Strona Główna Czechy 9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

przez Anita & Paweł
0 komentarz
9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

Ołomuniec? A cóż to za miasto? Warto je w ogóle zobaczyć?” Sami do niedawna zadawaliśmy sobie takie pytania. Pewnie nigdy byśmy nie trafili do tej czeskiej miejscowości, gdyby nie mała sugestia ze strony jednej z naszych koleżanek. Będąc w kilkudniowej podróży po Południowych Morawach dostaliśmy od niej wiadomość: “Jak wystarczy Wam czasu koniecznie zajrzyjcie do Ołomuńca – nie pożałujecie!” Miała rację. To jedno z ładniejszych czeskich miast. Taka trochę mini Praga z równie bogatą architekturą, kulturą i dziedzictwem religijnym. Ustępuje czeskiej stolicy tylko co do wielkości. Co ciekawe Ołomuniec znalazł się na pierwszym miejscu w opublikowanym przez przewodnik Lonely Planet rankingu 50 europejskich miast uznanych za te najpiękniejsze, ale mało znane. Posiada wiele zabytków, które przetrwały próbę czasu podczas setek lat zawirowań i wojen. Aby zachęcić Cię do wizyty w tej  urokliwej miejscowości przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, które warto zobaczyć

1. Kolumna Trójcy Przenajświętszej 

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu
9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

Zwiedzanie Ołomuńca proponujemy rozpocząć od Kolumny Trójcy Przenajświętszej – bezkonkurencyjnego symbol u miasta. 35 metrowa kolumna, na którą składa się kilkadziesiąt rzeźb o tematyce religijnej wzniesiono w XVIII wieku. Do dnia dzisiejszego pozostała praktycznie w nienaruszonym stanie i jest najwyższą tego typu budowlą zlokalizowana na terenie Czech. Nie bez powodu umieszczono ją na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Architektoniczny zamysł Kolumny Trójcy Przenajświętszej miał symbolizować hierarchiczne ułożenie postaci niebiańskich. Najniższe trzy poziomy poświęcono m.in. apostołom, nad którymi góruje Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, a całość wieńczy tytułowa Trójca Przenajświętsza. We wnętrzu budowli znajduje się niewielka kaplica, na której ścianach przedstawiono kilka najważniejszych wydarzeń ze Starego Testamentu oraz ukrzyżowanie Chrystusa. Kolumnę Trójcy Przenajświętszej znajdziesz na Górnym Rynku.

2. Ratusz gotycki 

9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu
9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

Prostokątny budynek z białą fasadą ozdobioną przepiękną sztukaterią, 76-metrową wieżą oraz licznymi mniejszymi wieżyczkami wystrzeliwującymi wprost z ceglastego dachu przyciąga wzrok każdego wchodzącego na Górny Rynek. To Ratusz – najbardziej ceniony świecki budynek w mieście i jedna z 9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu, którą naprawdę warto zobaczyć.  Przez sześć wieków Ratusz dominował w życiu gospodarczym i politycznym Ołomuńca. Nadal używany jest przez lokalne władze miasta. Na szczególną uwagę zasługuje w nim gotycka Sala Obrad służąca dziś jako sala ślubów oraz Kaplica Świętego Hieronima. W każdy dzień roboczy w godzinach od 11:00 – 15:00 możesz również wejść na ratuszową wieżę, by podziwiać z niej panoramę miasta.

3. Zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny

Nie tylko Praga ma swojego Orloja, ma go również Ołomuniec! Zegar astronomiczny znajdziesz we wnęce na północnej ścianie Ratusza. Przetrwał prawie pięćset lat z niewielkimi zmianami. W latach 50-tych przebudowano go nieco w duchu socrealizmu. Figurki świętych zamieniono na wizerunki chłopów i robotników. Tarcza zegara zaczęła wyświetlać datę urodzin Lenina i Stalina, a także Międzynarodowy Dzień Pracownika. Pod ruchome sceny podłożono ludową muzykę. Znaczna część komunistycznych akcesoriów zniknęła po Aksamitnej Rewolucji, a zegar pozostał wspomnieniem po tamtych czasach. Do dziś można oglądać przesuwające się po nim figurki chłopów i robotników – codziennie w samo południe.

4. Fontanny miejskie

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu
9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

Ołomuniec może poszczycić się również bogatą kolekcją około 25 fontann miejskich. Siedem z nich pochodzi z końca XVII i początku XVIII wieku i przedstawia postacie z mitologii i historii starożytnej. Fontanny przetrwały tak długo tylko dzięki dalekowzroczności planistów miejskich. Kiedyś pełniły funkcję ogólnodostępnych, publicznych zdrojów wody. Były utrzymywane w czystości i pieczołowicie konserwowane, ponieważ wodociągi zaczęły funkcjonować w mieście dopiero w samym końcu XIX w. Spośród barokowej siódemki na szczególną uwagę zasługują: fontanna Juliusza Cezara, według legendy, założyciela Ołomuńca, fontanna Herkulesa czy Neptuna. Ciekawa jest również współczesna fontanna Ariona. Umieszczone na niej rzeźby przedstawiają opowieść o mitycznym poecie greckim, który po wypadnięciu za burtę statku został cudownie ocalony przez delfiny urzeczone jego śpiewem.

5. Kolumna Mariacka na Dolnym Rynku

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu

Na Dolnym Rynku najbardziej rzucającą się w oczy atrakcją jest Kolumna Mariacka. Powstała jako podziękowanie za zwalczenie epidemii dżumy z lat 1713–1715. Jej twórca – miejscowy kamieniarz Wacław Render dolną część kolumny ozdobił posągami ósemki świętych, patronów i orędowników w chorobie. W części środkowej konstrukcji umieścił skręcony słup, a na szczycie rzeźbę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

6. Katedra Św. Wacława

 

Katedra Św. Wacława Ołomuniec

Katedra Św. Wacława ze strzelającymi w niebo neogotyckimi wieżami to kolejna architektoniczna perełka Ołomuńca. Ta gigantyczna budowla ma ponad 100 metrów wysokości i jest największą katedrą na Morawach oraz czwartym najwyższym budynkiem w Czechach. Katedra pochodzi z XII wieku. Kolejne przebudowy finalnie zatarły pierwotne cechy katedry i nadały budynkowi skomplikowany neogotycki wygląd z dwiema charakterystycznymi wieżami zdobionymi pięknymi elementami kamieniarskimi. Układ wnętrz katedry pozostał jednak niezmieniony od czasów średniowiecza. Katedrę Św. Wacława wraz z przylegającą do niej kaplicą Św. Anny i dawnym pałacem biskupim, pełniącym obecnie funkcję muzeum archidiecezjalnego znajdziesz przy Vaclavskem namesti.

7. Urokliwe kamienice

9 atrakcji turystycznych w Ołomuńcu
9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu

Spacer po centrum Ołomuńca to idealna okazja do podziwiania kolorowych, zabytkowych kamieniczek miasta. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z XIV wieku domy kupieckie oraz Kamienica pod Złotym Jeleniem. Warto odwiedzić również Willę Primavesi – najcenniejszy zabytek secesji wiedeńskiej, który zachował się na terenie Europy Środkowej. Postawili ją wiedeńscy architekci dla rodziny ołomunieckich bankierów. Nie będziesz miał problemów ze znalezieniem tej budowli, bo została wybudowana w obrębie dawnej starówki przy ulicy Univerzitini 7.

8. Murale 

mural

Z pięknych ołomunieckich kamienic przeskakujemy do tematu murali. Zjawisko graffiti nie ma w Ołomuńcu aż takiego rozmachu jak choćby w Berlinie czy Łodzi, gdzie z malowideł ściennych uczyniono turystyczny “must see”, ale i w tym mieście uważny obserwator zauważy ich kilka. Na jednej z głównych ulic wychodzących z Dolnego Rynku w kierunku Katedry Św. Wacława (ul. Denisova) zauważysz najbardziej okazałe z nich – kilkunastometrowe malowidło przedstawiające króla Edwarda VII, który zamiast berła dzierży w dłoni symbol naszych czasów – selfie sticka. Twórcą tego murala jest portugalski graficiarz MrDheo, a powstał on w 2015 r. podczas trwającego w Ołomuńcu Festiwalu StreetArt.

9. Ołomuniecki Park 

Ołomuniecki Park 

Jeśli spojrzysz na mapę Ołomuńca zobaczysz, że jego centrum otacza pas zieleni mieszczący się w granicach średniowiecznych murów miejskich, powstały jeszcze za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy. Ten zielony zakątek to Park Bezrucovy Sady.  Dzięki unikalnej scenerii, którą tworzą w nim zieleń, skały, mury i płynący wzdłuż parku Mlýnský potok, spacer po parku jest wyjątkowym przeżyciem. Główną oś parku tworzy Aleja Rudolfa obsadzona kasztanami, w cieniu których ustawiono wygodne ławeczki. Park szczyci się również renesansową fontanną, altaną i restauracją zwaną „halą zdrojową”. Częścią parku Bezručovy sady jest również ogród botaniczny z alpinarium i rozarium z ponad 400 gatunkami róż.

Zwiedzanie Ołomuńca – informacje praktyczne

Jak dojechać do Ołomuńca?

Czeski Ołomuniec znajduje się około 260 kilometrów od Krakowa i 190 kilometrów od Katowic, na trasie z Polski przez Brno do Wiednia i dalej do Chorwacji. Dojazd do historycznej części miasta jest  prosty i dobrze oznakowany. W centrum bez problemu znajdziesz parkingi. Są one płatne od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18, a opłatę należy uiścić z góry przez płatność w parkometrach, których jest dosyć sporo w mieście. Nie potrzebujesz korzystać z komunikacji miejskiej w Ołomuńcu. Do wszystkich najważniejszych atrakcji spokojnie dotrzesz pieszo.

Gdzie nocować w Ołomuńcu? 

Wokół Górnego i Dolnego Rynku zlokalizowane są liczne hotele i hostele, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Ze swojej strony możemy polecić Ci Pension Royal znajdujący się w XVI-wiecznym budynku usytuowanym w zabytkowym centrum Ołomuńca z przepięknym widokiem na Katedrę Św. Wacława.

9 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Ołomuńcu



Booking.com

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności