Strona Główna Inne Revolut – wielowalutowa karta do podróży

Revolut – wielowalutowa karta do podróży

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Revolut

Słyszałeś kiedyś o Revolucie? Zapewne nie raz temat ten obił Ci się o uszy. To bardzo popularna usługa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Idealnie sprawdza się podczas podróży i płacenia za zagraniczne zakupy w obcej walucie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przewalutowania. Od kilku lat jesteśmy posiadaczami konta w Revolut. Korzystamy z niego podczas każdego zagranicznego wyjazdu oraz przy prowadzeniu własnego butikowego biura podróży „Projekt Pauza”. W tym artykule chcieliśmy podzielić się z Tobą swoimi wrażeniami związanymi z użytkowaniem Revoluta oraz przedstawić wady i zalety tej łatwo dostępnej formy wymiany walut.

 

Co to jest Revolut oraz jak działa?

Revolut powstał w lipcu 2015 roku jako brytyjski startup technologiczny fintech, nie będący bankiem (grudzień 2019r.). Jego głównym produktem są karty wielowalutowe (przedpłacone) umożliwiające płacenie na całym świecie bez ponoszenia dodatkowych kosztów przewalutowania. Wszystkie operacje wykonywane są za pomocą aplikacji mobilnej, której zainstalowanie jest warunkiem koniecznym. Revolut umożliwia przechowywanie na koncie i wymianę 30 walut bez dodatkowych opłat oraz dokonywanie płatności kartą w ponad 150 walutach po bardzo korzystnym kursie międzybankowym. Do aplikacji można zamówić fizyczną kartę Visa lub MasterCard. Posiadając kartę, Revolut pozwala na darmowe wypłaty z bankomatów oraz przelewy krajowe i międzynarodowe.

 

revolut

 

Dla kogo jest Revolut?

Revolut to z pewnością niezbędnik każdego podróżnika. Sprawdzi się znakomicie nie tylko u wszystkich osób podróżujących po świecie, ale też robiących zakupy online czy regularnie wymieniających waluty.

 

Rodzaje kont Revolut. Ile kosztuje korzystanie z usługi – cennik.

 

STANDARDPREMIUMMETAL
0 PLN29.99 PLN/miesiąc49.99 PLN/miesiąc
Bezpłatne konto w Wielkiej BrytaniiBezpłatne konto w Wielkiej BrytaniiBezpłatne konto w Wielkiej Brytanii
Darmowe konto Euro IBANDarmowe konto Euro IBANDarmowe konto Euro IBAN
Wydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymianyWydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymianyWydawaj w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany
Wymiana w 30 walutach FIAT do PLN 20,000 miesięcznie bez żadnych ukrytych opłatWymiana w 30 walutach FIAT do PLN 20,000 miesięcznie bez żadnych ukrytych opłatWymiana w 30 walutach FIAT do PLN 20,000 miesięcznie bez żadnych ukrytych opłat
Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 800 miesięcznie (lub jej równowartości)Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 1,600 miesięcznie (lub jej równowartości)Darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie PLN 2,400 miesięcznie (lub jej równowartości)
Ubezpieczenie medyczne za granicąUbezpieczenie medyczne za granicą
Ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażuUbezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu
Ekspresowa dostawa na całym świecieEkspresowa dostawa na całym świecie
Priorytetowa obsługa klientaPriorytetowa obsługa klienta
Natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalutNatychmiastowy dostęp do 5 kryptowalut
Karty Premium o ekskluzywnym designieKarty Premium o ekskluzywnym designie
Jednorazowe karty wirtualneJednorazowe karty wirtualne
Dostęp do karty LoungeKeyDostęp do karty LoungeKey
Zwrot pieniędzy w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą od wszystkich płatności kartą
Uzyskaj dostęp do usług concierge, które pomogą Ci zarządzać swoim stylem życia

 

Jak założyć konto Revolut?

Rejestracja konta w Revolut odbywa się za pomocą telefonu komórkowego, po uprzednim ściągnięciu aplikacji bezpośrednio ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iPhone). Za zamówienie fizycznej karty trzeba zapłacić 10 zł. Chyba, że zarejestrujesz się z naszego linka, wtedy kartę Revolut otrzymasz całkowicie za darmo. Dla jasności – my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych), a Ty zyskasz darmową kartę. Mamy tutaj sytuację sytuacje win-win :-), która nie ma żadnego wpływu na naszą opinię o karcie Revolut.

 

Revolut

 

Procedura założenia konta z bezpłatną kartą:

 1. Kliknij w tego linka i na stronie Revolut wpisz swój numer telefonu. UWAGA: Jeśli wejdziesz bezpośrednio na stronę Revolut, za kartę będziesz musiał normalnie zapłacić.
 2. Na swój telefon otrzymasz link do pobrania aplikacji mobilnej – pobierz go i zainstaluj aplikację.
 3. Podczas rejestracji w aplikacji mobilnej podaj swój numer telefonu, ustal PIN (lub logowanie odciskiem palca), kod, który otrzymasz SMSem oraz dane osobowe takie jak: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres oraz mail.
 4. Doładuj swoje konto w Revolut kwotą co najmniej 20 zł. Pieniądze te możesz potem wykorzystać na płatności lub wypłacić. Konto doładować możesz kartą lub przelewem bankowym.
 5. Potwierdź swoją tożsamość wysyłając do Revolut zdjęcie dokumentu (dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy). Ze względów bezpieczeństwa najlepszą opcją jest podanie danych z prawa jazdy.
 6. Zamów fizyczną oraz wirtualną kartę. Do wyboru masz różne wzory kart Visa lub MasterCard. Na początek proponujemy zamówić kartę Standardową – zawsze możesz później zmienić ją na kartę Premium czy Metal. Karta powinna dotrzeć do Ciebie po kilku dniach.

 

Zajrzyj również do naszego posta „Skąd brać pieniądze na podróże? 12 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy”.

 

Jak korzystać z Revoluta? 

1. Zakładanie kont walutowych

Po założeniu konta Revolut domyślnie będziesz mieć konto złotówkowe.

Poniżej przedstawiamy procedurę opisującą krok po kroku proces zakładania konta w innej walucie (jednej z 30 dostępnych). Dostępne waluty (AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR).

  1. Logujesz się do aplikacji Revolut i klikasz na ikonę „Pulpit”.
  2. Szukasz sekcji „Konta”. a następnie klikasz „Dodaj konto”.
  3. Wybierasz walutę.
  4. Konto zostało utworzone :-). W zakładce „Konta” możesz przełączać się pomiędzy kontami przesuwając palcem w prawo lub w lewo. W każdej chwili konta możesz dezaktywować wchodząc w szczegóły konta.
Revolut Revolut Revolut

 

2. Doładowywanie kont w Revolut

Konta można doładowywać na kilka sposobów:

   • za pomocą karty debetowej – najszybsza oraz najwygodniejsza forma. Podajesz dane swojej karty debetowej i po kilku sekundach pieniądze masz na koncie

doładowanie

doładowanie

doładowanie

doładowanie

    • za pomocą karty kredytowej – działa tak samo jak w przypadku karty debetowej. Uwaga jedynie na wysokie prowizje w Citibanku!
    • za pomocą przelewu – wykonując przelew z konta bankowego na konto Revolut. Szczegóły dotyczące danych do przelewu znajdziesz w danych konta
    • za pomocą Apple Pay/Google Pay – najlepiej w takiej samej walucie w jakiej się rozliczamy w Apple Pay/Google Pay

 

3. Wymiana walut w Revolut

Główną zaletą usługi wymiany walut w aplikacji są korzystne kursy międzybankowe. Jeśli na koncie masz już pieniądze, to możesz przystąpić do wymiany waluty. Procedura wymiany jest bardzo prosta – wystarczy kliknąć w przycisk „Wymień” pod symbolem waluty w zakładce „Konta”. Potem wpisujesz, ile pieniędzy chcesz wymienić lub ile chcesz uzyskać w walucie docelowej. Revolut sam przekalkuluje, ile to będzie w walucie wyjściowej. Po kliknięciu „Wymień” wybrana waluta pojawia się na Twoim koncie po kilku sekundach.

UWAGA: W weekendy Revolut dolicza ok. 0.5% prowizji za wymianę, dlatego lepiej wymieniać walutę w dni robocze!

wymiana

wymiana

wymiana

wymiana

 

4. Płatność kartą Revolut za granicą i w Polsce

Płatność kartą odbywa się automatycznie w zależności od jednego z wariantów:

 • Wariant 1: Płacisz w walucie, którą posiadasz na koncie Revolut

Jeśli płacisz kartą np. w Niemczech i na koncie posiadasz środki w walucie tego kraju (tj. EUR) to Revolut automatycznie pobierze je z Twojego konta. Podczas takiej transakcji nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata.

 

 • Wariant 2: Płacisz w walucie, której nie posiadasz na koncie Revolut, ale jest ona jedną z 30 walut wymienialnych.

Jeśli płacisz kartą np. w Niemczech i na koncie nie posiadasz środków w walucie tego kraju (tj. EUR), system pobierze środki z konta, na którym jest aktualnie najwięcej środków, a następnie przewalutuje je na EUR. Jeśli do transakcji dojdzie w weekend, doliczona zostanie prowizja w wysokości 0.5%.

 

 • Wariant 3: Płacisz w jednej ze 150 walut obsługiwanych przez Revolut, ale będącej poza listą 30 obsługiwanych

W takim przypadku system pobierze środki z konta w walucie podstawowej (dla Polskich kont jest to PLN), a następnie przewalutuje je na walutę docelową. Jeśli do transakcji dojdzie w weekend, doliczona zostanie prowizja w wysokości 1%.

UWAGA: W przypadku tajskich bahtów czy ukraińskich hrywien prowizje są nieco wyższe, a mianowicie:

    • w dni robocze: 1%
    • w weekend: 2%

Waluty możesz bezpłatnie wymieniać do kwoty 20 000 zł miesięcznie dla bezpłatnego konta. Powyżej tej kwoty doliczana będzie opłata w wysokości 0.5%.

 

5. Wypłata z bankomatu kartą Revolut

 • W podstawowym, bezpłatnym planie Revolut daje możliwość darmowej wypłaty środków do kwoty 800 zł na miesiąc. Powyżej tej kwoty naliczana będzie opłata w wysokości 2%.
 • Część bankomatów dolicza jednak dodatkowe opłaty (intercharge) w zależności od użytej karty (Visa lub Master Card), dlatego przed wypłatą środków zawsze zwracaj uwagę na komunikaty z bankomatu informujące o pobieranej przez nie prowizji.
 • Uwaga na wypłaty z bankomatów Euronetu przy użyciu Revoluta – bardzo duża prowizja!
 • Podczas wypłaty środków wybierz odpowiednie konto: Saving Account lub Current Account – nigdy Credit Account!

 

Revolut Bankomat

 

6. Przelew na inne konto Revolut

Aplikacja umożliwia bardzo szybkie przelewy pomiędzy kontami swoich użytkowników. Wystarczy otworzyć zakładkę „Płatności” i zostaną Ci wyświetlone osoby z Twojej książki adresowej, które mają konto w Revolut. Możesz do nich wysłać pieniądze lub poprosić o przelew środków.

 

przelew

przelew

przelew

przelew

 

7. Rodzaje kart Revolut

Revolut oferuje do wyboru 3 rodzaje kart:

 • Fizyczna – to typowa karta prepaidowa (posiada chip, pasek magnetyczny oraz paypass), którą najpierw trzeba zasilić, aby nią płacić. Do wyboru jest Visa oraz MasterCard.
 • Wirtualna – to indywidualny numer karty przechowywany w aplikacji mobilnej. Jest to świetna opcja dla wszystkich przewrażliwionych na punkcie bezpieczeństwa podczas płacenia za zakupy online. Co jakiś czas kartę można zlikwidować i założyć na nowo.
 • Wirtualna jednorazowa – działa tak samo jak karta wirtualna z tym, że przy każdym użyciu karta generuje inny numer przez co jest jeszcze bezpieczniejsza.

karta fizyczna

karta wirtualna

 

8. Przelewy zewnętrzne

Aplikacja pozwala również na wykonywanie przelewów zewnętrznych do innych banków na świecie. Aby dokonać takiej transakcji trzeba podać kod SWIFT oraz pełny numer konta (IBAN), na który chcesz przelać pieniądze. Revolut nie pobiera opłaty za przelewanie pieniędzy (w ramach limitów dla rodzaju konta), jednak trzeba się liczyć z tym, że bank beneficjenta lub banki pośredniczące mogą pobrać opłatę za otrzymanie przelewu. W rezultacie odbiorca może otrzymać kwotę niższą niż ta wysłana. Osobiście mieliśmy takie sytuacje wysyłając pieniądze do tajskich banków.

 

Dodatki, udogodnienia i narzędzia w Revolut

Revolut udogodnienia

1. Sejfy Revolut Vault

Sejf to sposób na oszczędzanie na dowolny cel i w dowolnych walutach lub kryptowalutach, które aktualnie obsługuje Revolut. Pieniądze do Sejfu możesz dodać na kilka różnych sposobów: pojedyncze płatności, oszczędzanie cykliczne czy zaokrąglanie przy płatnościach. Pieniądze gromadzone w Sejfie Vault nigdy nie są „dotykane” podczas płacenia przy użyciu karty Revolut

2. Ubezpieczenie w podróży

Polisa pokrywa koszty pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Ubezpieczenie podróżne „płatność za dzień” wykorzystuje lokalizację Twojego telefonu, aby rozpoznać, gdzie aktualnie się znajdujesz. Gdy jesteś poza granicami kraju aktywuje się i oblicza kwotę ubezpieczenia (ok. 4 PLN na dzień w Europie). Możesz również ubezpieczyć towarzysza swojej podróży. W planie Revolut Premium oraz Revolut Metal ubezpieczenie uzyskasz bezpłatnie. Oprócz ubezpieczenia w opcji „płatność za dzień” istnieje również możliwość wykupienia polisy na cały rok.

3. Ubezpieczenie telefonu

Revolut zapewnia także ochronę Twojego telefonu na wypadek takich zdarzeń jak: upadek, stłuczenie, pęknięcie ekranu, uszkodzenia wynikające z zalania i awarii nieobjętych gwarancją.

4. Obrót giełdowy

Revolut umożliwia handel akcjami kilkuset spółek notowanych na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ. Transakcje są dokonywane w dolarach amerykańskich (USD). Sam proces inwestowania jest stosunkowo prosty oraz intuicyjny. Użytkownicy planu Standard mogą realizować do 3 bezprowizyjnych transakcji, Premium do 8, a Metal do 100. Po przekroczeniu limitu transakcje kosztują ok. 1 GBP. Maksymalna wartość jednej transakcji to 1000 USD. Nie jest to wiele, więc usługa ta jest skierowana do drobnych inwestorów.

5. Wymiana kryptowalut

Revolut umożliwia handel kryptowalutami takim jak Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) czy Ripple (XRP).

6. Concierge

Usługa ta umożliwia pomoc w rezerwacji hoteli, lotów czy innych wydarzeń – bezpłatnie w planie Metal.

7. Loże

Bezpłatny wstęp do ponad 1000 poczekalni na lotniskach w planie Metal.

8. Darowizny

Revolut pozwala w prosty sposób bez opłat przekazywać darowizny na rzecz organizacji dobroczynnych (ILGA-Europe, Movember, Rainforest Alliance, Save the Children czy WWF) w swojej walucie podstawowej.

9. Płatności Apple Pay oraz Google Pay

Usługa pozwalająca dodać kartę Revolut do Apple Pay czy Google Pay, aby szybko i bezpiecznie przekazywać płatności za pomocą iPhone’a/zegarka Apple Watch czy urządzenia Android

10. Budżetowanie oraz kategoryzacja transakcji

Dzięki funkcji budżetowania można także śledzić swoje wydatki, ustawiając budżet dla każdego konta walutowego, które posiadasz w Revolut. Automatyczna kategoryzacja transakcji bardzo ułatwia analizę wydatków

11. Płatności cykliczne

Opcja zlecenia powtarzalnej płatności

12. Wygenerowanie linku do płatności

Umożliwia utworzenie specjalnego linku i wysłania go innej osoby. Można dzięki temu w łatwy sposób otrzymać od kogoś pieniądze bez podawania mu danych konta

13. Konto firmowe Revolut

Jeśli prowadzisz firmę, to możesz założyć konto firmowe Revolut. Oszczędzisz na opłatach za międzynarodowe przelewy do firm.

 

Revolut

 

Na czym zarabia Revolut?

Pomimo tego, że podstawowa usługa jest praktycznie darmowa, to Revolut nadal zarabia na tym biznesie spore pieniądze. W jaki sposób? Przede wszystkim na dodatkowych usługach takich jak na przykład ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie telefonu czy zakup kryptowalut. Użytkownik ma też możliwość wykupienia konta Premium czy Metal, które kosztują odpowiednio 29,99 zł oraz 49,99 zł.

 

Plusy

  • wielowalutowa karta, którą możesz zamówić za darmo
  • bezprowizyjne, bardzo korzystne kursy wymiany walut po kursach międzybankowych (pomijając weekendy)
  • brak miesięcznej opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty w planie Standard
  • bezpłatne wypłaty z bankomatów (w ramach limitów w zależności od rodzaju karty)
  • natychmiastowe powiadomienia o dokonywanych transakcjach
  • bardzo łatwa w obsłudze aplikacja mobilna
  • Inne usługi dodatkowe

 

Wady

  • Wymiana walut nie zawsze bez marży
  • Limity w darmowej wersji
  • Revolut to (jeszcze) nie bank
  • Obsługa klienta tylko na czacie

 

Na co trzeba uważać korzystając z Revoluta?

  • Sprawdzaj limity wypłat w bankomatach
  • Zwróć uwagę na prowizje w niektórych bankomatach (UWAGA na bankomaty Euronet – wysoka prowizja w Polsce!)
  • Nie wymieniaj walut w weekendy
  • Nie płać kartą w weekendy, jeśli nie wymieniłeś wcześniej waluty lub jest to inna waluta niż bazowa w Revolut (30 walut)
  • Jeśli bankomat poprosi Cię o wybór waluty, to zawsze wybieraj lokalną walutę danego kraju
  • Nie zgadzaj się na dynamiczną wymianę walut tzw. Dynamic Currency Conversion w terminalu płatniczym
  • Pamiętaj, że Revolut może nie być akceptowany przy tzw. “transakcjach off-line”. np. w samoobsługowych stacjach benzynowych czy na autostradzie
  • Miej na uwadze to, że Revolut może przestać działać z powodów technicznych – zawsze warto mieć przy sobie inną kartę

 

Bezpieczeństwo pieniędzy w Revolut

Aktualnie (tj. w grudniu 2019 roku) Revolut nie jest bankiem. Co prawda otrzymał on europejską licencję bankową, jednak minie jeszcze kilka miesięcy, zanim będzie ona w pełni operacyjna. W międzyczasie działa jako EMI (Electronic Money Institution) w Wielkiej Brytanii. Jeśli fintech upadłby lub doszłoby do próby fraudu, to pieniądze zgromadzone na jego kontach i tak są bezpieczne. Jako EMI Revolut nie kwalifikuje się do programu rekompensat za usługi finansowe (FSCS), który gwarantuje 100 000 EUR na klienta. Natomiast środki są „zabezpieczone” na zewnętrznych kontach Barclays oraz Lloyds.

 

Jak my korzystamy z aplikacji?

  • Revolut jest naszą podstawową kartą walutową w podróżach zagranicznych (mamy po jednej karcie na osobę: jedną Visa i jedną Mastercard)
  • Na koncie nie trzymamy dużych pieniędzy ze względów bezpieczeństwa
  • Doładowania robimy manualnie przed oraz w czasie podróży
  • Z Revoluta korzystamy również robiąc zakupy online (zwłaszcza w walutach innych niż PLN) – używamy do tego wirtualnych kart minimalizując ryzyko kradzieży danych karty

 

Alternatywy dla Revolut

  • karty debetowe do kantoru Alior Banku
  • N26
  • Monzo
  • Curve

 

Kontakt z działem wsparcia:

 • wszelkie pytania/problemy związane z użytkowaniem Revolut należy zgłaszać poprzez czat w aplikacji (dostępni są tam agenci porozumiewający się w języku polskim)
 • zespół wsparcia klienta zlokalizowany w Krakowie

 

* artykuł zawiera linki afiliacyjne tzn., jeżeli założysz konto w Revolut z naszego linka my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinie o koncie Revolut. Rezerwując przez naszego linka Ty zyskujesz darmową kartę, więc mamy tutaj sytuacje win-win :-)

Revolut

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności