Strona Główna Rumunia Droga Transfogaraska – najpiękniejsza trasa samochodowa w Europie

Droga Transfogaraska – najpiękniejsza trasa samochodowa w Europie

przez Anita & Paweł
0 komentarz
Droga Transfogaraska

Austria ma Großglockner Hochalpenstraße, Czarnogóra ma trasę samochodową P14 prowadzącą przez pasmo górskie Durmitor, a Rumunia – Drogę Transfogaraską przecinającą majestatyczne Karpaty Południowe. Ta malownicza droga wysokogórska to druga pod względem wysokości droga samochodowa w Rumunii i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w tym kraju. Cała trasa liczy około 150 km i łączy wioskę Bascov z miejscowością Cârțișoarą w Transylwanii, przecinając Góry Fogaraskie między ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu. Trasa składa się z 3 części: pierwsza część to serpentyny w dolinie rzeki Arges, druga część to najwyższa część trasy wznosząca się na wysokość 2042 metrów, a trzecia to serpentyny w dolinie rzeki Olt. Właściwą Transfogarską określa się jednak odcinek DN7C liczący ok. 90 km długości, który w tunelu nieopodal Jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m. Droga Transfogaraska przyciąga zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, licznymi serpentynami, tunelami i mostami. Mamy nadzieję, że już wkrótce z naszą niewielką pomocą przeżyjesz emocjonujący roadtrip przez rumuńską samochodową trasę wysokogórską.

Droga Transfogaraska (Transfogarska)

Droga Transfogaraska (Transfogarska) historia

Droga Transfogarska, Rumunia
Droga Transfogaraska, Rumunia

Trasa Transfogaraska (Transfogarska) powstała w latach 70. XX wieku na polecenie ówczesnego dyktatora Nicolae Ceaușescu, który chciał stworzyć połączenie między północną i południową Rumunią w celu ułatwienia dostępu do strategicznych punktów kraju. Droga miała zapewnić mu szybki transfer oraz przerzut czołgów i artylerii w przypadku potencjalnej sowieckiej inwazji. Budowa Drogi Transfogaraskiej trwała 4 lata. Prace wykonywane były przez tysiące żołnierzy, którzy pracowali ręcznie przy budowie szlaku. W ekstremalnych warunkach Fogaraszy wytyczali oni trasę wysadzając dynamitem skały, wznosząc tunele i mosty. Przy budowie Transfogaraski wykorzystano też specjalistyczne maszyny i helikoptery, które dostarczały materiały i wykonywały trudniejsze prace. Oficjalnie mówi się, że budowa wysokogórskiej trasy Rumunii pochłonęła życie około 40 żołnierzy, choć w rzeczywistości było ich tysiące! Po jej ukończeniu Ceaușescu planował organizację na niej wyścigów samochodowych, jednak pomysł ten został zarzucony ze względu na trudne warunki pogodowe i zbyt niebezpieczny charakter trasy.

Droga Transfogaraska w Top Gear

Droga Transfogaraska
Rumunia atrakcje

Komu Droga Transfogarska zawdzięcza tak dużą popularność? Ano słynnemu brytyjskiemu programowi motoryzacyjnemu Top Gear! To nie Ceaușescu, a Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond rozsławili Trasę Transfogaraską na cały świat uznając ją za najpiękniejszą na Starym Kontynencie. W 2009 roku prezenterzy programu zostali podzieleni na trzy zespoły i mieli za zadanie zbudować trzy samochody sportowe za mniej niż 1500 funtów, które miały zmierzyć się ze słynną trasą w Karpatach Południowych. Droga Transfogaraska, ze względu na swoją wysokość i malownicze położenie, zapewniła im doskonałe warunki do testowania sportowych aut. Odcinek Top Gear z Transfogaraską w tle został uznany za jeden z najlepszych w historii brytyjskiego programu. Zdjęcia z trasy, prezentujące malownicze krajobrazy, strome serpentyny i przepaści, stały się ikonicznym elementem programu i przyciągnęły do Rumunii rzesze turystów z całego świata.

Co warto zobaczyć na Trasie Transfogaraskiej 

Droga Transfogaraska sama w sobie jest wielką atrakcją Rumunii. Przejazd nią zapewnia fantastyczne doznania! Zaczyna się niewinnym odcinkiem poprowadzonym przez las, przez który momentami przezierają majestatyczne Góry Fogaraskie. Im wyżej tym widoki robią się bardziej malownicze, a trasa prowadzi serpentynami przez około 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli wspinając się na wysokość 2042 m n.p.pm, na której znajduje się najwyżej położony fragment drogi będący zarazem najdłuższym tunelem Rumunii. Co jakiś czas na trasie znajdują się małe, szutrowe zatoczki, przy których możesz zatrzymać motocykl lub auto. Największy parking wraz z zapleczem gastronomicznym oraz sklepikami z dewocjonaliami znajduje się tuż przy Jeziorze Balea Lac. Tu też koncentruje się najwięcej turystów i momentami jest tu naprawdę tłoczno! Najbardziej spektakularne widoki na serpentyny znajdują się po stronie północnej Drogi Transfogaraskiej, w tym na wzniesieniu nad schroniskiem przy wspomnianym wyżej jeziorze. Na południu zaś po przejechaniu najwyżej położonego tunelu dojedziesz do malowniczej zapory na rzece Ardżesz tworzącej jezioro Vidraru. Tam też znajduje się Zamek Poenari należący do Włada Palownika, czyli pierwowzoru słynnego Drakuli. 

Trasa Transfogarska

Ciekawe atrakcje na Trasie Transfogarskiej

  • Jezioro Balea Lac – położone na wysokości 2034 metrów nad poziomem morza. Jest to jedno z najwyżej położonych jezior w Europie Środkowej. Koło jeziora znajdują nie liczne punkty widokowe oraz schronisko, a także sklepiki z dewocjonaliami.
Jezioro Balea, Rumunia
  • Wodospady Balea – te piękne wodospady znajdują się w pobliżu jeziora Balea. Wodospady są szczególnie malownicze w okresie wiosennym, kiedy woda spływa z gór z największą siłą.
Droga Transfogaraska
  • Kolej linowa nad jezioro Balea – czerwonym wagonikiem kolejki linowej możesz udać się z okolic wodospadu Balea nad wspomniane wyżej jezioro Balea. Zarówno przy dolnej stacji kolejki jak i przy górnej znajdują się schroniska, a zimą  – hotel lodowy. Kolejka ma długość ok 4 km. Działa ona przez cały rok (również zimą) w godzinach 9-17 od poniedziałku do niedzieli, za wyjątkiem dni, w których panują złe warunki pogodowe. Wycieczka wagonikiem kosztuje ok. 40 lei w jedną stronę/os. dorosła.
Trasa Transfogaraska
  • Najdłuższy tunel w Rumunii, liczący aż 884 m długości.
Tunel na Transfogaraskiej
  • Zapora na rzece Ardżesz zwana też zaporą Vidraru – zapora została zbudowana w latach 1960-1966 i ma wysokość około 166 metrów. Jest to ważny element rumuńskiej infrastruktury wodnej, zapewniający wytwarzanie energii elektrycznej oraz kontrolę przepływu wody. Zapora Vidraru jest również popularnym miejscem turystycznym, oferującym piękne widoki na okolicę oraz możliwość uprawiania sportów wodnych.
  • Zamek Poienari – położony na szczycie wzgórza, ten średniowieczny zamek został zbudowany przez Włodzimierza III Wielkiego Włada. Aby dotrzeć do zamku, trzeba pokonać wiele schodów, ale nagroda w postaci spektakularnych widoków na okolicę jest tego warta.
  • Wędrówki górskie – Droga Transfogarska znajduje się w samym sercu Karpat Południowych, co czyni ją doskonałym miejscem do wędrówek po górach. Od trasy odchodzą liczne szlaki piesze, w tym te na jedne z najwyższych szczytów Rumunii: Vânătoarea lui Buteanu (2507 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m.), którymi możesz wędrować, jeśli dysponujesz większą ilością czasu.

Czy Droga Transfogaraska jest płatna

Trasa Transfogaraska

Przejazd przez Transfogaską jest bezpłatny. Pamiętaj jednak o tym, że przed wjazdem na teren Rumunii musisz wykupić winietę! Opłatą objęte są wszystkie drogi nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale również drogi krajowe. Obowiązuje elektroniczny system winiet (nie ma naklejek na szybę), a zakupu możesz w bardzo prosty sposób dokonać przez Internet na stronie Roviniete.ro lub e-rovinieta.ro. Obok Jeziora Balea na trasie Transfogarskiej znajdują się płatne parkingi (ok. 10 zł/h), pozostałe zatoczki są darmowe. Droga jest naprawdę w dobrym stanie.

Poznaj 12 niezwykłych atrakcji Rumunii

Kiedy otwarta jest Trasa Transfogaraska

Transfogarska, Rumunia

Trasa Transfogaraska to droga górska. Z powodu panujących tam trudnych warunków atmosferycznych i niebezpieczeństwa związanego z zejściem lawin i osuwisk otwierana jest dla ruchu samochodowego od czerwca/lipca do października, jednakże dokładna data otwarcia zależy od warunków pogodowych i może się różnić w poszczególnych latach. Przed podróżą warto sprawdzić aktualne informacje na temat otwarcia trasy, np. na oficjalnej stronie internetowej rumuńskiej administracji drogowej lub na stronie Transfagarasan.travel.

Ile trawa przejazd Trasą Transfogaraską

Rumunia atrakcje

Pomimo, iż najbardziej malowniczy odcinek drogi liczy ok. 90 km to na jego pokonanie musisz przeznaczyć dobrych kilka godzin (3- 4 godziny). Powodem są nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale i ograniczenie prędkości do 40 km/h. Najwięcej punktów widokowych znajduje się po północnej stronie trasy. Tam zatrzymuje się najwięcej aut i momentami tworzą się korki. Na Transfogarską warto wyruszyć z samego rana, aby uniknąć na niej dzikich tłumów. Odradzamy przejazd tą trasą w weekendy! Jeśli w planach masz nocowanie na dziko przy tej trasie udaj się na nią późnym popołudniem. Jeśli planujesz piesze wędrówki po Górach Fogarskich na Transfogarską musisz przeznaczyć co najmniej 2 dni.

Od której strony zacząć przejazd Drogą Transfogaraską

Polecamy ruszyć na Transfogaraską od północy, czyli od strony Sybina. Trasa jest tam o wiele bardziej malownicza. Już po przejechaniu kilkunastu kilometrów rozpoczynają się serpentyny i zapierające dech w piersiach widoki na Fogarasze. Jadąc od drugiej strony na te piękne widoki będziesz musiał trochę poczekać, bo trasa jest bardziej monotonna.

Na co uważać na Trasie Transfogaraskiej

Rumunia Góry

Na trasie trzeba także uważać nie tylko na ograniczenia prędkości, serpentyny, strome podjazdy i zjazdy, innych uczestników ruchu w tym na motocyklistów, pasterzy wypasających swoje owce ale i na niedźwiedzie! Pojawiają się one przy drodze bardzo często zwabione resztkami jedzenia pozostawionymi przez turystów. W razie potencjalnego zagrożenia powinieneś otrzymać alert o ich obecności na swój telefon. Absolutnie nie wychodź wtedy z samochodu. Pod żadnym pozorem nie dokarmiaj niedźwiedzi, nie dotykaj ich i nie głaszcz ich młodych!

Noclegi na Trasie Transfogaraskiej

Noclegi Transfogaraska

W Rumunii możesz kempingować na dziko. My zatrzymaliśmy się na noc (samochód osobowy) poniżej wodospadu Capra przy wejściu na szlak Fereastra Zmeilor. Jest to dość przyjemna miejscówka, przy której możesz spędzić noc w namiocie, aucie lub kamperze. Pamiętaj jednak o tym, że w nocy na Transfogaraskiej wieje, a temperatura spadła do zaledwie kilku stopni Celsjusza. Jest naprawdę zimno! Jeśli wolisz nocleg w hotelu to polecamy Ci zjechać do pobliskiego Braszowa lub Sybinu, gdzie bez problemu znajdziesz wygodny nocleg w hotelu, pensjonacie lub prywatnych apartamentach. Ze swojej stronie polecamy Ci nocleg w NIKOLAS HAUS w Braszowie lub Casa Gallo klimatyczny pensjonat w Sybinie położony nieopodal starówki. Dysponuje on darmowym parkingiem i przemiłą, pomocną obsługą.

Droga Transfogaraska czy Transalpina

Trasa Transfogarska jest piękna, ale nie będziemy ukrywać, że na nas dużo większe wrażenie wywarła Transalpina, czyli droga krajowa numer 67C biegnąca ze wsi Ciocadia nieopodal miasta Novaci do Oltenii w Transylwanii i przecinająca główny grzbiet gór Parâng w Karpatach Południowych. Transalpina jest najwyżej położoną drogą samochodową Rumunii i zachwyca obłędnymi panoramami! W odróżnieniu od Transfogaraskiej ma ona zdecydowanie więcej rozległych przestrzeni i niczym nieograniczonych pejzaży! Po więcej informacji na jej temat zapraszamy do posta „Top 12 atrakcji Rumunii”.

Transalpina, Rumunia
Transalpina

*Uwaga: Podane w tekście linki do miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności