Strona Główna InnePrzewodniki po miastach Budapeszt na weekend. Co warto zobaczyć w węgierskiej stolicy?

Budapeszt na weekend. Co warto zobaczyć w węgierskiej stolicy?

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Budapeszt na weekend

Budapeszt to bez wątpienia jedno z naszych ulubionych europejskich miast. Kiedyś nazywano go Paryżem Środkowej Europy, a popularności zazdrościł mu sam stylowy Wiedeń. Dziś konkuruje z Berlinem o miano najbardziej imprezowej europejskiej stolicy. Przyciąga nie tylko modnymi klubami, ale i ciekawymi atrakcjami. Węgierska stolica nie pozwoli Ci się nudzić. Oprowadzi Cię po swoich ruchliwych ulicach, stuletnich podwórkach i tętniących życiem naddunajskich bulwarach. Zaprezentuje Ci swoje zabytki pamiętające czasy Franciszka Józefa, pomiędzy które zgrabnie wcisnęły się pełne szkła i stali nowoczesne galerie handlowe. Zabierze Cię do tradycyjnych leczniczych term, by po odprężającej kąpieli zaprezentować Ci swoje szalone, nocne oblicze w popularnych „ruin pubs”. Co najważniejsze wycieczka do stolicy Węgier nie zrujnuje Twojego portfela! Weekend w Budapeszcie jest zdecydowanie tańszy niż wypad do Wiednia czy Barcelony. Zatem bierz nasz przewodnik „Budapeszt na weekend” w dłoń, poznaj najpiękniejsze atrakcje Budapesztu i ruszaj na zwiedzanie największej imprezowni Europy!

Budapeszt na weekend – pierwszy dzień zwiedzania

Dzielnica Peszt 

Do XIX wieku Budapeszt był dwoma niezależnymi miastami. Buda i Peszt mimo, iż sąsiadowały ze sobą od wieków rozwijały się samodzielnie. Każde w swoim tempie i w swoim własnym stylu. Różnice między nimi widoczne są po dziś dzień, ale razem tworzą idealne połączenie tradycji i nowoczesności, rozsądku i szaleństwa.

Zwiedzanie Budapesztu proponujemy rozpocząć od Pesztu. Dzielnica ta jest dwa razy większa od prawobrzeżnej Budy i mimo, iż w większości zajmują ją osiedla mieszkalne, znajdziesz w niej kilka sztandarowych atrakcji Budapesztu, których nie możesz ominąć: monumentalną budowlę Parlamentu, Plac Bohaterów czy Bazylikę św. Stefana. Mieszkańcy węgierskiej stolicy śmieją się, że o ile Buda jest jak stara ciotka, która dba o porządek, chodzi spać z kurami i którą odwiedza się tylko w imieniny, o tyle Peszt to hałaśliwy młodzieniaszek, który dzień w dzień imprezuje do białego rana. Można go odwiedzić o każdej porze dnia i nocy, a pokaże Cię najlepsze zabytki Budapesztu, „ruin pubs” i kluby w mieście… To co gotowy na zwiedzanie Pesztu?

Budapeszt mapa:

Atrakcje Budapesztu (Dzielnica Peszt)

1. Plac Bohaterów

Zwiedzanie Budapesztu warto rozpocząć od wizyty na Palcu Bohaterów. To najważniejszy plac w mieście z Pomnikiem Tysiąclecia i Grobem Nieznanego Żołnierza. W jego sercu dumnie pręży się 36 metrowa kolumna z podobizną archanioła Gabriela otoczona półkolistą kolumnadą z posągami przywódców Węgier. Plac z dwóch stron zamykają budynki Muzeum Sztuk Pięknych i Pałacu Sztuki, a w pobliżu znajduje się park miejski Városliget. Jeśli lubisz oglądać dzieła Leonarda da Vinci czy Rafaela warto zajrzeć do muzeum.

2. Aleja Andrássy (Andrássy út)

Spod Placu Bohaterów nieśpiesznym spacerem udaj się Aleją Andrassyego w kierunku Dunaju. Ulica ta zyskała przydomek jednej z najpiękniejszych ulic w Europie i porównywana jest do paryskiej Alei Champs-Élysées. Na długości około 2,5 km ciągną się wzdłuż niej piękne kamienice kryjące w swoich wnętrzach eleganckie sklepy, ambasady i siedziby różnych firm.

Mniej więcej w połowie jej długości zlokalizowane jest Muzeum Terroru (Dom Terroru) poświęcone ofiarom stalinizmu i nazizmu. Mieści się ono w budynku, który pełnił kiedyś funkcję siedziby stalinowskiej policji oraz faszystowskiego antysemickiego więzienia. Dla zwiedzających udostępniono piwnicę, parter oraz dwa kolejne piętra, a całą wystawę urządzono w taki sposób, aby swą mroczną kolorystyką, oświetleniem, muzyką i rekonstrukcją pomieszczeń wpływała na zmysły odwiedzających. Wizyta w tym miejscu powoduje dreszcz przerażenia i daje do myślenia. Nie jest wskazana osobom wrażliwym, które nie radzą sobie z silnymi emocjami!

Ciekawym budynkiem na przebiegu Alei Andrassyego jest również Węgierska Opera Państwowa. Przyozdobiono ją rzeźbami wybitnych węgierskich kompozytorów, a w jej wnętrzach grane są opery i operetki budapeszteńskie, przenoszące w czasy monarchii austro-węgierskiej.

3. Bazylika św. Stefana

Spod Węgierskiej Opery Państwowej zaledwie kilka kroków będzie Cię dzielić od kolejnej niezwykłej atrakcji Budapesztu. Bazylika św. Stefana to monumentalna budowla wzniesiona ku czci króla Węgier, największy kościół w kraju i trzecia pod względem wysokości węgierska budowla! W swoich wnętrzach może pomieścić aż 8500 wiernych. Tu też przechowywany jest jeden z największych skarbów Węgier. W bogato zdobionym relikwiarzu trzymana jest zmumifikowana dłoń pierwszego króla Węgier- Stefana I. Na uwagę zasługuje także przepiękna mozaika Boga Ojca zdobiąca kopułę od wewnątrz oraz ważący 9 ton dzwon – największy w kraju. Z antresoli kopuły rozpościera się cudowny widok.

Budapeszt na weekend

Bazylika Św. Stefana otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00, w soboty od 9.00 – 13.00, a w niedzielę od 13.00 do 17.00. Wstęp do niej jest bezpłatny. Opłata obowiązuje przy wejściu na kopułę kościoła oraz zwiedzanie z przewodnikiem.

Jarmark Bożonarodzeniowy Budapeszt
Kołacze Budapeszt
jarmark Budapeszt

Warto dodać, że w okresie świątecznym tj. od 11 listopada do 1 stycznia na Placu Vörösmartyego przed Bazyliką św. Stefana odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie. To jeden z piękniejszych jarmarków w Europie, na którym możesz zaopatrzyć się w wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Większość sprzedawanych tam rzeczy to nie tanie chińskie podróby, a wykonane ręcznie z naturalnych materiałów ozdoby choinkowe i liczne gadżety idealnie nadające się na świąteczne prezenty. Na jarmarku można również skosztować grzanego wina oraz licznych regionalnych przysmaków takich jak: kołacze, pieczenie mięsne czy kiełbasy. Wieczorową porą co pół godziny przed Bazyliką św. Stefana odbywają się przepiękne pokazy świateł, którym towarzyszą bożonarodzeniowe legendy. Widok jest naprawdę niezwykły! Jeśli lubisz jeździć na łyżwach to w samym sercu bożonarodzeniowego jarmarku znajdziesz też lodowisko.

4. Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie to bez wątpienia największa wizytówka miasta. Sztandarowa atrakcja, która zdobi pocztówki, breloczki, kalendarze i foldery reklamowe. Obowiązkowy punkt na mapie węgierskiej stolicy, który musi zobaczyć każdy kto spędza weekend w Budapeszcie. Decyzję o budowie tego wspaniałego budynku podjęto po połączeniu Budy i Pesztu. Miał on być imponujący i wzbudzać zachwyt. Budowano go z rozmachem. A efektem tego jest fakt, iż jest to drugi po Pałacu Parlamentu w Bukareszcie największy gmach parlamentu w Europie i największy budynek na Węgrzech. Jego powierzchnia liczy aż 18 000 metrów kwadratowych, a wszystkie obiekty w jego okolicy nie mogą być wyższe od jego 96 m kopuły (wyjątek stanowi tu jedynie wspomniana wyżej Bazylika św. Stefana, która ma taką samą wysokość). W gmachu miały początkowo urzędować dwie Izby: Izba Niższa i Izba Wyższa.

Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie można zwiedzać od środka. Wejście dla zwiedzających znajduje się po północnej stronie budynku i wiedzie przez Visitor Center. Aktualny cennik zwiedzania Parlamentu w Budapeszcie znajdziesz na oficjalniej stronie gmachu. W 2019 roku był to koszt 3500 HUF/os dorosła. Gmach Parlamentu udostępniony jest dla zwiedzających w godzinach od 08:00 – 18:00 (od 1 kwiecień – 31 października) i od 08:00 – 16:00 (od 1 listopada do 31 marca), a wizyta obejmuje zwiedzanie pięknie zdobionych sal parlamentu z licznymi malowidłami na suficie i pozłacanymi kolumnami. Bilety warto zarezerwować wcześniej online!

Budapeszt na weekend

5. Buty na brzegu Dunaju

Tuż nieopodal gmachu Parlamentu w Budapeszcie na lewym brzegu Dunaju znajdziesz pomnik poświęcony ofiarom holokaustu. Zwany jest on „Butami na brzegu Dunaju” i ma bardzo nietypową formę. Składa się na niego 60 par butów (damskich, męskich) stojących nad brzegiem rzeki. Obuwie upamiętnia ludzi, którzy zostali tutaj rozstrzelani, a ich ciała utopiono w Dunaju. Miejsce to skłania do zadumy i przypomina mieszkańcom oraz turystom o dramatycznych wydarzeniach jakie miały tu miejsce podczas II Wojny Światowej kiedy Dunaj nazywany był Czerwonym Dunajem.

Budapeszt na weekend

6. Wyspa Małgorzaty

Idąc od Parlamentu na północ wzdłuż Dunaju miniesz Most Małgorzaty. Łączy on bulwar świętego Stefana po stronie peszteńskiej z Wyspą Małgorzaty. I to właśnie tej ostatniej proponujemy poświęcić nieco więcej uwagi. Wyspa zwana jest zielonymi płucami Budapesztu. Jest idealnym miejscem do wypoczynku wśród zieleni po intensywnym zwiedzaniu. Oprócz licznych ścieżek spacerowych znajdziesz na niej ogród japoński i ogród różany z niezliczoną ilością rożnych gatunków drzew i kwiatów. Jeśli lubisz fontanny to być może do gustu przypadnie Ci fontanna Małgorzaty. Rozbrzmiewają z niej utwory The Beatles czy Vivaldiego. Do odkrycia są tutaj również średniowieczne ruiny i park wodny.

7. Rejs po Dunaju

Nie siedź za długo na Wyspie Małgorzaty, bo to nie koniec atrakcji tego dnia! Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze rejs po Dunaju. Budapeszt z poziomu rzeki wygląda naprawdę okazale! Możesz poznać go zupełnie z innej perspektywy. Rejsy po Dunaju organizowane są przez cały rok. Do wyboru masz: rejsy dzienne, wieczorne lub nocne zwykłymi tanimi wycieczkowcami lub ekskluzywnymi statkami, na których serwowana jest kolacja, odbywa się degustacja węgierskich win i gra muzyka na żywo. Organizowane są także rejsy sylwestrowe, walentynkowe czy imprezowe rozpoczynające się około godziny 23:00. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Wycieczkę po Dunaju kupisz zaraz przy Białym Moście, gdzie znajduje się przystań, z której odpływają statki z turystami. Ceny rejsu uzależnione są od długości jego trwania oraz standardu.

Rejs po Dunaju

8. Ruin pubs w Budapeszcie (VII Dzielnica)

Ruin pubs czyli puby w ruinie albo też romkocsma opanowały dawną dzielnicę żydowską w Budapeszcie (VII Dzielnica). Powstały na rumowiskach starych kamienic i podbiły serca mieszkańców i odwiedzających Budapeszt turystów. W obdrapanych z tynku pomieszczeniach, których ściany zdobią różnorodne malunki i freski, a sufity kolorowe, podwieszane instalacje można napić się dobrego piwa, coś przekąsić i potańczyć. Szacuje się, że w Budapeszcie jest ponad 30 ruin pubs i wciąż powstają nowe. Konkurują ze sobą nie tylko pod względem kulinarnym ale i oryginalnym wystrojem.

Ze swojej strony możemy polecić Ci kilka z nich:
Szimpla Kert (adres: Kazinczy u. 14) – serwuje on kanapki, dania na ciepło oraz liczne napoje w tym te z alkoholem
Anker’t (adres: Paulay Ede u. 33 ) – znajduje się w pobliżu Alei Andrássy w prawie 200- letnim budynku z rozpadającą się fasadą
Instant Club (adres: Akácfa u. 51) z 26 pomieszczeniami, 7 barami i 2 ogrodami. Na każdym pietrze rozbrzmiewa zupełnie inna muzyka i panuje kompletnie inny klimat
Mazel Tov Budapest (adres: Akácfa u. 47)
Szatyor Bar (adres: Bartók Béla út 36)

W dawnej dzielnicy żydowskiej (VII Dzielnica) oprócz ruin pubs odkryjesz również najlepsze dizajnerskie sklepy i fajne miejscówki do fotek na Instagrama.

Zwiedzanie Budapesztu – dzień 2
Dzielnica Buda i termy w Budapeszcie

Drugiego dnia udaj się z wizytą do Stylowej Budy. Prawobrzeżna dzielnica Budapesztu jest zdecydowanie mniejsza i bardziej kompaktowa niż rozległy Peszt. Większość jej atrakcji upakowanych jest na wzgórzach w otoczeniu zielonych parków i lasów. Prowadzą do nich urocze, małe brukowane uliczki pnące się ku górze niczym bluszcz, przy których przycupnęły małe piwniczki z winem i klimatyczne kawiarnie.

Budapeszt na weekend

Buda jest też miejscem, w którym ulokowało się najwięcej leczniczych term. Baseny termalne w Budapeszcie to jedna z ciekawszych atrakcji miasta. Ponad 120 czynnych źródeł bogatych w magnez, wapń, sód, siarczany i chlorki doskonale poprawia samopoczucie i działa leczniczo niemal na wszystko. Termy w Budapeszcie zawdzięczają swoje istnienie Rzymianom i Turkom. Dziś z ich dobrodziejstw korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści. Mamy nadzieję, że i Ty zachcesz w nich popływać.

Atrakcje Budapesztu (Dzielnica Buda)

1. Most Łańcuchowy

To właśnie Most Łańcuchowy zwany też Mostem Szechenyiego połączył na stałe Budę i Peszt w 1849 roku. Był też pierwszym mostem kamiennym na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Wzorowany był na moście w Marlow w Anglii, a podczas przygotowań do jego budowy po raz pierwszy w historii Węgier użyto kapsuły do zbadania dna Dunaju. Dziś obok zachwalającego budynku Parlamentu jest jedną z najpopularniejszy atrakcji Budapesztu. Proponujemy przespacerować się nim z lewobrzeżnego Pesztu do dzielnicy Buda.

Most Łańcuchowy Budapeszt
Budapeszt na weekend

2. Góra Gellerta i Łaźnie Gellerta

Góra Gellerta to pierwsze miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie prawobrzeżnej części Budapesztu. To na niej z rąk pogan zaginął męczeńską śmiercią biskup Gerard Sagredo. Miejsce to było też uważane za punkt schadzek czarownic i jeden z najbardziej niebezpiecznych rejonów miasta. Obecnie na szczycie liczącej 235 metrów góry znajduje się Statua Wolności upamiętniającą tych, którzy zginęli w walce o wolność Węgier. Znajdziesz tam również Cytadelę. Dojście na wzgórze nie należy do najłatwiejszych i wymaga nieco wysiłku, ale widoki ze szczytu wynagradzają całe zmęczenie. Rozpościerająca się z Góry Gellerta panorama Budapesztu robi piorunujące wrażenie!

Po zejściu tuż u stóp wniesienia czekać będzie na Ciebie niespodzianka. Przy Moście Wolności znajdują się bowiem Łaźnie Gellerta słynące z bijącego w nich źródła o niezwykłych właściwościach. Jest to jeden z najbardziej ekskluzywnych, co za tym idzie najdroższych kompleksów basenowo- leczniczych w całym Budapeszcie. Udostępniono w nim kilkanaście basenów na zewnątrz i wewnątrz przepięknego secesyjnego budynku, sauny i kabiny parowe. Na miejscu dostępne są również zabiegi kosmetyczne i masaże. Z pełną oferta Łaźni Gellerta zapoznasz się na jej oficjalnej stronie.

3. Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski w Budapeszcie

Po relaksującej kąpieli w Łaźniach Gellerta czas na dalsze zwiedzanie. Kolejną ciekawą atrakcją, którą warto zobaczyć w Budapeszcie jest bez wątpienia wpisane na listę UNESCO Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim w Budapeszcie. Zachwyca eleganckimi rezydencjami, basztami, fontannami oraz ogromnym kompleksem pałacowym królującym nad całym miastem. Zamek Buda prawdopodobnie został wzniesiony około XIV w. Przez lata był rozbudowywany. W czasie II Wojny Światowej uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, a jego rekonstrukcję zakończono dopiero w 1976 roku. Dziś w jego wnętrzach mieszczą się instytucje publiczne i muzealne, a na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Historii Budapesztu. Znajdziesz tu również Galerię Narodową oraz Bibliotekę Narodową im. Szechenyiego. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Budapeszcie udostępniony jest do zwiedzania za darmo. Wstęp do muzeów jest dodatkowo płatny.

Zamek w Budapeszcie
Budapeszt na weekend

Na Wzgórze Zamkowe możesz dostać się pieszo, autobusem z Ersebet Ter lub skorzystać z zabytkowej kolejki linowej Siklo ze stacji początkowej na Clark Adam ter. Po drodze wagoniki kolejki (Margit i Gellert) mijają dwa ciekawe tarasy widokowe. Aktualne ceny za przejazd kolejką Siklo na Wzgórze Zamkowe znajdziesz tutaj. W 2019 r. bilet w jedną stronę kosztował 1400 HUF.

Budapeszt na weekend

4. Baszta Rybacka

Po wizycie na Zamku Królewskim warto udać się do baśniowej Baszty Rybackiej. Mieści się ona na Placu św. Trójcy na Wzgórzu Zamkowym. Jena z teorii zakłada, że jej nazwa wywodzi się od rybaków, którzy w czasach średniowiecza zamieszkiwali pobliskie Wodne Miasto. Obecnie jest to ulubione miejsce spacerów zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających Budapeszt. Baszta Rybacka zachwyca swą niezwykłą wręcz ażurową architekturą i przepiękną panoramą rozpościerającą się z jej dwóch tarasów. Dolny taras otwarty jest przez całą dobę, górny z kolei tylko w określonych godzinach za dodatkową niewielką opłatą. Podczas spaceru zwróć uwagę na jej siedem wież. Podobno symbolizują siedem plemion, które zapoczątkowały istnienie Węgier.

Baszta Rybacka Budapeszt
Baszta Rybacka Budapeszt

5. Punkt widokowy na Parlament w Budapeszcie

Po zejściu ze Wzgórza Zamkowego czarującymi, brukowanymi uliczkami udaj się wprost na naddunajskie bulwary. To właśnie z nich rozpościerają się jeden z najpiękniejszych widoków na zachwycający budynek Parlamentu w Budapeszcie. Budynek ten szczególnie prezentuje się nocą!

Punkt Widokowy Budapeszt
zwiedzanie Budapesztu

6. Termy w Budapeszcie

Na zakończenie dnia idealne będą termy! W Budapeszcie oprócz wspomnianych wyżej Łaźni Gellerta znajdziesz ich całą masę. Tradycyjne termy lecznicze dzielą się na część męską i damską. W niektórych z nich obowiązuje też specjalny ubiór w postaci płóciennego fartucha opasającego biodra. Nie zdziw się jak w termach zobaczysz też ludzi pływających na golasa.

Termy w Budapeszcie

Najpopularniejsze termy w Budapeszcie:
• Łaźnie Gellerta
Termy w Szechenyi
Termy Kiraly
Termy Rudas

Budapeszt na weekend- informacje praktyczne

1. Kiedy jechać do Budapesztu/ Pogoda w Budapeszcie/

Każda pora roku jest dobra na wizytę w Budapeszcie. Szczyt sezonu turystycznego rozpoczyna się w kwietniu i trwa do później jesieni. Naszym zdaniem do Budapesztu warto również wybrać się zimą, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej, a miastu i tak nie można odmówić uroku. Od połowy listopada do początku stycznia będziesz miał też okazję zobaczyć piękny Jarmark Bożonarodzeniowy w Budapeszcie.

Budapeszt na weekend

2. Jak dojechać do Budapesztu?

Budapeszt to doskonale skomunikowane miasto, do którego bez problemu dostaniesz się z Polski samolotem, pociągiem, autokarem lub autem.

#Loty do Budapesztu

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Budapesztu oferuje LOT (z Warszawy i Krakowa) oraz Wizzair (z Warszawy). Nasz narodowy przewoźnik zapewnia bardzo duży wybór połączeń w dość przystępnych cenach.

Sprawdź najlepsze opcje dolotu

Lotnisko w Budapeszcie oddalone jest o około 16 km od centrum miasta. Można się z niego dostać do centrum Budapesztu taksówką lub komunikacją miejską – autobusem linii 100E lub 200E.

  • Autobus 100E to linia ekspresowa kursująca do przystanku Deak Ferenc ter. Obowiązują w niej specjalne bilety w kwocie około 900 HUF. Bilet możesz zakupić u kierowcy, w okienku na lotnisku lub w automacie biletowym. Autobus kursuje co pół godziny od 05:00 do 00:30
  • Autobus 200E dojeżdża do stacji metra Kőbánya-Kispest (linia M3), skąd należy dalej kontynuować podróż do centrum Budapesztu. Na przejazd tym autobusem obowiązuje bilet miejski w cenie około 350 HUF (nieprzesiadkowy) lub 530 HUF (przesiadkowy). Bilet możesz zakupić w okienku na lotnisku lub u kierowcy, ale wówczas będzie droższy. Jeśli planujesz podróż łączoną tj. autobus+ metro kup bilet przesiadkowy! Autobus kursuje od 04:00 do północy.
  • Taksówka – za przejazd taksówką z lotniska do centrum Budapesztu powinieneś zapłacić około 7000 HUF.

#Pociągi do Budapesztu

Do Budapesztu możesz też dojechać z Polski pociągiem. PKP Intercity oferuje połączenia na trasie:

  • Warszawa -Budapeszt (dzienne i nocne)
  • Kraków- Budapeszt (połączenie nocne)
  • Katowice – Budapeszt (połączenie dzienne)

Aktualne ceny biletów oraz godziny rozkładów pociągów sprawdzisz na stronie PKP.

#Autobusy do Budapesztu

Do Budapesztu możesz też dojechać autokarem obsługiwanym m.in. przez przewoźnika Flixbus z takich polskich miast jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Łódź.

#Autem do Budapesztu

Samochód to świetna alternatywa dla wymienionych wyżej sposobów na dotarcie do Budapesztu zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski. Najkrótsza trasa z Krakowa do Budapesztu zajmuje około 6- 7 godzin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na przejazd węgierskimi autostradami należy zakupić winiety. Koszt 10 – dniowej winiety na Węgrzech wynosi około 80 zł.

3. Jak przemieszczać się po Budapeszcie?

Naszym zdaniem do większości głównych atrakcji Budapesztu bez problemu dotrzesz pieszo. Możesz również skorzystać z metra oraz sieci tramwajów i trolejbusów miejskich.

Transport

#Metro w Budapeszcie

Metro w Budapeszcie to drugie najstarsze metro podziemne na świecie (zaraz po londyńskim). Składa się ono z 4 linii: żółtej, czerwonej, niebieskiej i zielonej i kursuje w godzinach od 04:30 do 23:30 średnio co 2-10 minut. Najbardziej atrakcyjna turystycznie jest najstarsza linia M1 (żółta), którą dojedziesz do wielu atrakcji usytuowanych wzdłuż głównej alei Budapesztu. Linia ta wraz z Aleją Andrássy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i choćby z tego powodu warto się nią przejechać.

Na metro obowiązują takie same bilety jak na pozostałą komunikację miejską (autobusy, tramwaje, trolejbusy). Możesz je zakupić w automatach znajdujących się w metrze, na niektórych przystankach i w kioskach. Pamiętaj, aby bilet skasować przed wejściem do metra!

Ceny biletów w Budapeszcie (ceny z 2020r.)

  • Bilety nieprzesiadkowe (jednorazowe)
    • Bilet pojedynczy – 350 HUF
    • Bilet kupiony u kierowcy – 450 HUF
  • Bilety przesiadkowe– można się na nich dowolnie przesiadać, a ważność biletu wynosi 100 min.
    • Bilet przesiadkowy– 530 HUF
  • Bilety czasowe:
    • Bilet 24 godzinny – 1650 HUF
    • Bilet 72 godzinny – 4 150 HUF
    • Bilet 7 dniowy – 4 950 HUF

4. Gdzie nocować w Budapeszcie? Noclegi Budapeszt

Tak jak w każdej innej europejskiej stolicy nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem noclegu. W Budapeszcie znajdziesz zarówno eleganckie hotele jak i tańsze hostele i apartamenty do wynajęcia. Ze swojej strony możemy polecić Ci hotel Mercure Budapest City Center. Mieści się on przy ulicy Vaci w samym sercu historycznego centrum Budapesztu. Oddalony jest o kilka minut spacerem od największych atrakcji Budapesztu.

Nocleg Budapeszt

Znajdź inny nocleg w Budapeszcie:



Booking.com

5. Waluta Budapesztu

Walutą Budapesztu jest forint (HUF). 1 PLN to około 82 HUF.

6. Budapeszt ceny

W Budapeszcie jest taniej niż w większości europejskich stolic. Zobacz przykładowe ceny:

  • Trzydaniowy posiłek w restauracji dla 2 os – około 130 PLN
  • Cappuccino w restauracji – 6 PLN
  • Woda w restauracji – 3,50 PLN
  • Piwo w restauracji – 7, 50 PLN
  • Mleko w markecie (1L)- 2,90 PLN
  • Jajka (12 szt) – 6,30 PLN
  • Ser (1 kg) – 24 PLN
  • Banany (1kg)- 5,50 PLN
  • Pomidory (1kg)- 7,70 PLN
  • Jabłka (1kg)- 4,40 PLN
  • Woda w markecie (1,5l) – 1,45 PLN

*Linki do Skyscanner i Booking.com są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz lot lub nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności