9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

przez Anita & Paweł
2 komentarze
9 niezwykłych miejsc które warto zobaczyć w Gruzji

Jeśli chcesz wybrać się w niezapomnianą podróż, wcale nie musisz daleko szukać. Gruzja jest idealną propozycją na wakacje dla każdego podróżnika. Kraina skał i kamieni, średniowiecznych twierdz i klasztorów, soczyście zielonych wzgórz i majestatycznych gór na pewno Cię nie rozczaruje. Odniesiesz tam wrażenie jakbyś przeniósł się do przeszłości. Zachwycisz się wspaniałą architekturą, oszałamiającymi krajobrazami i doświadczysz niesamowitej gościnności ze strony jej mieszkańców. Pyszne jedzenie, wino (i kac ;-) będą Ci towarzyszyły na każdym kroku. Obiecujemy, że jadąc do Gruzji doświadczysz jednej z najbardziej niezapomnianych podróży w swoim życiu. Co warto zobaczyć w Gruzji? Zerknij na naszą subiektywną listę 9 niezwykłych miejsc, zanim wybierzesz się w podróż do tego niezwykłego kraju.

 

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Poznaj 9 niezwykłych miejsc w Gruzji 

 

#1. Tbilisi

Tbilisi jest stolicą i jedną z największych atrakcji w Gruzji. Miasto leży nad brzegiem rzeki Mtkvari (znanej również jako Kura) i otoczone jest wzgórzami. Jego architektura odzwierciedla długą i skomplikowaną historię kraju. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie jego wyjątkowości jest wędrowanie w labiryncie jego wąskich, brukowanych uliczek. Ze swojej strony szczególnie polecamy Ci Stare Miasto. Uwagę przyciągają na nim liczne dziedzińce obrośnięte winoroślami, skrzypiące drewniane balkony, liczne herbaciarnie oraz zachwycające meczety i synagogi. Podczas spaceru natkniesz się zarówno na zrujnowane kamieniczki, klasyczną architekturę rosyjską oraz nowoczesne budynki. Co zaskakujące, Tbilisi jest jednym z bardzo rzadkich przykładów, w których historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Stare budynki stoją obok modernistycznych fasad. Cegły kontrastują ze szkłem i stalą. Stare z nowym łączy słynny Most Pokoju zwany przez mieszkańców Mostem Podpaską. Nie zapomnij też wjechać kolejką linową do Zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej się tuż nad miastem, skąd roztacza się niesamowity widok na całe Tbilisi. Więcej o Tbilisi pisali Ewa i Romek z bloga Gonimy Słońce.

 

Co warto zobaczyć w GruzjiCo warto zobaczyć w Gruzji9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w Gruzji

 

Jak dostać się do Tbilisi?

Tak jak wszystkie drogi w Europie prowadzą do Rzymu, tak wszystkie drogi w Gruzji prowadzą do Tbilisi! Możesz łatwo dostać się tam samolotem, pociągiem, autobusem, minibusem i autostopem! Więcej o transporcie publicznym w Gruzji przeczytasz w naszym poradniku o Gruzji. Osobiście do stolicy Gruzji dotarliśmy taksówką – środkiem transportu, który wykorzystywaliśmy najczęściej.  Po pierwsze dlatego, że był on bezpieczniejszy niż gruzińskie marszrutki, którymi jechaliśmy dwa razy i nie mieliśmy więcej odwagi, aby do nich wsiąść po raz kolejny. Po drugie był to najszybszy środek transportu, a do tego zatrzymywał się na nasze życzenie wszędzie tam gdzie tylko chcieliśmy. I po trzecie – co najważniejsze po podziale kosztów na 4 osoby okazał się niewiele droższy niż wspomniana już wcześniej marsztutka, nawet podczas przejazdu powyżej 100 km. O komforcie jazdy nawet nie będziemy wspominać.

 

Gdzie nocować w Tbilisi?

Przy jednej z głównych ulic Tbilisi (Rustaveli Street) znajdziesz mnóstwo hoteli i hosteli. Podczas rezerwacji noclegów w Gruzji korzystaliśmy zarówno z hosteli polecanych m. in. przez booking.com oraz z serdecznej gościnności Gruzinów.  Podczas szukania noclegu w Tbilisi zgarnęła nas pod swój dach przesympatyczna gruzińska rodzina. Oddali nam do dyspozycji 2 pokoje. W każdej chwili służyli radą i pomocą.


Booking.com

 

#2. Mccheta

Mccheta to religijna stolica Gruzji. Duchowe serce kraju i dom dla trzech najważniejszych kościołów w Gruzji: Sweti Cchoweli, Dżwari i żeńskiego klasztoru Samtawro. Mieszkała w niej Św. Nino, znana również jako „Oświeciciel Gruzji” i jedna z najważniejszych świętych w tym kraju. To dzięki niej w 337 roku przyjęto w Gruzji religię chrześcijańską jako religię państwową. Obecnie miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego centrum przepięknie odrestaurowano. Jest pełne klimatycznych restauracji. W samym jego sercu znajduje się katedra Sweti Cchoweli, która stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Prawosławnego Kościoła w Gruzji. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Mcchety i Tbilisi. Na wzgórzach Mcchety znajduje się również zachwycający Monastyr Dżwari (Monastyr Krzyża) z cudownym widokiem na miasto, rzekę i całą okolicę.

 

Co warto zobaczyć w GruzjiCo warto zobaczyć w Gruzji