Powrót do przeszłości: Osada Średniowieczna i Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich

przez Anita & Paweł
2 komentarze
atrakcje w Górach Świętokrzyskich

Nad Górami Świętokrzyskimi dumnie wznosi się szczyt Łysej Góry. Miejsce, w którym spotykały się miejscowe diabły i czarownice. Podczas swych zlotów zwanych sabatami odprawiały na nim tajemne gusła, tańce i piekielne zabawy. Ich szatańskie śmiechy i straszne zaklęcia echem odbijały się po okolicy wzbudzając lęk i przerażenie wśród okolicznych mieszkańców.… Dziś na Łysej Górze stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zwany powszechnie Świętym Krzyżem. Raz na zawsze rozprawił się on z pogaństwem i czarownicami, choć nie było to łatwe. Po dziś dzień północny stok Łysej Góry pokrywa potężne gołoborze. Rumowiska skalne to według miejscowych legend dowód zwycięskiej walki zakonników nad Lucyferem i okolicznymi diabłami. Ale Święty Krzyż i gołoborze to nie jedyne ciekawe atrakcje w Górach Świętokrzyskich, które musisz zobaczyć. U podnóży gór skrył się także mały zaczarowany wehikuł czasu …

 

Ten tekst jest jednym z serii 4 artykułów dotyczących laureatów w konkursie #NaWsiNajlepiej zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną:

 

 

Osada Średniowieczna

Wehikuł czasu w Górach Świętokrzyskich

 

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej u podnóży Łysej Góry to miejsce, którego nie możesz pominąć będąc w Górach Świętokrzyskich. Magia, lokalne legendy, średniowieczna tradycja i historia wyróżniają to niezwykle miejsce na te innych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Osada jest swoistym wehikułem, w którym czas cofa się o kilka stuleci. Po przekroczeniu jej bram odbędziesz cudowną podróż do przeszłości. Szum strumyka i drzew, szczęk żelaza, stukot młotka, jęk dłuta i radosne bzyczenie pszczół będą Ci towarzyszyły na poszczególnych etapach wędrówki po osadzie. W żywym skansenie czarownica podaruje Ci swą miotłę, na której wyruszysz w niezwykłą podróż do drewnianej chaty kowala, szewca, wikliniarza, tkaczki, garncarki i zielarki. Średniowieczni rzemieślnicy nauczą Cię metod rozniecania ognia miechem, wyplatania koszy i troczków, lepienia garnków z gliny, przygotowywania ziołowych naparów i przepysznych podpłomyków. Będziesz mieć również okazję do samodzielnego wykonania papieru czerpanego czy nauki kaligrafowania ściętą stalówką oraz możliwość zapoznania się ze średniowiecznym krojem pisma.

 

atrakcje w Górach Świętokrzyskich

 

Jeśli będzie Ci mało możesz wziąć udział w jednej z wielu gier terenowych pt. „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Do wyboru masz: Życie Osady, Tajemnice Legend czy Życie i Kultura Naszych Przodków. Wszystkie odwołują się do lokalnych legend, ukazują słowiańską mitologię i proces przyjęcia chrześcijaństwa przez Słowian. W osadzie możesz również postrzelać z łuku, pojeździć na drewnianych wieloosobowych nartach, poprzeciągać linę, poskakać na wieloosobowej skakance i poznać sekret puszczania wielkich baniek mydlanych. Jak widzisz atrakcji jest bez liku!

 

Zwiedzanie Osady Średniowiecznej

 

Magiczny wehikuł czasu w Górach Świętokrzyskich składa się z trzech części : części sacrum, profanum i gastronomiczno-rekreacyjnej.

 

1. Sacrum – strefa święta

 

atrakcje w Górach Świętokrzyskich

 

Ta bogata w lokalne legendy część Osady Średniowiecznej rozciąga się na niewielkiej wyniosłości tuż za bramą wejściową i drewnianym mostkiem zawieszonym nad malutkim potokiem będącym dopływem rzeczki Hutki. Na szczególną uwagę zasługuje w niej: „mokradło”, Święty Gaj oraz krąg złożony z trzech drewnianych rzeźb: Śwista, Pośwista i Pogody. Wiesz kim jest ta zagadkowa triada? Otóż Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich, oprócz sabatu czarownic, była również miejscem kultu religii Słowian. Jedna z wersji zakłada, że czczono tam boga wiatru – Śwista, boga wirów powietrza – Pośwista (i jednocześnie syna Śwista) oraz boga, który sprawował pieczę nad pozostałymi zjawiskami atmosferycznymi czyli – Pogoda. Być może to właśnie tym bóstwom zawdzięczamy dzisiejsze powiedzenie „Piź..i  jak w kieleckiem” ;-) Więcej legend związanych z częścią sacrum poznasz na miejscu w Osadzie. Nie chcemy ich wszystkich od razu Ci zdradzać.

 

2.  Profanum – strefa świecka

 

Osada Średniowieczna

 

Część profanum w Osadzie Średniowiecznej to strefa świecka, przeciwieństwo sacrum – strefy świętej. To w niej znajduje się trzon wehikułu czasu – drewniane chaty pokryte strzechą ze swoimi niezwykłymi mieszkańcami. W strefie profanum odbywają się wszystkie codzienne wydarzenia z życia średniowiecznego człowieka. To tu zobaczysz pracę kowala, szewca, wikliniarza /rzeźbiarza, szwaczki, garncarki i zielarki oraz wypoczniesz w wiejskim solarium.

 

Kowal

Z zawodem kowala w średniowiecznej osadzie zapozna Cię zabawny i na wskroś złośliwy i złowrogi zgrywus Ogniomir. Zapewne pochwali Ci się, że obok garncarki jest jednym z bogatszych i bardziej cenionych ludzi w wiosce. Jednym z jego najważniejszych zadań jest zaopatrywanie w części narzędzi rolniczych, obróbki drewna, skóry czy rogu. Zajmuje się także lecznictwem– przy pomocy kleszczy kowalskich usuwa mieszkańcom bolące zęby. Uchodzi też za specjalistę od schorzeń końskich. Miejscem jego pracy jest kuźnia położona na skraju osady. To właśnie w niej Ogniomir nauczy Cię rozniecania ognia miechem.