Trekking wokół Tre Cime di Lavaredo

przez Anita & Paweł
9 komentarzy
Tre Cime di Lavaredo

Trzy siostry: Cima Ovest, Cima Grande i Cima Piccola. Groźne, postrzępione i ostre jak brzytwa. Porównywane do wież, twierdz czy katedr stojących na straży włoskich Dolomitów. Jedne z piękniejszych skalnych ścian Europy, o których szwajcarski architekt Le Corbusier w wolnym tłumaczeniu napisał „najpiękniejsza architektura na świecie”. Tre Cime di Lavaredo, bo tak brzmi oficjalna nazwa Trzech Sióstr, to jeden z kultowych masywów górskich, który można obejść dookoła. Biegnąca u jego podnóży długa księżycowa dolina zachwyca swym krajobrazem. Być w Dolomitach i nie widzieć Trzech Sióstr, to jak być w Tatrach i nie zobaczyć Morskiego Oka ;-) Zapraszamy Was na trekking wokół Tre Cime di Lavaredo.

 

Tre Cime di Lavaredo

 

Trasa wokół Tre Cime di Lavaredo zaliczana jest do jednych z łatwiejszych szlaków pieszych we włoskich Dolomitach. Bez problemu na spacer możesz się wybrać z dziećmi. Cała pętla ma około 9 km i w większości wiedzie po płaskiej wydeptanej ścieżce. Szlak rozpoczyna się na parkingu tuż obok schroniska Rifugio Auronzo, przy południowej ścianie Tre Cime. Już z tego miejsca roztaczają się fantastyczne widoki na okolicę.

 

Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo

 

Spod parkingu szlak nr 101 zaprowadzi Cię do kolejnego schroniska Rifugio Lavaredo znajdującego się zaledwie 2 km od Rifugio Auronzo. Na trasie przez cały czas towarzyszyć Ci będzie monumentalna sylwetka Trzech Sióstr. Przy kapliczce Cappella Degli Alpini, poświęconej żołnierzom walczącym podczas I Wojny Światowej,  proponujemy Ci na chwilę odbić na prawo w rzadziej uczęszczaną ścieżkę prowadzącą do punktu widokowego. Rozpościerają się z niego zapierające dech w piersiach widoki na Dolomity.

 

Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo Tre Cime di Lavaredo

 

Kolejnym punktem na trasie wędrówki będzie znajdująca się na wysokości 2454 m n.p.m przełęcz Forcella Lavaredo. Prowadząca do niej ścieżka to najtrudniejsze podejście na całej trasie. Nie zrażaj się jednak, bo wspinaczka w górę jest krótka, a widoki z przełęczy wynagradzają cały wysiłek. To w tym miejscu większość turystów kończy trekking i tą samą trasą wraca na parking przy Rifugio Auronzo. My jednak proponujemy iść dalej.