Strona Główna Gruzja 9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

przez Anita & Paweł
2 komentarze
9 niezwykłych miejsc które warto zobaczyć w Gruzji

Jeśli chcesz wybrać się w niezapomnianą podróż, wcale nie musisz daleko szukać. Gruzja jest idealną propozycją na wakacje dla każdego podróżnika. Kraina skał i kamieni, średniowiecznych twierdz i klasztorów, soczyście zielonych wzgórz i majestatycznych gór na pewno Cię nie rozczaruje. Odniesiesz tam wrażenie jakbyś przeniósł się do przeszłości. Zachwycisz się wspaniałą architekturą, oszałamiającymi krajobrazami i doświadczysz niesamowitej gościnności ze strony jej mieszkańców. Pyszne jedzenie, wino (i kac ;-) będą Ci towarzyszyły na każdym kroku. Obiecujemy, że jadąc do Gruzji doświadczysz jednej z najbardziej niezapomnianych podróży w swoim życiu. Co warto zobaczyć w Gruzji? Zerknij na naszą subiektywną listę 9 niezwykłych miejsc, zanim wybierzesz się w podróż do tego niezwykłego kraju.

Co warto zobaczyć w Gruzji. Poznaj 9 niezwykłych miejsc w Gruzji 

1. Tbilisi

Tbilisi jest stolicą i jedną z największych atrakcji w Gruzji. Miasto leży nad brzegiem rzeki Mtkvari (znanej również jako Kura) i otoczone jest wzgórzami. Jego architektura odzwierciedla długą i skomplikowaną historię kraju. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie jego wyjątkowości jest wędrowanie w labiryncie jego wąskich, brukowanych uliczek. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci Stare Miasto. Uwagę przyciągają na nim liczne dziedzińce obrośnięte winoroślami, skrzypiące drewniane balkony, liczne herbaciarnie oraz zachwycające meczety i synagogi. Podczas spaceru natkniesz się zarówno na zrujnowane kamieniczki, klasyczną architekturę rosyjską oraz nowoczesne budynki. Co zaskakujące, Tbilisi jest jednym z bardzo rzadkich przykładów, w których historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Stare budynki stoją obok modernistycznych fasad. Cegły kontrastują ze szkłem i stalą. Stare z nowym łączy słynny Most Pokoju zwany przez mieszkańców Mostem Podpaską. Nie zapomnij też wjechać kolejką linową do Zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej się tuż nad miastem, skąd roztacza się niesamowity widok na całe Tbilisi. Więcej o Tbilisi pisali Ewa i Romek z bloga Gonimy Słońce.

Co warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

Jak dostać się do Tbilisi?

Tak jak wszystkie drogi w Europie prowadzą do Rzymu, tak wszystkie drogi w Gruzji prowadzą do Tbilisi! Możesz łatwo dostać się tam samolotem, pociągiem, autobusem, minibusem i autostopem! Więcej o transporcie publicznym w Gruzji przeczytasz w naszym poradniku o Gruzji. Osobiście do stolicy Gruzji dotarliśmy taksówką – środkiem transportu, który wykorzystywaliśmy najczęściej.  Po pierwsze dlatego, że był on bezpieczniejszy niż gruzińskie marszrutki, którymi jechaliśmy dwa razy i nie mieliśmy więcej odwagi, aby do nich wsiąść po raz kolejny. Po drugie był to najszybszy środek transportu, a do tego zatrzymywał się na nasze życzenie wszędzie tam gdzie tylko chcieliśmy. I po trzecie – co najważniejsze po podziale kosztów na 4 osoby okazał się niewiele droższy niż wspomniana już wcześniej marszrutka, nawet podczas przejazdu powyżej 100 km. O komforcie jazdy nawet nie będziemy wspominać.

Gdzie nocować w Tbilisi?

Przy jednej z głównych ulic Tbilisi (Rustaveli Street) znajdziesz mnóstwo hoteli i hosteli. Podczas rezerwacji noclegów w Gruzji korzystaliśmy zarówno z hosteli polecanych m. in. przez booking.com oraz z serdecznej gościnności Gruzinów. Ze swojej strony możemy polecić Ci fantastyczny butikowy hotel Khedi Hotel by Ginza Project z bezpłatnym parkingiem i restauracją.

Booking.com


2. Mccheta

Mccheta to religijna stolica Gruzji. Duchowe serce kraju i dom dla trzech najważniejszych kościołów w Gruzji: Sweti Cchoweli, Dżwari i żeńskiego klasztoru Samtawro. Mieszkała w niej Św. Nino, znana również jako „Oświeciciel Gruzji” i jedna z najważniejszych świętych w tym kraju. To dzięki niej w 337 roku przyjęto w Gruzji religię chrześcijańską jako religię państwową. Obecnie miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego centrum przepięknie odrestaurowano. Jest pełne klimatycznych restauracji. W samym jego sercu znajduje się katedra Sweti Cchoweli, która stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Prawosławnego Kościoła w Gruzji. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Mcchety i Tbilisi. Na wzgórzach Mcchety znajduje się również zachwycający Monastyr Dżwari (Monastyr Krzyża) z cudownym widokiem na miasto, rzekę i całą okolicę.

Co warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji

Jak dojechać do Mcchety?

Mccheta znajduje się około 25 km od Tbilisi. Z łatwością dojedziesz do niej autostopem lub marszrutką. Polecamy Ci również taksówkę złapaną w centrum Tibilisi.

3. Gori

Gori to miasto, w którym urodził się Józef Stalin. I choć z ręką na sercu przyznajemy, że nie jesteśmy jego zwolennikami zachęcamy Cię do wizyty w muzeum poświeconym jego osobie. Główną część atrakcji stanowi tzw. muzeum-pomnik ku jego czci, w którym zgromadzono przedmioty zarówno faktycznie jak i rzekomo należące do Stalina (dary, meble biurowe, rzeczy osobiste), ilustracje, dokumenty, fotografie, popiersia itp. Przed głównym budynkiem muzeum obejrzeć możesz odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia. Gori oprócz Stalina miało również dwa inne nieprzyjemne epizody w swojej historii. Pierwszy to silne trzęsienie ziemi w 1920r, które poważnie zniszczyło miasto oraz bombardowanie rosyjskie w 2008r., podczas którego wiele budynków w mieście uległo zniszczeniu.

Co warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji

Jak dojechać do Gori?

Gori znajduje się około 80 km od Tbilisi. Miasto możesz odwiedzić tego samego dnia po wizycie w Mcchetcie. Ze swojej strony proponujemy Ci niezawodną i nieco droższą od marsztutki taksówkę.

zwiedzanie Gruzji

4. Kutaisi

Kutaisi to jedno z najstarszych miast na świecie i dawna stolica Gruzji. Niestety miasto samo w sobie jest nieco zaniedbane. Nie oznacza to jednak, że trzeba je pominąć! Znajdują się w nim dwie niezwykłe atrakcje, które warto zobaczyć: Katedra Bagrati oraz Monastyr Gelati. Ta pierwsza atrakcja góruje na wzgórzu Ukimerioni tuż nad brzegiem błotnistej rzeki Roni. W 1994r. została objęta patronatem UNESCO. Niestety w 2008r. rozpoczęto odbudowę katedry wbrew opinii UNESCO, która apelowała, aby nie naruszać historycznej autentyczności obiektu i pozostawić go w stanie niezmienionym jako ruinę. Niestety Gruzini nie posłuchali i rozpoczęli jej rekonstrukcję na swój własny sposób. Wstawili  szklano – metalowe konstrukcje, które niestety nijak się mają do ogólnego charakteru budowli. Niemniej jednak katedrę warto zobaczyć.

Z kolei pochodzący z XII-XIII wieku Monastyr Gelati przez długi czas był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim Akademia, która skupiała największych gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. On również wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono go na wzgórzu, z którego rozpościera się fantastyczny widok na ośnieżony Kaukaz oraz pasmo górskie Meskhetiskedi. W drodze do Monastyru warto zatrzymać się przy maleńkim, prześlicznie położonym kościółku Mocameta. Podobno pomiędzy Mocameta, a Gelati istnieje tajemne przejście, które wykorzystywane było podczas wojen. Ważna informacja dla Pań: żeby wejść do katedry, monastyru bądź Mocamety musisz mieć zasłonięte nogi i włosy! Pamiętaj, aby nosić przy sobie chustę, którą w każdej chwili możesz się zasłonić.

Co warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

Jak dojechać do Kutaisi? 

Możesz łatwo dostać się tam samolotem (w mieście znajduje się w lotnisko, na które przylatuje m.in. Ryanair z Polski), minibusem i autostopem! Więcej o transporcie publicznym w Gruzji przeczytasz w poradniku o Gruzji.

Gdzie nocować w Kutaisi?

Ze swojej strony polecamy Ci  Hostelu Kutaisi by Kote prowadzony przez polsko-gruzińską parę, bardzo popularnym wśród polskich turystów. Dodatkowo hostel zapewnia bezpłatny odbiór z lotniska w Kutaisi.  Znajduje się on zaledwie 800 metrów od słynnej Katedry Bagrati i 1,5 km od jaskini Sataplia.


Booking.com

5. Borjomi

Borjomi to miasto uzdrowiskowe przypominające trochę naszą Krynicę-Zdrój. Słynie z naturalnej wody mineralnej Borjomi zawierającej liczne minerały wulkaniczne. W mieście znajduje się piękna część uzdrowiskowa z drewnianą architekturą oraz prześlicznym Parkiem Zdrojowym. Są tu liczne place zabaw, kolejki, pijalnia wód oraz kilkukilometrowa aleja biegnąca wzdłuż rzeki, prowadząca do niewielkiej polany, na której znajdują się baseny termalne z ciepłą wodą mineralną, w których można się kąpać. Wokół miasta zlokalizowany jest Park Narodowy Borjomi-Kharagauli. Oferuje on liczne trasy trekkingowe zarówno dla tych bardziej zaprawionych jak i dla laików górskich. Do wyboru jest dziewięć tras o różnym stopniu trudności. Jeśli interesują Cię piesze wędrówki koniecznie udaj się do Borjomi.

Co warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

Jak dojechać do Borjomi?

Borjomi znajduje się mniej więcej w połowie trasy między Kutaisi, a Tibilisi.  Z Kutaisi marszrutki do Borjomi odjeżdżają spod McDonalda 3x dziennie. W Tibilisi główny dworzec autobusowy znajduje się tuż przy wyjściu ze stacji metra Didube. Tam znajdziesz mnóstwo marsztrutek (busów), które odjeżdżają do większości miast w Gruzji. Alternatywą jest oczywiście taksówka.

Gdzie nocować w Borjomi?

Na terenie miasta nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Jak na uzdrowiskowe miasto przystało znajduje się w nim dość bogata oferta hoteli i hosteli. Ze swojej strony możemy polecić Ci. Hostel Marina’s Guesthouse. Położony jest w pobliżu parku zdrojowego w turystycznej części Borjomi, niedaleko od stacji kolejowej. Inne ciekawe propozycje znajdziesz na booking.com


Booking.com

6. Przełęcz Krzyżowa (Przełęcz Dżwari)

Na przebiegu Gruzińskiej Drogi Wojennej- malowniczej trasy liczącej ok. 200 km rozpoczynająca się od stolicy Gruzji i ciągnącej się aż po granicę z Rosją, znajduje się Przełęcz Krzyżowa. Jest ona najwyższym punktem na tej trasie. Z wysokości 2379 m n.p.m., czyli w miejscu gdzie asfaltowa droga przecina Pasmo Wododziałowe roztaczają się zapierające dech w piersi widoki na Kaukaz. Co ważne Przełęcz Dżwari dostępna jest dla każdego. Nie trzeba się na nią wspinać i co najważniejsze znajduje się około 130 km od stołecznego Tbilisi. Można ją „zdobyć” w trakcie jednodniowej wycieczki ze stolicy Gruzji lub w drodze do najsłynniejszej atrakcji kraju, jaką jest kościół Cminda Sameba.

Gruzja zwiedzanie
Gruzja zwiedzanie

7. Twierdza Annanuri

Co warto zobaczyć w Gruzji? Na pewno Twierdzę Annanuri. To kolejna ciekawa atrakcja znajdująca się na przebiegu Gruzińskiej Drogi Wojennej. Malowniczo góruje nad turkusowymi wodami Zbiornika Żinwalskiego i od XVII wieku strzeże doliny rzeki Aragwi. Należała kiedyś do dynastii Aragvi i była też  świadkiem jej końca. Za grubymi murami twierdzy ukryto duży kościół oraz mniejszą świątynię Gwtaeba, wieżę z piramidalnym dachem, kościół Mkurnali, basztę Szeupowari oraz dzwonnicę. Zabytki są bogato dekorowane różnymi ornamentami i cennymi freskami.

9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji
Gruzja zwiedzanie

8. Kazbegi

Kazbegi to gruzińskie „must see”. Miejsce idealne dla każdego podróżnika. Możesz tam wędrować bez końca przez malownicze doliny Wielkiego Kaukazu. Jedna z nich zaprowadzi Cię wprost to sztandarowej atrakcji Gruzji- kościoła Cminda Sameba leżącego u stóp wielkiego wulkanu. Spośród wielu tras trekkingowych zlokalizowanych w tej okolicy to właśnie podejście pod Kazbek ma największe wzięcie. W zależności od upodobań i możliwości jedni docierają tylko do lodowca Gergeti (Ordzweri), inni przechodzą przez lodowiec i docierają do dawnej stacji meteorologicznej, a najwytrwalsi atakują sam szczyt Lodowego Księcia.  Większość z przyjezdnych zadowala się jednak tylko samym widokiem rdzawego kościoła idealnie kontrastującego na ośnieżonym tle majestatycznego Kazbeka. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące klasztoru Cminda Sameba.

Gruzja zwiedzanie
Kościół Gergeti, Gruzja
9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

9. Dolina Truso 

Kilka kilometrów od Kazbegi znajdziesz kolejną niezwykła atrakcję Gruzji. Naszym zdaniem tę najpiękniejszą, o której wiedzą nieliczni. Dolina Truso, bo o niej mowa, słynie z soczyście zielonych polan, źródeł mineralnych, biało-żółto-czerwonych trawertynów i mineralnego jeziora z bąbelkami. Znajdziesz w niej średniowieczne wieże i malownicze wioski. Truso najlepiej eksplorować pieszo. Do opuszczonych wież w wiosce Zakagori i kolorowych trawertynów możesz wędrować bez przeszkód. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytasz w naszym poście Dolina Truso.

9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji
Gruzja zwiedzanie
Gruzja zwiedzanie

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności