Szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”. Regionalne potrawy, których musisz tam spróbować

przez Anita & Paweł
0 komentarz
szlak kulinarny

Podróże połączone z odkrywaniem regionalnych przysmaków to coraz popularniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Jak grzyby po deszczu wyrastają wciąż nowe agroturystyki, pałace, dwory, karczmy, jarmarki i stragany nastawione na pokazanie przyjezdnym produktów lokalnych. Degustowanie ich to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale też pierwszy krok do bliższego poznania kultury, historii i zwyczajów danego regionu. Chcielibyśmy Cię zabrać w przepyszną podróż po Wielkopolsce na szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”.  Poznasz niezwykłe miejsca i skosztujesz oryginalnych regionalnych dań z Wielkopolski. Trzymaj swe ślinianki na wodzy, bo będzie się działo!

 

Ten tekst jest jednym z serii 4 artykułów dotyczących laureatów w konkursie #NaWsiNajlepiej zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną:

 

Czym jest szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”?

Szlak kulinarny „Kaliskie Smaki” to jeden z kilkunastu szlaków kulinarnych na terenie naszego kraju. Inicjatywa, która ma na celu ochronę i promocję narodowego dziedzictwa kulinarnego powiatu kaliskiego. Tworzą go restauratorzy, właściciele dworków czy pałaców oraz producenci żywności ekologicznej i właściciele agroturystyk serwujący dania regionalne. Potrawy przygotowują według tradycyjnych receptur. Pokazują gościom to, co w kuchni regionu najlepsze i najsmaczniejsze. Chętnie sięgają po przepisy swoich przodków, a ich dania i produkty nierzadko powstają z darów ich własnych lub okolicznych ekologicznych ogrodów.

 

szlak kulinarny

 

Czym smakuje szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”?

Na pewno białym barszczem, kremem z pyry, pierogami faszerowanymi dziczyzną, królikiem w złotnickim boczku, gęsiną czy kaczką confit z modrą kapustą i sosem z pomarańczą. Jakby tego było mało podniebienie rozkosznie łechcą wyśmienite lody z płatkami oryginalnych Andrutów Kaliskich. Wszystkie te wyśmienite dzieła powstają pod czujnym okiem najlepszych polskich szefów kuchni takich jak: Andrzej Klimek, Łukasz Krymarys czy Maciej Kobylański w zaciszu kuchni wytwornych pałaców, stylowych dworów, szykownych restauracji i ekologicznych agroturystyk. Osobiście jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich wiedzy, umiejętności oraz wyczucia smaku i stylu!

 

szlak kulinarny Kaliskie Smaki

 

Gdzie zjeść na kulinarnym szlaku „Kaliskie Smaki”?

 

1. Restauracja Hotel Pałac Tłokinia, Tłokinia Kościelna

Ta wytworna restauracja mieści się w pochodzącym z początków XX wieku Pałacu Tłokinia. Dawna rezydencja szlacheckiej rodziny Chrystowskich to niezwykle eleganckie i co najważniejsze uratowane od zapomnienia miejsce. Stoi w otoczeniu imponującego parku porośniętego 250-letnimi dębami. W jego stylowo odrestaurowanych wnętrzach urządzono hotel i restaurację. W karcie menu tej ostatniej znajdują się tradycyjne dania inspirowane kuchnią pierwszej właścicielki rezydencji Zofii Chrystowskiej, a za ich smak odpowiada utalentowany szef kuchni – Andrzej Klimek.  Do swych dań wykorzystuje sezonowe produkty, które starannie dobiera o każdej porze roku korzystając z dobrodziejstw okolicy. Warto dodać, że praca i organizacja całego zespołu jest tam na najwyższym poziomie. A stylowe dodatki i elementy wyposażenia restauracji – w tym oryginalny gramofon, z którego rozbrzmiewa muzyka lat 20. i 30 tworzą ciepłą i niezwykle przyjazną atmosferę.

 

szlak kulinarnyszlak kulinarny Kaliskie Smakiszlak kulinarny

 

W restauracji Pałacu Tłokinia spróbowaliśmy i polecamy Ci:
  • Chłodnik z malinami
  • Kaczkę confit z fondant ziemniaczanym, musem z buraka i malin, chrustem z modrej kapusty i sosem z pomarańczą
  • Pierożki faszerowane dziczyzną – danie inspirowane kuchnią Zofii Chrystowskiej
  • Cielęcy kotlet mielony z buraczkami na ciepło i ziołowym puree ziemniaczanym – danie inspirowane kuchnią Zofii Chrystowskiej

 

szlak kulinarny Kaliskie Smaki