Strona Główna Niemcy Berlin Wschodni – odkryj nietypowe atrakcje dzielnicy Pankow i Lichtenberg!

Berlin Wschodni – odkryj nietypowe atrakcje dzielnicy Pankow i Lichtenberg!

przez Anita & Paweł
0 komentarze
Berlin Wschodni

Mimo, iż od upadku Muru Berlińskiego minęło ponad 30 lat to różnice między wschodnią a zachodnią częścią Berlina wciąż są widoczne. O ile zachodnia część niemieckiej stolicy to coraz więcej nowoczesnej stali i szkła, interaktywne muzea i znane atrakcje, to wschód Berlina jest bardziej alternatywny, pełen artystów i mnóstwa nietypowych zabytków rozsianych wśród królującego tam wciąż socrealizmu. Z racji tego, iż Berlin znajduje się blisko granicy z Polską jest on ciekawą propozycją na weekendowy city break. W poście tym pokażemy Ci Berlin lokalny. Zabierzemy Cię w podróż po dwóch wyjątkowych okręgach niemieckiej stolicy – Pankow i Lichtenberg, gdzie mieszkają i pracują zwykli mieszkańcy i które nie mają nic wspólnego z turystycznymi atrakcjami w centrum. Oba okręgi obejmują wschodnie obszary Berlina. Oba pamiętają radziecką okupację i życie w podzielonym murem mieście. Oba wypełnione są niesztampowymi atrakcjami, licznymi restauracjami oraz zielonymi parkami i ogrodami. Oba mają też swoje piękne jeziora – miejsca wypoczynku i rekreacji, a nawet własne pałace. Odkryj z nami Berlin Wschodni i niezwykłe atrakcje Pankow i Lichtenberg i ruszaj na niezapomniany weekend do naszych zachodnich sąsiadów.

Berlin Wschodni atrakcje

I. Parki, ogrody i jeziora w Pankow i Lichtenberg

Pankow i Lichtenberg to jedne z najbardziej zielonych okręgów (dzielnic) na mapie Berlina. Swoim zasięgiem obejmują niezwykłe parki i ogrody zapewniające relaks i odpoczynek w tętniącej życiem metropolii. To czego na pewno im nie brakuje to przestrzeni, mnóstwa zieleni, kwiatów, pięknych alejek z ławkami i miejscami do odpoczynku. Gro z nich położona jest nad malowniczymi jeziorami: Weißensee, Obersee czy Orankesee tak uwielbianymi przez berlińczyków. Latem gromadzą się przy nich by popływać, odpocząć na plaży lub napić się piwa w ogródkach piwnych ulokowanych nad ich brzegami. Może dołączysz do nich i Ty?

Mauerpark (Park Muru)

Park Muru, Berlin Wschodni

Jednym z pierwszych parków, które chcemy Ci zaproponować w okręgu Pankow jest podłużny teren zielony zwany Parkiem Muru. Jego nazwa wywodzi się od Muru Berlińskiego i jego Strefy Śmierci. Od 1961 do 1989 roku obszar ten był niedostępny dla mieszkańców Berlina. Po zjednoczeniu miasta ziemia niczyja nagle przekształciła się w popularne miejsce odpoczynku. Berlińczycy przychodzili tu zrelaksować się w cieniu dawnych wieżyczek strażniczych. Z czasem park powiększono o kolejne hektary. Podjęto też współpracę z architektem krajobrazu Gustavem Lange, rezultatem której jest mały amfiteatr i szereg udogodnień sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi.

W Mauerpark zachował się także 300 m fragment Muru Berlińskiego. Pokryty jest on graffiti i jest jedną z głównych atrakcji parku. Jakby tego było mało w Parku Muru regularnie organizowane są imprezy na świeżym powietrzu. W niedzielę odbywa się pchli targ oraz karaoke. Na Wielkanoc berlińczycy chowają w parku pisanki, podczas gdy dzieci ich szukają.

Porada: Do Mauerpark udaj się w niedzielę, kiedy to odbywa się w nim pchli targ. Mieszkańcy Berlina sprzedają na nim przeróżny asortyment: od starych płyt, przez artykuły gospodarstwa domowego, ubrania po instrumenty muzyczne czy rowery. Od godziny 15:00 rozpoczyna się karaoke.

Bürgerpark Pankow

Berlin Wschodni atrakcje

To kolejna oaza zieleni w Pankow i miejsce, które warto odwiedzić. Jego historia sięga XIX, kiedy to Hermann Killisch – prominentny wydawca giełdowej gazety postanowił wykupić 2,5 hektara ziemi wzdłuż malowniczej rzeki Panke, przebudować dawny młyn i stworzyć wymarzony dom dla swojej rodziny. Wraz ze znajomym ogrodnikiem zaplanował też wspaniały ogród angielski wokół swojej rezydencji.

Po śmierci Killischa dom wraz z przylegającym do niego terenem wykupiła gmina Pankow i przekształciła go w publiczny park noszący nazwę Parku Mieszczańskiego (Burgerpark). Wybudowano w nim place zabaw, altanki i promenady. Z czasem posadzono też ogród różany i stworzono wybieg dla zwierząt oraz wolierę. W parku ulokowały się restauracje i ogródki piwne, w których możesz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu Berlina. Park jest naprawdę piękny, zadbany i przyjemnie się po nim spaceruje.

 Park am Weißen See

Berlin wschodni atrakcje
 

Park nad Białym Jeziorem to kolejna oaza zieleni w Pankow, którą chcemy Ci polecić. Jego największym atutem jest bez wątpienia Jezioro Weißensee (Białe Jezioro) z dużą fontanną pośrodku, małym kąpieliskiem i możliwością wypożyczenia łódki. Stare drzewa, liczne ławki i wiele kolorowych nasadzeń z kwiatów zachęcają do odpoczynku. Wokół jeziora poprowadzono także ścieżkę spacerową. Zaprowadzi Cię ona do bardzo nietypowego miejsca – historycznego „Milchhäuschen”. W 1913 roku mieścił się w nim sklep, w którym sprzedawano mleko. Zastąpiła go rodzinna restauracja z lat 70-tych ze słonecznym tarasem wychodzącym na jezioro. Zapewnia ona piękne widoki, którymi możesz się delektować przy filiżance smacznej kawy lub chłodnego piwa.

Obersee Park nad Jeziorem Obersee

Berlin Wschodni

Z Pankow przenosimy Cię teraz do sąsiadującego z nim okręgu Lichtenberg. On również może poszczycić się pięknymi, relaksującymi parkami. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci wizytę w Parku Obersee położonym nad szmaragdowym Jeziorem Obersee. Miejsce to jest wyjątkowe! Poprowadzono przez niego kręte alejki ciągnące się wzdłuż zielonych trawników, punktów widokowych, ogrodu różanego, pergoli, klonów i wierzb płaczących. Przy jeziorze znajduje się również jedna z bardziej nietypowych atrakcji wschodniego Berlina. Mamy tu na myśli Lemke House. Ale o nim za chwilę….

Jezioro Orankesee

jeziora Berlina
Jezioro Orankesee

Tuż nieopodal Parku Obersee znajdziesz kolejne piękne miejsce – Jezioro Orankesee z kąpieliskiem. Jako ciekawostkę dodamy, że 300-metrową plażę przy Orankesee wysypano piaskiem z wybrzeża Morza Bałtyckiego. Można tu wypożyczyć leżaki oraz kosze plażowe, zażyć orzeźwiającej kąpieli i poczuć się jak nad morzem. Na zewnątrz jeziora poprowadzono także 1,3 km ścieżkę zachęcającą do spacerów, jazdy na rowerze lub joggingu.

Tierpark Berlin

Będąc w temacie parków nie możemy nie wspomnieć o Tierpark. To ciekawa alternatywa dla berlińskiego zoo – Berliner Zoologischer Garten. Ogród zoologiczny w Berlinie Wschodnim założono w 1954 roku. Oprócz czysto propagandowych pobudek, jego powstanie podyktowane było zwykłą potrzebą mieszkańców. Kiedy to po zakończeniu II wojny światowej berlińskie zoo znalazło się w brytyjskiej strefie wpływów mieszkańcy Berlina Wschodniego po prostu nie mogli go odwiedzać. Postanowiono więc wybudować drugi ogród zoologiczny tym razem we wschodniej części miasta. Tierpark miał dla władz komunistycznych znaczenie pokazowe, więc włożono w jego powstanie i rozbudowę naprawdę spore środki. Efektem tego jest największy powierzchniowo ogród zoologiczny w Europie i największy obszar zielony w mieście, będący ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku wielu berlińczyków.

Porada: Wejście do Tierpark jest płatne. Bilety zakupisz w kasie przed wejściem do parku. W sezonie letnim park czynny jest w godzinach od 09:00 do 18:00. Ostatnie wejście o godz. 17:00! Bilet wstępu do parku to koszt 14,50 EUR / os. dorosła i 7 EUR/ dzieci. Z kartą Berlin Pass bilet jest zdecydowanie tańszy – 6 EUR, ale zniżka nie obowiązuje w weekendy. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę parku.

II. Nieoczywiste atrakcje Berlina Wschodniego w Pankow i Lichtenberg


Okręgi Pankow i Lichtenberg oprócz kipiących zielenią parków i ogrodów mają również szereg nietypowych atrakcji. Znajdziesz tu stare żydowskie cmentarze, modernistyczną architekturę w postaci Lemke House oraz wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Modernistyczne Osiedle im. Carla Legiena. Jest tu również barokowy Pałac Schönhausen ze swoimi idyllicznymi pałacowymi ogrodami oraz niezwykłe muzea. Muzeum Stasi oraz Miejsce Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen oferują wgląd w prześladowania polityczne w byłej NRD, a Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst prezentuje burzliwą historię stosunków niemiecko-rosyjskich. Miejsca te są świetnym uzupełnieniem weekendowego pobytu w Berlinie Wschodnim.

Cmentarz żydowski w Weißensee

Cmentarz żydowski w Weißensee

Prezentację nietypowych atrakcji Berlina Wschodniego zaczynamy od … cmentarza. Cmentarz żydowski w Weißensee to historyczny pomnik społeczności żydowskiej i kawał bogatej historii miasta. Za jego wyjątkowością przemawia fakt, iż jest to największy kirkut w Europie, na którym znajduje się około 100 000 grobów! Na cmentarzu pochowano wielu znanych berlińczyków, w tym malarza Lessera Ury’ego, kompozytora Louisa Lewandowskiego czy założyciela domu towarowego Oscara Tietza. Spoczęły tu również prochy osób zmarłych w obozach koncentracyjnych. Stare lipy, klony, dęby i topole wyznaczają przebieg alei, a skromne nagrobki i bogato zdobione mauzolea zarastają dziką zielenią. Mech i oplatające nagrobki dzikie wino nadają temu miejscu niezwykłej magii i tajemniczości. Naprawdę warto to miejsce zobaczyć.

Porada: Cmentarz żydowski w Weißensee zwiedza się za darmo w godzinach od 7:30 – 18:00 (w sezonie letnim). Pamiętaj o tym, że w soboty i święta jest on zamknięty. Panowie przed wejściem na cmentarz muszą nałożyć specjalne nakrycie głowy (można je za darmo wypożyczyć przy głównej bramie cmentarza).


Lemke House nad Jeziorem Obersee

Lemke House, Berlin

Opisując Jezioro Obersee wspomnieliśmy, że kryje ono w sobie nietypową atrakcję Berlina. Otóż jest nią modernistyczny dom z lat 30-tych zwany Lemke House. Budynek zaliczany jest do grona najważniejszych realizacji słynnego architekta Ludwiga Mies van der Rohe. Dom powstał na zlecenie małżeństwa Karla i Marthy Lemke i został wkomponowany w przepiękną scenografię berlińskiego jeziora Obersee. Państwo Lemke mieszkali w nim do 1945 roku. Wtedy przejęła go Armia Czerwona. Przez kolejne kilkadziesiąt lat dom pełnił rozmaite funkcje “w służbie systemu”. Znajdowały się w nim: garaż, magazyny czy kuchnia na potrzeby tajnej policji. Po zjednoczeniu Niemiec został udostępniany wraz z ogrodem dla zwiedzających. Za dobrowolne datki można go obecnie zwiedzić, zajrzeć do jego pięknych wnętrz i posiedzieć w ogrodzie nad szmaragdowym jeziorem Obersee.

Porada: Lemke House udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00- 17:00. Zwiedzanie domu wraz z przylegającym do niego małym ogrodem jest darmowe.


Pałac Schönhausen

Pałac Schönhausen

Pałac Charlottenburg to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina. Oprócz niego niemiecka stolica ma jeszcze jeden skromniejszy pałac z bogatą historią i pogmatwanymi losami, który znajdziesz w dzielnicy Pankow. Mowa tu o barokowym Pałacu Schönhausen. Obiekt został wzniesiony w latach 1685 – 1690 dla generała Joachima von Grumbkowa w miejscu dotychczasowej budowli hrabiów zu Dohna. Podczas kolejnych lat pałac zmieniał swoich właścicieli, by w roku 1949 r. stać się siedzibą pierwszego prezydenta byłej NRD – Wilhelma Piecka. Przez cztery lata pełnił funkcję siedziby Rady Państwa byłej NRD, by w końcu do roku 1990 r. posłużyć jako dom gościnny rządu NRD, w którym bywał Fidel Castro czy Michaił Gorbaczow. Dziś w pałacu mieści się muzeum odzwierciedlające burzliwą historię budynku. Przez piękne tereny parkowe otaczające Pałac Schönhausen przepływa rzeka Panke i to właśnie pałacowym ogrodom proponujemy Ci poświęcić najwięcej uwagi. Są przepiękne!

Berlin Wschodni

Porada: W sezonie letnim Pałac Schönhausen udostępniony jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30. Bilet normalny kosztuje 6 EUR, ulgowy 5 EUR. Po więcej informacji na temat zwiedzania pałacu i mieszczących się w nich wystaw odsyłamy Cię na jego stronę.

Muzeum Stasi

Muzeum Stasi

Pozostając w tematach związanych z NRD chcielibyśmy również zachęcić Cię do wizyty w Muzeum Stasi znanym również jako Forschungs- und Gedenkstätte Normannenstraße. Jest to centrum badań i pamięci o systemie politycznym byłej NRD. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Stasi przy Ruschestraße, w którym znajdowały się biura ministra bezpieczeństwa państwowego Ericha Mielkego kierującego olbrzymim aparatem inwigilacji i ucisku. Organizowany przez Stasi wewnętrzny aparat represji opierał się przede wszystkim na niezwykle rozbudowanej siatce agentów-informatorów. Donosy składali na siebie bliscy krewni, sąsiedzi, dozorcy kamienic, a nawet rodziny. Muzeum Stasi prezentuje strukturę tajnej policji i sposoby kontroli społeczeństwa za pośrednictwem podsłuchów, szantażu, zastraszania, tortur. Na dwóch piętrach wystawy możesz zobaczyć m.in. jak pracowała tajna policja, jakie metody inwigilacji stosowała i jakie to miało skutki dla jej ofiar. Jednym z ciekawszych miejsc w muzeum jest gabinet Ericha Mielkego – zachowany w oryginalnym stanie.

Porada: Muzeum Stasi czynne jest w piątki, soboty i niedziele od godziny 11:00 – 18:00. Ostatnie wejście o godzinie 17:30. Bilet wstępu kosztuje 8 EUR (normalny) i 6 EUR (ulgowy). Na miejscu możesz wypożyczyć audio przewodnik w języku polskim.

Miejsce Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen

Berlin Wschodni atrakcje

Z Muzeum Stasi ściśle związane jest jeszcze jedno miejsce zwane Miejscem Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen. Ten mieszczący się około 4 km na północ od muzeum kompleks to m. in. centralne więzienie śledcze Stasi. Bardzo dobrze znali je przeciwnicy NRD, więźniowie polityczni oraz Ci, którzy pomagali im w ucieczce. W hermetycznie odciętym od świata zewnętrznego obiekcie, którego nie zaznaczono na żadnej mapie Berlina, przetrzymywano tysiące więźniów politycznych. Duże części zakładu zachowały się po dziś dzień i oddają autentyczność warunków więziennych jakie panowały tu w latach 1946-1990. Zwiedzając byłe więzienie Stasi podążasz śladami wielu indywidualnych losów więźniów poddawanych inwigilacji, porwaniom, aresztowaniom i torturom. Stała wystawa zawiera około 300 zdjęć i blisko 500 eksponatów takich jak ubrania więzienne czy prywatne listy przetrzymywanych tu ludzi. Szczególnie emocjonująca jest wycieczka z byłym osadzonym, który opowiada swoją osobistą historię z pobytu w więzieniu Stasi, a jego relacja wywołuje dreszcz przerażenia.

Stasi, Berlin

Porada: Miejsce Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen czynne jest codziennie od godziny 09:00 -18:00. Po więcej szczegółowych informacji na temat zwiedzania tego miejsca odsyłamy Cię na oficjalną stronę obiektu.

Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst

Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst

Zamykając temat byłej NRD polecamy Ci także zajrzeć do Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego Berlin-Karlshorst. Jest ono poświęcone stosunkom niemiecko-rosyjskim, a szczególnie wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941–1945. Ekspozycja mieści się w budynku dawnego kasyna oficerskiego Wehrmachtu. Muzeum jest instytucją prowadzoną przez obie strony i sponsorowaną przez Republikę Federalną Niemiec i Federację Rosyjską. Jest to jedyne muzeum w Niemczech, którego stała wystawa przywołuje historię wojny eksterminacyjnej w Europie Wschodniej i dokumentuje wojnę z perspektywy obu stron: niemieckiej i radzieckiej. Wystawa porusza także konsekwencje II wojny światowej.

Porada: Muzeum czynne jest w dniach od wtorku do niedzieli 10:00-18:00. Wstęp jest bezpłatny. Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy Cię na stronę muzeum.

Muzeum Gier Komputerowych

Muzeum gier komputerowych

Berlin Wschodni to również interaktywne Muzeum Gier Komputerowych. Computerspielemuseum otwarto w 1997 roku co czyni je jednym z najstarszych tego typu muzeów na świecie. Zgromadzono w nim pokaźną kolekcję blisko 16 tysięcy gier komputerowych, konsoli oraz 10 tysięcy czasopism związanych z tematyką komputerową. W muzeum możesz zobaczyć pierwszą konsolę gry wideo „Odyssey “z 1972 r., pierwszy komputer do gier Commodore C 64, czy też pierwszy produkowany seryjnie automat do gier komputerowych „ComputerSpace “. Nam zdecydowanie najbardziej do gustu przypadła rekonstrukcja salonu gier z automatami jakie można było spotkać w latach 80 oraz replika pokoju gracza. Więcej nie zdradzimy, bo nie chcemy spojlerować. Dodamy jedynie, że specjalnie dla gości z Polski w Computerspielemuseum przygotowano specjalny przewodnik po muzeum w cenie 1,5 EUR.

Porada: Muzeum Gier Komputerowych czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10:00-20:00. Bilet wstępu kosztuje 9 EUR (normalny) i 6 EUR (ulgowy). Z kartą Berlin Pass bilet jest zdecydowanie tańszy – 6 EUR.


Wasserturm (wieża ciśnień) w Prenzlauer Berg

Jest to najstarsza i najbardziej znana wieża w całym Berlinie. Funkcjonowała przez ponad 70 lat. W przeciwieństwie do wielu innych tego typu konstrukcji, które były podwyższonymi zbiornikami na wodę, wieża ciśnień Prenzlauer Berg obejmowała również apartamenty dla operatorów maszyn, którzy kiedyś w niej pracowali. Wieżę możesz obejrzeć z dołu lub z góry z parku na wzgórzu. Widok z tego ostatniego jest z niego naprawdę piękny.

III. Restauracje, kawiarnie, bary i bistra

Zwiedzanie Berlina Wschodniego nie byłoby kompletne bez wizyty w jego świetnych kawiarniach i restauracjach! Pankow, a w szczególności wchodząca w jego skład dzielnica Prenzlauer Berg oprócz pięknych kamienic i zacisznych alei usiana jest niezliczoną ilością kawiarni, barów i restauracji oferujących kuchnię z całego świata. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce w mieście, by spróbować kuchni azjatyckiej nie wybierając się wcale na ten odległy kontynent. Do Prenzlauer Berg warto udać na niespieszne weekendowe śniadanie, romantyczną kolację, lunch połączony z deserem lub po prostu pójść tam napić się pysznej kawy. Do wyboru jest ta z kofeiną lub bez, z mlekiem lub bez laktozy, z mlekiem sojowym, zbożowym czy orzechowym, z karmelem lub innymi fancy dodatkami – wybór kaw w Prenzlauer Berg jest tak szeroki, jak wybór kawiarni!

Polecane przez nas kawiarnie:
  • Betty’n Caty (adres: Knaackstraße 26) – to piękna mała kawiarnia położona tuż przy Wasserturmplatz w słynnej berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg. Oprócz bogatego menu śniadaniowego oferuje też kuchnię wegańską i dania bezglutenowe. Ekspres do kawy wykonany ręcznie we Florencji również zapewnia przyjemne doznania przy kawie. Uwaga- do kawiarni w godzinach porannych ustawia się naprawdę spora kolejka, więc warto zarezerwować stolik z wyprzedzeniem!
  • Godshot (adres: Immanuelkirchstraße 32) – każda filiżanka kawy jest tu precyzyjnie ważona i możesz się nią delektować w przytulnym skórzanym fotelu z lat 70-tych. Do kawowej kreacji warto zamówić francuską tartę lub świeże ciepłe rogaliki.
Polecane przez nas restauracje z kuchnią azjatycką:
  • Umammi (adres: Knaackstraße 16-18) – fantastyczna wietnamska restauracja zlokalizowana tuż przy starej wieży ciśnień w Prenzlauer Berg. Miejsce jest niezwykle klimatyczne i serwuje przepyszną kuchnię azjatycką. Polecamy Ci również spróbować z niej kawy po wietnamsku! Tu też ustawiają się spore kolejki, ale warto poczekać!
  • The Flying Monkey (adres: Kastanienallee 15) – to z kolei restauracja z kuchnią tajską. Miejsce to ożywa wieczorami.
  • Vietnam Village (adres: Oderberger Str. 7) – tuż obok The Flying Monkey po drugiej stronie skrzyżowania mieści się wietnamska restauracja Vietnam Village. Jest w niej tanio i bardzo smacznie.
  • The Tree (adres: Brunnenstraße 167) – miejsce to odkryliśmy przez zupełny przypadek przechodząc tuż obok. Zaciekawiło nas jego wnętrze, w tym stojąca pośrodku niewielkiego lokalu wanna, z której wyrastają drzewa. Jedzenie w niej jest bardzo smaczne, zdrowe i tanie!

IV. Targi, sklepy i rękodzieło

Pankow i Lichtenberg słyną również z mnóstwa oryginalnych sklepików z rękodziełem, innowacyjnymi dekoracjami oraz pchlich targów. Wokół Schönhauser Allee i Kastanienallee znajdziesz wiele butików z modnymi i casualowymi meblami, oryginalne sklepy z kapeluszami oraz z modą vintage. Ulice Kastanienallee i Oderberger Straße to z kolei mekka berlińskich projektantów mody i markowych sklepów.

Berlin Wschodni sklepy

Jeśli lubisz lokalne targowiska to zajrzyj w sobotę na Kollwitzplatz w Prenzlauer Berg. Znajdziesz tam mnóstwo lokalnych sprzedawców oferujących całą gamę produktów od serów na miodach kończąc. Pchle targi organizowane są w niedzielę w Parku Muru, o którym wspomnieliśmy wyżej. Jeśli lubisz rzeczy z drugiej ręki na pewno znajdziesz na nim mnóstwo ciekawych perełek i pamiątek z Berlina.

Kollwitzplatz, Berlin

Po więcej nietypowych atrakcji w Berlinie odsyłamy Cię na stronę Visit Berlin. Znajdziesz na niej szereg wskazówek dotyczących najważniejszych zabytków w Berlinie oraz mniej oczywistych miejsc. Dowiesz się z niej także jak przemieszczać się po mieście, gdzie smacznie zjeść i wygodnie przenocować. Zajrzyj również do naszego posta „Berlin na weekend. Co warto zobaczyć w Berlinie w 2 dni”, w którym opisaliśmy najciekawsze atrakcje w centrum Berlina.

Aplikacja Visit Berlin „Going Local Berlin”

Na koniec chcemy Ci zdradzić małą tajemnicę, skąd my o tych wszystkich miejscach wiemy, nie będąc przecież mieszkańcami Berlina. Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Planując wyjazd do Berlina i szukając atrakcji w okręgach Pankow i Lichtenberg z pomocą przyszła nam świetna aplikacja Visit Berlin „Going Local Berlin”. Dzięki niej udało nam się dotrzeć do nietypowych miejsc, parków i ogrodów oraz wspomnianych wyżej kawiarni i restauracji. Przed podróżą do niemieckiej stolicy proponujemy Ci ściągnąć ją sobie na swój telefon i uzupełnić nasz przewodnik o dodatkowe ciekawe miejsca. Dzięki apce „Going Local Berlin” poznasz miasto z pozycji prawdziwego mieszkańca i dotrzesz tam, gdzie inni turyści rzadko się zapuszczają.


Aplikacja Visit Berlin „Going Local Berlin” jest:
  • darmowa i dzięki niej uzyskasz natychmiastowy dostęp do ponad 700 berlińskich lokalizacji
  • działa w trybie offline
  • zawiera mnóstwo porad dotyczących 12 berlińskich dzielnic w przeróżnych kategoriach jak: sport i rozrywka, sztuka i kultura, parki i jeziora, restauracje, kawiarnie i bary, film i teatr, życie nocne i sklepy itp.
  • ma nawigację, więc bez problemu zaprowadzi Cię do wybranych przez Ciebie punktów
  • możesz w niej zapisać swoje ulubione miejsca, które chcesz zobaczyć w Berlinie i perfekcyjnie przygotować plan zwiedzania miasta

Berlin Wschodni mapa atrakcji

Wszystkie wyżej opisane przez nas atrakcje w tym polecane kawiarnie i restauracje zaznaczyliśmy na mapie.

Jak poruszać się po Berlinie i jego dzielnicach Pankow i Lichtenberg

Dzielice Pankow i Lichtenberg mają znakomicie rozwiniętą sieć transportu lokalnego: metro, tramwaje i autobusy, które znacznie ułatwiają dotarcie do wymienionych przez nas atrakcji miasta. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się, a poszczególne stacje, linie oraz punkty przesiadkowe są doskonale oznakowane. Ze swojej strony proponujemy Ci wykupienie karty Berlin Welcome Card. Obejmuje ona darmowe przejazdy metrem, koleją S- Bahn, autobusami, tramwajami i pociągami regionalnymi, a dodatkowo zniżkę do wielu atrakcji turystycznych Berlina.

Berlin Welcome Card ceny:
• 48 godzinna – 23 EUR
• 72 godzinna – 33 EUR
• 4 dniowa – 40 EUR

Kartę należy skasować tylko raz przed wejściem do komunikacji w kasownikach znajdujących się na stacji metra lub kolejki S-Bahn. Możesz ją zakupić przez Internet lub na lotnisku oraz na Dworcu Centralnym w Berlinie i licznych punktach informacyjnych w mieście. Informację o punktach sprzedaży znajdziesz na stronie internetowej Berlin Welcome Card.

Jak dotrzeć do Berlina

Berlin leży bardzo blisko granicy z Polską i jest świetną propozycją na niebanalny weekend zwłaszcza w czasach pandemii, kiedy dalekie podróże są znacznie utrudnione. Jest świetną alternatywą dla Wiednia czy Pragi. Do Berlina bardzo szybko i wygodnie dojedziesz autem, autokarem (FlixBus) lub pociągiem z takich polskich miast jak: Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków. Przykładowo podróż pociągiem z Krakowa do Berlina trwa około 7 godzin, a bilet w promocyjnej cenie kosztuje od 120-140 zł w jedną stronę. Możesz w tym czasie poczytać książkę czy rozprostować nogi i co najważniejsze pociągiem dotrzesz do samego centrum miasta, więc odpada Ci dodatkowa logistyka czy zamawianie kosztownej taksówki do hotelu. Alternatywą jest oczywiście lot samolotem, ale osobiście uważamy, że nie ma co za niego przepłacać.

Nasza podróż do Berlina odbyła się dzięki zaproszeniu Niemieckiej Centrali Turystyki. Nie miało to jednak żadnego wpływu na nasze opinie zawarte w tym tekście.

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności