie, choć niestety mają dość spore tendencje do naciągania i oszukiwania turystów. Jakimś dziwnym trafem ceny za jedzenie, atrakcje turystyczne, przejazd taksówką czy nawet bilet autobusowy drastycznie wzrastają gdy jest nimi zainteresowany „białas”. Dlatego pamiętajcie, że podczas zakupu czegokolwiek musicie się zawsze targować! Wietnamczycy słabo znają angielski, ale zawsze próbują się dogadać i pomóc. W ostateczności zaprowadzą nawet za rączkę do szukanego miejsca. Zazwyczaj nie mają też nic przeciwko, gdy robi się im się zdjęcia bez pytania. Pamiętajcie jednak o tym, że niezależnie od tego w jakim jesteście aktualnie kraju, grzeczniej będzie najpierw zapytać.  

9. Język w Wietnamie

Językiem urzędowym jest język wietnamski. W hotelach, restauracjach czy lokalnych biurach podróży w Hanoi czy Sajgonie nie powinniście mieć problemów z dogadaniem się w języku angielskim. Gorzej jest już na ulicy. W kurortach takich jak Mui Ne niektórzy Wietnamczycy porozumiewają się też w języku rosyjskim. Na prowincji kontakt w jakimkolwiek obcym języku jest raczej utrudniony.  

10. Bezpieczeństwo w Wietnamie

Poradnik Wietnam nie byłby kompletny bez tematu bezpieczeństwa. Wietnam to bardzo bezpieczny kraj. Nie odnotowuje się tu ani ataków terrorystycznych ani zbrojnych napaści. Jedynie radzimy uważać na kieszonkowców grasujących na terenie Hanoi czy Sajgonu. Bardzo popularne są tu kradzieże na tzw.” wyrwę” tj. wyszarpywanie/wyrywanie torebek, plecaków przez motocyklistów. Pamiętajcie również o tym, że poziom życia w Wietnamie jest wyraźnie niższy niż w Polsce, dlatego nie obnoście się zbytnio ze swoim sprzętem fotograficznym czy pieniędzmi. Dodatkowo, zagrożeniem może być bardzo chaotyczny i intensywny ruch jednośladów na ulicach dużych miast. Drogami przemieszcza się kolorowa i warcząca fala skuterów i motocykli przewożących jednego do nawet 5 członków rodziny! Ta jednolita i zbita masa pędzi przez skrzyżowania tylko w znanym sobie kierunku totalnie nie zwracając uwagi na przechodniów. Mamy jedną radę – przechodźcie przez ulice pewnie i spokojnie, najlepiej za Wietnamczykiem. Kierowcy skuterów i tak w jakiś magiczny sposób zawsze Was sprawnie wyminą :-)  

11. Sieć komórkowa w Wietnamie

Musicie wiedzieć, że nie wszyscy polscy operatorzy sieci komórkowej podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Nie zrobił tego np. T-mobile! Jeśli posiadacie telefon w tej sieci liczcie się z tym, że na terenie Wietnamu z niej nie skorzystacie. Sami przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Na szczęście na miejscu możecie wykupić kartę miejscowego operatora. Często przy zakupie karty pre-paid będziecie poproszeni o pokazanie paszportu. Sprzedawców kart znajdziecie już w sklepikach w hali przylotów na lotnisku w Sajgonie czy Hanoi. Pamiętajcie, że podczas zakupu karty pre-paid warto się targować!  

12. Dni wole od pracy

Wietnamczycy to bardzo zapracowany naród. Pracują praktycznie non stop! Na odpoczynek przeznaczają jedynie kilka dni w roku: 1 stycznia, 30 kwietnia, 1 maja i 2 września. Nowy Rok Księżycowy Tet Wietnamczycy obchodzą w styczniu lub lutym, w zależności od kalendarza księżycowego. Czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku. W okresie tym nieczynna jest większość sklepów, punktów usługowych i restauracji.  

13. Szczepienia do Wietnamu

    Przed wyjazdem do Wietnamu dobrze jest wykonać szczepienia przeciwko: błonicy/tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, ewentualnie wściekliźnie i dendze. Nie są to szczepienia obowiązkowe, lecz zalecane. Na terenie całego Wietnamu (głównie południe kraju i tereny wiejskie) występuje zagrożenie malarią. My podczas całego swojego pobytu w Wietnamie stosowaliśmy profilaktykę antymalaryczną tj. repelenty oraz leki antymalaryczne. Więcej o zdrowiu w podróży przeczytacie w artykule Jak zadbać o swoje zdrowie przed i podczas podróży.  

14. Waluta w Wietnamie

    Walutą jest dong (VND).  1 PLN – 5819.26 VND W większości wietnamskich sklepów, na targach, bazarach obowiązuje indywidualne ustalanie cen. Niestety musicie liczyć się z tym, że ceny dla cudzoziemców są zdecydowanie wyższe niż dla Wietnamczyków. Przed zakupem czegokolwiek zawsze się targujcie! Nawet w lokalnych biurach podróży oferujących sprzedaż biletów autobusowych i wycieczek po okolicy. Bankomaty znajdują się na całym obszarze kraju, jednakże nie wszystkie obsługują karty z Polski. Najpewniej korzystać z bankomatów zagranicznych banków ANZ BANK oraz HSPC. Bankomaty dostępne są również na lotniskach oraz w centrach miast.   Bankomaty znajdziecie we wszystkich turystycznych miastach Wietnamu i na lotniskach. Niestety niektóre z nich nie obsługują kart z Polski. Proponujemy korzystać z zagranicznych bankomatów takich jak HSBC czy ANZ Bank. W Wietnamie można też płacić dolarami, ale w dongach zawsze wychodzi taniej. Ze względu na wysoką inflację donga na bieżąco kontrolujcie oficjalny kurs tej waluty!  

Kalkulator Walut

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności