Strona Główna Oman Przewodnik po Omanie

Przewodnik po Omanie

przez Anita & Paweł
5 komentarzy
Oman

Poradnik Oman

 

 1. Jak dotrzeć do Omanu? Loty do Omanu

  Airplane2   Głównym portem lotniczym w Omanie jest międzynarodowy port lotniczy Seeb w Muskacie, który obsługuje większość dużych linii lotniczych takich jak: Oman Air, Lufthansa, KLM, British Airways czy Etihad i  Emirates. Niestety nie da się tam dolecieć bezpośrednio z Polski, dlatego zwiedzanie Omanu jest przez to znacznie utrudnione. Czasem pojawiają się ciekawe finansowo oferty KLM, z których warto skorzystać. My dojechaliśmy do Omanu drogą lądową ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trzy razy dziennie o 7:00, 15:00 i 23:00 sprzed restauracji Caravan Restaurant za budynkiem  Dnata Buillding, w dzielnicy Deira w  Dubaju odjeżdżają autokary ONTC do Muskatu. Autobus zatrzymuje się na końcowej stacji w dzielnicy Ruwi tuż przy Hotelu Sun City. Cena biletu to ok AED 55 w jedną stronę. Autokary są nowe, klimatyzowane, a podróż jest przyjemna, szybka i trwa 5-6 godzin w zależności od czasu spędzonego na granicy. Autobusy z Muskatu do Dubaju odjeżdżają o 6:00, 15:00 i 23:00. Koszt OMR 5. Kolejną opcją jest wynajem samochodu w ZEA i przekroczenie granicy z Omanem na własną rękę. Z Dubaju do Omanu prowadzi autostrada, aż do emiratu Ras Al-Khaimah (RAK), dzięki czemu w dwie godziny można być na miejscu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta, co nie jest do końca opłacalne.  

Transport do miasta z lotniska w Muskacie

My wypróbowaliśmy mały miejski busik, który złapaliśmy na Sultan Qaboos Highway, która znajduje się na wprost po wyjściu z hali przylotów. Po przejściu wiaduktem na drugą stronę autostrady znajdziecie się na umownym przystanku, na którym zatrzymują się busiki podążające w stronę centrum Muskatu. Są on zazwyczaj strasznie zatłoczone i podróżują nimi sami mężczyźni, a widok kobiety wsiadającej do takiego busa budzi lekkie zdziwienie oraz wprowadza wszystkich panów w popłoch. Cena przejazdu takim busikiem do dzielnicy Ruwi wynosi ok. OMR 1-2. Oczywiście można również wziąć taxi – cennik znajdziecie tutaj.  

2. Jak uzyskać wizę do Omanu?

  visa   Polacy mogą otrzymać wizę do Omanu we wszystkich placówkach dyplomatycznych Omanu bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy wizowej) tamtejszych władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i uiszczeniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i uiszczeniu opłaty wizowej, otrzymać wizy na wszystkich omańskich przejściach granicznych.

Ceny: wiza na 10 dni OMR 5, na 30 dni OMR 20.

  Paszport musi być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy licząc od daty uzyskania wizy. Przy wydawaniu wizy nie jest wymagane okazanie biletu powrotnego.   WAŻNE: Przed wyjazdem zawsze należy sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualne informacje o wymogach wizowych.  

 3. Kiedy jechać do Omanu?

  zwiedzanie Omanu   Temperatury są tutaj wysokie. W górach na północy kraju jest chłodniej i występują spadki nawet do 0 °C. Wraz z nastaniem wiosny temperatury szybko rosną i latem średnie wartości wynoszą od 29 do 35 °C. W ciągu dnia od maja do października temperatury są bardzo wysokie i sięgają średnio 40 °C, a na pustyni do 50 °C. Jedynie wschodnie wybrzeże kraju jest pod tym względem nieco łagodniejsze. Opady są niskie lub nie występują w ogóle. Zdarzają się lata gdzie deszcze nie pada wcale. Najdogodniejszą porą na zwiedzanie Omanu jest zatem okres od listopada do maja.  

 4. Co warto zobaczyć w Omanie? Najważniejsze atrakcje Omanu.

  zwiedzanie Omanu   Oman to leżący na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego kraj, który różni się od swoich położonych  na północy sąsiadów: Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Kataru. Nie ma w nim wieżowców czy gigantycznych turystycznych atrakcji. Są za to piękne plaże, wysokie góry, wspaniała pustynia czy orientalne miasta. Nam przez tydzień udało się zobaczyć prawie wszystkie główne atrakcje tego przepięknego kraju.   Więcej informacji o każdej z nich znajdziesz w poście opisującym 9 powodów dla których warto jechać do Omanu.
  • Wahiba Sand – największa pustynia Omanu
  • Jebel Shams – najwyższy szczyt Omanu
  • Wadi Ghul – “Wielki Kanion” Omanu
  • Wadi – wyschnięte wąwozy lub doliny. Warto zobaczyć Wadi Bani Kalid, Wadi Tiwi i Wadi Shabs
  • Plaże –  bezludne , piaszczyste plaże
  • Nizwa – niewielkie miasteczko z bardzo ładnym fortem
  • Ras al-Jinz Turtle Reserve – rezerwat, w którym żółwie olbrzymie składają na plaży jaja
  • Muscat – Pałac i Wielki Meczet Sułtana Qaboosa, Targ Rybny, Targ Złota
  • Sur – rybackie miasto
 

5.  Jak poruszać się po Omanie?

  Poradnik Oman

 

Jak poruszać się po Muskacie?

Najlepszą formą transportu po Muskacie jest taxi.  Jak już wspomnieliśmy po mieście i na lotnisko jeżdżą też małe miejskie busiki. W Omanie większość mieszkańców przemieszcza się swoimi autami.  

Wypożyczenie auta w Omanie

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu. Większość wypożyczalni znajduje się na lotnisku w Muskacie. My zazwyczaj wynajmujemy auto poprzez serwis rentalcars.com. Znajdziesz tam wiele ofert różnych wypożyczalni. Zdecydowanie polecamy wynająć auto z napędem na 4 koła, zwłaszcza jeśli planujecie zobaczyć pustynię, Wadi bądź wybrać się w rejony górskie. Zwykłe auto może nie podołać temu wyzwaniu. Co prawda koszt wynajmu auta 4×4 nie jest mały (ok. PLN 2200 za tydzień), ale podróż takim samochodem jest o wiele wygodniejsza, a poza tym może ono wam służyć jako dom na kółkach. Dodamy, że cena paliwa w krajach półwyspu arabskiego schodzi poniżej złotówki. Uwaga: Przed wyjazdem warto wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy (koszt PLN 35,50), bo mogą tego wymagać w wypożyczalni.  

6. Gdzie nocować w Omanie?

  Poradnik Oman   Baza noclegowa w Omanie jest uboga. Hotele znajdziemy przede wszystkim w Muskacie. W okolicy ważniejszych atrakcji turystycznych znajdują się głównie ekskluzywne resorty. Niestety tanich hoteli i hosteli tu jeszcze brakuje, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą swojego własnego namiotu.  

Kempingi w Omanie

W Omanie rozbić się można na dziko praktycznie wszędzie: na plaży, między skałami, na pustyni. Ogólna zasada jest taka, aby camping znajdował się z dala od głównych dróg i zabudowań. A że w kraju tym pustkowi nie brakuje to znalezienie bazy na nocleg nie jest zbyt skomplikowane. Pamiętać należy również  o tym , że słońce zachodzi ok godziny 18:00 i miejsca na nocleg trzeba szukać już od  godz. 17. Miejscowi nie zwracają szczególnej uwagi na obozowiska, bo sami wybierają taką formę wakacyjnego odpoczynku. My podczas naszej tygodniowej wyprawy pod namiotem spaliśmy na plażach, w górach i w okolicach wiosek. Pewnie zastanawiacie się co z codzienną higieną osobistą, posiłkami? Po wypożyczeniu auta w Muskacie można udać się na zakupy do Carrefoura (koło lotniska) i tam zaopatrzyć się w kilku litrowe bukłaki z wodą, jedzenie, przenośną lodówkę turystyczną, lód ( można go też kupić na każdej stacji benzynowej), talerzyki i sztućce jednorazowe, matę turystyczną, zapalniczkę. My z Polski zabraliśmy ze sobą jedynie namiot, karimaty, śpiwory, małe garnki turystyczne, multitool (scyzoryk, łyżeczka, widelczyk itp.) i campigaz (sam zapalnik, bo w butlę mieliśmy zaopatrzyć się na miejscu w Muskacie). Niestety nasz zapalnik to butli sprzedawanych w tamtejszym Carrefourze nie pasował i tylko się z nami przejechał nieużywany, a my gotowaliśmy na ognisku. Po rozbiciu obozowiska rozpalaliśmy ognisko, na którym podgrzewaliśmy wodę na herbatkę i wodę przeznaczoną do kąpieli. Prysznic zmontowaliśmy z 5 litrowej butli po wodzie mineralnej. W korku zrobiliśmy małe dziurki, przez które woda lała się jak z słuchawki, a butlę umieściliśmy na dachu samochodu. Wrażenia po takiej kąpieli na świeżym powietrzu i w tak pięknej scenerii- niesamowite! Podsumowując– gorąco polecamy camping na dziko w Omanie. Jest bezpiecznie, ciekawie,  trochę średnio wygodnie, ale wspomnienia pozostają na całe życie i to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze.  

Noclegi w Muskacie

W Muskacie tańszych opcji noclegowych jest wiele. My zdecydowanie polecamy:
  • Hotel Sun City
Hotel położony w hinduskiej dzielnicy Ruwi, tuż przy dworcu ONTC, z którego odjeżdżają autobusy do Dubaju. W pobliżu tanie i pyszne restauracje, supermarkety. Hotel ma też  darmowe wi-fi, ale niestety trzeba z niego korzystać w lobby, bo w pokojach nie ma zasięgu. Cena: ~ OMR 20 za pokój 2 os. Adres: Ruwi High Street, Muscat Central Business District, Rezerwacjabooking.com  

Noclegi na Pustyni Wahiba Sands

Al Raha Camp położony jest w głębi pustyni ok. 20 km od miejscowości Bidiyah. Dojazd autem 4×4 nie powinien wam sprawić większych kłopotów (nie wymaga spuszczania powietrza z opon). Nie dajcie naciągnąć się naganiaczom, którzy za niemałą opłatą oferują eskortę do obozu. Camp oferuje mnóstwo dodatkowych atrakcji jak jazda na wielbłądzie, quadzie czy zjazd z wydm na desce. Cena: ~OMR 40 za pokój 2 os. (kolacja i śniadanie w cenie) Adres: Pustynia Wahiba Sands: ok. 20 km od miejscowości Bidiyah Rezerwacja: Telefonicznie (968 99551155) Booking.com  

7. Kuchnia Omanu

  Poradnik Oman   Ceny są bardzo zbliżone do polskich, ale w większości  restauracji za obiad zapłacimy w granicach ok. 30 zł. Pisząc o restauracjach mamy na myśli tzw. Coffe Shopy. Znajdziecie je w każdej miejscowości, a nawet wiosce omańskiej. Oprócz kawy i herbaty z mlekiem w godzinach popołudniowych serwują w nich przeważnie kuchnię indyjsko – pakistańską z różnymi odmianami ryżu, chlebków typu naan czy chapati, kurczakiem. W miejscowościach nadmorskich również z owocami morza i rybami.  Jedzenie jest niesamowicie pyszne, a ceny bardzo przystępne. Oprócz Coffe Shopów znajduje się tez wiele mini restauracyjek oferujących jedzenie typu fast food.  

8. Ludzie w Omanie

 

Poradnik Oman

Omańczycy to bardzo mili, życzliwi i pomocni ludzie. Są niesamowicie gościnni i zawsze uśmiechnięci. Obok Arabów omańskich Oman zamieszkuje też wielu Hindusów, Pakistańczyków i Filipińczyków, którzy przyjeżdżają do tego kraju głównie w celach zarobkowych. Mieliśmy wrażenie, że jest ich nawet więcej niż rdzennych mieszkańców.  

9. Religia w Omanie

Oman jest krajem muzułmańskim. Zaleca się przestrzeganie odpowiedniego ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkich sukienkach czy spódnicach ani z dużym dekoltem. Omańczycy są dość tolerancyjni dla turystów, ale dla własnego komfortu psychicznego zalecamy przestrzegać wyżej wymienionych zasad. W okresie ramadanu od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.  

10. Język w Omanie

Językiem urzędowym jest arabski, ale praktycznie wszędzie da się porozumieć w języku angielskim.  

11. Bezpieczeństwo w Omanie

W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą, dlatego zachowując minimalne środki bezpieczeństwa (jak wszędzie) nie ma powodów do obaw.  

12. Dni wole od pracy

Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W piątki zamknięte są praktycznie wszystkie atrakcje turystyczne.  

13. Szczepienia

  szczepienie  

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Oczywiście nie zaszkodzi zaszczepić się na tężec, błonice, dur brzuszny czy WZW A i B, które przydadzą się nam również w Polsce. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej (butelkowanej).

 

14. Waluta w Omanie

  exchange  

Walutą jest rial (OMR). 1 OMR ~ 9.5 PLN     Przywiezione pieniądze (USD czy EUR) można wymienić w kantorach, które są dostępne zwłaszcza w dużych miastach. Oczywiście najwygodniej wyciągnąć je z bankomatu (należy pamiętać o potencjalnej prowizji).

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności