Strona Główna Inne Ubezpieczenie w podróży – czy to jest potrzebne?

Ubezpieczenie w podróży – czy to jest potrzebne?

przez Anita & Paweł
3 komentarze
Ubezpieczenie w podróży
Czy jest sens kupować ubezpieczenie w podróży? Sami wielokrotnie zadawaliśmy sobie to pytanie. Byliśmy przecież w podróży już tyle razy i nigdy nic nam się nie stało… Nie oznacza to jednak, że kiedyś się nie stanie. Niestety nikt nigdy nie da nam 100% gwarancji na to, że nasze wakacje przebiegną bez żadnych przykrych niespodzianek. Dlatego zgodnie z powiedzeniem, że „strzeżonego Pan Bóg strzeże” przed każdą kolejną wyprawą bez gadania wykupujemy ubezpieczenie, aby zaoszczędzić sobie ewentualnych dodatkowych stresów i kosztów, a naszym najbliższym (zakładając najczarniejszy ze scenariuszy) masę formalności i wydania fortuny. W tym artykule postaramy się przekonać Was, że  jednak warto “zainwestować” swoje pieniądze w ten rodzaj ubezpieczenia. Doradzimy również jak ubezpieczyć się za darmo!

Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie.

 

Ubezpieczenie w podroży 

 

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

  To nic innego jak ubezpieczenie od nagłych, niespodziewanych wypadków, które mogą Was spotkać podczas urlopu. Przedmiotem ubezpieczenia może być standardowo ochrona medyczna jak również zniszczenie bagażu, sprzętu czy OC w życiu prywatnym. Poniżej znajdziecie listę wariantów/pakietów, którą możecie wykupić decydując się na ubezpieczenie podróżne:  
 • Koszty leczenia i assistance

To pomoc medyczna i pokrycie wszelkich niezbędnych kosztów leczenia, które mogą przytrafić się podczas podróży. Ubezpieczenie obejmuje zarówno leczenie szpitalne jak i pomoc lekarską w miejscu, w którym w danej chwili przebywacie.  
 • Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczeń w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub trwałego uszczerbku na zdrowiu również będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście wypłata odszkodowania zależy od procentu uszczerbku na zdrowiu.  
 • Utrata, opóźnienie lub zniszczenie bagażu podróżnego

Ochroną ubezpieczeniową możecie objąć również bagaż, który znajduje się pod bezpośrednią opieką przewoźnika (np. linie lotnicze, PolskiBus). Musicie jednak posiadać na to pokwitowanie (tzw. baggage tag)! Podczas ubezpieczenia bagażu możecie wybrać kilka wariantów tj.: całkowita utrata, opóźnienie lub zniszczenie bagażu. W przypadku całkowitego zaginięcia bagażu podróżnego ubezpieczyciel zwraca wam całkowitą sumę ubezpieczenia. W przypadku opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego o zazwyczaj 5-6 godzin macie prawo do zakupu niezbędnych przedmiotów, które zastąpią Wam rzeczy (ubrania,buty, kosmetyki itp.) znajdujące się w prawidłowo nadanym przez Was bagażu u przewoźnika lotniczego. Ubezpieczyciel zobowiązany jest oddać Wam kwotę do wysokości wykupionego przez Was ubezpieczenia. Dzięki takiemu ubezpieczeniu sami mieliśmy okazję zrobić “shopping” w Mediolanie – nasz bagaż nie zdążył podczas przesiadki. Jeśli Wasz bagaż został częściowo lub całkowicie zniszczony podczas transportu to ubezpieczyciel zwróci Wam koszty naprawy lub zakupu nowego bagażu.  
 • Odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym

Podróże mają to do siebie, że niosą ze sobą różne niespodzianki. Możecie stać się ofiarą jak również sprawcą wypadku. W tym drugim przypadku ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zdejmie z Waszych barków odpowiedzialność finansową za wypadek, który spowodujecie na urlopie lub spowoduje go ktoś z Waszej rodziny (mąż, żona,dzieci).  
 • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Telefon komórkowy, laptop czy aparat fotograficzny to dzisiaj podstawowe wyposażenie każdego podróżnika i przy okazji łakomy kąsek dla każdego złodzieja. Dodatkowo w/w sprzęty są, jak na złość, niezwykle podatne na uszkodzenia. Firmy ubezpieczeniowe za dodatkową dopłatą z przyjemnością biorą na siebie ryzyko związane z kradzieżą lub uszkodzeniem sprzętu. Dzięki wykupieniu u nich ubezpieczenia sprzętu elektronicznego możecie się całkowicie skupić na podroży, nie stresując się tym, że ktoś Was zaraz okradnie.  
 • Ubezpieczenie narciarskie

Czy wiecie jakie są koszty leczenia w krajach typu Francja, Szwajcaria, Włochy czy Austria? Zapewniamy Was, że kosmiczne w porównaniu do naszych polskich standardów. Podróż helikopterem ratowniczym u naszych południowych sąsiadów (Słowaków) również nie należy do najtańszych. Jeśli zatem planujecie “zimowe szaleństwo” to koniecznie wykupcie ubezpieczenie! Nie chodzi tu nawet o Was samych, ale również o to, że sami przez przypadek możecie zrobić komuś krzywdę.  
 • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych

Szykujecie deskę na wysoką falę? A może wybieracie się na safari lub w najwyższe góry świata? Jeśli tak, to musicie pamiętać, że standardowe ubezpieczenie nie chroni Was przed sportami wysokiego ryzyka! Należy dokupić osobny pakiet, który pozwoli Wam spokojnie skupić się na swoich pasjach.  
 • Ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej

Zagraniczne podróże poprzedzają zazwyczaj miesiące przygotowań. Przebieracie w ofertach, oszczędzacie pieniądze, żeby wystarczyło na jak najwięcej atrakcji i w końcu rezerwujecie wycieczkę. Nie jesteście jednak w stanie przewidzieć nagłych zdarzeń lub choroby. Posiadając takie ubezpieczenie odzyskacie chociaż część pieniędzy, które wydaliście na rezerwację wyjazdu.  

Gdzie i jak kupić ubezpieczenie w podróży?

 

1. Firmy ubezpieczeniowe

To chyba najbardziej oczywiste miejsce zakupu ubezpieczenia turystycznego. Wystarczy pójść do firmy ubezpieczeniowej lub otworzyć jej stronę internetową, aby wybrać interesujący Was pakiet. Oto lista kilku najbardziej znanych firm sprzedających ubezpieczenia turystyczne:  
 • IHI BUPA w Podróży
 • AXA Travel
 • Travel – ubezpieczenie turystyczne Warta
 • Europa Travel World
 • Signal Iduna
 • Aviva w podróży
  Uwaga: Decydując się na ubezpieczenie podróżne należy zawsze czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdyż każde ubezpieczenie zawiera listę wyłączeń. Np. ubezpieczenie nie działa jeżeli w trakcie wypadku byliście pod wpływem alkoholu! Dobrze jest wiedzieć wcześniej czego możecie się spodziewać.  

2. Banki

Wiele banków w swojej ofercie posiada możliwość zakupu ubezpieczenia w podróży. Wystarczy, że zalogujecie się na swoje bankowe konto internetowe i wybierzecie interesujący Was pakiet. Oczywiście bank nie jest Waszym ubezpieczycielem, a tylko pośrednikiem. W rzeczywistości zostaniecie ubezpieczeni przez jedną z firm ubezpieczeniowych. Sami korzystaliśmy wielokrotnie z tej metody – potwierdzenie ubezpieczenia dostajemy bardzo szybko na maila/smsa po zrealizowaniu płatności.  

3. Karty Kredytowe

Wiele kart kredytowych daje za darmo ubezpieczenie turystyczne pod warunkiem, że zakupicie kartą np. bilet lotniczy lub dokonacie rezerwacji auta. Polecamy sprawdzić czy macie takie ubezpieczenie w pakiecie do swojej karty kredytowej. Nawet jeśli ubezpieczenie nie jest całkowicie darmowe to zazwyczaj można je dokupić za niewielką dopłatą. Bardzo dobre ubezpieczenie podróżne oferuje karta Diners Club. Sama karta do najtańszych nie należy, jednak jeśli dużo podróżujecie to może Wam się opłacać jej zakup. Co jakiś czas mają promocje – sami kiedyś korzystaliśmy z ich usług za połowę ceny.  

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

  Koszt zakupu ubezpieczenia podróżnego zależy od wielu czynników takich jak: kwota ubezpieczenia, liczba dni w podróży, dodatkowe pakiety ubezpieczenia czy docelowy kraj/kontynent na który się wybieramy. Standardowe ubezpieczenie (koszty leczenia, OC, NNW) na 2 tygodnie dla 2 osób to wydatek rzędu 150-200 zł kiedy podróżujecie do krajów spoza Europy. Jeśli wybieracie się w podróż do krajów Unii Europejskiej to mamy dla Was świetną wiadomość! Wystarczy wyrobić w lokalnym oddziale NFZ (lub przez internet) bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). ekuz1 Parę istotnych informacji na temat karty znajdziecie poniżej:
 • EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej
 • EKUZ wydawany jest na określony czas (zwykle 6 miesięcy), osobom ubezpieczonym/uprawnionym podróżującym w celach turystycznych
 • EKUZ wydawany przez NFZ to plastikowa karta, wielkości bankomatowej, bez zdjęcia
 • EKUZ wydawany jest na określony czas, osobom ubezpieczonym/ uprawnionym:
 • podróżującym w celach turystycznych: pracownikom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą, osobom mającym podpisaną umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, członkom rodziny osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, nieubezpieczonym kobietom w ciąży, posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, nieubezpieczonym osobom posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły 18 roku życia
 • uczącym się/ studiującym w kraju
 • osobom nieubezpieczonym posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły 18 roku życia, karta EKUZ wydawana jest do dnia ukończenia przez te osoby 18 roku życia,
 • bezrobotnym pobierającym zasiłek
 • rencistom, emerytom
 

Gdzie ubezpiecza się 101CountriesBefore50?

  Ubezpieczenie turystyczne zapewnia nam karta „Planeta Młodych”. Jest to karta ubezpieczeniowo-zniżkowa dla wszystkich w wieku od 5 do 39 lat – jeszcze się łapiemy. Żeby kupić tą kartę nie musicie być uczniem ani studentem!
 • Karta Planeta Młodych to całoroczne ubezpieczenie NNW na całym świecie
 • Całoroczne ubezpieczenie KL poza granicami Polski na całym świecie
 • Całoroczne ubezpieczenie OC poza granicami Polski na całym świecie
 • Ubezpieczenie w podróży i w pracy
 • Ubezpieczenie w trakcie uprawiania sportów wysokiego ryzyka
 • Zniżki w Waszych ulubionych punktach w całej Polsce
 • Karta ważna jest 365 dni
 

AKTUALIZACJA: Ponieważ w ostatnim czasie zmieniła się firma obsługująca Planetę Młodych i w Internecie pojawiło się sporo negatywnych opinii na jej temat zmieniliśmy ubezpieczyciela. Obecnie korzystamy z Diners Club.

   

Kilka porad od 101Countriesbefore50

 
 • Nie oszczędzajcie na ubezpieczeniu podróżnym – kiedyś może się przydać!
 • Kupujcie tylko te pakiety, które mogą Wam się potencjalnie przydać
 • Zapoznajcie się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU)
 • Zapiszcie sobie (na kartce oraz w telefonie) numer alarmowy i numer polisy
 • Natychmiast zgłaszajcie (telefonicznie oraz mailowo) wszelkie problemy do ubezpieczyciela
 • Zbierajcie rachunki w przypadku poniesienia kosztów (leczenia, zakupu potrzebnych środków, itp.)
 • Uważajcie na siebie!
 

PS: Jeśli uważacie, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podzielcie się z nimi linkiem. Z góry dzięki!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności