Strona Główna Cypr Zwiedzanie Larnaki. Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Larnaki. Co warto zobaczyć?

przez Anita & Paweł
1 komentarz
zwiedzanie Larnaki

Zwiedzanie cypryjskich miast jest wspaniałym sposobem na poznanie tego wyjątkowego kraju. W tym poście skupimy się na jednym z nich. Na wzniesionej na pozostałościach starożytnego miasta państwa Kition – Larnace. Nasza bohaterka to piękne miasteczko, które w pełni korzysta zarówno z kosmopolitycznego współczesnego życia jak i kojącej śródziemnomorskiej ciszy. Jest jednym z popularniejszych nadmorskich kurortów na wyspie lecz nie tak głośnym i gwarnym jak Pafos czy Limassol. Plaże w Larnace ciągną się długim złocistym pasmem wzdłuż nadmorskiej promenady obsadzonej kołyszącymi się na wietrze palmami. Zaledwie kilka kroków w głąb lądu, na starym mieście znajduje się piękna Cerkiew św. Łazarza (Agios Lazaros) oraz klimatyczna Dzielnica Turecka, w której sprzedawane są słynne na cały świat ceramiczne wyroby z Larnaki. Co więcej miasto jest doskonałym punktem wypadowym do licznych atrakcji Cypru położonych zarówno na wybrzeżu jak i w głębi lądu. Do pięknych plaż i małych górskich miasteczek ukrytych u podnóży Gór Troodos. Będąc w Larnace, sprawdź naszą listę najważniejszych zabytków i interesujących miejsc, aby w pełni wykorzystać w niej swój czas. Zwiedzanie Larnaki proponujmy Ci rozpocząć zaraz po przylocie na międzynarodowe lotnisko znajdujące się nieopodal tego miasta.

Zwiedzanie Larnaki. Najważniejsze atrakcje miasta.

 

1. Jezioro Solne w Larnace

zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki

Zwiedzanie Larnaki proponujemy rozpocząć od zachwycającego jeziora Salt Lake. Znajduje się ono przy głównej drodze prowadzącej z międzynarodowego lotniska w Larnace do centrum miasta. Tak naprawdę są to cztery akweny. Największy z nich to Aliki. Są jeszcze Orphani, Soros i Spiro, które łączą się w jedno tworząc drugie co do wielkości słone jezioro na Cyprze. Obszar otaczający Salt Lake to łagodne wzgórza, park miejski i liczne ścieżki piesze. Jest to idealne miejsce na spokojny spacer, szczególnie podczas zachodu słońca. Jezioro jest ważnym punktem migracyjnym ptaków żyjących nad Morzem Śródziemnym. W miesiącach zimowych, od listopada do marca, spotkasz na nim przepiękne różowe flamingi. Zbierają się one w jego centralnej części, wykonują rytualne tańce godowe, bawią się ze sobą i żerują. W lecie woda z jeziora praktycznie całkowicie wyparowuje, a jego powierzchnia pokrywa się grubą skorupą soli. Jako ciekawostkę dodamy, że do połowy lat 80-tych pozyskiwana z jeziora sól była jednym z głównych produktów eksportowych Cypru. 

2. Meczet Hala Sultan Tekke

Hala Sultan Tekke, Larnaka
zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki
atrakcje Larnaki

Nad wspomnianym wyżej słonym jeziorem położony jest jeden z największych meczetów na Cyprze. Jest on jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek muzułmanów. Świątynię wybudowano dla upamiętnienia ciotki proroka Mahometa. Umm Haram zginęła w 649 roku podczas arabskiego najazdu na wyspę. Miejscowe legendy głoszą, że podobno zabiła się w czasie oblężenia Larnaki spadając z osła. Miejsce jej pochówku początkowo stanowiło kilka głazów, z czasem przekształcono je w świątynię będącą obecnie celem pielgrzymek wiernych.

Meczet Hala Sultan Tekke otoczony jest ogrodami i można go zwiedzać za darmo. Czynny jest od wschodu do zachodu słońca, a zwiedzający muszą się zaopatrzyć w odpowiedni ubiór – zakryć ramiona i kolana. Przed wejściem do świątyni udostępniono darmowe nakrycia w postaci długich szat i chust na głowę. Naszym skromnym zdaniem meczet najładniej prezentuje się jednak z daleka znad brzegów jeziora Salt Lake. Jego wysokie wieże i jasne kopuły odbijają się w wodzie niczym w lustrze. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, to tuż obok świątyni jest ich cała masa. Małe i duże, rude, czarne, białe, długowłose i krótkowłose, zdrowe i chore wygrzewają się w cieniu minaretu.

3. Promenada Foinikoudes 

zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki

Najsłynniejszy deptak w Larnace to promenada Foinikoudes. Ten liczący 600-metrów odcinek łączy wybrzeże z częścią turystyczną miasta. Promenada na całej długości obsadzona jest falującymi na wietrze palmami. Drzewa zasadzono w latach 20. XX wieku. Stały się one wizytówką miasta. Deptak przyciąga tłumy zarówno w dzień, jak i w nocy. To przy nim zlokalizowane są kluby, bary i restauracje oferujące rozrywkę przez całą dobę. Na końcu promenady znajduje się Fort w Larnace. Jeśli go miniesz dotrzesz na nico mniej uczęszczaną, ale równie przyjemną Piale Pasa. Prowadzi ona do jednej z najpiękniejszych plaż w Larnace- Mackenzie Beach. 

4. Cerkiew św. Łazarza (Agios Lazaros)

zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki
zwiedzanie Larnaki

Po tym jak Łazarz został wskrzeszony przez Chrystusa, zamieszkał w Larnace (wtedy znanej jako Kition) i został tam wyświęcony na biskupa. Po jego drugiej śmierci został pochowany w miejscu, w którym obecnie wznosi się Agios Lazaros. Na przestrzeni lat ta okazała świątynia była wykorzystywana wspólnie przez chrześcijan prawosławnych i katolickich, a jej obecny wygląd – mieszankę Wschodu i Zachodu zawdzięcza licznym odbudowom i remontom.

Cerkiew św. Łazarza jest jednym z trzech zabytkowych kościołów, które przetrwały na Cyprze. Znajduje się on w centrum Larnaki, a z dwóch stron otacza go plac. Budowla jest znakomicie wyeksponowana, więc na pewno jej nie przegapisz. W jej wnętrzu znajdziesz bogato zdobioną ambonę oraz srebrną ikonę przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza z XVII w. Na uwagę zasługują również imponujące obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Jerzego zabijającego smoka. Znajdujące się przy ołtarzu schody zaprowadzą cię do podziemnych krypt, w których znajduje się grobowiec świętego. Niestety relikwie św. Łazarza wieki temu przewieziono do Konstantynopola, a później zostały zabrane do Marsylii. Trafiły do kościoła św. Łazarza w Autun w Burgundii, gdzie znajdują się do dziś. Przy świątyni znajdziesz również niewielkie muzeum z cennymi eksponatami dawnej bizantyjskiej sztuki sakralnej. 

 5. Dzielnica Turecka (Skala)

zwiedzanie Larnaki
atrakcje Larnaki
Atrakcje Larnaki

Skala to jedna z ciekawszych atrakcji w Larnace. Stara dzielnica turecka rozciąga się od Fortu i wije między małymi klimatycznymi uliczkami na południe miasta. Po tureckiej inwazji na Cypr w 1974 r. dzielnica ta została opuszczona przez ludność turecką i popadła w zapomnienie. Przez dziesięciolecia była ignorowana i niszczała. W ostatnim czasie dzięki artystycznej społeczności Larnaki, która zaczęła tu przenosić swoje warsztaty ceramiczne, przeżywa ogromny rozkwit.

Ponieważ Skala latami ignorowana była przez miejscowych deweloperów, zachowała wiele ze swojego tradycyjnego charakteru. Urocze kamieniczki z bielonymi ścianami i ozdobionymi  kolorowymi ramami okiennymi to jej największa ozdoba. Spacer po Dzielnicy Tureckiej i podziwianie dawnej architektury, która niestety tak szybko znika z nadmorskich kurortów na Cyprze, to turystyczne „ must do” każdej wizyty w Larnace.

6. Średniowieczny zamek w Larnace 

zamek w Larnace

Znajdujący się na końcu promenady Foinikoudes kamienny mur to Fort w Larnace. Wybudowano w 1625 r. na ruinach zamku zniszczonego w XV wieku, stąd często określany jest mianem średniowiecznego Zamku w Larnace.  Został zbudowany w celu obrony południowego wybrzeża Cypru, a następnie przekształcony w więzienie. Po odzyskaniu niepodległości przez Cypryjczyków sam zamek przekształcono w muzeum, a dziedziniec zamkowy w teatr na wolnym powietrzu.

W Okręgowym Muzeum Średniowiecza można zobaczyć niewielką kolekcję broni oraz wystawę fotograficzną. W lecie fort służy również jako Miejski Ośrodek Kultury. Wspinaczka na jego mury oferuje cudowne widoki na Morze Śródziemne. Bilet wstępu do Fortu to koszt 2,5 Euro. Czynny jest w godzinach od pon-pt: 08:00- 17:00 (16.09-15.04) oraz od 08:00 – 19:30 (16.04-15.09), Sobota i niedziela: 9: 30-17: 00. Aktualne ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie zamku.

7. Port w Larnace

ZWIEDZANIE LARNAKI
ZWIEDZANIE LARNAKI
zwiedzanie Larnaki

Urokliwy port w Larnace to miejsce idealne na wieczorne spacery. Zlokalizowany jest przy głównej promenadzie miasta- Foinikoudes. W sezonie (od maja do października) w porcie działają liczni touroperatorzy oferujący wycieczki po wybrzeżu. W ofercie są rejsy statkiem z przeszklonym dnem, romantyczne rejsy o zachodzie słońca oraz rejsy safari. Z portu w Larnace wyruszają też wyprawy nurkowe do wraku promu MS Zenobia – jednej z największych atrakcji nurkowych na Cyprze.

 8. Akwedukt Kamares

LARNAKA

Zwiedzanie Larnaki proponujemy zakończyć wizytą przy Akwedukcie Kamares. Ten piękny osiemnastowieczny akwedukt zaopatrywał mieszkańców Larnaki w wodę aż do lat 30 – tych XX wieku. Był częścią skomplikowanego systemu inżynierii wodnej. Wybudowano go na życzenie miejscowego gubernatora osmańskiego i wystylizowano na akwedukt z epoki rzymskiej. Do dziś wciąż imponuje swoimi olbrzymimi 33 łukami rozpostartymi na polach.

Pod Akwedukt Kamares najlepiej przyjechać późnym wieczorem, kiedy jest pięknie podświetlony. Niestety znajduje się on na obrzeżach miasta. Nam piesza wędrówka z centrum Larnaki do tej atrakcji zajęła około godziny w jedną stronę! Najlepiej wziąć zatem taksówkę lub wsiąść do miejskiego autobusu kierującego się do K Cineplex.

zwiedzanie Larnaki

Atrakcje wokół Larnaki

Larnaka to doskonała baza wypadowa do innych atrakcji na wyspie. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci wizytę w:

  • Monastyr Stavrovouni

Znajduje się on 9 km od drogi Nikozja-Limassol, 40 km od Larnaki. Niestety kobiety nie mają do niego wstępu. Mężczyźni mogą go zwiedzać codziennie od wschodu do zachodu słońca, poza godzinami 12.00-13.00 (do 15.00 latem) oraz poza Zielonym Poniedziałkiem i dzień po nim. W dolnej części wzgórza Stavrovouni znajduje się Klasztor św. Barbary, który mogą zwiedzać wszyscy, a jego mnisi słyną z malowania przepięknych ikon.

  • Monastyr w Agia Napa

W centrum Agia Napa znajduje się słynny bizantyjsko-wenecki monastyr znany również jako Monastyr Matki Bożej Leśnej. Miejscowa legenda głosi, że powstał on nad jaskinią, w której miejscowy łowczy znalazł ikonę Najświętszej Maryi Panny.

  • Cape Greco 

O tym niezwykłym parku narodowym więcej przeczytasz w naszym poście 10 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze. 

zwiedzanie Cypru
  • Plaże w kurorcie Ayia Napa

Czym byłoby zwiedzanie Larnaki bez wizyty na plaży? O pięknej Nissi Beach i Makronissos Beach więcej dowiesz się z postu Top 10 najpiękniejszych plaż na Cyprze.

  • Plaże w kurorcie Protoras

Najpiękniejszą plażą w kurorcie Protoras jest plaża Fig Tree Beach. Co ciekawe w 2011 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu plaż TripAdvisora. Nie ma się co dziwić, bo jest na niej wszystko czego spragnionemu odpoczynku człowiekowi potrzeba. Złocisty piasek i czysta woda o przepięknym kolorze. Co ważne plaża delikatnie opada do morza i można na niej bez strachu szaleć wśród spienionych fal. Posiada też piękną promenadę, z której roztacza się widok na całą Zatokę Figowców.

  • Lefkara

O tym małym, uroczym miasteczku pisaliśmy w poście 7 urokliwych miasteczek na Cyprze, które trzeba zobaczyć. 

7 urokliwych miasteczek na Cyprze

Jak dostać się do centrum Larnaki z lotniska?

Lotnisko w Larnace znajduje się około 5 km od centrum miasta. Obsługuje ono liczne loty z Polski. Do Larnaki lata m.in. Lot z Warszawy, Wizzair z Warszawy oraz linie czarterowe m.in. z Katowic czy Warszawy. Z lotniska do centrum Larnaki możesz dostać się taksówką. Koszt przejazdu to około 15 euro. Nie polecamy! Straszna drożyzna. Osobiście korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Autobus z lotniska w Larnace to koszt 1,5 euro/os. Przystanek autobusowy znajduje się u góry przy hali przylotów, ostatnia platforma po lewej stronie. Do centrum Larnaki jeżdżą autobusy rozpoczynające się od numeru 400. Bilet kupisz u kierowcy. Alternatywą może być wypożyczenie auta. Na lotnisku znajduje się ich wiele. Najniższe ceny aut zaczynają się od 12 euro za dzień. My zazwyczaj wynajmujemy auto poprzez serwis rentalcars.com. Znajdziesz tam wiele ofert różnych wypożyczalni. W drodze do centrum warto rozpocząć zwiedzanie Larnaki od  wizyty w pobliskim meczecie Hala Sultan Tekke znajdującym się nad Słonym Jeziorem.

Larnaka – gdzie nocować?

Larnaka to jeden z najpopularniejszych kurortów na Cyprze, więc nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem noclegu w dogodnej cenie. W Larnace możemy polecić Ci piękny, mały butikowy hotel Roseum Boutique. Hotel położony jest w samym sercu Larnaki około 9 minut spacerem od plaży. W jego pobliżu mieszczą się główne atrakcje, takie jak promenada Finikoudes i kościół Łazarza.


Booking.com

Larnaka – gdzie jeść?

Zwiedzanie Larnaki nie byłoby kompletne bez wizyty w miejscowych cypryjskich tawernach. Zdecydowanie odradzamy Ci restauracje w centrum miasta i przy promenadzie FoinikoudesDużo smaczniej zjesz przy deptaku na Piale Pasa. Ze swojej strony polecamy Ci restauracje:

  • Militzis z wyśmienitą musaką i lokalnymi winami
  • Zephyros z najpyszniejszym meze jakie jedliśmy na całym Cyprze
  • Psarolimano z najlepszymi owocami morza
Meze

*linki do Booking.com są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności