Strona Główna Inne Z plecakiem czy z walizką? Jak praktycznie się spakować?

Z plecakiem czy z walizką? Jak praktycznie się spakować?

przez Anita & Paweł
2 komentarze
jak praktycznie się spakować
Na licznych forach internetowych i blogach podróżniczych trwa zagorzała dyskusja nad wyższością plecaka nad walizką, bądź walizki nad plecakiem. Ilu podróżników, tyle doświadczeń i opinii na temat tego w co najlepiej się spakować. Naszym zdaniem zarówno plecak, jak i walizka mają swoje wady i zalety, a o tym które z nich wybierzesz na swoją podróż zależeć powinno wyłącznie od Twoich indywidualnych planów podróży i stylu w jakim podróżujesz. W tym poradniku pokażemy Ci kilka wad i zalet zarówno plecaków turystycznych jak i walizek na kółkach. Sam zdecydujesz z jakim bagażem chcesz podróżować. Przybliżymy Ci również kilka praktycznych porad dotyczących tego jak się spakować praktycznie.   Ten tekst jest jednym z serii artykułów jak zorganizować wymarzoną podróż w dowolne miejsce na świecie.  

Jak się spakować- walizka czy plecak? 

 

Walizka na kółkach

  Z plecakiem czy walizką? Jak praktycznie się spakować? Naszym zdaniem walizka na kółkach jest dobrym rozwiązaniem w przypadku krótkich wypadów po europejskich stolicach, wakacji z biurem podróży, na wypoczynek zorganizowany w jednym miejscu czy podróże biznesowe.

Zalety:

  • Nie trzeba jej dźwigać – sprawdza się to tylko wtedy, gdy podróżujesz do miejsc gdzie ławo jest walizkę za sobą pociągnąć (np. równe chodniki ) oraz gdy planujesz używać taksówki/auta, aby dostać się bezpośrednio z dworca/lotniska do hotelu, bądź gdy wypożyczasz auto na większą część Twojej podróży.
  • Łatwość pakowania – walizkę bardzo łatwo spakować tak, aby ubrania się w niej nie wygniotły. Jest to szczególnie ważne podczas podróży służbowych. Walizki mają wyodrębnione sztywne komory, w których odpowiednio złożone ubrania raczej nie powinny się pomiąć.
  • Łatwy dostęp do zawartości – dodatkowym plusem każdej walizki jest to, że w pośpiechu bardzo łatwo dostać się do jej zawartości. Znalezienie potrzebnej rzeczy zajmuje chwilę – wystarczy rozsunąć suwak walizki.
  • Można do niej zmieścić więcej rzeczy – przy umiejętnym pakowaniu można w niej pomieścić więcej rzeczy niż w plecaku. O różnorodnych metodach pakowania walizek poczytaj na forach internetowych i portalach podróżniczych. Doskonale zilustrują Ci je liczne filmiki zamieszczone na Youtube.
  • Możliwość zabezpieczenia zawartości – rzeczy przewożone w walizce są mniej podatne na uszkodzenie czy zniszczenie, niż gdyby były zapakowane do plecaka. Walizki mają sztywne ścianki i odpowiednio zapakowane w nich rzeczy szklane czy kosmetyki nie powinny ulec zniszczeniu podczas transportu. Dodatkowo większość walizek ma wbudowane szyfry bądź kłódki, dzięki którym możesz uchronić zawartość swojej walizki przed kradzieżą.
 

Wady:

  • Niestabilna na nierównym podłożu  –  spróbuj ciągnąc walizkę przez parę minut po plaży lub szutrowej drodze, powodzenia! :)
  • Ograniczona mobilność i elastyczność – walizka jest utrapieniem podczas przeciskania się w tłumie ludzi czy podczas pokonywania schodów. Nie można jej też łatwo zgiąć czy uformować w inny kształt, aby wepchnąć ją bez problemu do stojaka bagażu na lotnisku, bądź pod fotel w autobusie czy pociągu.
  • Możliwość uszkodzenia podczas lotu – uszkodzone kółka, rączka, uchwyt czy suwak mogą skutecznie wykluczyć ją z dalszego użytku.
 

Plecak

Z plecakiem czy walizką? Jak praktycznie się spakować? Przy wyprawach wymagających ciągłego przemieszczania się oraz wypadach górskich i trekkingowo-outdoorowych zdecydowanie polecamy plecak. Wierz nam na słowo, że ciągnięcie walizki po plaży bądź górzystym, szutrowym podłożu to prawdziwe wyzwanie. Plecak to również dobre rozwiązanie podczas podróży w zatłoczonym autobusie bądź pociągu. Zawsze możesz go wcisnąć pod fotel albo użyć jako krzesełka.  

Zalety:

  • Lepsza mobilność – niczym innym nie da się zastąpić plecaka jeśli chodzi o mobilność. Możesz z nim biegać, kucać, przeciskać się w tłumie czy wspinać się. Z walizką nie będziesz miał tej elastyczności. Najlepszym przykładem są tutaj zwykłe schody. Jak wiadomo walizka+schody= koszmar!
  • Organizacja przestrzeni – plecaki mają mnóstwo kieszonek, do których można upchnąć różne rzeczy. Małe, ukryte schowki są doskonałym miejscem do przechowywania np. dokumentów czy pieniędzy. Większość plecaków posiada również wyodrębnione dolne kieszenie np. do przechowywania butów, a te lepsze dodatkowo zaopatrzone są w wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy.
  • Wygodny/Równomiernie rozłożony ciężar – ciężar Twojego dobytku jest równomiernie rozłożony na plecach i barkach. Dobrze dopasowane i nieprzeciążone plecaki są wygodne, a wielogodzinne wędrówki z plecakiem na plecach są czystą przyjemnością.
  • Łatwo go przechować – ze względu na to, że jest plastyczny zawsze zmieści się po fotel w pociągu czy autobusie, do luku bagażowego w samolocie czy do schowka w hostelu/hotelu/przechowani bagażu. Idealny na podróże z tanimi liniami lotniczymi – jako bagaż podręczny. Jak go dobrze uformujesz to zawsze zmieści się do stojaka bagażu.
  • Mniej kusi złodzieja – im gorzej wyglądający plecak tym lepiej dla jego i Twojego bezpieczeństwa. Lekko wyeksploatowane plecaki są mniej łakomym kąskiem dla złodzieja niż wypasione walizki. Panuje powszechne przekonanie, że ludzie bogaci raczej podróżują z walizką.
 

Wady:

  • Trudniej w nim znaleźć rzeczy w pośpiechu  – dużo ciężej dostać się do rzeczy położonych na dnie lub pośrodku plecaka.
  • Źle dopasowany może być niewygodny – nie trzeba tego chyba tłumaczyć.
  • Możliwość pomięcia ubrań – brak sztywnych komór.
  • Możliwość uszkodzenia podczas lotu – Jeśli nie zabezpieczysz dobrze pasków, mogą zostać łatwo uszkodzone podczas transportu do samolotu.
  • Trudności w zabezpieczeniu zawartości plecaka przeciw kradzieży – brak szyfrów, kłódek.

 

JAK SIĘ SPAKOWAĆ – PRAKTYCZNIE WSKAZÓWKI

  Masz już odpowiedni bagaż dla siebie? To teraz czas na pakowanie! Oto 13 szczęśliwych kroków do szybkiego i efektownego pakowania plecaka i walizki!  

1. Zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy, które spakujesz do bagażu.

Przykładowo na naszej liście zawsze znajdują się: • Dokumenty i bilety lotnicze (bagaż podręczny) i ich kopie(bagaż główny) • Pieniądze i karty kredytowe (rozłożone w bagażu podręcznym i bagażu głównym. Nigdy całości nie trzymajcie w jednym miejscu!) • Sprzęt fotograficzny/ tablet/czytnik e-book/telefon/słuchawki (bagaż podręczny) • Ładowarka do telefonu i aparatu (bagaż podręczny i bagaż główny) • Kosmetyki + krem z filtrem UV • Apteczka • Ubrania • Bielizna/ kostium kąpielowy • Ręcznik szybkoschnący • Buty • Kurtka przeciwdeszczowa/soft-shell • Nakrycie głowy • Okulary przeciwsłoneczne   Jak się spakować  

2. Sprawdzaj pogodę w miejscu docelowym przed wyjazdem.

Jeśli prognoza wskazuje, że może padać koniecznie zapakuj lekki płaszcz przeciwdeszczowy bądź nieprzemakalną kurtkę z kapturem. Nie polecamy parasola, bo tylko zajmuje miejsce i jest kompletnie nieporęczny. Jeśli będzie gorąco koniecznie zabierz ze sobą przewiewne, bawełniane T-shirty, szorty i lekkie sukienki. Nie zapomnij o kostiumie kąpielowym – może się przydać zarówno na plaży, w saunie jak i na hotelowym basenie.  

3. Zapakuj takie ubrania, dzięki którym możesz ubrać się na „cebulkę”.

Najlepiej zabrać ze sobą więcej tzw.” lekkich” ubrań, dzięki którym możesz stworzyć outfit „na cebulkę”, gdy aura nie dopisze. Bagaż wypełniony grubymi swetrami czy bluzami z kapturem będzie ciężki i niepraktyczny.  

4. Ogranicz do minimum ilość pakowanych rzeczy.

Za dużo rzeczy sprawi, że Twój bagaż będzie ciężki, a ty przez to wkurzony i umęczony jego noszeniem/ciągnięciem. Gwarantujemy Ci, że 20% rzeczy spakowanych do bagażu okazuje się podczas podróży kompletnie niepotrzebnych. Pamiętaj, że zawsze możecie kupić tanie t-shirt , szorty lub kosmetyki na miejscu i wcale nie musisz ich targać ze sobą z Polski. Lepiej zabrać mniej i zrekompensować sobie zakupem czegoś nowego niż żałować, że wzięło się ze sobą za dużo. Pamiętaj również o tym, że praktycznie w każdym mieście na całym świecie znajdują się liczne pralnie. I nie mamy tu na myśli drogich hotelowych usług! Koszt oddania całej reklamówki brudów do lokalnej pralni jest naprawdę niewielki, a cały serwis trwa zwykle 1 dzień. Za dodatkową opłatą możesz odebrać swoje czyściutkie i uprasowane rzeczy już po kilku godzinach. Uwaga: Sprawa ręczników i kosmetyków! Jak wiesz grube, duże ręczniki zajmują praktycznie pół bagażu. Są osoby, które zabierają ze sobą aż 2 sztuki – jeden na plażę, drugi do codziennej higieny, po czy okazuje się, że na pozostałe rzeczy nie ma już totalnie miejsca. Jest na to bardzo proste rozwiązanie – proponujemy zakupić tylko jeden porządny ręcznik szybkoschnący z mikrofibry na plażę (Allegro, Decathlon, sklepy sportowe, LIDL czy Biedronka). Zajmuje on bardzo mało miejsca i jest niezwykle praktyczny. Ręczniki do higieny osobistej znajdziesz na wyposażeniu każdego pokoju hotelowego czy hostelu, więc po cholerę zabierać drugi ręcznik! Jeśli ze względu na swoje przekonania, nie chcesz korzystać z ręcznika hotelowego to doskonałym rozwiązaniem będzie tu tzw. MINI Ręcznik Magic Towel w kształcie mydełka do kupienia np. w Rossmanie. Jest on bardzo malutki, lekki, poręczny i tani ( koszt. ok 3 zł). Zakup 2 takich pastylkowych ręczników powinien Ci wystarczyć na cały wyjazd.   pakowanie bagażu podręcznego  
Kosmetyki 
Bagaże zapakowane po brzegi litrowymi butelkami żeli pod prysznic, szamponów, odżywek do włosów, mleczek, toników czy balsamów do ciała dzięki Bogu należą już do rzadkości. Drogerie oferują całą masę kosmetyków podróżnych zapakowanych w małe i poręczne buteleczki nie przekraczające 100 ml. Jest to idealne rozwiązanie, nie tylko dla osób podróżujących z bagażem podręcznym, gdzie obowiązują limity na przewóz kosmetyków! Jeśli Twoje ulubione specyfiki nie występują w wersji mini, to zawsze możesz przelać ich zawartość do specjalnych podróżnych butelek 100 ml (również do kupienia w drogeriach). Gwarantujemy Ci, że takie małe kosmetyki w zupełności powinny Ci wystarczyć. Jeśli nie – zawsze możesz brakującą rzecz dokupić na miejscu.  

5. Umieszczaj duże i ciężkie rzeczy na dnie bagażu.

Podstawowa zasada dobrego pakowania brzmi – wszystkie duże i ciężkie rzeczy (np. buty) zawsze umieszczaj w dolnej części walizki lub plecaka. Dzięki temu łatwiej znajdziesz rzeczy w bagażu i zabezpieczysz pozostałe przed zgnieceniem czy zmięciem.  

6. Umieszczaj lekkie i łatwo mnące się ubrania na górze.

Koszule, sukienki i inne formalne lub łatwo mnące się elementy garderoby zawsze umieszczaj na samej górze bagażu, tak aby umożliwić im leżenie na płasko.  

7. Używaj złożonych koszulek jako przegródek.

Zasada ta dotyczy przede wszystkim walizek. Złożone koszulki mogą Ci posłużyć jako separatory do oddzielenia poszczególnych rodzajów rzeczy w walizce. Dzięki koszulkowym przegródkom lepiej zorganizujesz przestrzeń w bagażu.  

8. Wolne przestrzenie to idealne miejsce dla bielizny.

Wszystkie wolne przestrzenie i luki w bagażu możesz wypełnić bielizną lub skarpetkami.  

9. Wybieraj między rolowaniem a składaniem ubrań.

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca w walizce i nie zależy Ci na jej wadze – to roluj ubrania. Gwarantujemy, że do bagażu zmieści się ich wtedy o wiele więcej. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na tym, aby bagaż był lekki to- składaj ubrania.  

10. Używaj butów jako małych schowków.

Wnętrze butów jest idealnym miejscem do przechowywania skarpet czy małych drobiazgów. Dodatkowo buty wypchane skarpetami po wyciągnięciu z bagażu zachowają swój pierwotny kształt.  

11. Buty i kosmetyki pakuj w foliowe worki.

Od chwili kiedy z taśmy ściągnęliśmy plecak cały upaćkany rozlanym szamponem do włosów o zapachu rzepy (nie naszym!) zawsze pakujemy swoje kosmetyki, leki i ubrania dodatkowo w worki foliowe. Z racji tego, iż częściej podróżujemy z plecakiem, ubrania zapakowane w folię są dobrym rozwiązaniem w momencie gdy chcemy coś szybko odnaleźć w bagażu- organizują przestrzeń. Ta sama zasada dotyczy butów, brudnych ubrań i kosmetyków. Worki foliowe są w tym przypadku niezastąpione. Zapobiegają bowiem zabrudzeniu pozostałych rzeczy w walizce, doskonale chronią przed wszelkimi wyciekami płynów czy brzydkimi zapachami. Zawsze miej w bagażu co najmniej 2 puste reklamówki!  

12. Cenne przedmioty pakuj w centralnej części bagażu między ubraniami.

Dzięki temu zapobiegniesz ich zgnieceniu, uszkodzeniu czy kradzieży.  

13. Elektronikę, dokumenty oraz pieniądze zawsze pakuj do bagażu podręcznego.

My szczególnie polecamy tzw. saszetki podróżne na biodra (nerki) lub szyję, które są idealnym rozwiązaniem do przechowywania dokumentów (paszport, dowód), kart płatniczych czy pieniędzy. Są one lekkie i niewielkie, a ich płaski kształt i oddychający materiał sprawia, że można je z powodzeniem nosić pod ubraniem – w ten sposób ich zawartość będzie dodatkowo zabezpieczona przez kradzieżą, co jest szczególnie ważne w zatłoczonych miejscach, takich jak lotniska, pojazdy komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach.   elektronika w bagażu podręcznym  

Podróż z bagażem podręcznym

  Dzięki tanim liniom lotniczym takim jak: WizzAir, RyanAir, EasyJet czy AirAsia możesz podróżować do różnych miejsc na świecie naprawdę tanio. Jest tylko jeden podstawowy warunek – musisz się spakować w bagaż podręczny. Za każdą dodatkową usługę tj. bagaż rejestrowany, ubezpieczenie, pierwszeństwo wejścia na pokład itp. musisz niestety dodatkowo zapłacić. Czy jest możliwe, aby zapakować się w podróż do bagażu podręcznego? Oczywiście, że tak! W poście „Jak spakować się w bagaż podręczny do samolotu” opisaliśmy temat bardziej szczegółowo. Wiedź o tym jednak, że poszczególne linie lotnicze mają limity wielkości dotyczące bagażu. I tak np.:
  • WizzAir – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 40 x 30 x 20 cm. Brak limitów wagowych. Pasażerowie, którzy wykupili usługę WIZZ Priority, mogą zabrać na pokład dodatkowy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm.
  • Ryanair – wymiary bagażu podręcznego maksymalnie do 40 x 20 x 25 cm (torebka, torba na laptopa lub mały plecak). Pasażerowie, którzy wykupili usługę „Pierwszeństwo oraz 2 Bagaże Pokładowe ” lub „Plus / Flexi-bilet ticket” lub bilet lotniczy na łączone loty mogą zabrać 1 dodatkowy bagaż o wymiarach 55 x 40 x 20 cm waga do 10 kg.
UWAGA: Zawsze przed podróżą sprawdzaj, jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego, bo przewoźnicy co jakiś czas zmieniają te zasady!  

W bagażu podręcznym nie możesz przewozić:

  • noży, nożyczek, brzytew, żyletek, skalpeli, strzykawek i innych ostrych narzędzi
  • statywów do aparatów fotograficznych
  • golarek i ostrzy do maszynek do golenia (za wyjątkiem jednorazowych maszynek do golenia z ostrzami zamkniętymi w osłonce)
  • napojów zakupionych przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach powyżej 100 ml
  • butli biwakowych z propanem butanem
  • namiotów
  • sprzętu sportowego np.: nart, kijków, deskorolek, wędek itp.
  • broni
  • substancji chemicznych i toksycznych
  • oraz innych niebezpiecznych przedmiotów
 

Jak spakować kosmetyki i leki

  Z plecakiem czy walizką? Jak praktycznie się spakować?
  • Kosmetyki w postaci stałej lub sypkiej możesz przewozić bez żadnego problemu (pudry, cienie, szminki, tusze do rzęs).
  • Kosmetyki i leki w postaci płynnej możesz przewozić w pojemnikach do 100 ml każdy. Pojęcie płynu obejmuje: żele, pasty, emulsje, płynne mieszanki oraz zawartość pojemników będących pod ciśnieniem. Należy pamiętać o tym, że łączna ich objętość nie może być większa niż 1 litr i z reguły wszystkie muszą się mieścić się w foliowym strunowym woreczku (woreczki często dostępne przed kontrolą bezpieczeństwa). Dziewczyny uważajcie na to co pakujecie do bagażu podręcznego! Nie raz byliśmy świadkami sytuacji jak piękne flakoniki z markowymi kosmetykami i perfumami o pojemności większej niż 100 ml oraz pilniczki, nożyczki czy obcążki do paznokci lądowały w koszu na śmieci!
  • Płynne leki na receptę możesz przewozić w ilości większej niż 100 ml jeżeli są one niezbędne z przyczyn zdrowotnych podczas podróży. Leki te musisz zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
 

Żywność:

  • W UE nie ma zakazu przewozu żywności. Jednak niektóre kraje zakazują wwozu żywności nieprzetworzonej i świeżej na swoje terytorium. Np. do USA czy Australii nie można wwozić większości warzyw, owoców, nasion czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z państw trzecich. Informacje na ten temat znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych danego kraju.
  • Płyny do pojemności 100 ml można przewozić w bagażu podręcznym
Jeśli nie jesteś w stanie zastosować się do powyższych reguł to znaczy, że niestety musisz wykupić bagaż rejestrowany. Jakie znasz sposoby na praktyczne pakowaniem? Z przyjemnością poznamy Twoją opinię w komentarzach poniżej.

PS: Jeśli uważasz, że komuś ze znajomych mogą przydać się te informacje podziel się z nimi linkiem. Z góry dzięki!

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności