Wrocław to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska zachwyca przepiękną architekturą, licznymi zabytkami i ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia. Ma niesamowicie bogatą historię, a jej przeszłość jest niewiarygodnie złożona. Miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Przez ostatnie 1000 lat znajdowało się pod panowaniem różnych królestw i imperiów. W trakcie II wojny światowej prawie doszczętnie uległo zniszczeniu. Na szczęście po wojnie Wrocław szybko podniósł się z kolan i zaczął się prężnie rozwijać. Z roku na rok rozrastał się w labiryncie ramion i kanałów rzeki Odry. Piękniał w oczach. Z biegiem lat zaczął zajmować czołowe miejsca w rankingach miast wartych zobaczenia. Nie ma się co dziwić, bo atrakcje Wrocławia zachwycają! Zabytkowy Rynek, Panorama Racławicka, Ostrów Tumski czy wrocławskie krasnale to te najpopularniejsze z nich. Zajrzyj do naszego przewodnika po najciekawszych miejscach „polskiej Wenecji”. Wrocław na weekend to idealna okazja byś tak jak my zakochał się we Wroclove. Łap gotowy 2- dniowy plan zwiedzania Wrocławia i ruszaj na niezapomniany weekend.
Spis treści
Wrocław na weekend. Co warto zobaczyć w 2 dni?
Wrocław atrakcje i plan zwiedzania
Dzień 1 – Stare Miasto i Ostrów Tumski
Zwiedzanie Wrocławia rozpocznij od Starego Miasta. Skupia ono w sobie szereg atrakcji miasta, ciekawych zabytków, kawiarni i restauracji. Jest miejscem najważniejszych uroczystości, imprez kulturalno-rozrywkowych i przez całą dobę tętni życiem. Centralnym miejscem wrocławskiej starówki jest bez wątpienia Rynek we Wrocławiu. Otoczony kolorowymi barokowymi kamienicami odrestaurowanymi po wojnie wzbudza niemały zachwyt. Podobnie jak pobliski Plac Solny, z którego tylko kilka minut spacerem będzie dzieliło Cię od Dzielnicy Czterech Wyznań. Miejsce to łączy w sobie różne religie i jest ulubionym punktem spotkań wrocławian. Niezliczona ilość restauracji, kawiarni, pubów i klubów, sprawiają, że określa się je mianem jednego z najbardziej magicznych miejsc we Wrocławiu.
W części Starego Miasta znajdziesz również Uniwersytet Wrocławski położony na linii dawnych murów miejskich oraz zachwycającą Panoramę Racławicką. Nie zapomnij odwiedzić Hali Targowej zlokalizowanej nieopodal Wyspy Piasek. To jeden z nielicznych zabytków Wrocławia, który ocalał podczas wojennej zawieruchy. Na koniec polecamy Ci zajrzeć jeszcze do Ostrowa Tumskiego. Jeśli będziesz miał szczęście być może po zmroku spotkasz w nim latarnika, który kontynuując ponadtysiącletnią tradycję zapala tamtejsze latarnie gazowe.
Najciekawsze atrakcje Wrocławia
I. Rynek we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu zaliczany jest do największych dawnych placów w Europie i to właśnie od niego proponujemy rozpocząć zwiedzanie Wrocławia. Plac mierzy 213 metrów długości i 178 metrów szerokości, co czyni go trzecim największym rynkiem w Polsce tuż po Rynku w Krakowie i Olecku. Z czterech stron otoczony jest aż 60 kolorowymi kamienicami ufundowanymi przez wrocławskich patrycjuszy.
Na szczególną uwagę zasługuje Kamienica pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum „Pana Tadeusza” z oryginalnym rękopisem narodowej epopei oraz licznymi pamiątkami i biografią Adama Mickiewicza. Kolejne warte uwagi obiekty to: Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (obecnie Feniks). Spośród wyżej wymienionych są jeszcze dwie urocze kamienice, które na pewno nie umkną Twojej uwadze. To Jaś i Małgosia – ocalone domki altarystów, duchownych ołtarzników pobliskiego kościoła św. Elżbiety.
W sercu rynku dumnie wznosi się gotycki Stary Ratusz we Wrocławiu. Pełnił on kiedyś funkcję siedziby władz miejskich i wrocławskiego sądownictwa, a w jego murach gościli najważniejsi światowi przywódcy, monarchowie i artyści. Na szczególną uwagę zasługuje jego 66 metrowa wieża i ceramiczny szczyt. We wnętrzach ratusza mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, w której można podziwiać galerię sławnych wrocławian oraz dokumenty związane z bogatą historią miasta. W podziemiach budynku skryła się za to jedna z najstarszych piwiarni w Europie – legendarna Piwnica Świdnicka. W średniowieczu zasłynęła z serwowanego w niej piwa świdnickiego. Nie pomyl jej z Browarem Spiż znajdującym się w piwnicach Nowego Ratusza!
Co jeszcze warto zobaczyć na Rynku we Wrocławiu? Na pewno wrocławski Pręgierz. Ostatnia publiczna egzekucja odbyła się pod nim w połowie XVIII wieku, a karę chłosty przeprowadzono tu pod koniec XIX stulecia. Według legendy wychłostano pod nim m.in. Wita Stwosza, któremu zarzucono fałszowanie weksla. Zwróć również uwagę na pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry, który przywieziono tutaj aż z Lwowa.
II. Wrocławskie Krasnale
Wrocław zwany jest Miastem Krasnali. Te małe skrzaty zawładnęły nim bez reszty. Na terenie miasta jest ich obecnie ponad 400 i ciągle ich przybywa. Fajnym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest ruszenie w ich poszukiwaniu. To niesamowita frajda nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Sami mieliśmy niezłą zabawę przy znajdowaniu ich kolejnych malutkich postaci. Musisz wiedzieć, że miejscami są bardzo ukryte, więc trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Co ciekawe na terenie Wrocławia organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali oraz przeprowadzane liczne gry plenerowe. Pomocna może okazać się również strona Krasnale.pl, na której znajdziesz lokalizacje poszczególnych skrzatów.
Skąd we Wrocławiu wzięły się krasnale? Otóż pierwsze ich postacie pojawiły się na terenie miasta w latach 80-tych i były pomysłem Pomarańczowej Alternatywy na walkę z systemem komunistycznym. Rysunki skrzatów powstawały na zamalowywanych przez komunistów antysocjalistycznych napisach i hasłach. W 2005 roku krasnale zeszły z murów i pod postacią maleńkich rzeźb zawładnęły wrocławskimi ulicami. Każdy krasnal na terenie Wrocławia ma swoje imię i związana jest z nim inna ciekawa histori
III. Plac Solny
Od rynku odchodzi 11 ulic i przejść, które zaprowadzą Cię do innych ciekawych atrakcji Wrocławia. Jedną z nich jest położony w południowo- zachodnim narożniku rynku Plac Solny. Miejsce to służyło kiedyś za skład i targ soli przywożonej tu z Małopolski. Obecnie plac przejęły w głównej mierze miejscowe kwiaciarki. To co zasługuje tu na największą uwagę to urocze kamienice mieszczańskie pięknie odrestaurowane po wojnie.
Niekwestionowaną perłą wśród nich jest Kamienica Oppenheimów. Dom pod numerem Plac Solny 4 należy do nielicznych budynków na wrocławskiej starówce, który w nienaruszonym stanie przetrwał bombardowania. Jego historia sięga XIII wieku. Początkowo był on siedzibą banku i rezydencją rodziny Oppenheimów. Przez ponad 40 lat na parterze kamienicy działał także słynny sklep obuwniczy rodziny Herz. Po deportacji i wymordowaniu wrocławskich Żydów podczas II wojny światowej kamienicę przekształcono na dom komunalny.
IV. Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic)
Lubisz podziwiać miasta z góry? Jeśli tak to na terenie Wrocławia znajdziesz kilka punktów widokowych z zapierającymi dech w piersiach panoramami. Jednym z nich jest Mostek Pokutnic, czyli mała kładka łącząca wieże Kościoła Marii Magdaleny. Zawieszona na wysokości 45 metrów oferuje przepiękne widoki. Aby się na nią dostać trzeba pokonać dość stronę i kręte schodki. Nie ma tu windy. Romantyczny mostek naprawdę pobudza wyobraźnię, którą dodatkowo rozpalają miejscowe legendy. Podobno po zmroku na mostku pojawiają się pokutujące dusze zmarłych oraz dusze młodych dziewcząt, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami… Wstęp na Mostek Pokutnic to koszt 8 zł (bilet normalny). Otwarty jest dla zwiedzających od pon-ndz. w godzinach do 10:00 do 18:00.
V. Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
Kolejnym miejscem, z którego możesz podziwiać panoramę Wrocławia z góry to Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to dawne Obserwatorium Astronomiczne urządzone w końcu XVIII wieku. Oprócz wieży ozdobionej globusem i alegorycznymi figurami warto poświecić też nieco więcej uwagi samemu budynkowi uniwersytetu. Leży on na linii dawnych murów miejskich i liczy około 200 metrów długości. Zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych barokowych pałaców środkowej Europy. W jego wnętrzach warto zajrzeć do Oratorium Marianum (Oratorium Muzyczne) oraz Auli Leopoldina.
V. Panorama Racławicka
Panorama Racławicka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Wrocławia. To największy istniejący obraz w Polsce przedstawiający sceny z pola bitwy pod Racławicami i zwycięstwo wojsk Tadeusza Kościuszki nad Rosjanami. Dzieło ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Zaskakuje nie tylko wielkością, ale i realizmem przedstawionych scen. Naszym zdaniem, każdy Polak powinien choć raz w życiu je zobaczyć. Niestety mamy dla Ciebie przykrą wiadomość – muzeum jest nieczynne od 31 lipca przynajmniej do II kwartału 2021 roku. Po więcej informacji odsyłamy Cię na oficjalną stronę muzeum.
VI. Hala Targowa
W obrębie wrocławskiej starówki znajduje się jeszcze jedna oryginalna atrakcja Wrocławia, którą warto zobaczyć. To Hala Targowa. Wybudowano ją w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego. W trakcie działań wojennych budynek praktycznie ogóle nie ucierpiał, więc można podziwiać go w pełnym oryginale. Na dwóch poziomach hali działa kilkaset stoisk handlowych, w których w produkty spożywcze zaopatrują się mieszkańcy Wrocławia oraz szefowie kuchni renomowanych wrocławskich restauracji. Poza halą główną ten okazały budynek ma również dwie olbrzymie piwnice, służce głównie za magazyny i miejsca do rozbiórki mięsa. W jednej z nich pod wieżą zegarową od strony ul. Piaskowej funkcjonuje restauracja.
VII. Ostrów Tumski
Spod Hali Targowej krótkim spacerem dotrzesz do Ostrowa Tumskiego. Jest to najstarsza część Wrocławia, która przez wieki podlegała władzy kościelnej i była azylem dla tych, którzy dopuścili się przestępstw w świeckiej części miasta. Na Ostrowie Tumskim znajdziesz wiele cennych zabytków o charakterze sakralnym. Do najważniejszych z nich zaliczany jest m.in: Kościół pw. Św. Idziego – najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów, XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża, Kościół św. Bartłomieja, Pałac Arcybiskupi czy Muzeum Archidiecezjalne. Mieści się tu również przepiękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (bilet wstępu do ogrodu to koszt 15 zł). Po zapadnięciu zmroku na Ostrowie Tumskim można ponoć spotkać latarnika, który zapala latarnie gazowe. Nam się to niestety nie udało. Może Ty będziesz miał więcej szczęścia.
Chociaż od XIX wieku Ostrów Tumski nie jest już wyspą, to wciąż prowadzą na niego liczne mosty. Najsłynniejszym z nich jest Most Tumski łączący go z Wyspą Piasek. Most ten przez lata zwany był mostem zakochanych. Do 2019r. wisiały na nim niezliczone ilości kłódek zawierających wyznania miłości oraz inicjały zakochanych. Po remoncie mostu kłódek w tym miejscu nie można już wieszać, ale z tego co zdążyliśmy zaobserwować przeniosły się one na pobliski Bulwar Piotra Włostowica na Wyspie Piasek.
Będąc w temacie mostów musimy Ci jeszcze zdradzić, że Wrocław nazywany jest też Miastem Mostów. Ma ich najwięcej w całej Polsce. W Europie wyprzedzają go jedynie: Wenecja, Amsterdam, Hamburg i Petersburg. Dane wskazują, że mostów, mostków i kładek jest obecnie 118 i zawieszone są one nad głównymi nurtami Odry oraz licznymi kanałami: Powodziowym, Żeglugowym, Bocznym, Miejskim, Granicznym, Odpływowym oraz nad kilkoma mniejszymi.
VIII. Dzielnica Czterech Wyznań i Galeria Neonów
Dzielnica Czterech Wyznań to idealna propozycja na wieczór. W odległości zaledwie 300 m znajdują się tu: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. Zostały one połączone ścieżką kulturową, na przebiegu której znajdziesz niezliczoną ilość restauracji, kawiarni, pubów i klubów. Jest to miejsce idealne na kolację. Z wielu znajdujących się tu restauracji szczególnie polecamy Ci: restaurację włoską VaffaNapoli, azjatycką Osiem Misek lub Woosabi oraz meksykańskie Panczo (Uwaga: w weekendy do restauracji ustawiają się kolejki!).
Będąc w dzielnicy warto też zajrzeć do wrocławskiej Galerii Neonów. To najbardziej rozświetlone wrocławskie podwórko. Zewnętrzna galeria mieści się przy ulicy Ruskiej 46, w której zobaczysz neony z dawnych kin Dworcowego, Ogniska i Warszawy, neon Mody Polskiej czy Grand Hotelu. Wszystkie neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław, która ocaliła blisko 60 historycznych neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska.
IX. Inne ciekawe atrakcje Wrocławia w obrębie Starego Miasta
W obrębie Starego Miasta czekają na Ciebie dodatkowe atrakcje Wrocławia, których nie jesteśmy tu w stanie przywołać. Jedną z nich są Stare Jatki we Wrocławiu. Pierwotnie była to uliczka, przy której znajdowały się dwa rzędy sklepów rzeźniczych. Na ulicę składały się także początkowo drewniane domy, później przekształcone w kamienice, w których mieszkali głównie rzeźnicy, czeladnicy i służba. Podczas II wojny światowej Stare Jatki praktycznie zrównano z ziemią. Ocalało jedynie 12 kamienic. Dziś mieści się tu pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych” oraz postawiono tu wrocławskie krasnale – Rzeźnika i Krasnala z piłką.
Warto też na chwilę wybrać się do Parku Staromiejskiego, alby nieco wypocząć wśród zieleni. Tuż obok niego mieści się piękny budynek Wrocławskiego Teatru Komedia, Opera Wrocławska, a nieco dalej nowoczesne Narodowe Centrum Muzyki. Jak widzisz atrakcji jest tu bez liku!
Rejsy po Odrze we Wrocławiu
Wrocław można zwiedzać także drogą wodną. Rejsy po Odrze to fajna alternatywa dla tradycyjnych spacerów po mieście. Statki wypływają na rejsy trasą: Most Pokoju – Muzeum Narodowe – Urząd Wojewódzki – Most Grunwaldzki – Wieża Ciśnień – Śluza Szczytniki z poniższych przystani:
- Kardynalska – Bulwar Włostowica, Wyspa Piasek na Ostrowie Tumskim;
- Przystań Hala Targowa – Bulwar X. Dunikowskiego, koło Hali Targowej oraz Cypel;
- Zwierzyniecka – ul. Wróblewskiego 1, tuż obok Mostu Zwierzynieckiego
Dzień 2 – Hala Stulecia, Kolorowe Podwórka i Sky Tower
Drugiego dnia zwiedzania Wrocławia przygotuj się na nieco dłuższy spacer. Zaplanowaliśmy bowiem wizytę we wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hali Stulecia, otaczającej jej Pergoli i Ogrodzie Japońskim będącym fragmentem przepięknego Parku Szczytnickiego. Chcemy pokazać Ci też mniej oczywiste atrakcje Wrocławia – niezwykle Kolorowe Podwórka na Nadodrzu, pobliski malowniczy Park Stanisława Tołpy, Polinkę i najwyższy wieżowiec Wrocławia – Sky Tower, z którego rozpościera się zachwycająca panorama na miasto. Pamiętaj o tym, że do niżej wyniesionych przez nas atrakcji Wrocławia możesz dojechać też komunikacją miejską lub skorzystać z Wrocławskiego Roweru Miejskiego.
Najciekawsze atrakcje Wrocławia
I. Polinka
Polinka to pierwsze miejsce, od którego proponujemy rozpocząć drugi dzień zwiedzania Wrocławia. To nic innego jak kolejka gondolowa zawieszona na wysokości 7 m nad wodą i łącząca dwa brzegi rzeki Odry. To nią w oryginalny sposób dotrzesz w okolice ZOO we Wrocławiu i mieszczącej tuż obok Hali Stulecia. Podczas przejazdu gondolą dostrzeżesz Most Grunwaldzki, dom na wodzie i majaczący w oddali Ostrów Tumski. Koszt takiej atrakcji to 3,40 zł (bilet normalny) i 1,70 zł (bilet ulgowy). Stacja początkowa znajduje się na Wybrzeżu Wyspiańskiego przy gmachu C-13 Politechniki Wrocławskiej. Napomkniemy jeszcze, że w pobliżu Polinki mieści się Hydropolis – bardzo ciekawe centrum wiedzy o wodzie.
II. Hala Stulecia
Po przekroczeniu rzeki Odry widokową gondolą Polinki dotrzesz w okolice Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Tuż obok niego położona jest jedna z najważniejszych atrakcji Wrocławia – Hala Stulecia. Jest to hala wystawowa wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i kolejny bardzo ważny symbol Wrocławia, którego nie możesz pominąć. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 m, a na widowni i płycie może pomieścić nawet 10 tys. osób. Jest miejscem największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz licznych koncertów.
Tuż obok Hali Stulecia na uwagę zasługuje Pawilon Czterech Kopuł, czyli dawna siedziba wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, w której powstało ponad 400 znakomitych polskich filmów takich jak: „Popiół i diament”, „Sami swoi” czy „Nie ma mocnych”. Obecnie w budynku mieści się w nim Muzeum Sztuki Współczesnej z jedną z najbogatszych i najciekawszych wystaw polskich artystów.
Przy Hali Stulecia znajdziesz także Pergolę. Przyjmująca kształt pół elipsy i obsadzona winoroślą jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych wrocławian. Dodatkowo otaczającą Fontannę Multimedialną. Zbudowana z 300 dysz wodnych, 3 dysz ogniowych i 800 punktów świetlnych daje wieczorowe pokazy pełne muzyki i światła.
III. Ogród Japoński
To nie koniec atrakcji w okolicy Hali Stulecia. Jeśli szukasz miejsca pełnego zieleni, w którym chciałbyś na chwilę odpocząć zajrzyj do pobliskiego Parku Szczytnickiego. Ciekawym jego fragmentem jest Ogród Japoński przy ul. Mickiewicza będący wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej. W jego powstawaniu czynny udział miał największy entuzjasta kultury japońskiej – Hrabia Fritz von Hochberg oraz sam Ambasador Japonii w Polsce. Wszystkie elementy ogrodu mają swoje miejsce oraz znaczenie i wzbudzają niemały podziw. Bilet wstępu do ogrodu to koszt 8 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Ogród czynny jest od godziny 09.00 do 19.00.
IV. Park Stanisława Tołpy we Wrocławiu
Pozostając w temacie terenów zielonych we Wrocławiu zachęcamy Cię również do wizyty w Parku Stanisława Tołpy. Usytuowany wśród mieszczańskich kamienic jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych parków w mieście. Jedną z jego ścian wyznacza Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, w której kręcono sceny do drugiego sezonu kultowego polskiego serialu kryminalnego „Belfer”. Wydział zmieniono na elitarne wrocławskie liceum, w którym tytułowy belfer grany przez Macieja Stuhra rozwiązywał kryminalne zagadki.
V. Kolorowe Podwórka na Nadodrzu
Chcesz poznać nietypowe atrakcje Wrocławia? Jedną z nich są zapewne Kolorowe Podwórka na Nadodrzu. To fantastyczny projekt lokalnych artystów i mieszkańców ulicy Roosevelta 14-16. Jego pomysłodawcą jest Mariusz Mikołajek, który zaangażował prawie wszystkich lokatorów tamtejszych kamienic, aby zmienili swoje brzydkie otoczenie w niesamowite, pełne kolorów i magii miejsce. Udało im się to znakomicie. Miejscem tym zachwycił się nawet Wim Wenders, światowej sławy reżyser filmowy.
Znajdziesz tu zjawiskowe murale podzielone na różne grupy tematyczne. Ich bohaterami są sami mieszkańcy okolicznych kamienic, których podobizny w przepiękny sposób zostały wymalowane na elewacji. Jest też fragment rajskiego ogrodu, fragment morski, kącik zwierzęcy czy mural poświęcony zmarłym kibicom piłkarskiego Śląska Wrocław. To niezwykle oryginalne miejsce, które warto zobaczyć.
VI. Sky Tower
Na koniec zostawajmy Ci Sky Tower czyli najwyższy wieżowiec Wrocławia. Na 49 piętrze na wysokości 200 metrów nad ziemią znajduje się w nim punkt widokowy z niesamowitą panoramą na Wrocław. Najlepiej wybrać się tam na zachód słońca. Warto wcześniej kupić bilet on-line (koszt to 18 zł), bo chętnych jest sporo i ustawia się dość spora kolejka.
Wrocław na weekend – informacje praktyczne
Jak dojechać do Wrocławia
Do Wrocławia bez problemu dojedziesz autem, autobusem lub pociągiem. Stolica Dolnego Śląska jest doskonale skomunikowana z większością polskich miast.
- Autem – parkingi we Wrocławiu
Auto to najwygodniejszy sposób na dotarcie do Wrocławia. Pamiętaj, że w mieście obowiązuje strefa płatnego parkowania. W centrum miasta do dyspozycji kierowców udostępniono osiem parkingów podziemnych. Największy z nich zlokalizowany jest pod Placem Wolności w okolicy Narodowego Forum Muzyki. Godzina postoju to koszt 2,5 zł (moBilet).
Parkingi podziemne we Wrocławiu
- Parking pod Narodowym Forum Muzyki, pl. Wolności, cena 2,50 zł za godzinę płacąc moBilet lub smsem
- Parking przy dworcu Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105, cena 2 zł za 1h
- Parking pod pl. Nowy Targ, cena około 5,5 zł za 1h
- Parking podziemny Wratislavia Tower, ul. św. Antoniego 11 – cena 5 zł za 1h
- Parking Szewska Centrum, ul. Szewska 3a – cena 6 zł za 1h
- Parking podziemny EXCLUSIVE Aparthotel, ul. Krawiecka 6, cena 5 zł 1 h
- Parking pod biurowcem Pegaz, ul. Kazimierza Wielkiego 3, cena 5 zł za 1h
- Parking w biurowcu Wratislavia Center, ul. Rzeźnicza 6/7, cena 8 zł za 1 h
- Pociągiem
Do Wrocławia możesz też wygodnie dojechać pociągiem PKP. Składy zatrzymują się na Dworcu Wrocław Główny położonym w centrum miasta, około 2 km od Rynku we Wrocławiu. Sam dworzec w 2012 roku został pięknie odnowiony, a na jego parterze działają liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Trasa z dworca na rynek jest bardzo prosta i prowadzi wzdłuż ulicy Świdnickiej.
- Autobusem
Do Wrocławia dojedziesz też autobusem np. z przewoźnikiem Flixbus. Dworzec autobusowy znajduje się tuż obok Dworca Wrocław Główny.
Komunikacja miejska we Wrocławiu
Do większości opisanych przez nas atrakcji Wrocławia bez problemu dotrzesz pieszo. Wrocław to bardzo kompaktowe miasto. Dodatkowo w mieście funkcjonuje sprawna komunikacja miejska. Do wyboru masz tramwaje oraz autobusy miejskie. Bilety na komunikację zakupisz w pojeździe lub automatach biletowych zlokalizowanych przy niektórych przystankach. W automatach wewnątrz pojazdów zakupu biletów dokonuje się za pomocą karty płatniczej.
Ceny biletów MPK we Wrocławiu (aktualizacja na kwiecień 2023)
- Jednorazowy – 4,60 zł normalny i 2,30 zł ulgowy
- Czasowy 15-min – 3,20 zł normalny i 1,60 zł ulgowy
- Czasowy 30-min – 4 zł normalny i 2 ulgowy
- Czasowy 60- min- 5,20 zł normalny i 2,60 zł ulgowy
- Czasowy 90-min – 7 zł normalny i 3,50 zł ulgowy
- Czasowy 24 godzinny – 15 zł normalny i 7,50 zł ulgowy
- Czasowy 48 godzinny – 26 zł normalny i 13 zł ulgowy
Wypożyczalnie rowerów we Wrocławiu
Po Wrocławiu można również przemieszczać się rowerem. Na terenie miasta poprowadzono bardzo wygodne ścieżki rowerowe. Ze swojej strony polecamy Ci Wrocławski Rower Miejski. Wystarczy ściągnąć darmową aplikację na telefon, założyć konto i doładować je min. 10 zł. I gotowe! Stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego rozmieszczone są w pobliżu najważniejszych atrakcji miasta. My za cały dzień korzystania z takiego roweru zapłaciliśmy około 10 zł. Alternatywą może być skorzystanie z elektrycznej hulajnogi (np. Bolt czy Lime). Niemniej jednak wychodzi ona drożej od roweru miejskiego.
Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Wrocławia
Naszym zdaniem 2 pełne dni wystarczą, aby poznać najważniejsze atrakcje Wrocławia. Jeśli jesteś miłośnikiem muzeów na zwiedzanie Wrocławia przeznacz więcej dni.
Najciekawsze muzea we Wrocławiu:
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Muzeum Przyrodnicze
- Muzeum Miejskie Wrocławia
- Muzeum Farmacji we Wrocławiu
- Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
- Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Muzeum Współczesne
- Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
- Panorama Racławicka- zamknięte do II kwartału 2021!
- Muzeum Pana Tadeusza
- Pałac Królewski we Wrocławiu
- Pawilon Czterech Kopuł
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
- Hydropolis
Punkty widokowe we Wrocławiu
- Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny
- Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
- Wieża kościoła św. Elżbiety
- Wieżowiec Sky Tower
Restauracje i kawiarnie we Wrocławiu
We Wrocławiu smacznych miejsc nie brakuje! Sami przetestowaliśmy niektóre z nich na własnych podniebieniach. Gro z nich polecili nam nasi obserwatorzy na Instagramie, więc są sprawdzone!
- Na śniadanie
Dinette Bistro – jadalnia – kawiarnia (Plac Teatralny 8) serwuje najsmaczniejsze śniadania w mieście! Menu jest w niej naprawdę bardzo urozmaicone i jest w czym wybierać. Niestety do Dinette w weekend ustawiają się tłumy, dlatego albo musisz przyjść tam wcześniej albo uzbroić się w cierpliwość.
- Na obiad i kolację
VaffaNapoli(Pawła Włodkowica 13) – to restauracja, która serwuje kuchnię włoską. Ze swojej strony proponujemy Ci spróbować w niej jednej z wielu znakomitych pizz. Licz się jednak z tym, że do restauracji ustawiają się dość spore kolejki!
Osiem Misek (Pawła Włodkowica 27) – to niewielka przytulna restauracja znajdująca się na tej samej ulicy co wspomniana wyżej VaffaNapoli. W jej menu króluje kuchnia azjatycka z przepysznymi bułeczkami bao i kawą z mango!
Woosabi (Pawła Włodkowica 21) – restauracja serwująca dania kuchni azjatyckiej w tym azjatyckie burgery czy Woo bowls tj. Autorskie kompozycje dla mięsożerców, rybożerców, wegetarian i wegan.
Mango Mama (Świętego Mikołaja 77 lub Podwale 83) – to kolejna restauracja z kuchnią azjatycką. Kucharze z Mumbaju, Goa i Dheli przyrządzają w niej dania ze składników sprowadzanych z Indii. Dania są naprawdę bardzo smaczne. Polecamy!
Dim Sum Garden (Podwale 83) – jeśli lubisz pierożki dim sum koniecznie zajrzyj do Dim Sum Garden!
Dodatkowo polecano nam m.in: Bistro Cegielnia, Kurna Chata, Iggy Pizza i food count Hala Świebodzki.
- Na deser i kawę
Vinyl Cafe (ul. Kotlarska 35-36) – to nasz zdecydowany faworyt! Super klimat, pyszna kawa i smaczne przekąski. Koniecznie tam zajrzyj!
Słodki Chłopak (Kazimierza Wielkiego 25) – miejsce idealne dla wszystkich łasuchów
Mleczarnia (Pawła Włodkowica 5) – klubokawiarnia
Noclegi we Wrocławiu
We Wrocławiu nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Są tu luksusowe hotele, butikowe hoteliki, liczne hostele i pięknie urządzone apartamenty. Osobiście podczas naszej wizyty we Wrocławiu zdecydowaliśmy się na wynajem apartamentów przez Airbnb. Ze swojej strony możemy polecić Ci Apartamenty Aravel zlokalizowane między Rynkiem we Wrocławiu a Dworcem Wrocław Główny. Te same apartamenty możesz również zarezerwować przez booking.com
Dodatkowo możemy Ci również polecić Aparthotel New Lux położony przy wrocławskim rynku. Obiekt mieści się nieopodal figurki krasnala Życzliwka oraz 1,4 km od Ostrowa Tumskiego.
*Uwaga: Podane w tekście linki do miejsc noclegowych są linkami afiliacyjnymi. Jeżeli zarezerwujesz z nich lot lub nocleg my dostaniemy za to drobną prowizję (kilka złotych) – nie ma to jednak żadnego wpływu na naszą opinię dotyczącą przywołanych w tekście hoteli. Z góry bardzo Ci dziękujemy :-)