Strona Główna Inne Airbnb – poradnik dla początkujących

Airbnb – poradnik dla początkujących

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Airbnb

Jednym z częściej zadawanych nam pytań jest to dotyczące rezerwacji noclegów podczas naszych podróży. Są dwa serwisy, z których korzystamy najczęściej zarówno w Polsce jak i za granicą. Są nimi: Booking.com i Airbnb. O ile pierwszy z nich jest raczej wszystkim znany, o tyle z ten drugim nie wszyscy się jeszcze spotkali. Dlatego w poście tym przybliżymy Ci czym jest Airbnb, jak działa, jak zarezerwować w nim nocleg i czy jest bezpieczny. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu “Airbnb poradnik dla początkujących” zechcesz ten serwis wypróbować.

 

Co to jest Airbnb?

Airbnb to platforma internetowa służąca do krótkoterminowego wynajmu noclegu od osób prywatnych. Jest alternatywą dla hoteli, hosteli i pensjonatów. Dzięki niej możesz zamieszkać w czyimś domu, a Twoja podróż stanie się przez to jeszcze bardziej komfortowa i wyjątkowa. Serwis powstał w 2008 roku w momencie, kiedy dwóch projektantów ugościło w swoim mieszkaniu trójkę podróżników szukających noclegu.

Dziś Airbnb zrzesza miliony gospodarzy z ponad 191 krajów świata (w tym z Polski). Niektóre z proponowanych przez nich noclegów są niezwykle oryginalne. Oprócz zwykłych pokoi czy całych mieszkań właściciele wynajmują również swoje prywatne wille z basenami, lofty w ścisłym centrum światowych metropolii, domki na drzewach, pokoje na łodziach czy przyczepy kempingowe. Lokalizacja większości z tych miejsc jest również bardzo kusząca, bo zazwyczaj niedostępna dla zwykłych hotelarzy. Nieruchomości na wynajem na platformie Airbnb mają najróżniejszy standard, lokalizację i ceny. Możesz wynająć łóżko w pokoju współdzielonym, osobny pokój lub całe mieszkanie.

 

airbnb

 

Jak działa Airbnb?

W Airbnb nocleg wynajmujesz wprost od właściciela. Po przejściu dokładnej weryfikacji gospodarz wrzuca do serwisu swoją ofertę wynajmu wraz z regulaminem, zdjęciami wynajmowanego miejsca, jego udogodnieniami, lokalizacją oraz ceną. Ty na podstawie dostępnych w serwisie filtrów szukasz idealnego noclegu dla siebie. Jeśli, któreś ze znalezionych miejsc wyda Ci się ciekawe to w każdej chwili możesz się skontaktować z jego właścicielem, by podpytać o szczegóły wynajmu, a nawet negocjować cenę (zwłaszcza przy dłuższych pobytach).

Następnie dokonujesz rezerwacji miejsca noclegowego i płacisz za nie z góry za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Pieniądze trafiają najpierw na konto Airbnb. Wynajmujący otrzymuje je dopiero 24h po Twoim zameldowaniu. Ponieważ cały serwis Airbnb opiera się na systemie opinii i rekomendacji to po zakończonym pobycie wystawiasz swojemu gospodarzowi opinię. On również ocenia Ciebie! Od tego zależy czy host będzie mógł liczyć w przyszłości na kolejnych gości oraz czy Twoje przyszłe rezerwacje będą akceptowane przez innych wynajmujących.

 

Jak założyć konto na Airbnb?

Aby móc dokonać rezerwacji w systemie Airbnb musisz najpierw założyć konto. Jest to banalnie proste zadanie, a konto jest całkowicie darmowe!

Profil na Airbnb możesz założyć z naszego linka, dzięki któremu otrzymasz 138 PLN na pierwszy nocleg, my również dostaniemy małego bonusa na przyszłe rezerwacje.

 

Airbnb

 

Następnym krokiem będzie wybranie sposobu rejestracji w serwisie. Możesz to zrobić przez swój profil na Facebooku lub Google, albo najprościej przy pomocy swojego adresu email. Po zarejestrowaniu konta na platformie Airbnb zostaniesz poproszony o uzupełnienie kilku kluczowych informacji m.in. podanie danych osobowych, ustawienia zdjęcia profilowego, podania swojego numeru telefonu, numeru karty kredytowej (lub debetowej), czy wysłanie skanu paszportu lub dowodu osobistego do Airbnb.

Dokument tożsamości oraz karta kredytowa posłużą do Twojej weryfikacji podczas pierwszej rezerwacji noclegu w systemie. Im dokładniejsze i szczegółowe dane podasz tym będziesz bardziej wiarygodny dla przyszłych wynajmujących. Brak podpiętego dokumentu tożsamości często skutkuje odmową rezerwacji ze strony gospodarza. Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych podanych podczas rejestracji. Airbnb bardzo przestrzega zasad zachowania prywatności, o których dowiesz się bezpośrednio ze strony serwisu.

 

airbnb

 

Jak wyszukać nocleg na Airbnb?

W znalezieniu odpowiedniego noclegu pomocne mogą okazać się oferowane przez serwis filtry takie jak: miejsce pobytu, data, ilość podróżujących osób, cena, udogodnienia oraz to czy jesteś zainteresowany wynajęciem pokoju, a może całego mieszkania. My osobiście zazwyczaj decydujemy się na całe mieszkania. Dzięki temu czujemy się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Nie musimy ich też dzielić z innymi obcymi ludźmi i mamy zapewnioną większą prywatność. A podczas podróży czujemy się jak w domu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło nam się, abyśmy byli takim wynajmem rozczarowani. W serwisie możesz też korzystać z wyszukiwarki lokalizacyjnej jaką jest mapa.

 

airbnb

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze noclegu na Airbnb?

Podczas przegadania przefiltrowanych ofert noclegowych na Airbnb zwróć szczególną uwagę na:

 • ilość pozytywnych opinii wystawionych gospodarzowi i obiektowi. Im większa ilość pozytywnych komentarzy, tym większe prawdopodobieństwo fajnego i wygodnego noclegu
 • unikaj gospodarzy i obiektów z dużą ilością negatywnych opinii
 • unikaj gospodarzy i obiektów, którzy nie mają żadnych opinii lub mają ich bardzo mało
 • sortuj oferty od tzw. “SuperHost”– są to gospodarze, którzy w serwisie działają najdłużej i posiadają dużą ilość pozytywnych komentarzy
 • zwróć uwagę, aby na zdjęciach pokoju/mieszkania było widać pomieszczenie z każdej strony
 • unikaj ofert bez zdjęć
 • nie ufaj do końca zdjęciom, bo często poprawiane są one w programach graficznych – ważniejsze są komentarze!
 • przeczytaj dokładnie regulamin gospodarza i sprawdź, czy jest on zgodny z Twoimi przekonaniami i prowadzonym trybem życia
 • zwróć uwagę na lokalizację miejsca noclegowego i unikaj noclegów w niebezpiecznych dzielnicach! (Mieszkania poza ścisłym centrum są zdecydowanie tańsze niż te w sercu miasta, do którego się wybierasz, ale problemem mogą być mniej bezpieczne dzielnice).
 • sprawdź udogodnienia (Wifi, wyposażenie czy obecność parkingu, jeśli do danego miasta wybierasz się samochodem)
 • sprawdź czy gospodarz nie nalicza dodatkowych opłat za np. sprzątanie czy za zakwaterowanie późno w nocy
 • sprawdź, czy gospodarz pobiera zwrotny depozyt tj. kaucję na wypadek kradzieży wyposażenia z jego mieszkania lub większych zniszczeń spowodowanych z Twojej winy
 • sprawdź jaki jest status odnośnie anulowania rezerwacji (anulowanie elastyczne, rygorystyczne)

 

airbnb

 

Jak zarezerwować nocleg na Airbnb?

Po zaakceptowaniu ceny za wybrany przez Ciebie nocleg przejdziesz do jego rezerwacji. Na Airbnb rezerwację noclegu potwierdza gospodarz. W systemie spotkasz się z dwoma opcjami. Pierwsza z nich to tzw. “Rezerwacja natychmiastowa”. W tym przypadku Twój nocleg akceptowany jest z automatu. Przy drugiej opcji tj. “Poproś o rezerwację” będziesz musiał oczekiwać na akceptacje ze strony gospodarza. Właściciel w ciągu 24 godzin na podstawie oceny Twojego profilu przyjmie rezerwację albo i nie. Nam się jeszcze nigdy nie zdarzyło, aby host odrzucił naszą prośbę.

 

airbnb

 

Niezmiernie ważne jest jednak to, aby dokładnie uzupełnić swój profil podczas rejestracji na Airbnb i starać się, aby każda kolejna opinia o Tobie była jak najlepsza! Pamiętaj bowiem o tym, że po powrocie zarówno Ty jak i twój gospodarz zostaniecie poproszeni o wystawienie opinii o sobie. Przed planowanym terminem Twojego przyjazdu gospodarz wyśle Ci informację z dokładnym adresem mieszkania oraz info odnośnie miejsca i sposobu przekazana kluczy do obiektu (osobiste przekazanie lub samo-zameldowanie). Warto również wcześniej poinformować hosta o planowanej godzinie Twojego przyjazdu.

 

Płatność na Airbnb

Po zatwierdzeniu przez gospodarza Twojej rezerwacji kolej na płatność. Na Airbnb za nocleg płacisz z góry kartą kredytową, debetową, PayPalem albo Apple Pay w aplikacji na iOS.
Pieniądze trafiają najpierw na konto Airbnb. Wynajmujący otrzymuje je 24h po zameldowaniu – daje Ci to czas na sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

airbnb

 

Czy Airbnb jest bezpieczne?

Airbnb jest bezpieczne! Po pierwsze zarówno Ty jak i Twój gospodarz przechodzicie szczegółową weryfikację po zarejestrowaniu się w systemie. Po drugie zastosowany w serwisie system ocen i komentarzy jest bezlitosny dla wynajmujących. Oceniani są oni przez prawdziwych ludzi i nie mają możliwości cenzurowania ich opinii lub usuwania negatywnych komentarzy. Po trzecie ryzyko, że zostaniesz zakwaterowany w pokoju o niższym standardzie na Airbnb równe jest praktycznie zeru. Płacisz za to co faktycznie wynająłeś. Po czwarte i chyba najważniejsze system płatności zastosowany w serwisie Airbnb gwarantuje pełne zabezpieczenie finansowe. Twoje pieniądze najpierw trafiają na konto Airbnb, a do właściciela docierają po 24 godzinach od daty rozpoczęcia Twojego pobytu w jego domu. Ta pierwsza doba to czas na to, aby zgłosić w serwisie wszelkie niezgodności i problemy związane z wynajmem. W sytuacji, gdy gospodarz w ostatniej chwili odwoła Ci rezerwację lub nie pojawi się w umówionym miejscu i czasie z kluczami portal zadba o lokal zastępczy w standardzie, który wybrałeś. Osobiście przetestowaliśmy to na własnej skórze, kiedy to we Włoszech na godzinę przed naszym przyjazdem gospodarz odwołał nam rezerwację. Szybki telefon na helpdesk do Airbnb i problem został w mig rozwiązany. Serwis znalazł nam inny nocleg i dodatkowo zapłacił w ramach rekompensaty za naszą kolację. Otrzymaliśmy też mały bonus na kolejną rezerwację! Tak powinien właśnie wyglądać customer care!

 

Zalety Airbnb

 • możliwość wynajęcia oryginalnego miejsca noclegowego
 • możliwość zamieszkania w ścisłym centrum odwiedzanego miasta
 • lokalizacja miejsca noclegowego często w miejscu niedostępnym dla zwykłych hotelarzy
 • bezpośredni kontakt z właścicielem
 • możliwość negocjacji ceny
 • niższe ceny w porównaniu z hotelowymi pokojami w tej samej okolicy
 • możliwość poznania lokalnych ludzi i zwyczajów oraz nawiązania znajomości
 • cenne wskazówki i rekomendacje atrakcji, restauracji itp. przekazywane przez gospodarza
 • prywatność i wysoki komfort wypoczynku

 

Wady Airbnb

 • płatność z góry
 • konieczność posiadania karty kredytowej lub debetowej
 • ryzyko odwołania rezerwacji przez gospodarza (zdarzyło nam się to do tej pory to tylko raz)
 • czasami brak znajomości języka angielskiego przez gospodarza i związane z tym trudności z komunikacją (google translate się świetnie sprawdza :-)
 • zazwyczaj brak możliwości bezpłatnego anulowania rezerwacji
 • dodatkowe opłaty np. za serwis sprzątający
 • konieczność umówienia się z gospodarzem celem odebrania kluczy

 

zasady anulowania

 

Dla kogo jest Airbnb?

 • jeśli szukasz oryginalnego noclegu w ścisłym centrum miasta, a nie chcesz za niego zapłacić jak za woły
 • jeśli cenisz sobie oryginalność, a hotelowe pokoje zwyczajnie Cię nudzą
 • jeśli 24 godzinna recepcja i codzienny serwis sprzątający nie są Ci do szczęścia potrzebne
 • jeśli lubisz ludzi, a kontakt z nimi sprawia Ci przyjemność
 • jeśli chcesz zobaczyć, jak mieszkają ludzie w mieście, do którego się wybierasz, gdzie jedzą, robią zakupy oraz z jakich rozrywek korzystają to Airbnb jest właśnie dla Ciebie!

 

Program afiliacyjny Airbnb

Airbnb posiada również program afiliacyjny. Jeśli zarejestrujesz się do systemu z naszego linka, otrzymasz 138 zł do wykorzystania na pierwszy nocleg. My po odbyciu przez Ciebie podróży (nie samej rejestracji) też otrzymamy bonus od Airbnb w wysokości 50 zł na kolejne nasze rezerwacje. Jako pełnoprawny członek serwisu Ty również będziesz mógł poczęstować zniżką swoich znajomych wysyłając im linka polecającego. Gdy znajomy skorzysta z tego linku dołączy do Airbnb i odbędzie swoją pierwszą podróż otrzymasz od serwisu kolejne środki do wykorzystania przy własnych rezerwacjach! Czyż nie brzmi to kusząco?

 

Airbnb Plus

plus

 

To oferty oznaczone znaczkiem “Plus”.  Każdy z takich domów został zweryfikowany przez Airbnb osobiście przede wszystkim pod względem stylu i jakości. Jest to zbiór najwyższej jakości domów oferowanych w serwisie od gospodarzy z doskonałymi opiniami, których domy cechuje niezwykły styl i z ogromna dbałość o szczegóły. 

 

W jakich miastach korzystaliśmy z serwisu Airbnb?

 

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności