Kuala Lumpur to dom trzech głównych kultur Azji: malajskiej, indyjskiej i chińskiej. Najbardziej zaludnione miasto w Malezji rozciąga się na powierzchni ponad 200 kilometrów kwadratowych tworząc niezwykłą mieszankę narodowościową i centrum przeróżnej aktywności poczynając od handlu, gastronomi, a kończąc na szeroko rozumianej turystyce. Gigantyczne bliźniacze wieże Petronas Twin Towers i wieża KL Tower wyróżniają Kuala Lumpur spośród wszystkich innych azjatyckich miast, podczas gdy przeszklone centra handlowe kontrastują z przepiękną architekturą w stylu kolonialnym. Spacer po wciśniętych między szklane drapacze chmur dzielnicach Chinatown i Little India, podziwianie chińskich i indyjskich świątyń oraz muzułmańskich meczetów czy wizyta w imponującym kompleksie jaskiń skalnych Batu Caves to niezapomniane przeżycie. Niezależnie od tego, czy lubisz spędzać czas spacerując po zielonym parku, czy też oddawać się zakupom w nowoczesnym wielopiętrowym centrum handlowym lub na lokalnym bazarze, Kuala Lumpur zapewni Ci to wszystko. Miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji dostosowanych do wszystkich grup wiekowych i budżetów. Rzuć zatem okiem na to co warto zobaczyć w Kuala Lumpur.
Spis treści
Kuala Lumpur – co warto zobaczyć?
1. Zrób sobie zdjęcie pod Petronas Twin Towers
Bliźniacze wieże Petronas Towers to bez wątpienia symbol Malezji. Zdobią większość pocztówek i folderów reklamowych tego kraju. Nie ma się co dziwić, bo do roku 2004 były to najwyższe wieżowce świata. Wznoszą się ku niebu na wysokość 452 metrów, mają 88 pięter, a na wysokości 41 i 42 kondygnacji łączy je przejście zwane Skybridge. Obie wieże cechuje postmodernistyczny styl, do którego wpleciono islamskie wzornictwo ze względu na muzułmańską większość zamieszkującą Malezję. Budynek ma kształt islamskiej 8-ramiennej gwiazdy. Jako ciekawostkę dodamy, że każdą z wież budowała inna firma. Jedna wieża konstruowana była przez Japończyków, druga przez Koreańczyków. Rząd Malezji chciał w ten sposób przyśpieszyć budowę obu wieżowców wymuszając na firmach budowlanych konkurencję
W jednej wieży obecnie mieści się malezyjski koncern naftowy Petronas. Drugi budynek zaanektował pod swoje biura m.in. Microsoft, IBM czy Boeing. A podstawę bliźniaczek wspiera ogromne centrum handlowe Suria KLCC, przez które dostaniesz się do zielonego KLCC Park. Znajdują się w nim liczne ścieżki spacerowe, stawy i wodospady. Wieczorami nad jeziorem Symphony Lake w KLCC Park odbywają się pokazy fontann przy akompaniamencie nastrojowej muzyki i barwnej gry świateł. Widok jest niezwykły i naprawdę warto taki pokaz zobaczyć
PORADA:
Choć na mostek widokowy łączący obie wieże ustawia się kolejka już od rana, a bilet do najtańszych nie należy naszym zdaniem warto sobie tą atrakcję odpuścić i poświęcić więcej czasu na oglądanie wież z dołu ewentualnie z sąsiednich wieżowców i mieszczących się w nich hoteli. Widok jest zdecydowanie lepszy. Pod wieże Petronas Twin Towers najlepiej wybrać się wieczorem, kiedy są pięknie oświetlone. Pod wieżami kwitnie handel wymiennymi obiektywami na telefon, które pozwalają uchwycić dwie wieże w całej okazałości. Daliśmy się złapać na taką średniej jakości zabawkę. Naszym zdaniem są to pieniądze wywalone w błoto.
2. Odwiedź centrum handlowe Suria KLCC
Będąc w temacie bliźniaczych wież Petronas Twin Towers nie możemy nie wspomnieć o centrum handlowym Suria KLCC. To sześciopiętrowy dom towarowy znajdujący się u podnóży bliźniaczych wież, obejmujący liczne sklepy, usługi, kina, supermarket i wiele lokali gastronomicznych serwujących kuchnię całego świata. Znajdziesz w nim butiki międzynarodowych, luksusowych marek, lokalne firmy odzieżowe oraz akcesoria i wyposażenie domu. Suria KLCC to raj dla kochających zakupy. Na czwartym piętrze tego ogromnego centrum mieści się również strefa gastronomiczna Rasa, w której w przystępnej cenie możesz skosztować świeżo przyrządzanych potraw. Stolik przy oknie dodatkowo zapewni Ci widoki na miasto.
3. Wjedź na punkt widokowy na wieżę KL Tower
KL Tower znana również jako Menara Kuala Lumpur to obok bliźniaczych sióstr Petronas Twin Towers najpopularniejszy drapacz chmur w Kuala Lumpur. Jest muzułmańskim obserwatorium księżycowym ułatwiającym wyznaczanie dat świąt zgodnie z kalendarzem islamskim, najwyższym nadajnikiem w mieście i znakomitym punktem obserwacyjnym (zdecydowanie lepszym niż mostek łączący Petronas Twin Towers). Może się również poszczycić obrotową restauracją Atmosphere 360, oferującą wspaniałe panoramiczne widoki na miasto. Na mierzącej 421 metrów wieży znajdują się aż dwa punkty widokowe. Jeden zabudowany (Observation Deck) na wysokości 276 metrów, drugi tzw. SkyDeck nieco powyżej na wysokości 300 metrów. Bilet na niższy pokład to koszt około 49 RM, na SkyDeck 99 RM. Aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie KL Tower.
Poza panoramicznym widokiem na miasto i obrotową restauracją na szczycie, Wieża Menara oferuje również coś niezwykłego dla wszystkich miłośników przyrody. Mamy tu na myśli otaczający wieżę zielony las Bukit Nanas – najstarszy rezerwat leśny na terenie Malezji. Zajmuje on obszar 10,5 ha i uważany jest za zielone płuca Kuala Lumpur. Można w nim podziwiać tropikalną roślinność w samym centrum potężnego i nowoczesnego miasta. W rezerwacie znajduje się kilka szlaków, które prowadzą przez liczne kładki zawieszone w koronach drzew. Wejście do Parku Bukit Nanas jest darmo.
4. Zajrzyj do barwnej dzielnicy Chinatown
Będąc w Kuala Lumpur nie możesz pominąć Chinatown! Ta niezwykle barwna dzielnica nigdy nie zasypia. Głęboko zanurzona w orientalnej kulturze, dziedzictwie i historii jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na mapie malezyjskiej stolicy. Największą atrakcją Chinatown są bez wątpienia rzędy straganów sprzedające wszelkiego rodzaju towary począwszy od jedzenia na ubraniach kończąc. Kiedy do niej dotrzesz przekonasz się jednak, że ma ona do zaoferowania nieco więcej niż tylko stosy tanich podróbek wypełniających po brzegi jej główną arterię – ulicę Petaling Street.
W dzielnicy odkryjesz bowiem zachwycające świątynie, które istnieją tam od ponad wieku. Zbudowaną w 1873 r. Świątynię Sri Mahamariamman, która jest najstarszą świątynią hinduistyczną w kraju czy chińską świątynię Chan See Shu Yuen i świątynię Guan Di Temple . Ich otwarte dziedzińce, symetryczne pawilony i misternie zdobione dachy naprawdę potrafią wprawić w niemały zachwyt
Chinatown to miejsce, w którym spróbujesz również autentycznej kuchni chińskiej. Praktycznie cała dzielnica wypełniona jest chińskimi restauracjami i straganami sprzedającymi wszelkiego rodzaju przysmaki. Wspaniałe aromaty unoszą się z każdego jej zakątka zachęcając do skosztowania unikatowych potraw, których nie znajdziesz nigdzie indziej na terenie Kuala Lumpur.
Dzielnica Chinatown to przede wszystkim raj dla łowców okazji i miejsce, w którym można znaleźć dosłownie wszystko. W godzinach wieczornych główna arteria dzielnicy – Petaling Street zadaszona ogromną, zieloną markizą chroniącą kupujących przed deszczem i ciepłem w ciągu dnia, jest praktycznie po brzegi wypełniona przeróżnej maści sklepami i straganami, oferującymi wszelkiego rodzaju towary w niskich cenach. Znajdziesz na niej podróbki markowych artykułów jak i pyszne, domowe jedzenie. Najlepsze jest to, że i tak dość niskie ceny mogą zostać obniżone, ponieważ targowanie się jest tutaj sposobem na życie.
Oprócz Petaling Street w dzielnicy China Town istnieje również wiele centrów handlowych i turystyczny bazar o nazwie „Central Market” (Pasar Seni), na którym możesz zaopatrzyć się w liczne pamiątki z Malezji. W ogromnym budynku na parterze mieszczą się liczne butiki i sklepy z pamiątkami. Z kolei pierwsze piętro przeznaczono na restauracje i jeden duży Food Court z daniami w przystępnych cenach.
5. Pokonaj 272 kolorowe stopnie do jaskiń Batu Caves
Jaskinie Batu Caves to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur, której nie możesz i Ty pominąć. Jest to zespół wapiennych grot liczących ponad 400 milionów lat, który stanowi bardzo ważne centrum pielgrzymek dla lokalnych hinduistów podczas corocznego święta Thaipusam (przełom stycznia/lutego). Hindusi z rejonów Azji Południowo – Wschodniej przybywają wówczas do Kuala Lumpur, aby wziąć udział w procesji ku czci boga Murugana. Procesja rozpoczyna się wieczorem w świątyni Sri Mahamariamman, w centrum Kuala Lumpur i przybywa do jaskiń Batu w późnych godzinach porannych następnego dnia. Cała uroczystość jest niezwykle barwnym wydarzeniem, które trwa w sumie osiem godzin. Wydarzenie liczące ponad milion pielgrzymów czyni go jednym z największych pielgrzymek na świecie
Jaskinie Batu Caves pierwotnie użytkowane były jako schronienie przez plemię Temuan. Później ich eksploatacją zajęli się Chińczycy, którzy wybierali z grot odchody nietoperzy służące im jako naturalny nawóz. Pod koniec XIX wieku Batu Caves zostały oficjalnie odkryte i zarejestrowane przez władze kolonialne, aby po latach przekształcić się w miejsce kultu hinduistycznego poświęconego bogu wojny. W skład Batu Caves wchodzą trzy główne wapienne formacje i kilka mniejszych, wewnątrz których znajdują się bogato rzeźbione hinduistyczne świątynie oraz liczne posągi bożków. Jaskinia Katedralna do której prowadzi 272 kolorowych stopni to największa i najbardziej popularna jaskinia kompleksu Batu. Pod jej sklepieniem na wysokości 100 metrów mieści się kilka hinduskich świątyń. U podnóża wzgórza Batu znajdują się dwie inne świątynie jaskiniowe – Jaskinia Galerii Sztuki i Jaskinia Muzealna oraz 42 metrowy posąg boga wojny – Murugana.
Jako ciekawostkę dodamy, że jedną z atrakcji jaskiń Batu jest również obecność małp z gatunku makaków. Zwierzęta są na tyle oswojone i swobodne, że ochoczo pozują do zdjęć. Trzeba jednak mieć się przy nich na baczności, ponieważ słyną z tego, iż w bezczelny sposób okradają turystów z torebek czy plecaków.
Ceny biletów do jaskiń Batu Caves
Jaskinie Batu można zwiedzać za darmo, ale wejście do poszczególnych hinduistycznych świątyń jest biletowane.
- Jaskinia Katedralna – wstęp wolny, godz. otwarcia 6:00 – 21:00
- Dark Cave – bilet wstępu około 35 RM, godz. otwarcia 10:00-17:00
- Jaskinia Galerii Sztuki – 15 RM
- Ramayana Cave – 5 RM
Podczas zwiedzania jaskiń Batu Caves obowiązuje specjalny ubiór! Trzeba mieć zakryte ramiona i nogi do kolan (zarówno panie jak i panowie). Na miejscu można wypożyczyć sarong.
Jak dojechać do jaskiń Batu Caves?
Jaskinie Batu Caves znajdują się 13 km na północ od Kuala Lumpur. Można do nich dojechać: taksówką, Grabem (azjatycki Uber), autobusem linii Intrakota nr 11D z Central Market lub autobusem Cityliner nr 69 z Jalan Pudu. Najlepszą opcją jest jednak pociąg KTM Komuter z głównego dworca kolejowego KL Sentral. Pociągi odjeżdżają średnio co pół godziny w godzinach od 6:56 do 22:46. Aktualny rozkład znajdziesz pod tym linkiem . Koszt biletu to tylko 2 RM w jedną stronę.
6. Zachwyć się chińską świątynią Thean Hou Temple
Będąc w temacie świątyń nie możemy nie wspomnieć o zachwycającej Thean Hou Temple na szczycie wzgórza Robson Heights w Kuala Lumpur. Ta wielopiętrowa chińska świątynia jest jedną z najstarszych i największych świątyń buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej. Uważana jest również za jedną z najbardziej dekoracyjnych budowli sakralnych w mieście. Pochodzi z 1894 roku, kiedy to chińska społeczność uczyniła Kuala Lumpur swoim domem. Sanktuarium Guan Yin, czyli Sanktuarium Bogini Miłosierdzia jest kluczowym miejscem kultu. Organizowane są w nim liczne wydarzenia, ale z roku na rok cieszy się również coraz większą popularnością wśród turystów. Świątynia swoją oryginalność zawdzięcza misternym rzeźbieniom i bogato zdobionym sufitom. W jej wnętrzu znajdują się liczne buddyjskie i taoistyczne elementy, a także tradycyjne czerwone filary. Oferuje również zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Zwiedzanie świątyni jest darmowe. Najlepszym sposobem na dotarcie do niej jest złapanie taksówki lub Graba (odpowiednik Ubera). Można też dojechać kolejką LRT.
7. Przespaceruj się wokół Placu Merdeka
Plac Merdeka to bardzo ważne miejsce z historycznego punktu widzenia. To właśnie na nim w 1957 roku ogłoszono niepodległość Malezji. Ten ogromny plac otoczony jest mnóstwem cennych zabytków, których nie można pominąć będąc w Kuala Lumpur. Na szczególną uwagę zasługują m.in: Narodowe Muzeum Tekstyliów (wstęp wolny), Narodowe Muzeum Muzyki, Kuala Lumpur City Gallery (3 razy w tygodniu o godzinie 9:00 startuje spod Galerii darmowa 2,5 godzinna wycieczka z przewodnikiem wokół Placu Merdeka) czy okazały 41 metrowy budynek Sultan Abdul Samad. Ten ostatni zachwyca swym mauretańskim stylem architektonicznym. Pierwotnie mieścił się w nim sekretariat brytyjskiej administracji kolonialnej, a później Sąd Najwyższy. Aktualnie jest siedzibą Ministerstw: Informacji, Komunikacji i Kultury. Z budynkiem sąsiaduje 108-letni Teatr Panggung Bandaraya. Na Placu Merdeka na uwagę zasługuje również anglikański kościół katedralny Najświętszej Marii Panny, który odwiedziła sama królowa Elżbieta II.
Z Placu Merdeka proponujemy udać się w jeszcze jedno miejsce. Do najstarszego murowanego meczetu w Kuala Lumpur-Masjid Jamek. Zachwyca on nie tylko swym wyglądem, ale i malowniczym położeniem u styku dwóch rzek Klang i Gombak. Wstęp do meczetu jest bezpłatny, ale podczas zwiedzania obowiązuje stosowny ubiór.
8. Skosztuj najlepszego ulicznego jedzenia na Alor Street
Alor Street to mekka smakoszy. Ta niepozorna ulica wieczorami zamienia się w jedną wielką restaurację serwującą wszystko o czym głodny człowiek zamarzy. Różnorodność potraw malajskich, chińskich i hinduskich wartych spróbowania przyprawia o zawrót głowy. Prócz dużych restauracji na ulicy rozstawiają się także mali sprzedawcy oferujący ciepłe i zimne przekąski lub owoce. Mięsożercy, wegetarianie i weganie na pewno znajdą tam dla siebie coś pysznego, co rozpieści ich kubki smakowe. Smażone owoce morza, azjatyckie szaszłyki, pierożki, soczyste owoce dają niezapomniane wrażenia wzrokowo-węchowo-smakowe.
9. Zabaw się we słynnym „Złotym Trójkącie”
Golden Triangle to słynna część Kuala Lumpur, która oferuje wiele klubów nocnych, barów i restauracji. Obszar ten obejmuje kilka ulic, ale jego główny węzeł znajduje się przede wszystkim w okolicach ulic: Jalan Imbi, Jalan Sultan Ismail i Jalan Raja Chulan tworzących trójkąt. To właśnie tutaj odwiedzający Kula Lumpur mogą wybierać spośród wielu lokali, w których można się napić i zabawić do białego rana. W okolicy znajdują się także duże centa handlowe: Low Yat Plaza, Sungai Wang Plaza, Lot 10 i Times Square, w których można zakupić ubrania czy artykuły elektroniczne.
Informacje praktyczne Kuala Lumpur
Jak dojechać z lotniska w Kuala Lumpur do centrum
Istnieją 4 opcje na dotarcie z lotniska do centrum Kuala Lumpur
- Taksówka – zdecydowanie najdroższa opcja. Taksówkę należy zamówić w okienku tuż po wyjściu z hali przylotów.
- Grab – azjatycki odpowiednik Ubera
- KLIA Express – to pociągi które łączą lotnisko w Kuala Lumpur z dworcem głównym KL Sentral. Bilet to koszt około 55 RM, a cała podróż zajmuje pół godziny. Więcej informacji o godzinach odjazdów i cenach biletów na stronie KLIA Express
- Autobus – kursuje między terminalami KLIA i KLIA2 a dworcem głównym KL Sental. Czas przejazdu to około 1,5 – 2 godzin, w zależności od ruchu. Bilet kosztuje około 10 RM/ os.
Jak poruszać się po Kuala Lumpur?
Komunikacja miejska w Kuala Lumpur jest dość zagmatwana, zwłaszcza jeśli chodzi o autobusy. Ze swojej strony zalecamy korzystać z metra, pociągów lub Graba. Ten ostatni to nic innego jak Uber. Wystarczy ściągnąć aplikację i gotowe! Nie polecamy korzystać z taksówek w Kuala Lumpur. Taksówkarze nagminnie błądzą i naciągają na dodatkowe koszty turystów, którzy nie znają miasta. Jeśli zdecydujesz się na przejazd taksówką to każdorazowo żądaj od kierowcy włączenia taksometru!
Do większości atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur dojedziesz metrem lub pociągiem. Do wyboru masz:
- Metro LTR z 3 liniami: Ampang Line, Sri Petaling Line i Kelana Jaya Line. Ceny biletów wahają się w cenie od 1 do 5 RM.
- Monorail – naziemna kolej składająca się z jednej linii nr 8 (zielona).
- Pociąg KTM Komuter, którym ze stacji KL Sentral dotrzesz bezpośrednio do jaskiń Batu Caves.
- Autobusy GOKL – to darmowe autobusy poruszające się po centrum miasta w obrębie najważniejszych atrakcji turystycznych. Kursują średnio co 10 min w godz. od 6:00 do 23:00. Więcej informacji na stronie przewoźnika.
Kuala Lumpur – gdzie spać?
W Kuala Lumpur nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dogodnego noclegu. Ceny za noc są zdecydowanie niższe niż w innych azjatyckich stolicach. Podczas wyboru noclegu zwracaj jednak uwagę, aby hotel położony był blisko stacji metra LTR lub Monorail.
Ze swojej strony możemy Ci polecić hotel The Kuala Lumpur Journal znajdujący się nieopodal ulicy Alor Street lub apartamenty The Face z basenem typu infiniti pool, z którego rozpościera się fantastyczny widok na wieże Petronas Twin Towers i wieże KL Tower.
Jeśli preferujesz mieszkania/apartamenty do wynajęcia, to z naszej strony możemy Ci polecić portal Airbnb. Jeśli skorzystasz z naszego linka, dostaniesz 100 zł na pierwszą rezerwację.