5,9K Planujesz podróż do Sankt Petersburga, ale na zwiedzanie nie masz całego tygodnia? Jest to Twoja pierwsza wizyta w tym mieście i nie masz bladego pojęcia, na których atrakcjach się skupić? Lubisz pieszo zwiedzać miasto? Świetnie trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy 2-dniowy plan zwiedzania Sankt Petersburga! Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne „Wenecji Północy”. Odwiedzisz z nami zachwycającą Cerkiew na Krwi, błękitny Sobór Smolny i niezwykły turkusowy meczet. Przejdziesz po zwodzonych mostach zawieszonych w delcie rzeki Newy, łączących liczne wyspy, na których położone jest miasto. Zajrzysz do słynnego muzeum Ermitaż i okazałej Twierdzy Pietropawłowskiej. Odpoczniesz na Polu Marsowym i w pełnych zieleni parkach. Sporadycznie będziesz przy tym zmuszony używać komunikacji miejskiej, bo plan ułożyliśmy tak, abyś spokojnie w ciągu jednego dnia do wszystkich wybranych przez nas punktów mógł dotrzeć pieszo. Zatem, łap gotowca „Petersburg na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?”.
Spis treści
Petersburg na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?
Dzień 1 – Dzielnica Centralna
Zwiedzanie Petersburga rozpocznij od Dzielnicy Centralnej. Położona między rzeką Newą na północy, a Kanałem Obvodny na południu, poprzecinana rzekami Fontanką i Mojką, jest swoistym sercem miasta. To w niej zlokalizowane się najważniejsze atrakcje turystyczne Sankt Petersburga: błękitny Sobór Smolny, wznosząca się nad kanałem Griboyedova bogato zdobiona Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego czy niezwykłe muzeum Ermitaż z okazałym Pałacem Zimowym. Do w/w śmietanki dołącza widoczny aż z Zatoki Fińskiej pokryty złotem Sobór św. Izaaka, olbrzymi Zamek Michajłowski czy Newski Prospekt – jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych ulic w Rosji. Dokądkolwiek pójdziesz, zawsze trafisz na tą ostatnią. Tak jak we Włoszech wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Petersburgu – mniejsze uliczki wpadają do tej głównej arterii miasta.Petersburg mapa:
Początek zwiedzania: stacja metra Chernyshevskaya Koniec zwiedzania: stacja metra AdmiralteyskayaNajważniejsze atrakcje Petersburga:
-
Sobór Smolny
-
Pole Marsowe
-
Zamek Michajłowski
-
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
-
Newski Prospekt
-
Plac Pałacowy
-
Pałac Zimowy i muzeum Ermitaż
-
Sobór św. Izaaka
Dzień 2 – Wyspa Zajęcza, Wyspa Wasilijewska i południowy Sankt Petersburg
Drugi dzień proponujemy poświęcić północnej stronie miasta, która zachęca do odkrywania Petersburga z nieco innej perspektywy. Na północną stronę rzeki Newy z Dzielnicy Centralnej dostaniesz się mostem Troickim, który sam w sobie jest sporą atrakcją turystyczną. Oprócz tego, że strasznie na nim wieje, rozpościera się z niego przepiękna panorama na miasto. Most poprowadzi Cię do niebieskiego meczetu i na Wyspę Zajęczą z okazałą Twierdzą Pietropawłowską. Z tej ostatniej mostkami zawieszonymi nad licznymi kanałami przedostaniesz się na Wyspę Wasilijewską. Po drodze miniesz Aurorę – rosyjski krążownik wojenny będący symbolem rewolucji październikowej. Jeśli będziesz mieć jeszcze siłę na zwiedzanie koniecznie udaj się do południowej dzielnicy Sankt Petersburga. Ta przemysłowa część miasta z typową postkomunistyczną architekturą słynie przede wszystkim z uroczego, różowego kościoła Chesme. Początek zwiedzania: stacja metra Gor’kovskya Koniec zwiedzania: stacja metra MoskovskayaNajważniejsze zabytki Petersburga:
-
Turkusowy Meczet w Petersburgu
-
Twierdza Pietropawłowska
-
Wyspa Wasiljewska
-
Cerkiew Czesmeńska
Petersburg na weekend- informacje praktyczne:
1. Wiza do Petersburga
Od 1 października 2019r. do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego wjedziesz na darmowej e-wizie! Najpóźniej 4 dni przed planowaną podróżą musisz wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji i wypełnić wniosek e-wizowy. Do wniosku musisz dołączyć zdjęcie w pliku cyfrowym. E-wiza do Petersburga przyjdzie Ci pocztą elektroniczną na wskazany przez Ciebie adres email. Na granicy wystarczy pokazać wydrukowaną kopię wizy lub dokument zapisany w telefonie.E-wiza ważna jest na okres 30 dni od jej wystawienia i upoważnia do przebywania na terytorium Petersburga i Obwodu Leningradzkiego przez maksymalnie 8 dni.
2. Kiedy jechać do Petersburga? Białe noce w Petersburgu.
Najlepszy okres na wizytę w Sankt Petersburgu przypada na okres od końca maja do początku lipca. Dlaczego? Bo będziesz wówczas świadkiem tzw. „białych nocy w Petersburgu”. Ich szczyt przypada między 19 czerwca, a 2 lipca. Ze względu na swoje położenie geograficzne w mieście w tym czasie nie zapada zmrok. W godzinach nocnych trwa zmierzch, który niepostrzeżenie przechodzi w świt. Wszystko to sprawia, że miasto właściwie nie śpi, a ulicami przez całą dobę spacerują ludzie.Zwiedzanie zwodzonych mostów w Petersburgu
Białe noce to również idealny czas na zwiedzanie zwodzonych mostów Petersburga. Miasto położone jest bowiem na 42 wyspach w delcie rzeki Newy, które łączy ze sobą ponad 300 mostów. Gro z nich to mosty zwodzone. W nocy ich przęsła są podnoszone, aby umożliwić statkom żeglugę. Idealnym miejscem do obserwacji otwierających się mostów zwodzonych jest brzeg rzeki Wielka Newa lub nocny rejs statkiem po Newie. Pierwszy otwiera się Most Pałacowy około godziny 01:25. Po nim podnoszą się przęsła kolejnych mostów. Około godziny 2 w nocy wszystkie mosty zwodzone na terenie Petersburga są już otwarte. Jedyne na co musisz uważać zwiedzając nocą mosty zwodzone Petersburga to to, aby całe widowisko obserwować po właściwej dla siebie stronie miasta. Jeśli znajdziesz się po złej stronie, będziesz zmuszony poczekać do 5 rano, kiedy mosty z powrotem się opuszczą.3. Jak dotrzeć do Sankt Petersburga z Polski?
-
samolotem
Jak dostać się z lotniska w Petersburgu do centrum miasta?
Z lotniska Pukovo w Sankt Petersburgu do stacji metra Moskovskaya jeżdzą autobusy miejskie numer 39 (od 5:30 do 1:30 co 12-20 min) i 39EX (od 5:25- 0:20 co 25-30 min). Koszt przejazdu to 40 rubli. Alternatywą jest oczywiście dużo droższa taksówka.-
autokarem