Strona Główna Rumunia 12 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć w Rumunii

12 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć w Rumunii

przez Anita & Paweł
0 komentarz
atrakcje Rumunii

Nie wiesz nic o Rumunii poza tym, że zamieszkiwał ją słynny wampir Drakula? Nic nie szkodzi! Sami do tej pory mało na jej temat wiedzieliśmy. Słyszeliśmy, że ma góry, ale nie wiedzieliśmy, że tak piękne. Wiedzieliśmy nieco o jej zamkach, warownych kościołach, niedźwiedziach i w sumie to by było na tyle, aż do ostatniego roadtripu po tym wyjątkowym kraju. Pokażemy Ci najpiękniejsze atrakcje Rumunii i przekonamy Cię, że kraina hrabiego Drakuli wciąż krzywdząco kojarzona z biedą i niebezpiecznymi cygańskimi taborami powinna znaleźć się wysoko na Twojej liście miejsc wartych odwiedzenia. Rumunia to niezwykła mozaika kultur, tradycji i narodowości. Jej bajkowe krajobrazy, majestatyczne góry, ufortyfikowane kościoły, malowane klasztory i czarujące średniowieczne miasta, a do tego wijące się zachwycającymi serpentynami wysokogórskie trasy samochodowe sprawią, że zakochasz się w niej do szaleństwa. Ten tajemniczy kraj pełen kontrastów, gdzie dziełom ludzkich rąk towarzyszą niewyobrażalne skarby natury jest jednym z najbardziej spektakularnych i wyjątkowych celów europejskich podróży samochodowych o czym mamy nadzieję, że już wkrótce się przekonasz.

W tym artykule opisaliśmy

  • Najpiękniejsze atrakcje Rumunii
  • Wysokogórskie drogi samochodowe Rumunii
  • Zamki Rumunii
  • Średniowieczne miasta Rumunii
  • Szlaki górskie w Rumunii
  • Punkty widokowe w Rumunii
  • Noclegi w Rumunii
  • Mapa atrakcji w Rumunii

Najpiękniejsze atrakcje Rumunii

1. Przełom Dunaju

Zwiedzanie Rumunii proponujemy rozpocząć przy jej granicy z Serbią w okolicach miejscowości Orszowa i Dubova, gdzie potężny Dunaj rozdziela Karpaty od Gór Wschodnioserbskich. Na długości około 134 km tworzy malowniczy przełom zwany Żelazną Bramą. W dawnych czasach miejsce to było ważnym ośrodkiem handlowym i transportowym jak również terenem działań partyzanckich. Potężne klify, skały, szybki nurt rzeki i liczne wiry znacznie utrudniały nawigację i wpłynięcie na terytorium Rumunii, pochłaniając przy tym wiele ofiar. Dopiero po wybudowaniu pobliskiej tamy na Dunaju Żelazne Wrota zapewniły możliwość bezpiecznej żeglugi po rzece.

Dziś Przełom Dunaju to warte polecenia miejsce na mapie Rumunii, którego główną atrakcją jest Park Krajobrazowy Żelazne Wrota z zapierającymi dech w piersiach punktami widokowymi: Ciucarul Mare i Ciucarul Mic na malowniczy Canzanele Dunarii czyli Zatokę Dunaju. Dostać się można na nie wytyczonymi szlakami pieszymi momentami wymagającymi, bo prowadzącymi stromo pod górę. Wysiłek wynagradzają jednak zachwycające widoki!

Przełom Dunaju, Rumunia

W najwęższym miejscu Żelaznej Bramy możesz także zobaczyć dwie zapory wodne Żelazne Wrota I i Żelazne Wrota II,  a w pobliżu miejscowości Dubova niezwykłą rzeźbę skalną. To Rzeźba Decebala – ostatniego króla Daków, który walczył przeciwko cesarzom rzymskim o zachowanie niepodległości Rumunii. Pomnik mierzy 43 metry wysokości, 25 szerokości i ufundował ją lokalny biznesmen. To niezwykłe dzieło powstało przez około 11 lat na skalistym nabrzeżu Dunaju, w okolicy Żelaznych Wrót, a przy jego budowie brało udział 12 rzeźbiarzy-alpinistów. Kilka pierwszych lat nadawano skale odpowiednią formę przy pomocy dynamitu, kolejne pochłonęło rzeźbienie szczegółów. Decebal doskonale widoczny jest z mostu przy drodze 57 wijącej się wzdłuż brzegów Dunaju.

Decebal, Rumunia

Obok w/w mostu i rzeźby Decebala znajdują się także małe przystanie, z których łodzią możesz wyruszyć na 1,5 godzinną wycieczkę po Dunaju. Koszt takiego rejsu to ok. 50 Lei/os. Obejmuje on wizytę w Zatoce Dunaju charakteryzującej się wysokimi, stromymi skałami oraz dwóch jaskiniach: Vererani i Ponicova. Do tego dochodzi także podziwianie z pokładu łódki Monastyru Mraconia i pamiątkowej tablicy Tabula Traiana. Ta ostatnia znajduje się po serbskiej stronie i upamiętnia sukcesy cesarza Trajana i Imperium Rzymskiego. Rejs jest fajnym przypieczętowaniem wizyty w Żelaznej Bramie, niestety musisz liczyć się jednak z tym, że przewodnicy podczas rejsu praktycznie nie mówią w języku angielskim.

Atrakcje Rumunii

Noclegi: Doskonałą bazą noclegową do zwiedzania Przełomu Dunaju są miejscowości: Orszowa, Dubova oraz Drobeta-Turnu Severin. Hotele często położone są nad brzegiem rzeki i oferują zakwaterowanie z cudownym widokiem na Dunaj. Ze swojej strony możemy Ci polecić domek wakacyjny Cabana Bahna w Iloviţa nieopodal Orszowy. Miejsce to położone jest nad brzegiem Dunaju, choć skromne ma niesamowity klimat!

Porada: Ponieważ Przełom Dunaju znajduje się tuż przy samej granicy z Serbią koniecznie wyłącz tam roaming w swoim telefonie, bo inaczej będzie łapał serbską sieć komórkową!

2. Transalpina – droga 67C

Transalpina, Rumunia

Atrakcje Rumunii to także malownicze samochodowe drogi wysokogórskie. Naszym zdaniem najpiękniejszą z nich jest Transalpina czyli droga krajowa numer 67C biegnąca ze wsi Ciocadia nieopodal miasta Novaci do Oltenii w Transylwanii i przecinająca główny grzbiet gór Parâng w Karpatach Południowych. Transalpina liczy 148,2 km długości i jest najwyżej położoną drogą samochodową Rumunii. Na Przełęczy Urdele osiąga wysokość aż 2145 m n.p.m.

Transalpina to prawdopodobnie najstarsza droga biegnąca przez Karpaty. W dawnych czasach służyła głównie pasterzom. Legenda głosi, że każda rodzina mieszkająca w jej okolicy uczestniczyła w budowie poszczególnych odcinków drogi, w zależności od swoich możliwości fizycznych i finansowych. Ze względu na trudności w jej pokonywaniu nazywana była często diabelską ścieżką. Podczas I wojny światowej została rozbudowana przez Niemców, by później popaść w ruinę. Życie tchnął w nią ponownie w 2008 roku rząd Rumunii. Wtedy to na całej jej długości położono asfalt, a w newralgicznych miejscach zamontowano barierki ochronne. Od 2012 roku w sezonach letnich jest ona udostępniona dla każdego za darmo.

Na Transalpinę wracaliśmy dwa razy. Za pierwszym cała spowita była we mgle, za drugim pokazała nam swoje słoneczne oblicze. Widoki z tej drogi dosłownie zwalają z nóg. Naszym zdaniem najbardziej malowniczy i spektakularny jest około 50 km odcinek trasy między miejscowościami Novaci a Obârşia Lotrului. Na całej długości trasy wytyczono dzikie zatoczki lub niewielkie parkingi z lokalnymi dewocjonaliami, w których możesz się zatrzymać, by rozkoszować się zachwycającymi panoramami. Od Transalpiny odchodzą też szlaki trekkingowe, którymi możesz wędrować. Przy drodze w jej niższych partiach można też kempingować na dziko, bowiem w Rumunii jest to w pełni dozwolone. Uważaj jedynie na niedźwiedzie! W rumuńskich górach żyje ich około 7000. Nie zostawiaj na noc jedzenia na zewnątrz i zbieraj po sobie wszelkie śmieci!

Transalpina
zwiedzanie Rumunii

Noclegi: Tak jak wspomnieliśmy powyżej przy Transalpinie w jej niższych partiach możesz kempingować na dziko. W kilku miejscach są zjazdy lub większe parkingi, przy których możesz się zatrzymać kamperem, autem lub rozbić namiot. Pamiętaj jednak o tym, że są to góry, a pogoda jest w nich nieprzewidywalna. Często wieje bardzo silny wiatr, możliwe są burze i przelotne deszcze, a latem temperatura w nocy potrafi spać do zaledwie kilu stopni. Jeśli nocowanie na dziko to nie jest Twoja bajka proponujemy Ci nocleg w dość skromnych ale wygodnych pensjonatach we wsi Ranca położonej kilka km przed Przełęczą Urudele. Znajdziesz w niej liczne pensjonaty i małe hotele. Rezerwacji warto dokonać z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli przejazd Transalpiną planujesz w trakcie weekendu w miesiącach lipiec i sierpień. Ze swojej strony polecamy Ci nocleg w pensjonacie Antonia Spa 180 Panaromic View w Ranca. Obiekt dysponuje skromnymi pokojami, ale do dyspozycji gości jest tu banię z obłędnym widokiem na góry. oferuje wspólny salon, ogród, centrum spa i odnowy biologicznej oraz bezpłatne WiFi.

Porada: Na pokonanie Transalpiny z możliwością licznych postojów i fotografowania musisz przeznaczyć dobrych kilka godzin. Wprawdzie bez zatrzymywania przejedziesz ją w około 3 godziny, ale pamiętaj o tym, że trasa prowadzi licznymi serpentynami z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Według nas nie jest to jakaś hardcorowa trasa. Droga 67C jest kręta, jest momentami stroma, ale jest przy tym szeroka i tylko miejscami towarzyszą jej strome przepaście. Przejazd nią może być znacząco utrudniony podczas gęstej mgły lub ulewnego deszczu. Na drodze często można też spotkać pasterzy ze stadami owiec lub krów, osiołki czy wspomniane wcześniej niedźwiedzie. Pamiętaj również, o tym że w uwagi na panujące tam trudne warunki atmosferyczne, najwyżej położone odcinki Transalpiny są zamykane w miesiącach zimowych praktycznie już na przełomie października i listopada do samego maja!

3. Droga Transfogaraska

Droga Transfogarska

W naszym zestawieniu niezwykłych atrakcji Rumunii nie mogło zabraknąć Drogi Transfogaraskiej zwanej także Trasą Transfogarską. To po wspomnianej wyżej Transalpinie druga pod względem wysokości droga samochodowa w Rumunii i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Cała trasa liczy około 150 km i łączy wioskę Bascov z miejscowością Cârțișoarą w Transylwanii, przecinając Góry Fogaraskie między ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu. Właściwą Transfogarską określa się jednak odcinek DN7C liczący ok. 90 km długości, który w tunelu nieopodal Jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m.

Trasa Transfogarska zawdzięcza swoje istnienie rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceaușescu. To na jego polecenie w latach 70-tych w miejscu dawnych szlaków górskich wytyczono drogę, która miała zapewnić mu szybki transfer oraz przerzut czołgów i artylerii w przypadku potencjalnej sowieckiej inwazji. Budowa Drogi Transfogaraskiej trwała około 4 lat i oficjalnie pochłonęła życie 40 żołnierzy (choć w rzeczywistości było ich tysiące!). W ekstremalnych warunkach Fogaraszy wytyczali oni trasę wysadzając dynamitem skały, wznosząc tunele i mosty. To jednak nie Ceaușescu, a Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond, ze słynnego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear rozsławił Drogę Transfogaraską na cały świat uznając ją za najpiękniejszą na Starym Kontynencie. I to właśnie im w okresie letnim zawdzięczamy przy tej atrakcji tłumy turystów ?

Transfogarska, Rumunia

Droga Transfogaraska zaczyna się niewinnym odcinkiem poprowadzonym przez las, przez który momentami przezierają majestatyczne Góry Fogaraskie. Im wyżej tym widoki robią się bardziej malownicze. W odróżnieniu od Transalipny nie ma tu jednak rozległych przestrzeni i niczym nieograniczonych pejzaży, a trasa prowadzi serpentynami przez około 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli wspinając się na wysokość 2042 m n.p.pm, na której znajduje się najwyżej położony fragment drogi będący zarazem najdłuższym tunelem Rumunii. Co jakiś czas na trasie będziesz mijać szutrowe zatoczki, przy których możesz się zatrzymać. Największy parking wraz z zapleczem gastronomicznym oraz sklepikami z dewocjonaliami znajduje się tuż przy Jeziorze Bâlea Lac. Tu też musisz liczyć się z największymi tłumami! Najbardziej spektakularne widoki na serpentyny znajdują się po stronie północnej Drogi Transfogaraskiej, w tym na wzniesieniu nad schroniskiem przy wspomnianym wyżej jeziorze. Na południu zaś po przejechaniu najwyżej położonego tunelu i zjechaniu w dół trasy ukarze Ci się malownicza zapora na rzece Ardżesz tworząca jezioro Vidraru oraz Zamek Poenari należący do Włada Palownika czyli pierwowzoru słynnego Drakuli. 

Po więcej informacji na temat tej trasy zapraszamy Cię do posta: Droga Transfogaraska – najpiękniejsza trasa samochodowa w Europie.

Atrakcje Rumunii
Zwiedzanie Rumunii

Noclegi: Podobnie jak przy Transalpinie tak i tu możesz kempingować na dziko. My zatrzymaliśmy się na noc poniżej wodospadu Capra przy wejściu na szlak Fereastra Zmeilor. Tu też w nocy wiało, a temperatura w nocy spadła do zaledwie kilku stopni Celsjusza. Jeśli wolisz nocleg w hotelu to polecamy Ci zjechać do Braszowa lub Sybinu, o których informacje znajdziesz w dalszej części tekstu. 

Porada: Na Transfogarską warto wyruszyć z samego rana, aby uniknąć na niej dzikich tłumów. Jeśli w planach masz nocowanie na dziko przy tej trasie udaj się na nią późnym popołudniem. Mimo, iż najbardziej malowniczy odcinek drogi liczy ok. 90 km to na jego pokonanie musisz przeznaczyć dobrych kilka godzin. Powodem są nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale i ograniczenie prędkości do 40 km/h. Od trasy odchodzą także liczne szlaki górskie ( w tym te na jedne z najwyższych szczytów Rumunii : Vânătoarea lui Buteanu (2507 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m.), którymi możesz wędrować jeśli dysponujesz większą ilością czasu). Podobnie jak Transalpina tak i 27 km odcinek Trasy Transfogarskiej zamykany jest od później jesieni do wiosny z powodu panujących tam trudnych warunków atmosferycznych i niebezpieczeństwa związanego z zejściem lawin i osuwisk. Na trasie trzeba także uważać na niedźwiedzie, bo pojawiają się przy niej bardzo często zwabione resztkami jedzenia pozostawionymi przez turystów (w razie zagrożenia powinieneś otrzymać alert o ich obecności na swój telefon). Transfogaraska jest w dobrej kondycji, ale według nas ani widokowo ani jakościowo nie może się równać do wspomnianej wyżej Transalpiny. 

4. Sybin (Sibiu)

Sybin, Rumunia

Rumunia ma malownicze drogi wysokogórskie ale ma też przepiękne miasta. Jednym z nich jest Sybin porównywany do naszego Krakowa. Co w tym mieście jest takiego wyjątkowego? Spacerując po nim możesz odnieść wrażenie, że ktoś lub coś bacznie cię obserwuje. Jeśli dokładnie przyjrzysz się miejscowej architekturze, zdasz sobie sprawę z tego, że to tutejsze domy na Ciebie patrzą!

W południowej i wschodniej części miasta dachy domów mają oczy. Te wyjątkowo usytuowane okna dachowe sprawiają wrażenie, że budynki nigdy nie śpią. Większość „oczu” powstała między XV a XIX wiekiem. Stanowiły one system wentylacji dla strychów. Pomimo ich praktycznych celów, niektórzy twierdzili, że zostały stworzone, po to aby zaszczepić w ludziach strach i wywołać w nich uczycie ciągłej inwigilacji.

Wracając do atrakcji Sybinu, zdecydowanie polecamy Ci odwiedzić jego starówkę. W jej skład wchodzą dwa główne place: Piata Mare i Piata Mica przywodzące na myśl krakowski Rynek i Mały Rynek. Główne atrakcje miasta skupiają się właśnie tutaj. To tu znajdziesz zabytkową Wieżę Ratuszową, Kościół Najświętszej Marii Panny w Sybinie oraz liczne kawiarnie i restauracje. Jednym z bardziej malowniczych miejsc na starówce jest Most Kłamców. Według miejscowej legendy jeśli zdecyduje się przejść po nim kłamczuch wtedy most się zawali. Fajnym miejscem wartym odwiedzenia jest także Pasaż Schodowy (Pasajul Scarilor), który łączy dolną część miasta z jej górną częścią.

Nocleg: Sybin ma znakomitą bazę noclegową. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu w swoim budżecie. Ze swojej strony możemy zaproponować Ci klimatyczny pensjonat nieopodal starówki Casa Gallo. Dysponuje on darmowym parkingiem i przemiłą, pomocną obsługą.

5. Zamek w Hunedoarze

Zamek w Huneodoarze

Atrakcje Rumunii to również niezwykłe zamki. Jednym z nich znajdującym się w pobliżu miasta Sybin jest Zamek w Huneodoarze zwany też Zamkiem Korwina. Wzniesiono go na wzgórzu, a jego początki sięgają XII-XIII w., kiedy to w dolinie rzeki Cernej wybudowano niewielką twierdzę. Zamek był ufortyfikowaną rezydencją królewską i nigdy nie pełnił funkcji czysto militarnych. Niemniej jednak jest on jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury obronnej na obszarze historycznych Węgier, który naprawdę warto zobaczyć.

Zamek Korwina był utrzymywany w królewskim stanie przez ród Hunyadiego. Po śmierci ostatniego z rodu – Jana Korwina przechodził z rąk do rąk i na przestrzeni wieków bardzo często zmieniał właścicieli. Był między innymi w posiadaniu rządu Austrii, a później Austro-Węgier. Ostatecznie podupadł, trawiły go też liczne pożary. Dopiero po I wojnie światowej postanowiono go odrestaurować.

Dzisiejszy wygląd Zamku Korwina jest w dużej mierze efektem prac licznych ekip konserwatorskich, które momentami ponosiła fantazja przy jego odbudowie. To trochę taki misz masz z pomieszaniem stylów. Mimo wszystko zachowało się w nim sporo elementów oryginalnych. Na szczególną uwagę zasługuje pałac gotycki z Salą Rycerską i Salą Rad oraz kaplica, a także Wieża Ne Boisa i taras artyleryjski z prowadzącą do niego „Fosą dla Niedźwiedzi”. Jak z każdym zamkiem na świecie tak i z tym wiąże się wiele legend. Chociaż jest to mało prawdopodobne to jedna z nich zakłada, że Wład Palownik czyli słynny Drakula spędził w lochach tego zamku około siedmiu lat swojego życia co doprowadziło go w ostateczności do szaleństwa. Ciekawa legenda towarzyszy też zamkowej studni, ale ją zapewne poznasz już na miejscu.

zamki Rumunii

Porada: Zamek w Huneodoarze czynny jest codziennie od 10:30 do 20:30. Bilet wstępu to koszt ok. 40 lei/os. dorosła (ceny dla studentów i osób starszych są niższe). Po więcej odsyłamy Cię na oficjalną stronę zamku.

6. Fundatura Ponorului

atrakcje Rumunii

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą Rumunię to znajdziesz ją w niedalekiej odlegości od Zamku Korwina. Koniecznie udaj się do ukrytej w górach wioski Fundatura Ponorului. To miejsce, w którym czas dawno się zatrzymał, a ludzie żyją tu w zgodzie z naturą. Wśród zielonych pastwisk ulokowało się zaledwie kilka samowystarczalnych gospodarstw. Ich charakterystyczną cechą są dachy pokryte dachówkami z łupków oraz charakterystyczne stogi siana rozsiane na wiejskich podwórkach. To takie na maksa swojskie miejsce z pasącymi się stadami owiec i krów oraz końmi galopującymi po malowniczej zielonej krainie pełnej falujących pagórków. Brakuje słów, aby opisać piękno tego magicznego miejsca. Wygląda ono niczym z pocztówki!

Do wioski można dostać się wyłącznie autem z napędem 4×4 lub pieszo szlakiem Via Transilvanica (czerwony szlak) poprowadzonym przez las i góry i biorącym swój początek w okolicach wioski Ohaba Ponor (50 km na południe od Zamku w Huneodoarze). Szlak jest wymagający, bo prowadzi pod górę i trzeba na nim uważać na psy pasterskie, które w obronie swojego stada są w stanie zrobić wszystko. Trekking w jedną stronę zajmuje około 2 godzin.

Porada: Warto tu przyjść o wschodzie słońca, kiedy cała wioska skąpana jest we mgle. Turyści nocują tu w swoich namiotach.

7. Braszów (Brasov)

Braszów, Rumunia

Braszów to jedno z najpopularniejszych miast Transylwanii założone przez osadników saskich przybyłych tu za Krzyżakami w XIII w. Ponoć do XVI w. było najlepszą fortecą w całym Siedmiogrodzie. Wewnątrz jego murów mogli mieszkać wyłącznie Sasi Siedmiogrodzcy zrzeszeni w ponad czterdziestu pięciu cechach. Rumuni zamieszkiwali pobliską dzielnicę zwaną Schei.

Choć większość atrakcji Braszowa znajduje się w obrębie jego pięknej starówki, w tym Rynek Miejski (Piaţa Sfatului) ze średniowiecznym ratuszem i przylegającą do niego najwęższą uliczką Rumunii Strada Sforii, zabytkowymi kupieckimi kamieniczkami, czy przykuwającym uwagę Czarnym Kościołem (Biserica Neagră), którego ściany w XVII w. okopcił pożar miasto posiada również ciekawe mury miejskie. To z nich podczas nieśpiesznego spaceru zobaczysz Brasov z góry i zachwycisz się jego niezwykle malowniczymi dachami. W systemie obronnym Braszowa znajduje się kilka bastionów: Tkaczy, Kowali, Powroźników, Sukienników czy Graft, bramy miejskie (Katarzyny i Porta Şchei) oraz wieże obserwacyjne ulokowane na stokach pobliskich gór.

atrakcje Braszowa

Jedna z najpiękniejszych panoram na miasto roztacza się spod Bastionu Tkaczy (Bastionul Tesatorilor), do którego dotrzesz małymi, stromymi schodkami wprost ze starówki. Na uwagę zasługuje też Wzgórze Tampa (960 m n.p.m), na które możesz wejść Tiberiu Brediceanu czyli dość wymagającą trasą pieszą (ok. 1 godziny) lub wjechać w zaledwie 2 minuty kolejką. Na górze napawać się będziesz cudownymi widokami na labirynt średniowiecznych uliczek Braszowa. Co ciekawe ze wzgórzem związana jest także historia dotyczącą samego Drakuli. Otóż Wład Palownik pierwowzór słynnego wampira podczas najazdu jego wojsk na Braszów nakazał nabić na pal czterdziestu handlarzy, którzy sprzeciwili się jego rozkazom. Dziś w miejscu tym widnieje ogromny napis Brasov zwany Rumuńskim Hollywood. 

Jakby tego było mało Braszów jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich zamków Transylwanii czy górskich wędrówek po Karpatach. Ze swojej strony będąc w tym mieście polecamy Ci udać się w Góry Bucegi oraz do Pałacu Peles i pobliskiego zamku chłopskiego w Rasnov, o których przeczytasz poniżej.

Nocleg: Braszów ma doskonałą bazę noclegową. Znajdziesz tu zarówno hotele, hostele jak i mieszkania na wynajem. Ze swojej strony polecamy Ci obiekt NIKOLAS HAUS. Położony jest on przy cichej ulicy, ale blisko od głównych atrakcji Braszowa. Oferuje bezpłatny parking.

8. Pałac Peles w Sinaia

Pałac Peles, Rumunia

Pałac Peles w miejscowości Sinaia nieopodal Braszowa to naszym zdaniem jedna z piękniejszych atrakcji Rumunii, którą warto zobaczyć. Nie dość, że wygląda on baśniowo to położony jest w niezwykle malowniczej scenerii u podnóża majestatycznych Gór Bucegi. Ten wyjątkowy kompleks parkowo-pałacowy pełnił rolę letniej rezydencji rumuńskich królów. Kiedy w latach 60. XIX wieku król Karol I odwiedził małą wioskę Sinaia zachwycił się jej położeniem i zlecił w niej budowę rezydencji.

Budowa obiektu trwała 10 lat, by na koniec rumuńska rodzina królewska mogła cieszyć się wyjątkową letnią rezydencją wyposażoną we wszystko czego dusza zapragnie. Pałac ze 160 pokojami został zbudowany w stylu neorenesansowym, a każdy pokój miał własną tożsamość i motyw. W Sali Zbrojeniowej wystawiono obszerną, liczącą 4000 elementów kolekcję broni z Europy i Azji. W pałacu mieściło się także pięknie urządzone kino, którego ściany i sufity zdobiły freski austriackich artystów Gustava Klimta i Franza von Matscha. Podobno w tym pomieszczeniu odbyła się pierwsza projekcja filmowa w Rumunii. Pokój muzyczny zawierał skomplikowane meble z drewna tekowego podarowane przez indyjskiego maharadżę z Kapurtala i był używany jako salon przez królową Elżbietę. Za projekt pałacu odpowiedzialny był niemiecki architekt Wilhelm Doderer. Jego dzieło uznawane jest obecnie za jeden z najwspanialszych przykładów neorenesansowej architektury, a sam zamek okrzyknięto jednym z najpiękniejszych zamków Rumunii.

Jako ciekawostkę dodamy, że następca króla Karola, król Ferdynand, zbudował obok Pałacu Peles jego mniejszą wersję pod nazwą Pelișor. Kiedy Rumunia znalazła się pod rządami komunistów, Peleș wraz z innymi dobrami królewskimi został zajęty, a zamek na długie lata został zamknięty. Po rewolucji w 1989 roku został ponownie udostępniony zwiedzającym jako muzeum.

Porada: Pałac Peles w okresie zimowym tj. od 14 września do 14 maja zamknięty jest w poniedziałki i wtorki. W sezonie letnim zamknięty jest tylko w poniedziałki. Zwiedzanie zamku z zewnątrz jest darmowe. Dodatkowo możliwe jest zwiedzanie jego wnętrz w tym: parteru Pałacu Peles (bilet wstępu ok. 50 lei/os. dorosła), zwiedzanie obu jego pięter (100 lei) lub jego całości w cenie 150 lei. Pałac Pelișor zwiedza się za dodatkową opłatą w cenie 30 lei/os. dorosła. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę obiektu. Dodatkowo płatny jest także zamkowy parking (ok. 20 PLN). Z niego pod obiekt trzeba przejść pieszo ścieżką wytyczoną lasem. Zajmuje to ok. 10 min.

9. Droga Transbucegi i Góry Bucegi

Z Zamku Peles polecamy Ci udać się w pobliskie malownicze Góry Bucegi. Dostaniesz się do nich kolejką górską z Sinaia lub Busteni lub dojedziesz w nie autem. My wybraliśmy tą drugą opcję, po to by móc przejechać się kolejną malowniczą trasą wysokogórską Transbucegi.

Wjazd na Transbucegi rozpoczyna się przy drodze DN71 za miejscowością Sinaia. Następnie do pokonania są liczne serpentyny, za którymi należy skręcić w drogę DJ713. To właśnie tu rozpoczyna się właściwa wysokogórska trasa samochodowa wytyczona przez jedno z najwyższych pasm górskich w Rumunii. Tak samo jak w przypadku Transalpiny czy Trasy Transfogaraskiej tak i tu możesz zatrzymać się w licznych zatoczkach, by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Jadąc do końca asfaltową drogą DJ713 dojedziesz w pobliże dzikiego parkingu nieopodal hotelu sportowego Cabana Piatra Arsa, z którego biorą początek piesze szlaki trekkingowe m.in. do Babeli lub Sfinksa czyli najpiękniejszych atrakcji Gór Bucegi.

Sfinks to tajemnicza naturalna formacja skalna będąca jednym z „Siedmiu cudów Rumunii”. Przez miliony lat żywioły wyrzeźbiły prawie 40-metrową skałę, która przypomina wyglądem egipskiego Wielkiego Sfinksa w Gizie. Ale to nie kształt skały przyciąga do niej ludzi. Lokalne legendy głoszą, że Sfinks przedstawia boga czczonego dawno temu przez Daków. Istnieją również historie, które łączą tą skałę z kosmitami i silnym polem energetycznym jako rzekomo jedną z czakr Ziemi.

atrakcje Rumunii

Porada: Jeśli planujesz przejechać się jedynie drogą Transbucegi oraz udać się na krótki trekking pod Sfinksa to pół dnia powinno Ci wystarczyć. Z wspomnianego wyżej parkingu na końcu drogi Transbucegi do słynnej skały jest zaledwie godzina wędrówki w jedną stronę. W miejscowości Sinaia oraz Busteni funkcjonują też kolejki górskie, którymi możesz wjechać na górę.

10. Góry Ciucas

atrakcje Rumunii

Pozostając w górskich tematach chcielibyśmy zaproponować Ci kolejną niezwykłą atrakcję Rumunii. Są nią zachwycające Góry Ciukas położone w odległości około 50 km od Braszowa. Jest to pasmo górskie należące do Karpat Zakrętu i jedne z piękniejszych gór w Europie jakie do tej pory widzieliśmy! Leżą pomiędzy Górami Tătaru i Górami Grohotiș, a ich najwyższym szczytem jest Ciucas Peak wznoszący się na wysokość 1954 m n.p.m. Choć obszarowo nie jest to duże pasmo górskie to jest ono wyjątkowe i niezwykle malownicze. Znakiem rozpoznawczym Gór Ciucas są bowiem fantazyjne formacje skalne, które wyrastają niczym grzyby z połonin oraz górskie rododendrony, które zdobią ich zielone stoki w maju i czerwcu.

Góry Ciucas, Rumunia

Masyw możesz przejść w jeden dzień lub podzielić wędrówkę na dwa dni z noclegiem w schronisku Cabana Vârful Ciucaș. Większość szlaków, w tym ten na Ciukas Peak bierze swój początek w wiosce Cheia. Alternatywnie na szczyt możesz też dojść się z wioski Vama Buzăului, albo tak jak my podjechać autem nieco dalej pod schronisko Cantonul Valea Dudulu za wioską Dălghiu i stąd ruszyć szlakiem w góry. Trasa nie jest jednak łatwa, bo do pokonania jest ok. 1000 m przewyższenia i około 8 km w jedną stronę. Początkowo szlak prowadzi lasem, ale jak się już z niego wyjdzie to widoki dosłownie zwalają z nóg! Z rozległych połonin roztaczają się przepiękne panoramy na wapienne szczyty Stânca Mâna Dracului (Ręka Diabła), Babele la Sfat (Gadające stare kobiety) czy Turnul lui Goliat („Wieża Goliata”). Cała wędrówką w tą i z powrotem z licznymi przystankami na podziwianie widoków zajęła nam cały dzień.

Góry Ciucas, Rumunia
atrakcje Rumunii

Porada: Z racji tego, że w Górach Ciukas żyje dużo niedźwiedzi proponujemy Ci zachować szczególną ostrożność podczas trekkingu. Zalecamy głośniejsze rozmowy lub nawet puszczenie cichej muzyki podczas wędrówki, aby je odstraszyć.

Nocleg: Zamiast wracać się na nocleg do Braszowa polecamy Ci spędzić noc w klimatycznym miejscu jakim jest Glamping Spiritul Zimbrului w wiosce Vama Buzăului. Do dyspozycji są tu tańsze namioty z prywatnymi łazienkami znajdującymi się w strefie sanitarnej poza namiotem lub droższe jurty z łazienkami wewnątrz nich. Dodatkowo jest tu wspólna część gastronomiczna z kuchnią, lodówką, mikrofalówką, bania i miejsce do grillowania. Na glampingu spędziliśmy 3 fantastyczne dni!

11. Sighisoara

atrakcje Rumunii

Ostatnim czarującym miasteczkiem na mapie atrakcji Rumunii, które chcemy Ci zaproponować jest Sighisoara. To średniowieczne miasto, którego starówka jest przykładem świetnie zachowanego średniowiecznego grodu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położona na szczycie wzgórza osada była otoczona murem obronnym, który stopniowo rozbudowywano o 14 baszt. Każda z wież została obsadzona i utrzymywana przez 14 miejskich cechów: kowali, rzeźników, tkaczy, powroźników, garbarzy skóry i krawców w zamian za przywileje handlowe. Wszystkie wieże zostały zaprojektowane tak, aby działały jako ich własne, indywidualne fortece.

O dziwo, dziewięć z nich nadal stoi na swoim miejscu. Najbardziej imponująca, 64 m Wieża Zegarowa, została zbudowana w XIV wieku i nadal strzeże głównego wejścia do miasta. Mieści się w niej obecnie Muzeum Historii Sighisoary. Z balkonu widokowego roztacza się za to imponujący widok na całe miasto. Będąc w Sighișoarze, pamiętaj, aby zrobić coś więcej niż tylko patrzeć na jej potężne wieże. W mieście znajdują się także Dom Drakuli, w którym w 1431 roku urodził się Wład Palownik, Kościół Klasztorny (Biserica Mănăstirii) należący niegdyś do klasztoru dominikanów i rezydencja kowala, która przetrwała niszczycielski pożar w 1676 roku dzięki studni wodnej znajdującej się w domu. Na uwagę zasługują też zadaszone Schody Szkolne (Scara Şcolarilor) mające 175 stopni, które prowadzą do znajdującego się na Wzgórzu Szkolnym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. św. Mikołaja, zwanego też w Kościołem na Wzgórzu (Biserica din Deal). Po drugiej stronie wzgórza, tuż za murami miejskimi, możesz odwiedzić stary cmentarz, na którym znajdują się wspaniałe nagrobki ważnych postaci z historii Sighișoary lub udać się na punkty widokowe, z których możesz podziwiać Stare Miasto z góry.

Porada: w Sighisoara znajduje się mnóstwo restauracji, lodziarni czy kawiarni. NIE POLECAMY jedzenia w Joseph Haydn House przy Strada Bastionului- jedzenie jest bezsmaku, a nie kosztuje mało!

Noclegi: Tu również nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Polecamy Ci klimatyczną Casa Savri mieszczącą się w pobliżu głównych atrakcji miasta.

12. Punkty widokowe na Jezioro Tarnita

Jezioro Tarnita, Rumunia

Jeśli kojarzysz niezwykły punkt widokowy Pavlova Strana na Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze to zapewne zainteresują Cię także piękne punkty widokowe na Jezioro Tarnita w Rumunii. Jednym z nich jest Piata lui Lucaci. Szlak pieszy prowadzący do niego rozpoczyna się przy zaporze wodnej nad Jeziorem Tarnita i prowadzi wzdłuż brzegów zbiornika przy czym w swoim końcowym odcinku pnie się mocno ku górze na pobliskie wzgórza. Do miejsca tego raczej nie docierają zagraniczni turyści. Może dlatego, że aby się tu dostać trzeba przez około 2-3 godziny wędrować gęstym lasem. Mozolną i dość nudną wędrówkę wynagradzają jednak obłędne widoki na jezioro i soczyście zielone szczyty pasma górskiego Gilau-Muntele Mare.

atrakcje Rumunii
atrakcje Rumunii

Porada: Na przejście całej pętelki z punktem widokowym Piata lui Lucaci i Piatra Corbilor będziesz potrzebował praktycznie całego dnia. Na trasie nie ma schronisk, ani żadnych punktów gastronomicznych. Zabierz ze sobą duże ilości wody i coś do jedzenia. Załóż wygodne buty!

Noclegi: Świetną bazą noclegową do zwiedzania okolic Jeziora Tarnita będzie miejscowość Cluj-Napoka lub nieco dalej położona Turda. W tej ostatniej do zobaczenia jest również niezwykła atrakcja jaką jest kopalnia soli w Rumunii Salina Turda. Wracając do noclegu polecamy Ci klimatyczny pensjonat Pensiunea Salina Gymnasium. Cudowny wystrój, smaczne śniadanie, cisza i spokój.

Atrakcje Rumunii, które tu wymieniliśmy to te do których udało nam się dotrzeć podczas naszego 3 tygodniowego roadtripu po tym kraju i które wywarły na nas największe wrażenie. Oczywiście Rumunia ma dużo więcej do zaoferowania, dlatego na pewno tam jeszcze kiedyś wrócimy. Największym rozczarowaniem był dla nas słynny Zamek Bran czyli Zamek Drakuli, który nie pojawił się w tym zestawieniu. Dla nas to miejsce skomercjalizowane do granic możliwości, cepeliada, kolejki i mnóstwo turystów. Naszym zdaniem szkoda czasu na zwiedzanie zamku w Branie, tym bardziej, że pierwowzór hrabi Dracula czyli Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Prawdziwą siedzibą Włada był bowiem Zamek Poenari.

Zwiedzanie Rumunii – informacje praktyczne

Rumunia zwiedzanie samochodem

Atrakcje Rumunii najlepiej zwiedza się na własną rękę własnym lub wynajętym na miejscu samochodem. Auto to najlepsze rozwiązanie. Jesteś mobilny, niezależny i nie tracisz czasu na przemieszczanie się transportem publicznym.Po przejechaniu sporej ilości kilometrów w tym kraju stwierdzamy, że nie ma aż takiej tragedii na drogach jak ją malują. W całości oddana do użytku jest tylko jedna autostrada – A2 prowadząca z Bukaresztu do Konstancy nad Morze Czarne. W najgorszym stanie są drogi lokalne, bo często dziurawe. Dodatkowo mogą pojawić się przy nich zwierzęta gospodarcze, nieoświetleni rowerzyści i furmanki. Drogi wysokogórskie takie jak Transalpina i Transbucegi są naprawdę w bardzo dobrym stanie. To samo tyczy się Trasy Transfogaraskiej, ale na niej w porównaniu do wyżej wymienionych asfalt jest w zdecydowanie gorszej kondycji. Dodatkowo z powodu licznych serpentyn, stromych podjazdów i zjazdów oraz nieprzewidywalnych i szybko zmieniających się w górach warunków atmosferycznych obowiązują na w/w drogach spore ograniczenia prędkości od 30-40 km/h.

Jak wypożyczyć auto

Opłaty za drogi w Rumunii

Pamiętaj, że przed wjazdem na teren Rumunii musisz wykupić winietę! Opłatą objęte są wszystkie drogi nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale również drogi krajowe. Obowiązuje elektroniczny system winiet (nie ma naklejek na szybę), a zakupu możesz w bardzo prosty sposób dokonać przez Internet na stronie Roviniete.ro lub e-rovinieta.ro. Osobiście korzystaliśmy ze strony e-rovinieta, gdzie dodatkowo możesz zmienić język na język polski. Podczas zakupu winiety przez w/w stronę musisz najpierw wybrać typ pojazdu, następnie wybrać liczbę dni i uzupełnić dane tj. ważna od dnia, numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji pojazdu, twoje dane osobowe, email, telefon. Po ich uzupełnieniu dokonujesz płatności za pomocą karty lub przelewem. Winietę otrzymasz w formie elektronicznej na adres email podany w zgłoszeniu zaraz po zaksięgowaniu płatności (w przypadku przelewu może to potrwać ok. 1 dnia). U nas po dokonaniu płatności kartą winieta przyszła na maila zaledwie w kilka minut. Operator przypomina, że na rumuńskie drogi nie należy ruszać, jeżeli nie dostaniesz potwierdzenia wykupienia winiety! Za jej brak grożą bowiem mandaty w wysokości kilkuset złotych.

Rodzaje winiet dla samochodów osobowych w Rumunii:

  • 7 dniowa za ok. 3 EUR
  • 30 dniowa za ok. 7 EUR
  • 90 dniowa za ok. 13 EUR
  • 12 miesięczna za 28 EUR

Nie jest wymagane posiadanie wersji wydrukowanej winiety przy kontroli!

Jeśli z jakiś względów nie możesz zakupić winiety do Rumunii przez Internet możesz ją nabyć na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych lub w oznaczonych punktach.

UWAGA: W Rumunii zwolnieni z konieczności kupowania winiet są motocykliści.

Rumunia mapa atrakcji

*Linki w poście najpiękniejsze atrakcje Rumunii są tzw. linkami afiliacyjnymi, tzn. jeśli zarezerwujesz nocleg lub auto poprzez te linki, to my otrzymamy za to drobną prowizję, którą przeznaczamy na utrzymanie bloga (serwer, domena, itp.) oraz tworzenie nowych bezpłatnych treści. Z góry dziękujemy za pomoc w rozwoju bloga :-)

Zapisz się na nasz newsletter (zero spamu, tylko informacje o nowych artykułach). Otrzymasz również zestaw gratisów, w tym e-book "Jak zorganizować wymarzoną podróż"!

Czy wiesz, że...

Jeśli zarezerwujesz nocleg na bookingu z naszego linka to my dostaniemy z tego niewielką prowizję, a Ty i tak zapłacisz tyle samo. Wszystkie artykuły, które są na naszym blogu są dostępne za darmo (to się nigdy nie zmieni!), więc rezerwacja z naszego linka może być formą podziękowania za przekazywane treści.

Podobne wpisy

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności