Dolina Truso to miejsce, które warto zobaczyć będąc w Gruzji

przez Anita & Paweł
15 komentarzy
Dolina Truso, Gruzja
Gruzińska Dolina Truso, źródło rzeki Tegri (Terek), to spektakularne miejsce. Słynie z soczyście zielonych polan, źródeł mineralnych, biało-żółto-czerwonych trawertynów i mineralnego jeziora z bąbelkami. Znajdziesz w niej również średniowieczne wieże, w szczególności te w twierdzy Zakagori czy malownicze wioski, takie jak Resi (2350 m). Wąwóz Truso zamieszkiwali Osetyjczycy. Na początku lat 90-tych XX w., w ramach wzajemnych gruzińsko-osetyjskich represji zostali wysiedleni do Rosji. Konflikt między zwaśnionymi narodami oraz zamknięcie granicy sprawiły, że o przepięknej Dolinie Truso zapomniano. Została praktycznie w całości opuszczona. My nie pozwolimy Ci o niej zapomnieć. Jeśli planujesz zostać w Kazbegi dłużej niż jeden dzień, a po wizycie w klasztorze Cminda Sameba czujesz lekki niedosyt, koniecznie do niej zajrzyj.

 

Truso najlepiej eksplorować pieszo. Do opuszczonych wież w wiosce Zakagori i kolorowych trawertynów możesz wędrować bez przeszkód. Jeśli chcesz odkrywać dalej i dotrzeć do końca wąwozu – do wioski Resi lub odwiedzić jeziora Kelitsadi czy jezioro położone na drugim zboczu w wąwozie Mna, musisz mieć specjalne zezwolenie. Na szlaku, za twierdzą Zakagori, znajdują się bowiem liczne gruzińskie punkty kontrolne, w których zostaniesz poproszony o okazanie paszportu i pozwolenia. Bez nich dalsza wędrówka po Truso jest zazwyczaj niemożliwa. Zachowaj szczególną ostrożność na szlaku, bo nurt rzeki Tegri często kradnie mosty. Niebezpieczne mogą też okazać się psy pasterskie (owczarki kaukaskie ) pilnujące wypasających się w dolinie owiec!

 

Dolina Truso, Gruzja

Dolina Truso, Gruzja</div

Dolina Truso, Gruzja

 

Zwiedzanie Doliny Truso:

Spacer po Dolinie Truso proponujemy rozpocząć w opuszczonej wiosce Kvemo Okrokana. Z niej droga prowadząca przez rzekę ostatecznie zaprowadzi Cię do pięknego kanionu Kasari. Po kilku kilometrach wędrówki wzdłuż kanionu przekroczysz most na prawym brzegu rzeki, a cała dolina otworzy przed Tobą swe cudowne oblicze. Już na tym etapie zwiedzania Truso ujrzysz pierwsze zachwycające trawertyny, utworzone przez lokalne źródła mineralne. Te tutaj są głównie pomarańczowe i białe.

 

Dolina Truso, Gruzja Dolina Truso, Gruzja Dolina Truso, Gruzja
Dolina Truso, Gruzja

 

Idąc dalej wzdłuż głównej drogi dotrzesz do kolejnej grupy formowania trawertynów, tym razem w kolorze czerwonym. Widok jest naprawdę niesamowity, bo do trawertynów dołączą soczyście zielone łąki i hale. Stąd szlak zaprowadzi Cię do praktycznie całkowicie opuszczonej wioski Ketrisi. Niech nie zdziwi Cię jednak fakt, że spotkasz tam ludzi, bo niektóre domy w wiosce są nadal zamieszkałe. Na końcu Ketrisi przeprawisz się przez most na lewy brzeg rzeki Tegri, którym dotrzesz do monastyrów. Jeden z nich prowadzą niezwykle przyjazne zakonnice. Stąd już tylko o krok od ruin Zakagori. Poniżej twierdzy znajduje się posterunek gruzińskiej armii. Bez wspomnianego wyżej pozwolenia dalsza wędrówka wzdłuż doliny jest już raczej niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wspiąć się na wzgórze i zwiedzić ruin starożytnej twierdzy.