Strona Główna InnePrzewodniki po miastach Stolica Tatarstanu. Dlaczego warto jechać do Kazania?

Stolica Tatarstanu. Dlaczego warto jechać do Kazania?

przez Anita & Paweł
1 komentarz
Ciekawe miejsca w Kzaniu

Gdyby nie mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 i mecz Polska – Kolumbia rozegrany na stadionie w Kazaniu, pewnie nigdy nie zdecydowalibyśmy się odwiedzić tego miasta. Teraz wiemy, jak wiele byśmy wtedy stracili. Stolica Republiki Tatarstanu i jedno z najstarszych miast w Rosji naprawdę nas urzekło. Kazań to przykład harmonijnej mieszanki kultury tatarskiej i słowiańskiej. Niespodziewane połączenie składników, które tworzą bardzo smaczną potrawę. To co rosyjskie płynnie łączy się tam z tym co tatarskie. To co prawosławne z tym co muzułmańskie. To co stare z tym co nowe. Kazań jest żywym przykładem tego, jak różne grupy etniczne i wyznawcy odmiennych religii mogą żyć obok siebie w pokoju przez wiele stuleci. Piękne zabytki, urzekające świątynie, zadbane ulice, przytulne parki, wyśmienita tatarska kuchnia i przyjaźni mieszkańcy to główne atuty Kazania. „Garnek do gotowania”, bo tak brzmi nazwa miasta w języku tatarskim to niedoceniony skarb na turystycznej mapie Rosji. Miasto unikatowe, które zasługuje na uwagę. W poście przedstawimy Ci główne atrakcje i ciekawe miejsca w Kazaniu. Jeśli będziesz miał okazję pojechać do Tatarstanu nie wahaj się ani chwili. Nasz mały przewodnik po Kazaniu zdecydowanie ułatwi Ci jego zwiedzanie.

 

Ciekawe miejsca w Kazaniu, które musisz zobaczyć 

 

#Przespaceruj się ulicą Baumana

 

ciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniu

 

Zwiedzanie Kazania rozpocznij od spaceru po Bauman Street. Jest to główny deptak w mieście, tętniący życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Obok sklepów z pamiątkami znajdziesz tam liczne kawiarnie, bary i kluby. Wzdłuż ulicy zlokalizowanych jest także kilka ciekawych atrakcji miasta. Na uwagę zasługuje m.in. Muzeum Socjalistyczne, Monastyr Jana Chrzciciela, rosyjski akademicki Wielki Teatr Dramatyczny czy Sobór Objawienia Pańskiego ze znacznie odbiegającą wyglądem od całej reszty budynku wysoką, ceglaną dzwonnicą. Ponoć w dzwonnicy znajdowała się kiedyś kameralna sala koncertowa. Dziś koncertu niestety w niej nie posłuchasz, ale możesz się na nią wspiąć, aby z góry pooglądać panoramę miasta. Bilet wstępu na dzwonnicę to koszt około 100 rubli. Na Bauman Street stoi też rzeźba kazańskiego kota tak często pojawiająca się na listach najciekawszych i najbardziej niezwykłych zabytków w Rosji. Legenda głosi, że 30 kotów z Kazania zostało sprowadzonych do St. Petersburga, aby polować na myszy w Pałacu Zimowym (znanym również jako współczesne Muzeum „Ermitażu”). Ich migrację zarządziła sama Caryca Katarzyna po jednej ze swoich wizyt w Tatarstanie. Waleczne kazańskie koty ponoć wywiązały się ze swojego zadania znakomicie ratując tym samym pałac przed szkodliwymi gryzoniami. W podzięce dostały pomnik na głównej ulicy Kazania.

 

#Odwiedź Kreml

 

ciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniu ciekawe miejsca w Kazaniu

 

Podążając ulicą Baumana ku ujściu rzeki Kazanki do Wołgi dotrzesz do najważniejszej atrakcji Kazania jaką jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kazański Kreml. Wiele rosyjskich miast wzięło swój początek od budowy tego typu twierdzy. Kazań nie był tu wyjątkiem. Ta najstarsza budowla w mieście jest jedyną zachowaną do dziś tatarską twierdzą w Rosji. Łączy w sobie osiągnięcia inżynierii wojskowej Tatarów, Rosjan i architektów z Europy Zachodniej. Jej historyczne centrum wypełnione wiekowymi budowlami otacza pierścień białych murów o długości ponad 1800 metrów. Umieszczono w nich aż osiem wież, z czego biała wieża Spasskaya jest głównym wejściem na teren Kremla. W bezpośrednim sąsiedztwie Kremla, naprzeciw głównego wejścia znajdziesz niezwykle interesujące Muzeum Narodowe Republiki Tatarstanu. Ekspozycja poświęcona jest najstarszym znaleziskom z terenów dzisiejszego Tatarstanu oraz tematyce związanej z państwowością Bułgarów Wołżańskich (założycieli Kazania). Zwiedzanie Kremla za wyjątkiem muzeów jest darmowe.

 

#Nie pozwól zawalić się wieży Soyembike

 

ciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniu

 

Po przekroczeniu murów kazańskiego Kremla proponujemy Ci skierować się w kierunku wieży Soyembike. Stanowiła ona kiedyś główne wejście na wewnętrzny plac twierdzy. To tu przed wiekami znajdował się Pałac Chanów, a dziś mieści się siedziba prezydenta republiki Tatarstanu. Co wyróżnia ją na tle innych kazańskich wież? Ano to, że jest to jedyna zachowana budowla w mieście, która pochodzi z okresu tatarskiej Złotej Ordy i dodatkowo jest krzywa! Z wieżą Soyembike wiąże się też tragiczna miejscowa legenda.

Głosi ona, że wieża nosi imię jedynej kobiety, która władała Chanatem Kazańskim. Po tym jak Iwan IV Groźny zajął Kazań, chciał pojąć księżniczkę Soyembike za żonę. Nie była ona tym pomysłem zachwycona. Przekonała Iwana, że wyjdzie za niego, pod warunkiem, że ten zbuduje dla niej wieżę wyższą niż jakakolwiek inna budowla w mieście. Życzenie pięknej Soyembike zostało spełnione. Podczas ceremonii ślubnej kobieta poprosiła o pozwolenie, aby spojrzeć na miasto ze szczytu wieży. Po wejściu na ostatnią kondygnację rzuciła się z niej w dół. Podczas gdy bajka ta przetrwała przez te wszystkie lata, szacuje się, że budowa 58-metrowej wieży nastąpiła w XVII lub XVIII wieku.

 

#Zachwyć się Meczetem Kul Sharif

 

ciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w KazaniuKazań

 

Wieże wieżami, ale naszym zdaniem najpiękniejszym budynkiem znajdującym się za murami Kremla jest meczet Kul Sharif. Pierwotnie wybudowany w XVI wieku i uważany w tym czasie za największy meczet w Europie, został zniszczony po inwazji Iwana IV Groźnego na Kazań. Starania o odbudowę świątyni rozpoczęły się dopiero w 1996 r. i zakończyły sukcesem po około 10 latach. Mimo, iż jej renowacja pochłonęła strasznie dużo czasu i mnóstwo datków od wiernych, warto było czekać. Z białymi łukami, kopułami i minaretami zwieńczonymi błękitem nieba, meczet Kul Szarif jest najbardziej imponującą budowlą w Kazaniu. Kopuła meczetu udekorowana jest w stylu czapki kazańskiej – złotego wieńca chanów tatarskich. Świątynia zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Jej wnętrze udekorowano malunkami, ręcznymi rzeźbami i witrażami. Meczet Kul Sharif robi niesamowite wrażenie. Będąc w Kazaniu nie możesz go pominąć, tym bardziej że jego zwiedzanie jest darmowe.

 

#Zajrzyj do wnętrza Soboru Zwiastowania

ciekawe miejsca w KazaniuKazańciekawe miejsca w Kazaniu

 

Zwiedzanie kazańskiego Kremla nie byłoby kompletne bez wizyty w Soborze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wzniesiony na cześć zdobycia Kazania przez wojska carskie jest jedną z piękniejszych bazylik na terenie miasta. W czasie walk o Kazań podczas wojny domowej w Rosji świątynia została uszkodzona. Wszystkie jej kopuły zawaliły się na wskutek uderzeń pocisków. Po latach skrzętnie ją odbudowano, po to by zachwycała wszystkich odwiedzających stolicę Tatarstanu.

 

#Zrób sobie zdjęcie przy Pałacu Rolników

 

Pałacu Rolników KazańPałac Rolnikówciekawe miejsca w Kazaniu

 

Pałac Rolników, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Tatarstanu to jeden z najchętniej fotografowanych budynków w Kazaniu. Nowoczesna budowla w stylu eklektycznym przyozdabia większość pocztówek i folderów reklamowych miasta. Nie jest tajemnicą, że na jej budowę wydano ogromne pieniądze publiczne. Centralnym elementem fasady budynku jest olbrzymie drzewo, symbolizujące płodność i dobrobyt. Wieczorami światło oświetlające budynek przeobraża się w zielone liście drzewa. Niestety budynek można obejrzeć tylko z zewnątrz. Najlepszy punkt widokowy na Pałac Rolników rozpościera się z Parku Rolników oraz z tarasu widokowego na Kremlu.

 

#Spędź aktywnie czas na wałach Kremla

 

wały Kremlawały KremlaKazań

 

Ciekawe miejsca w Kazaniu to również okolice rzeki Kazanki i jej ujście do Wołgi. Między białymi murami kazańskiego Kremla, a Narodowym Centrum Kulturalnym w Kazaniu ciągną się kilkukilometrowe bulwary na wałach Kremla. Fajnie jest przespacerować się nimi, usiąść przy stoliku w przytulnej kawiarni, pojeździć na rowerze, skorzystać z siłowni na otwartym powietrzu lub obejrzeć zachód słońca. Ta całkiem nowa atrakcja Kazania nie potrzebowała wiele czasu, aby zyskać popularność wśród mieszkańców miasta i turystów. Stała się bardzo modnym i popularnym miejscem dla każdego, kto ma ochotę na małą aktywność i towarzyskie spotkania.

 

#Wybierz się na przedstawienie do bajkowego Teatru Lalek

 

ciekawe miejsca w Kazaniu

 

Teatr lalek „Ekiyat” (w języku tatarskim oznacza „ludową opowieść”) jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Rosji. Działa od 1934 roku. Obecnie mieści się w bajkowym i bardzo kolorowym budynku przyozdobionym licznymi wieżyczkami i kolumnami przy stacji metra Cloth Settlement w Kazaniu. Choć jego wygląd jest lekko kontrowersyjny, dzieciom na pewno się spodoba. Repertuar teatru składa się z klasycznych dziecięcych i młodzieżowych przedstawień opartych na motywach tatarskich baśni narodowych. Jeśli lubisz tego typu przedstawienia, więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie teatru.

 

#Obejrzyj mecz na Kazań Arena

 

ciekawe miejsca w Kazaniuciekawe miejsca w Kazaniu

 

Będąc w temacie atrakcji Kazania nie możemy nie wspomnieć o Kazań Arena. To przecież na niej rozegrał się dla nas mecz o wszystko. Z jakim wynikiem? Wiadomo. To, że stadion w Kazaniu nie przyniósł Polakom szczęścia nie oznacza, że nie jest wart zobaczenia. Na co dzień gra na nim miejscowa drużyna piłkarska Rubin Kazań. Jako że miasto znajduje się w czołówce rosyjskiego sportu i ma jedne z najlepszych w kraju drużyny piłkarskie, koszykarskie i hokejowe, na arenie w Kazaniu w 2013 roku odbywała się Uniwersjada. Obiekt gościł również Mistrzów Świata w pływaniu w 2015 r., gdyż w skład kompleksu wchodzi również Pałac Sportów Wodnych z dwoma basenami olimpijskim.

 

Kazańciekawe miejsca w Kazaniu

 

Kazań Arena znajduje się po drugiej stronie rzeki Kazanki. Najlepiej dojechać do niego metrem na stację Kozya Sloboda, a następnie przesiąść się w autobus miejski jadący w stronę stadionu. Przy wspomnianej wyżej stacji metra znajduje się Kazańskie Centrum Rodzinne. Warto je odwiedzić. Budynek przypomina wielki nowoczesny garnek lub kocioł, od którego z języka tatarskiego wywodzi się nazwa miasta. Na ósmym piętrze, ponad 32 metry nad ziemią, znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panoramiczny widok na historyczną część Kazania. Nam niestety nie było dane jej zobaczyć, bo przy Kazańskim Centrum Rodzinnym znajdowała się wówczas strefa kibica tzw. FIFA Fan Fest.

 

Inne ciekawe miejsca w Kazaniu i jego okolicach

  • Sobór Pietropawłowski. Niestety w trakcie naszej wizyty w Kazaniu był w remoncie, cały obstawiony rusztowaniem.  Świątynia znajduje się na ulicy Musa Djalil- będącej odnogą Bauman Street.
  • Jezioro Kaban – miejsce spotkań i odpoczynku mieszkańców miasta
  • Muzeum Czak-Czak – muzeum poświęcone tradycyjnemu tatarskiemu deserowiZnajdujące się w nim eksponaty przedstawiają historię potrawy, a także tatarskie stroje narodowe, które każdy odwiedzający może przymierzyć. Zwiedzanie muzeum jest płatne. Bilet wstępu kosztuje, w zależności od wybranego pakietu, od 300 do 800 rubli/
  • Most Milenijny -most wantowy nad Kazanką. Jego nazwa pochodzi od obchodów tysiąclecia istnienia Kazania, które miały miejsce w 200 5r.
  • Riviera Aquapark– wodny park rozrywki na terenie miasta.
  • Świątynia Wszystkich Religii znajduje się na obrzeżach Kazania. Ta unikalna budowla zawiera elementy kilku religii: krzyż chrześcijański, muzułmański półksiężyc, gwiazdę Dawida i kopułę chińską. W ostatecznym projekcie  przewidzianych jest 16 religii świata, w tym cywilizacji, które przestały istnieć.
  • Wyspa Swiżajsk – miasto na wodzie zbudowane przez Iwana IV Groźnego.

 

Może zainteresuje Cię również plan zwiedzania Petersburga? Koniecznie zajrzyj do naszego posta „Petersburg na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?”

 

 

Jak dotrzeć do Kazania?

  • Samolotem do Kazania

Lotnisko w Kazaniu znajduje się około 26 km od miasta. Ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Latają na niego m.in. tacy przewoźnicy jak: Aeroflot z Moskwy i Frankfurtu, Czech Airlines z Pragi, airBaltic z Rygi czy Belavia z Mińska.

Z lotniska w Kazaniu do centrum miasta dostaniesz się pociągiem, autobusem lub taksówką.

Pociąg odjeżdża bezpośrednio z Terminala 1 i Terminala 1A do Kazańskiego Dworca Kolejowego, a stamtąd już tylko rzut beretem, aby zobaczyć ciekawe miejsca w Kazaniu.  Bilet kosztuje około 200 rubli za klasę standardową i 400 rubli za klasę biznesową. Pociąg z lotniska odjeżdża co ok. 2 godziny, zaczynając od godziny 06:20 rano a kończąc na godzinie 22:33.

Autobus może nie jest najszybszą (blisko 1 godzina), ale za to najtańszą opcją dotarcia do centrum Kazania. Bilet kosztuje 20- 40 rubli. Autobusy jeżdżą codziennie od godziny 6.00 do 22.00 (ostatni autobus z lotniska wyjeżdża bodajże o 21:45). Powinieneś  być jednak przygotowany na korki i autobus pełen ludzi. Podróż może być nieco męcząca.

W Kazaniu jest dużo taksówek, ale w porównaniu do innych miast są one naprawdę tanie. Kazańskie lotnisko ma oficjalną taksówkę ”Kazańskie miasto”, która jest prawdopodobnie droższa, ale bezpieczniejsza. Można ją zamówić przy specjalnym stoisku znajdującym się w strefie przylotów w terminala 1A . Taksówka do centrum Kazania powinna Cię kosztować około 1000 rubli.

 

  • Pociągiem do Kazania

 

ciekawe miejsca w Kazaniu

 

W centrum Kazania zlokalizowany jest Kazański Dworzec Kolejowy. Można do niego dotrzeć pociągiem z każdego większego miasta na terenie Rosji. Przez Kazań biegnie także trasa transsyberyjska.

Z Moskwy pociągi do Kazania odjeżdżają z dworca Kazansky Vokzal przy stacji metra Komsomolskaya. W zależności od rodzaju pociągu i jego klasy za bilet zapłacisz średnio od 60 Euro (2 klasa) do 150 euro (1 klasa). Pociąg pokonuje trasę w czasie od 11 do 13 godzin, w zależności od jego rodzaju.

Pociągi z Moskwy, które jeżdżą do takich miejsc jak: Jekaterynburg, Omsk lub Tumen, są zwykle nieco tańsze, ale wolniejsze i mniej przyjemne.

Pociąg z Sankt Petersburga do Kazania pokonuje trasę w około 23 godziny, a bilet kosztuje w przedziale od 90 -170 euro.

Więcej info na temat rozkładów jazdy pociągów w Rosji znajdziesz na tej stronie.

 

Jak poruszać się po Kazaniu?

W Kazaniu bardzo sprawnie działa system komunikacji miejskiej. Do wyboru masz autobusy, tramwaje, trolejbusy i metro. To ostatnie jest bardzo małe. Ma tylko jedną linię i 10 stacji – ale nawiązuje do legendarnego moskiewskiego metra dzięki unikalnym freskom, mozaikom na ścianach, witrażom i ogromnej ilości marmuru. Żetony służące jako bilety na przejazd metrem są idealną pamiątką z Kazania. Koszt biletu w/w środkami transportu miejskiego to tylko 25 rubli. W autobusie, tramwaju i trolejbusie zakupisz go bezpośrednio u kierowcy. Zdradzimy Ci jednak małą tajemnicę – do większości atrakcji dostaniesz się pieszo! Ciekawe miejsca w Kazaniu znajdują się bowiem w niewielkich odległościach od siebie. 

 

Gdzie nocować w Kazaniu?

Kazań dysponuje bogatą bazą noclegową. Nawet podczas mistrzostw świata w piłce nożnej 2018 znalezienie przyzwoitego hostelu nie było czymś mega skomplikowanym. Większość hoteli i hosteli zlokalizowanych jest przy głównej ulicy w mieście tj. Bauman Street lub jej odnogach. Osobiście mieszkaliśmy w  Hotelu 55.  Sam hostel jest dość skromny, ale oceniamy go wysoko ze względu na lokalizację. Położony jest 10 -15 min spacerem od Bauman Street oraz kazańskiego Kremla. Koszt noclegu w pokoju 2 os z łazienką to koszt około 110 zł.

 

Tutaj sprawdzisz dostępność innych hoteli w Kazaniu:Booking.com


 

Gdzie jeść w Kazaniu? 

Zwiedzanie Kazania nie byłoby kompletne bez skosztowania lokalnej tatarskiej kuchni. Przy głównym deptaku miasta tj. ulicy Baumana i jej odnogach znajdziesz mnóstwo restauracji oferujących kuchnię międzynarodową, rosyjską i tatarską. My ze swojej strony proponujemy Ci jednak wizytę w Tatarskiej Wiosce Tugan Avylym. To tam skosztujesz prawdziwych tatarskich dań, w tym słynnego na cały świat czak-czaka (tradycyjny deser tatarski z kawałeczków ciasta usmażonego na głębokim tłuszczu i sklejonych miodem). Tatarska wioska położona jest blisko dzielnicy turystycznej przy ulicy Tufan Minnullin. Dojdziesz do niej w 15 min z ulicy Baumana bądź podjedziesz na stację metra Sukonnaya Sloboda, a następnie w ok 5 minut przejdziesz do niej pieszo.

 

ciekawe miejsca w Kazaniu

 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności