9 rzeczy, o których musicie wiedzieć zanim odwiedzicie Petrę

przez Anita & Paweł
18 komentarzy
Petra Jordania

Przez setki lat miejsce to było całkowicie nieznane, ukryte przed światem. O jego istnieniu nie wiedział nikt, poza duchami jego pierwotnych mieszkańców – starożytnego plemienia Nabatejczyków. Dziś jordańska Petra, bo o niej mowa, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznane za jeden z siedmiu cudów świata. O leżącej pośrodku pustyni architektonicznej perle napisano i zilustrowano już tomy. Zachwyciła chyba wszystkich, którzy mieli okazję ją zobaczyć na żywo: historyków, naukowców, filmowców czy zwykłych ludzi, takich jak my. Jeśli Petra w Jordanii nie znalazła się jeszcze na Waszej liście miejsc wartych zobaczenia, to koniecznie musicie to zmienić! Kiedy podejmiecie decyzję o wizycie w skalnym mieście, koniecznie przeczytajcie najpierw przygotowane przez nas zestawienie 9 rzeczy, o których musicie wiedzieć zanim odwiedzicie Petrę.

 

 

Skalne miasto Petra w Jordanii

 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć: 

 

1. Kiedy jest najlepsza pora na wizytę w Petrze?

Wiosna (marzec-maj) i jesień (październik-listopad) to najlepszy okres na zwiedzanie Petry. W tym okresie temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne i wahają się między 18-25 stopni Celsjusza. Nie jest ani za zimno, ani za gorąco. W okresie zimowym jest niestety dość chłodno, a latem upalnie (temperatura może dochodzić nawet do 36 stopni).

 

9 rzeczy, o których musicie wiedzieć zanim odwiedzicie Petrę

 

2. Jak dotrzeć do Petry?

Brama wejścia do Petry znajduje się w jordańskiej miejscowości Wadi Musa, położonej około 130 km od Akaby i 240 km od Ammanu. Najwygodniejszą opcją na dotarcie do Petry z dowolnego miejsca w Jordanii jest wynajęcie taksówki. Jest to jednak dość spory wydatek. Przykładowo spod granicy izraelsko-jordańskiej za taksówkę trzeba zapłacić około 60 JD, z Akaby do Wadi Musa około 40 JD, z Ammanu do Wadi Musa ok. 80-90 JD. Tańszą opcją jest transport lokalnym mini busem. Z dworca autobusowego w Akabie codziennie, za wyjątkiem piątku, odjeżdżają busiki do dworca autobusowego w centrum Wadi Musa. Koszt przejazdu to 7 JD. Niestety nie udało nam się zdobyć ich dokładnego rozkładu jazdy. Wiemy, że jedzie ich kilka w ciągu dnia. Pierwszy wyrusza około godziny 6 rano. Podróż takim busikiem trwa 1,5- 2h.

Do dworca autobusowego w Wadi Musa możecie też dotrzeć lokalnym busem z Wadi Rum (spod Wadi Rum Visitor Center). Bus odjeżdża między godziną 8.00-8.30, a koszt przejazdu to 7 JD. Więcej informacji na temat transportu do Petry z innych jordańskich miast, w tym z Ammanu, znajdziecie tutaj.

 

3. Ile kosztuje bilet wstępu do Petry?

Petra jest koszmarnie DROGA! To chyba jedna z najdroższych atrakcji na świecie. Jednodniowy bilet wstępu dla osób, które nie planują zostać w Jordanii dłużej niż jeden dzień, kosztuje aż 90 JD. Dla osób, które zostają na terenie Jordanii conajmniej jedną noc, ceny zostały nieco obniżone. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje wówczas 50 JD, dwudniowy-55 JD, trzydniowy-60 JD. Dla zwiedzających, którzy przyjeżdżają do Petry pierwszego dnia po przekroczeniu granicy jordańskiej opłata za bilet wynosi 90 JD. W cenę wliczony jest jednak depozyt 40 JD, który zostaje zwrócony następnego dnia.

Bilety do Petry kupicie w Petra Visitor Center, będącym bramą wejścia na teren starożytnego miasta. Znajduje się ono na obrzeżach Wadi Musa. Więcej informacji na temat aktualnych cen biletów znajdziecie tutaj.

 

zwiedzanie Petry

 

 

4. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Petry?

Naszym zdaniem na zwiedzanie starożytnego miasta Petra jeden pełny dzień w zupełności wystarcza. Jeśli nie chcecie się zbytnio forsować i zależy Wam tylko na najważniejszych atrakcjach to w 6 godzin powinniście się „wyrobić”. Osobom pragnącym zgłębić wiedzę na temat miasta i jej pierwotnych mieszkańców, fanom historii starożytnej oraz tropicielom przygód polecamy wykupić bilet 2-dniowy. Na terenie Petry zdecydowanie jest co robić!

 

Petra w Jordanii

 

5. Jakie są najważniejsze atrakcje Petry?

Do najważniejszych atrakcji starożytnego miasta Nabatejczyków poprowadzi Was główny szlak, wyraźnie oznaczony na każdej mapie dostępnej w Petra Visitor Center. Rozpoczyna się on niezwykle klimatycznym, wąskim i ciągnącym się przez 1,5 km wąwozem Al-Siq. To przez niego wiodła niegdyś główna droga prowadząca do Petry, którą dzień w dzień podążały karawany kupców z Chin, Syrii i Arabii objuczone licznymi towarami. Na końcu z mrocznych i ciasnych korytarzy kanionu wyłoni się Wam najbardziej rozpoznawalna budowla starożytnego miasta Nabatejczyków tzw. Al-Khazneh, przez Beduinów nazwana „Skarbcem Faraona„. Wierzyli oni bowiem, że w urnie nad środkową częścią frontonu budowli, znajdują się ukryte skarby. Tak naprawdę do dziś nie do końca wiadomo jakie było pierwotne przeznaczenie tej wykutej w skale monumentalnej budowli. Większość badaczy skłania się ku teorii, że Skarbiec, mimo tego iż wygląda jak świątynia, pełnił funkcję grobowca jednego z władców Petry.

 

Petra w Jordanii

Petra w Jordanii

Petra w Jordanii

 

Spod Skarbca ulicą Fasad dotrzecie do kolejnych niezwykłych atrakcji starożytnego miasta. Do wykutego w litej skale olbrzymiego Teatru (największego obiektu w Petrze będącego w stanie pomieścić od 6-10 tyś. widzów), a następnie do wielkiego zespołu Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej. Składają się na niego: Grób Urny, Grób Jedwabny, Grób Koryncki i Grób Pałacowy. Ten ostatni wznosił się kiedyś na wysokość trzech poziomów i podobno przypominał rzymski pałac. Służył ponoć jako miejsce do odprawiania ceremonii pogrzebowych. Co ciekawe, w grobowcach nigdy nie odnaleziono żadnych szczątków.

 

Petra w Jordanii

Petra w Jordanii

zwiedzanie Petry

 

W niedalekiej odległości od Grobowców Królewskich położona jest główna świątynia Petry zwana