Fotografowanie w podróży. Podstawowe zasady fotografowania

przez Anita & Paweł
2 komentarze
Fotorafowanie w podróży

Zdjęcia od zawsze były, są oraz będą nieodzownym elementem każdej podróży. Sami przywozimy je ze swoich wojaży praktycznie od zawsze. Zapewne nie inaczej jest z Tobą drogi czytelniku. Co zrobić, aby Twoje fotografie wyróżniały się na tle innych? Jak sprawić, aby wyglądały lepiej? Niestety nie ma jednej magicznej zasady dzięki, której od razu staną się takie jak te z magazynu National Geographic. Dobre zdjęcie to połączenie wielu składowych, przede wszystkim: planowania, umiejętności, warunków świetlnych, sprzętu i… szczęścia. Na początek musisz sobie przyswoić podstawowe zasady fotografowania.  Jako, że otrzymujemy mnóstwo zapytań dotyczących naszych fotek, postanowiliśmy podzielić się z Tobą naszą „tajemną wiedzą”, dzięki której i Ty podszkolisz swój warsztat.

Nasz poradnik o „Fotografowaniu w podróży” podzielony został na kilka osobnych artykułów. W każdym z nich znajdziesz szereg porad oraz wskazówek, dzięki którym Twoje zdjęcia wejdą na wyższy poziom.

  1. Podstawowe zasady fotografowania
  2. Sprzęt fotograficzny
  3. Obróbka fotograficzna

Oto kilka podstawowych zasad, o których musisz pamiętać bawiąc się w fotografię:

 

Poznaj swój aparat

Najbardziej oczywista oczywistość jaką można przekazać każdemu amatorowi fotografii to „poznaj swój aparat! „Mimo, iż sprzęt nie jest najważniejszy, poznanie jego możliwości stanowi kluczowy element do uzyskiwania satysfakcjonujących zdjęć. Nie bój się wyłączyć trybu automatycznego i poeksperymentować trochę z trybami manualnymi (P, A, S, M). Zmiana tych trybów ogromnie wpłynie na wygląd Twojego zdjęcia, a świadomie użyta dodatkowo pozwoli Ci osiągnąć zamierzony efekt. Nie będziemy się tutaj skupiać na szczegółowym opisie poszczególnych trybów, bo w internecie znajdziesz na ten temat setki artykułów (np. tutaj). Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na możliwości jakie drzemią w trybach manualnych. Nawet zwykłą metodą prób i błędów, z czasem osiągniesz zamierzony efekt.

 

Podstawowe zasady fotografowania

 

Sprawdzaj pogodę przed wyjazdem

Zazwyczaj zdjęcia wychodzą dużo lepiej, jeśli fotografujesz podczas ładnej pogody. W niektórych miejscach na świecie w określonych porach roku słońca jest zdecydowanie mniej. A co za tym idzie zrobienie pięknego zdjęcia będzie utrudnione, aczkolwiek nie niemożliwe! Jeśli pojedziesz do kraju tropikalnego podczas pory deszczowej lub w góry podczas śnieżycy lub mglistego dnia to prawdopodobieństwo przywiezienia słonecznych zdjęć, nasyconych ciepłymi kolorami będzie w tym przypadku raczej niewielkie. Staraj się również unikać podróżowania w szczycie sezonu turystycznego. Paradoksalnie, zero chmur i pełne słońce równa się zazwyczaj nudne zdjęcia. Naszym zdaniem, to właśnie obłoki na niebie dodają fotografii uroku. Poza sezonem unikniesz również dzikich tłumów pchających Ci się prosto przed obiektyw aparatu. Nie musimy Ci chyba wspominać o tym jak bardzo jest to irytujące. Jeśli zależy Ci na zrobieniu ładnych zdjęć, zawsze sprawdzaj prognozy w miejscu, do którego się wybierasz! O tym kiedy i gdzie jechać, aby cieszyć się dobrą pogodą przeczytasz w naszym artykule.

 

Podstawowe zasady fotografowania

Podstawowe zasady fotografowania

 

Fotografuj podczas „złotej godziny”! 

Kolejna żelazna zasada dobrego fotografowania. Staraj się robić zdjęcia podczas tzw. „złotej godziny”, czyli ok. godzinę po wschodzie lub godzinę przed zachodem słońca. Światło ma wtedy bardzo przyjemny, ciepły kolor. Obiekty oświetlone przez słońce dają piękne, długie cienie. Najlepiej wychodzą wtedy zdjęcia krajobrazowe. To również dobra pora na portrety czy architekturę. Dokładny czas trwania „złotej godziny” uzależniony jest od szerokości geograficznej. Im bliżej równika tym jest ona krótsza. Z kolei w środku lata na dalekiej północy można ona trwać nawet kilka godzin! Jak sprawdzić „złotą godzinę” w dowolnym miejscu na świecie? Nie jest to żaden „rocket science”. Wystarczy np. na telefonie sprawdzić godzinę wschodu lub zachodu słońca, w miejscu do którego się udajesz w podróż i na fotografowanie wybranych przez Ciebie obiektów wybrać się około 60-90 minut przed ich nadejściem. Zachód lub wschód słońca to zdecydowanie nasza najbardziej ulubiona pora dnia, pod warunkiem, że słońce nie jest całkowicie zasłonięte przez chmury!

 

Podstawowe zasady fotografowania