Jak przygotować się do wycieczki w góry? Góry dla początkujących

przez Anita & Paweł
0 komentarz
wycieczka w góry

Są w Polsce, Europie i świecie góry tak piękne, że już od samego patrzenia na nie z poziomu morza dosłownie zapiera dech. Chciałbyś stanąć na ich szczycie? Poczuć bezkresną przestrzeń między niebem a ziemią? Podpowiemy Ci jak bezpiecznie spełnić to marzenie. Jeśli jesteś początkującym wędrowcem świetnie trafiłeś! Doradzimy Ci w co ubrać się w góry, co wrzucić na zapas do plecaka oraz jakie elementy wyposażenia będą Ci niezbędne, podczas krótkich górskich trekkingów. W naszym poradniku „Góry dla początkujących” znajdziesz żelazne zasady, którymi powinien kierować się KAŻDY zarówno na etapie planowania jaki i odbywania wycieczek po górach.

Do każdej wycieczki w góry niezależnie od tego czy są to Bieszczady, Tatry, Dolomity czy Alpy musisz się dokładnie przygotować. W górach nietrudno o ekstremalne warunki. Raptowne załamanie pogody, burza, deszcz, śnieg, mgła i zła widoczność wpisane są w górskie wyprawy (nawet latem!). Odpowiednie przygotowanie nie tylko uchroni Cię przed wpakowaniem się w poważne tarapaty, ale również zwiększy Twój komfort wędrówki. Niektóre z naszych wskazówek mogą okazać się śmieszne, oczywiste lub banalne, ale wiedz o tym, że wszystkie są głosem zdrowego rozsądku. Lepiej je sobie przyswoić w zaciszu własnego domu, niż później narażać swe życie na szlaku.

Jak przygotować się do wycieczki w góry krok po kroku?
Góry dla początkujących

1. Zadbaj o swoją kondycję

Jeśli jesteś typem kanapowca, a wysiłek fizyczny sprawia Ci nie lada problem przed pierwszą wyprawą w góry zadbaj nieco o swoją kondycję. Pojedź do pracy rowerem, wybierz się na dłuższy spacer, wysiądź z autobusu dwa przystanki wcześniej lub pobiegaj. Góry to nie przelewka i nie ma w nich miejsca dla słabeuszy. Bardzo szybko weryfikują umiejętności i siły. Pot spływający z czoła, zmęczenie, obolałe mięśnie, kamienie lub błoto, żar lejący się z nieba lub wprost przeciwnie – deszcz, wiatr, a nawet śnieg to nieodzowny element każdej wędrówki górskiej. Musisz przecież im podołać ;-)

góry dla początkujących

2. Dokładnie zaplanuj trasę

Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza powinna się wiązać z dokładnym zaplanowaniem trasy. Przed wyjściem w góry zawsze wcześniej zapoznaj się z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku (całego szlaku w obie strony!). Mierz siły na zamiary. Szukaj tras dostosowanych do Twoich możliwości, pamiętając o tym, że trudność techniczna to nie wszystko. Jeśli nie masz dobrej kondycji nie planuj długich wędrówek po szlakach o dużym przewyższeniu (więcej niż 1000m). To, że zdobędziesz szczyt to tylko połowa sukcesu, bo jeszcze musisz z niego zejść. Jeśli masz słabe nogi zejście może Ci przysporzyć nie lada wysiłku. Zwróć uwagę na to, czy po drodze nie natkniesz się na dodatkowe utrudnienia w postaci dużych kamieni, łańcuchów, drabinek, oblodzeń. Rozważ odpoczynek lub nocleg w schronisku.

Bardzo ważną rolę podczas planowania górskich wędrówek odgrywa również pora roku. Jesienią i zimą warto wyruszyć wcześnie rano, bo w górach szybko zapada zmrok. Wierz nam na słowo, powrót w ciemności w gęstym lesie nie należy do przyjemnych.

Pamiętaj o tym, że poszczególne kolory szlaków wcale nie oznaczają ich stopnia trudności. To MIT! Wprowadzono je po to, aby ich nie mylić ze sobą. Jedną z trudniejszych tras w Tatrach jest bez wątpienia ta prowadząca na Orlą Perć. Oznaczono ją kolorem czerwonym, tak samo jak asfaltową drogę prowadzącą do Mokrskiego Oka.

góry dla początkującychwycieczka w góry

TIP: Przy planowaniu trasy możesz posłużyć się aplikacją Mapa Turystyczna. Liczy ona kilometry i czas przejścia danej trasy na poszczególnych jej odcinkach. Korzystamy z niej za każdym razem gdy planujemy wycieczkę po polskich górach. Dobrym źródłem informacji po tatrzańskich szlakach jest również przewodnik „Tatry Polskie” J. Nyki.

3. Sprawdź aktualną prognozę pogody

Przed każdą wycieczką w góry sprawdź aktualną prognozę pogody! Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do wyprawy. Da Ci to cenne informacje na temat tego jak się ubrać i co spakować do plecaka. Jeśli prognozy pogody przewidują burze, ulewy, gęste mgły lub silne opady śniegu odpuść sobie trekking. Nawet lekko siąpiący deszcz czy mgła nie tylko odbiorą Ci piękne widoki, ale znacznie utrudnią orientację i z czasem przemoczą, doprowadzając do wyziębienia i wyczerpania organizmu. Opady deszczu zwiększają również ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Musisz też wiedzieć, że latem na niektórych górskich szlakach zalega śnieg, a jego opady o tej porze roku nie są w górach niczym nadzwyczajnym. Pogoda zaś uwielbia płatać figle i zmienia się w górach jak w kalejdoskopie. Na szczytach jest zazwyczaj dużo chłodniej niż w dolinach, a wiatry potrafią miejscami przeszywać do szpiku kości. Wbrew pozorom piękna słoneczna pogoda i lejący się z nieba żar także może uprzykrzyć wędrówkę. Przy silnym wysiłku fizycznym temperatura naszego ciała podnosi się, co może skutkować osłabieniem, a nawet omdleniem. Pamiętaj o tym!

góry dla początkujących

TIP: Aktualne prognozy pogody znajdziesz na na stronie TOPRu lub na stronach: yr.no i meteo.pl. Jeśli jedziesz w Tatry sprawdzaj pogodę w Tatrach, a nie w Zakopanem!!

4. Pochwal się dokąd idziesz

Przed każdym wyjściem w góry poinformuj swoich najbliższych, wybranych znajomych lub recepcję hotelu, w którym się zatrzymałeś o trasie swojej wędrówki i planowanym czasie powrotu. Wiele osób bagatelizuje ten punkt poradnika „Góry dla początkujących”. Wiedź jednak o tym, że jest on niezmiernie ważny. Pozostawiona informacja może znacznie skrócić czas niezbędny na udzielenie Ci ewentualnej pomocy i niejednokrotnie uratować Ci życie. Pamiętaj o tym, żeby po powrocie z trasy zameldować osobom wtajemniczonym swój bezpieczny powrót :-)