4,K
Spis treści
Praga na jeden dzień
24 godziny w Pradze wypełnione spacerami po Moście Karola, Rynku Staromiejskim i wzdłuż Wełtawy, kosztowaniem piwa i knedlików oraz wizytą w Cafe Louvre były tzw. clou wydarzenia, w którym mieliśmy okazję wziąć ostatnio udział. Po jednodniowej wizycie w Radomiu i Porcie Lotniczym Radom wraz z 13 osobową ekipą rewelacyjnych i mega pozytywnych blogerów podróżniczych, ich przyjaciół i Radomian dolecieliśmy do Pragi. Praga na jeden dzień to idealna propozycja dla zabieganych.Najważniejsze atrakcje Pragi
o Moście Karola i Rynku Staromiejskim
Most Karola i Rynek Staromiejski to chyba jedne z najpopularniejszych atrakcji Pragi. Oczywiście i naszej ekipy nie mogło w tych miejscach zabraknąć. Odwiedziliśmy je zarówno wieczorem jak i w ciągu dnia. O każdej z tych pór wywarły na nas nieco inne wrażenie, czym innym zachwyciły i urzekły. W nocy pięknie oświetlone -ulicznymi lampami, neonami, światłem z okien czy reklam, pełne młodych ludzi udających się na kolacje, do piwiarni czy klubów. W dzień gwarne, tłumnie oblegane przez turystów z całego świata, przyciągające jak magnes swym niesamowitym klimatem i urokiem praktycznie niezmienionym na przestrzeni wieków. Średniowieczny kamienny Most Karola łączy oba brzegi rzeki Wełtawy, a także dzielnice Malá Strana ze Starym Městem. Wsparty jest na 15 filarach i ma 516 metrów długości. Na obu jego końcach znajdują się wieże. Z jednej strony Most otwiera Staromiejska Wieża Mostowa, z drugiej zaś Wieża Malostrenska. Ta pierwsza przyciąga uwagę najbardziej. Naszym zdaniem jest przepiękna. Gdzieś pośrodku Mostu Karola na jego balustradzie został umocowany mały mosiężny krzyż z pięcioma gwiazdami. Legenda mówi, że ten, któremu uda się położyć rękę na krzyżu tak aby każdy palec dłoni dotykał jednej z gwiazd, spełni swe życzenia… Most Karola polecamy szczególnie wieczorową porą, ponieważ wtedy można z niego podziwiać cudnie oświetlone Hradczany. Rynek Staromiejski z brukowanymi, krętymi uliczkami to tzw. serce Pragi. Znajduje się na nim wiele straganów oferujących lokalne specjały, restauracji, barów czy pijalni czeskiego piwa. Ale chyba jedną z najciekawszych jego atrakcji jest Ratusz Staromiejski, wyglądający z zewnątrz jak kilka przylegających do siebie budynków znacznie różniących się od siebie. Na bocznej ścianie Ratusza umieszczony został Orloj – Zegar Astronomiczny służący również jako kalendarz. Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej – pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – z medalionami odpowiadającymi poszczególnym miesiącom roku i animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów.o Wełtawie
To szeroka leniwie płynąca praska rzeka, do której prowadzą wąskie uliczki Starego Miasta. Znad jej brzegów rozpościera się cudowny widok na Most Karola i praskie Hradczany. Zimą wełtawskie bulwary są idealną propozycją na wieczorne spacery, a latem znakomitym miejscem na romantyczne pikniki na kocu z butelką czeskiego wina.o Cafe Louvre
Pewnie nigdy byśmy tam nie trafili, gdyby nie rekomendacja jednego z uczestników naszej radomsko-praskiej ekipy. Cafe Louvre to jedna z najlepszych restauracji w Pradze o ponad stuletniej historii i długiej liście sławnych bywalców. Zwiedzanie Pragi bez wizyty w tym miejscu jest niemożliwe! Kawiarnię odwiedzili m.in. Einstein czy Franz Kafka no i oczywiście musicie odwiedzić ją Wy! Jasne i przestronne wnętrza, niesamowity klimat i autentyczność, bardzo miła obsługa oraz dobrze skomponowane menu, przepyszne desery i przystępne ceny sprawiają, że warto tam zajrzeć. Dodatkowym plusem są oddzielne miejsca dla palących i niepalących, tak rzadko spotykane w praskich restauracjach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to miejsce dość oblegane i nie zawsze (szczególnie w godzinach obiadowych) udaje się dostać stolik.O czeskim piwie i knedlikach
Złoty trunek jest nierozerwalnie związany z czeską kulturą i historią. Czesi zajmują drugie miejsce na świecie pod względem ilości spożywanego piwa. Będąc w Pradze grzechem byłoby go zatem nie skosztować! Oprócz jasnych piw beczkowych oraz piw pełnych, czeskie browary oferują całą gamę innych piwnych specjałów – od piw półciemnych przez piwa mocne po portery, piwa smakowe, pszeniczne i bezalkoholowe. Tak szeroki wachlarz zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów. Dodatkowo czeskie piwo ma niepowtarzalny smak, a praskie piwiarnie wypełnione są po brzegi wyluzowanymi miłośnikami tegoż trunku. Niepowtarzalny klimat tamtejszych pijalni piwa koniecznie trzeba poczuć na własnej skórze. To jedna z kulinarnych atrakcji Pragi :-) Jako ciekawostkę dodamy, że szczególną cechą czeskiej kultury picia jest dolewanie złocistego trunku bez pytania! Będąc w Pradze koniecznie chcieliśmy też spróbować kultowych czeskich knedlików. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy zamiast czegoś na kształt naszych polskich kopytek czy knedli z mięsem, dostaliśmy zanurzone w gulaszu kromki chleba! W kuchni naszych południowych sąsiadów knedliki występują w dwóch podstawowych wersjach – jako houskové knedlíky (knedliki z bułką) i bramborové knedlíky (knedle ziemniaczane). Próbowaliśmy tylko tych pierwszych. Może niebem w gębie nie były, ale towarzyszący im gulasz wołowy był prima sort!Co warto zobaczyć w Pradze?
- Zamek na Hradczanach (zamek praski) – to dawna siedziba królów czeskich i największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Zajmuje powierzchnię ok. 45 hektarów, na której znajduje się kilka kościołów (m,in. Katedry św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica Świętego Krzyża; ) pałaców (np. Belweder królowej Anny), uliczek (Złota Uliczka) czy ogrodów. Do Zamku na Hradczanach można dostać się od stacji metra Malostranská, Pohořelec, Pražský hrad lub stacji Královský letohrádek.
- Tańczący dom – budynek w kształcie tańczącej pary często nazywany również Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy. Znajdziecie go w dzielnicy Nové Město przy ulicy Jiráskovo nám. 1981.
- Ściana Johna Lennona – to atrakcja Pragi, która spodoba się wszystkim miłośnikom murali i fanom Beatlesów. Ściana pokryta jest graffiti inspirowanymi Johnem Lennonem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów. Znajdziecie ją przy ulicy Velkopřevorské náměsti.
- Wieża Petrińska – ta 65,5 metrowa widokowa znajduje się na wzgórzu Petřín w Pradze. Jest kopią francuskiej wieży Eiffla. Obecnie pełni wyłącznie funkcję widokową i jest najwyższą taką wieżą w Czechach. Punk widokowy na wieży czynny jest przez cały rok, a bilet wstępu kosztuje około 150 CZK.
- Kampa – jest to mała wyspa położona w centrum Pragi między rzeką Wełtawą, a Čertovką – sztucznym ciekiem wodnym utworzonym w celu napędzania kół młyńskich 3 młynów. Głowna ulica na wyspie wyłączona jest z ruchu samochodowego i watro się nią przespacerować. Na uwagę na wyspie Kampa zasługuje również Muzeum Kampa- galeria sztuki współczesnej w Pradze.
1. Kiedy jechać do Pragi? Pogoda w Pradze.
Do Pragi można jechać o każdej porze roku. Latem miasto bywa strasznie zatoczone, głównie dlatego, że najcieplejszymi miesiącami w Pradze są lipiec i sierpień. Naszym zdaniem najlepiej wybrać się tam jesienią (październik) lub wczesną wiosną (kwiecień), kiedy pogoda w Pradze jest przyjemna, a turystów jest tam wówczas zdecydowanie mniej.2. Jak dojechać do Pragi?
- Samoloty do Pragi
- Autokary do Pragi
- Pociągi do Pragi
- Przystanki pociągu w Czechach to: Prague dworzec główny, Prague – Libeň, Kolín, Pardubice, Zábřeh na Moravě, Olomouc, Přerov, Hranice na Moravě, Suchdol nad Odrou, Studénka, Ostrava – Svinov, Ostrava Main Station, Bohumín.
- Przystanki pociągu w Polsce to: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków