Strona Główna InnePrzewodniki po miastach Pierwszy raz w Bangkoku? Poznaj najciekawsze atrakcje miasta

Pierwszy raz w Bangkoku? Poznaj najciekawsze atrakcje miasta

przez Anita & Paweł
0 komentarz
co zobaczyć w Bangkoku

Bangkok. Miasto Aniołów. Przy pierwszym zetknięciu dusi, męczy i przytłacza. Gdy minie pierwszy szok i związany z długą podróżą jet lag zaczyna nabierać kształtów, kolorów, zapachów i smaków. Zachwyca i wciąga jak magnes. Stolica Tajlandii to jedna z naszych ulubionych azjatyckich metropolii. To swoista miejska dżungla, która nigdy nie zasypia i w której nie sposób się nudzić. Wraz z ośmioma milionami mieszkańców żyje przez całą dobę. Do swych najważniejszych atrakcji toruje drogę przez ulice zastawione wieszakami podróbek, garkuchni ze skwierczącym na woku pad thai w rytm muzyki electro i smrodu spalin zmieszanych z zapachem jaśminu. Wyrywa Cię ze szpon pędzących tuk-tuków wprost do rąk wąsatego Hindusa oferującego garnitury, masażystki, uśmiechniętego ladyboya lub alfonsa zapraszającego na “Ping Pong Show”. Jeśli nie wiesz co zobaczyć w Bangkoku i na jakich atrakcjach miasta się skupić, świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy 2-dniowy plan zwiedzania Bangkoku, który znacznie ułatwi Ci wizytę w tym olbrzymim azjatyckim mieście. 

 

 

Bangkok – plan zwiedzania Bangkoku 

#Zwiedzanie Bangkoku – Dzień pierwszy 

Zwiedzanie Bangkoku proponujemy rozpocząć od jego głównych atrakcji: Wielkiego Pałacu Królewskiego kryjącego za podwójnymi murami niezwykle cenną dla buddystów Świątynię Szmaragdowego Buddy. Z olbrzymiego kompleksu pałacowego tylko kilka minut spacerem będzie dzieliło Cię od kolejnej atrakcji, a mianowicie zachwycającej Świątyni Wat Pho z liczącym ponad 43 m długości Leżącym Buddą. Tego dnia obowiązkowa powinna być również przejażdżka tramwajem wodnym po ruchliwej niczym Marszałkowska rzece Menam, na której zachodnim brzegu dostrzeżesz symbol Bangkoku w postaci bogato zdobionej Świątyni Świtu (Wat Arun). Wycieczkę po sakralnych budowlach Bangkoku zakończ w Świątyni Złotego Buddy, aby udać się na wizytę do buchającej feerią świateł, zapachów i smaków Chinatown. Jeśli mało Ci będzie wrażeń zajrzyj jeszcze do dzielnicy czerwonych latarni Patpong słynącej z Night Market i erotycznych pokazów na żywo.

 

Co zobaczyć w Bangkoku?

 

1. Wielki Pałac Królewski i Świątynia Szmaragdowego Buddy

Wielki Pałac Królewski to główna atrakcja w Bangkoku. Chce ją zobaczyć każdy, kto po raz pierwszy znalazł się w mieście. Nie ma się co dziwić, bo to świadectwo dawnych monarchów Tajlandii. Przez lata był oficjalną rezydencją króla. Dziś na jego terenie liczącym aż 218 tys. m² odbywają się ważne uroczystości państwowe, a obecny król przeniósł się do Pałacu Chitralada. Dla zwiedzających udostępniono kilka sal, komnat i pokoi oraz dwa muzea: Muzeum Świątynne oraz Muzeum Numizmatyczne i Zdobnictwa. Do woli można też spacerować po kompleksie podziwiając budynek z zewnątrz. Pałac Królewski wraz ze znajdującą się na jego terenie Świątynią Szmaragdowego Buddy (ważne miejsce pielgrzymek buddystów) to przypuszczalnie najbardziej zatłoczona atrakcja w całym Bangkoku. Musisz wiedzieć, że momentami tłum jest tam nie do zniesienia. Żar lejący się z nieba i uciążliwe głośnie chińskie wycieczki, które łokciami i parasolkami torują sobie drogę do najważniejszych punktów na terenie kompleksu, znacznie obrzydzają zwiedzanie tego naprawdę pięknego miejsca.  

 

co zobaczyć w Bangkokuco zobaczyć w Bangkokuco zobaczyć w Bangkoku

 

Rada: 

Pałac Królewski i Świątynię Szmaragdowego Buddy najlepiej zwiedzać tuż po jego otwarciu, aby nieznacznie uniknąć tłumów. Kompleks czynny jest w godzinach od 8:30 do 15:30, a bilet wstępu (w cenę biletu wliczone jest też wejście do Świątyni Szmaragdowego Buddy) to koszt 500 THB. Podczas zwiedzania obowiązuje specjalny dress code. Zarówno panie jak i panowie muszą mieć zasłonięte nogi do kostek i zakryte ramiona! U panów nie przejdzie żadna chusta zawiązana w pasie. Muszą to być spodnie! Przed wejściem do kompleksu znajduje się sklepik, w którym w cenie około 300 THB można się zaopatrzyć w takie spodnie. Dużo taniej jest jednak na lokalnych straganach i naszym zdaniem nie warto przepłacać. Więcej informacji na temat godzin otwarcia i aktualnych cen biletów znajdziesz na oficjalnej stronie Pałacu Królewskiego.  

 

2. Świątynia Odpoczywającego Buddy (Wat Pho)

Wat Pho słynie przede wszystkim z potężnego posągu Leżącego Buddy ukazującego go w momencie osiągania nirwany. Jego pozłacana figura ma wysokość aż 15 metrów i długość 43 metrów i można ją obejść wokół. Podczas zwiedzania komnaty zwróć szczególną uwagę na stopy buddy. Wygrawerowano na nich bowiem starożytne symbole i inkrustowano macicą perłową. Na terenie Wat Pho w przepięknych krużgankach świątyni poustawiano ponad tysiąc innych rzeźb przedstawiających buddę. Znajduje się tu również biblioteka i cudowny dziedziniec udekorowany rzeźbami hinduskich pustelników. Naszym zdaniem to jedna z piękniejszych świątyń na terenie Bangkoku, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Co ciekawe, Wat Pho to nie tylko miejsce kultu i Odpoczywający Budda. To również cenny ośrodek nauczania sztuki tajskiego masażu. Jeśli chcesz wymasować swoje obolałe stopy, ustaw się w kolejce i cierpliwie poczekaj. Nie pożałujesz!

 

co zobaczyć w BangkokuBangkokco zobaczyć w Bangkoku

 

Informacje praktyczne

Bilet wstępu do Wat Pho to koszt 100 THB, w cenę wliczona jest butelka wody. Świątynia czynna jest codziennie od 8:30 do 18:30 (przerwa w godzinach 12:00-13:00). Godzinny masaż stóp na terenie świątyni kosztuje około 10 $.

 

 3. Rejs tramwajem wodnym 

Rejs tramwajem wodnym po brunatnej rzece Menam to jedno z ciekawszych doświadczeń w Bangkoku. Obraz co chwilę się zmienia ukazując, a to małe statki ciągnące za sobą wielkie barki, a to złote dachy świątyń, drewniane domki na palach czy szklane wieżowce. Tramwajem wodnym bardzo łatwo dociera się do wspominanych tu przez nas atrakcji turystycznych Bangkoku: Wielkiego Pałacu Królewskiego (nr 10 Maharaj), Wat Pho (nr 8 Tha Tien) czy Chinatown (nr 5 Rachawongs). Na przystani spotkasz się z dwoma rodzajami biletów: one-day-pass tj. bilet turystyczny wielokrotnego przejazdu za 150 THB oraz bilet jednorazowy za 40 THB. Bilet można też kupić bezpośrednio na łodzi i ponoć wtedy jest dużo tańszy!

 

tramwaj wodny w Bangkokuco zobaczyć w Bangkoku

 

 4. Świątynia Świtu (Wat Arun)

Co zobaczyć w Bangkoku? Na pewno nie możesz pominąć największego symbolu miasta jakim jest Świątynia Świtu (Wat Arun). Znajduje się ona na zachodnim brzegu rzeki Menam i dumnie spogląda na miasto. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Bangkoku. Zachwyca nie tylko położeniem i bogatą historią, ale też przepięknymi zdobieniami. Ściany świątyni udekorowano tłuczoną porcelaną z Chin, która służyła jako balast w łodziach krążących między Chinami a Tajlandią. Na świątynie można się wdrapać. Jeśli wejdziesz na jej szczyt późnym popołudniem, zostaniesz nagrodzony niezapomnianym widokiem zachodu słońca. Nawet jeśli nie planujesz wspinaczki po stromych stopniach budowli, godziny popołudniowe to naprawdę świetny czas, aby podziwiać to miejsce w całej okazałości. 

 

Wat ArunBangkok

 

Informacje praktyczne

Wat Arun czynna jest codziennie od godziny 08:30 do 17:30. Bilet wstępu kosztuje 20 THB. Najlepiej dotrzeć do niej tramwajem wodnym z przystani Tha Tien niedaleko Wat Pho.

 

Revolut

 

5. Świątynia Złotego Buddy (Wat Traimit)

Szczęście, a może jego brak uczyniły tę świątynię naprawdę wyjątkową. Posąg przez prawie 20 lat przetrzymywany był pod prostym zadaszeniem tuż przy mało znanej świątyni, w której się nie mieścił. W latach 50-tych podczas przenoszenia posągu i umieszczania go na specjalnie przygotowanym podeście pękły liny, ten obsunął się i spadł na ziemię krusząc gips. Powłokę usunięto, odsłaniając tym samym 3,5 m Buddę odlanego z 5,5 ton stałego złota. Wszystkie próby prześledzenia pochodzenia tego bezcennego posągu do tej pory spełzły na niczym. Zakłada się, że pochodzi on z okresu Sukhothai, kiedy grasujący najeźdźcy zagrozili krajowi i jego skarbom, a powszechną praktyką było ukrywanie cennych figur Buddy pod powłoką gipsu. Jedno jest jednak pewne. Wat Traimit to jedna z ciekawszych atrakcji w Bangkoku wprawiająca w zachwyt niemal wszystkich zwiedzających. 

 

Bangkok

 

Informacje praktyczne

Świątynia Wat Traimit czynna jest w godzinach od 09:00 do 17:00 z godzinną przerwą między 12:00 a 13:00. Bilet wstępu kosztuje 10 THB.

 

Zobacz również posta: najpiękniejsze wyspy Tajlandii.

 

Nocne zwiedzanie Bangkoku: 

1. Chinatown 

Chinatown to kulinarny punkt na mapie Bangkoku. Możesz tu zrobić zakupy i kupić mnóstwo bezużytecznych pamiątek, ale najważniejszym powodem, dla którego musisz ją odwiedzić jest jedzenie. Na chaotycznych ulicach obsadzonych prowizorycznymi restauracjami z plastikowymi krzesłami, małymi straganami i ulicznymi sprzedawcami znajdziesz dosłownie wszystko. Począwszy od usmażonych na gorącym oleju koników polnych i białych tłustych robali po brązowe ciasteczka ze śmietaną i chili, śmierdzące duriany, soczyste mango i uwielbiany przez wszystkich pad thai. Chinatown jest zatłoczona, ruchliwa, pełna ludzi z całego świata, ale i pełna zapachów i smaków. Nie możesz jej pominąć! Naszym zdaniem dzielnicę najlepiej odwiedzić wieczorem! 

 

ChinatownBangkokco zobaczyć w Bangkoku

 

 

2. Patpong 

Patpong to najsłynniejsza dzielnica czerwonych latarni w Bangkoku. Obejmuje ona nocny market oraz 3 równoległe ulice, wzdłuż których funkcjonują kluby go-go i bary. Z jej “dobrodziejstw” korzystają tu nie tylko heteroseksualiści z bogatych krajów Europy zachodniej, Chin i USA. Oprócz klubów z wijącymi się przy rurach dziewczynami, można tam też spotkać kuby z ladyboyami oraz miejsca przeznaczone dla gejów. Jest to miejsce pełna kontrastów. Jeśli zdecydujesz się zawitać na Patpong wiedz o tym, że chodząc po nocnym markecie będziesz przez cały czas nagabywany przez naciągaczy z sex-barów. Zachęcają oni do udziału w tzw. “Ping Pong \Show” i podstawiają pod nos oferty erotyczne ich gwiazd. Uważaj na nich! 

 

patpongco zobaczyć w Bangkoku

 

Plan zwiedzania Bangkoku

 

#Zwiedzanie Bangkoku – Dzień drugi

Co zobaczyć w Bangkoku drugiego dnia? Oj, trochę tego będzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie mniej oczywiste atrakcje Bangkoku. W pierwszej kolejności zabierzemy Cię do cudownej drewnianej rezydencji amerykańskiego szpiega ukrytej w tropikalnym ogrodzie i nafaszerowanej pamiątkami oraz dziełami sztuki związanymi z Tajlandią. Następnie wdrapiesz się z nami na szczyt Złotej Góry, aby zachwycić się z niej niezwykłą panoramą Miasta Aniołów. Zwiedzanie zakończysz w królewskiej dzielnicy Dusit, która upamiętnia historyczne, tajlandzkie tradycje, a wieczorem przespacerujesz się po najsłynniejszej w świecie backpackerskiej ulicy Khaosan Road.

 

 

Co zobaczyć w Bangkoku?

  

1. Dom Jima Thompsona

Dom Jima Thompsona to jedna z tych atrakcji turystycznych Bangkoku, której nie znajdziesz się we wszystkich przewodnikach. Osobiście wiedzieliśmy o tym miejscu niewiele i nie braliśmy go w pierwszej kolejności pod uwagę podczas zwiedzania miasta. Myśleliśmy o nim jako o “ kolejnym nudnym muzeum”. Jakież było nasze zdziwienie kiedy przez przypadek pojawiliśmy się w okolicy i postanowiliśmy tam jednak zajrzeć. Dom okazał się fantastyczną atrakcją. Jedną z piękniejszych jakie widzieliśmy w Bangkoku. Ukrytą w pięknym tropikalnym ogrodzie, pełną  pomieszczeń i antyków. Miejsce to pokazuje, jak moglibyśmy żyć (przynajmniej my!), gdybyśmy mieli taki talent, pieniądze oraz wyczucie smaku i stylu jakie posiadał jego właściciel – były amerykański żołnierz, szpieg i architekt Jim Thompson. Dom-muzeum powstał w 1959 roku. Składa się na niego kilka budynków w tradycyjnym stylu tajskim wykonanych z drewna tekowego. Miejsce jest naprawdę niezwykłe i warte zobaczenia! To świadectwo po inspirującym człowieku, fascynujący dom i niezwykła historia.  

 

Bangkokco zobaczyć w BangkokuJim Thompson house

 

Informacje praktyczne

Dom Jima Thompsona otwarty jest codziennie od godziny 09:00- 18:00. Bilet wstępu kosztuje 200 THB. Zwiedzanie domu-muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach i średnio trwa 45 min. Na terenie Jim Thompson House znajduje się również restauracja oraz sklep. 

 

2. Złota Góra z Wat Saket

Gdzie znajduje się najpiękniejszy widok na panoramę Bangkoku? Okazuje się, że nie tylko z dachu jednego w wielu sky barów w mieście! Świątynia Złotej Góry to miejsce, do którego dociera zdecydowanie mniej turystów w porównaniu z innymi atrakcjami Bangkoku, mimo iż rozciąga się z niej naprawdę niezwykły widok. Na szczyt 79 metrowego kopca zwieńczonego lśniącym w słońcu chedi prowadzi aż 318 schodów. Wysiłek na szczyt zdecydowanie wynagradzają widoki. Sama Wat Saket pochodzi jeszcze z czasów królestwa Ayutthaya. Swego czasu pełniła też funkcję krematorium, w którym spopielano ciała osób zmarłych podczas epidemii dżumy. Ponoć teren świątyni został tak zapełniony zwłokami, że żywiły się nimi psy i sępy zanim poddano je całkowitej kremacji.

 

co zobaczyć w Bangkokuco zobaczyć w Bangkokupanorama Bangkoku

 

Informacje praktyczne

Wat Saket czynna jest codziennie od 09:00 do 17:00, a bilet wstępu kosztuje 50 THB. Koniecznie zabierz ze sobą duże ilości wody, bo na górze jest naprawdę gorąco!

 

3. Dzielnica Królewska Dusit 

Dzielnica Dusit z mieszczącym się w jej sercu Parkiem Dusit to miejsce warte zobaczenia. Wśród bujnej, tropikalnej roślinności i alejek parkowych skryły się przepiękne królewskie rezydencje: drewniany pałac Vimanmek, Sala Tronowa Abhisek Dusit oraz muzea: Królewskich Słoni, Muzeum Zegarów i Królewskich powozów. W okolicy jest też zoo. Najpiękniejszą atrakcją spośród nich wszystkich jest zdecydowanie Pałac Vimanmek i to jemu poświęć najwięcej uwagi. To największy i jeden z najbardziej zachwycających na świecie budynków wzniesionych z drewna tekowego. “Zamek w chmurach” możesz zwiedzić również wewnątrz. Zachwyca detalami w postaci licznych ażurowych zdobień, pięknych schodów, przestronnych galerii czy arkad.

Informacje praktyczne

Pałac Vimanmek można zwiedzać od 9:30 do 16:00 (przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 15:15!). Na terenie rezydencji obowiązuje skromny ubiór co oznacza, że mężczyźni i kobiety muszą mieć długie spodnie/spódnice i koszule z krótkim rękawem lub z długimi rękawami. Biletu wynosi 100 THB 

 

4. Ulica Khaosan Road

Ta krótka, bo licząca tylko 410 metrów długości ulica w centrum Bangkoku to mekka backpackerów z całego świata. Nocą z dość spokojnej arterii przeistacza się w miejsce “ w którym można zniknąć” :-) Pełna jest klubów, barów i tanich garkuchni. Spotkasz na niej ulicznych sprzedawców oferujących podróbki znanych firm, salony masażu, tatuażu i plecenia warkoczyków oraz tanie hostele. Khaosan Road najlepiej odwiedzić wieczorem kiedy z szarej, betonowej dżungli przeistacza się w miejsce tętniące życiem i centrum rozrywkowo-gastronomiczne Bangkoku.

 

KhaoSan Roadco zobaczyć w Bangkokuco zobaczyć w Bangkokuco zobaczyć w Bangkoku

 

 

zwiedzanie Bangkoku 

Informacje praktyczne 

 

#Jak dotrzeć z lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku do centrum miasta?

Międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi oddalone jest od centrum Bangkoku o około 45 km. Istnieje kilka sposobów na dotarcie z niego do centrum:

1. Taksówka

To najwygodniejszy sposób dotarcia do centrum Bangkoku. Niestety trzeba liczyć się z tym, że taksówkarze nie chcą w Bangkoku włączać taksomierza, przez co cena za przejazd jest z góry ustalona i mocno zawyżona!  Taksówkarze żerują na nieświadomych turystach. Nie oznacza to jednak, że jazda na licznik jest niemożliwa. Trzeba czasem trochę więcej cierpliwości (nie ta taksówka to następna) i umiejętności sztuki negocjacji. Poruszając się taksówką po Bangkoku z włączonym taksomierzem za około 5 km średnio płaciliśmy jakieś 70-75 TBH.

2. Airport Link

To szybki pociąg łączący lotnisko z centrum miasta. Przecina on stację metra Metra MRT na stacji Makkasan oraz Skytrain BTS w ścisłym centrum miasta na stacji Phaya Thai. Koszt przejazdu do stacji końcowej to 45 THB, a cała podróż trwa około 27 minut. Pociąg jeździ od godziny 06:00 do północy.

3. Autobus 

W ostatnim czasie uruchomiono bezpośredni autobus z lotniska na Khaosan Road. Jest to autobus linii S1 jadący na trasie Suvarnabhumi Airport – Khaosan Road- Sanamluang. Jeździ w godzinach od 06:00 do godziny 20:00. Bilet kosztuje 60 THB/os. Wydaje się on być opcja najtańszą. Weż jednak pod uwagę to, że możesz utknąć w olbrzymich korkach wybierając tą opcję transportu.

Uwaga: w Bangkoku są dwa lotniska! opisane przez nas środki transportu dotyczą tylko lotniska Suvarnabhumi! 

 

#Jak poruszać się po Bangkoku?

1. Taksówka

Tak jak już wyżej wspominaliśmy taksówka jest dobrym wyborem tylko wtedy kiedy jedzie z włączonym taksometrem. W centrum miasta cena wywoławcza za przejazd taksówką bez włączonego licznika za około 5 km wynosiła średnio od 300- 500 THB. Po włączeniu taksometru spadała do 70-80 THB ? Taksówkę najlepiej łapać spod hoteli! Możesz też poprosić w obcym hotelu o jej zamówienie, wtedy masz większe prawdopodobieństwo, że kierowca pojedzie z włączonym taksometrem. 

2. Tuk-tuk

Niestety musimy to przyznać, że tuk-tuki są znacznie droższe niż taksówki. Tutaj kierowca startuje z ceną 500 TBH i rzadko schodzi poniżej 250 TBH. Tuk-tuka można zatem traktować bardziej jako atrakcję turystyczną niż codzienny środek transportu.  

 

co zobaczyć w Bangkoku

 

3. BTS Skytrain

Skytrain to bardzo popularny środek transportu w Bangkoku i jedna z jego głównych atrakcji turystycznych. Na BTS Skytrain składają się dwie linie (Sukumvit i Silom) które krzyżują się z podziemnym Metrem MRT na stacjach BTS Asoke – MRT Sukhumvit, BTS Sala Daeng – MRT Silom oraz BTS Chatuchak – MRT Mo Chit. Dodatkowo stacja BTS Phaya Thai łączy z początkową stacją szybkiej kolejki na lotnisko Suvarnabhumi. Ceny biletów na Skytrain zaczynają się od 15 THB za jeden przystanek. Kupuje się je na stacji w automatach.

4. Metro MTR

Podziemne metro MRT składa się z 2 linii: Blue Line z 18 podziemnymi stacjami i Purple Line z 16 naziemnymi stacjami. Ceny za przejazd wahają się od 16 do 42 Bahtów, a bilet jest w kształcie żetonu do kupienia w automacie na stacji.

 

#Gdzie nocować w Bangkoku? 

Bangkok to olbrzymie miasto, w którym nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem bazy noclegowej. Jeśli szukasz czegoś naprawdę taniego idealna będzie Khaosan Road wraz z równoległą do niej Rambuttri Alley. Mieści się przy nich sporo budżetowych hosteli i hoteli. Jeśli szukasz czegoś o wyższej klasie doskonała może okazać się dzielnica Pratunam z wieloma hotelami 3*, 4* i 5* z dostępem do komunikacji miejskiej BTS, tramwajów wodnych oraz pociągiem AirportLink na lotnisko. Znajduje się ona blisko świątyń, a także centrów handlowych, bazarów i licznych ulicznych garkuchni.

 


Booking.com

Osobiście zatrzymaliśmy się w hotelu Amara Bangkok w biznesowej dzielnicy Bang Rak i Silom. Hotel znajduje się blisko Lumpini Park i słynnego Patpong. Jego okolica wypełniona jest centrami handlowymi, średniej i wysokiej jakości restauracjami oraz nocnymi bazarami.  Co w tym hotelu jest takie wyjątkowe? Na pewno basen na dachu z cudownym widokiem na Bangkok! Szczegółową recenzję hotelu znajdziesz w naszym poście „Gdzie nocować w Bangkoku?

Jeśli preferujesz mieszkania/apartamenty do wynajęcia, to z naszej strony możemy Ci polecić portal Airbnb. Jeśli skorzystasz z naszego linka, dostaniesz 100 zł na pierwszą rezerwację.

 

AMara Hotelco zobaczyć w Bangkoku

 

Zajrzyj również do posta o Kuala Lumpur – kolejnej niezwykłej azjatyckiej metropolii.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności