Strona Główna Inne Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż?

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż?

przez Anita & Paweł
2 komentarze
Odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż

Podróże samolotem są w ostatnich latach coraz popularniejszym środkiem transportu. Niestety wraz ze wzrostem liczby przelotów rośnie również liczba zgubionych lub uszkodzonych bagaży. Statystyki podają, że jest ich aż kilkadziesiąt milionów sztuk rocznie! Większość pasażerów nie zdaje sobie sprawy z tego, że za wymienione wyżej niedogodności przysługuje im szereg uprawnień, w tym odszkodowanie. A Ty wiesz co robić w przypadku opóźnionego, zgubionego lub uszkodzonego bagażu? Jak wygląda procedura ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż? Jakiej wysokości odszkodowanie możesz otrzymać? Odpowiedzi na te pytania otrzymasz czytając poniższy artykuł.

Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak ubiegać się o:

  1. Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot
  2. Odszkodowanie za odmowę przyjęcia na pokład
  3. Odszkodowanie za opóźniony bagaż

I. Jaka jest podstawa prawna, która umożliwia ubieganie się o odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż?

Podstawę prawną do uzyskania odszkodowania za zgubiony lub uszkodzony bagaż stanowi Konwencja Montrealska z 28 maja 1999 r. oraz Konwencja Warszawska z 1929 r., które obowiązują prawie na całym świecie. Niniejsze Konwencje stosuje się do każdego międzynarodowego przewozu osób, bagażu lub ładunku dokonywanego statkiem powietrznym za wynagrodzeniem. Stosuje się je również do przewozu bezpłatnego dokonywanego statkiem powietrznym przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego.

II. Czy odszkodowanie za opóźniony, zgubiony lub uszkodzony bagaż dotyczy też lotu tanimi liniami lub lotem czarterowym?

Tak! Odszkodowanie za zgubiony lub uszkodzony bagaż dotyczy również lotów czarterowych oraz tanich linii lotniczych takich jak: Ryanair, Wizzair, EasyJet itp. 

uszkodzony bagaż

OPÓŹNIONY LUB ZGUBIONY BAGAŻ

I. Co robić, gdy po przylocie do miejsca docelowego nie możesz znaleźć na taśmie swojego bagażu?

1. Zgłoś się do punktu zgubionego bagażu „Lost luggage”.

Okienko znajduje się zazwyczaj przy wyjściu z hali odbioru bagażu. Mimo, iż za zgubienie Twojej walizki odpowiada linia lotnicza, to właśnie tam załatwiane są wszystkie formalności związane z odzyskaniem straty.

2. W punkcie zagubionego bagażu zostaniesz poproszony o okazanie:

  • karty pokładowej tzw. boarding pass
  • otrzymanego podczas odprawy kwitu bagażowego. Jest to mała karteczka przyklejona do karty pokładowej lub okładki paszportu
  • opisanie swojego bagażu (wielkość, kolor, firma, itp.)
  • wypełnienie formularza PIR (Property Irregularity Report), na którym wskażesz adres (hotelu lub domu), pod który ma zostać dostarczony bagaż i swój nr telefonu jeśli bagaż się odnajdzie. Dokument ten jest również podstawą do ewentualnych roszczeń wobec przewoźnika!

3. Upomnij się o przysługujący Ci tzw. „survival pack” czy „pakiet ratunkowy”. Jest to zazwyczaj kosmetyczka z podstawowym zestawem higienicznym, koszulką czy kompletem bielizny. Zdarza się, że w punkcie zagubionego bagażu poinformują Cię o tym, że Twój przewoźnik nie zapewnia gotowego „pakietu ratunkowego”, ale sam możesz zakupić najpotrzebniejsze rzeczy (max do 100 EUR). Zazwyczaj zamiast gotówki na ten cel otrzymasz potwierdzenie możliwości dokonania zakupów z gwarancją jej zwrotu.4. Po wykonaniu powyższych czynności pozostaje Ci tylko czekać na bagaż.Bagaż zazwyczaj dostarczany jest (na kosz przewoźnika!) pod wskazany przez Ciebie adres po kilkunastu (maksymalnie po kilkudziesięciu) godzinach od zakończonego lotu.

UWAGA: Jeśli kurier dostarczy Ci bagaż, który został uszkodzony koniecznie odbierz od niego pisemne potwierdzenie tego faktu! Będzie Ci ono potrzebne do złożenia reklamacji za uszkodzony bagaż!

II. Co robić gdy bagaż całkowicie zaginął?

Bagaż uznany jest za całkowicie zaginiony dopiero po 30 dniach od momentu zgłoszenia faktu jego zaginięcia. Statystyki podają, że na szczęście 98% opóźnionych bagaży wraca do swoich właścicieli już po 1-3 dniach. Jeśli nie znalazłeś się w tej grupie, to na mocy Konwencji Montrealskiej, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie za zgubiony bagaż w maksymalnej wysokości ok. 1131 SDR (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa) tj. ok. 1200 EUR

III. Jak wygląda procedura ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lub zgubiony bagaż?

1. Zbierz wszystkie dokumenty towarzyszące podróży.

  • bilety lotnicze i karty pokładowe
  • kwit bagażowy
  • formularz PIR-Property Irregularity Report
  • rachunki za awaryjne zakupy oraz straty, które wiązały się bezpośrednio z zagubieniem bagażu tj. bilety na pociąg, prom, kolejny lot itp., których nie wykorzystałeś z powodu utraty bagażu.

2. Wyceń wartość zagubionych przedmiotów. 

3. Podaj swój numer konta bankowego.

4. Wyślij wymienione powyżej dokumenty (pocztą lub mailem) do linii lotniczej wraz z wnioskiem o przyznanie odszkodowania (wzór ściągniesz ze strony linii lotniczej) powołując się na rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego.

5. Linia lotnicza na udzielenie Ci odpowiedzi ma 30 dni.6. Jeśli linia lotnicza odmówi Ci wypłacenia odszkodowania za zgubiony bagaż to:

  • Napisz skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego
  • Jeśli ULC pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, prześlij ich decyzję linii lotniczej żądając wypłaty odszkodowania
  • Jeśli ULC odrzuci Twoją sprawę lub linia lotnicza nadal odmawia wypłaty odszkodowania, możesz zgłosić skargę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego

ECK pomaga również w polubownym dochodzeniu roszczeń od linii lotniczych, hoteli, biur podróży zarejestrowanych poza Polską, w krajach UE, Norwegii i Islandii. Wystarczy wysłać do ECK wypełniony formularz skargi, dostępny na ich stronie lub napisać maila na adres [email protected]. Można również próbować dzwonić (tel. 22 55 60 118, pon.- pt. w godz. 10:00 – 14:00).

IV. Ile masz czasu na złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania?

  • O odszkodowanie za całkowitą utratę bagażu możesz wystąpić w ciągu dwóch lat od daty przylotu samolotu
  • O odszkodowanie za opóźnienie bagażu możesz ubiegać się do 21 dni od daty jego odbioru 

V. Jakiej wysokości odszkodowanie możesz uzyskać za opóźniony lub zgubiony bagaż?

Konwencja Montrealska wyznacza górny pułap odszkodowania za opóźniony lub zgubiony bagaż na 1131 SDR  (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa) tj. ok. 1200 EUR. Takie wysokie sumy dotyczą jednak bagażu, który nigdy się nie odnalazł. Dlatego przed wylotem (szczególnie tym z krótką przesiadką) radzimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie bagażu – możesz czasem zyskać do 1000 EUR na zakupy nawet w przypadku opóźnionego bagażu o kilka godzin!

VI. Za co przewoźnik nie odpowiada?

Przewoźnik nie odpowiada za wszelkie wartościowe rzeczy, takie jak:

  • elektronika
  • biżuteria
  • dokumenty
  • pieniądze
  • przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu 

Cenne przedmioty w tym w/w najlepiej przewozić w bagażu podręcznym. 

USZKODZONY BAGAŻ

I. Co robić jeśli Twój bagaż został uszkodzony podczas lotu?

1.Zrób zdjęcia uszkodzeń na lotnisku wraz z widoczną godziną oraz datą czasu miejscowego.

2. Zgłoś się do punktu zagubionego bagażu „Lost luggage”.

Tam oszacują czy Twój bagaż nadaje się do naprawy czy należy Ci się zwrot pieniędzy za jego uszkodzenie.

3. W punkcie zagubionego bagażu zastaniesz poproszony o okazanie:

  • dowodu tożsamości
  • karty pokładowej tzw. boarding pass
  • otrzymanego przy odprawie kwitka bagażowego (często jest przyklejony do karty pokładowej czy paszportu)
  • Wypełnienie formularza PIR (Property Irregularity Report), na którym opiszesz dokładne uszkodzenia bagażu, podasz swoje dane i oszacujesz jego wartość. Koniecznie zachowaj kopię dla siebie – będzie potrzebna do złożenia reklamacji.

Uwaga: Zgodnie z Konwencją Montrealską uszkodzenie bagażu możesz zgłosić później przewoźnikowi na piśmie w terminie do 7 dni od dnia odebrania bagażu!

4. Złóż reklamację.

II. Jak złożyć reklamacje za uszkodzony bagaż?

 Pisemna reklamacja musi zawierać: 

1. Oryginał formularza PIR (Property Irregularity Report), na którym opiszesz dokładne uszkodzenia bagażu. 

2. Kartę pokładową i kwit bagażowy.

3. Dowód naprawy bagażu lub potwierdzenia o niemożliwości jego naprawy w celu udowodnienia wysokości powstałej szkody.

Jeśli posiadasz dowód zakupu uszkodzonej walizki/ plecaka dobrze dołączyć go do przekazywanych dokumentów, ewentualnie oszacować wartość uszkodzonego bagażu.

4. Numer rachunku bankowego.

III. Jakiej wysokości odszkodowanie możesz uzyskać za uszkodzony bagaż?

Kwota odszkodowania za zniszczony bagaż nie może przekroczyć wartości szkody. Musisz więc udowodnić przewoźnikowi, ile kosztowała uszkodzona walizka/ plecak bądź utracone rzeczy. Przydadzą się tutaj rachunki.

IV. Ile masz czasu na złożenie reklamacji za uszkodzony bagaż?

Zgodnie z Konwencją Montrealską uszkodzenie bagażu możesz zgłosić później przewoźnikowi na piśmie w terminie do 7 dni od dnia odebrania bagażu!

Przydatne porady podczas podróży z bagażem rejestrowanym

  • Zachowaj dowód zakupu walizki – może być potrzebny przy procedurze odszkodowania
  • Nie pakuj niebezpiecznych przedmiotów, żeby Twój bagaż nie był dodatkowo kontrolowany
  • Wyróżnij swój bagaż jakąś kolorową wstążką czy oblep ją naklejkami
  • Zdejmij naklejki z poprzednich lotów!
  • Bądź wcześniej na lotnisku – będzie więcej czasu na spakowanie bagażu do samolotu
  • Podpisz swój bagaż imieniem, nazwiskiem oraz danymi adresowymi – w środku i na zewnątrz
  • Zrób zdjęcie swojego bagażu z zewnątrz (będzie łatwiej go zidentyfikować) oraz wewnątrz (aby później zgłosić ubezpieczycielowi zaginione pozycje)
  • W miarę możliwości wybieraj połączenia, w których czas przesiadki trwa nieco dłużej, aby przewoźnik miał szansę przetransportować bagaż w odpowiednim czasie
  • Zapakuj cenne (oczywiście tylko dozwolone) przedmioty do bagażu podręcznego
  •  Unikaj kupowania drogo wyglądających walizek – nie będą kusić potencjalnego złodzieja
  • Wykup dodatkowe ubezpieczenie bagażu – możesz czasem zyskać do 1000 EUR na zakupy nawet w przypadku opóźnionego bagażu o kilka godzin!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności