Przez setki lat miejsce to było całkowicie nieznane, ukryte przed światem. O jego istnieniu nie wiedział nikt, poza duchami jego pierwotnych mieszkańców – starożytnego plemienia Nabatejczyków. Dziś jordańska Petra, bo o niej mowa, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznane za jeden z siedmiu cudów świata. O leżącej pośrodku pustyni architektonicznej perle napisano i zilustrowano już tomy. Zachwyciła chyba wszystkich, którzy mieli okazję ją zobaczyć na żywo: historyków, naukowców, filmowców czy zwykłych ludzi, takich jak my. Jeśli Petra w Jordanii nie znalazła się jeszcze na Waszej liście miejsc wartych zobaczenia, to koniecznie musicie to zmienić! Kiedy podejmiecie decyzję o wizycie w skalnym mieście, koniecznie przeczytajcie najpierw przygotowane przez nas zestawienie 9 rzeczy, o których musicie wiedzieć zanim odwiedzicie Petrę.
Spis treści
Skalne miasto Petra w Jordanii – 9 rzeczy, o których musisz wiedzieć
1. Kiedy jest najlepsza pora na wizytę w Petrze?
Wiosna (marzec-maj) i jesień (październik-listopad) to najlepszy okres na zwiedzanie Petry. W tym okresie temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne i wahają się między 18-25 stopni Celsjusza. Nie jest ani za zimno, ani za gorąco. W okresie zimowym jest niestety dość chłodno, a latem upalnie (temperatura może dochodzić nawet do 36 stopni).
2. Jak dotrzeć do Petry?
Brama wejścia do Petry znajduje się w jordańskiej miejscowości Wadi Musa, położonej około 130 km od Akaby i 240 km od Ammanu. Najwygodniejszą opcją na dotarcie do Petry z dowolnego miejsca w Jordanii jest wynajęcie taksówki. Jest to jednak dość spory wydatek. Przykładowo spod granicy izraelsko-jordańskiej za taksówkę trzeba zapłacić około 60 JD, z Akaby do Wadi Musa około 40 JD, z Ammanu do Wadi Musa ok. 80-90 JD. Tańszą opcją jest transport lokalnym mini busem. Z dworca autobusowego w Akabie codziennie, za wyjątkiem piątku, odjeżdżają busiki do dworca autobusowego w centrum Wadi Musa. Koszt przejazdu to 7 JD. Niestety nie udało nam się zdobyć ich dokładnego rozkładu jazdy. Wiemy, że jedzie ich kilka w ciągu dnia. Pierwszy wyrusza około godziny 6 rano. Podróż takim busikiem trwa 1,5- 2h.
3. Ile kosztuje bilet wstępu do Petry?
Petra jest koszmarnie DROGA! To chyba jedna z najdroższych atrakcji na świecie. Jednodniowy bilet wstępu dla osób, które nie planują zostać w Jordanii dłużej niż jeden dzień, kosztuje aż 90 JD. Dla osób, które zostają na terenie Jordanii co najmniej jedną noc, ceny zostały nieco obniżone. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje wówczas 50 JD, dwudniowy-55 JD, trzydniowy-60 JD. Dla zwiedzających, którzy przyjeżdżają do Petry pierwszego dnia po przekroczeniu granicy jordańskiej opłata za bilet wynosi 90 JD. W cenę wliczony jest jednak depozyt 40 JD, który zostaje zwrócony następnego dnia.
Bilety do Petry kupicie w Petra Visitor Center, będącym bramą wejścia na teren starożytnego miasta. Znajduje się ono na obrzeżach Wadi Musa. Więcej informacji na temat aktualnych cen biletów znajdziecie tutaj.
4. Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Petry?
Naszym zdaniem na zwiedzanie starożytnego miasta Petra jeden pełny dzień w zupełności wystarcza. Jeśli nie chcecie się zbytnio forsować i zależy Wam tylko na najważniejszych atrakcjach to w 6 godzin powinniście się „wyrobić”. Osobom pragnącym zgłębić wiedzę na temat miasta i jej pierwotnych mieszkańców, fanom historii starożytnej oraz tropicielom przygód polecamy wykupić bilet 2-dniowy. Na terenie Petry zdecydowanie jest co robić!
5. Jakie są najważniejsze atrakcje Petry?
Do najważniejszych atrakcji starożytnego miasta Nabatejczyków poprowadzi Was główny szlak, wyraźnie oznaczony na każdej mapie dostępnej w Petra Visitor Center. Rozpoczyna się on niezwykle klimatycznym, wąskim i ciągnącym się przez 1,5 km wąwozem Al-Siq. To przez niego wiodła niegdyś główna droga prowadząca do Petry, którą dzień w dzień podążały karawany kupców z Chin, Syrii i Arabii objuczone licznymi towarami. Na końcu z mrocznych i ciasnych korytarzy kanionu wyłoni się Wam najbardziej rozpoznawalna budowla starożytnego miasta Nabatejczyków tzw. Al-Khazneh, przez Beduinów nazwana „Skarbcem Faraona„. Wierzyli oni bowiem, że w urnie nad środkową częścią frontonu budowli, znajdują się ukryte skarby. Tak naprawdę do dziś nie do końca wiadomo jakie było pierwotne przeznaczenie tej wykutej w skale monumentalnej budowli. Większość badaczy skłania się ku teorii, że Skarbiec, mimo tego iż wygląda jak świątynia, pełnił funkcję grobowca jednego z władców Petry.
Spod Skarbca ulicą Fasad dotrzecie do kolejnych niezwykłych atrakcji starożytnego miasta. Do wykutego w litej skale olbrzymiego Teatru (największego obiektu w Petrze będącego w stanie pomieścić od 6-10 tyś. widzów), a następnie do wielkiego zespołu Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej. Składają się na niego: Grób Urny, Grób Jedwabny, Grób Koryncki i Grób Pałacowy. Ten ostatni wznosił się kiedyś na wysokość trzech poziomów i podobno przypominał rzymski pałac. Służył ponoć jako miejsce do odprawiania ceremonii pogrzebowych. Co ciekawe, w grobowcach nigdy nie odnaleziono żadnych szczątków.
W niedalekiej odległości od Grobowców Królewskich położona jest główna świątynia Petry zwana Qasar al-Bint, czyli tzw. Pałac Córki Faraona, na wysokości której kończy się główny szlak zwiedzania. Nie oznacza to jednak, że nie można iść dalej. Za Qasar al-Bint rozpoczyna się bowiem kolejny szlak prowadzący w góry, w których Nabatejczycy ukryli przepiękny monastyr. Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowa, mimo, iż trasa do najlżejszych nie należy. Klasztor Al-Deir, bo tak brzmi jego prawdziwa nazwa, pełnił funkcje mauzoleum. Swoją nazwę zawdzięcza jednak faktowi, iż w okresie bizantyjskim był kościołem, o czym świadczą wyryte na jego tylnej ścianie krzyże.
6. Jak ominąć tłumy w Petrze?
Jeśli chcecie ominąć tłumy wcale nie musicie być w Petrze bardzo wcześnie rano. Wystarczy, że nie będziecie się przez cały czas przemieszczać opisanym wyżej głównym szlakiem, tak jak robi to większość zwiedzających, a wybierzecie alternatywne i nieco bardziej wymagające trasy po otaczających Petrę górach. Szlaki te dobrze opisane są tylko na mapkach w języku …chińskim (dostępne za darmo w Petra Visitor Center). Na mapach Petry w języku angielskim, włoskim czy niemieckim niestety ich nie znajdziecie. Dlaczego? Nie mamy zielonego pojęcia. Sami na zwiedzanie miasta wyruszyliśmy około godziny 11. Po dotarciu do Skarbca odbiliśmy na żółty szlak prowadzący do High Place of Sacrifice, z którego rozpościera się cudowny widok z góry m.in. na Ulicę Fasad i Grobowce Królewskie.
Stamtąd udaliśmy się na około dwugodzinny trekking po okolicznych górach wzdłuż Wadi al Farasa, przy okazji podziwiając budowle położone na obrzeżach głównego szlaku, do których większość turystów nie dociera. Trasa skończyła się w okolicach Qasar al-Bint. Po krótkim odpoczynku ponownie ruszyliśmy w góry, głównym szlakiem wiodącym do monastyru. Już wtedy zauważyliśmy, że większość wycieczek schodzi w dół i zmierza w kierunku opuszczenia Petry. Dojście do Klasztoru Al-Deir zajęło nam mniej niż godzinę i byliśmy tam jednymi z nielicznych zwiedzających.
Schodząc, tuż przed Ścianą Królewską, odbiliśmy jeszcze na zielony szlak, prowadzący do punktu widokowego z góry na Skarbiec. Na koniec (około godziny 17:30), kiedy w Petrze nie było już praktycznie nikogo, obejrzeliśmy na spokojnie grobowce, teatr i cudowny Skarbiec, pod którym oprócz Beduinów sprzątających śmieci nie było żadnego turysty! Zwiedzanie Petry zajęło nam około 7 godzin. Było trochę wyczerpujące, ale jesteśmy przekonani, że poruszając się alternatywnymi szlakami, udało nam się dodatkowo w ciągu jednego dnia zobaczyć dużo więcej niż przeciętnemu turyście podążającemu głównym szlakiem zwiedzania. Uwaga: zwiedzanie Petry możliwe jest tylko do godziny 18.
Petra w Jordanii – mapa
7. Gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy?
Najlepszy punkt widokowy na Skarbiec z góry znajduje się na końcu zielonego szlaku, który bierze swój początek tuż za Grobowcami Królewskimi i prowadzi kamiennymi schodami praktycznie przez cały czas w górę. Po dotarciu do pierwszego punktu widokowego na wschodnią ścianę miasta, należy kierować się dalej, by po około 15 min dotrzeć do małego beduińskiego namiotu, z którego wnętrza rozpościera się przecudny widok na Skarbiec. Przyjęto tam niepisaną zasadę, że za zrobienie zdjęcia należy uiścić opłatę w wysokości 1 JD lub kupić herbatę za… 1 JD. Wybór jest oczywisty ? Pokonanie szlaku w górę i dół zajmuje około 2 godziny. Nie będziemy ukrywać, że trasa do najłatwiejszych nie należy, ale widoki na Skarbiec zdecydowanie wynagradzają zmęczenie.
8. Czy Petrę można zwiedzać nocą?
Doskonałym uzupełnieniem wizyty w Petrze jest jej nocne zwiedzanie. „Petra by night” to spacer po starożytnym mieście Nabatejczyków w świetle gwiazd i księżyca oraz niezliczonej ilości świec rozłożonych wzdłuż Siqu pod najważniejszą atrakcję miasta jaką jest Skarbiec. To tu ma miejsce magiczne przedstawienie, podczas którego hipnotyzujące dźwięki beduińskich instrumentów rozchodzą się wśród skał, a dziesiątki świec rzucają przepiękne migoczące cienie na wielką fasadę tej majestatycznej budowli. W tle słychać muzykę oraz opowieść o Petrze i jej pierwotnych mieszkańcach. Nocne zwiedzanie Petry to naprawdę niezapomniane przeżycie. Spacer rozpoczyna się o godzinie 20:30 spod Petra Visitor Center i kończy około godziny 22:30. „Petra by night” odbywa się tylko trzy razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i czwartek). Bilet wstępu kosztuje dodatkowe 17 JD/os. Porada: proponujemy iść na samym końcu – będziecie mieli wtedy okazję zrobić zdjęcia bez ludzi :-)
9. Gdzie nocować w Petrze?
Na terenie miasta Wadi Musa znajdziecie mnóstwo hosteli i hoteli. Zlokalizowane są one zarówno tuż przy Petra Visitor Center, w centrum miasta Wadi Musa oraz na wzgórzach.
My nocowaliśmy w Petra Sella Hotel i Tetra Tree Hotel. Bardzo przyjemne z miłą obsługa, ciepłą wodą i klimatyzacją. Niestety znajdują się na wzgórzach Wadi Musa (ok. 30 min pieszo od Petra Visitor Center). Po całodniowym zwiedzaniu Petry powrót pieszo do hotelu na wzgórzach może okazać się nie lada wyzwaniem :-) Spod Petra Visitor Center odjeżdżają taksówki. Musicie wiedzieć o tym, że ceny za przejazd są tam bardzo wywindowane. Lepiej przejść kawałek dalej i złapać taksówkę z ulicy! Niektórzy Jordańczycy proponują podwózkę do centrum Wadi Musa za 1 JD.