Durdle Door – cud natury w południowej Anglii

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Durdle Door

Durdle Door to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych łuków skalnych w Wielkiej Brytanii jak i na świecie. Zaskakujące jest to, że bardziej znany jest wśród zamieszkujących południe Anglii Polaków niż rodowitych mieszkańców wyspy. Co poniektórzy Anglicy fragment Wybrzeża Jurajskiego, na którym znajduje się wspomniana wyżej formacja żartobliwie nazywają „Mekką Polaków”. Dla naszych rodaków zachwycająca wapienna skała to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej angielskiego hrabstwa Dorset. Kredowo – białe klify raz wznoszące się ku niebu raz gwałtownie opadające w dół w połączeniu z łososiowym odcieniem kamienistych plaż obmywanych turkusową wodą Kanału La Manche naprawdę potrafią wprawić w zachwyt. Durdle Door to miejsce idealne dla każdego: miłośników natury, geologii, spacerów i błogiego lenistwa. Może skusisz się na nie i Ty?  

 

Durdle Door

 

Wapienny klif Durdle Door znajduje na Wybrzeżu Jurajskim w południowej części Anglii w hrabstwie Dorset. Geolodzy oceniają wiek skały na około 140 milionów lat. Gdyby nie fale, ich niszczycielska siła i erozja oddziałująca na niemal pionowo ułożone w stosunku do podłoża warstwy wapienia, zapewne nie moglibyśmy dziś podziwiać tej zachwycającej 100 metrowej formacji skalnej. Najpiękniejszy kamienny łuk Wielkiej Brytanii to prywatna własność należąca do rodziny Weldów. Są oni jednak tak szczodrzy, że za darmo udostępniają swą posiadłość wszystkim zwiedzającym. Jedyny koszt jaki będziesz zmuszony ponieść, to opłata za parking mieszczący się tuż nad szlakiem prowadzącym do klifu.

 

Atrakcje Durdle Door

1. Plaże w okolicach Durdle Door

Durdle Door to nie tylko zachwycająca wapienna skała w kształcie łuku. To też szeroka kamienista plaża obmywana przez turkusowe wody Wybrzeża Jurajskiego. Jest ona idealnym miejscem wypoczynku i kąpieli w sezonie letnim. Statystyki podają, że rocznie przybywa na nią około 200 tyś. turystów. Jeśli nie lubisz zgiełku i tłumów, cenisz sobie spokój i ciszę nic się nie martw. Tuż nieopodal atrakcji znajduje się kolejna przepiękna plaża Man O’War. Jej ogromnym atutem jest zdecydowanie mniejsza ilość turystów.

 

Durdle Doorplaża Durdle DoorDurdle Door plaża

 

3. Szlaki piesze koło Durdle Door

Poza sezonem letnim, gdy temperatury wody i powietrza w zatoce nie zachęcają do kąpieli doskonałą propozycją na zwiedzanie Durdle Door jest spacer po specjalnie przygotowanych szlakach turystycznych biegnących wzdłuż okolicznych klifów. To z nich możesz podziwiać z góry zachwycającą sylwetkę skalnego łuku, plaże, wykute u podstawy kredowych klifów liczne jaskinie i turkusową taflę Kanału La Manche oraz Wyspę Portland. Jednym z ciekawszych szlaków przeznaczonych dla każdego jest około 2 km ścieżka łącząca Durdle Door z pobliską zatoką Lulworth Cove. Na całej długości ścieżki rozciągają się zapierające dech widoki na jurajskie klify, Zatokę Oswalda i maleńką siostrę Durdle Door – skałę Stair Hole.

 

Durdle Door, AngliaDurdle DoorDurdle Door, Anglia

 

4. Zatoka Lulworth Cove

Przepiękna zatoka Lulworth Cove to miejsce warte zobaczenia. Mieści się tam kamienista plaża, małe centrum turystyczne oraz baza gastronomiczna. Widok tej niezwykłej zatoki dosłownie zapiera dech. Ma ona kształt idealnie uformowanego półkola, które zostało wyrzeźbione przez fale na przestrzeni tysięcy lat. To mały, naturalny port. Błękitne morze i biały wapień sprawiają, że miejsce to wygląda naprawdę wyjątkowo. Na wschód od Lulworth Cove znajduje się kolejna ścieżka piesza, która prowadzi do niezwykłych formacji geologicznych Zatoki Worbarrow i tajemniczo opuszczonej wioski Tyneham.

 

Plaże

 

Durdle Door i Piraci z Karaibów 

Durdle Door bardzo często pojawia się na pocztówkach i folderach reklamujących hrabstwo Dorset. Skała przewija się także w brytyjskiej literaturze. „Zagrała” w wielu filmach i teledyskach m.in. w filmie „ Wilde” ze Stephenem Fry’em i „Niania McPhee” z Emmą Thompson. Zaskakujące jest również to, że wiele scen do słynnego filmu „Piraci z Karaibów” powstało nie na Karaibach, a właśnie