Strona Główna Dania Kopenhaga na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

Kopenhaga na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?

przez Anita & Paweł
11 komentarzy
weekend majowy

Zbliża się lato, wakacje i wymarzony czas urlopów. Długie, letnie wieczory i ciepłe dni to idealny moment, aby pomyśleć o krótkich, weekendowych city breaks. Mamy dla Was propozycję. Co powiecie na zwiedzanie Kopenhagi? Duńska stolica nie jest tak szykowna jak Paryż, kosmopolityczna i gwarna jak Londyn i nie można w niej zaszaleć tak jak choćby w Amsterdamie. Kusi jednak przepięknym położeniem, udzielającym się wszystkim wszechobecnym hygge oraz nieograniczonymi możliwościami dla miłośników jednośladów. Kopenhaga na weekend to propozycja idealna! Zobaczcie co warto zobaczyć w duńskiej stolicy. Poznajcie listę najciekawszych atrakcji turystycznych Kopenhagi.

Kopenhaga na weekend. Co warto zobaczyć? 

1. Port Nyhavn

Kopenhaga

To chyba najbardziej kolorowe miejsce w całej Kopenhadze. Urocze, małe kamieniczki z barwną fasadą w odcieniach czerwieni, żółci i błękitu dumnie prężą się nad portowym kanałem. We wnętrzach swych kryją niezliczoną ilość restauracji, barów i kawiarni, które w cieplejszych miesiącach roku wręcz wylewają się na pobliski deptak i zachęcają do odpoczynku. Zacumowane wzdłuż kanału żaglówki, barki mieszkalne i kutry rybackie dodają temu miejscu dodatkowego uroku. Prawy brzeg portu ma typowo miejski charakter. Jest mniej barwny i tłoczny. Lewy tzw.”słoneczny” przez cały dzień tętni życiem i przyciąga jak magnes odwiedzających port turystów. W dawnych czasach Nyhavn był miejscem skupiającym rybaków, portowych robotników i marynarzy przybywających do Kopenhagi. Nie cieszył się zbyt dobrą sławą. Opanowany przez półświatek, awanturników, pijaków i prostytutki nie zachęcał do odwiedzin. Dziś to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Kopenhagi. Dzięki licznym działającym tu barom i restauracjom określane jest mianem „najdłuższego baru Skandynawii”.

Kopenhaga na weekend
Kopenhaga

2. Kopenhaska syrenka

kopenhaska syrenka

Pół-kobieta, pół-ryba – symbol duńskiej stolicy, to podobno siostra naszej polskiej Syrenki Warszawskiej. Według legendy obie przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolice Gdańska. Nasza udała się w górę Wisły i została w Warszawie. Ta druga, zachwycona cieśninami duńskimi, wybrała do życia Kopenhagę. Odpoczywającą na kamieniu Małą Syrenkę spotkacie przy nabrzeżu Langelinie. Rzeźba tytułowej bohaterki baśni Hansa Christiana Andersena została zamówiona i ufundowana przez Carla Jacobsena – syna założyciela browaru Carlsberg, a wykonał ją duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. Jest na świecie tak sławna, że doczekała się wielu swoich wiernych kopii w odległych zakątkach naszego globu.

Kopenhaga na weekend

3. Langeline Park

Nieopodal rzeźby Małej Syrenki roztacza się przepiękny Park Langeline. Choć formalnie wchodzi on w skład Cytadeli Kastellet, ta ostatnia wymieniana jest jednak jako odrębna atrakcja turystyczna Kopenhagi. Wizytę w parku proponujemy w szczególności wszystkim tym, którzy do Kopenhagi wybierają się końcem kwietnia. W tym czasie macie bowiem szansę wziąć udział w niezwykłym festiwalu jakim jest Kopenhaska Sakura. Zapożyczone z Japonii Święto Kwitnącej Wiśni bardzo hucznie obchodzone jest również w stolicy Danii. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj. W parku, oprócz kwitnących na różowo drzew owocowych, na uwagę zasługują również: Fontanna Gefiona, kolumna Ivar Huitfeldt i oczywiście rzeźba Małej Syrenki.

Kopenhaga
Kopenhaga na weekend
Kopenhaga na weekend

4. Cytadela Kastellet

Cytadela Kastellet

Weekend w Kopenhadze nie byłby kompletny bez wizyty w Cytadelii Kastellet. Jest ona jedynym pozostałym elementem po kopenhaskich wałach obronnych i jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie Północnej. Ta zbudowana na planie pentagramu i składająca się z pięciu bastionów twierdza, służyła do ochrony miasta przed Szwedami. Dziś jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców duńskiej stolicy. Do najciekawszych obiektów kopenhaskiej cytadeli należy wiatrak z 1847 roku, Muzeum Historii Twierdzy oraz więzienie. Spacerując po wałach Kastellet koniecznie zwróćcie uwagę na jedyny kościół anglikański w Danii (Kościół św. Albana) położony w parku Churchilla tuż obok twierdzy.

Cytadela Kastellet
Dania Kopenhaga

5. Zimowy pałac królewski Amalienborg

Jedną z ciekawszych atrakcji Kopenhagi jest Amalienborg czyli zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Właściwie to nie jeden, a cztery identyczne budowle, w centrum których umiejscowiono pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego. Na straży każdego z pałaców stoją królewscy gwardziści ubrani w czarno-niebieskie mundury i charakterystyczne czapki z futra niedźwiedziego. To właśnie z powodu oryginalnego stroju strażników, turyści tak chętnie odwiedzają Amalienborg. Wizytę w pałacu najlepiej zapanować podczas uroczystej zmiany warty. Ma ona miejsce codziennie w południe. Ci z Was, którzy wybiorą się do Kopenhagi w okolicach 16 kwietnia tj. w dniu urodzin królowej, będą mieli okazję zobaczyć Małgorzatę II i jej rodzinę osobiście. Monarchini z balkonu w Pałacu Chrystiana IX dziękuje zgromadzonym za urodzinowe życzenia.

Kopenhaga na weekend
Dania Kopenhaga
Dania Kopenhaga

6. Wolne Miasto Christiania

W latach 70- tych grupa duńskich squattersów zasiedliła opuszczone koszary, przy których niegdyś mieścił się port wojskowy. Na około 40-hektarowej powierzchni stworzyła niezależną od miasta dzielnicę Christiania z własnym prawem, flagą, a nawet walutą. Samostanowiące się osiedle ściągało jak magnes hipisowskie rodziny. Mieszkańcy dzielnicy otwierali szkoły i przedszkola dla własnych dzieci. Jak grzyby po deszczu powstawały prowizoryczne domy, małe lokalne biznesy służące dobru wspólnemu czy nieformalne organizacje kulturalno-artystyczne.

Mieszkańcy Christianii opracowali własny, obowiązujący do dziś kodeks praw. Zakazuje on wnoszenia na obszar miasta broni, rzeczy kradzionych oraz twardych narkotyków. Nie można tu sprzedawać fajerwerków, ani posiadać prywatnych samochodów. Nie toleruje się również żadnych aktów przemocy. Co ważne z punktu widzenia turysty, na terenie dzielnicy obowiązuje bezwzględny zakaz filmowania i fotografowania mieszkańców czy biegania. Ograniczenia te w dużej mierze związane są z kwitnącym na terenie wolnego miasta handlem haszyszem i marihuaną. Wraz z hipisami do dzielnicy przybyli bowiem dealerzy, drobni przestępcy i prostytutki, a Christiania z dostępną dla każdego ulicą Pusher Street stała się małym Amsterdamem w sercu duńskiej stolicy.

Christiania
Kopenhaga na weekend
Christiania
Christiania

7. Pałac Christiansborg

Z bogatą, bo ponad 800-letnią historią, barokowy pałac Christiansborg jest jedną z największych atrakcji Kopenhagi. Położony jest w centrum miasta na Wyspie Zamkowej (Slotsholmen), na którą prowadzi aż 9 mostów. Przez długi czas pałac był głównym miejscem zamieszkania rodziny królewskiej. Kiedy w 1794r. przeniosła się ona do Pałacu Amalienborg, Chrstiansborg stał się politycznym centrum Danii. Obecnie mieści się w nim duński parlament, biura rządu i Sąd Najwyższy. Dla turystów zostały udostępnione do zwiedzania m.in. Muzeum Teatru, sala posiedzeń duńskiego parlamentu czy apartamenty królewskie, wykorzystywane przez rodzinę królewską do przyjmowania ambasadorów i urządzania przyjęć. W podziemiach możecie zwiedzić m.in. fundamenty pierwszego pałacu, wybudowanego w 1167 roku. Również najbliższa okolica wyspy jest pełna atrakcji. Obok pałacu znajdziecie kościół Christiansborg Slotkirke, królewskie stajnie, arsenał, bibliotekę i popularne Muzeum Tordvalsena. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów poszczególnych atrakcji znajdziecie pod tym linkiem.

Kopenhaga na weekend
Dania Kopenhaga
Kopenhaga na weekend

8. Zamek Rosenborg

Ta wspaniała renesansowa budowla, przyozdobiona wysokimi basztami, traktowana była początkowo jako letnia, wiejska rezydencja królewska, w której duński monarcha wraz ze swoją rodziną odpoczywał z dala od zgiełku miasta. Dziś pełni funkcję historycznego muzeum Rosenborg zaliczanego do najwspanialszych na świecie w swojej kategorii. Za jego murami kryje się szereg komnat takich jak: Skarbiec Królewski z licznymi kosztownościami czy słynna Sala Rycerska z dwoma okazałymi tronami: króla i królowej. Jeśli jesteście zainteresowani zwiedzaniem jego wnętrz więcej przydatnych informacji znajdziecie tutaj.

To co nam najbadziej przypadło do gustu, to nie tyle sam Zamek Rosenborg, jak otaczający go ogromny Królewski Ogród potocznie zwany Kongens Have. Po dzień dzisiejszy urzeka on zabytkowymi pawilonami, cienistymi alejkami, fontannami i ogrodem różanym, od którego wywodzi się nazwa zamku. Park Królewski w Kopenhadze to jedno z najlepszych miejsc do odpoczynku po długim zwiedzaniu. Znajdziecie w nim kawiarnie, restauracje, place zabaw, a nawet teatr lalek. My ze swojej strony proponujemy Wam pyszną kawę w małej, przytulnej kawiarence KAFFERIET mieszczącej się na południowo – wschodniej ścianie parku.

Kopenhaga na weekend
Dania Kopenhaga
Kopenhaga na weekend

9. Plaża Amager

Lubicie odpoczywać na plaży? Jeśli tak, to plaża Amager będzie dla Was idealną propozycją. Znajduje się ona w pobliżu Parku Amager Strandpark, do którego dociera metro (stacje Øresund i Amager Strand). Dodatkowo przy samym moście prowadzącym do zejścia na plażę znajdziecie przystanek autobusowy,  gdzie postój mają autobusy linii 78 i 77. Plaża podzielona jest na dwie części. Cześć północna składa się z szerokiej, piaszczystej plaży otoczonej krętymi ścieżkami i niskimi wydmami. Część południowa to plaża miejska z szeroką promenadą i terenami przeznaczonymi do gry w piłkę i miejscami przeznaczonymi na piknik. Na południowym krańcu znajduje się także niewielka przystań i parking.

co watro zobaczyć w Kopenhadze
Kopenhaga na weekend
Dania Kopenhaga

10. Papiroen i Torvehallerne

Papiroen to najsłynniejszy street food w Kopenhadze.  Dawna fabryka papieru położona na Wyspie Papierowej skupia w olbrzymim hangarze około 40 food trucków, stoisk z jedzeniem i barów. Szefowie kuchni serwują tam praktycznie wszystko: poczynając od słynnych duńskich kanapek (Smørrebrød) i frytek, na japońskim sushi kończąc. Jest to idealne miejsce zarówno dla wegetarian jak i mięsożerców. I co najważniejsze, nie uszczupli Waszego portfela tak bardzo jak kopenhaskie restauracje. Papierową Wyspę z food trackami znajdziecie w pobliżu portu Nyhavn i dzielnicy Christianshavn, tuż obok mostu pieszo-rowerowego Inderhavnsbroen, łączącego obie te dzielnice. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie tutaj.

gdzie zjeść w Kopenhadze
Dania
Dania

Kolejną ciekawą kulinarną propozycją w Kopenhadze są hale targowe Torvehallerne położone tuż przy stacji metra Nørreport. Znajdziecie w nich liczne restauracje jak i stoiska z Smørrebrød. Gwoli wyjaśnienia: Smørrebrød to słynne duńskie kanapki przygotowane na bazie kromki chleba zazwyczaj z ciemnego pieczywa posmarowanego masłem lub margaryną i finezyjnie udekorowane dodatkami takimi jak: kurczak, tuńczyk czy mięso wołowe wraz z warzywami. W Torvehallerne znajdziecie rónież liczne stoiska z rybami, świeżymi warzywami i owocami oraz egzotycznymi przyprawami i słodyczami.

Dania
Dania Kopenhaga
Kopenhaga

11. Muzeum Calsberga

Niestety w Kopenhadze nie zawsze świeci słońce. Deszczowych dni jest w roku dość sporo. Szansa, że podczas Waszego pobytu w stolicy Danii nie spadnie ani jedna kropla deszczu jest niewielka. Brzydka aura nie zachęca do zwiedzania Kopenhagi, ale my mamy dla Was ciekawą propozycję. Muzeum Calsberga to idealna propozycja, dla tych z Was, którzy nie chcą moknąc w deszczu. Zlokalizowane w oryginalnym browarze Old Carlsberg z 1847r. umożliwia poznanie historii i sposobu przygotowywania tego znanego na całym świecie złocistego trunku. Około godzinne zwiedzanie centrum kończy się degustacją piwa, wliczoną w cenę biletu. W nowoczesnym Browarze Jacobsena mieszczącym się obok muzeum możecie obejrzeć obecną produkcję duńskiego piwa, a w pobliskich stajniach jutlandzkie konie pociągowe, które wykorzystywane do dowożenia piwa w Kopenhadze. Informacje na temat godzin otwarcia muzeum i biletów wstępu znajdziecie na stronie Carlsberga.

Muzeum Carlsberga
Kopenhaga na weekend
Browar Carlsberg

Kopenhaga na weekend informacje praktyczne

I. Pogoda w Kopenhadze

Kiedy najlepiej jechać do Kopenhagi? Jako, że pogoda w Kopenhadze lubi strasznie kaprysić, najlepszymi miesicąmi na wizytę w duńskiej stolicy są miesiące: lipiec i sierpień. Niemniej jednak w tym czasie możecie natknąć się na tłumy turystów. Ze swojej strony na zwiedzanie Kopenhagi proponujemy przeznaczyć końcówkę maja, czerwiec lub poczatek września. Możecie wówczas spodziewać się w miarę przyjemnej pogody i ominąć tłumy oraz wysokie ceny tak charakterystyczne dla szczytu sezonu turystycznego. Niezależnie od tego, który miesiąc wybierzecie, nie zapomnijcie zabrać ze sobą kurtki przeciwdeszczowej i takiej, która ochroni  Was przed wiatrem. W mieście naprawdę bardzo mocno wieje!

II. Jak dojechać do Kopenhagi

Do Kopenhagi możecie dotrzeć na kilka sposobów. Bardzo popularną metodą są promy rejsowe na trasie Świnoujście – Kopenhaga. Do wyboru macie również podróż samochodem przekraczając granicę lądową pomiędzy Niemcami a Danią oraz połączenia lotnicze.

  • Prom Świnoujście – Kopenhaga

Prom Świnoujcie – Kopenhaga oferuje transfer zarówno samochodów osobowych jak i pasażerów pieszych. Nie jest to rejs bezpośredni. Promy dopływają do szwedzkich miejscowości takich jak: Ystad lub Trelleborg, skąd  bardzo łatwo możecie przedostać się do Malmo, a stamtąd do Kopenhagi. Przewoźnicy promowi poruszający się na tej trasie w cenie biletu promowego mają zazyczaj wliczony przejazd Mostem Oresund lub przewóz autokarem do Kopenhagi. Promy na trasie Świnoujście – Ystad (Szwecja) pływają codziennie, a do najczęstszych przewoźników zaliczani są: Polferries, Unity Line czy TT-Line.

  • Promy z Niemiec do Kopenhagi

Kolejną alternatywą są promy z Niemiec poruszajace się na trasach: Rostock do Gedser (Dania), Puttgarden-Rodby (Dania), lub z Rostock do Trelleborga (Szwecja).

  • Loty z Polski do Kopenhagi

Loty do Kopenhagi to zdecydowanie najszybsza metoda dotarcia do miasta. W Kopenhadze znajduje się jedno z najbardziej nowoczesnych lotnisk na świecie – Kastrup. Położone jest ono 8 km od centrum miasta i jest doskonale skomunikowane z centrum (autobusy, kolej, metro, taksówki).  Więcej informacji na temat tego jak dostać się z lotniska w Kopenhadze do centrum miasta znajdziecie tutaj.

– bezpośrednie loty na trasie Warszawa – Kopenhaga obsługuje m.in. LOT czy SAS

– bezpośrednie loty na trasie Kraków – Kopenhaga obsługuje Norwegian (tani przewoźnik)

-bezpośrednie loty na trasie Gdańsk –  Kopenhaga obsługuje SAS.

III. Jak poruszać się po Kopenhadze

Kopenhaga to jedno z droższych miast w Europie. Wybierając się tam na weekend musicie liczyć się z tym, że przemieszczanie się po mieście będzie Was trochę kosztować. Najtańszą opcją zwiedzania Kopenhagi jest wypożyczenie roweru. W duńskiej stolicy wszyscy kochają jednoślady! Ilość i jakość ścieżek rowerowych jest powalająca. Praktycznie każda ulica ma dwa pasy ścieżki rowerowej, a rower zaparkujecie praktycznie wszędzie. Jednoślad najlepiej wypożyczyć przez Copenhagen City Bikes. Przed pierwszym jego użyciem, musicie najpierw stworzyć swoje konto i podpiąć w nim informacje o karcie debetowej lub kredytowej, z której zostanie ściągnięta oplata za wypożyczenie. Miejsca, w których można wypiąć rower ze stojaka rozsiane są praktycznie po całym mieście. Nie powinniście mieć problemu z ich znalezieniem. A same rowery wyposażone są w silnik elektryczny, mają GPS, bagażnik i koszyk. Na terenie Kopenhagi działa też wiele prywatnych wypożyczalni rowerów. W każdej chwili możecie z nich skorzystać.

Jak poruszać się po Kopenhadze

Bilety na metro, kolejkę miejską S-Tog czy autobusy to niestety dość spory wydatek. Kopenhaga podzielona jest na kilka stref, a to właśnie od nich uzależnione są ceny biletów. Koszt przekroczenia jednej strefy to 12 DKK. Najtańszy bilet obejmujący 2 strefy kosztuje 24 DKK. Każda kolejna strefa to dodatkowe 12 DKK. Jesteśmy zdania, że najlepiej wykupić bilet 24-godzinny (130 DKK), który uprawnia do korzystania z autobusów, kolei miejskiej- S-tog i metra jednocześnie. Bilet na metro i kolejkę kupicie na każdej stacji w maszynie z biletami.

Istnieje jeszcze jedna możliwość. Wykupienie tzw. Copenhagen Card, która zapewnia bezpłatny wstęp do około 79 atrakcji turystycznych i muzeów, darmowy przejazd metrem, kolejką S-Tong i autobusami po całej Kopenhadze w tym na/z lotniska oraz zniżki w wybranych restauracjach. Karta nie jest jednak tania! 24-godzinna Copenhagen Card to wydatek rzędu 54 EUR, 48-godzinna 80 EUR. Kartę możecie zamówić przez internet lub wykupić w wybranych punktach w Kopenhadze.

IV. Gdzie nocować w Kopenhadze

I w tym temacie musicie się liczyć z kosztami. Hotele w centrum Kopenhagi zarezerwowane są raczej dla ludzi z dość grubym portfelem. Ze swojej strony proponujemy krótkotrwały wynajem apartamentu przez portal airbnb. Osobiście nocowaliśmy w przytulnym apartamencie w imigranckiej dzielnicy Nørrebro. Okolica wbrew pozorom była całkiem przyjemna, a mieszkanie nowe, czyste i urządzone z gustem.

Osobom preferującym hotele serdecznie polecamy Park Inn by Radisson Copenhagen Airport. Hotel położony jest niedaleko plaży, obok stacji metra Femøren, 10 minut jazdy od centrum Kopenhagi i 3 minuty jazdy od lotniska w Kopenhadze. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie.


Booking.com

Kopenhaga mapa

*Linki do Airbnb i Booking.com są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujecie nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności