Metro w Moskwie. Najpiękniejsze metro świata

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Metro w Moskwie

Największe metro świata jest w Szanghaju, najstarsze w Londynie. Po wizycie w Rosji z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że metro w Moskwie to najpiękniejsze metro na świecie. Otwarte w 1935 roku z 11-kilometrową linią i tylko 13 stacjami stało się pierwszym podziemnym systemem transportowym w Związku Radzieckim. Początkowo miało na celu promocję socjalistycznych ideałów. Podczas gdy carowie budowali w Rosji gigantyczne prywatne rezydencje, Stalin skonstruował każdą stację metra jako podziemny pałac, z którego mógł korzystać każdy obywatel. Nadzorujący budowę metra Łazar Kaganowicz powiedział: „sukces metra to sukces socjalizmu. Tam przez każdy fragment marmuru, przez każdy kawałek metalu czy betonu prześwieca nowa człowiecza dusza, nasza socjalistyczna praca, nasza krew, nasza miłość, nasza walka o nowego człowieka, o nowe socjalistyczne społeczeństwo”. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Dziś metro w Moskwie ma ponad 200 stacji położonych na trasie o długości ponad 300 km. Uznawane jest za podziemne muzeum i najpiękniejsze metro na świecie. Dziennie przewozi ponad 7 milionów osób – mieszkańców i turystów.

 

Metro w Moskwie

Metro w Moskwie to niekwestionowany majstersztyk i dzieło sztuki. Żaden inny system podziemnej kolei miejskiej na świecie nie przyciąga aż tylu turystów. A wszystko to za sprawą niezwykłego wyglądu stacji. Niektóre z nich mają nawet po 3 a nawet 4 poziomy. Aby się na nie dostać trzeba pokonać skomplikowany labirynt przejść i schodów. Te ostatnie zdają się miejscami nie mieć końca i prowadzą kilkadziesiąt metrów pod ziemię. Najdłuższe z nich liczą aż 126 m długości! To co najpiękniejsze czeka jednak na dole. Moskiewskie stacje metra to wzorcowy przykład architektury socrealizmu, na który nie szczędzono ani materiałów, ani pieniędzy, ani ludzkich sił. Wyglądają niczym pałace! Wysadzane marmurami, bogato zdobione mozaikami, posągami, rzeźbami, złoconymi dodatkami i ogromnymi żyrandolami dosłownie zapierają dech. Bloki na budowę metra sprowadzano do Moskwy m.in. z Uralu, Turkmenii, Kaukazu i Dalekiego Wschodu.

Każda ze stacji ma inny wystrój i inną historię upamiętniającą istotne wydarzenia z historii ZSRR.  Aż 44 z nich zaliczono do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji. Stacje metra są sztandarowymi przykładami monumentalnej architektury końcowych lat rządów Stalina. Jego wizerunki, w szczególności na wielkich mozaikach oraz pomniki zdobiły w pierwszych latach istnienia metra większość przystanków. Zostały jednak usunięte tuż po śmierci przywódcy. My pokażemy Ci te najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w stolicy Rosji. Większość opisanych przez nas przystanków moskiewskiego metra zlokalizowana jest przy 5 linii metra Kolcewaja zwanej też linią koła i 2 stacji metra Zamoskworieckaja.

 

Najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra

 

#Komsomolskaya (brązowa linia Kolcewaja)

 

Metro w Moskwie

 

Zwiedzanie moskiewskiego metra proponujemy rozpocząć od stacji Komsomolskaya. To największa i zdecydowanie najbardziej imponująca stacja. Usytuowana jest tuż pod placem Komsomolskaya, przy którym mieszczą się 3 główne dworce kolejowe w stolicy: Leningradzki (dla pociągów jadących do Petersburga), Jarosławski (dla pociągów jadących na Daleki Wschód i początek trasy transsyberyjskiej) i Kazański (dla pociągów jadących na południe Rosji).

Komsomolskaya przypomina bardziej wielką salę balową niż przystanek metra. Jej żółte ściany ozdobiono 68 wysokimi kolumnami z jasnego marmuru. Ponad kolumnami umieszczono zachwycające mozaiki i płaskorzeźby prezentujące broń z różnych epok. Całości dopełniają ogromne żyrandole. Stacja powstała w 1952 roku w ramach drugiego etapu budowy moskiewskiego metra. To niezwykłe barokowe arcydzieło nawiązuje do zwycięskiej wojny Rosjan z III Rzeszą. Centralna sala poświęcona jest pamięci 5 wielkich dowódców rosyjskich: Newskiego, Dońskiego, Pożarskiego, Suworowa i Kutuzowa.

 

#Novoslobodskaya (brązowa linia Kolcewaja)

 

Metro w Moskwie Novoslobodskaya Metro w Moskwie

 

Dwa przystanki za Komsomolskaya na linii Kolcewaja znajdziesz kolejną imponującą stację metra. Novoslobodskaya została udekorowana przez rosyjskiego malarza Pawła Korina. Podświetlane witraże w ciężkich mosiężnych ramach to jej motyw charakterystyczny. W oknach witrażowych, w górnej części umieszczono małe medaliony, które przedstawiają sceny rodzajowe spokojnego życia. Sześć z nich prezentuje ludzi takich zawodów jak: architekt, geograf, artysta, elektryk, muzyk i rolnik. Reszta to geometryczne wzory i pięcioramienne gwiazdy. Na końcu platformy znajduje się piękna mozaika zatytułowana „Pokój na całym świecie” autorstwa Korina. Nie sposób jej przeoczyć. Przedstawia szczęśliwą matkę trzymającą niemowlę w ramionach. Jako ciekawostkę dodamy, że barwione szkło do mozaik na stacji Novoslobodskaya wykonano w Rydze, bo w Rosji nie było wówczas takiej tradycji dekoracji okien.

 

#Belorusskaya (brązowa linia Kolcewaja)

 

Metro w Moskwie